Klein Allerlei. LUCHTVAART. LEGER EN VLOOT. De R. K. Land- en T ulnbouwhuishoüd- school te Bergen. PROVINCIAAL NIEUWS. OUDE NIEDORP. KERK EN SCHOOL. GEMENGD NI EU VÓS. I KUNST FN KENNIS. o geruchtmakende IN 1 er' zoodanige W. in zijn GANZEBOOM. eer- vallen. is en tnili- 317 kazerne relletjes dere H. B. scholen. PATER GUSTAVES AMMERLAAN O.F.M. De welbekende vicarius 'in het Minder- broedersklooster te Nieuwe Niedorp is door het Hoogwaardig Definitorium der Neder landsche Minderbroedersprovincie benoemd tot Gardiaan van het Noviciaatsklooster te Hoog-cruts bij Sleenaken in Limburg. Twee jaar lang heeft hij onvermoeid, met onverdroten ijver gearbeid, en trok hjj van stad tot stad, van dorp tot dorp, overal Gods woord verkondigend en met succes! Nu gaat de eenvoudige Pater Noord-Hol- land verlaten. De medebroeders van ’t Nieuwe Niedorpsche convent zien hun be minden, vroolijken confrater dan ook noode heengaan. Wij wenschen hem veel succes nieuw en verantwoordelijk ambt DE NEDERLANDSCHE VLIEGERS ZWITSERLAND. Een noodlanding van de faire vliegtuigen Fokker en 321. t Toen gistermorgen het Nederlandsche es- kadrille om 10 uur 15 van Dübendorf voor de terugreis naar Nederland opsteeg, maak te men zich al ernstig ongeruet vanwege de dreigende weersgesteldheid. In het middag uur werd in Zürich bericht ontvangen, dat de twee Nederlandsche vliegtuigen een noodlanding hadden moeten doen. De Fok ker 317 was in Full, bij Waldshut, .geland. De twee inzittenden waren er heelhuids af gekomen, maar het vliegtuig werd, doordat het met een boom in aanraking kwam, zoo ernstig beschadigd, dat aan een terugkeer niet meer te denken valt, De Fokker 321 kwam in Kaieertuhl neer. Ook hier kwamen de vliegers er goed af en men denkt het vliegtuig weer spoedig voor de verdere terugreis in orde te kunnen ma ken. Te Amsterdam. Tegen half negen gisteravond vormden zich op .den Dam te Amsterdam langzamer hand groepjes, vermoedelijk om te zien of er een herhaling zou komen van de gebeur tenissen van eergisteravond. Aanvankelijk ging het wel die richting uit, want in de zij straten van den Nieuwedijk werd door belha mels de lampen uit de lantaarns gehaald, waardoor het stikstonder werd. Er kwam daardoor de noodige politie op de been, die toert-Min de zijde van den Dam den Nieuwen- dijk begon af te zetten. Deze afzetting trok de belanstelling van het publiek, dat het ge val op behoorlijken afstand aanstaarde. Dit duurde den geheelen avond. Het was eenigs- zine rumoerig op den Dam en in de naast» omgeving. Een enkele keer werd aaftge- maand tot doorloopen. Daarbij bleef het en te middernacht waren er nog weinig nieuws gierigen over. VLEESCHKEURINGSWET EN PLUIMGE DIERTE. Pluimgedierte onder de bepalin gen der Vleeschkeuringswet. Naar het HdbL verneemt is binnenkort een algemeene maatregel van bestuur te wachten tot aanvulling van art. 1 sub 2 der Vleesch keuringswet 1919. ten einde ook pluimgedier te onder hare bepalingen te doen vallen. Genoemd artikel verstaat onder slachtdie ren: eenhoevige dieren, runderen, schapen, geiten en varkens. Bij algemeenen maatregel van bestuur kan de wet geheel of ten deele voor ten hoogste twee jaren op andere dieren dan de in het eerste lid bedoelde van toepassing worden verklaard. bij het 6e Reg. Infanterie ernstige voorgekomen waren, waarbij zelfs •chotén zouden gevallen zijn. Er is naar een en ander een nader onder soek ingeeteld. De (>ers werd in staat gesteld den betrokken majoor en kapitein te hoeren. Beiden vertelden, dat er over oc voeding gemopperd werd en dat er Zaterdagavond wel een minder prettige stemming onder de mannen heerschte. Ook zijn er uit een tent door een tot nu toe onbekend gebleven sol daat schoten gelost. De ontevredenheid was ontstaan onder de manschappen van het 14e Reg. Infanterie, dat evenals het 3e Reg. Infanterie op het oogenblik tf. Breda i» gedetacheerd. Deze ontevredenhei 1 uitte zicii vooral naar aan leiding van