Klein Allerlei. Uit onze Oost Drukkerij „VREDRO” Lindenlaan 48 Telefoon 1077 prima werk. Korte Berichten. SPORT EN SPEL RADIO. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. LANDBOUW EN VEETEELT KERK EN SCHOOL. A 242 M. en den Philharmo- Kur-orkest de en Decem- worden gouden die te 1.30- 2.50 Oi nisch concert g men. De man was in Pruisen uit de gevange nis gebroken en naar Holland gevlucht. Voor enige maanden kon de Hollandsch» politie hem aan de Duitsche overleveren, doch hij wi.-t bjj Emmerik weer te ontvluchten. Toen hij te Bocholt werd opgemerkt trachtte hjj te vluchten doch de politie loste twee scho ten op hem waarbjj een kogel in zyn knie drong. Hij moest ernstig gewond naar het ziekenhuis worden vervoerd. Hij bleek een revolver met zes |>atronen geladen by zich te hebben die hij op de politie had gevuurd, zonder doel te treffen. In de grensstad Bocholt heeft de politie i den berechten in- en uitbreker H. Muinbeck die nog een aantal jaren tuchthuisstraf te goed had na lang zoeken gevangen gem>- NAAR DE MISSIE. De Eerw. Zusters Sr. Supérieure Lu- ciana (Borculo), Sr. Josephina (Alphen), AANHOUDING. Van een berechten opruier. Uit Semarang wordt gemeld, dat korpo raal Kasmin den berechten opruier Doelma- nain arresteerde, die betrokken was by de plannen om in Juli een opstand te verwek ken. Hij bleek in het bezit van f (150. De korporaal is beloond met een premie van f 100. tavia waren geweest. En zoo kreeg de K. L. M. een telegram metje uit de lichtstad, dat ze Weber moest sturen. En de K. L. M. was niet zoo goed of ze inoest Weber terughalen en hem naar Parys sturen, opdat mr. van I-aer Black zyn vertrouwde gelaat weer in zyn nabijheid zou zien. BERUCHT INBREKER AANGEHOUDEN. De aangehoudene ernstig gewond. ALKMAAR. De bekende inrichting voor Vraagt offerte. De prjjs valt mee! Sr. Eustasia (Boschkapelie), Sr. Bertha (Delft), Sr. Antonia (Wijhe) en Sr. Ca- nuta (Harenkarspel) van de Eerw. Zus ters van Roosendaal, die van de weck naar de missie op Curasao zullen ver trekken, zullen zich op Woensdag 24 Aug. a.s. inschepen aan boord van het s.s. Almelo”. Tengevolge van den storm is bij Odessa een boot met zeven studenten naar zee af- gc-dre.ven. De zeven jongens zijn allen ver dronken. De Australische regeering is voorne mens in Villers-Bretonneux een oorlogsmo nument op te richten, dat 100.000 pd. st. zal kosten. John Jinks, het H<t der lersche nationa listische partij, die door zich vóór de stem ming te verwijderen de regeering van Cos- grave redde, heeft besloten ontslag te ne men als lid der partij. GROOTE KAMPIOEN- EN VOOR- WEDSTRIJDEN VAN DEN NOORD-HOLL ATHLETIEKBOND TE OUDKARSPEL OP 21 AUGUSTUS. Onder begunstiging van buiten verwaoii ting goed weer hadden Zondag op het D. T S.