I I 1 provinciaal nieuws. I 1 4 I ST. PANCRAS. UITGEEST. KOEDIJK. SCHAGEN. Herhalingsoefeningen. HEILOO. De Scholenkwestie te Egmond-Binnen. i HA6ENKARSPEL. BOVENKARSPEL. ZWAAG. WOGNUM. CASTRICUM. raad hierover kan be- de voor- te dezer ge- openbare 1 ca^scerder bjj de liebtbedrijven. dpt bij even wel zijne groentenzaak blijft aanhouden, waarom hij volgens adressanten een onge bonden concurrentie kan voeren. Zij verzoe ken B. en W. bet daarheen te willen leiden dat Bak genoodzaakt zal worden zijn groen tenzaak to likwideeren. B. en W. adviseereh op het verzoek afwij zend te beschikken, aangenomen met 8 te gen 2 «temmen. Maandag 15 Aug. dai.v. worden des mor gens 2 stille H.H. Missen gelezen; te half 8 en kwart'na acht. De Pontificale H. Mis van Mgr. Scbionna begintprecies 10 uur. Nam. ongeveer half drie wordt door Mgr. Schioppa. vergezeld van den Pastoor en eenige Eerw. H.H. Geestelijken, die des morgens hebben geassisteerd, een autotocht gemaakt naar Volendam. Ongeveer 6 uur keert het gezel schap terug en nog dienzelfden avond ver trekt de Pauselijke Gezant wederom naar de Residentie terug. Hevige onweerbui. Zaterdagavond, on geveer 6 uur barstte boven deze gemeente een kort, maar hevig onweer los, vergezeld van een flinken stortregen. Bij den heer J. Jonker op Assurn sloeg de bliksem in, zonder evenwel eenige schade of brand te veroorza ken. Bij meerderen sprongen de stoppen van het electrisch licht, terwjjl een hooihoop van den heer A. W. Mul, in het Castricummer- veld, door den bliksem werd getroffen en in vlammen opging. De schade was zeer gering. V. V. U. De Voetbalvereniging „Uit geest” heeft een nieuw voetbalveld gehuurd. Dit nieuwe terrein zal gedraineerd en gelijk gemaakt worden, Met deze werkzaamheden zal ten spoedigste een aanvang worden ge maakt, want men hoopt met een en ander gereed te zijn ultimo Aug. De eerste N. V. B.-wedstrijd zal op het nieuwe terrein in October a.s. gehouden wor den. wenschen. Ingebroken. Toen Zaterdag de Gebr. Bakker van alhier bjj hun landerijen in de Schermer kwamen, deden zij een minder aan gename ontdekking, dat al het materiaal, zijnde laarzen, wieders, schoffels en aardap- pelróoders, graafjes, alles was verdwenen, een en ander vertegenwoordigende een waar de van 250. De zaak is in handen van de politie, doch tot heden zonder resultaat. Hoog bezoek. Zondag 14 Aug., des namiddags om 6 uur 48’ komt de Pauselijke Gezant Mgr. Schioppa uit Den Haag ajhivr aan, om een bezoek te brengen aan den ZJt. Heer Pastoor J. C. van der laws. Met de auto wordt gereden langs den Middenweg tot aan hotel ,/le Ooievaar”, Meldijk tot aan den heer Kuijper en langs de Laugebuurt naar de R. K. Pastorie, Aldaar houdt Zijne Excellentie van half 8 tot 8 uur audiëntie, waartoe slechts worden toegelaten eenige Eerw. H.H. Geestelijken, w.o. de Zeereerw. Heer Deken van Beverwijk en de Burge meester, de Edelachtbare heer W. J. van Roosmalen, als Hoofd dezer gemeente. Vanaf de aankomst aan het station tot aan zijn ont vangst in de Pastorie znllen de klokken der R. K. kerk worden geluid. De parochianen, die in ’t bezit zjjn van een vlag, worden ver zocht, zooveel mogelijk deze uit te steken, Bevolking, Ingekomen: B. J. Appel, bakker, Kanaaldijk 261 gek. van Anna Pau- lowna. J. F. Bolmers. St, Pankrae 13, gek. van Amsterdam. E. Hart, dientsbode. Ka naaldijk 6, gek. van Alkmaar. J. Jonken molenaarsknecht, St Pankras 78, gek. va® Tietjerksteradeel. G. Schuffelen, Huis waar 8, gek. van Oudorp. Vertrokken: J. Kuy» naar Bergen. Zuider- geest. E. J. van der Ham. naar Warmenhui zen, Dorpstraat. A. Verduin naar Oudorp. T. Koning. dienstbode naar Alkmaar, Nieuw- landersingel 42. D. Honig, broodbakker, naar Bergen. Kruisweg 46. M Blokker naar Alk maar. Bagijnenstr. 