minder bUiakelyk opgediende aardappelen, haché en vochtig brood. Het 14e Keg. laf. was Zaterdag een half uur te Iaat van een oefening teruggekomen. Dientengevolge zag het eten er minder goed uit. De mannen weigerden dit te nuttigen. Er werd toen een half rantsoen brood ver strekt. Daarmede was natuurlijk eenige tijd gemoeid. Toen het brood eindelijk kwam, viel het echter ook niet in den smaak, omdat het te versch en te vochtig geoordeeld werd. De majoor heeft daarop de mannen toege sproken en hen gekalmeerd. Wat de schoten betreft zoo deelde men mede dat een paar losse patronen werden af geschoten doch dat men dit algemeen be schouwde* als niet irriteerend maar meer als een kwajongensstreek. Tei) slotte heeft men zich in de keuken van de kwaliteit van het eten overtuigd en dit over het algemeen uitstekend bevon den, behalve dan het brood. Er isenu order gegeven, dat dit wat harder gebakken zal worden. Ook de tenten zijn zeer ruim. De mannen zijn gehuisvest in twintigman-ba- rakken. welke voorzien zjjn van electrisch licht. Zjj slapen in kribben en ieder heeft een plank te zijner beschikking om een en ander op te leggen. EEN GEVAARLIJKE KWAJONGENS STREEK. Zij wilden een tramontsporing TWEE ONGEVALLEN BIJ DE LEGER- OEFENINGEN. Van een aan legeroefeningen deelnemend troepje wielrijders, die met flinke vaart de sterke helling bij de Weeterbouwing te Oosterbeek afreden, kwam een wielrijder plotseling te vallen. Met een gat in zijn hoofd en in bewusteloozen toestand word hij opgenomen. Een geneesheer constateerde hersenschudding en oordeelde opneming in het ziekenhuis te Arnhem noodzakelijk. Een andere wielrijder, die over den sten heenreed, kwam eveneens te Deze bekwam verwondingen aan beide han den. Te Sellingen (Gron.) is gisternacht een paard van den landbouwer Boels in de wei de doodgestoken. Gistermiddag tien minuten vóór half één heeft een jachtvliegtuig uit Soesterberg een noodlanding gemaakt op het 'oude ter rein van A. F. C. in den Watergraafsmeer- polder. De bestuurder Parmentier zat alleen in het toestel en kwam er goed af. Gisternacht is de 3O-jarige mijnwerker A. Konrab uit Heerlerbaan in de mijn Oran je Nassau TH te Heerlerheide bij een rem- helling gegrepen door een kolenwagentje. De man werd naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd, waar hij is overleden. Hij was ge huwd en vader van een kind. Op de Groenestraat te Rheden is het 3-jarig zoontje' van G. Liet, onder een met steenen beladen kar geraakt. Het kind is in het Velpsche ziekenhuis overleden. Tijdens de afwezigheid van de bewo ners is Maandagavond uit een perceel aan de Gedempte Raamgracht te Haarlem een doos met f 200 gestolen. De heer H. v. S. uit de Berberisstraat in Den Haag heeft bij de politie aangifte ge daan van verduistering van vijf koffers byouterieën, lederwaren en costuums. Gistermiddag 5 uur bleef de 19-jarige ^jongeman Engelman té Oosterbeek hangen aan den velodroom. Zijn toestand is als ge volg van den electrischen stroom zeer zorg wekkend. Gistermiddag is op de binnenplaats van de meelfabriek „Smeets", te Roermond, de 30-jarige Hulsbergen uit Maastricht door een geladen vrachtauto overreden en gedood. Na afloop van het schoolfeest te Lip penhuizen kregen Maandag twee personen twist om een kleinigheid. Een van hen trok zijn mes en bracht zijn tegenstander een die pen steek in den rug toe. De toestand van den getroffene is ernstig. Gisteravond is een 23-jarige koksleer- ling te Zeist op het kruispunt van Hoogeweg en Donkere Laan op zjjn rijwiel door een autobus aangereden. Hjj werd dusdanig ver wond, dat hij bjjna oogenblikkelök daarna overleed. Tot Vicarius van het Franciscanenklooster te Nieuwe Niedorp is benoemd de Z.E. Pater Evodius v. d. Snoek uit het klooster te Woer den. EERSTE PLECHTIGE H. MIS DOOR EEN BULGAARSCH PRIESTER. In de parochiekerk te Sa m beek droeg een jeugdig Bulgaarscb priester, wiens studie kosten hier te lande door een