Pliseeren. S. Krom H GARAGE JAC. MET, Telefoon 572. r „ONS BLAD" 28 verschillende vormin. DE WILD BureauHOF 6, ALKMAAR - Telefoon f Fit speciale plist tialagt. WinkelLangestraat. Laat i.f. Boterst raat Jaeger heeren ondergoederen FEUILLETON. EEN RECHTERLIJKE DWALING. No 183. giro alkmaar 104M3 Saterdag 6 Augustum 1927. giro alkmaar 194863 21e JaargaH Wij verhuren uitsluitend iste klasse OPEN en GESLOTEN wagens, als Lancia, Minerva, Hotchkiss, Benz en Willy's Knight, tegen billijk tarief. Advertentieprijs RibriO audhci pp vraag en aanooa dij vooruit oeuling per pMatEMMg 10.60 per advertentie van 5 regels; iedere regel meer fO.lX Verspreide Berichten. Abonnementsprijs t PW kwartaal voor Alkmaar* assaassf X— Voor boften Allrmnr e o 2.85 Mm Gellltiatreard Zondagsblad t f ASS booger Aan alls abonnfs wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 3000.,1750.—, f250.f i25.f50.,f 40 UIT DE PERS. I BUITENLAND. Wege het zwaarst, wat het de h. stoel en de zwaarst Is 1 sovjet-regeerino. en i EINDE. Hoe de veroordeelden bet be sluit ontvingen. en in- Beroemde „Fa»** mondgobl oxen Inmoakgiezen - Alleen kwelheHe- Wij hebben deze week een buitengewone aanbieding in Eno r a k e a a. Manufacturenmagaxtyn „De TtydgeeaL” MAGDALENENSTRAAT B W. ALKMAAR. gedaan door ’t Laat bet bedrijf maar eens tojnen, dat het niet alle humhug-reclame brief van Sacco, die in het Italiaanscb waa geschreven, luidde ala volgt: ,Jn de cel van bet huis des doode is one too juist meegedeeld, dat gouverneur Fuller ons den 10en Augustus ter dood wil laten brengen. Dit v as geen verrasing voor ons, omdat wij weten dat de kapitalistische klas se hard is en geen meedoogei voor een goed etfyder voor de De meedeeling, dat zy Woensdag terechtgesteld zullen worden, is IH»i Laat bet bedrijf maar eens toenen, dat het int Amerika „slikt”, dan is er meteen ook kane, dat we verlost worden alhans van een deel der Ame- rikaansche prulfilms. „Wat dat betreft, heeft hij veel op u voor," beraam de inspecteur, „want hij weet van u zeer veell Ik wacht al een jaar op u. Ik wist wel dat ge toch hierheen komen zoudt en heb je daarom in San Francisco maar niet gestoord. Ik heb die bewuste banknoot van duizend dollars bij me en John Grush heeft eenige leemten aangevuld, ofschoon we daar mede, zonder hem, ook wel waren klaar ge komen. „Steek je handen uit!” De laatste woojrden werden gesproken op <£en toon zóó ernstig en zóó verschillend van dien welke in 't begin was aangeslagen, dat Dupon schrikte en werktuigeljjk de handen uitatrekte, waarna hem in het volgend ©ogen blik de boeien waren aangelegd. Een oogen- blik later scheen de beleekeuis van hetgeen de inspecteur gezegd had, tot hem door te dringen. Hij keerde zich om en wierp een woedenden blik op Grush. „Ge zult wel tegen me getuigen, niet waar?” riep hij op dreigenden toon. „Dien streek bij den juwelier hebt gij be gaan, en daarvoor hebt ge hem laten op draaien,” hernam Grush terwijl hy op Percy .wee», „on^en als je durft!” bestrijding van den hongersnood, die milhoe- nen in Zuid Rusland met den dood bedreigde. Midden in dit werk overleed Hij; zyn opvol ger bracht het ten einde. Zonder zich aan de vyandige houding der Sovjetleiders te storen, zond Paus Pius XI een Commissie van 12 leden uit, met een lorsch-Amerikaanachen prelaat aan 't hoofd, Mgr. Walsh, die in dergeiyke aangelegenhe den over groote ervaring beschikte. Deze commissie verleende steun aan allen, zonder onderscheid van confessie, die in nood ver keerden en voerde een strijd tegen hongers nood en pest. Gedurende twee jaren heeft deze commis sie haar zegenrijken arbeid verricht; de H. Vader heeft in