i'Wiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiua r Li i u en I- KERK EN SCHOOL. PRIESTERJUBILEA. VERDELGT: vliegen, muggen, motten, mieren, wandluizen, kakkerlakken en hun eieren TE WOGNUM. UITGEEST. 1 GROOTEBROEK. .1 I »»^C &cle bus met ziVarten band’ 8- lang Priesterleven (Wordt vervolgd) gewone naam van eer TE ENKHUIZEN. Eerste dag. Zondagavond hadp laats de plechtige in tocht van den Z.Eerw. Heer Pastoor, ter ge legenheid van diens vjjf-en-twintig-jarig priesterjubileum. Aan het station was aan wezig het Kerk- en Armbestuur, alsmede de Z.Eerw. Z.Gel. Heer J. J. Lauwrier, door wien tijdens de afwezigheid van den Pas toor de belangen der Parochie werden waar genomen. Ondanks den hevigen stortregen waren veel menschen aanwezig. Na een har telijke begroeting steeg het gezelschap, waarinder zich' ook bevond, de hoogbejaarde moeder van den jubilaris, in de gereed staande rijtuigen en auto's en werd met een kleine omrit gereden naar de patsorie. Te half acht werd een plechtig Lof van dank baarheid opgedragen in de feestelijke ver sierde parochiekerk. Een woord van hulde mag zeker worden gebracht aan de firma* Jorna alhier voor de keurige versiering. Voorafgegaan door een groot aantal bruidjes kwam de jubilaris het kerkgebouw binnen. De geheele parochie zong een wel komstlied. Als allen zijn gezeten beklimt de Z.Eerw. Z.Gel. Heer J. J. Lauwrier den kan sel, en sprak-een welkomstwoord tot den ju- bilatis. Spr. is verheugd namens de geheele parochie den jubileerenden herder het wel kom toe te kunnen roepen. Spr. verklaart dat allen afin het feest van den jubileeren den Pastoor zullen deelnemen en wel voor al door een hartelijk gebed. Daarna werd het plechtig Lof gecelebreerd door den jubilaris, geassisteerd door diens broeder, de Z.Eerw. Heer H. van Baaren, Pastoor te Kethel en Rector A. van Baaren als diaken en subdiaken, Ceremoniarius was de Z.Eerw. Z.Gel. Heer Professor J. J. I<auwrier. Na het Lof werd gezongen een e/j>resselijk voor dit feest gemaakt feest lied. Voor den aanvang van het Lof speelde de organist de heer P. van Goor Prelude en Adagio uit de C-Mol-sonate van Guill- mant en bij het verlaten der kerk Grand Coeur van William Faulkes. Zeer zeker was met dit alles den jubilee renden herder een waardige ontvangst be reid. Tc ongeveer 12.45. uur verzamelde zich in de gymnastiekzaal der bijz. school het,feest comité, waar het geschenk van de parochia- I nen werd aangeboden. Dit geschenk, bestaande uit een natuurge- tuig 20 bruidjes met palmtakken in de t met de feestcommissie, ter- --l een rp zts van n priester, 'n leven van offeren is, maar dan heeft de feesteling dat zeker in toepa sing gebracht door zijn steun bij ziekten en sterven, troost en opbeuring brengende, daar naa>t hoe vaak zal hij in die jaren niet aan de doopvont hebben gestaan en hoeveel dui zenden zullen van hem hijhbin gehoord: „Ego te absolvo Na zijn rjjk pastoraat in Castricum te heb ben gerelevecul. wee* hij de parochianen er op, hoe ook zij daarom dankbaar gestemd mogen zijn en van God daarom mogen en moeten vragen, dat hij nog lang mag be waard blijven, God ter eere en de zielen tot heil. En moge eenmaal voor hem de dag aanbreken van scheiden, dan zal God hem hierboven ontvangen