-terrein te Oudkarspel bovengenoemde wedstrijden plaats. Er was veel publiek, en door de uitsteken de re- HET COMMUNISME IN INDIE Een brief van den minister van koloniën aan de burgemeesters. Volgens do bestaande voorschriften moet ieder, die in aanmerking wenscht te komen voor opleiding of uitzending voor den Indi- echen dienst, vóór zyn aanneming overleg gen een door den burgemeester van zijn woonplaats af te geven bewijs van goed maatschappelijk gedrag. De minister van koloniën heeft thans in verband met het bovenstaande een brief aan alle burgemeesters gericht met verzoek het onderzoek, hetwelk moet worden inge steld om het bewijs van goed gedrag te kun nen afgeven, in dien zin uit te breiden, dat tevens nauwkeurig wordt nagegaan of de betrokken persoon metterdaad deelgenomen heeft aan revohitionnaire propaganda van communistischen, anti-militairistschen of an deren aard. Dit verzoek wordt in de betreffende cir culaire als volgt gemotiveerd: „In verband met de omstandigheid, dat de Indische re geering zich op het standpunt heeft gesteld, dat in den Staatsdienst geen plaats is voor persoen, die metterdaad deelnemen aan propaganda, welke ontwrichting van het overheidsgezag ten doel heeft of daartoe leidt, onverschillig op welke wyze dit ge schiedt, hetzij in het openbaar, hetzij in het verborged, zullen voor den Indischen dienst niet worden uitgezonden, noch in opleiding worden genomen, personen, van wie mocht zyn gebleken, dat zy, al of niet in het open baar, ontoelaatbare propaganda voeren als hierboven is omschreven.” POLITIE CONTRA POLITIE. De stad Williamson, in West-.Virginlë, dat er blijkbaar twee afzonderlijke en concur- reerende politiecorpsen op na houdt, ie dezer dagen het tooneel geweest van een verwoed pistoolgevecht tusschen leden der beide corp sen, waarby twee personen werden gedood. Twee leden van het oorspronkelijke corps, dat naar het heet ,.afgezgt” is maar gewei gerd had zyn taak neer te leggen, hadden een vrachtauto aangehouden die zonder licht reed, toen twee van hun opvolgers versche nen en hun bevoegdheid in twijfel trokken. Van beide zijden worden pistolen getrokken en er volgde een gevecht hetwelk eindigde met den dood dergenen, die de auto hadden aangehouden. De mayor had een corps politieagenten aangesteld; later benoemde de raad een twee de corps en sedert is er voortdurend strijd over de bevoegdheid geweest. ONTZETTENDE HITTE TE MOSKOU. Hon~ersnoodgevaar. Te Moskou heerscht een geweldige hitte; de temperatuur steeg tot 122 graden Fahren heit In het aardbevingsgobied van Namangan In Turkestan hoeft een heftige aardschok de oude moskee vernield. Doordien de aanvoer van levensmiddelen zeer moeilijk is, dreigt te Namangan, een stad van 70.000 inwoners, hongersnood te zullen uitbreken. Gisternacht zijn slechts zwakke schokken gevoeld en men koestert dientengevolge de hoop, dat de aardbevingen aan het afnemon zijn. De be volking heeft een* aanvang met de oprui mingswerkzaamheden gemaakt. DINSDAG 23 AUGUSTUS, Hilversum, 1050 M. 12.00 Politieber. 12.35-2.00 Lunchmuzïek door het Trianon-trio. S. Sjouwerman, viool. J. de Jong, cello. H. Rjjff. piano. 0.008.00 Concert door het A. N. R. O.-orkest. Lea Zweers, sopraan. Egb. Veen a. d. vleugel. 10.15 Persber. 8.10 R. K. Ra iio-avond. Het K. R. O. Symphonie-orkest o. 1. van Martin van der Ende. Spreker: Pater Th. B. ten Have. C.S.S.R., leeraar, moderator van de Philosophische-Apologetische Studiekring te Roosendaal en ’s Hertogenbosch. la. Floren- tiner Marsch, Fucik. b. Ouverture „Der Calif von Bagdad”, Boieldieu. 