I „ONS BLAD” v van de gemengde school, zooals die kl Ba den bestaat, waarop hijzelf in zyn jeugd on derwijs heeft ontvangen. Maandag 8 Augustus 19X7. 12e Jaargang 1S<. FEUILLETON. BOETVAARDIGHEID. Advertentieprijs BureauHOF 6, ALKMAAR Telefoonê&Kcn BUITENLAND. Verspreide Berichten. De „Katholieke” Socialist. Korte Berichten. DE WILD Abonnementsprijs i Aan alle abonné’s wordt op aanvrage gratie een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 3000.—, f 750.f 250.f 125.f 50. I GIRO ALKMAAR 104863 GIRO ALKMAAR 1C4863 ge- ALLEEN geen ’t Was i (Wordt vervolgd.) <2 de zaak-Gappmeier zou getoond hebben, dat een katholiek socialist kan zyn! WIJ HEBBEN VOOR DE WARME ZOMER DAGEN EEN PRACHTIGE SORTEERING ZOMERSTOFFEN. Spoilage prijzen. Manufacturenmagazijn „De Tijdgeest." MAGDALEl^ENSTRAAT B 1?, ALKMAAR. iTIE No. 433 (o. 633 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD leger der Duitschers, dat sterk ie als het onze, zii dorp kan bevinden dan 1 .Salzburger Wacht” zou dus niet rfntwoord k er niet i van den ze in de terwjjl hij m uit put- Wat ik Van 15 regels fl.25; elk* regel meer f 0.28. Reclame pet regel f 0.75 voor de eerste paginavoor de overige pagina's f 030 Rubriek „Vraag en aanbod" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60 per advertentie van 5 regelsiedere regel meer f 0.1£ er-,f40.~ het vertrek verlichtte. Op den grond achter hem lagen eenigu ledige meelzakken. In den hoek tegenover hem stond het stevige eiken houten ledikant van den molenaar. Langs alle muren in het rond hingen gekleurde prenten, in een behagelyke afwisseling, too- neelen uit de gewyde geschiedenis en het dagelijksch leven .voorstellende. Een deur die naar de keuken leidde, was uit haar hengsels gelicht en gebruikt om de manschappen, die in de schermutseling waren gewond, van het slagveld weg te dragen. Zy waren nu zoo zacht mogelyk in de keuken neergelegd en werden bijgestaan door den Franschen dok ter en de Engelsehe pleegzuster, aan de am bulance verbonden. Een stuk grof zeildoek scheidde nu, in plaats van de deur, de beide vertrekken af. Een tweede deur, die van de slaapkamer naar de binnenplaats voerde was gesloten; en ‘t bouten blind voor het eenigc venster der kamer was zorgvuldig van een bout voorzien. Dubbele wachten wa ren op alle buitenposten geplaatst. De Fran- sche commandant had geene maatregelen van voorzorg vergeten, om ziohzelven en zjjne manschappen een rustigen, goeden nacht te verzekeren. Terwijl hij nog verdiept zat in het door- enuffelen der depêches, en van tijd tot tijd aanteekeningen maakte van hetgeen hij las, met behulp van schrijfgereedschap dat naast hem stond, werd kapitein Arnault gestoord door de verschijning van een ander persoon verzu i.ng kon weerstaan om e.eu uit een venster te kijken?” vroeg hij. ,,IIoe donker het buiten ook is, zullen die dames zich vroe ger of later gedrongen voelen dit blind te openen. Zeg haar dat ik niet wil dat het licht der' kaars mijn hoofdkwartier aan de Duitsehe verspieders verrade. Wat ie 't voor weer? Regent het nog altijd?” „Wel, het regent dat het giet!’’ „Des te beter. Dan zullen de Duitschers ons niet zien. Met deze vertroostende op merking opende hij de deur die naar de plaats leidde en ging naar buiten. De dokter lichtte het scherm op en riep in de keuken: „Miss Merrick, hebt go tijd om een weinig uit te rusten?” „Tijd in overvloed”, antwoordd eene zachte stem, op een zwaarmoedige^ toon, die men duidelijk onderscheidde, hoewel slechts drie woorden gesproken werden. „Kom en I stil, en vertrek geheel ter uwer beschik king.” Hij hield het gordün op en de beide vrou- SACCO EN VANZETTL Boycot van Amerikaansche goederen? fn de Zaterdagmiddag gehouden zitting van het I. V. V.