1 deel KERK EN SCHOOL1. TE -L. RADIO. CALLAN rSOOG. W ARMENHUIZEN. HEEMSKERK. WIFHTKGF.N. HOOGKARSPEL. MEDEMBLIK. LUCHTVAART. Volgt: van afgekomen meening, besloten ze uitgebreide wi de Gemeenfe- Tilburg ge- die in Na- in Amerika boog HET KAPITTEL DER CISTERCIENSERS. P. Fr. Janssens tot generaal-abt gekozen. Op 31 Juli 1927 kwam het generaal kapit tel van de orde der Cisterciensere in buiten gewoon kapittel in het klooster Mehrerau- Bregenz bjjeen. Er namen 27 abten .en verte genwoordigers aan deel, terwjjl benige ande ren verhinderd waren. De vestiging te Rome van het generalaat maakte het punt van bespreking uit. Daar in het vervolg de generaal-abt te Rome zyn zetel moet hebben, stelde de generaal-abt Cassian Haid zyn waardigheid ter beschik king van het generaal kapittel. Op 1 Augustus werd nu door het generaal kapittel de abt van Pont-Colbert te Ver sailles Francfecus Maria Janssene tot gene- raal-abt gekozen. Dj nieuw gekozen hoogwaardigheidsbe kleder is op 1’0 Februari 1882 te 'r>:11- boren uit een welbekende familie, die in derland, in Frankrijk en aangeschreven staat. Zyn oom, Franciscus Janssens was aartstis*chip vap New-Orleans (V. S.) en overleed in 1896. De bisschop van 's Hért ogen bosch is een neef van hem. Z. H. Paus Pius XI onderscheidde den enen gieken, en (jverigen abt met het vjo:. «te „So li Deo” en met de witte „cappa magna”. Do nieuw-gek<)Z< n generaal-abt is een man van zeldzame geestelijke en lichamelijke eigenschappen. In strenge kloostertucht op gevoed is hij werkelijk streng voor zich zelf, doch tegenover anderen altijd vaderlijk goed. De armoede van een orde-geestelyke weet hy op een bewonderenswaardige manier te vereenigen met de royaliteit ea het groote hart van den kerkelyken hoogwaardigneids- bekleeder, een reus naar het lichaam, zacht aardig, beminnljjk en energiek naar den geest De heer Kooy informeert naar ue onder wijzer der Muloschool. Voorzitter zegt dat de heer Best benoemd is. De. heer Lakeman dankt voor de woorden gesproken bij zjjn installatie en wijst tevens op de hinderlijke steenen op de bocht bij de Wed. v. Dijk. <- Voorzitter zegt dat hiervoor reeds maat regelen zyn genomen. Hierna gaat de veragdering in comité. Gemeenteraad. Gehouden Zaterdag 14 Mei, 's namiddags 3 uur. Voorzitter Burgemeester W. B. Oost. Secretaris de heer Jonker. Tegen woordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering. De Voorzitter doet voorlezing van 'n schrijven, dat is ingekomen van den verklaart, van den hoogen WOENSDAG 10 AUGUSTUS Hilversum 1060 M. 12.00 Politieber. 12.352.00 Lunch muziek door het Trio. D Groeneveld, viool, A. van Leeuwen cello, P. Jochemse, piano. 2.30 Uitzending van de openbare lezingen te houden op het internationaal Kampcongres te Ommen. Sprekers: Dr. J. J. v. d. Leeuw, (in de Nederlandsche taal). Lady Emily Lytyens (In de Engelache taal). Prof. E. Mar- coult (In de Fransche taal). Mej. E. Staphani (In de Duitsche taal). 5.005.30 Concert door het A.N.R.O.-orkest onder leiding van Nico Treep. Werken van Dvorak-Smatana £.306.30 Pianoconcert, door Theo v. d. Pas. 6.006.30 Lezing door den heer J C. Linvingston, over Batikken met moderne kleurstoffen. 6.307.00 Concert door het A.N.R.O.-orkest. 7.007.45 Duetten voor sopraan en mezzo-eopraan. Magda Lltef, so praan; Tanjo Marion, Mezzo-eopraan. N.O.V.- uitzending. 7.45 Politieber. 