SPORT EN SPEL. LUCHTVAART. De tocht volbracht. Uit onze Oost. GEMFNGD NIFtIWS. PAARDEN OP HOL. ONGELUK MET ELECTRI9CHEN STROOM. Klein Allerlei. KERK EN SCHOOL. en t I het 7 wij mochten vieren. Den 16en April ia o I mé den ge- van op te en het wm het oogenblik van dezen onvergetelijken terug keer vast te leggen. Rede OenerflaZ Sanders. Dm nam Generaal Snyders die als gast van de K. L. M. en als vertegenwoordiger van het comité Vliegtocht Nederlandsch- Indië sprak, hef woord. Een versterker zond de redevoeringen over het veld en vla een speciale Ifjn naar Hilversum, welk station het verder broadcastte. In naam van het comité, dat zich ten doel stelt de betrekkingen tussohen Holland en Nederlandscb-Indié te bevorderen, aldus on geveer «prak de heer Snyders fn de Engel- sche taal, roep Ik n een hartelijk welkom len te Helder; E. M. Hildering. F. Zwaan en W. Smit te Enkhui,.< n; M. J. Brugman te Anna Paulowha; J. Hövig te IJmuiden; M.' J. Houtgraaf en F. IJzerdraat te Velsen. Voor diploma B geslaagd: D. van Berkum en H. Reins te Helder. men; wel een bewijs hoe naar de open stelling was verlangd. Die toevloed van patiënten heelt zich nagenoeg afgebroken zoo voortgezet, met kleine onderbreking in het begin den wereldoorlog. Maar BIOSCOPEN TE ALKMAAR. Alktn. Bioscooptheater. Victoria—Theater, goedgekeurd. 35017 verpleegdagen; K. P. t>8 met 10020 Totaal 466 patiënten met 61729 ver pleegdagen. Verdeeling over den leeftijd: Van 1 tot 10 jaar 40; van 11 tot 20 jaar 162; van 21 tot 30 jaar 178; van 31 tot 40 jaar 61; van 41 tot 50 jaar 24; van 51 tot 60 jaar 1. Verpleegd werden in 1926 466 patiën ten, op 31 Dec. aanwezig 167. vertrok ken 269 patiënten. Verdeeling volgens den aard van het geval: A) lichte gevallen 56 is 24.7 oCt.; B) meer gevorderde gevallen 107 is 46.9 pct.; C) zware gevallen 64 is 28.3 pCt. Gewicht: van de 227 patiënten namen 189 in gewicht toe is 83.6 pCt. Gemid delde gewichtstoename 8.9 K.G.; groot ste gewichtstoename 33.5 K.G. Voorloopig resultaat: A) negatief 0, positief 56, is 100 pCt. B) negatief 10, positief 97, is 90.5 pCt. C) negatief 24, po sitief 40, is 62.5 pCt. Te zamen positief resultaat in 193 gevallen is ruim 85 pet. Geschiktheid tot arbeid bij vertrek: geheel A 48. B 63. C 10, totaal 121 is 53.3 pCt., gedeeltelijk A 8, B 32, C 19, totaal 59 is 26 pCt. niet A 0, B 12, C 35, totaal 47 is 20.7 pCt. Finaniieel overzicht der Ver- eeniging R. K. Herstellings oorden voor Longlijders en zwakke kinderen. De ontvangsten bedroegen f 222.440.55 de uitgaven f227.711.71, zoodat het na- deelig saldo is: f5.271.16. COMMUNISTEN. De Locomotief spreekt pertinent het be richt tepen. dat Semaranp het centrum van de communisten zou zijn. Een typist, werkzaam op het hoofilbureau van den post-, telepraaf- en telefoondienst te Bandoeng is gearresteerd. Hij wordt ver dacht van communisme. In AVeet-Java zijn in totaal 25 militairen gearresteerd, die van communisme verdacht worden. Enkelen werden later losgelaten. Van onbetrouwbaarheid van het leger echter geen sprake. kom door een autobus overreden dood. Thans is ook de derde drenkeling, de 10-jarige Kool, die bjj het zwammen in de ï^>k te Jaarsveld is verdronken, gevonden. Het lijk werd te Atneide dravende opgemerkt en aldaar opgevischt. Te Raalte is het 154-jarig kind van den landbouwer G. Westenenk in een onbewaakt oogenblik in een tobbe mot water gevallen en verdronken. toe. Ik weneoh u geluk met het briliante succes. Vjjf en een halve week zyn verstre ken, sinds de machine Holland verliet en thans hebben allen gezond en wel den va- deriandechen bodem weer bereikt. In dien korten, tjjd was nog oen oponthoud in Bas ra. Drie kwart van de wereld hebt ge over, gevlogen en daarbij