I „ONS BLAD” io. J I I 4 HHH HI I 4 UIT DE PERS. De knuppel. FEUILLETON. BOETVAARDIGHEID. L i An»usius 1937. - GIRO alkmaar io4863 21e J»»ai gnag I Advertentieprijs DE WILD IJZERWAREN Bureau HOF 6f ALKMAAR - Telefoon433 BUITENLAND. De actie der Socialisten ten plattelande. Abonnementsprijs Aan alle abonné’a wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 3000.f750f 250.f 125.f 50.f 40.— Jk ben een Engelsohe”, antwoordde Mercy. GIRO ALKMAAR 104863 GIRO ALKMAAR 104863 i 4 t VIJFDE HOOFDSTUK. verbrak het stilzwijgen in (Wordt vervolgd). MflMNBi siacht- icden is wachten. Zjj deed een stap vooruit naar de keuken. Toen zij haar hand naar het scherm uitstrekte, werd het opeens aan den binnen kant weggetrokken en stonden drie mannen tegenover haar in den geopenden ingang. 1 dschman, lèrcy wa- NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Van 15 regels fl.25; elke regel meer f 0.2Ö. Reclame per regel f 0.75 ^oor de eerste^pagina^voórde overige pagina’s t OJf> f 0.60 per advertentie van 5 regels iedere regelfmeer f*Ó71X '■f werk zijn. En wie het revolutionair tempe rament van den heer Stenhuis kent, die openlijk het „agitatie wekken” als zijn le vensleus heeft gepredikt, weet ook, dat bij revolutionaire situaties als b.v. in 1918 ook zonder noodzaak met den knuppel en de straatrevolutie wordt gedreigd. Of met het socialistische militairisme zooals in Rus land en de vorige maand in Weenen, waar het roede geweld zoo afschuwelijk den knup pel heeft gehanteerd. W(j hebben een enorme sorteering WOLLEN DEKENS ontvangen. Nieuwste dessins. De laagste prijzen. Manufacturenmagazijn „De Tijdgeest.” MAGDALENENSTR A AT B 17. ALKMAAR. het bed. De levensdraad van Grace was af gesneden; de toekomst van Grace stond voor haar open. Haar vastberaden karakter eiseh- <e een onniiddelljjke beslissing. Zij bleef bij baar besluit om Grace's plaats in te nemen. De dreunende voetstappen der Duitschers kwamen naderbij. De stemmen der officieren die de bevelen uitdeelden, werden hoorbaar. Zij zette zich aan tafel en wachtte bedaard op de dingen die komen zouden. Hei aangeboren instinct der vrouw deed baar een blik slaan op baar kleeding, vóór dat de Duitschers kwamen. Toen zij ze be keek om te zien of zij wel in volmaakte orde was, viel haar oog op het roode kruis op haar linkerschouder. Eensklaps schoot het haar te binnen, dat de kleeding van zieken verpleegster haar aan een noodeloos gevaar blootstelde. Het mocht later ecns tot onder zoekingen leiden en dat onderzoek zou haar kunnen verraden. Zü keek in ’t rond. De grijze mantel, dien zij aan Grace had geléfend, trok haar aan dacht. Zjj raapte hem op en wikkelde zich daarin van 't hoofd tot de voeten. Nauwelijks had zij den mantel aan of zij hoorde de buitendeur openduwen en stem men in een vreemde taal spreken en wapens kletteren in het vertrek achter haar. Zou zij wachten tot men haar ontdekte? of zou zjj zich uit eigen beweging vertoonen? Het was minder moeilijk voor zulk een karakter als het hare, zichzelve te vertoonen dan te zinnigen kan veronderstellen." CONFLICT IN DE RIJNSCHEEP VAART. Den Centrale Bond van Transport arbeiders zegt medewerking toe. In verschillende havens van Mannheim tot Bazel beeft het personeel, werkzaam bij de Rjjnscheepvaart, gistermorgen zonder vooraf gaande aankondiging het werk neergelegd. De oorzaak van de staking ligt in meenings- verschillen over het loon en den arbeidstijd. De staking zal zich vermoedelijk in de vol gende dagen uitbreiden tot alle Rjjn-havens. De „Deutscher Verkehrsbund” heeft in ver scheidene plaatsen vergaderingen belegd, waarin over een eventueel deelnemen aan de staking beslist zal worden. Volgens den „Deutscher Verkehrsbund” heeft de Centrale Bond van Transportarbei ders in Nederland volledige medewerking toegezegd. In verband met de verbitterde stemming onder het Rjjnvaartpersoneel moet met een algemeene staking in de Duitsche Rijnscheepvaart rekening gehouden worden, tenzij de Ryksminister van Arbeid ingrijpt. DE POLITIEKE