8.15 Kurhauscenccrt Het Residentieorkest onder leiding van Prof. O. Schneevoigt Jacques Thibaud, viool. Ns de pauze het vioolconcert D-dur op. 61 van Beethoven. 10.3012.00 Dansmuziek. N.O.V.-uitzen- ding. - - Daren/ry 1600 M. 12.20 Dansmuziek 1.202.20 Orkest concert. 2.20 Daventry-kwartet en solis ten, eopraan, bas, viool, 5.35 Kinderuur- tje. 6.20 Orgelbespeling. 6.40 Tuin praatje. ^6.50 Tjjds., weerb., nieuws. 7.05 Orgelbespeling. 7.20 Lezing: The ust of refrigerating. 7.35 De sonates vas Beethoven. 7.50 Licht programma. Werker van B.B.C.-componisten. Orkest, koor en L Bennett, bariton. 9.20 Weerber. nieuws 9.40 Lezing: Cinema music, met illustr 10.10 Het Radio-orkest. 10.20 A fooi anl hie money, comedie. 10.40 Orkestmuziek 10.50 „The lost silk hat”, stukje. 11.24 Gems of romance, door Col. Davis. 11.24 s12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris’’, 1750 M. 10.50—11.20 Concert. 12.50—2.10 Oi keelconcert. 5.055.55 Orkestconcert Soli voor piano, viool en cello. 8.50-» 10.50 Orkestconcert.- Lflngenberg, 469 M., Münster, 242 M. es Dortmund 283 M.. 12.302.50 Orkestconcert. 5.055.54 Paardenrennen in Keuieu. 5.506.50 Or keelconcert. 8.30 „Die Bajadère”, opretti in 3 acten van Kalman. Daarna tot 12.2t Dansmuziek. Königswusterhausen-, 1250 M. en Berlijn 484 en 566 M. 12.20— 8.05 Lezingen en lessen. 8.3( „Die Bajadère” operette in 3 act. van Kal man. 10.5012.50 Concert. A. Guttmam Ula-8ymphoniker, R. Patztschke, alt. Hamburg, 395 M. 4.35 Italiaansche aria’s. Orkest en solisten 5.20 Dansmuziek. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Orkestcon^tert. 8.20 „Miss Hobbe” klucht in 4 acten van Jerome K. Jerome Daarna tot 11.10 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Kamermuziek, trio. 8.20—. 10.20 Fragmenten uit „Madame Butterfly”, opep van Puccini. Ontvreemd. Ten nadeele van den Badmees ter. Ten Boekel genaamd, zijn dezer dagen 1 des 'e nachts uit oen gesloten badwagen goe deren ontvreemd, zooals 2 strandtenten 50 badpakken en eenige consumptie, enz. Geslaagd. Te ’s Gravenhage slaagde voor het examen Handteekenen L. O. de heer M. Kustering. alhier. Geslaagd. Te 's Gravenhage slaagde voor het examen Handelskennis L.O. de heer J. G. Jorna, alhier. Woning verbrand. Vrijdagnacht is de woning van X, Tijsen, Oosterklief alhier, ge heel afgebrand. Men vermoedt dat de brand Ontstaan is door een theelichtje, dat men had laten branden. De bewoners hebben het huis door een zolderraam moeten ontvluch ten. Ook de inboedel is verbrand. Verzeke ring dekt de schade. Nieuwbouw. Den lieer Pronk van Veen dam is de bouw van een woonhuis met bollenschuur opgedragen voor den heer J. Schipper te Wcrvershoof. Te veel van het goede. Alhier sprong een buis der waterleiding op de Westerha- ven, zoodat het water met kracht over ce straat spoot, gelukkig liep het water naar het nabij gelegen Achterom. Door den di recteur der Gasfabriek werden de hoofdkra nen afgesloten, het duurde echter bijna een geheelen nacht voor het euvel door het per soneel der waterleiding was verholpen. Benoemd. Tot geneesheer aan het Pro vinciaal ziekenhuis alhier is benoemd Dr. Schaank. Geslaagd. Voor de acte M. 0. Boekhou den is geslaagd mej. T. de Waal te Amster dam, vroeger alhier. Tennisclub. Alhier is opgericht een tennisclub „De Zuiderzeedempers". Als be stuur werden gekozen de heeren. Ir. J. C. N. Ringeling, Voorz. Ir. J. Verhey, seer., A. Visser, penningm., D. G. Kruisheer, commis