3 T. Klomp, naar St Pancras. den Vervolge hier niet mi er voor in aanmer king komen. De heer Hopman zegt, dat zoo straks het rapport behandeld is doch toen zwoeg ieder, ook de heer Blokker. Spr. hekelt de tegen werking en zegt ten slotte laten we er een streep qnder zejten en er niet meer over pra ten. De voorzitter stelt voor de commissie te verzoeken met het bestuur te overleggen om op de mee«t practische wijze uitvoering te geven aan de bepaling waarop de vergun ning tot verloting is verleend. Het bestuur stelt ook voor het huuxai van een muziek tent. maar mof dit verschil met den heer v. d. Vafl. dat eerst plannen gemankt worden en vooral eerst juridisch advies in te winnen. De hear v. d. Vall kan hiermede accoord gaan en trekt zijn voorstel in. Hi t voorstel van den voorzitter wordt ver volgens aangenomen met 25 stemmen voor en 5 tegen, terwijl 7 stemmen van onwaarde zijn. In de vacature van den heer v. d. Steen wordt benoemd de heer Vos. De voorzitter zegt, dat binnen niet al te langen tjjd het nieuwe raadhuis zal worden ingewijd. In de bestuursvergadering is ae vraag naar voren gekomen of het op den weg van ..Ibiloo Vooruit” ligt van dien dag een feestelijke gebeurtenis te maken. Hoewel het beetuur niet homogeen was, wordt deze vraag toch óp deze vergadering naar voren gebracht. Dy heer Van de Vall zou er Iets bijzonders vafi willen maken. Geen enkele vereeniging is er zoo voor geeehikt als H. V. Spr. heeft den indruk dat het wen gteneentebelang is. 't Is een gebeurtenis vauf Sfeer groot belang voor onze gemeente. Na eenige besprekingen wordt besloten tot feestviering! terwijl besloten wordt dat het bestuur zich sub-commfesies kan toevoegen. De voorzitter deelt vervolgens mede dat op de laatste bestuursvergadering de vraag be sproken is om reclamcprefitbriefkaarten uit te geven met een of ander mooi dorpsgezicht van ons dorp, waarbij gerekend mag worden op de hulp van de Heilooërs in het algemeen en van de neringdoenden in het bijzonder, 't Plan is 5000 van die kaarten te doen druk ken. Na eenige besprekingen wordt be-loten dit voorstel veertien dagen aan te houden ter na dere informatie. Verder deelt de voorzitter mede dat het met de advertentie'» voor de Heiloosche wandelkaart niet vlot gaat. Spr. zou het be treuren wanneer deze voor twee-derde met advertenties uit Alkmaar zou zijn bedrukt. Spr. hoopt dat zjj, die nog niet konden be sluiten, terugkomen. Niets meer aan de orde sluit zit ter de vergadering. Raadsvergadering. De raad meente kwam Vrijdagavond in vergadering bjjeeu. Voorzitter Burgemeester J. Cornelissen, secretaris Je heer A. C. Rog geveen, afwezig de heer Th. Overtoom. Ingekomen is een schrijven van den heer Bregman, dat hij zyne benoeming als raads lid niet aanneemt. Door den Voorzitter van het Centraal Stembureau is ate zjjn opvolger aangewezen de heer Willemse. De commis sie hiertoe belast, onderzoekt de geloofs brieven der heeren Willemse en Schoorl en adviseert bjj monde van den heer Van Nu land tot toelating. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Uit een procesverbaal van kasopname blijkt dat in ka» was en moest zijn f 4773.27. Verslag is ingekomen over 1926 der Wo- ningbouwvereeniging ..Behagen'’ eveneens over 1926'27 der Rqkslandbouwwinter- school. Van P. Posker c. s. is een adres inge- komen waarin zjj medcdcelen dat zij kenuis hebben genomen dat aan P. Bak een vaste aanstelling is verleend als meteropneiner in to bepalen voor den ondernemer ot de onder neming die het aandurft een concertzaal te stichten. De voorzitter merkt op. dat dit hetzelfde is wat hij voorstelt.. Het eenig verschil is dat spr. wenscht dat niet heden dit besluit geno men wordt. Even goed als de heer v. d. Vall venscht spr. het beste voor deze vereeniging Als het vooretel wordt aangenomen zal eerstdaags een vergadering worden gehou den. Ook de heer Balk is die meening toege daan. De heer v. d. Vall wil een voorstel doen en dan dezen avond een eitid aan de zaak ma ken. Hoe grooter het bedrag is hoe liever maar; laten we, zqgt spr., een muziektent bouwen en het overschot bepalen voor die onderneming of ondernemer die een concert zaal zal willen exploiteeren. De heer Steen vraagt ontheffing van zijn taak als lid der commissie. Spr. kan zijn taak als afgedaan beschouwen, ook uit den aard van zjjn betrekking wenscht spr. ontheffing. De heer Balk heeft geen bezwaar tegen het lidmaatschap der commissie, doch onder re serve. Altijd is het voor spr. nog de vraag of het doel waardoor de loting is aangevraagd wel wordt uitgevoerd. De heer Hopman zegt.' dat over het voor stel van den heer v. d. Vall op deze vergade ring niet kan worden beslist, want men weet niet hoever men kan gaan. Want zouden we zoo doorgaan, dan loopen we de kans op minder aangename wijze met de justitie, in aanraking te komen. De heer v. d. Vall: mijn doel is vast te leg gen dat in de toekom-t geen verloting zal worden gehouden. In de aanvraag staat als doel de oprichting van een muziektent en het opriehten en instandhouden van een gebouw van Kunst en Sport. In plaats daarvan kun nen we de exploitatie subsidieeren. Dvoorzitter zegt den voorzichtigsten weg te willen bewandelen. De heer Smits zegt dat bij meerderheid van stemmen op de vorige bestuursvergade ring naar .zijn meening, besloten is een mu ziektent te bouwen. De voorzitter zegt tot den heer Smite: U meent, maar U hebt van alle kanten gehoord dat uw meening onjuist is. Naar aanleiding van een gezegde van den heer Blokker al* zonden de leden, toen zij het besluit namen de verloting te honden, niet bedoelden de stichting van een concert zaal betqogt de heer Kostelijk, secretaris, dat het bestuur, ernstig beleedigd is. Spr. wil in Bijdrage R. K. Lyceum. Aan de orde is het verzoek van hei R. K. Lyceum te Alkmaar om eene vergoeding van f 150 per leerling. B. en W. adviseeren op het verzoek gunstig te beschikken. Do heer Leguit wil het verzoek aanhou den tot dg nieuwe raad hierover kan be slissen. De voorzitter wijst op de billijkheid van het verzoekschrift, voor het bezoeken van een openbare inrichting van middelbaar on derwijs zou de gemeente f 300 hebben bij te dragen. .De heer Bakker S.D.A.P. heeft zich afge- vraagd of een dergeljjke inrichting van on derwijs wel noodig is, ’t is hem gebleken dat er hoegenaamd geen behoefte aan be staat. Het kath. raadslid,van Harenkarspel, de heer Stoop, heeft gezegd, dat de ge vraagde vergoeding van f 150 niet wordt opgedrongen, ’t is slechts een verzoeje, we kunnen er dus af. De heer Bregman S.D.A.P. Wijst het standpunt dat de katholieken innanwi toen subsidie werd gevraagd voor het neutraal centraal ziekenhui* en kan zijn stem nu ook niet geven aan dit verzoek. De heer Bakker zegt dat het openbaar onderwijs dat hem lief is meer en meer het stiefkind van de reke ning wordt. Spreker leest een citaat voor uit het N.