TOESTAND IN RUSLAND. Ernstige verwikkelingen in de Oekraïne. Volgens de laatste berichten is in den laat- sten tijd een nieuwe verscherping in den toestand in de Oekraïne ingetreden, sinds door drie verschillende groepen, welke ieder op zichzelf goed georganiseerd waren, po gingen werden ondernomen om de regeering omver te werpen. Laat over de Boter at raat. GEREEDSCHAPPEN voor alle ambachten. Machine* voor hout- en Ijzer- beworking Alleen kwalitoitgertUielen en goedkoop I De jongste der vreemdelingen scheen naar de trekken, de tint en het voorkomen te oordeelen een Engelschman. Hjj droeg een militaire muts en uniform-laarzen, maar was voor ’t overige als een burger gekleed. Naast hem stond een officier in Pruisisch uniform, en naast den officier de derde en oudste van allen. Hij was ook in uniform, en toch had zijn voorkomen niet den minsten zweem van een krijgsman. Hij was mank aan een been, boog in de schouders, en in plaats van een sabel aan zijne zijde, droeg hij een rotting in de hand. Nadat hij scherp door een in schildpad gevatten bril eerst naar Mercy, toen naar ’t bed en vervolgens de geheele kamer rond bad gekeken, wendde hij zich met een deftige bedaardheid tot den Pruisi- schen officier en verbrak het stilzwijgen in deze woorden: „Een vrouw ziek in ’t bed; een andere vrouw die baar oppast, en anders niemand in do kamer. Vindt gij 't noodzakelijk, ma joor, hier een wacht te plaatsen?" „Niet noodig”, antwoordde de majoor. Hij draaide zich op zijn hakken rond en keerde treden. Zij vouwde kolonel Roseberry’s brief op, en stak hem met de andere papieren in de brieventasch. De gelegenheid was schoon; alle kansen waren in haar voordeel; haar ge weten verzette zich niet tegen het koene plan. Eindelijk stond het bij baar vast ,Jk zal ’t doen!" Er was iets dat tegen haar fijner gevoel indruischte, iets dat haar beter ik schokte, toen zij de brieventasch in den zak van haar japon stak. Zij had er immers toe besloten, en toch gevóelde zy zich niet op haar ge mak; zy was er niet recht zeker van of zij haar geweten wel behoorlijk had geraad pleegd. Als zy de brieventasch eens op tafel teruglegde en wachtte totdat zy wat be daard was, en dan eens rypelyk het plan overwoog en daarbij te rade ging met haar eigen gevoel van goed en kwaad? Zij dacht er even over na en aarzelde. Eer zij er nog voor de tweede maal over kon denken, drong het verwijderde dreunen van voetstappen, en het getrappel van paar denhoeven tot haar door. De Duitschers kwamen het dorp binnen! Nog enkele minu ten en zy zouden de hut binnentredeu en haar vragen wie zij was. Er was geen tijd om te wachten totdat, zij zou zjjn bedaard. Wat zou zij kiezen *het nieuwe leven als Grace Roseberry? of het oude leven als Mercy Merrick? Voor de laatste maal sloep zii een blik op kelden; nooit was zy zoo onweerstaanbaar geweest als zjj er uitzag op het dik toen een nieuwe toekomst, vol schitterende verwachtingen, zich voor baar ontsloot. Zij wachtte een oogenblik, totdat zjj haar stoutmoedig plan vanuit een ander gezichts punt kon beschouwen. Welk kwaad stak er in? Wat zeide haar geweten? Wat Grace betrof, in de eerste plaats. Welk nadeel of onrecht deed zy aan iemand die dood was? Die vraag behoefde geen antwoord. Geen nadeel aan de persoon zelve. Géén na deel aan haar betrekkingen. Haar bloedver wanten waren immers ook allen dood. En wat lady Janet in de tweede plaats be trof: Als zij haar meesteres trouw diende; als zij zich behoorlijk in haar nieuwen kring gedroeg, als zy gewillig was en dankbaar voor de goedheid der oude dame als zij in één woord allee was wat ze moest en wilde zjjn in de hemelsche rust en veiligheid van een nieuw leven welk nadeel deed zij dan aan Lady Janet? Die vraag behoefde dus evenmin een antwoord. Zy wilde en zou Lady Janet reden geven om den dag te ze- KSgLftn, waarop zij haar huis was binnenge- DUIVELSCHE SPOTTERNIJ IN HET LAND VAN CALLES. Een scherp artikel van de „Excelsior”. 