met de woorden: ..Hij heeft het verdiend, want hij heeft zijn volk bemind en een huis onder hen gebouwd.” I brachten een Drechtenaar verwondingen toe. Een bierflesc.h werd op het hoofd van een I ander aan gruis geslagen. Eenige processen-verbaal moesten worden opgemaakt. TE CASTRICUM. Reeds «lagen was men in stilte aan het werk geweest, om den grijzen priester hulde en dank t-o brengen, voor wat hij in het veer tigjarig tfjdperk als priester gedaan <n spe ciaal. wat bij te Castricum heeft weten tot stand te brengen. Heden 11 AygMstus werd Pastoor EngC- ring, nadat hij 'eenljje dagen afwezig was ge weest. op het station Haarlem, verwelkomd door den kapelaan, den Woleeerw. Heer de Boer met het Kerkbestuur. Vervolgens werd gereden naar de grens der parochie, waar een groote stoet van ruiters* versierde fiet sen en «Ie besturen van do kerkelijke en so ciale vereenigingen stonden, waar hij met een kort woord werd verwelkomd, door den voor zitter van het feestcomité, kapelaan Scham per. Vervolgens trok voorbij den stoet, met een heraut te paar voorop, waarachter zich de andere deelnemers aan den optocht zich schaarde. Vroolijke fanfares van het patro- naatskOrps klonken en met flinke pas ging het naar de kerk. Jammer dat de regen den stoet zoo deerlijk havende. Overal waren de vlaggen uitgestoken en een haag van men schen was ondanks den regen, langs den. weg geschaard. Bij parochianen als bij anders denkenden wapperde, of liever druilde de vaderlandsche driekleur, veelal met pausc- lijke kleuren. By de kerk was het publiek overweldigend. Hier kreeg de gewijde jubi laris wat schoons te zien, want hot kerkplein was onder leiding van den onvennoeiden kajrelaan Schamper, schitterend versierd. Drie eerepoorten, voor eiken ingang een, versierd met de wapens Castricum. Bakkum en Schiedam. Nadat de parochianen on vele niet-katholieken in de kerk waren getogen, werd de jubilaris afgehaald door de misdie naars en een groote stoet van bruidjes, ter wijl langs den middengang tegen de ban ken ter weerzijde een haag van bruidjes was gevormd. Voorafgegaan door het kerkbe stuur en de aanwezige geestelijken, betrad de pastoor met zijne familie «Ie fraaie, onder ieiding van kapelaan de Boer, door y|e firma J. Kehl alhier, versierde kerk. Onder het zingen van een wclkomslied, trad de pastoor zyne kerk binnen. Nadat dit geFindigd was. beklom de voorzitter van het feestcomité den kansel en riep in naam van de parochianen den Pastoor hier het welkom toe er op wijzende, dat hier zooveel parochia- nen waren samengekomen om den Herder hulde en dankbaarheid te betuigen voor het priesterwerk al die jaren en speciaal hier voor hen gedaan; als priester niet alleen, maar ook niet minder als mensch. Tevens wees de gewijde redenaar erop, hoe de pas toor was bezield geweest te werken voor de opvoeding van de jeugd en de zielezorg van de parochie, hiervan getuigen de veie ge bouwen, die onder zijn pastoraat zyn opge richt. Wat hfj er voor gedaan heeft kunnen wij, ging de redenaar verder, niet beoordee- len. dat oordeel is aan God. Maar wel gevoe- ,len wjj u groote dankbaarheid te betoonen voor hetgeen gij in uw lang Priesterleven hebt gedaan. Na deze rede ving een kort Lof aan, door den jubilaris met assistentie