dezen tjjd herbaaldelijk in zijn toespraken tot de kardinalen over de ver volging «politiek en onverzoeneltjke houding der Sovjet-regering moeten berichten; hij wilde echter de groote schuld der Russische regeering niet op het Russische volk afwen telen; ‘-en prachtig voorbeeld hoe kwaad door goed te vergelden. De commissie was tot den zomer van 1024 werkzaam. Voordat zy weer te rug reisde stond zij de plaatselijke autoriteiten haar geheele bezit aan voorraden af. 10 dezer -- .donderdag ochtend aan Sacco en Vanzetti bij het ont bijt meegedeeld. Z.y namen de meedeeling kalm op en zetten zich later aan het schrij ven van brieven aan bun medestrijders. De NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD kwam, er gebruik van te maken. Ge dacht zeker niet dat ik die geheele geschiedenis nog in petto had. Sedert de eerste maand dat ik uit de gevangenis kwam, ken ik die; nu ech ter heb ik lang genoeg gewacht en kunt ge er evengoed van profiteeren als later!” „Ik laat me hangen als ik iets begryp van alles wat ge daar staat to vertellen,” zeide John Grush, nadat hy het geheele gezelschap zoo onschuldig moge lijk had aangekeken. „Ik geloof dat ’t daarboven bij hem niet recht pluis is!” „Nadat ik vrijgesproken van de aanklacht, wegens moord op Jerold Nolen, de gevange nis verliet,” ging Dupon voort, nadruk leg gende op ieder woord, „was deze man een der eersten die zich met me bemoeide en mjj aan het verstand trachtte te brengen dat, nu de maatschappij my had uitgestooten, ik alle recht had haar den oorlog te verklaren, en te leven zooals 't my goed dacht. Maar al dien tijd in do gevangenis hadt gy me aan myu lot overgelaten ellendige hond! zonder een vinger uit to steken om my te redden. En toch waart gij de schurk, die den beschonkens overviel.... Houd hem vast, mynheer de inspec teur!” Grush sprong als een wild dier op Dupon los, maar do fiand van den hoer Byrnes stel de zioh bliksemsnel tusschen hen, en met Ijzeren gi Hü deed ■n hebben zal i revolutie. Wij zyn trotsch op den dood en zullen sneven, gelijk alle anarchisten gevallen zyn. Het woon! is thane aan u, mijn broeders en mak kers. Geljjk ik u reeds meegedeeld heb, zyt gy de eenigeir, die ons redden kunt, omdat wy nooit vertrouwen hebben gehad In de re geering. Wy hebben altjjd wel geweten dat gouverneur Fuller en rechter Thayer moor denaars zijn. Met ware vriendschap en groe ten aan allen.” Vanzetti’s brief was gericht: „Tot ieder van mijn makkers op de h 'Ie wereld” en luid do als volgt: - „Gouverneur Fuller is een moordenaar, zoogoed als rechter Thayer en de staat mein- eedigen zijn en de heele rest. Hij schudt ons de hand als een broeder en laat mij gc!oo- ven in zijn oprechtheid. Thans negeert en ontkent hij alle bewijzen van onze onschuld. Hq BWeedigt en vermoordt ons. Wjj zyn on schuldig. Dit is een strijd van de plutocratie tegen de vrijheid en het volk. Wij sterven voor het anarchisme. Leve het anarchisme." stroom gelukkig koeld was, kondi verlaten. EXPLOSIE EN BRAND DOOR ONWEER GEBLUSCHT. Een koopman uit Montpellier had een land huis in de omgeving der stad, dat al by her haling door dieven was bezocht. Om aan de ze onverkwikkelijke bezoeken een eind te ma ke n, liet de eigenaar een helsche machine vol kruit en kogt ie vervaardigen, die zou ontploifen, zoodra men de deur wilde ope nen. Hit monsterding vervulde haar taak naar behooren. Bij de eerstvolgende poging viel. Het duurde lang, voor zy den pijnlijken indruk geheel te boven waren. „Ik dank u, mynheer Byrnes,” zeide de jonge man, den inspecteur ontroerd de hand drukkende. Om zich aan verdere uitingen van dank baarheid te onttrekken ging de politiebe ambte met een buiging dê kamer uit. „Dat is eerst een man,” riep Pauline uit. „Zeg maar een generaal!” voegde de rechter er aan toe. „God zegene hem!” fluisterde Pauline. Van I—9 regels fl-25; elke regel meer t OJB. Bzrlimi M GODSDIENSTTROEBELEN IN BRITSCH- INDIë. 