gedemonstreerd een schitterend ...spirit” en een grooten moed. De organisatie van de K. L. M. was prach tig en ik hoop; dat gij (dit was speciaal aan het adres van den heer Van I/’.ar Black) u niet verveeld hebt. Een film van zeldzame schoonheid is aan uw oog voorbij getrokken. Er zyn hinderpalen genomen, die belangrijk waren en de luchtvaart in ’t algemeen ie een groote dienst bewezen. Spr. bood den reizigers een grooten krans aan met rood-wit-blauwe linten, terwijl tus- schen het groen eewjge Amcrikaanschc vlag getjes prjjkten. Koninklijke onderscheidingen. Vervolgens werd het woord verleend aan mr. H. van der Vegte minister van water staat. Spreker heette in de eerste plaats in de Nederlandscho taal het viertal luchthel den hartelijk welkom in Nederland, zeido hoe allen in toenemend»' spanning de stout moedige vlucht gevolgd hebben en dankte thans in de eerste plaats God dat Hij hen heeft behoed op hun gevaarvollen tocht en hen behouden in ons midden deed terugkeo- ren. Namens de Nederlandscho regcering bracht minister Van der Vegte daarop in de Engeleche taal den heer Van Lear Black hulde voor zyn initiatief waardoor deze vlucht, die de Nederlandsche aviatiek tot eer strekt en den naam van ons land een wijle bewonderend doet noemen over heel de aar de mogelijk geworden is. p.aarop volgde de mededeeling dat het onze Koningin behaagd heeft, den hoer Van Laer Bbfck te Benoemen tot ridder in de orde van Ofanje Nassau, waarop do minister den Amerikaan, diy zichtbaar ontroerd was doof deze onderscheiding, hartelijk de hand schudde. Zich vervolgens weer in de Nederlandsche taal tot het driemanschap wendende, dat den tocht volbracht, zeide de minister o. a. hen op dezen dag niet met ..hoeren,” te willen aanspreken maar met broeders van ons va derland. Wij hebben door den loop der eeuwen koene zeehelden gehad, dooh reeds bleek bij den eersten IndiëNederland tocht en blijkt nu opnieuw dat wij ons ook geluk kig mogen prijzen in landgenooten. wier namen als luchthelden voor altijd verbonden worden aan de geschiedenis van de aviatiek en van ons dierbaar vaderland. Namens de Nederlandsche regeerifig breng ik u driet:n voor uwe wakkere daad dank en hulde en het is mij een eer u de mededeeling te kun nen doen dat het Hare Majosteit onze geëer biedigde Koninging behaagd heeft ook u alle drie te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Spreker trad daarop naar voren en reikte de Een justitioneel onderzoek wordt inge- 'steld. t STEEDE AANHOUDENDE VOORU1T- f GANG IN KINDERUITZENDINO. Onverminderd duurt de vooruitgang van het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies voort. Tot October zijn behalve nog eenige in het Noorderhuis, alle plaatsen in de 9 te huizen bezet of besproken. Omstreeks 1 October begint de z.g. win- terverpleging. Ook hiervoor ia de belangstelling sterk stijgende en zeer terecht. De z.g. gele propaganda-brochure, met af beeldingen van alle tehuizen, is omgewerkt in herdruk. Wie een exemplaar wetfscht, kan dit beko men bij A. C. Bos. te Egmond aan Zee. DEKKERSWALD. Aan het jaarverslag van den genees- heer-directeur over het jaar 1926 ont- leenen wc het volgende: „Dit jaar is voor „Dekkerswald" een jubeljaar geweest, al was het dan ook nog maar een bescheiden jubileum wat ■wij mochten vieren. Den 16en April was het n.l. 1254 jaar geleden, dat het Sana torium officieel werd geopend. Op dien dag waren reeds 50 patiënten opgeno- Goed afgeloopen. Bij een oefening der cavalerie op de Rielsche heide bij Tilburg, sloegen vijf gezadelde paarden op hol. In razende vaart renden ze naar Gilze, waar ze in de kom der gemeente met veel moeite tot staan gebracht werden. Een der die ren had zich zoo verwond aan