van den Zeer- eewr. Heer Starrenburg, oud-kapelaan der en den Weleerw. Heer de Boer, kapelaan der parochie. De verschillende gezangen werden zeet mooi door het koor uitgevoerd, waarna tot slot .,Aan U, O Koning der Eeuwen" werd gezongen. Na in de loop der week afwezig te feweest werd onze hoogeerw. her dér bondag 14 Aug. plechtig de parochie zijn g< der Zi ingehaald. De feestcommissie bestaande uit het parochiaal Kerk- en Armbestuur, de Edelachtbaren heer Burgemeester Commandeur, het hoofd der R.K. Jon gensschool, de heer H. Starmans, begaf zich daartoe naar Obdam waar de jubi laris om 6 uur zou arriveeren. Het slechte weer was oorzaak dat eerst om 7 uur de feesteling met familieleden in Obdam aankwam. Nadat allen in een vijftal landouwers hadden plaats geno men werd gereden naar de parochie, waar, ondanks het slechte weer, zich de optocht had samengesteld. Toen om streeks half 8 de rijtuigen aan de grens der parochie te Wognum waren aange komen, werd halt gehouden, en onmid- delijk klonken de vroolijke tonen van het fanfarecorps „Ons Genoegen' Nadat de jubilaris was uitgestegen werd door een der kerkmeesters, den heer C. Biersteker een kort woord van welkom en gelukwensch tot den feeste ling gesproken. Vervolgens zette de stoet zich in beweging en werd naar de kerk gereden. Te bejammeren was het, dat het weer zoo weinig meewerkte, daar geen kos ten en moeiten waren ontzien om van de optocht te maken eer. zegentocht voor den jubilaris. Voorop een heraut te paard, daarna 38 ruiters, waarvan met schilden en op schriften „Welkom Herder", „Heil U Priester Gods enz., daarna het fanfare corps. Vervolgens de jubileerende Her der met aan weerszijden van het rij- Tweede dag. De eigenlijke feestdag van den jubileeren den priester van de Enkhuizer Parochie werd begonnen met een plechtige Hoogmis, opgedragen door den jubilaris. Z.Eerw. werd hierbij geassisteerd door den Z.Eerw. Heer H. van Baaren als presbiter assistena, diaken Rector A. van Baaren, subdiaken de Z.Eerw. Z.Gel. Heer J. J. Lauwrier. In het priester koor merkten wjj op de Z.Eerw. Heer van der Wejjden, Pastoor van Volendam en Pastoor Wiersma. Mede was in het kerkge bouw aanwezig de Edelachtbare Heer Bur gemeester BosnL en Mevr. Bosma. Op ver dienstelijke wijze voerde het zangkoor uit, de voor dit feest ingestudeerde Missa Eucharistie* voor 4-stemmig gemengd koor van Don Lorenzi Perosi, onder directie van den beer G. P. B. Reyns. Organist was heer S. Woestenburg. Na het evangelie betrad de Z.Eerw. Heer H. van Baaren, broeder van den jubilaris, den kansel. De gewyde spreker had tot tekst gekozen de woorden uit het Evangelie v. d. feestdag v. Maria-ten-licmelopneming: „Een ding slechts is maar noodig*’. Spr. vergeleek de houding van Martha en Maria: de eene maakt zich druk om het wereldsche en de ander denkt eerst om het zieleheil. Dit is het beste deel en dat zal haar niet worden ontnomen. Alleen bet laatste is ook slechts noodig. Zoo is het werk van den priester, stellig heeft hij het beste deel verkozen en wyst ook de geloovigen bjj alle voorkomen de gelegdnhedmi op het eeuwige. Vanaf het doopsel'tot aan het graf, steeds is de pries ter daar om on by te staan op de reis naar de eeuwigheid. Dit is al deze 25 jaar