13 dooden en HO gewonden. Volgens een officieel communiqué, heb ben zich ernstige plaatsel^ke troebelen voor gedaan te Bettia, in de provincie Orissa. De aanleiding was dat een godsdienstig» pro cessie van de Hindoo’s werd gemolesteerd. Er zyn 93 slachtoffers o.w. 13 dooden. De maritieme politie begaf zich met allen spoed naar de plaats van de onlusten. De orde is thans hersteld; er beeraebt kalmte. LéON DAUDET TE BRUSSEL. Komt hij ook in Nederland? Een der redacteurs van de „Nation Beige” heeft op de Anspachlaan, in de onmiddellyke omgeving ven de Beurs het drukste punt van Brussel een onderhoud met Léon Daude’ gehad, die, naar de journalist beweert, heel alleen op den boulevard wan delde. Daudet zeide hem, dat hij wel degelyk van zins is, zyn vacantie in België door te Brengen en zelfs indien zyn werk het hem toelaat, met zijn gezin nog eenige uitstapjes naar Nederland en elders, wenscht te on dernemen Zijn jongste conflict met de Fransche republikinnsche autoriteiten en zyne ont vluchting, alsmede zyn verblijf in de Vendée en de streek van Lyon, waar hy en Delest zich vyf weken lang hebben opgehouden, zonder dat de Fransche politie en gendar merie er in mochten slagen, hun spoor te ontdekken, heette Daudet „een volledige overwinning, door de Action Fran^aise en de Camelots du Roi behaald op al de machten van den (Franschen) staat”. „Wy hadden,” verklaarde hy nog, „een honderdtal auto’s en een twintigtal vliegtuigen ter onzer be schikking, maar hebben niet alles gebruikt." HET ECHEC DER VLOOTCONFERENTIE. Een optimistische verklaring van Kellogg. In een officieele verklaring zegt de Ame- rikaansehe minister van buitenlandsche za ken Kellogg. o.a.: Ik beschouw deze mislukking van het po gen om een overeenkomst te sluiten niet als definitief. Ik ben er van overtuigd dat de te Genève verrichte arbeid het mogelyk zal maken, een basis te vinden, welke de uiteen loopenda meeningen met elkaar zal verzoenen en w<4- ke ons in staat zal stellen weldra een over eenkomst voor de beperking der hulpschepen te sluiten. Ik ben er zeker van, dat dit echec de har- telyke betrekkingen tusschen Engeland de Vereenigde Staten niet zal wyzigen. Het was Amerika ónmogelijk, ging aldus Kellogg verder, de Britsche voorstellen in zake <ie tonnenmaat van de kruisers te aan vaarden en dat werd de oorzaak van het Ge- neefsche echec. Dit is echter geen reden om de pogingt op te geven. Amerika blijft bereid met E: geland de gedachtenwieseling voort te zet ten, vast besloten volledige overeenstemming tot stand te brengen. Voor Coolidge geen verrassing Uit New-York wordt gemeld, dat president Ooolidge op zijn buitenverblijf het bericht, dat de conferentie van Genève afgebroken was, stilzwijgend in ontvangst heeft geno men. In de omgeving van den president werd verklaard, nadat gebleken was, dat Enge land aan zyn standpunt vasthield. 