■Li E M ALKMAAR, VERTROKKEN PERSONEN. CASCADE-DROPS staat onder voortdurende me dische controle van Dr. van Hamel Roos en Barmens. Het retraltenhuls te Bergen. EXPORTNUMMER R. K. BOERENBOND. Groeefoto, genomen bij de opening van het retraitehuis te Bergen. CORRESPONDENTIE. KERK EN SCHOOL. LANDBOUW EN VEETEELT fiö- in ’N .1 ini - rr— ,;S toorbediende, Kooltuin 15, Amsterdam, uw stuk t ursvoer van zaaizaden en poofgocit aoor M. van den Broek, redacteur van „De R.K. Boerenstand” en directeur van de R. K. Ijindbouwwinterschool te Boxtel; „De Ne derlandsche I^andbouw-Handelskamer” door ir. L. Wcsterdfjk l.i. directeur der Neder- /landsche I,andbouw-Handelskamer te 'e-Gra. venhage. Th. Bste H.: Voor plaatsing van ingezonden stukken als het uwe leent ons blad zich niet. J. B. V. te B. Daar de door U bedoelde vennelding alreeds in ons verslag van Maan- dag voorkomt, heeft plaatsing van uw stuk geen zin meer. REDACTIE Wij ontvingen dezer dagen het export- nummer van de „R. K. Boerenstand,” een royaal en keurig verzorgd nummer. Het inleidend artikel van Mr. van Haa«- tert zet het drieledig doel der uitgave uit een. Op de eerste plaat» wil men aan het bui tenland laten zien wat wij op het gebied MULO EXAMEN TE ALKMAAR Geëxamineerd 28 candidaten, van wie af gewezen 7. Geslaagd voor diploma A: E. G. Welling, J. M. Boulonois, 1). Js M. Cdmbee, N. J. Poortenaar allen te Alkmaar; J. B. Din- gemans, B. J. Witte. J. C. Roos en J. Pie, allen te Bergen; E. Schoone te Assendelft; M. Kroonstuiver, N. ^Klooster, G. Hoff en M. G. Dral allen te Krommenie; I. Vennik te lleiloo, P. Smit te Lutjewinkel; C. A. Roeper te Texel; A. Togtema, W. Denys en F. Vree- Qenburgh- te Bloemendaal. Voor diploma B zijn geslaagd: 11. Hagha te Enkhuizen en C. Dobber te l’urmerend. LIJST VAN INGEKOMEN PERSONEN. J. M. Wagenaar, r.k., dienstbode, Scher- merweg 36, van Akersloot; G. II. Seweus- ter, r.k., arbeider, Hoeverweg 22. van Py- nacker; J. van der Oord, n.h., Bergerweg 40, van Haarlemmermeer: Th. van Diepen, r.k., smid, Zeglis 74. van Leimuiden; C. Jonker, r.k., dienstbode, Baansingel 33b, van Oud- karspel; H. Spaans, r.k. los arbeider, Dreb- belstraat 16; van Heiloo; W. Doorn, dienst bode, Houttil 28, van Petten; A. J. Buil, rk., hotelknecht, Nieuwesloot 49 van Petten. H. Panman c.g.. dienstbode, Emmastraat 6. van Groningen. W. P. Valkenburgh geb. Wiet- hoff n.h., I^angestraat 40. van Oegstgeest. D. de Groot n.h., reiziger, Eikelenbergstraat 44, van Oterleek. N. de Vries g. k.. los werk man, Heiligland 10 van Amsterdam L. M. Barhorst r.k., Heiligland 13, van Amsterdam. W. J. Kramer n.h, bankwerker, Luttik Ou- dorp 31, van Amsterdam. C. C. Evers n.h., Oudegracht 58, van Zeist. N. Hollander r.k., boekdrukker, Baansingel 37a, van Rotter dam. T. J. Schipper r.k., dienstbode Boter- straat 6 van Harenkarspel J. W. de Vries n.h., rijwielhersteller, Achterom 20, van Schoorl. P. Oudes geen, vertegenwoordiger, Lutt. Oudorp 62, van ’s Hertogenbosch. J. Santbergen r.k., kantoorbediende, Ramen 14a, wan Geertruidenberg. J. C. de Haan n.h. Kenn. str. weg 169, van *s Gravenhage. T. Nestra n.h., Friescheweg 40 .van Leeuwar- deradeel. J. van Daele r.k., winkeljuffr. Kin- lieimstraat 16, van Helder. B. J. W. Swarte r.k.,'winkelier in heerenmodes, Mient 18, van Arnhem. A. G. Noordhoff n.h., coupeu se, Westerweg 55, van Haarlem. B. J. H. van Heut r.k., kellner, Nieuwesloot 49, van Zwolle. M. Goudsblom-Kots n.h., C. W. Bruinvisvtraat 11, van Noord-scharwoude. P. Honigh d.g. slagersknecht, Kitin Nieuw- land 5, van Oostzaan. W. Verver r.k., Klein Nieuwlaml 12, van Castricum. G. M. J. vaji Gerwen r.it. stoffenverver, Oudorperdykje 18, van Haarlem. J.