het doel geweest van' deze jubileerenden pries ter. Dit is ook de beteekenis van dit 25- jarig priesterfeest. Dit feest zal den band tusschen den herder en de parochie sterker doen aanhalen. Dat de geloovigen dit feest medevieren bewyst wel de schoone versie ring van dit kerkgebouw. Prettig heeft de jubilaris reeds gedurende enkele jaren sa mengewerkt met Kerkmeesters, Armbe stuur, Eerwaarde Zusters, met het Kerkkoor enz. en ook al eenige zaken mogen tot stand brengen. Deze prachtige oude stad heeft lot devies de spreuk „Candite et Coustantu „Vlekkeloos en Standvastig”. Dit is ook de spreuk van uwen Herder. Zoo heeft hij onder U gewerkt en zoo hoopt bjj voort te gaan. Blijft gij uwen priester steeds eeren. zooals gij zoo krachtig in het feestlied hebt laten uitkomen. Na de Hoogmis zong bet kerkkoor een cantate. Te 1 uur ontving de jubilaris in de pas torie het feestcomité. De heer M. J. Botman hield een toespraak, waarbjj hij den jubilaris een enveloppe met inhoud aanbood. De Eerw. Jubilaris dankte geroerd. Reeds veel heeft spr. in zijn priesterloopbaan mo gen medemaken; dagen van vreugde en da gen van teleurstelling. Gelukkige .dagen heeft spr. mogen medemaken op het eiland Texel bij zyn vaderlijken vriend, Deken Buisman, in het eenvoudige plaatsje Volen dam heeft spr. veel geleerd van deze in-ge- loovige menschen Mede van de gelukkig ste jaren waren ook die doorgebracht 'in de ze parochie. Dhnkbaar gestemd heeft spre ker, het groote aantal communiën, dezen morgen uitgy reikt. Gaarne aanvaardde «ie jubilaris het cadeau der parochie. Hiervoor zal spreker zich iets aanschaffen wat hem voor altyd aan de parochie van Enkhuizen zal blijven herinneren. Na de huldebetooging van het comité bracht de Hoogeerw. Deken van Hoorn, den jubilaris zijn gelukwenschen. Te half 2 ving de receptie aan in de nieuwe meisjesschool. Zoo goed als alle )>a- 15 Augustus. Vaji 6 uur in den ochtend was het een gang naar de kerk om de H. Communie te ontvangen, ter intentie van den jubilaris. Te 10 uur ving de plechtige Hoogmis aan, waarbij de jubilaris werd geassisteerd door den Hoogeerw. Heer Lucassen van Bever wijk ajs presbyter assistent en de heide ka pelaans der parochie Prof. .Starrenburg en kapelaan v. d. Oudenhoven als diaken en sub-diaken. Ueremoniarus was de kapelaan der parochie de Weleerw. heer de Boer. Voorts zagen we in het priesterkoor, naast de familieleden de Zeereerw. Heeren Wou- terlood, Rombouts, Paulussen en Serbrock resp. pastoor te Beverwijk, Wonncrveer, Heemskerk en rustend pastoor te Beverwijk. Het zangkoor zong onder leiding van den dirigent, na opening met het „Veni Creator'’, de vierstemmige Mis van Sluis, welke Mis zeer verdienstelijk werd vertolkt. Na de H. Mis werd door het zangkoor ten gehoore ge bracht de priestercantate van Jos. Vrancken, waarbij de solopartijen werden gezongen door de heeren Schermer, tenor, A. J. v. Westen, bariton en P. A. v. Westen, bas. De zé can tate werd zeer mooi vertolkt. Na het Evangelie tieklom dc Hoogeerw. Heer Lucassen den kansel tot het houden van een feestrede. Hij begon met er op te wijzen, hoe «Ie jubilaris van dezen dag in den gouden tijd van zijne jeugd tot prieeter gewijd, als iets onbereik baars achtte, deze voorbijgegane 40 