8ACCO EN VANZETTI. De laatste pogingen om beider leven te redden. Naar Reuter uit New-York meldt, doet de advocaat, die de zaak van Sacco en Vanzet ti op zich genomen beeft, wanhopige pogin gen om hun leven nog te redden. De meeste rechtsgeleerden zijn het er over eens, dat er maar één manier is daartoe en Nel een beroep op het Hooggerechtshof op grond van het feit, dat do zaak van de beide veroordeelden niet onpartijdig behandeld is, ten gevolge van hun radicale sympathieën. Dien weg heeft men reeds ingeslagen. Of de pogingen succes zullen hebben staat ten zeerste te bezien. Naar men weet had gouverneur Fuller van Massachusetts, aan wien de beslissing was, een commissie van 8 leden benoemd om de zaak te onderzoeken. Dit drietal A. Lawrence Lowell, de president van de Harvard universiteit, Samuel W. Stratton, president van het instituut voor technologie in Massachusetts en Robert Grant rechter, was het eenparig met den gouver- •neur eens, dat de beide veroordeelden schul dig z n en dat hun zaak op eerlijke wyze be recht ia. geefsche poging om zich los te rukken, toen stond hy stil, beefde over zyn geheele lichaam en was niet langer gevaarlijk. De inspecteur liet een scherp fluitje hoo ien. Een sergeant kwam binnen de inspecteur gaf hem een wenk en in het volgende oogen- biik waren ook Grush de handboeien aange legd. De inspecteur streek zijn manchetten glad en zeide: „Luister eens Horace, maak er een eind aan. Wij kunnen bier niet den geheelen mor gen blijven om getuige te zyn dat jelui schur ken elkander verwijten toevoegt." ,Jk zeg!” riep Dupon op schellen toon, „na dat ik Jerrold Nollen tot aan de deur van zyn woning had gebracht, en zoo waarlijk helpe my God! levend op de trappen had ver laten, ofschoon hy zoo dronken wa» dat hy niet wist wat er met hem gebeurde, kwam die duivel daar, beroofde hem van alles en gaf hem de slag achter 't oor, die zijn dood ten gevolge had. Ik zeg bet en kan het be wijzen. En wunneer die schurk den strop om zyn hals voelt, dan mag, hy er nog eens aan denken dat Horace Ihtpon hem dien heeft omgedaan." „Breng hem weg!" zei de inspecteur plot seling, „ik kom dadelijk op het bureau, 't Is een mooi spel en hangen is eindelijk nog te goed voor hen!” Do onvrijwillige toeschouwers van dit af schuwelijk heftig tooneel, herademden toon de deur achter de beide misdadigers dicht De heer Ketelle en zün mooie jonge vrouw, wonen nog altjjd in New-York en vormen, nu geen donkere schaduw huu leven meer verduistert, bet middelpunt van een gezelll- gen kring. Mevr. Nolen woont by hen in en heeft een genoegelyken ouden dag. Percy is naar Mexico teruggekeerd, waar hy nog al-' tijd verblijf houdt, tïy is zeer rjjk geworden en, naar men zegt, verloofd met de dochter van een der aanzienlijkste overheidsperso nen. Dupon zit achter de tralies. Grush heeft weten te ontsnappen. De inspecteur Byrnes werkt hard, maar inspannende arbeid is hem een genot. OPGESLOTEN TUSSCHEN STROOMEN KOKENDE LAVA. Een vrouwelijk professor van de Sorboc’n te Parys, die met prof. Malladra, den direc teur van het observatorium op den Vesuvius den krater van dien vulkaan bezocht om de uitwerkingen van de jongste uitbarsting na te gaan, heeft daarbij eenige angstige oogenblikken beleefd. Een onverwachte stroom van gloeiende lava sloot haar plotse ling op in een hoekje van den frater Prof. Malladra riep haar toe stil te blijven staan en sprong van een booger gelegen uitsteeksel naast haar. De lavastroom nam intussdien toe en het eiland, waarop beiden zich be vonden. werd steeds kleiner. Toen de toe stand kritiek begon te worden, hield de op en toen de lava afge len zjj ongedeerd den krater Reclame-materiaal gekeurd. WAT HOOG NOODIG IS TEN OPZICHTE VAN DE JEUGD. Het „Vaderland” had dezer dagen een ar tikel over de Bioscoopwet, welke binnen kort van kracht zal worden. Het blad sprak daarbij ook even over het reclamemateriaal. „Tegelijk met de film zal voortaan ook het reclame-materiaal gekeurd moeten worden. Aangezien dit reclamemateriaal doorgaans uit bet buitenland met de films medegeetuurd wordt en de bioscoophouder of filmverhuurder daarbjj niets heeft te bedingen of