DE KATHOLIEKE illustratie groote Attractie VOOR OUD EN JONG! HEEMSKERK. LANDBOUW EN VEETEELT L.., CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KIN- DERHERSTELLINGS- EN VACANTIE- KOLONIES. Verspreide Berichten. BUITENLAND. BINNENLAND. „Het Volk” negeert het Volksbelang. RADIO. V- o werd bericht, en o- 1 geen Tulpen-, I 1 I I l I 1 1 licht O] I 1 1 1 1 4 1 Korte Vreugd. De vereenigde straat- lelkhandel. die de vorjge week den prijs der kdle melk met 1 cent verhoogde heeft «inde donderdag deze cent laten vallen. De oorspronkelijke prjjs blijft 12 cent. Gemeenteraad. De gemeenteraad kwam Donderdagavond in een openbare zitting »jjeen. Afwezig met kennisgeving de heer N. Hen- heman. De heer de Wit die 14 dagen in een zieken inrichting geweest is voor operatie wórdt door den voorzitter en door zijn medeleden gelukgewenecht met het herstel zijner ziekte. Alvorens de agenda behandeld wordt doet de voorzitter de mededeeling dat tot zyn leedwezen eene vergissing geslopen is toet de vaststelling der datum dezer verga dering, op de convocatie. Enkele leden zegden kjj lazen op de brief 3 AttgU een* o MAATREGELEN TEGEN NIET-BIJDRA- GENDEN AAN HBT 2 CENT-PERJ1OE- FONDS. Op verzoek van het Centraal Bloembollen Comité heeft de ledenvergadering van den Bond van Bloembollenhaudelaren een voor zijn leden bindend besluit genomen, waarbij de lede# zich verplichten om geen Tulpen-, Hyacinthen-, Narcissen-, Crocus- of Gladio len totdat de zee zoo dik bevroren zou zijn, dat het ijs mij zou kunnen dragen. Toen de levensmiddelen op begonnen te raken, moest ik den tocht wel wagen; de Eskimo’s verge zelden mij en na een vermoeiende reis, die ongeveer een week duurde, naderden wij den overkant van de zee-engte benoorden de Chesterfield-baai. Daar de levensmiddelen slechts voldoende waren voor een dag, was het het bes(g om bij het bereiken van de kust daar niet uit te rusten, hoe vermoeid men ook was, doch om over het ijs verder te trekken naar het Zuiden, waar een neder zetting van pelshandelaren en een Eskimo- woor.plaats, dus ook voedsel was. Bij het val len van de duisternis, toen wjj ons juist te genover een fjord bevonden, gebeurde het plotseling, dat de honden begonnen te jan ken en weigerden om verder te gaan; een reden waarom was niet te ontdekken. Sr was een verhc’fing in het ijs, daarna scheen de baan, voor zoover men zien kon. weer ge woon vexdor te gaan. De Eskimo’s wilden gelen getroffen. United Press" meldt uit Philadelphia, dat een geheimzinnige ontploffing ernstige scha de heeft aangericht aan de Presbyteriaansche kerk aldaar en een groote ontsteltenis ver spreidde onder de bewoners van" de huizen blokken in de omgeving, te meer daar do explosie kort na het middernachtelijk uur plaats had. Verscheidene passagiers van een voorbijrijdenden tram werden door glasscher ven gewond. De politie ontdekte naderhand nog een tweede niet-geëxlodeerde nitre- glycgrineboin. EEN WEDLOOP OM HET LEVEN. Het was in October, aldus vertelt de Noor- sche ontdekkingsreiziger Christian Leden aan het Hbl., dat ik op een eenzaam eiland tusschen d zee-engte Roes Welcome en de Hudsonbaai zat en er niet afkon, omdat de storm het ijs in de zee stuk geslagen had; wel vroor het water herhaaldelijk, weer dicht, doch nieuwe stormvlagen deden het ijs aan stukken breken en een verbinding met het vaste land was niet te krijgen. Op een klein eilandje in de buurt zaten een paar Eskimo's die, op de zeehondenjacht uitgegaan, op de zelfde manier gevangen waren en op het dichtvriezen van de zee wachten moesten om verder te kunnen trekken. Soms, met laag water, konden zij van het eene eiland naar het andere loopen. Eten, beschuit, ha vermout, gedroogde “vruchten e.d. was er nog voor enkele weken; de Eskimo’s die ook met het halfbedorven vleesch van de honden ge noegen nemen, hadden voor langeren tijd voedsel. Uit brokken van bevroren sneeuw werd een huis gebouwd, dat tegen de koude ADVERTEEREN IN DE KATH ILLUSTRATIE IS GOUD WAARD I 110.000 ABONNÉ’S 440.000 LEZERS VRAAGT TARIEVEN AAN BIJ "WERFKRACHT* INSTITUUT VOOR COMMERCIEEL* PROPAGANDA MAURITSKADE 39. 