priester- jaren. Toch is die dag snel gekomen en verwbn- derd zult ge u wel hebben afgevraagd, hoe ■lat mogelijk is geweest. Het is daarom vlug gegaan. omdat gij al die jaren hebt gearbei«l voor het zieleheil vau Uw parochianen. Daar om is dat heden een gedenkwaardige dag, die stemt tot vreugde en dankbaarheid, maar ook van blij verwachten. Gij hebt het woord van Christus bewaarheid „Ik ben de wijnstok, enzoovoort. Na woorden van felicitatie te hebb< n ge richt tot den, jubilaris, richtte de gewijde re denaar zich tot de parochianen en schetste in zeer mooie bewoordingen, het priesterleven in 't algemeen, er op wjjzende hoe God zijne zegeniiyA» in die 40 jaren den feesteling heeft geschonken. Hoe het leven van den priester kostbaar is, waaraan God en mensch arbeiden. Hoe de genade pan boven hem wordt geschonken en het werken hier bene den geschiedt ter meerdere eer en glorie van God. Dan ging hij na hoe ryk het priesterleven van pastoor Eiigering is geweest en wat spe ciaal hier in 'aetricum is tot stand gebracht. De Ecrw. Spr. weeg er op, hoe het leven 7 1 BtZÓEK VAN ZIJNE EXCELLENTIE MGR SCHIOPPA AAN DEN ZEEREEW. /HEER PASTOOR J. C. VAN DER LOOS TE UITGEEST. De plasbul, welke het onweer vergezelde, Meld juist op, toen Zondagavond de trein Van 18 uur 48 min. uit Haarlem, welke den Pausel ijk en Gezant Mgr. Schioppa met zich Voerde, het station Uitgeest binnenreed. Op *t 2e perron werd Zijne Excellentie begroet Ooor zijn gastheer, den Z.E. Heer Pastoor (Van der Loos, die zijn hoogen gast naar de /Wachtende auto, getooid met de pauselijke (kleuren, begeleidde. Buiten het station had den yelo nieuwsgierigen en belangstellenden kich verzameld. Langzaam reed de auto, be stuurd door den eigenaar, den heer F. Zonjée, nadat Mgr. Schioppa met diens secretaris, den ïeereerw. Pater Prof. Kleintjes S.J. en «Pastoor Van der Loos hadden plaatsgeno men, door do met vlaggen versierde straten naar de R. K. Pastorie ir. de Langebuurt, al waar de Weleerw. Heer Kapelaan den hoo gen bezoeker verwelkomde. Te half 8 kwamen vele genoodigden per auto op audiëntie. Onder degenen die hunne opwachting bij Zijne Excellentie mochten maken, merkten we uit deze parochie op, den Edelachtbaren Heer Burgemeester W. J. van Roosmalen en den heer P. Rive, arte en den Zeereerw. Heet Ch. B. de Voghel, rustend Pastoor. Verder zagen we ter audiëntie gaan, den Zeereerw. Heer Lucassen Deken van Be verwijk, de Z.E. Heeren Adrichem en Bo mans. respectievelijk te Assendelft »n Krom menie, den Z.Eerw. Zeergel. Heer Dr. Schut, van Mill-Hill, de Weleerw. Hoeren Kapelaans van Houten, van Amsterdam, Uitgeest en Heemstede; verder nog Mr. H. Klisters, van Alkmaar. Maandag «.Maria Hemelvaart) werd dea morgens in de Parchiekerk van Onze Lieve Vrouw Geboorte een Pontificale H. Mis op gedragen door Mgr. Schioppa, die tevens 'Aartsbisschop van Justinhipolis ie. Om 10 uur werd Zijne Excellentie in 't por taal der keurig met bloemen versierde kerk ingehaald door een stoet van Eerw. Heeren Geestelijken en schreed onder 't zingen van 't Sacerdos et Pontifex naar ’t Altaar. Mgr. Schioppa werd bij 't opdragen van ’t H. Misoffer geassisteerd door de volgende de ZeerEerw. BENOEMINGEN. Z.D.H. de Bisschep van Haarlem heeft be noemd tot