te vertellen, kan dit nog wel eens tot moeilijkheden aanleiding geven. De groote Amerikaansche filmfabrieken laten er zich nu eenmaal niets aan gelegen liggen, wat het kleine Nederland te dien opzichte wenscht. Het moet maar slikken wat Amerika geeft. Reclame maken op denzelfden voet a le tot dusver zou bij dikwijls afkeuren van het reclame-materi- aal er toe leiden, dat de Nederlandsche bioscoophouders zelf reclamebiljetten moesten vervaardigen. Fin dit is niet goed koop, waar alle zeven dagen weer nieuwe films moeten woéden gebracht. Maar laten we te dezen opzichte ook niet al te pessimistisch zyn. Het bedrijf zelf is tot loyale medewerking bereid. Daarvan getuigt alreeds het voorstel, dat do Ne derlandsche Bioscoopbond aan de Staats commissie heeft gedaan ten opzichte van de regeling der keuring en den zetel te Amsterdam”. Met de „Morgen” willen wy naar aanlei ding hiervan uiting geven aan de hoop, dat de keuringscommissie by het keuren van het reclamemateriaal een strengen maatstaf zal aanleggen. Genoemd blad zegt terecht: „Omdat ten eerste by een aantal ver vaardigers van dit materiaal de nauwe lijks verholen bedoeling blijkt te bestaan door ongezonde sensatie en speculatie op de sensualiteit bezoekers naar hun films te trekken. En ten tweede, omdat, terwijl het zien van de films zelf aan personen beneden 18 jaar kan worden verboden, het reclamemateriaal voor diezelfde filijis in het openbaar voor iedereen te zien is, de schooljeugd ingesloten! Daarom moet het reclamemateriaal stren ger worden gekeurd dan de films zelf en geen „moeilijkheden” mogen de keurings commissies van een strenge toepassing van dit beginsel afbrengen. Het is absoluut niet erg, als er filmpro- grams moeten worden samengesteld, waar- vah de reclameplaten niet zijn toegelaten. De bioscopen beschikken over voldoen de andere reclame-middelen. En in ieder geval moet wat het zwaarst is ook bet zwaarste wegen”. En dat Is niet de mogelijkheid van „moei lijkheden” voor de bioscopen, die het dan zouden moeten doen zonder reclameplaten. Maar wel de waarborg, dat niet in het openbaar geestelijke schade wordt aan kinderen en jeugdige personen publiek aanplakken van reclameplaten voor films, waartoe men hun notaiicne den toe gang verbiedt. „Je weet het heel goed en ik wil er dade lijk een eed op doen! Ge hebt me gemeen be handeld en dit is je loon er voor!” „Ge xult dus getuigen, dat ik een zak kenroller ben, niet waar?” vroeg Dupon, ter wijl hjj den man half vragend, half dreigend aankeek. „Nu, dat kunt ge doen en laten, al naar dat go verkiest want ’t is waar, ik heb die vrouw bestolen, iedereen inag het nu weten. Maar gij zyt wel wat te voorbarig geweest, John Grush, en dit is de grootste domheid, die ge ooit hebt begaan, 't Zou niet kwaad zijn geweest wanneer ge eens had trachten te weten te komen, wat ik wel van jou wist te vertellen!” De inspecteur die eerst van plan was ge weest aan dit weinig verkwikkelijke gesprek kort en goed een einde te maken, scheen bij deze woorden van plan te veranderen eu alle aanwezigen luisterden aandachtig toe wat nu komen zou. „Ge kunt niets tot mijn nadeel zeggen”, hernam John Grnsh. ,Jk heb myn portie ge kregen en moet daarin berusten; daar kunt ge niets aa^i veranderen.” „Nu, dat zullen we eens zien of ik dat niet kan! Ik weet nog iets. Dat weet ik al se dert.... sedert jaren. Hoort ge wel, John Grush, ik heb cr nooit over gesproken. Dat zaakje was te kostbaar om het ontijdig prijs te geven, 't Was een drankje waarmee ik je menig maal zou kunnen dwingen en ik bob 't bewaard totdat 't in mün kraam te pas In de a.e. herfst zal het 10 jaar geleden zyn, dat L«nin