-Holl. Dagblad betreffende de rede van Dr. Moller te Tilburg, die het neutraal onderwijs als regel een gevaar voor het kind noemt en hij wil liever de on waardige neu trale scholen steunen. Wethouder van Erp wjjst op het breede standpunt dat de katholieken innamen bij het benoemen van 'n tiende leerkracht voor d openbare school. De heer Roggeveen ie niet geestdriftig gestemd ten opzichte van dit verzoekschrift en vindt dat er geen behoefte aan een derge- lyke inrichting bestaat, toch kan spr. zjjn stem wel aan het advies van B. en W. g*ven. De heer Bakker zegt dat een arbeiders kind niet van de inrichting zal profiteeron, het is weer alleeu^woor de best gesitueerden. De heer Van Nuland antwoordt den heer. Bakker dat de.inrichting door onvermogen- den kosteloos-kan worden bezocht. De hwr Bregman wil het verzoek behan deld zien in een volgende vergadering, de verhoudingen in den raad zjjn thans abnor maal, er zjjn wel 4 katholieken en de nieuwe raad telt er slechts 2. Spr. staat nog verwon derd over den uitslag der stemming voor ge meenteontvanger. Tenslotte sluit de voorzit ter de discussies welke een hateljjk karakter begonnen te krijgen en brengt het voorstel in stemming. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen, tegen stemden de heeren Bakker, Bregman, Leguit en Timmerman. Het aanbod van den heer Schoorl om ook tjjdens zjjn raadslidmaatschap, de controle en accountantswerkzaamheden der gemeen tebedrijven gratis te bljjven verrichten, wordt verworpen met 7 tegen 3 stemmen. De hegr J. Th. Kroone wordt benoemd als lid der commissie tot wering van school verzuim. Tot onderwijzer aan de O. L. school wordt benoemd de heer W. J. Hiemstra met 8 stemmen, de heer Smit van Hoogkarspel ver kreeg 2 stemmen. De gemeenterekening dienst 1926. sluit met een nadeelig saldo van ruim f 3000 wat de voorzitter vergeleken bij den dienst 1925 toen het tekort veel grooter was, nogal be moedigend vindt. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening worden geko zen de heeren Bregman, Timmerman en Hui- berts. Het kohier op de hondenbelasting wordt vastgesteld op f 985 over 154 honden 1c en 61 honden 2e klas.-e. Het voorstel om gedurende 40 jaren f 5000 bjjdrage te verleenen voor de kanali satie van Westfriesland wordt zonder hoof delijke stemming aangenomen. Bjj de rondvraag w jjst de heer Leguit op een diepe kuil in De Hoep die daar aanjvezig moet zjjn en niet zonder gevaar is.» De voorzitter zegt onderzoek toe waarna sluiting volgt. Jubilea. Dezer dagen hopen de heeren Groot, Melker en Keet hun 25-jarig lidmaat schap van het R. K. Parochiaal zangkoor te herdenken. Den jubilarissen onze geluk- men dwingt gewoomijk iemand niet mf-er op dan hij zelf vraagt. Dat doet ook zelfs de Minister niet. Uit bet overgelegde staatje bleek, dat het zuiver inkomen van die mensehen zoodanig is, dat ieder eerljjk mensch moet zeggen, dat er geen sprake van kan zjjn om zelf iets bjj te dragen. Ze zjjn allemaal, op een na, niet eens aangeslagen in de Rijks Ink. belasting. Spreker hield vol, dat het niet doenlijk en in strijd met de wet was om nog een kleine bijdrage te eischen De burgemeester, repliceerende. wilde wel vragen, waarom do ouders zieh dan indertijd beklaagden over de ongelijke behandeling van de voorstanders van het Openbaar en Bijzonder Onderwijs. Het bepaleil van