Eere-kaiiunuik ven het Hoogw. Kath. Ka pittel den H. E. H. G. Hier Prof. Dr. J. Th. Bcysens; Pastoor te Hcinkenszaml A. van Scheyn- del en te Overschie J. Groot; Kapelaan te Rotterdam (11. Franc, v. A.) J. Zegers, Lisse J. v. Zon, Heer Hugow aard (H. Dion.) Th. van Baar, neom. te *8 Ilage (0. L. V. v. G. R.) G. Boos, Bodegraven J. van Kessel, Heiloo F. van Bnureu, Kethel L. Boomgaard, neom. ’s Hage éH. Jac.) H. Coppens, Oegstgeest, N. van Schaik, Noordwykerhout (H. Jos.) A. Kluivers, 's Hage (0. L. V. v. L.) II. Hase- laar, Volendam, A. v. Rooyen, neom. Amsterdam (0. L. V. v. L) J. Halkes, Loosduinen J. van Kleef, Hehïer (H.H. Pe trus en Paulus) G. Heemskerk, neom. Rotterdam (H. Willibr.) II. v. d. Burg, Wassenaar (H. Will.) A. de Bot, neom. Rotterdam (H. Nic.) F. v. d. Vliet, Voor burg (O. L. V. Hemelv.) A. Andreoli, HaarL meer (H. Joës de D.) A. Niekel, neom. Haarlem (H. Liduinal H. Figelet, Nes en Swaluwebuurt, J. v. d. Berg, neom. Heemstede (O. L. V. Hymelv.) J. Versteeg, Voorschoten F. Lobman, neom. ’s Hage (H. Liduina) G. Bakker, Heldei (0. L. V. 0. O.) S Mol, neom. Voorhout N. Greitemann, doom. Purmerend E. Meynders, Bovenkarspel C. de Koster, Velsen-Noord W. Simons, neom. Zaandam J. Schoots, Oude Tonge J. Staa- degaard, neom. Amsterdam (H. Ger. Maj.) P. Borsboom. Spierdijk F. Bollinger, neom. Assistent te Haarlem (H. Bavo buiten de M.) G. v. d. Wielen, neom. Eerw. H.H. Geestelijken: Preebyterassistens was Zeergel. Heer Dr. Schut.* Troondiakens: De Z.Eerw. Heeren Bomana .en Van der Meer, respect. Pastoor van Krorn- mene en Velzen-Driehuis; diaken: de Zeer- Eerw. Heer Adrichem, Pastoor te Assen- delft; subdiaken: de Weleerw. heer Van Hou ten, Kapelaan te Amsterdam en ceremonia- riue: de Weleerw. Heer Van Houten, Kape laan alhier. Verder merkt we in 't Priesterkoor nog op den Secretaris van Mgr. Schioppa, den Z.E. $eergel. Pater Prof. Kleintjes S.J., den Zeer- Eerw. Heer Cfc. B. de Voghel, rustend Pas toor alhier, en den Zeereerw. Heer Pastoor w. C. van der Loos. Het zangkoor voerde op keurige wyze de vierstemmige Mis van H. Cuypers uit. De kerk was tot in de uiterste hoeken bezet, W.O. ook vele belangstellenden uit de om liggende parochies. Na het H. Evangelie besteeg de gastheer van Zijne Excellentie, de Zeereerw. H«gg Pastoor J. C. v. d. Loos den kansel en hield een toespraak tot Zijne Excellentie in 't Italiaausch, waarna Z.E. vervolgens dezelf de toespraak vertaalde voor de verzamelde geloovigen. Pastoor van der Loos riep daarin het welkom toe aan den Pauselijken gezant en dankte hem voor de buitengewone eer om in deze parochie een pontificale H. Mis te willen opdragen. Z.Eerw. verzekerde Mgr. Schioppa. dat zyn parochianen deze dank baarheid in 't bijzonder zouden uiten in nog grooter aanhanke^kheid aan deugene, dien hij hier vertegenwoordigde, aan Z. II. «ie». Paus. Bovendien verzocht hij de aanwezigen onder ’t H Misoffer een hartelijk gebed te willen storten voor den Intern., opdat deze den hoogen post waartoe de H. Vader hem geroepen heeft, naar Gods H. Wil mo^: ver vullen en verzocht wederkeerig den Pause lijken gezant in dit IL Misoffer de Parochie van Uitgeest in Zijne gebeden te willen ge denken. Na de H. Mis werd Zyne Excellentie op dezelfde wyze