een ijze ren hek, dat het per wagen naar Breda moest vervoerd worden. IN DRONKENSCHAP MET EEN REVOLVER GESCHOTEN. Een persoon aan het hoofd gewond. In den nacht van Zondag kreeg ze kere M. K,, een Heerler bo er.die be schonken was, in de Oranje-Nassaustr, te Heerlen ruzie met een paar burgers, welke hem om een paar kwartjes ge vraagd zouden hebben. Na een korte woordenwisseling trok M. K. plotseling een browning en schoot daarmede twee of driemaal. Zekere G. van Venlo af komstig, werd door een der schoten ge troffen en zeer ernstig aan het hoofd verwond. De hoofdinspecteur van poli tie van de Dolder kwam, toen hij hoorde schieten, toeloopen en nam de revolver in beslag. K. werd gearresteerd terwijl J. naar het hospitaal werd gebracht. K., die doordat hij beschonken was, niet meer wist, wat hij gedaan heeft, wordt ter be schikking gesteld van den Officier van Justitie te Maastricht. De toestand van G. is vrij gunstig. Monteur gedood. Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur wilde de monteur A. lanastra uit Arnhem van de A. P. C., te Veenendaal, op de markt een nieuwe lamp op de benzinepomp zetten. In de ijzeren kolom kwam hfl hy meende dat de stroom afgezet in aanraking met de koperen fitting van de lamp, waardoor h(j de volle stroom door zyn lichaam kreeg. Op zijn gegil werd de stroom uitgeschakeld en door zijn kameraad werd hij opgevangen en in de nabyetaande garage gedragen. Genees kundige hulp was spoedig aanwezig; lang durige pogingen om de levensgeesten op te wekken mochten echter niet baten. De on gelukkige was 27 jjar en ongehuwd. EEN LIEFELÏJKE ECHTGENOOTE. ZIJ trachtte haar man levend te verbranden. Twee veldwachters te Oss hebben A. v. H. H. echtgenoote van J. v. V., gearresteerd en voor den Officier van Justitie te 's-Hertogen- bosch gebracht. Zij had haar echtvriend” in een strooien schuurtje, waar hij lag te sla pen, opgesloten en daarna het schuurtje in brand gestoken: Van V. kon zich echter nog bjjtijds redden, door een gat in den wand te maken en er door te kruipen. In een kreupelboech te Kinholt onder Zuidwolde is Zaterdagmiddag het lijk gevon den van notaris H. 8., uit Groningen, die sedert eenige dagen werd vermist. Uit het museum te Asselt (Limburg) is een Maria-beeldje van groote kunstwaarde gestolen. Te Zierikzee is een 21-jarige dienst bode van de familie Kr. bjj het bloemenpluk ken voorover in en vfjver gevallen en ver dronken. Zaterdagmiddag om 6 uhr is te Ridder kerk het 9-iarige dochtertje van W. Blan- MGR. M. KALDEWEY. Zaterdagmorgen is Mgr. M. Kaldewey uit Den Haag m den trein van 7.29 uur S.S. naar wee n vertrokken om zijn plaats als audi: aan de Nuntiatuur aldaar weder in nemen. MULO-EXAM:.\S TE ALKMAAR. Geëxamineerd 28 c.didatcn van wie niet geslaagd. G' sla." d voor diploma A: C. A. Dekkers, H. Taekci ia, A. C. Mooy, F. J. Dekker, G. W. Hart. J. C. Brouwer, R. J. Benning, M. C..T. Hofland. H. C. Swaters, W. C. Kraag, P. J. J. Hères, A. M. Jellema. al- w. g. Tet Meytelen, adjudant. Het laatst werd het woord gevoerd door den heer Geyssendorfer, die als oudste van de bemanning van de Fokker VII woorden van dankbaarheid sprak voor de verleende onderscheidingen en voorts hulde bracht aau zijn medewerkers Scholte en Weber. Ten slotte verzekerde hij. dat zij diep troffen waren door de tallooze blijken waardeering welke zij bjj hun aankomst Schiphol van alle kanten op zoo ondubbel zinnige wijze hadden ondervonden. Hij bracht een dronk uit op den vooruitgang van do Nederlandsche luchtvaart. De verdere huldiging. In tegenstelling met het aanvankelijk voornemen om nog een twintigtal sprekers korten tijd aan het woord te laten, deelde daarop <le ceremoniemeester mode, dat ver dere toespraken