door zyn staatsgreep van 7 November 1917 het oude regime ten val bracht en de bolsjewisten het roer van staat in handen hebben genomen. Met welk resul taat behoeft niet uitdrukkelijk te worden ge legd. Wat de wereld van dit bewind heeft gezien en gehoord, brengt ons de antichrist in gedachte en het is geen wonder, dat eenige heetgebakenien en ijveraars er hun teleurstelling over uitspreken, dat de H. Stoel tot dusver nog geen Europeesche Liga tegen de Sovjeta heeft opgericht zooals in vroegere eeuwen de Pausen ook hebben ge daan, door de christelijke vorsten op te roei pen tegen het moslemitische gevaar op te trekken;* de kruistochten zijn hiervan het klassieke voorbeeld. In plaats van een vijandige houding aan te nemen, hebben de beide Pausen, Benedic- tus XV en Pius XI in hun politiek tegen over Sovjet Rusland, vermeden een vjjandi- gen toon aan te slaan en er zich alleen toe bepaald een wachtende houding aan te ne men. Kort voor de revolutie, waardoor Lenin en de Bolsjewisten aan het roer kwamen, verscheen in Rome een afgezant der gema tigde regeering van Kerenski, wiens taak het was met Paus Benedictus XV onder- handelingen over een conoerdaat met den H. Stoel aan te knoopen; het vooruitzicht voor de kerk was destijds bijzonder gunstig. Na de revolutie, waardoor de czaren-regeering van den troon werd geetort was het met de goede dagen der orthodoxie geheel voorbij; de nieuwe regeering verkondigde vrijheid voor alle godsdiensten. Daarop viel een machtige strooming tot terugkeer naar de katholieke Kerk waar te nemen, in het bijzonder te Petersburg, in de Ukraine en iu, do westelijke grenslanden. Toen echter <fe Sovjets aan het bewind kwa men, werd de toestand anders; zooals door de vroegere czaristische regeering werd ook thans elke godsdienst bestreden. In April 1918 zond Pau» Benedictus XV, Mgr. Ratti als Apostolisch Visitator naar Polen. Een politiek doe! had deze zending niet; het betrof hier alleen het in orde bren gen van zuiver kerkelyke aangelegenheden in Polen en de naburige landen. Aangezien de grenzen van het nieuwe Poolsche rjjk nog niet waren vastgcsteld, heeft de II. Vader den leider de Poolsche politiek meer dan eens verzocht zijn verlangen naar territori ale uitbreiding te beteugelen, speciaal wat de naburige landen met gemengde bevolking aanging. Dit was een welgemeende raad, die juist van pas kwam in een tijd, toen eergie rige heethoofden er van droomden, dat Po len allo landen, die het in vroegere tyden onder zyne koningen had bezeten, thans weer tot zich moest trekken. Toen later in 1920 by den inval der Russen men te Warschau den donder der kanonnen kon hooren en onverwachts de invallers weer werden ver dreven, drong Paus Benedictus XV er op aan, dat Polen met Rusland een verdraag- zamen vrede zou sluiten. Benedictus XV en zyn opvolger Paua Pius XI gaven aan hun gevoelens tegenover de Russische rogeeriugen geen vrjjen loop, doch dachten uitsluitend aan het belang der_ millioenen Russische inwoners. Herhaalde malen heeft de H. Vader by passende gele genheid zich tot Lenin gewend, met verzoek liet onzaggelyke lijden der katholieken, zoo mede ook der Orthodoxe priesters en prela ten te laten ophouden. In vele gevallen had den deze pogingen succes. Gedurende den wereldoorlog wendde Paus Benedictus zich tot de katholieken met ver zoek Hem middelen voor de slachtoffers van den oorlog ter beschikking te stellen. Zijn laatste en grootste op touw gezette onder neming »p dit gebied was de-organisatie ter los, maar de hand van reep pakte hij hem bij den kraag, nog een wanhopige doch een ver-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 1