-congres heeft Jouhaux mee gedeeld bericht te hebben ontvangen uit Buenos Ayres, waarin te kennen werd ge geven dat besloten was de goederen uit de Vcreenigde staten afkomstig te boycotten, indien Sacco en Vanzetti toch zullen wor den geëxecuteerd. Besloten werd, na uit- brenging van het desbetreffende rapport, om slechts een secretaris-generaal te benoemen, met welke functie Sassembach zich voorloo- pig zal belasten. In dit’ rapport jreejt de commissie uiting aan haar leedwezen, dat Brown het congres verrast heeft - met de voorlezing van enkele nog niet-geverifieer- de passages uit een brief, welke tot onjuiste conclusies zou kunnen leiden Verklaard wordt, dat deze kwesties van secundair be lang uit den weg dienen te worden geruimd, opdat het congres niet in zyn werkzaamhe den worde belemmerd. Een 10 minuten-stalcing. Ten einde deel te nemjn aan de protestbc weging tegen het doodvonnis tegen Sacco en Vanzetti hebben de bestuurders der trams en autobussen te Parijs hun voertuigen gister middag gedurende tien minuten doen stop pen. Er deed zieh geen enkel incident voor. Met conflict tusschen Wirth en het Cen trum wordt door dit artikel aanzienlijk ver scherpt. Hij kiest namelijk party tegen een ontwerp, dat het Centrum met de grootste opofferingen zoover heeft weten te brengen- dat een meerderheid in den Rijksdag zeker schijnt. In het bijzonder wae het ontwerp- rijksschoolwet de voorwaarde, waarop liet Centrum heft gestaan voor zijn toetreding lot de huidige ryksregeering. EERSTE HOOFDSTUK. een donkere naeht. De regen viel in •troomen neer. Laat in den avond hadden een troep Fran schen en een troep Duitschers elkander by toeval ontmoet, in de nabijheid van 't dorpje Langrange, dicht bij de Duitsehe grenzen. In de vinnige schermutseling die daarop volg de, hadden de Franschen (voor een enkele maal) op den vyand de bovenhand behouden. Voor het ©ogenblik tenminste waren eenige honderden van het leger der aanvallers over de grenzen teruggedreven. Het was een on beduidend troffen, dat niet lang na de groote Duitsehe overwinning by Weissenburg plaats greep, en waarvan de couranten weinig of geen melding maakten. Kapitein Arnault, die het bevel voerde over de Franschen, bevond zich ia een ver trek alléén, in een der boerenwoningen van het dorp, waarin de molenaar van dit oord woonde. De kapitein zat by het licht eencr •nkele smeerkaars eenige in handen der Duitschers gevonden depêches te lezen. Hij had het hout, dat in detr groeten open haard Jbrandde, eenigzins uit elkander geworpen, .om den gloed wat te temperen, zoodat de XOQ(jg schijn slechts flauw een gedeelte van „Matthias Gappmeier is inderdaad socialist geweest en leider eener party-afdeeling. Ge durende verscheidene maanden werd hij in het ziekenhuis „St. Johann” te Pongau ver pleegd. Langen tijd heeft hij elko geestelijke hulp en het ontvangen der H.H. Sacramen ten geweigerd. Toen de. toestand van den zieke nochtans zeer verergerde, heeft hy lie- rouw gekregen en heeft hy geheel vrijwillig en by volle bewustzijn om de H.H. Sacra menten gevraagd en deze ontvangen. Daar na ontsliep hij en werd met de gebruikelijke ceremoniën begraven. By het graf van Mat thias heeft de priester, die de begrafenis plechtigheden verrichtte, met duidelijke stem en op ondubbelzinnige wijze aan het aanwe zige publiek verklaard, dat Matthias Gapp meier geheel tot de Kerk was teruggekeerd en de H. H. Sacramenten had ontvangen.” £>it klinkt heel anders. Matthias heeft wel ter elfder ure, maar toch nog tijdig ingezien, dat hij gedwaald had, door te meenen, dat hij tegelijk katholiek en socialist kon zyn; hij is tot de Kerk teruggekeerd, na zyn spijt over het bedrevene t etuigd te hebben. En nu nog even over bet socialistische orgaan de „Salzburger Wacht”. „Dit socialistische orgaan,” aldus net ons toegezonden schryven, „is zeer te keer ge gaan over de verklaring, welke de dienst doende priester aan het graf van Matthias Gappmeier