achterwege blijven moesten en alleen nog aan de al» sprekers opgegeven personen gelegenheid gegeven zou worden persoonlijk de luchthelden te complimen- teeren en bloemen en geschenken te over handigen. Namens de Kamer van Koophandel te Amsterdam sprak de heer E. Heldring, die aan hen die deze huldiging gold medailles ter hand «telde. Een enorme krans werd aangedragen en overhandigd dooi ir Stephar. namens Fok ker en de Fokkerfabrieken. Daarop liet di~' burgemeester an Sliedrecht zich niet weer“ houden den monteren aviateur Geyssendor fer met eenige warme woorden van hulde op te wachten om lat hij te Sliedrecht geboren werd en burgemeester Colyn van Amstel- \een kwam ook met een fraaien krans en een warm gebaar zyn opwachting maken. Een aviateur van Soesterberg kwam namens de vaderland-sche confraters-aviateurs van Geyssendorfer en Scholte en laatstgenoemio werd nog ^peciaal gehuldigd door een En- schedeeche deputatie, die den vroolyk lachen den Twenthenaar al aankondigde da* „een nadere huldiging” te Enschede volgen zou! Een van de laateten die het wakkere kwar tet de hand dukken kwam en hen hartalijk feliciteerde met het prachtige succes was do heer Lambooy onze minister van oorlog en van marine a. i. Inmiddels was oen overvloed vin kran sen en bloemen aangedragen en was reeds ren groot aantal kostbare geschenken over handigd. De luchtmannen werden daarop nasr een auto geleid en al’ereerst defileerde men toen langs alle rangen op het viegveld, waar enthousiaste toejuichingen opstegen bjj het paaseeren. Inmiddels wwtd de stoet van auto's een schatting is heel moeiiyk, maar duizend zul len het or vermoedelijk wel geweest zijn gedirigeerd. Na den rondrit over hst terrein boog de auto met de loebtbelden, elk met een krans getooid, plots naar den uitgang al en in snellen rit, achtervolgd door de auto’s der familieleden, vm de vertegenwoordigers der pers en talrijke genoodigden, trok men in een langen, eindeloozrm stoet langs de Ring vaart via den ouden Bloter Straatweg stad waarts. Overal stonden de meneeben, soms rjjen dik, overal wapperde de Nederlandsche driekleur en weerklonk gejuich of hoerage- N. V. KENNEMER SPORTCLUB. De gisteren gehouden draverijen werden met een 4e klasse geopend en van de inge schreven paarden kwamen er 6 aan den start. Als het schot valt, biyft Nely Z staan, waardoor zij feeds kansloos werd; verder kwam zij in het geheel niet moer in aan merking, door telkens in fouten te verval len, waarom zij maar ingehouden werd. Do overige paarden verrichtten met recht 4e klasse werk en het baarde geene verwonde ring. dat de jury Letha, alhoewel eerst aan komend en de overige 4 gedisqualificeerde en .Mignon den prijs toe wees. Heat-Prijzendraverij 2e en 3e a klasse. Deze draverjj werd in 2e heat gewonnen door Olanda. Nimmer zagen wjj xoo’n schit terenden gang van deze prachtmerrie van stal Schuyl; in b^ide heats vertoonde zy hare overmacht. Alhoewel Prinses Olga al haar krachten gaf, bleek het verschil bij aan komst ruim 2 seconden te zyn. In de eerste heat had na een halve ronde een doodeljjk ongeluk plaats. Perrigan B, de veelbelovende 5-jarige hengst van den heer J. v. d. Sluis, sprong op een gegeven moment op zjj, viel neer, on volgens verkla ring v. d. aanwezigen veearts in hy aan hart verlamming gestorven. De pikeur B. ten Ha gen bekwam geen letsel door dit ongeluk, vdor den eigenaar een groote schade, wel ke nog verhoogd werd door dat hy haast zeker van de overwinning zou zyn geweest. De Heathandicap le klasse. Deze heeft het aanwezige publiek ten vol le voldaan, vooral de 2e heat was buitenge woon; drie paarden passeer den men sou haast zeggen gelijktijdig den rechterstoel doch alhoewel in deuzelfden