de vervoerkosten Was een eenvoudig rekensommetje geweeet. Het gemeentebestuur heeft de afstanden vergele ken, het was naar Egmond aan Zee half zoo ver. Spreker erkende, dat het gemeentebe stuur het verder niet nader had onderzocht. Overigens meende het, dat het vervoer nu niet direct per autobus behoefde te geschie den. Mr. Sluis oordeelde het rekensommetje van het gemeentebestuur et een a la Bart- jee, maar zoo eenvoudig was het niet. Do autobus kon naast het vervoer der kinderen naar Alkmaar op de terugreis voor passagiers of goederen gebruikt worden, naar Egmond aan Zee niet. Het ging dus niet op om de kosten in tweeën te deden. Het vervoer naar Alkmaar was buiten de kinderen lucratiever. Nadere toelichting werd van de zjjde van den Raad van State niet verlangd, zoodat hiermede do mondelinngc behandeling ge ëindigd was. Het wachten is nu op de Koninklijke be slissing.* Op 11 Augustus a.s. komen to Amersfoort de herhalings-lichtingen der Infanterie onder de wapenen. Deze lichtingen vertrekken 27 Augustus d.a.v. weder met groot-verldf. V.V.V. Heiloo Vooruit. Vrijdagavond werd in het lokaal van den lieer Rozing een al- gemeene vergadering gehouden door boven genoemde vereeniging. De voorzitter de heer Veldkamp hëette de aanwezigen welkom en ripende de vergade ring. De secretaris de heer F. Kostelijk las daar op de notulen welke onveranderd werden goedgekeurd. De voorzitter zegt dat in do vorige verga dering een commissie is benoemd om de boe ken en bescheJden, betrekking hebbende op de verloting, na te zien en rapport uit te brengen. Do heer Bultc, rapporteur van deze com missie leeet het rapiwrt voor. In dit rapjiort wordt gezegd dat allereerst werd nagegaan of de koninklijkb goedkeu ring op goede wijze is verkregen. Dè commissie is van oordeel dat daar niet aan te tornen valt. Wel betreurt de commis sie het dat geen afdoend antwoord is ont vangen op de vraag wie de aamleelen nemen of liet geld storten zal. Vervolgens drukt de heer Balk er zjjn ver- ontwaardigiifg over uit dat de correspondent vau de Alkmaarsehe C'rt. reed» heden avond in een lierielit mededeelde, dat de commissie met het raport gereed was en ook een ge deelte van. dat r,.p|»ort vermeldde. Ook voor 5 weken plaatstc-jczc correspondent een der gelijk bericht ofschoon de cominwie toen nog niet eens vergaderd had. Deze man heeft een geweldige duim, maar een dergeiijk op treden acht spreker in het geheel niet in het belang van Heiloo. De voorzitter het woord nemende zegt dat het het beste ie vqlgcne zijn meening dat nu zoo weinig mogelijk meer over deze zaak ge sproken wordt en dat er een heel dikke streep onder gezet wordt. Spr. acht bet 't beste dat de aanwezigen en zij die er later kennis van krijgen en zich bij neerleggen. Het kan niet anders of men moet het met dit rapport eens zjjn. Spr. hoopt dat allen het hiermede eens zijn. Ook vindt spr. het niet in het belang van Heilóo dat de corresjMindent zoo optreedt. Of de correspondent een groote duim heeft of wat dan ook De heer Smits vraagt of hij bedoeld wordt en zegt dat hij geen enkele opmerking wil geven. De inlichtingen heeft bij van een com missielid. De heer Balk: we zulen de mededeeiingen in de Alkmaareche Courant nemen voor wat ze zijn. In do maand Juni heeft in <ifl- courant een bericht gestaan, dat geheel onjuist is. 