waarop hij zijn intrede in 't j kerkgebouw had gedaan, wederom uitge leide gedaan. Tegen half twee maakten de hooge be zoekers een autotocht naar het visschers- plaatsje Volendam, welke tocht door den Z.Eerw. Heer J. C. van der Loos aan Mgr. Schioppa was aangeboden. Omstreeks half 6 waren de gasten wederom aan de Pastorie terug. Ongeveer kwart voor acht brachten de zangers van het kerkkoor Zijne Excellen tie een zanghulde op het terrein voor de Pastorie. Een tweetal liederen werd daar door hen gezongen, n.l. „Domine salvum fac Reginam Nostram” en „Tu es Petrus." Tegen negen uur verliet Mgr. Scioppa, uitgeleidde gedaan door tal van geestelijken do Pastorie en vertrok p.er auto naar Haar lem. op bet perron aldaar nam de Z.E. Heer Pastoor afscheid van zyn hoogen Bezoeker, die met den trein van 21 uur 5 min. naar de residentie vertrok. R. K. Wijkverpleegster. Met ingang van 1 Sept. a.s. zal een R. K. Wijkverpleegster (Eerw. Zuster) van 't Wit-Gele Kruis, waar van hier ter plaatse binnenkort een afdeeling zal gevestigd worden, hare werkzaamheden aanvaarden. Schutgeiden. Bij Koinnklyk besluit is aan het Polderbestuur van de MJitgeester- en Heemskerker vergunning verleend, schot gelden te mogen heffen, by gebruikmaking van de sluis van 't Electrische Gemaal, al hier. Gevonden en verloren voorwerpbn. Ge vonden: Een damesrijwiel en een rijwielbe- jastingplaat je. Verloren: Een rywielbelastingplaatje. Vechtpartij. Bij de kermis bleek liet weder, dat er altijd menschen zyn, die geen pret kunnen maken zonder vechten. Een per soon werd zoo gewond, dat de dokter met 3 Zusters 134 in het ziekenhuis bezig moesten zjfn om de wond te hechten. Vijf mannen trouwe weergave van de grot an Lourd«"S en achter in den tuin van «ie pastorie ver rezen, is ontworpen en voor een groot ge deelte gebouwd door iemand, die speciaal verzocht geen naam te noemen. Wij moeten dat eerbiedigen, toch wenschcn wy hem hier een'woord van hulde te brengen voor dit mooi stuk werk, want het iets zeer bijzon ders. Machtig en groot en daarbij zoo mooi nagebootst, «lat een ieder, die na den lierder te hebben gelukgewenscht het zal zien, zeker zal opmerken, dat is mooi, dat is prachtig. I>aarbij doet de grot dienst als kapel en rustaltaar en reeds morgenochtend zal door den feesteling een H. Mis daar worden opge dragen. Het geschenk werd aangeboden door den voorzitter van het feestcomité, kapelaan Schamper, die met een enkel woord rele veerde de vreugde gisteren «toor de parochia nen betoond, maar zij meende, dat liet daar bij niet moest blijven, omdat zij ook op andere wijze de dankbaarheid wenschte te betuigen. Daarom ie een geschenk byeen gebracht, dat een wensch van U vervuld, een grot van Lourdes in Uw tuin te hebben, wjj spreken daarbij den wensch uit, dat dit geechenk zal blijven een herinnering aan Uw 40-jarig priesterschap en dat gij er nog vele jaren pleizier van moogt hebben. Hierna ving de receptie aan. wat een gaan en komen was, want ieder wilde persoonlijk nog den jubilaris gelukwenschen. Te 2.15 had een pliohtig fxif met Te Deum plaats, hetwelk door den jubilaris zelf werd gecelebreerd met dezelfde assi-tentie als des morgens in de H. Mis. Vervolgens bracht de fanfare een serenade, terwijl in intieme kring