heeft afgelegd. Hst genoemd© orgaan heeft zoo veel m<>gelyk getracht den juisten zin dier zoo ondubbelzinnige ver klaring te vertroebelen en zyn lezers* wijs te maken, dat Gappmeier niet tot de Kerk was teruggekeerd. Het Volk heeft de zaak-Gappmeier maar half meégedeeld; de Salzburger Wacht heeft er meer van gezegd, maar om zyn situatie te redden de waarheid verdraaid. Volledig en kort en bondig is de zaak deze: Matthias was eenmaal katholiek, werd daarna socialist; bekeerde zich echter vrij willig op zyn ziekbed en werd als terugge keerde zoon der kerk op kerkelyke wyze be graven. Dit ie waar! Wat niet waar is, ia dit, dat de Kerk door presidentschap in 1928. Hij zeide eenvoudig weg: „Er zyn genoeg anderen in het land, die geschikt zyn voor het baantje. Dit is geen eenmanslaud. Tien jaar is een lange tijd om nrpsident. to ziin.” DE KONING VAN EGYPTE BIJ DEN PAUS. Koning Focad xn Egypte zal door den Paus in audiëntie worden ontvangen. Men beweert, dat de vorst hiertoe het verlangen heeft uitgesproken in de hoop, aldus de be trekkingen te versterken, dio er sinds 80 jaar tusschen Egypte en het Vaticaan bestaan. GEEN NIEUWE CONFERENTIE IN 1929? Prendent Coolidge heeft verklaard, geen ontwapeningsconferentie in 1929 bijeen te zullen roepen, omdat hy voornemens is, op 4 Maart van dat jaar af te treden. Coolidge heeft aan journalisten bevestigd, dat hy geen candidaat meer wil zijn voor het in het vertrek. Dokter Surville, die uit de keuken kwam, lichtte het zeil op en trad naar het kleine ronde tafeltje toe, waaraan zijn commandant gezeten was. „Wat wilt gij?” vroeg deze scherp. „Ik wou u iets vragen,” antwoordde de dokter. „Zyn wy veilig voor den nacht?” „Waarom wilt ge dat weten?” vroeg de kapitein achterdochtig. AARDBEVING IN N.O. JAPAN. Geen groote schade. Met vertraging binnengekomen telegram men maken melding van aardschokken, die zich Zaterdagmorgen vroeg in het Noord- Oostelyk deel van Japan hebben voorgedaan Het heet, dat deze schokken heviger zyn ge weest dan in dertig jaar in die streek zyn waargenomen. De spoor- en telegraafverbin dingen zijn verbroken en te Foekoesjima zijn verscheidene huizen ingestort. Verschilende personen zouden gewond zyn, naar men ge- loirft niet ernstig en eveneens is de schade niet belangrijk. Ook te Yokohama zijn schokken waarge nomen. De dokter wees naar de keuken, die nu tot hospitaal voor de gewonden was inge richt. „De arme kerels maken er zich bezorgd over,” antwoordde hy. „Zy vreezen een over-/ rouipeling; en vragen mij of er eenige kané bestaat, dat zij een enkele nacht rustig kun nen doorbrengen. Wat dunkt u er van?” De kapitein baalde zyn schouders op/De dokter bleef op een bepaald antwoordyaan- dringeu. „Gy moest bet toch zeker wjéten,” zeide hy. „Ik weet dat wy voor 't oogenblik het dorp in het bezit hebben,” was ’t gntwoord van kapitein Arnault, „meer kan van zeggen. Hier zyn de papiere vyand. Dit zeggende hield h9 hoogte en schudde ze ongeduldig sprak: „Ik kan er geene inlichtjhg ten waarop ik vertrouwen Iran, daarentegen stellig weet, is,/dat het hoofd- Wel tienmaal zoo dichter by het iet hoofdleger der Geheel ten onrechte tracht het socialistisch orgaan „Het Volk” zijn lezers wijs te ma ltin, dat iemand gerust tpgelyk katholiek d.w.z. „góed” katholiek en socialist kan zijn. Natuurlijk poogt het roode orgaan die opvat- - ting te illustreeren met voorbeelden, die in slaan. Niet lang geleden leverde „Het Volk” weer zulk een voorbeeld. In Oostenrijk was n.l. een man gestorven, die, aldus „Het Volk”, tego- l(jk een goed katholiek en goed socialist ge weest was. En het bewys er voor distilleerde het ge noemde orgaan uit het feit, dat de bewuste man, Matthias Gappmeier gcheeten, katho liek en socialist, d.w.z. een ras-echte, een volbloed partyman, toch op „kerkelyke” wijze, m.a.w. op een „roomseb” kerkhof, met „roomsche” plechtigheden, verricht door een katholiek priester was begraven geworden. Welnu, zoo tracht het roode dagblad to bewijzen al zegt het blad het ditmaal niet woordelyk de Kerk slaat hier haar eigen ruiten in, of anders gezegd, de Kerk wil bier duidelijk demonstreeren aan de we reld, dat een katholiek, n.l. een „goed” ka tholiek” gerust tegelijk een „goed” socialist kan en mag zyn. HA is niet ondienstig eerst even weer te geven, wat „Het Volk” onlangs te lezen daarna volgen eenige opmerkingen on- I zerzjjds. „Het Volk” schrijft als volgt: MATTHIAS GAPPMAYER f In het hospitaal te Sankt Joann in Pön- gau was partijgenoot Matthias Gappmaijer, voorzitter van den Mijnwerkersbond en van de Partyafdeeling te Mitterberghütte over leden. Goed katholiek, als de overgroot© meerderheid der partijgenooten, wordt hij met kerkelyke eer begraven. In de kapel naast den Dom staat de doodsbaar met du zwarte kist tusschen vier kaarsen. Op do kist liggen twee kran sen van de familie. Terzijde, het dichtst by het altaar, hangt de groene blader krans met roode linten, waarop: „Die letiten Grüsze von den HUttenarbeitern der Mitterberghütte.” Ieder die binnenkomt om voor het ziele- heil van den overlederie te bidden, spren kelt wijwater uit de schaal, die voor de baar op een tafeltje tusschen twee kaar sen staat.. De kerkbanken zyn gevuld met familie leden en vrienden, gekomen om voor h< t zieleheii van den overledene te bidden. De twee nonnen, die hem verpleegd hebben in het ziekenhuis, zitten in de achterste bank. Een der vrouwen bidt luid het Onze Vader en Wees gegroet, waarbij de ande ren telkens in koor invallen. Als de kerkklok bogiut te luiden, rijzen allen op. De geestelykp komt binnen met een misdienaar. Hy zingt do gebeden der stervenden; terweerszijden van de baar staan nu de bestuurders van de Partyafdeeling en van den Vakbond. Als dé plechtigheid in de kerk is afge- loopen, wordt de lijkstoet geformeerd over eenkomstig het gebruik, dat voor lijkdien sten van sociaaldemokratisch-kerkelijk ka rakter is aangenomen. Voorop gaat in zwarte met geel afge zette uniform de muziek van de Berg- werkskapelie, die een treurmarsch speelt. Daarop volgt het vaandel van den vak bond, dan de roode vlag der PartyaCdee- ling, gedragen door een vertrouwensman met roodo sjerp. Roode sjerpen over hun zwarten rok hebben ook de beide krans- dragers, die hem flankeeren. Allen dragen het Partyinsigue. Achter de Partyvlag gaat het zwarte kerkevaandel, dan het kruis, de geeste lijke in ornaat en de misdienaar. Uit Boekarest wordt gemeld, dat de Roemeeusche premier Bratianu strenge maat regelen heeft genomen tegen een eventuee- len terugkeer van prins Carol in Roemenië. Een hevig onweder is boven een ge deelte van Londen losgebarsten, gepaard gaande met zware slagregens. Eenige hui zen zyn door den bliksem getroffen, doch de schade bleef tot do daken beperkt. In een oogenblik tyd stonden de straten voorname lijk in het Zuiden van de stad blank en liepen de kelders onder. LAAT OVER DE BOTERSTRAAT inmaakolazen pax. SNIJBOON MOLENS „ALEXANDER WERK". VRUCHTENPERSEN IJSMACHINES. kwaliteit s artikelen en NIET DUUR. president te zyn.” NA DE MISLUKKING VAN DE CONFERENTIE TE GENèVE. Redevoeringen. De drie Engelsehe staatslieden: Balfour, Winston Churchill en MacDonald, hebben op verschillende plaatsen over Genèvo gespro ken. Balfour polemiseerde tegen de bewering van Gibson, den Amerikaanschen gedelegeer de, dat Engeland op de conferentie te Was hington met 450.000 ton aan kruisers genoe gen ha’d genomen en nu bijna 700.000 ton had geëiseht als minimum ter verzekering van zyn oeconomische veiligheid Hy^zeide, dat het eerste cijfer wel te Washington ge noemd was, maar dat het een misvatting was, dat de Engelsehe afgevaardigden aldaar zich aan dit cijfer hadden gebonden. Churchill