*DraLbe rem. rechter Arr. rechtb.'Emmastraat 43, van Amsterdam. H. E. Delacnaux geen, v. Ever dingenst raat 8, van N. O.' Indië. L. J. Caarls r.k., Var- nebroek 34, van Amsterdam. C. A. Veldman r.k., dienstbode, Laat 188, van Gendringen. J. van der Kwijl n.h., dienstbode, Dyk 3, van Heldert L. E. 1- M. Spiegeler r.k., winkel juffrouw, Mient 16, van Amsterdam. J. Her- manides n.h., smidsknecht, Middenstraat 27, van Bolswaxd. P. Arkenbout n.h., boeren knecht, Lindenlaan 123, van ’g Gravenhage. A. Pott n.h., dienstbode, Ritsevoort 27, van Groningen. H. Hommes g.k., slagersknecht, Achterstraat 37, van Broek op Langendyk. J. A. Hoffs r.k., boter- en kaashandelaar, Mo lenbuurt 9, van Castricum. P. R. Boelhou- wers r.k., dienstbode, Stuartstraat 50, van 1 1 Leeuwarden. P. J. Wittebol r.k,, winkelbK diende, Fnidsen 103, van Maastricht. J. P. Brunsmann geen, meubelmaker, Heemraad- straat 15. van Oudorp. W. H. de Zwart n.h PLANTENZIEKTENLEER. No. 247. Verslag van de vergadering der commissie van correspondenten van den Plantenziektenkundigen Dienst voor den BCemster. De heer Regter zegt, dat hy materiaal uit Wageningen ontvangen, heeft en dit op ver schillende tuinen heeft gebracht. Volgens den heer Mantel is de bloedluis op hun tuin sterk verminderd. Amerikaansche kruisbessen heeldauw. De heer Regter meent, dat door het regel matige weer van de laatst jaren de meel dauw niet opgetreden is. Een paar jaar gele den heeft hij gespoten met alcalisch Bour gondische pap en toen een paar boomen overgeslagen, welke laatst dik in de meel dauw geloopen zyn. Spr. betrurt het dat men niet ten allen tyde sproeien kan, maar zoo afhankelijk is van het weer. De voorzitter zegt, dat we toch al vast blij moeten zyn met het middel dat we hebben en dat strike goede resultaten afwerpt. Meest voorkomende tomaten ziekte. De voorzitter waarschuwt tegen een voch tige lucht in de kas. By het gieten moet men de planten niet nat maken. Voorts beveelt hij het spuiten met califomische pap aan, maar dan niet zooals hy eens zag, dat ze on verdund gebruikt was. De planten verloren daarbij a' hun blad maar liepen later toch weer uit en gaven een opbrengst. De heer Roemer zegt, dat hij het bij on- dergrondsche bevloering heeft meegemaakt, dat de planten boven de pijp geheel geel werden door het koude water. Spr. noemt een geval, dat bij hem enkele tomaten gin gen verwelken. Volgens den voorzitter kunnen hierbij verschillende schimmels als oorzaak worden opgegeven. Ten eerste de Sclerotinia-ziekte, ide in den grond achterblijft en vandaar uit de planten kan aantasten. Ten tweede de Verticlllium-ziekte. waarby de grond verwij derd moet worden evenals dit geschiedt bij de kwade grondziekte der tulpen. De beer Dik vraagt, of men deze laatste ziekte ook met bepaalde partijen in zyn tul pen kan krijgen. De voorzitter antwoordt ontkennend. De aangetaste bnt’en gaan dood. Hij bespreekt 7, Zegwaard. A. P. Hofman geb. Fre driks, r.k., z.b., Stuartstraat 23a, Zaan dam - J. J. Hazelhoff, n.h., reiziger, Turfmarkt la, Alkemade. E. de Vries, d.g., onderwijzeres, Nieuw!, singel 75a, Sijbecarspel. J. C. de Haan, n.h., z.b., Kenn.str.weg 169, ’s-Gravenhage. J. J. van Don, r.k., ‘verpleegster, Cabeljaustr. 