'S-GRAVENHAGE Concert. 8.20 Sonntagsmusik in tot losbollen te koopen van personen, welke voorkomen op een door het Comité op te maken en te publiceeren lijst van personen, die niet bijdragen aan het Fonds tot steun van het Wetenschappelijk Onderzoek éP de Onpersoonlijke Reclame (twee cente-per-Roe- fonds). Dit besluit blijft van kracht tot 31 De cember 1927 vóór het einde van het jaar zal door een ledenvergadering worden uitge maakt of men het besluit zal verlengen. De hierbedoelde lijst zal zoo epoedig mo gelijk door den administrateur worden opge maakt en zal bevatten d« namen der firma’s of personen, die geweigerd hebben om van hun niet bloembollen bcplïht oppervlak 2 ct. per Roe te betalen en dientengevolge zich aan hun verplichting jegens een der bij het C. B. C. aangesloten vereenigingen hebben onttrokken* Op deze lijst zullen dus voorkomen dege nen. die wegens nïet-betaling der bijdrage als lid vae een dier vereenigingen zijn geroy eerd. en zij, die. omdat zij deze bijdrage niet wilden betalen, voor hun lidmaatschap heb ben bedankt. Deze maatregel is genomen om te voorko men dat er uitoefenaren van het bloembol lenvak blijven, die meenen dat zij van de re sultaten, ilie met hot Wetenschappelijk on derzoek en de Onpersoonlijke Reclame be reikt worden, kunnen profiteeren zonder er aan bij te dragen. De vffiingen die van aangesloten vereeni gingen uitgaan hebben reeds hun leden tot bijdragen verplicht. Om den ring volkomen te sluiten, is naar aaneiding van het besluit van den Bond aan de directies der overige veilingen verzocht, de op bedoelde lijst voor komende personen niet als aanvoerder op de veiling toe te laten. Tot tweemaal toe uttgenoodigd. berichtte de redactie op de tweede uitnoodigiag, dat ’t haar door vacantie van eenige barer re- dactieleden niet mogelijk was, aan de uit- noodiging tot bezichtiging van hel sanatori um gevolg te geven. ..Het Volk" had, evenals andere bladen deden, in ieder geval een plaatselijken ver slaggever kunnen zenden te Apeldoorn heeft het blad een zeer bekwamen corres pondent die met de voorlichting van den geneesheer-directeur best in staat zou zijn geweest een behoorlijk verslag samen te stellen. Anders'deed de ..Telegraaf’. Die zond haar Apeldoornechen correspon dent naar de bijeenkomst; deze woonde de bezichtiging en bespreking bij én zond fijn verslag op. Maar er werd geen regel van opgenomen, I omdat, zooals bij navraag werd bericht, plaatsgebrek" dit belette. De „Telegraaf" en plaatsgebrek. Een blad, dat overal plaats voor heeft, voor veel onbeduidends en veel minder waardige, maar geen ruimte kan vinden voor een onderwerp, dat voor de volksge zondheid van zoo uitnemende beteekenis is te achten, dat de medewerker van de „N. R. CL’’ o.a. er eenige kolommen aan heeft gewijd. Berg en Bosch zal ook zonder de gemiste erkenning haar mooie doel blijven nastte; ven; zjj zal daarvoor in wijden kring belang stelling en medewerking vinden; maar het ie toch, ter kenschetsing der mentaliteit wen- scheljjk, de aandacht to vestigen op het doodzwijgen van een zijde, die er zich wel eens op laat voorstaan, dat de groote volks belangen juist bij hgar op ruime behartiging en waardeering kunnen rekenen. Er ontbreekt, zooaie men ziet,- wel ieta aan, wanneer een inrichting van katholieke kleur in het spel is» Aan een ons gezonden brochure over het Centraal Genootschap voor kinderherstel- lings- en»vacantiekolonies ontleenen wij het volgende over winterverpleging: De ervaring van de laatste jaren, een erva ring, die berust op zeer vele en juiste waar nemingen, die een groot lichaam als het Centraal Genootschap kan doen, heeft ge leerd, dat in vele gevallen de winterverple ging heilzamer is dan die in den zomer. 