trachtte uit te leggen, dat de absolute mislukking in geen geval to wyten was geweest aan de houding van Engeland en de Engelsehe delegatie. Wat de toekomst betreft putte hij vooral hoop uit Kellog’s verklaring, dat de mislukking van geen in vloed zou zyn op de vriendschappelijke ver houding tusschen beide staten. MacDonald zeide te Haslemere dat hij 3 maanden geleden al voorspeld had, dat een aldus opgezette conferentie tot mislukking was gedoemd. Wat Amerika betreft, verwachtte hij nog een tijdje eenige wrijving, uiaar liet gezond verstand van de meerderheid zal daarover ook ten slotte zegevieren. Sprekende te Haslemere zeide minister Churchill, dat de Engelsehe vertegenwoor digers ter conferentie te Genève niet aan sprakelijk konden worden gesteld voor het falen der. conferentie. De mislukking van de marineconferentie te Genève heeft te Moskou heel wat vreugde veroorzaakt, die men volstrekt niet tracht te verbergen. De Iswcstia beschouwt de mis lukking als een fiasco van het pacifistische, democratische ideaal van de sociaal-demo- cratie, die haar hoop had gevestigd, op het vereffenen der belangen van de verschillende imperialistische staten. DR. WIRTH TEGEN DE RIJKSSCHOOL- WET. lu politieke kringen heeft een door den voonnaligeu Duitschcu rykskanzelier dr. Wirlu gepubliceerd artikel tegeu het ontwerp ryksschoolwet, dat in den aanstaamién herfst in den Rijksdag zal worden behandeld, groot opzien gebaard. In bedoeld artikel verklaart'Wirth tegen stander te zyn van de bijzogiiere school (de z.g. „Konfessionsschule”),/zooais dezo door het ontwerp wordt verlajfgd en voorstander Franschen. Maak uu/zelf uw gevolgtrekkin gen. Ik/iieb er niets meer bij te voegen.” Nadtt hij dit ontmoedigend antwoord had gegev/n, stond kapitein Arnault op, trok de kap «an zijn groote jas over ’t hoofd en stak aan Zie kaars een sigaar aan. jWaar gaat gij heen?” vroeg de dokter. Lik ga de buitenposten eens opneiuen.” /„Kunt gij deze kamer voor een poosje afstaan?” „Voor een paar uren. Wilt gij een van de gekwetsten hierheen brengen?” „Ik wilde de Engelsehe dame hier wat laten uitrusten,” hernam de dokter. „De keu ken is geen geschikte plaats voor haar. Zij zou hier meer op haar gemak zyn, en de Engeteclie pleegzuster zou haar gezelschap kunnen houden.” Kapitein Arnault glimlachte, hoewel eenig zins '-edwongen. „Het zyn twee mooie meis jes,” zeide hij, en dokter Surville mag het schoone geslacht wel lyden. Laat haar bin nenkomen, als ze moed genoeg hebben om zich hier met u alleen te vertrouwen.” Op ’t punt de kamer te verlaten, bleef hij staan, en sloeg een wantcouwenden blik op de kaars; „waarschuw de dames,” seide hij, „dat zij haar nieuwsgierigheid binnen deze kamer be perken.” „Wat wilt ge daarmee zeggen#” De kapitein wees veelbeteikend met zyn vinger naar het gesloten venster. „Hebt ge ooit eene vrouw gekend, die de Per kwartaal voor Alkmaar* 2. Voor buiten Alkmaar. f 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger van het aldaar zeer verspreide-socialistische orgaan „Salzburger Wacht”. In dit blad wyd- de St. Pacher eenige „waardeerendo” woor den aan den ontslapen Gappmeier. Maar.nu komt het! Pacher zegt, dat Matthias Gappmeier hem verklaarde, dat men in 't ziekenhuis herjiaalde malen ge tracht heeft hem (n.l. den zieken socialist) tot betere gedachten te brengen en hem te doen biechten en communiceeren; hij had echter, zoo verklaarde de zieke zelf, aan die aan sporingen weten te weerstaan. Ja, zelfs zou volgens Pacher, de zieke Matthias het vol gende hebben verklaard: „Ik wil van kerke lyke en geestelijke hulp niets weten; als die hulp mij toch verleend wordt, geschiedt zulks tegen myn wil.” Volgens de „I Matthias, de vol-bloed socialist, zich bekeerd hebbenl En toch „kerkelyk” begraven? Zou „Het Volk” toch gelijk hebben had? Wy hebben nog meer