6, Poortugaal. M. C. Fisscher, r.k., d.b., Magd.str. 17, Wadenoijen. H. Deugd, n.h., slager, Snaarm.laan 74, Hei loo. A. van Zon, n.h., z.b., Landstraat 58, Amsterdam. J. D. van Houten, n.h. z.b., v. Everdingenstr. 13, Bergen. P. J. M. Kluitman, n.h., z.b., Kenn.str.weg 115, Amsterdam. Th. J. M. Heijne, r.k., d.b., Laat 188, Zijpe, M, Huijbers, r.k., wagenlichter N. S., Snaarmanslaan 48, Enkhuizen. L. Hoekstra, n.h., win kelier, Achterstraat 51, Groningen. E. G. Baas, n.h., d.b., Achterstraat 51, Groningen. D. Henneman, r.k., inpak- ster, Eikelenbergstraat 43a, Bergen. N. P. I. Slikker, r.k., kantoorbed., Een- drachtstraat 6, Schoorl. Tr. Kroon, n.h., d.b., Voordam 1, Oudkarspel. J. A. B. Fenijn, n.h., stoffeerder, Grens- straat 3, Duitschland. J, M. Backer, n.h., reiziger, Julianastraaf 29, Haarlem. R. Folmer, n.h., stucadoor, Tulpstraat 15, Helder. W. A. van de Wind-geb. Luiting, n.h., z.b., Luttik Oudorp 44, Ber gen. T. Vlot, n.h., winkeljuffr. Hoe- verkade 10, Rotterdam. C. Groot, n.h., fotograaf, Keizerstraat 28, Bergen. -— A. D. de Greeuw, r.k., winkeljuffr., Oude gracht 82, Hoorn. G. de Koning, n.h., fabr. arbeider, 2e Kabelstraat 16, Zaan dam. C. F. van Biesen, n.h., onderwij zeres, Verdr. Oord 14, Leeuwarden. A. de Looper, bakkersknecht, Vogelen zang 11, Zaandam. A. van der Plas, n.h d.b., Kenn.str.weg 140, Katwijk. P. Bol, n.h., tabakskerver, Overdiestraat 47, Koedijk. C. M. van Andel, g.k., d.b Verdr. Oord 119, Koedijk. T. Blokker, r.k., d.b., Langestraat 94, Scha den. W. Hulskamp, r.k., timmerman, Ropieskuil 36, Amsterdam. A. Hoek stra, g.k., bouwk. teekenaar, Stationsw. 112, Haarlem. J. de Jong, r.k., "boe renknecht, Schermerweg 8, Akersloot. G. de Jong, n.h., z.b., Ingelandstraat 15, Amsterdam. P. Boendérmaker, c.g., letterzetter, K. v. ’t Veerstraat 54, Amsterdam. E. Koerse, n.h., d.b.. Sta tionstraat 69, Amsterdam. P. J. Sman, r.k., hulp in He huish., Raaksje 4, Am sterdam. M. M. J. Groot, d.g., kan- frouw, v. d. Meystraat 15a, Enschede. H. W. Schiphorst d.g-, gouvern. veearts, Emma straat 3, Ned. Indie. H Jeensma ger., Kame rn elk sttuurt 11, Schoorl. J. W. Sanders r.k., winkeljuffrouw, Oudegracht 22, Utrecht C. Kaandorp r.k., dienstbode, Ken nemer straat weg 3, Harenkarspel. K. Logger r.k., motor- schipper, Keizerstraat 5a, Amsterdam. A. v. Vliet, 11. mach. N. S., Druivenlaan 36, Hel der. J. Klomp n.h., Emmastraat 35, Utrecht B. J. Roos n.i., Kennemerpark 5. Haarlem. L. I.antinga bapV, scheepsbouwer, Kanaal dyk 26, Haarlem. H. K. Wolda, g.c., dienst- ,bode. Nassauplein 13, Groningen, E. D. van der Hiicbt n.h., Kanaalkado 3, ’s-Gravenha- gé. M. Toolens n.h., ambtenaar D. B., Gees- tersingel 32, Amsterdam. J. Hoogeboom, r.k., stalknecht, St. Jacobsstraat 30a, Utrecht. C. J. Numan, 11 mach. N. S-.^van Leeuwen- hoekstraat Ila, Mydrecht. E. Blanken, n.h., Geestersingel 51, Spanbroek C. J. H. Lind-Bremer h.l., Varnebroek 7, Amsterdam. E. Kamp, r.k., Schoutensfraat 30 Hoorn. A. van Dalen n.h., kantoorbediende, v. Leeu- wenhoekstraat 9, Vlissingen. A. Wesselius g.k., fabr. arbeider, Wildemanstraat 9. Lei muiden. M. Kieft n.h., hulp in de huishou ding, Druivenlaan 13, Amsterdam M. G. van Dijk n.h., onderwijzeres, Westerweg 13, Nieuwe Niedorp. A. Sentveld r.k., dienstbo de, Emmastraat 39, Egmondbinnen. J. A. Veenhuizen