2. Rede van Pater ten Have, over: De Godsdienst als bijzondere eisch van den modernen tijd. 3. Heinzelm.ln- chens Wachtparade (karaktersluk). Noach. 4. Quand 1’amour meurt (wals), Grémieux. 5. Ouverture „Alessandro Stradella”, Flo- tow. 6. Ave Veriim Corpus, Mozart. 7. Faust. Opera fantasie, le doel, Gounod. 8. Je veux mourir (melodie), Tosti. 9. Ouverture „Ti- tus”, Mozart. 10. Alte Kameraden. Teiko. Daventry, 1600 M. en Londen, 361 M. 12.202.20 C. Windeatt’s band en solisten (sopraan, bariton, gesyncop. piano). 3.20 Daventry-kwartet en solisten (sopraan-lied- jes met Grieksche trommel). 4.35 Orkestcon- cert. 5.20 Lezing: Customers as shop assis tants see them. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dans muziek. 6.50 .Tjjds., weerber., nieuws. 7.05 Lichte muziek. 7.20 Lezing: Life in a French grammar school. 7.35 De sonates van Beet hoven. 7.50 Concert. Orkest. C. Evelyn, so praan. I. Walters, tenor. 9.20 Weerber., nieuws. 9.40 Lezing: Occupation tunes. 9.55 „Maria Stuart”, tooneelstuk van John Drink water. 10.5012.20 Dansmuziek. Parijs, „Radio Paris”, 1750 M. 10.50 -11.20 Concert. 12.502.10 Orkest- concert. 5.055.55 Trioconcert (piano, viool, cello). 8.50 Concert. Orkest en solisten. 10.50 Sluiten. Langenberg, 469 M., Münster, Dortmund, 283 M. Jnkeetconcert. 8.20 door het Staatl. Norderney. 10.10 Sluiten. Königswusterhausen, 1250 M. 12.208.05 Lezingen en lessen. 9.20 Ka mermuziek. Mozart: Divertimento K. V. 563. Reger: Trio op. 77b. 10.50 Nieuwsberichten. Brussel, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.20 Concert in de Dierentuin van Antwerpen. Hamburg, 395 M. 4.55 „Dór friojlose Friedemann”, een Bachnovelle. 6.20 Concert. 8.20 Concert door eth mandoline orkest „Fahrende Musikanten von 1815.” B. Jaksehtat, zang. Daarna dans muziek tot 11.Ï0. DE ELECTRIFICATIE BIJ DE SPOORWEGEN. In verband met reeds in sommige bladen gepubliceerde berichten over een a.s. elec trificatie van het traject'AmsterdamAmers foort heeft het „Hdbd.” zich gewend tot den hoofdingenieur der Ned. Spoorwegen prof, ir. I. Franco, chef van den Dienst van het Electrisch Bedryf. Deze deelde mede dat een electrificatie van genoemd baanvak op 't oogenblik nog niet aan de orde is. Na 2 Oct., den datum waarop de electri- eche treinenloop tusseben Amsterdam en Rotterdam zeer sterk wordt uitgebreid, zal pas een oordeel over de rendabiliteit bij het bedrijf mogelyk z|jn, zoodat niet vóór het begin van het volgend jaar kan worden beslist of verdere electrificatie plaats zal hebben. Blijkt dit toch het geval, dan komt in de eerste plaats de Zaanstreek in aan merking terwyl pas daarna plannen voor an dere trajecten kunnen worden uitgewerkt. 2. voor die tentoonstellingen van Over heidswege in de eerste plaats te bevorderen lingen op het ge- r den landbouw HET MGR. MUTSAERSOORD. Naar „De Volkskrant” verneemt, is het bestuur van de in de vorige week opge richte R. K. Herstelingsoordvereeniging ,.Mgr. Muteaers” voornemens reeds op 1 April, zoo mogelijk zelfs op 1 Maart a.s., een aanvang te maken met het uitzenden van hen, die voor herstel hunner .gezond heid in aanmerking komen. Daar op dien datum het Mgr. Mutsaersoord nog niet ge reed kan zijn, zal men voorloopig overeen komsten afsluiten met R.