'Wij lezen in den „Osservatore Romano”: De persafdeeling van het „National Catho lic Wellfare Committee” ontving uit Mexico City dato 27 Juli het volgende bericht: „On der den invloed van de anti-godsdienst-cam- pagne der regeering-CaHes heeft zich in Mexico een anticlericale vereeniging gevormd van wie o.a. dezer dagen de volgende circu laire is uitgegaan: „De Anti-Clericale Ver eeniging in Mexico noodigt u uit tot bijwo ning van een plechtigheid, die zal plaate hebben op den 17en dezer des namiddags om 2 uur in haar vergaderzaal. Het betreft de aanneming van den knaap Marcos Antonius in tegenwoordigheid zijner ouders, ten ein de hem te zuiveren van de grap, die met hem is uitgehaald bij zijn katholiek doop sel’. Een dezer invitaties werd ook gezon den aan de „Excelsior”, een der twee groo- te bladen van de hoofdstad. De „Excelsior” zegt naar aanleiding daarvan: „Als deze nieuwe ritueele handeling iets meer was dan een bespotting, zyu zij ons medelijden opwek ken. Hoedanig moet toch wel de mentaliteit en de beschaving zyn van de anticlericalen- van-beroep, die alle prakyken en ceremoniën der Katholieke Kerk, eerbiedwaardig door een ouderdom van 20 eeuwen en in hooge eere gehouden door honderden geslachten en door de meest eminente geesten van alle tij den, vervangen door een walgelijke comedie, die noch tot het verstand, noch tot het hart spreekt. Dat iemand die verklaart aan niets tovennatuurlijks te gelooven, alle daarop be trekking hebbende ceremoniën verwerpt, is logisch. Doch dat lij, die niets gelooven, nieuwe ceremoniën uitvinden om andere te bespotten, gaat ten eenenmale boven ons be grip en getuigt van een zoo duivelsche gees, tesgesteldheid, die men maar alleen bij krank- m'nnirvzin Vnn rie, want in de practijk is dat anders. Wat zy in België durven bestaan, hebben wjj meer malen aangetoond als in stryd met het anti- militaire gedoe der S. D. A. P. in ons land. Sovjet-Rusland staat tot de tanden toe ge wapend. In Oostenrijk hebben de socialisten te Weenen pas nog een eigen burgerlijk politie-leger ingericht. Enz., enz. Het heet in de socialistische .voorstelling altijd, dat men tegen bewapening is, maai dat men zich tegen anjlcrer oorlogsaandrif- ten.... bewapenen moet. Ook de heer Sten huis redeneert zoo in „Het Volk”. Het Is stellig en vast, in ons land loopen fascisten rond, zij zyn van christelyken huize en zij willen met den knuppel regeeren. „Het ware kinderlijk te veronderstellen, dat de bourgeoisie (hare macht en voorrech ten) zal prys geven, als de meerderheid des volks dat wil. Zij zal pogen door hare ver- dommingspolitiek, haar leügenachtige pers, haar conferenties, die niets tot stand brengen hare liefdadigheid, hare feesten en hare ker ken de Sociaal-democratie in de minderheid ty doen blijven. Als zy ziet, dat dit niet ge lukt, zal zy den fascistischen knuppel grijpen en tegen ons gebruiken. Tegen knuppels propageert men niet; men neemt, als 't mo- gelijk is, een zwaarderen knuppel.’’ Een zwaarderen knuppel dus het so cialistische militairisme. Ook als er geen fas cisten zjjn, dan constateert men maar hun aanwezigheid en grijpt naar den zwaarsten knuppel. Wie geregeld „Het Volk”, „Voorwaarts” en „Tribune” onpartijdig leest, weet wel, schrijft „De Tijd waar de leugenachtige pers en „de verdommingspolitiek” aan het verbeterd pachtstelsel en bescherming vah den kleinen boer en tuinder, is het wel dui delijk, dat dit van die zijde slechts valsche leuzen zyn. Maar als altijd zijn zij er op ge richt de ontevredenheid op te wekken. En als de bescherming van die zijde vanwaar men ze verwacht, achterwege blijft, dan zul len de gevolgen dier ontevredenheid niet uitblyven. Mogelijk zijn er, die vinden, dat wjj in deze de toekomst wat te donker inzien. Wy hopen, dat ze gelijk hebben. Vast staat echter, dat, wanneer van onze zijde de socialistische actie ten plattelande niet krachtig wordt bestreden, die actie in Holland op den duur succes zal hebben. Het middel van verweer gaven wjj aan: een krachtige R. K. land- en tuinbouw organisatie, vooral