's Winters wordt het zwakke kind binnen-, gehouden liefst in te warme en elecht ge ventileerde vertrekken, ingepakt in de wol. Het zwakke kind kwynt weg in duffe ka- mertjeelucht of erger in de afgesloten en muffe bedsteedjes en alcoofjes. De lichaams- reinheid laat nog meer te wenschen over dan ’s zomers. Het kind verveelt zich gren zeloos en weigert voeding door gebrek aan beweging en opgewektheid. Het zwakke kind kwijnt weg juist vooral in den winter. Hoe anders is het leven in de koloniehui- zen. Onder vakkundig toezicht van artsen en geoefende verzorgstere geniet het zwakke kind zooveel en zoolang de buitenlucht, als geste], voorschriften en omstandigheden toe laten. Zeker geen dag gaat voorbij, zelfs in De cember of Januari, of de kinderen komen langer of korter tjjd buiten. De stemming wordt dagelijks beter. De eetlust neemt toe. De oogej; worden helder, de wangen friseb, de loomheid verdwijnt. De gedrukte veer ontspant zich. Kortom, voor het zwakke kind is de win terverpleging onder vakkundige leiding althans een ware weldaad. de honden aanzetten en pakten de twee voorste dieren beet, om ze over de verhef fing in de jjsoppervlakte te gooien, <lp ove rigen zouden dan wel volgen. De twee voor ste dieren werden in hun vel gepakt en over den ijsrand geworpen; de andere honden tjokken met een ruk de slee naar voren en bleven weer staan en begonnen te huilen. Toen we nogmaals toekeken, zagen we, dat dc eerste twee honden verdwenen waren Alleen de koppen waren zichtbaar. We wa ren met <le sleden voor een wak gekomen en wat we in het gladdnister voor een glad ijsveld gehouden hadden, was slechts water geweest met een ijsvliesje bedekt. Zonder de waakzaamheid der honden zou de geheele expeditie tusschen en onder de ijsschotsen in het water zijn geraakt. Daar de eb, die elk oogenbllk kon intre den. groote stukken van het ijs kan doen af breken en naar zee drijven, werd in donker de terugtocht aanvaard en gelukkig konden we een eiland vinden, waar wij een sneeuw huis konden bouwen om te-overnachten. Den volgenden ochtend bleek het ijs rond het eiland te zijn losgebroken op een smalle strook na, die met den Noordoever van de ford verbinding geeft. Onmiddellijk opbreken was het eenige wat te doen stond: de sleden werden gepakt en met spoed werd de tocht over de smalle jjsbrug ondernomen: We be reikten den overkant, doch toen wy het vasteland aan de Noordzijde vwn de fjord onder de voeten hadden, was de brug waar we over waren gekomen, achter ons wegge spoeld. Aan de Zuidzijde van de fjord, waarin alle ijs wae losgeraakt en in het open water dreef was de Eskimo-woonplaats aan de Noord zijde zaten we. nagenoeg zonder voedsel. De overgebleven levensmiddelen waren in drie ën gedeeld: drie dagen op het dichtvriezen van het water wachten en het voedsel wat op. De fjord bleef open, het vroor maar wei nig en het sneeuwde. Het bedorven wal- ruevleesch. waar de honden mee gevoerd werden, bleek nog net genoeg, om het er twee dagen op uit te houden. Eindelijk werd het kouder. Een dunne ijslaag bedekte het water van de fjord en op den dag, dat