saris (materiaal). Gemeenteraad. Afwezig de heeren G. de Jong en P. Koomen, mede aanwezig de heer H. Lakeman. Voorzitter opent da vergadering. Notulen worden goedgekeurd. Alsnu wordt de heer H. Lakeman ale raads lid geïnstalleerd, die de verefcche eeden af legt. Burg, feliciteert den heer Lakoman met zyn benoeming. Ingekomen stukken. Van Prov. bestuur goedkeuring grond in erfpacht aan Jb. Sltf- kerman, verkoop van grond aan A. Roemer, goedkeuring raadsbesluit aangaande geld- leening f 2500 tegen 5 pCt. rente voor een brug by den Oostersingel, goedkeuring af- en overschrijving dienstjaar 1926; goedkeuring verhuur van grond aan Joh. de Koning. Goedkeuring vaststelling verordening be treffende lokaliteiten tot verkoop van alco hol houdende drank anderen dan sterken drank. Van het. Ministerie van Arbeid, Han del en Nijverheid waarin gewenscht wordt een Arbeidsbureau en correspondentschap voor arbeiders voor de Zuiderzeewerken. De M. N. Z. ie bereid haar arbeiders over dit bureau te betrekken. Het Rijk betaalt 75 pCt der koeten. De kosten zullen zijn 800 gulden vergoeding, voor telefoon, bureau behoeften enz. f 20.000. Verzoek van den Raad der geref. kerk al hier en van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, ter bevording Zondagsrust. Aanvrage R. K. Lyceum. Verzoek van het R. K. Lyceum te Alk maar om voor iederen leerling f 150 per jaar te ontvangen. De heer Geuzebroek vraagt inlichtingen fnzake de f 300 voor de H. B. 8. Voorzitter «egt dat wie het Lyceum bezoekt geen H. B. S. bezoekt, zoodat het goedkooper is. Wordt besloten tot toekennen van subsi die. De heer Koomen komt ter vergadering. Tot gevolmachtigde voor de verkiezingen van het Hoogheemraadschap wordt weder benoemd de Edelachtbare heer Burgemees ter. Van den heer J. Pot beurtschipper alhier een verzoek om verbetering voor de los plaats, zoodat van uit de schepen direct op de wagens geladen kan worden. Adressant wil in de kosten bijdragen. B. en W. meenen dat het Hoogheemraad schap hierover heeft te beslissen. De heer Kooy verdedigt de aanvrage daar bet ook voor anderen van belang zal zijn. De heer Koomen stelt een onderzoek voor, waartoe wordt besloten. Verzoek van Mej. de Wed. M. Dol om grond in erfpacht, evenzoo van L. Schouten. Wordt beiden toegestaan. De fa Mulder een dito verzoek, dit gaat achter met kosten gepaard. Na discussien wordt besloten dat zoo de.heer Mulder de •choeling maakt, de gemeente den grond aan ■al vullen zoo ze deze heeft. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken op de aanvrage grondaankoop nabij de Belt door den heer IJigeveen. Na bespre kingen goedgevonden. Voorstel intrekking van het besluit tot vergoeding aan de ‘Bjjz. school voor een bo ventallige leerkracht. De heer Bos zegt dat de school dit zelf bekostigt. Goedgevonden. Op een verzoek van den heer J. Walch om vergrooting van zyn vergunningzaak wordt afwijzend beschikt in verband met de rooilijn Een verzoek van A. v. d. Lee inzake ver bouwing zal in comité behandeld worden. Voorzitter bespreekt nu tot besluit om 25 één-persoonsbanken te koopen voor de openb. school. Dit blijkt duur te zyn. 25 één persoonsbanken kosten 491.00. 