geinfonneerd! Bij wien? By het „Decanal Pfaramt” van Pon gau in Oostenrijk. Wij ontvingen toen een officieel schryven, waaraan we het volgende ontleenen: f De lijkbaar, gedragen door vrienden van den overledene, wordt gevolgd door fami lieleden van en overledene, drie zwart- gesluierdo vrouwen; in de tweede rij gaan de vertegenwoordigers der vakvereeni- giug, in de derde die van de Partyafdee ling, daarachter volgt een lange ry mannen, vier aan vier. De stoet wordt gesloten doo» meer dan honderd vrouwen. De partyge- nooten van Sankt Joann begeleiden hun kameraad naar zyn laatste rustplaats. De arbeid in het dorp rust. De stilte krygt wyding door het plechtig klokge beier, dat den korten ommegang vergezelt. Op het kerkhof stellen de vertegenwoor digers der organisaties zich met hun vaai. dels aan de eene zijde van het graf op, de geestelijke aan de andere; de krans met roode linten han^t aan het kruis *terzijde. In wyden kring staan aan den eenen kant de mannen, aan den anderen de vrou wen; de kapel der mijnwerkers in het mid den van den kring. De kist daalt langzaam in de groeve en de geestelijke zegr^Empfang du Erde was dein ist und Gott empfange was Ihm ist.” De wijwaterkwast sprenkelt, wierook geur vuH de koele morgenlucht. „lasset uns beten für den seligen Matthias Gappmeyer der in Frieden mit der Kirche verschieden ist”, spreekt de geestelijke. Wanneer 'de gebeden der stervenden be sloten zyn met het „In Namen des Valere, dea Sohnes und des Heiligen Geistee, Amen”, zet de kapel de kerkelijke treur muziek in. De geestelijke dekt zich, met zijn vier getrouwen verlaat hij den doodenakker. Het offic.ieel-kerkelyke deel van de plech tigheid is voorbij. Maar alleen voor de vier kerkedienaren. Behalve deze verwij dert niemand zich, ook nier de beide nonnen. Partijgenoot Cudladschek, voorzitter van den bedryfsraad der Mijnwerkers, treedt naar voren om in een 'hartelyke rede af scheid te nemen van den goeden kame raad, hem vaarwel te zeggen namens zyn mede-arbeiders en te danken voor de wijze, waarop de overledene hen In trouw aan de organisatie is voorgegaan. Dan spreken nog de partijgenooten Sta- mslansbach, bestuurder van den vakbond, en burgemeester Mosshammer, vertegen, woordiger in den Nationalrat. Terwyl de muziek een laatste treurlied speelt, wordt de vaandelgroet gebracht. Eerst het vaandel van den Mynwerkers- bond, dan het roode vaandel van de Party neigt in eerbiedigen groet driemaal over de groeve. Familieleden en vrienden trekken lang zaam voorbij het graf, met een schepje de aarde gevend, wat haar toekomt of met wijwater den hemel wijdend wat Gods is. Matthias Gappmaijer, die leefde als goed sociaal-demokraat en als goed katho liek is beide gestorven en begraven. Tot zoover „Het Volk”, dat een zijner partijgenooten meende te moeten eeren en tevens de waarheid te lanceeren, welke „als de moraal” van het meegedeelde den lezers diende voorgehouden te worden. Nu volgen onzerzijds enkele „heel Onschul dige” bemerkingen of vragen. Zou de „bewuste” overledene zich mis schien niet bekeerd hebben op zyn ziekbed, met andere woorden, hebben ingezien, dat hy, door socialist te zijn, op een dwaalspoor was? Zoo dit het geval is geweest; als hjj dus tot de Ware Kerk is teruggekeerd, is er geen enkel beletsel geweest den overle den en teruggekeerden katholiek een kerke lyke begrafenis’te doen geworden. Het is eigenaardig dat „Het Volk” met geen enkel woord spreekt van het eigenlijke ziekbed van zyn vroegeren medebroeder. Wy hebben ons licht eens op^estoken in Pon gau zelf, waar Matthias gestorven is. Eu? Vooreerst kregen wy in hauden ecu editit^ gesproken werden. dan binnen,” vervolgde de dokter, breng de Engelsehe dame mee. ’t Is hier king.” Hij hield het gordijn op en de beide vrou wen verschenen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 1