alle voedsel op was, konden we, uitgehongerd den overtocht wagen. Langer wachten wan wei nig raadzaam, want we zouden de honden moeten slachten om in leven te blijven' en bovendien werd de temperatuur weer zach ter en scheen een storm op komst te zijn. De Eskimo’s bonden zich met lange tou wen aan de slee, zoodat, wahneer een door het nog zwakke ijs mocht zakken, hij niet zou verdrinken; ik bond mijn ski’s onder en met zoo groot mogelijke snelheid werd de tocht begonnen. Alles ging goed, totdat de wind begon op te komen, en het begon te sneeuwen. Met mijn ski’s kon ik niet zoo snel meer over het vochtige zoutwaterijs komen, steeds grooter werd de afstand tusschen mij en de slee, waarbij de Eskimo’s liepen wat zjj loopen konden, om den overkant te bereiken. Ik hoorde ze schreeuwen dat ik mij haasten moest, ik zag ze wenken, totdat de sneeuw storm op kwam en alle uitzicht belemmerde» Heel in de verte op de xgrlaten ijsvlakte hoorde ik nog hun kreten, ik liep zoo snel ik met mijn ski’s kon. wakken en zwakke plek ken trotseerende. Weer hoorde ik de Eski mo’s schreeuwen en opeens begreep ik, dat er iets moest zyn, dat er gevaar dreigde. Ik deed mijn ski’s uit, nam ze over mijn schou der en rende zoo hard als het maar kon in hun richting. De stemmen kwamen dichter bij en ik zag hun gestalten op de ijsschot sen van den fjordoever. Maar het merkwaar dige was, dat opeens de oever naar boven, fjord-inwaarts begon te glijden, eerst lang zaam, dan sneller, steeds sneller. Plotseling begreep ik wat het was: het ijs, waarop ik stond, was afgebroken en dreef met het water naar de zee toe. Ik veranderde mijn richting en liep fjord-opwaarts. Hier en daar werden al stukken water zichtbaar. De Eskimo's liepen met den stroom mee, ik naderde zooveel als mogelijk was den oever. Toen wierpen ze me ’n harpoenlijn toe, die ik greep en snel om mijn pols sloeg, ze trokken het touw in.... ik wist met een sprng den steilen met ijs bedekten kant té bereiken, waar de Eskimo’s mij tegen op heschen. PER SPOORTREIN OVER ZEE. Tijdens den oorlog bouwde Engeland twee groote stoombooten, die in ’t bijzonder wa ren ingericht voor het vervoer van troepen en zwaar geschut naar Frankrijk. Geregeld voeren zij van Queensborough naar de Fran- sche havens en dank zij de krachtige be scherming zijn zij steeds aan de aanvallen der Duitsche duikbooten ontkomen. Ofschoon men na den oorlog deze sche pen niet meer noodig had en nergens voor gebruiken kon, heeft men ze toch niet ge sloopt en thans worden zij verbouwd, om geheele spoortreinen met passagiers en goe deren over te zetten. Zoodra zij voor hun nieuwe functie in dienst gesteld zijn, zullen dus <ïe treinreizigers van Dover naar Calais *en terug kunnen oversteken zonder uit te stappen, terwijl voor het goederenvervoer van tridn in schip en schip in trein ook geen overlading meer zal noodig wezen. Nieuw is het overzee voeren van geheele spoortreinen echter alleen voor Engeland, want reeds in verscheidene andere landen •gebruikt men zeebouwende trein-veerbooten, met name in Denemarken, Zweden, op het Baikalineer, in Siberië, op de groote meren van. Noord-Amerika en Canada. Deze treinv^erbooten' zijn alle volgens het zelfde systeem gebouwd: breede vaartuigen, die in beide richtingen kunnen varen, zon der dat zij behoeven te keeren, waarvoor zich aan de twee uiteinden een dubbele schroef bevindt. Het dek is van rails voor zien, die nauwkeurig aansluiten op de rails aan land en door middel van groote water tanks kan men de boot, naar gelang van den waterstand, laten rijzen of dalen, zoodat zij steeds met het landingshoofd in één lijn komt te liggen. Op de