hel., adj. comm. kadaster. Boe- zeinsingel 17, Zwolle. H. L. Licht r.k., bank werker. Perronstraat 7, Amsterdam. V. Groen geb. Godyn r.k., Lindenlaan 17. Egmond aan Zee. Th. G. Kreyermaat, coupeur, Sta tionsweg 136, Leeuwardep. hart drukken, dat zy toch alle middelen in ’t werk stellea, om aan het buitenland te geven wat het vraagt en om den goeden naam onzer producten op de buitenlandsche markt hoog te houden en hooger op te voe ren, En op de derde plaats wil de R. K Boerenbond door zyn beschouwingen, enz. een steentje bijdragen tot de practische be vordering van onzen uitvoer. Naast hot inleidend artikel van mr. vau Haastert komen er de volgende beschouwin. gen in voor: „Export van Land- en Tuinbouwproduc ten”, door J. F. H. Ciaessens, administra teur en chef van de afdeeling Handelssta- tisstiek te ’s-Gravenhage; „De voortreffelijk heid der Nederlandsche paarden, koeien, varkens, schapen, geiten en kippen”, door ir. Jacq. Timmermans, redacteur van „De R. K. Boerenstand” en Rijksveeteeltconsu- lent te Roermond; „DB uitvoer van vee en producten, afkomstig van vee, lu samen bang met de bemoeienissen van den vee- artsenijkundigen Dienst”, door dr. H.C.L.E. Berger, directeur van den Veeartsenykun- digen Dienst, tevens hoofdinspccteur van de Volksgezondheid te ’s-Gravenhage; „De ex port van zuivel”, door ir. W. A. van As 1.1., directeur-secretaris der Coöperatieve Zuivel- exportvereeniging „Brabant” te Breda; „Ne derlanders als uitvoerders van tuingewas sen”, door ir. I. Rietsema l.i., redacteur van de „R.K. Boerenstand” en directeur van de R. K. I-and- en Tuinbouwwinterschool te Breda: „De Nederlandsche exportcultu- ren van siergewassen en hare historische ’ontwikkeling”, door ir. C. Ph. Moerlands t.i. Rykstuinbouwconsulent en directeur der Rijkstuinbouw-winterechool te Boskoop „Toezicht op uitvoer van groenten, fruit en aardappelen”, door ir. L. A. H. Peters l.i., Rykslandbouwconsulent te Washington (U. S. A.) en oud-drecteur van het Uitvoer-Con- tróle-Bureau te ’s-Gravenhage; „De Neder- fandsche tuinbouwveilingen”, door mr. L. Nieniöller, secretaris van het Centraal Bu reau van dp Veilingen te ’s-Gravenhage; „Het sorteeren en verpakken van appels en peren”, door ir. W. G. van der Kroft t. 1., Rykstuinbouwconsulent te Maastricht; „De hierbij een geval, dat Bloembollen in Ametei'v dam in de stadstuintjes doodgingen? Men had daar besmetten grond uit de bollen streek gebruikt. Wel kan de Spaansche Iris de ziekte meebrengen. Als derde tomatenziekte die de verwel king kan veroorzaken noemt spr. de Rhizoc- tonia-ziekte, waarvan hij een beschrijving geeft. Meeldauw druiven. De heer Rommer vraagt, wat het beste bestrijdingsmiddel is. De voorzitter zegt, dat hierop gemakke- lijk een antwoord te geven is. De rota-gene- rator helpt afdoende. Hierby wordt gesubli meerde zwavel met stoom te voorschijn ge bracht. De zwavel komt dus in uiterst fijn verdeelden toestand te voorschijn. Het voor deel is, dat men er altijd mede werken kan, ook al hangen de druiven reeds aan de plant. Wolf in de spinazie. De voorzitter zegt, dat we hier te doen hebben met een valsohen meeldauw. De valscbe meeldauw leeft in de plant, de echte pr buiten op. De sporen der ziekte blijven in den grond achter In de spinazie die men vaak onderspit. Men moet de zieke resten zoo zorgvuldig mogelijk verwijderen en niet op de composthcop werpen, maar ze in een diep gat begraven. Spr. beveelt