tyd 2.29 geloo- pen te bebbqn, werd Vainqueur Marius door disqualificatie van Dugaut no. 1 gesteld. Dit was voor den heer de Lyster een groote tegenslag, vooral wyl hy de eerste h«>at reeds gewonnen had: De derde heat viel weder ten gunste van J. v. d. Berg uit met Vainqueur; wy hadden vermoeden, dat Sillodar den heat zou winnen, doch by den stal werd zij kansloos. Lord dubrey liep 'n goede course en werd tweede, terwijl de paarden Oscar en Norbert Ci reeds beide in de eerste heat gedisqualificeerd werden. Ma ria V had haar dag niet en onderging het zelfde lot door distantie. Heat-Prljzendravery 4c en 3c klasse. Voor Bas was het een ongeluksdag, daar hij bij de eersfe heat werd gedisqualificeerd met Vetronella B. Mignon werd gedistan- ceerd, terwyl Comijs Quick Boy inhield. Le tha had de beenen er goed onder en wist als eerste binnen te komen. De tweede beat had ongeveer het zelfde coursvcrloop, alleen Pie- ternel spande hare krachten geducht in en wist zich zoodoende no. 2 te plaatsen, het was dus een welverdiende overwinning voor den heer Davidson. Om ruim 4 uur was deze coursedag ten einde. De eerstvolgende meeting z^l op Zondag 21 Augustus plaats hebl>cn. De gedetailleerde uitslag is als volgt: I. Pryzendravery 4e klasse, afstand 1800 M. Belasting: voor iedere gewonnen f 250 10 M. en voor iederen gewonnen len prys 5 M. Ontheffing: paarden die nog niets hebben gewonnen 50 M. Ingeschreven 12 paarden waarvan Q Peti te Annie Rabenhaupt, Owieda, Osmond H, Paulowna 8 en Our Vehlan B niet zijn opge- De aankomst was I>etha tjjd 2 6954, Mjg- HOU rv V - - - - - r tr Piet Hein 3.05K. Nellv Z. werd ingehoud» terwyl door de jury de le prijs f 250 we toegewezen aan Mignon afstand 1820 M. rij der en eigenaar K. Korver. terwyl de oven ge werden gedisqualificeerd wegens onregel matig draven. IIo Heat. Pryzendravery 2e en 8e kl. Af stand 1600 M. Paarden, die 2 of minder le pryzen hebben gewonnen, gaan van start. Belasting voor iederen meerderen gewonnen len prijs 15 M. Ingeschreven 9 paarden, waarvan Pieter- nsl, Omega en Maggy Henry niet aan den start verschijnen. De vliegtocht AmsterdamBa tavia en terug gelukkig vol eindigd. Het vliegveld Schiphol was Zaterdagmid dag gehéel ingericht op een grootsche ont vangst van de wereldluchtreizigers, die de eerste passagiersvlucht AmsterdamBata via heen en terug tot een zoo gelukkig en zoo voorspoedig einde hebben gebracht. Heel het vliegveld wae in Vroolijken vlag- getooi. Een uitgestrekt houten hek was aan- ge.bracht, waarachter ruim plaats was voor de duizenden om zich zóó op te stellen dat ieder in de gelegenheid zou zyn de histori sche daling en begroeting waar te nemen. Voorts waren er twee groote auto-parken in gericht, wafts het was van de stad, lange den heelen Sloterstraatweg. langs do Ringvaart van de Haarlemmermeer en den binnenweg door de Meer naar Schiphol één lange, onaf gebroken reeks automobielen, ook veel auto bussen die uit het heele land waren gekomen. Midden voor het restaurant was een po dium opgericht voor de ontvangst van Van Lear Black, de beide piloten Geyssendorfer en Scholte, die hem heen en weer om een wereld-halfrond hebben gevlogen, den chanicien Weber en een bediende van wereldduchtreiziger. Rondom dit podium waren vlaggen gepTSnt: de Amerikaansche Sterren en Strepen, de Nederlandsche drie kleur; voorts de vlaggen van de Kon. Lucht- vaartvereeniging, van de Kon. Luchtvaart- my., van Amsterdam en van Batavia. Daar waren om de Indië-vliegers te ont vangen, aanwezig de ministers mr. H. J. v. d. Vegte, watersteraat en Lambooy, oorlog met zyn adjudant en andere militaire autori teiten; de gezant van de Ver. Staten te 's Gravenhage, mr. Tobin: de marinelucht- vaart-attaché