15 2-per- soonsbanken kosten f 318.50. In overleg met het hoofd der school geeft voorzitter in overweging 2-persoons banken te koopen. De heer Geuzebroek wenecht ze plaatse)ijk te laten maken. Na vele 'discussies wordt rechtstreeks te bestellen schrijven, dat is ingekome heer Keesom, waarin deze dat hij zijn herbenoeming als lid Raad, wegens ongesteldheid en leeftijd niet zal aanvaarden. Als Voorzitter van Tiet Centr. Stem bureau leest de Burgemeester 2 bris- ven voor die zijn ingekomen na 't schrij ven van den heer Keesom. Eén van den heer G. Witte Pz., waarin deze ver klaart zijn benoeming als lid van den Raad niet te aanvaarden en één van den heer H. Leber, die verklaart wel in 't raadscolletfe zitting te willen nemen. Aan de orde komt nu: I. Onderzoek geloofsbrieven. Hiertoe wordt een commissie be noemd, bestaande uit de heeren A. Boon, Picart en Kikkert, die de geloofs brieven van den heer Leber nazien en adviseeren tot toelating. I Het tijdrecord voor vliegtuigen. Naar Wolff uit Dessau meldt, heeft dr Junkers, die het tijdrecord geslager heeft, om benzine te sparen slechts ge vlogen met een snelheid van 135 K.M per uur. In totaal zou het toestel meer dan 7000 K.M. hebben afgelegd. Toenemend luchtverkeer De vervoercijfers der K. L. M. o vei het eerste halfjaar van 1927, vergele ken met die over het eerste halfjaar vaz 1926, toonen, dat het passagiersverkeer met 25 pet. is töegenomen, het vervoer van briefpost met <00 pct. van pakket- post met omstreeks *200 pet., terwijl he’ goederenvervoer stationnair is geble ven. Houden wij rekening met het geheele luchtvervoer op Nederland, dus van de K. L. M.-lijnen en van de met de K. L M. samenwerkende buitenlandsche lucht- vaartmaatschappijen, dan is het perso nenvervoer vermeerderd met ongeveer 60 pet., het postvervoer met 600 pet. 'het vervoer van postpakketten met ruim 250 pet. en het goederenvervoer met omstreeks 18 pet. Een vaste luchtpostdienst NederlandIndië v.v. Naar de heer A. Plesman, directeur van de K. L. M. aan de „N. R. Ct heeft medegedeeld, heeft de K. L. M. den mi nister van Waterstaat voorgesteld een postdienst in te stellen, die voorloopig met acht vliegtuigen zou worden onder houden, zoodat er van de beide eind punten iedere week een vliegtuig zou kunnen vertrekken. Het schema voor dezen dienst is met den heer Damme den directeur-generaal der Pasterijen en Telegrafie besproken. De K. L. M. heeft zich op het standpunt gesteld, dat d< posterijen garantie zouden moeten ge ven voor een vaste hoeveelheid post pei vliegtuig. Op het oogenblik i?men aan het hoof? bestuur bezig na te gaan, in hoever de post hiertoe in staat zou zijn. De rekening is, dat met een extrr luchtrecht van 50 ct. per brief een kilo gram post f 37.50 zou opbrengen. De heer Keesom neemt nu afscheid van den Raad, 't Vertrek van den heer K. veroorzaakte onder de raadsleden zichtbare ontroering. VIII. Vaststelling vergoedingen bijzon der onderwijs. Gedurende 1925 is aan de Openbare Scholen in deze gemeente onderwijs ver strekt aan gemiddeld 651X kind. In tc- taal is buiten de leerkrachten uitgege ven f 10.8781.84 is f 16.68 per kind. Aan de Bijz, school te Oosterend wordt voor ruim 81 leerlingen vergoed f 1306.07. Aan de R. K. school te Den Burg voor 135 leerlingen f 2264.31 en f 293 93 voor - vervolgonderwijs. Aan de Chr. school te Den Burg voor gemiddeld ót^lperlingen f 877.10, Hierna neemt de voorz. het woord en dankt de scheidende raadsleden, de hee ren Koejes, Hoepker, Jb. Boon en Keesom voor het vele werk in het be lang der gemeente gedaan. Vooral den heer