raile zyn bijzondere klemmen aangebracht, waarmee men de wie len vastzet, omdat het zou kunnen gebeuren, als de zee woest is, dat de remmen niet voldoende waren, om den trein in bedwang te ‘houden. De veerbooten, die dienst doen in Canada en op de groote Amerikaansche meren, waar veel ijsgang is, zijn zwaar gepantserd en van dubbele, veerende wanden voorzien, zoodat zij tevens ale ijsbrekers gebruikt worden en aan den zwaarsten ijsgang weer stand kunnen bieden. In do Europeesche wateren treft men de mooiste treinveerbooten in Denemarken aan. Voor dit land, dat grootendeels uit eilan den bestaat <joor zee-armen en -straten van elkaar en van het vasteland gescheiden, heb ben deze booten een overwegende beteeke nis. Zoodoende telt het kleine Denemarken niet minder dan acht treinveren, die de ver binding onderhouden, zoowel in het binnen- landsch verkeer als met het verdere Europa. Een der grootstén is dat Gjede'er en Warne- r munde, over een afstand van 40 zeemijlen! en nog grooter is het veer over de Oostzee tusschen Sassnitz en Trelleborg. waarop een reis van 65 mijlen wordt, gemaakt. De op deze veren gebruikte booten zijn 100 a 120 M. lang en 30 M. breed en hebben een snelheid van 15 tot 18 mijlen per uur. In Amerika zijn nu 78 treinveren in wer king, meerendeels over de groote inhammen, welke de kust vertoont. Over hef meer van Michigan worden treinen gezet, die een zee reis maken van 240 mijlen, terwiïl het veer tusschen Kaap Charles en Norfolk, over de Cbosapeake baai, een afstand van 36 mijlen open zee beslaat. Over dit veer alleen wor den per jaar 60.000 wagons en 70.000 ton goederen vervoerd. BOMAANSLAGEN TE NEW YORK. Eeu geweldige ontploffing heeft omntddel- lijk onder den hoek van de Graanbeurs te New York plaats gehad. Men gelooft, dat deze het werk is van geestverwanten van Sacco en Vanzetti. Door deze ontploffing werd een zijde van het station van de onder- grondsche spoorlijn BrooklynManhattan verwoest: reizigers werden tegen den groud geslingerd en voor zoover bekend, zyn drie hunner gewond. Het scheelde niet veel of de ontploffing was noodlottig geworden voor twee binnen rijdende treinen, die slechts tijdig tot staan werden gebracht door gebruik te maken van de noodremmen. Een tijdbom, geplaatst tegen een telefoon- huisje, ontplofte voortijdig, waardoor brand ontstond. De politie deelt mede, dat er even eens ontploffignen hebben plaats gehad in een station van de Interborough Subway en eenige straten daar vandaan. De politie trok een cordon on» de door paniek bevangen me nigte. De geneeskundige dienst rukte ver scheidene malen uit. De treinen^aan de be» dreigde stations waren stamp’vol theater gangers. Verscheidene personen zijn door de politie gearresteerd. Een man is doodgeschoten, toen hij bij het naderen van -den politie-auto trachtte zich uit de voeten te maken. Hl CVU UUia pOUVU HU, VV-fjVll V1V nvuuu De autoriteiten verklaren, dat de bomaai»- beschutting bood en verder was het waeh- slagen klaarblijkelijk een poging zijn ge weest, om het geheele systeem der onder- grondsche spoorwegen te vernielen. Reuter meldt nog, dat door de ontploffin gen in vele blokken huizen in de buurt van Broadway en de centrale winkelwijk de rui- tt^i sprongen. In de groote hotels werden de gasten opgeschrikt door het geraas der ont ploffingen. United Press verneemt uit Boston, dat aldaar een poging is verijdeld om het gouver nementsgebouw in brand te steken. De be waker van het gebouw arresteerde een jong® vrouw, die den brand trachtte te stichten in een deel van het gebouw. De vrouw is nog niet geïdentificeerd; men gelooft met een geestverwante van Sacco en