't Schijnt methode te zijn berichten te lancee- ren die onjuist zjjn. De voorzitter: We kunnen zulks betreu ren. Hierna dankt de voorzitter de commissie voor wat ze heeft gepresteerd en zegt dat de mogelijkheid bestaat dat deze commissie dezen avond ook belast wordt met het twee de gedeelte vali den taak en hoopt dat de heeren dat zullen aanvaarden. Van de beschuldigingen aan het adres van het bestuur is niet veel overgebleven en nogmaals zegt de voorzitter dat het 't beste is cr niet veel meer over te.spreken en vraagt de vergadering in gedachten terug te gaan tot het najaar 1924. De grief tegen het toen malige bestuur was, dat het te weinig deed. Het nieuwe bestuur was unaniem van mee ning dat het' bestuur wel kon worden over genomen mits er gewerkt werd. Er was schuld. Dat bestuur stond, toen het bestre den werd voor een schuld van f 1200. Er werd voorgesteld een gebouw stichten voor kunst en sport, het vreemdelin genverkeer te bevorderen en de plaatsdjjke vereenigingen te steunen. Men had echter buiten den waard gere kend. En nu komt de vraag: wat moet ge beuren. Spr. stelt voor dat de commissie me dewerkt om verdere plannen te beramen of zoo de vergadering 't bestuur daartoe mach tigt met de bestaande voorstellen door te werken. De heer v. d. Vall zegt, dat hij hier mee niet accoord gaat. Spr. meent tot de con- clussie te zijn gekomen niet door te gaan met verloten. Spr. stelt voor dat aan de vergade ring machtiging wordt gegeven tot het bou wen van een muziektent en het overschot Die 1.is een bijdrage van niet». Hiermee kan onmogeljjk aan het verlangen naar Bijzonder Ondcrwjjs voldaan worden. Ged. Staten zeggen wel, dat het gemeen tebestuur heeft betoogd en vetzekerd, dat het vervoer naar Egmond aan Zee op 26 per week koyjt. Wie dat beweert moet h>t ook adstrueeren. Het is wef mooi, dat Ged. Staten zoo goedgeloovig zijn, maar wanneer de tegenpartij, zooals hier, met bewijzen komt, dat het niet waar is, dan moet de an dere partjj ook met bewjjzen komen. Spreker zou graag hooren van den burge meester hoe het dan wel anders kan. Loopen hoeft niet. De wet spreekt uitdrukkelijk van vervoer. Krjjgt elke ouder een auto of Whr<fl?er een ^enlcent,^’j*U5 au,°hus aange- De burgemeester beriep zich zelfe op een X- B. met beperkt vervoer. Doch dat bewees mets. Toen had de aanvrager zelf alleen vervoer op bepaalde dagen gevraagd en Behandeling voor den Raad van State. Voor den Raad van State had de monde linge behandeling plaats van de beroepen van het gemeentebestuur en van de ouders der leerlingen van de voormalige Openbare «chool te Egmond Binnen tegen het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland, waar bij aan de oudere een tegemoetkoming in de kosten verbonden aan het bezoeken der Chrieteljjko school te Alkmaar was toege kend van f 1.per kind en per week. Voor het gemeentebestuur was opgeko men de heer Janssens, burgemeester van Egmond Binnen. Deze gaf een systematisch overzicht van de voorwaarden, waaraan vol daan moet zjjn om in aanmerking te ko men voor vergoeding. Aan sommige dezer, gaf spr. toe, was voldaan. Volgene spr. moesten de ouders onderwjj» aan een bepaalde richting alleen wenschen om .de richintg zelve, niet om bijzondere re denen. Dit laatste was volgens het gemeen tebestuur hier het geval. Het was van oor deel, dat de ouders dat andere onderwijs al leen gekozen hadden om na de opheffing der Openbare school de gemeente op grootere kosten te jagen. Ook de Hoofd-Inspecteur en Ged. Staten meenden iet» dergelijks te hebben opge- m<rkt, doch Ged. Staten waren van oordeel, dat de motieven niet vatbaar waren voor onderzoek. Spreker meende