gesteund door de Heter- gesitueerden, waardoor tevens ook mogclyk is, dat deze organisatie ook met vrucht voor de stoffelijke belangen der leden kan wer ken. Wij moeten uit de neutrale organisatie! Het zou ergerlijk plichtsverzuim zyn, daar nog langer in te blijven. En een krachtige R. K. organisatie-zal ook met des te meer kracht van argumentatie voor haar leden het recht van bescherming van den Staat kunnen opeischey. G. DE CHAOS IN CHINA. Het vliegtuig-incident te Sjanghai. De Britsche militaire macht te Sjanghai heeft gelijk gemeld, by wijze van represail lemaatregel voor het optreden der Chineezen inzake het Britsche vliegtuig dat een nood landing had moeten doen, een CNneeeche spoorwegverbinding «afgesneden. Door een loutere toevalligheid geschiedde dit op een oogenblik dat burgervluchtelingen en ook gewapende vluchtelingen uit het verslagen leger van de Zuidelijken lange de wegen van Nanking naar Sjanghai stroomen, en wel in zoo grooten getale, dat de autoriteiten der internationale nederzetting het wenschelyk hebben geacht, weer een gewapend kordon om de nederzetting te leggen. Tot het uit- I voeren van dien voorzorgsmaatregel is I Woensdag overgegaan. De laatste berichten uit Sjanghai behel zen, dat ofschoon er nog rust heerscht er een groote spanning bestaat onder de Chi- i neezen, aJë een gevolg van het onzekere van den toestand en ook als gevolg van de weer toenemende propaganda en actie der ultra’s. De afgesneden spoorlijn is een ringbaan* om de westelijke grens van de internationale ne derzetting. Het vormde de verbinding tue- schen Kiangwan en het militaire hoofdkwar tier en is gelegen dicht by de Britsche posten van het kordon om de internationale neder zetting. De Cbineesche autoriteiten hebben aanzegging gekregen, dat de spoorweg on- middellyk zal worden hersteld, zoodra de in beslag genomen vleugels van het Britsche vliegtuig door de Chineezen zullen zjjn te ruggegeven. z Nanking onderhandelt met de Noorde lijken. Reuter meldt d.d. gisteren uit Sjanghai, dat de bevelhebber van Nanking onderhan- delingen beeft geopend met Soentsjoean-fang teneinde den inwoners van Nanking de ver schrikkingen van een bombardement te be sparen. Een paar divisies der troepen uit Nanking hebben gepoogd naar de Noordelijken over te loopen. De Britsche maatregelen opgeheven. Ten gevolge van den voortdurenden druk op den nationalistischen minister van Bui- tenlandsche Zakei; uitgeoefend door de Ohl- neesche militaire leiders, in verband met het troepenvervoer, hebben de autoriteiten gis teravond de vleugels van de Britsche vlieg machine terugggegeven, waarop do Britsche ingenieurs onmiddellfjk zyn begonnen met het herstel van den spoorweg. De bezetting van den 8janghai-Ningpo-spoorwcg *R opge- heven, terwyl de Britsche troepen binnen het concessiegebied zyn teruggetrokken. Dit beteekent een volkomen overwinning der Britsche militaire autorieiten op de Chi- neesebe autoriteiten, die aanvankelijk eisch- ten dat eerst de Engelschen den spoorweg zouden vrijgeven, waarna dan de vleugels zouden worden teruggezonden. Een ander Ghineesch voorstel was, dat de Engelschen zouden beloven geen vliegmachines meer de lucht in te zenden. Beide voorstellen werden natuurlij* door de Britsche militaire autori teiten verworpen. Hoewel van de actie der sociaal-democra- ten, om ook onder de land- en tuinbou wen de bevolking zieltjes te winnen, in de beide Hollanden nog weinig bemerkt wordt, is het toch volstrekt geen geheim dat dit onder werp de „voortdurende zorg” beeft van de S.D.A.P. Reeds enkele jaren terug werd een speciaal S.D. orgaan, gewyd aan land- en tuinbouw opgericht en uitingen als van den heer Terpstra welke in een der vorige nummers van dit blad werden gesignaleerd wijzen er wel op, dat de verovering van bet platteland een moeilijke taak is voor de sóci's, maar ‘dat zjj zich desniettemin hier door niet laten afschrikken. Een waarschuwing hiertegen lijkt ook ons volstrekt niet overbodig. Het is bykans voor iedereen, die de