Vanzetti te doen te hebben. De geheele New Yorksche politiemacht van M 000 man is gemobiliseerd om de open bare gebouwen, de tramstations, de musea en de beurzen te beschermen. In andere steden zijn soortgelijke maatre- „Niet thuis”. De directie van het Sanatorium Berg en Bosch, de bekende inrichting van Herwonnen Levenskracht, had in de afgeloopen maand de Nederlandsche pers tot een bezoek uit- genoodigd, om de daar toegepaste arbeids- therapie en nazorg te zien. Reeds lang is erkend, dat een sanatorium, hetwelk een zoo groot mdgeljjk herstel van validiteit wil bereiken, niet met een rust en wandelkuur kan volstaan, maar daarna een arbeidskuur heeft toe te passen, welke zooveel mogelijk overeenstemt met het werk, dat den patiënt bij zijn terugkeer in de maatschappij wacht Berg en Bosch, onder de kundige leiding van dr. Bronkhorst, brengt dit in toepassing. Begrijpelijk was. dat de pers. die ook ten aanzien van de volksgezondheid een taak beeft te vervullen, gereedelijk aan de uit- noodiging gevolg gaf en na do bezichtiging der inrichting en de voorlichting van den I geneesheer-directeur het publiek in kennis stelde met hetgeen Berg en Bosch in het belang der patiënten toepast. Bladen van alle richting wijdden aan dacht aan hetgeen in dit sanatorium wordt ondernomen. Er zijn intusschen een paar sprekendo uit zonderingen. „Het Volk”, dat uit den aard der zaak niet onverschillig kan zijn voor hetgeen do volksgezondheid betreft en dan ook in woord en beeld herhaaldelijk op de beteeke nis van de neutrale nazorg-kolonie Zonne straal heeft gewezen, gaf voor Berg en Bosch niet thuis. DINSDAG 9 AUGUSTUS. Hilversum 1060 M. 12.00 Politieberichten. 12.35—2.00 Lu'nch- muziek door het trio M. v. Leeuwen, cello. D. Groeneveld, viool. P. Jochemse, piano. 6.008.00 Concert door het ANRO-orkest, Joh. Limmers, bariton, Egb. Veen a.d. Vleu gel. 7.45 Politieber. 10.30 Nieuwsber. 8.10 R. K. Radio-avond. Freule Th. Grotenhuis van Onstein, sopraan. Willem Niestadt, declama tie. Het trio: Mej. Bap. Kriele, piano. Egbert Veen Jr., viool en Ben. Pelzer, cello. 1. Trio in Es-dur, Beethoven, (trio). 2. Pastourelle (Menuet de Martini). Weckerlin, sopraan. 3a. De Bruid, Prins, b. Holland, Adema van Scheltema, declamatie. 4. Fantasie, Samson en Dalila. St. Saëns, trio. 5a. Lieblings Pikt- zchen, Mendelssohn, b. Mondnacht, Schuman sopraan. 6a. Dt Leekebroeder, Pol de Mont. b. Het Schrijvertje, Guido Gezelle. Declama tie. 7a. Arabesque Debussy b. Serenade. Al- beniz, piano. 8a. Ave Maria, Schubert, b Phi- lis en Carrido, Bergerette. Weckerlin, so praan. 9a. Fragment uit „Liefde”, LigtharL b. Rei van Clarissen. Gysbrecht van AmateL J. v. d. Vondel, Declamatie. 10. Venez agre- able printemps, Weckerlin, sopraan. 11 Trio no. 1. Mozart, trio. Daventry 1600 M. 12.202.20 Het Sljjdel Octet en solisten sopraan, comedienne. Schotsche komiek. 3.20 Daventry-kwartet en King’s College Cam bridge mannenkoor. 4.20 OrkestconcerL 5.20 Lezing: Among the Balearic fsles. 5.35 Kin- deruurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Tjjd»., weerber., nieuws. 7.05 Dansmuziek. 7.20 le zing: The longest moment from my life. 7.35 De sonates van Beethoven. 7.50 Kamermu ziek. H. Heyner, bariton. A. M. Wall, viool. Fuchs, cello. E. L._ Bainton, piano. 9.20 weerber., nieuws. 9.40 Lezing: The unity of life. 9.55 licht orkestconcert Het radio-or- kest. 10.5012.20 Dansmuziek. Parijs, „Radio-Paris”, 1750 M. 10.50—11.20 Concert. 12.50—2.10 Orkest concert. 5.055.55 Concert voor piano, viool, cello. 8.5010.50 Operafragmenten. Groot orkest en solisten. Langenberg 469 M. Munster 242 M. en Dordmund 283 M. 1.302.50 Orkestconcert. 