aan het ruim zaaien. Bij de rondvraag bespreekt de Heer Reg- tor een geval van beschadiging van kruis bessen door musschen. De musschen komen op den honinggeur af. Spr. beveelt het hou den van byen aan. De voorzitter zegt, dat de musschen zeer zeker op de honing afko men. Toch komt er veel baldadigheid b|j. bijvoorbeeld het pikken van de stopverf van de kassen in het Westland. De heer Droog beveelt het gebruik van Peta tegen de aardappelziekte aan. Hierna sluiting. van den export prestoeren en met welk een zorg wy vervuld zyn ten opzichte van hoe- Apnigheid, deugdelijkheid en zuiverheid ffnzer producten. Op de tweede plaats wil men den eigen menschen nog eens op het wrnkc,bediende, Nieuwesloot 115, van Leer dam. W. Droog n.h., koopman, woonschip no. 50, van Amsterdam. N. A. B. van Be- zooijen n.h., kantoorbediende, Hulststraat 6, van Rotterdam. J. J. de Geus r.k., 1.1. mach. ■N. S., Snaarmanslaan 48, van Susteren. M. langhorst h.|. onderwijzer, Mient 31, van Zuidscharwoüde. G. G. Schilte r.k., reiziger, C. W. Bruinvisstraat 25 van Groningen. H. Steur geen los arbeider, Baangracht 20, van Zutphen. J. Arzbach n.h., los werkman, Ijandstraat 40, van ’s Gravenhage. C. M. Bosman rem., Kenn. singel 13, van Bergen. 8. Schermerhorn n.h., Julianastraat 2. van Amsterdam. J. J. Kroone nh., v. Everdin genstr. 2, van Hilversum. W. Purmer n.h., mach, groote vaart, Varnebroek 5. van Ned. Indië. J. G. van Erkelens, ger., schipper, Ba- gynenstraat 5, van Amerika. D. Duhoux d.g., stalknecht, Stationsstraat 11, van Hilversum. M. H. Th. Boddeus r.k’., hulp, huishoudster, Eikelenlwrgstr. 5X van Amsterdam. J. C. van Zwanenburg n.Ir, bakker, Uitenboschstr. 46, van Edam. S. Koopmans n.h., boerenknecht, Jaagpad 34; van Beemster. G. van der Won de n.h., coiffeuse, Molenbuurt 16, van Zeist. G. J. A. Vermeer n.h.. winkelbediende, Kin- heimstr. 6 v. Zuió en N. Schermer. G. J. Ee- ken r.k., slager, Oudegracht 229, van Haar lem. A. C’. J. van Wees-Smit r.k huishoud ster, Verl. Landstraat 22, v. Wnwrerveer. G. C. Kuypers r.k., metselaar, Geestersingel 58, van Oudorp. D. J. Hesselink nli. chauffeur, Bleekerslaan 15, van Winterswijk. J. P. Joosse 1. d. h. Officier I„ d. H. Limmerhoek 4, v. Icrseke. D. Smith n.h., dienstbode, Em mastraat 40, van Utrecht. J. Jonker r.k., glasslyper, Geest 52, van Oudorp. A. Wyker o. c. Geest 52, van Egmond aan Zee. J. W. Menkveld g. k., dectricien. Laat 93, van Coevorden. M. Rosenzweig e. v., -dienstbode, Kenn.str. weg 79, van Amsterdam. M. C. Verhaar r.k., Prins Hendrikstr. 3, van Oude Niedorp. C. van der Veen n.h., accountant, Hoeveikade 4a, van Bergen. J. W. van der Kooy, woonwagenpark, van Haarlem. P. C. van der Kooy. r.k., koopman woonwagenpark van Hoorn. P. C. Bisschoff, n.h. Dir. huis van bewaring, Geestersingel 14, van ’s Gravenhage J. J. M. Bottomanne r.k. reiziger, C. W. Bruinvisstr. 23, van Middelburg. E A. L. H. Stenz, e.l., chcfcom- mies N.S., Krelagestraat 33. van Rotterdam. A. W. Ixmter, r.k., Dykgraafstraat 46, van Heiloa J. van den Heuvel, n h., decorateur, DahliaMraat 15a, van Rotterdam. C. J. Hoe- bc, n.h., choc.wcrker, Dahliastraat 13, Rot terdam. W. Ph. H. de Boer, geb. Maaren, r.k,, Geestersingel 14, van ’s-Gravenhage. A. M. de Wit n.h., Grensstraat 10, Bergen. G. A. Kuiper r.k., dienstbode, Snaarmanslaan 45, Bergen. G. A. van Hees, r.k., winkeljuf-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 8