Keesom spreekt de voorzitter in hartelijke bewoordingzn toe. De heer Keesom dankte den Voorzit ter voor zijn vriendelijke woorden en de raadsleden vpor de samenwerking. Dan voeren nog het wpord de heeren de Graaf, Koejes, H. Boon en Picart. Hierna worden de notulen der vorige vergadering door den Secretaris gele zen en daar niemand aanmerkingen heeft gearresteerd. II. Mededeeling. Ingekomen stukken. De voorzitter deelt mede, dat va a Ged. Staten thans de toestemming is afgekomen om ‘t door aangeslotenen bij 't G.E.B. te veel betaalde voor stroom- prijs terug te betalen. Ged. Staten wijken hier van den ge wone regel af, dat gelden niet worden gerestitueerd, omdat men hier te doen heeft met een bijzonder geval. De aan geslotenen zullen nu de helft terug ont vangen van het betaalde sinds 1 Jan. 1926. III. Aanbieding gemeente-rekening over 1926. Deze gemeente-rekening, die sluit met een nadeelig saldo van f 10731.31 wordt gesteld in handen eener commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren A. Boon, C. Hoepker en S. Keijzer. IV. Idem rekening electriciteitsbedrijf over 1926. De voorzitter stelt voor om deze re kening eveneens in handen te stellen van een raadscommissie. De heer Jb. Kikkert Nz. is het echter niet eens met dezen loop van zaken. Spr. is van meening dat de electriciteits- commissie eerst de zaak moet onderzoe ken. Na eenige discussie wordt besloten eerst een vergadering van deze commis sie te beleggen. Tot de raadscommissie wordtin aangewezen de heeren Epe, Pi cart en Jb. Boon. V. Idem rekening Algemeen Armbe stuur. Gesteld in handen eener commissie van onderzoek bestaande uit de heerer: De Graaf, Kikkert en L. Roeper. VI. Idem Algem. Weeshuis over 1926. Gesteld in handen eener comm. vin onderzoek bestaande uit de heeren: Vonk, De Graaf en Jb. Kikkert Nz.. De rekening sluit met een ontvangst van f 12.687.87, Uitgave f 12.116.22 Voordeelig saldo f571.65. VIL Benoeming leeraar-directeur aan de Zeevaartschool. De voordracht is: 1. P. Vijn, te Heemstede, 2. J. W. Duinker, Amsterdam. 3. W. F. H. Schut, te Amsterdam. Bij stemming worderi op den heer P. Vijn 11 stemmen uitgebracht, op den heer J. W. Duinker 2 stemmen, zoodat gekozen is de heer Vijn. dochter van 19 jaar. B en W. kennen den aanvrager als een alleszins bekwaam landarbeider. Zijn werkgever bevestigt zulks. De aanvrager voldoet verder aan alle gevorderde eischen en heeft de benoo- digde som die moet worden voldaan ter zijner beschikking. B. en W. stellen daarom den raad voor medewerking te verleenen. Zonder stemming wordt hiertoe be sloten. De heer de Graaf maakt nog een op merking over den minder gunstigen tijd van huurkoop nu voor den bedoelden persoon. Weth. Keijzer zegt, dat.de heer Plat voet reeds meerdere aanvragen heeft gehad, doch zich aan de eerste aanvra ge houdt, 't Perceel heeft zeer zeker de waarde van den heer De Waard De heer A. Vonk vraagt nog even het woord. Spr. verklaart, dat deze aan vrage hem bijzonder sympathiek is. te meer daar hij de heilzame werking van deze wet persoonlijk ondervindt Ver der geeft de heer Vonk enkele cijfers die hij ontleent aan een artikel over de werking dezer wet opgenomen in het Algem. Hand, blad „De Zeeuw.” Hier uit blijkt, dat in ons land reeds 2209 plaatsjes op de bovenomschreven wijze door landarbeiders zijn betrokken. Over de werking der wet niets dan lof, slechts 52 plaatsjes