-K. herstellings oorden. WAARSCHUWING. De commissaris van politie te Haarlem waarschuwt tegen het aanknoopen van hau- delsrdaties met O. Otter, geboren te Helder, of diens vrouw, zonder van te voren inlich tingen te hebben ingewonnen aan zyn bureau in de Smedestraat, afdeeling justitieels dienst. Het echtpaar woont thans in de Pla- taanstraat in de voormalige gemeente Scho ten. De vrouw gaat meestal op haar naam bestellingen doen, terwyl geen betaling volgt. De kwitantie moet worden aangebo den aan een perceel in de Generaal Cronjé- straat, wat dan blijkt het vroegere bureau van het burgerlyk armbestuur der voormali ge gemeente Schoten te zyn, dat gesloten is. Een winkelier in de Anegang te Haarlem is er in gevlogen. Men liet n.l. voor f 100 goederen aan het adres in de Plataanstraat brengen, maar toen men de kwitantie aan het bovengenoemde perceel in de Generaal Cronjéstraat wilde presenteeren bleek daar niemand aanwezig te zyn. GEEN VREEMDE GEZICHTEN OM ZICH HEEN. Geyssendorfer en Scholte zyn weer op reis met den heer Van Laer Black. Dezer dagen bevonden ze zich te Parijs. Weber, de mé- canicien, die de reis naar Indië heeft mee gemaakt en die op de reis geducht gewerkt heeft, wat hem niet in zyn kouwe kleeren is gaan zitten, had van de K. L. M. eenigen tijd verlof gekregen. Zijn vacantie bracht hy door in Brunswyk. Een andere werktuigkun dige had zijn plaats in het toestel, dat ter beschikking van den heer Van Laer Black staat, ingenomen. Doch dat zindo den Amerikaanschen lucht toerist in ’t geheel niet. Hij wilde geen an dere gezichten om zich heen zien dan die van de drie mannen, die met hem naar Ba- SUBSIDIEVERLEENING AAN TENTOON STELLINGEN. Het oordeel der centrale land- bouw-orggnisatiM. Door het Koninklijk Nederlandsch Land bouw-! ’omlté, den Christelljkon Boeren- en Tuinderebond in Nederland en den R.K. Ne- derlandscben Boeren- en Tuindersbond is be treffende het onderwerp Rykssubsidie aan landbouwtentoonstellingen, een adres aan den minister van Binnenlandsohe Zaken en Landbouw gezonden. icdegcdeeld, dat jaarlijks iigo tientallen landbouwtentoonstellingen rden gehouden, waarvan sommige een ge- dc draineering van het terrein hebben wejrtryden weinig onder de veelvuldige gons geleden. De uitslagen zijn als volgt: Nieuwelingen: 100 meter hardloopen heeren: le prijs W. Roggeveen. Lycurgus te Behagen, in 11K sec.; 2e prijs A. Kuizer, Z. A. V. te Wormer- veer. in 11 7/10 sec.; 3c prijs G. van Unem, Z. A. V. te Wormcrveer, in 12 sec.; 4e prys L. .1. Jansen. A. A. C. te Amsterdam; 5e prijs voor de snelste 2e uit de finale P. Hof land. A. A. C. te Amsterdam, in 11 K sec. 400 meter hardloopen heeren: le prys B. Brand. Volharding te Purmcrend, in 591/ sec.; 2e prys M. Schenk. Olympia te Wierin- gerwaarj, in 6054 sec.; 3e prijs D. Brouwer, Z. A. V. te Wormcrveer, in 60K sec.; 4e prijs J. Bijlcvcld, Concordia te Zaandam. Hoogspringen met aanloop hoeren: le prijs De 16-jarige jongen Peters, te Sittard, viel in de woning van zyn ouders, doordat hy te ver over de trapleuning boog, van de tweede verdiepiug op de steenen vloer van de gang. De jongen was onmiddellyk dood. De werkman, die Woensdag op het ter rein der Kon. My. de Schelde te Vlissingen tusschen twee goederenwagens bekneld ge raakt was, is aan de gevolgen overleden. De sergeant Unkraut van het korps luchtdoelartilleric te Utrecht, die Donderdag by het auto-ongeval te Huis ter Heide (Utrj ernstig gewond werd, vertoeft nog in het mi litair hospitaal te Utrecht. Zyn toestand wordt evenwel bevredigend geacht. Te Nieuwe Pekela is het vijfjarige kind van het echtpaar R. Kuipers verdronken. 