4.505.20 Kin- dermuziek. 5.506.50 Orkestconcert. 8.35 10.40 „Komödie der Liebe”, comedie in 8 acten. H. Ibsen. Konigswusterhausen, 1250 M. en Berltyn 484 en 566 M. 12.207.40 Lezingen en lessen. 8.50 Con cert. N. Buica viool. S. Lewitsch en A. Gelb- trunk, pianoduetten. 9.2010.50 Concert. F. Roloff. declamatie. P. Kleinwachter, bari ton. Werken van Nicolaus Lenau. Hamburg 395 M. 4.35 Orkestconcert. 6.20 Duitsche kamermuziek, einem Leipziger Burgerhaus. Daarna 11.10 Dansmuziek. Brussel 509 M. 5.20— 6.20 Dansmuziek. 8.20—10.20 -Or kestconcert in do Antwcrpsche Dierentuin Orkest o. L van Flor. Alpaerts. en weer anderen 4 istus. Spr. zegde dat feitelyk deze by- omst daarom 'niet wettig wae. Wanneer er, zoo vervolgde hy, belangryke besluiten genomen worden hedenavond met eene stem meerderheid is de kans niet denkbeeldig dat er een spaak in het wiel gestoken wodrt. Spr. laat verder het wettige of onwettige dezer vergadering geheel aan den raad over. Wethouder Duivenvoorde merkte op dat de agenda voor dezen avond nu niet zoo bijster belangrijk is. gewichtige besluiten zegde hij zullen vanavond hoogstwaarschijn lijk niet genomen worden en stelde voor bij acclamatie te besluiten deze bijeenkomst door te laten g».in. Alzoo wordt besloten. Mededeelingen: Verzoek commissie hoofd comité voor de herdenkingsfeesten te Be verwijk om een medaille uit te loven voor een of andere prijsvraag eener tentoonstel ling. B. en W. stelden voor een^zwaar verguld zilveren medaille uit, te loven en f 25 voor prijsvraag, zijnde de tuinbouwtentoonstel ling, bedoelende het schoonste beeld met uit sluiting van fruit. Alzoo wordt wederom besloten. Ook wordt goedgunstig beschikt op een verzoek van het bestuur van de school met den Bijbel om overeenkomstig een onder wijswet artikel een bedrag van f 500 te ontvangen voor uitbreiding harer inrichting. Op een desbetreffende vraag van den heer; de Wilde antwoordde de voorzitter, dat deze gelden besteed zullen worden uit de buiten gewone middelen, hier in dit geval de op brengst der opgeheven openbare school. Aanvrage om subsidie van. het Witte Kruis te Alkmaar, afdeeling ontsmettingsdienet, per inwoner 1 cent, de Malariabestrijding 1 cent per inwoner en de gewestelyke land storm om f 25 voor hare oefeningen worden verdaagd naar de behandeling van de e. v. begroeting. Gekomen aan het einde der mededeelin gen vestigde de voorzitter in letterlijke zin de aan den leden op de zeer zwakke raads- zetels, hierbij doelende op de stoelen. Spr. stelde voor deze te vervangen door nieuwe. De raad scheen hier niet veel voor te voe len, waarop de voorzitter zooveel te kennen gaf als. laat dan maar zitten net zoolang dat het eene of andere lid op een goeden dag er door heen zakt. De gemeenterekening en die van het B. A. over 1926 worden nadat de commissie bij monde van den heer de Wilde rapport had uitgebracht vastgesteld met eene werkelijke ontvangst van f 114.735.89 en uitgaaf van f 126.349.32. nadeelig saldo van f 11613.43 betreffende den gew. dienst en in ontvangst f 13159.17 en uitgaaf f 17324.07 betreffende den kap. diensL De rekening van het B. A. wordt vastge- eteld met een ontvangst en uitgaaf van f 17651 met een nadeelig <lot,van f 926.22 S. Het volgende punt der agenda. Wijziging gemeentebegrooting 1927 ging met een ha merslag er door. Punt 6. Behandeling rapport abattoirplan- nen raadde de commissie nog aan tot aan sluiting bij Beverwijk dat vermoedelijk in een volgende bije^pkomst wel gedaan zal wor den. De rondvraag leverde een wegen- en ichtpraatje op, waarna de oude raad werd >pgeheven.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 7