ontwik keling van het socialisme in ons land heeft gadegeslagen, wel duidelijk welke factoren den bloei hietvan hebben bevorderd. Daar waar het liberalisme in het economisch le ven het sterkst naar buiten uittrad en de levensomstandigheden van de kleinen der maatschappij het slechtst waren: in de groo te steden, in de industriecentra en in de stre ken, waar de landbouw meer als grootbedrijf werd uitgeoefend (voor dit laatste behoeven wij slechts op Groningen eïj een deel van Friesland te wjjzen) won het socialisme de meeste volgelingen. En slechts bet meer of minder beleven van den godsdienst was in de andere streken de factor, die daiar het volk behoedde voor het opgaan in de dwaling, die slechts den klassenstrijd, doch geen lotsver betering en zeker geen tevredenheid bracht. In verband met dit laatste is wel teeke- nend het verschil in beide Hollanden, waar weliswaar in het algemeen de land- en tuin bouw als klein (althans niet als groot-) be drijf wordt uitgeoefend. Een nauwkeurige beschouwing van de stemmen bij de verkiezingen uitgebracht op do S.D.A.P. zal onmiddcllijk doën riën da”t op het platteland fn Zuid-Holland waar ook bij de niet-katholiekcn veelal het gods dienstig leven hooger staat lang niet zoo- velcn in socialistisch vaarwater zijn aange land, als in een groot deel van Noord-Hol- land met name het Noordelijk deel. Voor wat de Katholieken betreft, mogen wij ons gelukkig pryzen, dat tot heden voor hen het waarschuwend geluid der Kerkelijke Overheid voldoende is geweest om hen te weerhouden van het socialisme. En toch zal dit alleen «liet (en zelfs niet het inzicht dat he^ socialisme hen rtiet zal kunnen geven wat zij wenschen verhinderen, dat do zwakke lingen onder ons zich laten verleiden. Paus Leo XIII heeft in zjjn „Rerum No- varum" meer gevraagd, dan de dwalingen van liberalisme en socialisme te negeeren; het opwyqien van een organisatie, gegrond vest op do fundamenten van rechtvaardig heid en naastenliefde, het chr. solidarisme doorgevoerd in het economische bedrijfsleven zou de dam zyn, die het volk zou moeten be hoeden voor den vloedgolf van den klasse- stryd. En ook den Staat werd in deze zyn plicht voorgeschreven. En, al is Nederland in dit opzioht niet de minste geweest in het gehoor geven aan de roepstem van hem, die als Vader der Chris tenheid zoo goed voelde en inzag wat zjjn kinderen het meest tot welvaart en vrede zou strekken, wjj zyn nog lang niet waar we moeten zyn. En omdat de liberale geest nog lang niet weg is, ook niet uit de harten van zoovele katholieken, daarom is ook het gevaar van een veldwinnend socialisme nog lang niet bezworen. Wanneer we naar België zien en moeten constateeren dat de massa der R.K. arbei ders met hun lidmaatschap van de roodo vak verenigingen tevens voor het overgroot® deel hun geloof verloren en daarentegen de kracht der Katli. party ten plattelande ge vestigd is, waar bjjna allen georganiseerd zyn Men weet, dat de revolutionairen anti militaristisch gezind zyn. Althans in theo- in den Roomschen Boerenbond, dan begrijpen wij tevens dat in ons Brabant en Limburg, waar dit.eveneens het geval is, het socialis me geen wortel kan schieten. En dat komt heusch niet, omdat de eco nomische toestanden daar zoo goed zonden zyn. Integendeel. Vele arbeiders verkeeren in veel beter doen dan de massa der keu- terboerkens in bet zuiden des lands. Maar waar de massa, zoowel vair grooten als van kleinen, is georganiseerd in den oenen Roomschen Bond, welke volgens de Chr. solidaire beginselen werkzaam is ook in het stoffelijk belang van allen, daar is wer kelijk nóch voor liberalisme, nóch voor so cialisme kans op winst. Helaas kunnen wy dit van het Hollandsehe platteland niet zeggen. Aan een goede kern ja zelfs een flinke kern, ontbreekt het niet, maar tot de massa schjjnt het nog steeds niet te spreken, dat zjj door haar afzijdigheid in do kaart speelt van den vijand. Er zijn ook in onze provinciën, met haar vette gronden en haar intensieve teelt, nog zoo’n groote