bij het Amerikaansche gezant schap, mr. Emmet: de directeur der civiele luchtvaart in Engeland, Sir Sefton Branker; generaal Snyders, de groote en invloedrijke propagandist in ons land voor het burger- luchtverkcer; de burgemeester van Amster dam, de heer W de Vlugt. die met de wet houders Jan tet. Haar en von Frytag Drah- be het gemeentebestuur van de hoofdstad vertegenwoordigde; de heeren E. Heldring, voorzitter, en mr. Dubois, «ecretaris van de Kamer van Koophandel. Nu cn dan werd geseind, waar het vlieg tuig zich bevond en het laatste bericht voor de aankomst luidde: De vliegers zijn boven Amsterdam: en op hetzelfde oogenblik zag men de drie vliegtuigen (twee andere Fok kers waren, met passagiers, de Indië-vliegens tot de grens van ons vaderland tegemoet ge reisd en escorteerden hen nu in de lucht) boven de torens en koepels der hoofdetad cirkelen. En daarna heeft het nog maar nauwelyks eenige minuten geduurd of het viegtuig be- scheef weer twee wyde cirkels boven Schip hol, dat het punt van uitgang was geweest voor de ontzaglijke luehtreis. Het was toen 4.52 uur. Even voorspoedig als de heele reis Is de landing geweest. Het personeel van het vliegveld, dat hierby de gewone assistentie verleende, escorteerde het vliegtuig met bloemen en vlaggen zwaaiend, toen het taxi- de tot voor het podium. En toen leek het er toch wel een oogenblik, heel even maar, op, dat het publiek achter de afzetting, en ook de genoodigden op het podium, van geen rem meer wilde weten. De militaire po litie, de maréchaussee en andere orde-hand- havers moesten eenige moeite doen om de geestdriftig juichende begroeters op een af stand te houden, toen Geyssendorfer zyn vrouw, Scholte zyn vrouw en zyn beide klei ne kindertjes die hem de eerste boetnen op vaderlandschen bodem brachten, in de ar men drukten. Daarna wiet de heer Plesman ruimte maken voor de talrijke persfotografen cinematografen, wier taak het wm het drietal dappere mannen hartelyk hand, waarop een nieuwe ovatie volgde. De zilveren medaille van Am sterdam. Natuurlijk was ook de burgemeester van Amsterdam ter begroeting aanwezig en warm klonk ook zijn huldigingswoord. Na mens do stad Amsterdam bracht de burge meester oprechte hulde en dank voor dezen en uit economisch en uit sportief oogpunt zoo beteekenisrijken tocht. In de Engelsche taal riohtte de burgemees ter zich nog in hartelijke bewoordingen tot den heer van l^ear Black en hij overhandigde daarop zoowel den ondernemenden passa giers als de energieke bemanning van den luchtvogel de zilveren medaille van de stad Amsterdam. roep. De vliegers werden naar hun hotel ge bracht waar zy zich een i gen tyd konden te rugtrekken om zich tydig naar hot Amstel hotel te begeven voor den feestmaaltijd. Feestmaaltijd. Hier voerden verschillende personen het woord, o. a. de minister van koloniën en de Amerikaansche gezant welke laatste hul de bracht aan zyn landgenoot Van Lear Black, die, zoo zeide hy, in enkele dagen voor het elkaar verbinden van ver-uiteenlig- gende landen meer heeft gedaan dan spr. in zijn jarenlange diplomatieke carrière. Hij be wonderde, hem om zyn ondernemingszin cn ook om zijn goede keuze van piloten. - Voorlezing word gedaan van het volgend.) telegram van den Prins: Voor zyn vertrek naar het buitenland droeg Z. K. H. de Prins der Nederlanden my op, U hoogstdeszel/s bijzondere geluk- wenschen aan te bieden hij de behotiden tc- rugkeer van de F VII en u te verzoeken, zijn gelukwenschen over te brengen aan de pas sagiers en bestuurders, en laatstgenoemde hulde te brengen voor hun schitterende prestatie on een van wereldoorlog. Maar al spoedig de den juist deze tijdsomstandigheden het aantal gevallen van longziekten toe