Sambeeksch ingezetene waren gedragen, zijn eerste plech tige H. Mis op. Het was een treffende plech tigheid. De jonge priester hield een predi katie, waarin hjj vooral wees op de groote geestelijke nooden van het Bulgaarsche volk. Des namiddags heeft de muziekvereeniging eene serenade gebracht. Wij moeten aan de Geachte Redactie van dit orgaan eens een paar keer een -plaatsje vragen om over bovenstaand onderwerp een woordje te schrijven. Wij mogen nu toch wel aannemen, dat het zoo langzamerhand in ons Bisdom, vooral ook op de dorpen bekend is, dat er te Bergen bij Alkmaar door de fint-Josephsstiehting van de Eerw. Zusters JJrsulinen is gebouwd een R. K. Land- en Ttnnbouwhuiehoudschool waarvan het doel is om huishoud- en vakon derwijs te verstrekken aan de meisjes uit den land- en tuinbouwenden etand en om haar onder leiding van de Zusters Ursulinen op te voeden tot godsdienstige en werkzame vrou wen, die door het genoten onderwijs stand zullen hoogschatten, verheffen. De leden van den L. T. B., die de alge meene vergadering verleden jaar in Novem ber, en de leden van den R. K. Vrouwen bond. die de algemeene vergadering in Mei van dit jaar te Bergen hebben meegemaakt zullen ons ongetwijfeld niet van overdrijving beschuldigen, wanneer wij zeggen, dat met ’t oprichten van deze school inderdaad een weldaad is bewezen aan onze R. K. meisjes uit den boeren- en tuindersstand. Immers zij hebhen 't met eigen oogen kun nen aanschouwen, dat die R. K. Land- en Tuinbouwhuishoudschool, gelegen in een stille en zeer schoone omgeving werkelijk oen model-inrichting mag genoemd worden. En niet alleen het gebouw zelf is voor het beoogde doei geheel ingericht maar men vindt er ook den grooten tnin en model boerderij met rondom het bouwland aLsmede den proeftuin met centaal-verwarmde broei kas. Ook dit allee is ter beschikking van het te geven onderwijs- Wanneer wij hier nog bü voegen, dat de geheele levenswijze, kleeding enz. der leer lingen zoo is ingericht, dat een en ander zich aanpast. aan het latere leven ten plattem- lande, daarbij in aanmerking nemende, dat propaganda gemaakt zal worden voor al datgene wat proefondervindelijk in de prak tijk nuttig en voordeelig is gebleken, dan meenen wjj toch wel te hebben aangetoond, dat de school te Bergen er toch wel degelijk op is ingericht om aan onze boeren, en tuin- deremeisjes die kennis bij te brengen, die zij noodig hebben om later haar veelzijdige taak naar behooren te vervullen. Over die veelzijdige taak gaan wij in de toekomst nog eens een en ander schrijven. Voor heden volstaan wij met bovenstaande. Alleen willen wij aan het slot van dit eer ste artikel er even op wijzen dat men zich van heden af aan weer kan opgeven voor *t volgende: ofwel als leerlinge der R. K. Landbouw- huishoudechool, alwaar men gedurende twee jaar het onderwijs kan volgen (internaat); ofwel als leerlinge van de Tand- en tuin- bouwhuishoudcursus, die ook gedurende twee jaar gegeven wordt doch alleen op de Woensdagen van iedere week, (externa.at). Voor beide wende men zich tot den Zeer Eerw. Directeur der Sint-Josephsetichting te Bergen (N. H.). SCHAKING. Een schilder aangehouden. By de politie heeft eenigen tijd geleden de heer H. een klacht ingediend tegen den 25- jarigen schilder v. E., wonende te Veur. Deze zou de minderjarige dochter van den heer H. geschaakt hebben. Een ingesteld onder zoek wees uit, dat dit inderdaad het geval was. Er bestond reeds geruimen tijd tusechen den jeugdigen schilder en de 19-jarige doch ter van H. een verhouding, welke de ouders van het meisje ongewenscht achtten. Hun tegenwerking begon het jonge paar ten slotte te verdrieten en in jeugdige onbezon nenheid staken zjj de hoofden bü elkaar en besloten zjj, dat v. E. zijn geliefde zou schaken. Deze schaking heeft eenige weken gele den plaats gehad en sinds dien dag is het meisje niet meer in haar ouderlük huis terug geweest. Op verzoek van de Haageche politie