uit de^Konink- lijke Besluiten van 17 Aug. Ï925 No. 21 en 13 Sept. ’26 No. 11 een tegenovergestelde conclusie te mogen trekken. Bovendien had den de ouders te voren zich voorstanders van openbaar onderwjj^ getoond door te protesteeren togen de opheffing van de school to Egmond Binnen. Zelfs was er één weer tot. de Openbare school in een anderé* gemeente teruggekeerd. In de stukken staat dat er eerder wa» van een bijzondere school. Die Vrijstelling. Aan den dienstplichtige P. Dekker, uit deze gemeente, is vrijstelling vaa de verplichte herhalingsoefeningen verleend. In werkdijken dienst. De dienstplich tige M. J. Visser, uit deze gemeente, wordt tegen 13 Februari 1928 in werkelijken dienM geroepen bij bet 21e Regiment Infanterie te Amersfoort. BROEK IN WATERLAND. Uitstel. Bij beschikking van den Minis ter van Oorlog, is aan den dienstplichtige A. Buitenhuis, uit deze gemeente, uitetel ver- - leend van de verplichtt. herhalingsoefeningen, ENKHUIZEN. Gemeenterekening. Gewone dienst: Ontv. f 652.307.34; uitg. f 599.793.1554voor- deelig saldo f 52.514.18 J4. Kapitaaldienst: Ontvangsten f 839.969.55; uitgaven f 839.969.55; saldo nihil. Opbrengst collecte. De Zondag alhier door den Z. Eerw. pater Smits gehouden collecte onder de H. H. Missen heeft opge bracht f 301.59. Voor den missionaris zich binnenkort naar Flores (Ned. IndiÖ) gaat begeven een mooi resultaat. Cursus. Bij genoegzame deelname z^ alhier komenden winter een cursus worden gegeven in Druivencultuur. Als leeraar zal zeer waarschijnlijk optreden Wm. Balk uit Alkmaar Bevolking. Ingekomen: Jacobus Johan nes Wolters van Buunik. Stationsweg 8. Pie ter de Graaf en Nicolaas Antonius de Graaf van Amsterdam, Elandstraat 177. Maria Geertniida Tesselaar van Sint Maarten, Rijp B 179. Johannes Roozendaal van ’s Graven- hage, Loosduinen Nieuweweg 77a. Vertrokken: Trijntje Papa naar West wood, Binnenwijzend. Josef Matusinsky naar Anna Paulowna, Breezand. Karl Hein rich BAgeholz en gezin naar Medemblik, Bag germolen. Klara Maria Böckelman na*r Zierikzee, St. Cornelis geeticht. Helena Wil helmina Maria Kupers naar ’s Gravenhage, Rijswijkscheweg 377. Dienst plicht. De loting voor de inge schrevenen der lichting 1928 dezer gemeente zal worden gehouden op 18 Augustus voormiddag» 11.05 unr, in het stadhuis te Hoorn. Naar IndiP. Na gehouden examen te deor den heer W. Reyntjes bericht ontvan gen, dat hij gekaatst kan worden als candi- ilaat-gezagvoerder bjj het binnenlandsch be stuur in Ned. Oost Indië. De heer Reijntjes zal vermoedelijk in de 2e helft van Septem- ber vertrekken. Aankoop bouirterrein. Door den heer K. Boos is van den heer G. Bot beiden alhier bouwterrein aangekocht teneinde hierop een woonhui» te bouwen. Brandje. In de woning van T. Oom» ontstond dezer dagen een binnenbrandje. Gelukkig konden de huisgenooten den brand blusschen. Had de brand doorgegaan dan was van redden geen sprake geweeet omdat ter plaatse nergens water is te krijgen. Met schade aan behang en andere kleine schade kwam de bewoner-eigenaar er nu af. Sterf ge cal onder Pensiongasten. Even als verleden jaar i« met zijn gezin alhier in pension Notaris v. Onnen van Baarn. Een zijner kinderen viel voor eenige weken van haar rijwiel tengevolge waarvan infectie ontstond zoodat't noodzakelijk bleek dat het kind in het ziekenhuis werd opgenomen. Het heeft echter niet mogen baten want na eenige dagen aldaar verpleegd te zijn ge weest is het kind overleden. Arrestantenlokaal. Zaterdagmorgen te 11 uur had de inschrijving plaats voor den bouw van het arreetantenlokaal met wacht lokaal voor de politie achter het raadhui» te bouweu, met den volgenden uitslag. 