1Te Bronneger is de alleenwonende L. H. van een zolder doodgevallen. De 17-jarige W. van het Bezuidenhout in Den Haag, die, toen hy op den Leidschen Straatweg met een vaart van ongeveer 70 K.M. op een motorfiets reed, zyn stuur is kwijtgeraakt en gevallen, is in het Zieken huis overleden. In aansluiting aan tiet bericht omtrent den auto die op den onbewaakten overweg van de locaalspoor der N. 8. onder de ge meente Nicuwer-Amstel door een locomotief ie gegrepen, kan worden gemeld, dat, de be stuurder van den auto, A. Poo^ h overleden. DIERBARE ECHTGENOOTEN VERDWENEN! Zonderling filmverhaal. Toen zekere De G. te Naarden ’s avonds van zyn werk thuis kwam, trof hem de holle leegte van zijl woning. Aanvankelijk meende hy, en verkeerd huis te zyn binnengegaan, doch een blik buiten in de straat en op zyn huisnummer overtuigde hem niettemin, dat het wel degelijk zyu woning was. Van het huisraad was geen spoor meer te ontdekken. Nu verlaagde De G. wel niet direct op rozen te slapen, doch een eenvoudig bed om het moede hoofd neer te leggen had hij toch wel graag gehad. Ook een geurige kop thee en een stevig middagmaal zouden den man, na een dag van hard werken niet onwelkom zijn geweest. Doch niets van dat al. Want met zyn huisraad was ook de dierbare echt- genoote verdwenen. De man ijlde naar politie en vroeg opsporing van vrouw goed. Een politieman had juist zijn pet opgezet om te trachten de weggeloopen eega op te sporen, toen een tweede mynheer, G. D., ge naamd. zenuwachtig het bureau kwam bin- - nenrennen en eveneens aangifte deed, dat zijn cchtgenoote verdwenen was. Deze had een bed, óen paar stoelen en een tafel laten staa.n, doch de kinderen waren daaren tegen verdwenen. G. D. verlangde geen op sporing van zyn vrouw, doch zijn kinderen moest en zou hy terug hebben. Een tweede, niet minder ijverig politieman zette ook zijn pet op en ieder ging een kant uit. De een op zoek naar een vrouw mits gaders een inboedel; de andere in de hoop do twee verdwenen kinderen te vinden. Bijna een film, en dat in Naarden. BLOEDIGE VECHTPARTIJ TE AMERSFOORT. Een drietal personen werden door messteken gewond; een hunner zeer ernstig. Zaterdagavond om half 12, toen de ge broeders V te Amersfoort «tonden te praten vóór het café van aen heer v. 8. op den Hof, kwamen de gebroeders B. uit het café naar buiten. Een hunner maakte ruzie met den jongsten V. en bracht hem met een mes een diejie wonde toe over het hoofd, ter wijl de andere V. tegen een hek geworpen werd. Jyist passeerde een drietal militairen die meenden, aan V. hulp te moeten ver- leenen. Doch de B’s vonden dat niet ge- wenscht en één hunner etak naar den grootsten militair, zekere K. uit Rotterdam. Deze ontweek den stoot, weke nu den lin kerarm trof van zyn kameraad S. uit