moeten worden opgegeven; terwijl van de bewoners niets dan lof wordt vernomen. De arbeider heeft aan zulk een plaatsje eenig houvast en komt vooruit. Spr. zou wenschen, dat arbei ders hier op Texel druk gebruik zouden maken van dit prachtige wetsartikel Rondvraag. De heer M. W. de Graaf heeft heden weder van zeer nabij gezien, dat de dijk op den Driesprong KoogerwegNieuw- landerweg voor het toenemend auto verkeer gevaar oplevert, 't Wegnemen van nog een stuk van den Nieuwlandcr- dijk zou spr. zeer gewenscht achten. De Voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Jb. Bom vraagt doortrekking van de rioleering te Den Hoorn. Weth. Keijzer zegt, voor een staat dit reeds op de begroeting. De heer Hoepker vraagt waarom er zooveel lammeren op de z.g. Hollebol zijn geplaatst. Spr. is van meening, dat dit bijzonder nadeelig is voor den vee houder. De heer Roeper zegt, dat het hem honderden guldens gekost heeft. Weth. Keijzer zegt, dat dit, geheel het werk var. den heer Goëng'a is, die van meening is, dat wanneer een groote hoeveelheid lammeren daar worden ge plaatst de koopers daar even goéd zul len komen als op de Groeneplaats. De heer Hoepker is dit niet met den heer Goënga eens. Terwijl de heer Rje- per het zoo'n ernstig bezwaar vindt voor de veehouders dat hij zal aapdringen op verruiming van het marktplein. Weth. Keijzer. zegt, dat gaat niet zöc gemakkelijk, B. en W. zullen echter de ze zaak met den heer Goënga nog eens bespreken. De heer Kikkert vraagt, of het niet mogelijk is de vreemde auto's die hier arriveeren te tellen, dit in verband met pogingen om hier ook primaire wegen te verkrijgen, 't Schijnt mij toe, dat hier evenveel auto's van buiten Texel rijden als van Texel zelf. De Voorzitter zegt, dat aan deze zaak wordt gewerkt. Weth. Keijzer is van meening, dat misschien een dergelijk argument nog kracht zal bijzetten. Hierna wordt de vergadering geslo ten. iX. invoering 7e leerjaar aan de O. L. Scholen te de Waal en Oudeschild. Nu het besluit tot invoering van het 7e leerjaar in de Tweede Kamer is aan genomen, moet de vraag onder oogen worden gezien, in hoeverre de getneec.- te-regeling van de wettelijke bepalingen afwijkt. Ingaande 1 April 1922 is het 7e leer jaar ingevoerd voor alle openbare scho len, uitgezonderd voor die te de Waal en Oudeschild. Dat het 7e leerjaar aan de ze beide scholen toentertijd niet inge voerd is geworden vindt zijn oefrzaak in het volgende: Zooals destijds de lager onderwijswet luidde zou het noodig zijn geweest bij de invoering van het 7e leer jaar een lokaal bij te bouwen. Met het oog op de ligging der gebouwen zijn hieraan overwegende bezwaren verben- den. Sedert dien is het aantal leerlin gen per leerkracht van 25 op 30 eerst tot 32 tot 40 en later tot 48 verhoogd waardoor het bedoeld bezwaar zich niet meer voordoet. Evenmin zal dit het ge val zijn ■ils ingaande 1 Jan. het aantal leerlingen per leerkracht wordt terug gebracht tot 3240, hetgeen zonder na dere wetswijziging het geval zal zijn. Plaatsgebrek is derhalve geen reLn te trachten van de Kroon vrijstelling te verkrijgen van de invoering van het 7e leerjaar aldaar. Andere steekhoudende motieven zijn o.i. evenmin daarvoor aan te voeren. Een wijziging van het raadsbesluit van 21 Dec. 1926 is hiervoor noodig. dit wordt genomen zooals door B. en W. wordt voorgesteld Zoodat aan de scholen Oudeschild en de Waal