1. J. J. Res f 1580. 2. C. de Groot f 1765. 3. J. Tromp f 1790. 4. M. de N'ijs f 1795. 5. J. Vlaw f 1824. 6. A. C. Borst f 1803. 7. liefst vooizien van den Pauselijken wimpel. G. Borst f 1967. 8. G. Kabel f 1973. 9. J. v. Benthem f 1974. 10. J. Houtenbos f 1999. 11. S. Veenstra f 2104 en 12. A. Hopman f 2154. De gunning is aangehouden. sprake is er echter nooit gekomen. Zelf» was er nooit bij het gemeentebestuur een aanvrage om medewerking ingekomen. De Hoofd-Inspec- teur zegt, dat de ouders het meest gehol[>en waren door hun kinderen naar Egmond aan Zee of Alkmaar te sturen. Indien spreker goed ingelicht is, was deze actie echti-r on dernomen, terwijl er te Egmond Binnen geen dominee was, onder de leiding van een dominee van een andere richting. Vervolgens betoogde spr., dat er geen recht op vergoeding kun zijn, omdat de kinderen reeds toegelaten wajen op een school binnen de gemeente, binnen 4 K M. van hun woning, en dat z. i. wanneer een maal een keuze gedaan was, die onherroepe lijk was. Ingeval van vergoeding kon deze niet gelden voor de appellanten C. Brouwer en de wed. Strooker, die binnen 4 K.M. van de Christelijke school te Egmond aan Zee wo nen. Ged. Staten zeggen wel, die weg deugt niet, doch het gemeentebestuur zegt: we zullen dien weg in orde laten maken. Natuur lijk zal het daartoe pas overgaan wanneer in dien geest beslist wordt. Het bedrag. Appellanten (gesteund door den inspec teur t^ Alkmaar) vragen f 3.15 per kirfd en per week. óed. Statep besloten i 1.de Hoofd-Inspecteur adviseert thans f 2.Al len gingen hier uit van vervoer per autobus. Het gemeentebestuur meende, dat het ook op andere minder kostbare wyzo te verkrij gen is. Verder wees spr. op een K. B. van 18 Aug. ^3 No. 34, waaruit alleen vergoe ding op dagen van ongunstig winterweer sprak. En dan was zelfs één gulden nog veel to hoog. Het gemeentebestuur meende dan ook, dat op alle aanvragen afwijzend diende beschikt te worden. Voor de ouders, trad op Mr. D. Sluis te Alkmaar. Deze wilde op het zieleteweeg der ouders niet ingaan. Spreker had geen toe stel met x- of andere stralen, en al had hij het, dan zou hét hem toch niet lusten om het te gebruiken. Er was hier een reëele basie, dat er streven bestond naar bijzonder jgiderwjjs. Wel heeft men enkele dingeu ge noemd T>ijv., dat de mensehen lid waren geworden van Volksonderwijs doch zij kon den zich bij den ouden bestaanden toestahd goed neerleggen en het met het Hoofd goed vinden. Dat er geen aanvrage kwam bij het gc- meentebestuur volgde uit de omstandigheid, -^'*dat er geen kinderen genoeg bij elkaar ge bracht konden worden. Dat staat ook in de stukken van den Hoofd-Inspecteur. Naar af vallen van dat eene kind mogen allo anderen niet beoordeeld worden. Spreker kende de mensehen- De ouders waren werkelijk, blfj, nu de Kinderen op die school gingen. De bijdrage, dat was uiteraard het punt, waartegen de ouders in beroep gegaan wa ren. Ged. Staten hebben de kool en de geit b willen sparen. Er was niet te ontkomen aan vergoeding eenerzijds, aan den anderen kant wilden Ged. Staten het gemeentebestuur sparen. Spreker herinnerde aan het: Lex dura sed ita «cripta. Het is wel waar dat het veel kost, maar waar de wet a zegt, moet ook b gezegd worden. Die 1.is een bijdrage

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 7