te 7 uur een uitvoe ring plaats ha«l in de tooneelzaal van «Ie be waarschool, waarbij door de schoolkinderen een kinder» antate werd gezongen en en too- neelstukje werd opgevoerd „De Wonder bloem" gèhecten. Hierdoor bewezen de kinderen hun grijzen herder hun dankbaarlndd. W«' mogen niet eindigen zonder een woord van lof te hebben gegeven aan de Eerw. zusters, die zich onvermoeid hebben gegeven om «lat alles den kleinen in te prenten. Voorts den schilder voor de tooncelen. die op zijn wijze zich van zijn taak naar aller wensch heeft veivuld. ver aller gaven. Ik weet dat ook U dit doet, daarom was Uw eerste gang naar het altaar om God te danken voor de gunsten. U deze 25 jaar geschonken, om daarna het plechtig lof te doen. Groot waren de gaven die God U schonk en welke zich ontplooiden in Uw priesterlijken loopbaan als kape laan, als directeur van de Congregatie en thans als herder en deken. De pa rochianen verheugen zich om het voor recht U geschonken en gij zult in deze dagen kunnen zien hoe zij den priestei weten te huldigen. Zij zullen ook allen, klein en gro."*!, zonder uitzondering^ dank brengen aan God en zij willen dl toonen door morgen allen ter H, Taf< te naderen. Allen beloven zij U, God te bidden dat de zilveren kroon, welke U thans siert, eens in een gouden wordt veranderd. In dien geest van toegene genheid zal dit feest een huldeblijk wor den aan hun priester en herder, een hulde tot meerdere eer aan God. Vervolgens had het plechtig lof plaats aan het rijk versierde altaar. Assistee- rende waren hierbij als diaken de Zeer- Eerw. Pater Mulder en als sub-diaken Pater Mooij. rochianen kwamen den jubilaris «ie nana drukken. Na de receptie verschenen Burge meester en Wethouders der gemeente. De Burgemeester hield een korte toespraak. Dc feestdag werd besloten met een plech tig Lof met Te Deum en het zingen van de Pril stercantate hand, hierachter de volgrijtuigen familieleden en i' wijl de stoet werd gesloten door veertigtal fietsers met gekleurde ^ie en pet en ieder e enruiker aan de ric bevestigd, Overal wapperde de vaderlandsche driekleur en stonden de menschen; om danks het minder gunstige weer, langs den weg om den feesteling te begroeten.' Bij de poort en ingang der kerk was een prachtige eerejjoort opgericht, van waar de jubilaris werd ingehaald door een 30-tal bruidjes, die alreeds bij de kerk stonden opgesteld. Hier vAren me de ter begroeting aanwezig de Zeer- Eerw. Pater Mulder uit Nieuwe Nie- dorp, en Pater Mooij, zoon der parochie. Nadat de feesteling door de bruidjes in de keurig versierde kerk naar het al taar was geleid, stroomde de kerk vol met geloovigen. De organist zette in en onder leiding van het zangkoor werd den jubilaris door alle aanwezigen het welkomstlied toegezongen, waarna door de ZeerEerw. Pater Mulder als volgt werd gespro ken. Uit naam van de geheele parochie heb ik de eer en het genoegen U het welkom toe te roepen. Welkom aan en Uwen eerbiedwaardigen vader verdere familieleden. Van harte wel kom op dit heug'lijk feest, waarop U herdenkt dat U voor 25 jaar tot pries ter werd gewijd. Wij verheugen ons om dit voorrecht, U geschonken, maar die vreugde brengen we terug naar de Gc-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 6