Schaarsbergen afkomstig. De wond was zóó diep, dat de hoofdxenuw is doorgesneden. Inmiddels kreeg de derde militair van den anderen B. een messteek in den buik. De gewonde militairen liepen over den Hof het café voorloopig verbonden en later door dr. Morren verder behandeld. De gewone militairen liepen over den Hof naar de Langestraat, waar van Z., die de buikwonde had, in elkaar zakte doer bloed verlies. Twee passeerende militairen hiel pen toen den gewonde naar het politiebu reau brengen. Ongeveer kwart voor twaal ven legde Dr. v. Enst daar het eerste nood verband. Op telefonisch verzoek van den inmiddels ontboden militairen arts Dr. Tak kwam een hospitaalsoldaat met een rjjwiel- brancard naar het politiebureau. De beide doktoren oordeelden chirurgi sche hulp van Van Z. beslist noodig en aan gezien zulks in het militair hospitaal ónmo gelijk is, liet Dr. Tak een militaire zieken auto voorkomen. Doch eerst moest van hoo- ger hand permissie gevraagd worden voor het vervoer naar Utrecht. Degene, die deze permissie moest verleenen, was afwezig, waarop Dr. Tak den patiënt na overleg met Dr. v. Enst, naar Utrecht liet brengen, on geveer een uur nadat de wond was toege bracht. De gebroeders V. bekenden, terstond na dat zy door de politie waren aangehouden, de stoken te hebben toegebracht. HET GOUDEN PRIESTERFEEST VAN PIUS XI. Z. H. de Paus zal in 1929 zyn gouden Priesterfeest vieren. Op 20 December 1879 werd de leerling van het Pauselijk seminafip van Lombardije te Rome, Achilles Ratti, priester gewijd en den dag daaropvolgende celebreerde hy plechtig zy’ne eerste H. Mis, ip de kerk van den H. Carolus te Rome, waar men als kostbare reliek het hart van den grooten heiligen Aartsbisschop van Mi laan bewaart, kostbaar geschenk van Kar dinaal Federico Borromeo, neef en opvol ger van den heiligen Aartsbisschop. Te Rome heeft zich met het oog op de groote feestelijkheden van het jaar 1929 een comité gevormd, hetwelk aan alle pas toors van Italië een circulaire zond om ter gelegenheid van het gouden priesterfeest van Pius XI aan de kerk van den H. Caro lus te Rome een nieuw H. Sacramentsal taar ten geschenke te geven, geheel in den Styl, de afmetingen en rykdom van marmer en beelden als het altaar der Onbevlekte Ontvangenis in die kerk opgericht. Z. Em. Kardinaal Reohilles Locatelli is eere-voor- zitter van het comité, terwijl Z. Exc. Mgr. Caccia Domini&ni, ook Milanees, voorzit ter is. Mgr. Trezzi, verdediger van den hu welijksband b|j de H. Rota, is onderpresi- dent en heeft voor de uitvoering der plan nen te zorgen. Een groot aantal dames der Romeinsche aristocratie maken deel uit van het comité. Aan dit nieuwe altaar zal op 21 ber 1929 het „Te Deum” gezongen ter gelegenheid van het Pauselijk priesterfeest. S. Noom van A. V. te Alkmaar, met 1.55 M. 2e prys C. van Klinkenberg. B. G. V. te Bloe- mendaal, met 150. M.; 3e prys C. Schipper, A. A. C. te Amsterdam, met 1.50 M.; 4e prys J. Brandenburg, TL A. V. te Haarlem, met 1.50 M.; 5c prijs K. Kossen, Z. S. C. tc Bur- gerbrug. met 1.50 M. 100 meter hardloopen dames: le prys L. Butter. HEBE te Nieuwe Niedorp, in 13H sec.; 2e prys C. de Jong, van Lycurgus te Krommenie, in 14sec.; 3e