massa peuteraars, menschen die hun boeren- of tuindersbestaantje graag met menigen arbeider zouden willen ruilen, die veel harder en langer moéten werken en veel meer zorgen hebben. Het is niet ondenkbeel dig dat een deel hunner op den duur geen weerstand zal kunnen bieden aan de ver leidingen van het socialisme. Een machtige katholieke organisatie, waarin de meer onafhankelijken er een eer in stellen door hun lidmaatschap en mede werking ook de belapgen te dienen der klei- neren, is ook hier dringend en bitter noodig. En die organisatie heeft juist de kracht der beter-gesitueerden, al was het alleen maar om hun voorbeeld, noodig. Doch per saldo is het socialisme niet het eenige gevaar. Wij voor ons achten het li berale gevaar veel grooter. In het liberale kamp immers wordt elk gevoel van solida risme gemist en wij kunnen dan yel; net af wezig bljjven uit (lö karn, sociale organisatie Hiel anders toeschrjjven dan aan den invloed der neutrale land- en tuinbouworganisaties, die toch eigenlijk stoelen op het liberale be ginsel. Envoor de kleineren in de maatschappij is het aanliangen van dit be ginsel slechts een overgang naar het socia lisme. De redactie van dit blad zeide het zoo te recht: vergeet niet wat mannen als v. d. Elzen, Deckers e.a. deden voor het platte land. In het Zuiden heeft men gehoor gege ven aan hun roepstem. Welnu, wat daar kan, kan hier ook, moet hier ook, anders kunnen wjj er zeker van zyn, dat de dwaling offers maakt onder de onzen. Tot 1c echter voor meer dan de helft der Boeren en tuinders in de beide Hollanden het drin gend vermaan van onzen grijzen Bisschop vergeefsch geweest. Moge het anders wor den. ^Een andere factor van beteekenis is de wyze waarop de Staat zyn plicht ten opk zichte der bevolking begrypt en volbrengt. Oppervlakkig beschouwd, doet het wat eigenaardig aan, te zeggen, dat de Neder- landsche Staat in zyn sociale plichten te kort zou schieten. Staan wy met de sociae wet geving in Europa niet aan de spits? O zeker, maar wordt niet wat te veel, bij het oprui men van misstanden en het treffen van lots verbetering voor bepaalde groepen der be volking, vergeten, dat dit alles ónmogelijk is door te voeren, als niet tegelijkertijd een goede welvaartspolitiek wordt gevoerd? Men begrypt, wat wy bedoelen: zoolang de economische bedrijven zoo goed als onbe schermd staan tegenover het buitenland, zoolang slechts rekening wordt gehouden met de belangen van den consument en niet met die van den producent, zoolang mag niet verwacht worden, dat de volkswelvaart de lasten van een goede sociale wetgeving kan dragen. En wat nu-den land- en tuinbouw betreft, och, voor den insidér, die het socialisme den boer op ziet gaan met mooie leuzen als: een Pu kwartaal voor Alkmaar. X— Voor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger terug naar de keuken. De Duitsche genees heer, door het instinct van zyn beroep ge leid, trad eenige stappen vooruit in de rich ting van bet bed. De jonge En, wiens oogen vol bewondering op ren gevestigd gebleven, trok het zeildoek voor den ingang én sprak haar eerbiedig in de Fransche taal aan. „Mag ik vraken of ik de eer heb tot een Fransche dame te spreken?” zeide hjj. De dokter hoorde dit antwoord. Hjj bleef op' weg naar het bed stilstaan, wees naar de gestalte die daarop lag uitgestrekt en zeide tot Mercy, in zuiver Engelsch, doch met een sterk Duitsohen tongval: „Kan ik u ook ergens mee van dienst zjjn?” Zyn manieren waren spotachtig beleefd, het harde geluid van zjjn stem werd eenigs- zins getemperd door de eentonigheid, waar mee hjj ^lles zeide. Mercy vatte dadelijk af keer op tegen dien kreupelen, ouden man, die haar doordringend van achter zjjn in schildpad gevatte brilleglazen, aanstaarde. „Gy kunt my nergens mee van dienst zjjn, mijnheer”, zeide zy kortaf. „Deze dame werd doodeljjk getroffen toen uwe troepen deze hut bombardeerden.” 9. Haar kleur steeg hooger, baar oogen fon- schoon oogenbl

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 1