nu ook het 7e leerjaar niet verplichtend is ingevoerd. X. Aankoop grond voor wegverbreeding te de Waal. Tusschen de onlangs velfabriek te De Waal en straat bevindt zich een strook grond vin pl.m. 37 M. lang en breed gemiddeld over de helft 3 M. en voor het overig» ge deelte 1 Meter, welke grond met den weg gemeen ligt, doch aan de N. V Zui velfabriek „De Hoop" in eigendom be hoort De Venrw is bereid dezen grond met de daarop voor eenige jaren aangebrach te bestrating en het onlangs aangelegde gedeelte straat aan de gemeente in eigendom over te dragen, indien haar de kosten van laatstgenoemd straatwerk wordt gerestitueerd. De kosten beloopen f 70.—. De stand is Ter plaatse zoo, dat ver- breeding alleszins gewenscht is, daarom is naar meening van B. en W. deze uit gave wel gemotiveerd. Tengevolge vin het verkeer met melkwagens ter plaat se was het gewenscht de wegbermen over pl.m. 70 M. te bestraten, waartefe opdracht is verleend. Nadat door verschillende raadsleden de situatieteekening nog eens is bestu deerd, wordt zonder stemming het voor stel van B. en W. goedgekeurd. In verband met een voorgenomen ver bouwing van zijn woonhuis te De Waal heeft de heer G. H. Geus de gemeente een strookje grond ter grootte van pl m. 9 M2 voor wegverbreeding aangeboden, indien de gemeente de kosten voor ver plaatsing van de afheining enz. voor haar rekening neemt. In verband hiermee heeft de heer C. A. Keijzer eveneens ver klaard 'n strookje grond van pl.m. 5 M2 aan de gemeente voor wegverbreeding te willen overdragen, indien de gemeen te de afheining verplaatst en de stoep voor de woning doortrekt om den Roek ter bescherming van het woonhuis De kosten zijn door den gemeente-op- zichter begroot op f 50.en zijn naar het oordeel van B. en W. gemotiveerd. Voor hen, die plaatselijk eenigszins be kend zijn, zal dit geen betoog behoeven; de Dorpstraat te De Waal is ter plaatse smal en heeft in de nabijheid een ge vaarlijken hoek. Zonder stemming wordt ook dit voor stel van B. en W. goedgekeurd. De heer Kikkert zegt, dat hij dit be sluit meer toejuicht, dan dat in verband met de bestrating van de zuivelfabriek aldaar. XI. Aanvrage J. de Waard om gelden voor een plaatsje ingevolge de Landar- beiderswet. De landarbeider Jan de Waard, wo nende te Eierland heeft in den. loop de zer maand een aanvrage ingediend om ingevolge artikel 7 der landarbeiderswet te zijner beschikking te stellen een be drag van f 3600 voor de verkrijging van een plaatsje, zijnde land met woning en schuurtje, samen groot 2.95.52 H.A. an nex gelegen aan den Hoofdweg in ge noemden polder Eierland, eigendom van en in gebruik bij den heer T. Platvoet '1 Perceel bestaat voor de helft uit bouw land en voor de andere helft uit weiland. De grond is van goede kwaliteit en gun stig gelegen, de eigenaar vraagt een koopsom van f 4000, voor verbetering behoeven geen kosten te worden ge maakt. De waarde van 't behoorlijk on derhouden woonhuis met het in 1924 getouwde schuurtje kan veilig ge raamd worden op f 2000, zoodat voor den grond f- 2000 als koopsom zal moe ten worden betaald. B, en W. vertrou wen dat het wel geen tegenspraak zal ontmoeten, dat de gevraagde koopsom alleszins billijk genoemd mag worden. Het gezin van den aanvrager bestaat uit man, vrouw en 2 zoons, resp. 23 en 14 jaar oud, beide landarbeiders en een

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 8