prys M. Kejjzer van DOKEV to Anna Paulowna, in 118/10 sec.; 4e prys B. Bakker, Olympia te Wierin gerwaard. Speerwerpen dames; le prijs M. Bosina te Hoorn, met 20.92 M.: 2e prijs L Butter, HEBE te Nieuwe Niedorp. met 19.43 M.;-3e prijs A. Esser, Olympia te Zaandam met 19.28 M. Hoogspringen met aanloop dames: le. prijs M. Dclver. Z. S. C. te Burgerbrug. niet 1.30 M.: 2e prys A. Smit, Olympia te Wieringer- waard, met 1.30 M.; 3e prys M. Bosnia te Hoorn, met 1.25 M. Verspringen met aanloop dames: 1c prys L. Butter, HEBE te Nieuwe Niedorp, met 4.11 M.: 2e prijs M. Delver, van Z. S. C. te Burgerbrug. met 4.04 M.; 3e prys M. Bakker, van Olympia te Wieringerwaard met 4.04 M.; 4e pr|js M. Floor, van HEBE te Nieuwe Nie dorp met 3.65 M. C RACK S. Sjioorweriien heeren: le prys H. de Bak ker. van A. V. A. te Alkmaar, met 42.67 M.; 2e prijs G. J, van Gflderen, van A. A. C. te Amsterdam, met 42.52 M.; 3c prys T. J, IJ*m, van Z. A. V. te Wormcrveer, met 42.15 M.| 4e prijs P. J. van der Heyde, van A. A. C. te Amsterdam, met 37.88 M. Polsstokhoogspringen heeren: le prjjs K. Runie, van Zeemacht te Helder, met 3.50 M.; 2e prijs W. Kaptefn, van Lycurgus te Schfc- gen, met 3.20 M.; 3e prfjs P. Sljjkerman, van Lycurgus te Schagen, met 3.10 M.; 4e prys A. Kuizer, van Z. A. V. te Wormerveer, met 8 Meter. 1500 meter hardloopen heeren: le prjjs Jan Pennekamp, van DOKEV te Anna Paulowna, in 4 min. 37K sec.; 2e prijs G. M. Stuyfsand. van A. A. C. te Amsterdam, in 4 min. 42K sec.; 3e prijs H. Bruyn, van Z. A. V. te Wor merveer, in 4 min. 44 sec.; 4e prjjs Joh. Pen- nekainp, van 1KIKEV te Anna Paulowna. in 4 min. 43 sec. 3000 M. Koppelwedstryd- le prys D,O.K.E.V. van Anna Paulown.i 2e prys A. A. C. vah Amsterdam. 3e prys A. V. A. van Alkmaar. 4e prjjs Z. A. V. van Wormerveer. 5e prjjs D. T. S. van Oivlkar- spel. Provinciale Kampioenwedstrjjden. f 100 M. hardloopen heeren. le prijs W. M. Hennings van A. A. C. te Amsterdam in 11 1/10 sec. 2e prys W. St<4 ling van Z. A. V. te Wormerveer in 11 1/5 sec. 3e prjjs H. H. Hcnnink van Olympia te Zaandam in 11 2/5 sec. 4e prjjs Rinkel van H. A. V. të Haarlem. De heer W. M. Hen nings van Amsterdam; dus kampioen op de zen afstand. 100 M. hardloopen voor dames. le prjjs A. Smit van Olympia te Wieringer- waaru in 13 3/5 sec. 2e prjjs T. Kis van Olympia te Zaandam in 14 4/5 sec.; zoodat mej. A. Smit van Wieringerwaard hier kam pioen is. 4 maal 100 M. Estafette Hoeren: le prjjs A. A. C. te Amsterdam in 47 4/5 sec. 2e prys Z. A. V. te Wormerveer in 48 3/5 sec. 3e prjjs A. V. A. te Alkmaar in 49 sec. Kampioen is hier de tweede pryswinner omdat A. A. C. van Amsterdam geen lid van den bond is. 4 maal 100 M. estafette dames. 2o prijs winner H. E. B. E. te Nieuwe Nie dorp. De kanipioensprjjs werd hierbij door dis kwalificatie niet uitgereikt. Verspringen met aanloop Heeren. le prjje do heer Nooy van H. A. V. te Haarlem met 6.28 M. 2e prjjs K. Schenk van Olympia te Wieringerwaard met 6.12 M. 3e prjjs F. J. van der Hoyden van A. A. C. to Amsterdam mot 6.03 M. 4o prjjs Rjjenga van H. A. V. te Haarlem met 5.76 M. De heer Nooy van Haarlem is hier dus kampioen. Do pryzen werden uitgereikt door burge meester Wynveldt en meermalen