nemen, waardoor plaatsing in het Sana toria als om strijd werd gezocht. In dien tijd had dan ook het heugelijk feit plaats voor ons Sanatorium, maar zoo droevig in het algemeen genomen, dat het aantal namen op onze wachtlijst meer dan 100 bedroeg. Geen wonder dat dan ook voor uitbreiding der bestaande inrichtingen en voor den bouw van nieu we een groot aantal nieuwe plaatsen ter beschikking kwamen. Maar niettegen staande die groote toename van plaat sen mocht „Dekkerswald" zich verheu gen en blijven verheugen in steeds toe nemenden bloei, en konden we bij .iet 1254-jarig feest neerzien op een rij van meer dan 3500 zieken, die hier hun ge nezing hadden gezocht. Het nog beschei den jubileum werd op bescheiden wijze dien dag gevierd, hoofdzakelijk als feestdag voor de toen aanwezige patiën ten, terwijl door hen en door vele oud- patiënten het eerste bedrag werd sa mengebracht voor de stichting van 'n H. Hart-monument, hetwelk binnenkort op het schoone terras van het Sanatorium een waardige plaats zal innemen. Het jaar 1926 had overigens een rus tig verloop; het geheele jaar door waren bijna alle plaatsen bezet, en het Hnan- cieele resultaat van exploitatie was dan ook van dien aard, dat de penningmees ter der Vereeniging aan zijn zware ver plichtingen kon voldoen. De tijd gaat vooruit en daarmede de eischen welke telkens opnieuw worden gesteld aan de instandhouding van 'n up-to-date inrich ting ter verpleging van longziekten. Zoo werd dan ook dit jaar een ruime werk plaats voltooid, waarin aan de patiënten gelegenheid kan worden gegeven, zich tijdens het laatste gedeelte hunner ver pleging door een werk-therapie „zichzelf geschikt te maken, na hunne verpleging hun plaats in de maatschappij weer in te nemen, waardoor zij in hun onderhoud kunnen voorzien. Voorzeker een goede aanwinst, waarop nog meer van zelfden aard en zelfde strekking zullen moeten volgen. Het zoo kostbaar bezit van ruim 170 H.A. bosch en hei eischte langzamerhand meer toezicht, waarom dan ook een boschwachterswoning werd gebouwd. De reeds vroeger aangestelde bosch- wachter woont daar nu op ons eigen terrein en heeft tevens de leiding van de noodlge werkzaamheden in het bosch. Aan het einde van mijn overzicht ge komen, breng ik gaarne mijn dank aan allen, die ook wederom hun krachten aan het Sanatorium en de patiënten hebben gegeven en mij in mijn taak bij gestaan hebben. Aan den Eerw. Heer Koeken, Rector van het Sanatorium; aan den Eerw. Heer Malmberg, die eerstgenoemde tijdens diens verblijf in het buitenland heeft ver vangen; aan de Eerw. Moeder Felicité en alle Eerw. Zusters; aan de beide as- sistent-geneesheeren; aan de heeren Sprangers en van der Bogaard, voor hun adviezen; aan het technisch- zoowel als aan het huishoudelijk personeel. Ik eindig met den wensch, dat allen, voor zoover hun tijd en kracht het toe laten, verder zich voor den bloei van ons Sanatorium mogen beijveren in de nieuw begonnen periode van twaalf en een half jaar, waarin „Dekkerswald" streeft naar zijn zilveren feest.” Op 1 Januari 1926 waren aanwezig 169 patiënten; opgenomen 297 patiën ten; verpleegd in 1926 466 patiënten, w. o. 173 mann. patiënten, 221 vr. patiën ten, totaal 394 volwassenen; 38 jongens, 34 meisjes, totaal 72 kinderen. Verdeeling over de klassen en ver pleegdagen: Klasse I volwassenen 8 pa tiënten met 399 verpleegdagen; klasse I kinderen 0 met 0 verpleegdagen; klasse 2a volwassenen 39 met 4278 verpleegda- g®*>; kinderen 3 met 383 verpleegdagen; klasse Ilb volwassenen 86 met 11593 ver pleegdagen; kinderen 1 met 39 verpleeg dagen; klasse Hl volwassenen 26! met komen. 8.01 X, Quick Boy 8.0254. Lotje 3.05, - - )«n werd

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 2