onder luid gejuich door de winners ontvangen. WIELRENNEN. De toer door Nederland. Zaterdag is de laatste etappe van toer door Nederland verreden. Het resultaat van deze laatste etappe 1 Dudolf Wolke, 2 Ebeling, 3 J. Maas, 4 J. Oudenaarde, 5 Lammers, 6 Braspen ning, 7 Innemee, 8 Rösen, 9 Duyker, 10 tot en met 21 Bockom, Bruno Wolke, Dumm, v. d. Ende, Kohl, Rasqui, Stol wijk, Dumm, Amstein, Visschers, Schil- peroort, Gnisdorf, 22 Klopper (achter- Hierin wordt medegedeeld, dat eenf worden gehouden, waarvan sommige een ge westelijk karakter vertoonen. Het groot» aantal vormen echter de locale tentoonstel lingen. Voor de vraag welke tentoonstellingen voor een subsidie in aanmerking komen te beantwoorden dient eerst een duidelijk on derscheid te worden gemaakt tusschen plaat selijk, gewestelljke of provinciale en nationa le landbouwtentoonstellingen. Da plaatselijke tentoonstellingen mogen zich om zeer voor de hand liggende rede nen althans in sommige provincies, in ’n levendige belangstelling van de landbouwen de bevolking verheugen. Haar aantal per jaar is echter te groot en de plaatsen, waar zij in achtereenvolgende jaren worden geor ganiseerd, zjjn te onregelmatig over het land verdeeld, om ze voor steun van ryksweg» in aanmerking te kunnen laten komen. Gewestelljke of provinciale landbouwten toonstellingen, maar dan ook inderdaad ge heel en al opgevat en uitgewe.rkt eenerzjjds als middel om een beeld te krjjgen van het ontwikkelingsstadium van den gewesteljjken of provincialen landbouw en anderzijds als aanschouwelijk onderwys betreffende datge ne, wat bjj dien gewostelyken of provincialen landbouw nog verbeterd moet en kan worden kunnen groote -heteekenis hebben. De prac- tijk is daar, om dit beweren te staven. Voor de verwezenlijking van zoodanige landbouwtentoonstelling moeten zich alle in stellingen en krachten in het betreffende ge bied inspannen. De opzet van zoodanige landbouwtentoon stelling is vry duur, maar daartegenover staat, dat haar karakter het overbodig en zelfs min of meer ongewenscht maakt. Men sou met eene tentoonstelling per gebied, eenmaal in de zes jaren bjjv., vermoedelijk zeer goed kunnen volstaan. Dit zou dan neer komen op twee gewesteljjke of provinciale landbouwtentoonstellingen per jaar, welke tentoonstellingen dan natuurlijk in verschil lende deelen des lands gehouden zouden moeten wordec. Er ware aan die landbouwtentoonstellin gen een min of meer officieel karakter te verleenen en wel door: 1. in onderlinge samenwerking voor tentoonstellingen bepaalde nonnen vast stellen; voor die tentoonstellingen dat inzendingen door instellii bied van de staatszorg voor geschieden; 3. voor die tentoonstellingen van Over- Iseidswoge een subsidie beschikbaar te stel len in overleg met de centrale organisaties. Op gezette tjjden zou overwogen kunnen worden, om naast de gewesteljjke of provin ciale landbouwtentoonstellingen, of wel In de plaats daarvan, eene nationale landbouwten toonstelling te organiseeren. Eene regeling als de bovenstaande zou waarschijnlijk kunnen bijdragen om het land- bouwtentoonsteHingswuzen in ons land tot hooger peil op te voeren.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 2