thans de schilder te Veur aangehouden naar Den Haag overgebracht. Het meisje zal aan haar ouder? worden teruggegeven. Gemeenteraad. Vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 22 Augustus ’27. Aanwezig allen. Voorzitter opent de vergadering, heet de aanwezigen welkom en spreekt de hoop uit, dat deze laatste raadsvergadering met den ouden raad zich zal kenmerken door eene aangename verstandhouding zooals die steeds is geweest. De notulen, die den raadsleden in druk zijn verstrekt, worden na eene opmerking van den heer Waiboer (deze «prak er zijne verwonde ring over uh, dat het verzoek van de Waren wet, inzake percentage vetgehalte consump- tiemelk met vlag en wimpel is aanvaard) met allen voor goedgekeurd, terwijl voorzitter daarbij opmerkte, dat 't gesprokene van den heer Waiboer niet betreft do goedkeuring der notulen, terwijl we nu ook niet kunnen te rug treilen in de dweussiën en niet opnieuw dat onderwerp kunen gaan behandelen, dan zou de heer Waiboer toen tegenwoordig hebtien moeten wezen. Verslag vergadering over kanalisatie van W.<-Friesland, gehouden te Alkmaar. Verlies- en winstrekening en jaarverslag 1926. Vleeschkeuringsdienst kring Barsinger- horn 1 Verslag toestand en werking der gemeente lijke gasfabriek van Winkel en N.-Niedorp over 1926. Missie van Ged. Staten ten geleide der vastgestelde gemeenterekening, dienst 1926. Kantschrijven van Ged. Staten ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit tot aan koop van een strook gronde van H. Wit aan de Weel ten behoeve van de verbreeding van den Reidersweg. Alsvoren ten geleide van het goedgekeur- de raadsbesluit tot wijziging begroeting 1926. Schrijven van den heer Comm. der Konin gin, dat aan den heer Burgemeester verlof i« verleend om zich van 4 Aug. tot en met 27 Aug. daaropvolgende buiten de gemeente te bevinden. De mededeelingen ia deze ingekomen stuk ken vervat, worden voor kennisveving aange nomen en de verslagen zullen voor den raad ter inzage worden gelegd. Adres van de wed. J. Meereboer-Duinmejjer te Oude-Niedorp met verzoek om kwijtschel ding van het door haar te betalen bedrag wegens verleende ontheffing van huurver- plichting van het perceel land onder de ge meente Heer-Hugowaard. De voorzitter geeft toelichting, dat aan haar ontheffing is verleend van huur van een te Heer-Hugoweard gelegen, perceel land, dat zij voor f 550 in huur had, van welke huur haar ontheffing ie verleend op conditie dat zij eventueel mindere huuropbrengst zou aan vullen. tot f 550, waardoor zjj nu f 163 zou hebben bij te betalen. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. was om haar hiervan f 63 kwijt te schel den en alzoo haar f 100 te laten betalen. De meerderheid in B. en W. (de weth. J. Wit) wilde de gchecie f 163 inverderen. Na toelichting door voorzitter op deze zaak, waarbij naar voren komt, dat adressan- te ondersteuning krijgt van het Armbestuur, wordt na eenige bespreking het voorstel der meerderheid van B. en W. tot kwijtschelding van f 63 aangnomen met 5 stemmen voor en de heeren Wit en Waiboer tegen. haar liefhebben en HET H. B. S.-EINDEXAMEN. Het Weekblad voor gymn. en middelb. ond.” bericht, dat een adres is verzonden aan den minister van Ond„ K. en W., waarin verzocht wordt, een zoodanige wijziging te brengen in het reglement, der eindexamens H. B. S. 5-j. cursus, dat het afnemen van het eindexamen niet meer uitsluitend aan eigen leeraren wordt overgelaten. Het adr. s is onderteekend door 21 direc teuren en leeraren van openbare en bjjzon- ONTEVREDEN MILITAIREN. Een soldaat loste losse schoten uit een tent. Te Breda verspreidde zich Maandae het gerucht, dat er Zaterdagavond in de Cbassé- B. en --In de Vecht, nabij NederhorsKfen-Berg is het driejarig dochtertje van den heer De Klerk verdronken. Te Naarden is een tweejarig knaapje, v. E., verdronken in de sloot, die achter het land van zijn vader loopt. zien. v De machinist van de stoomtram Dene- kamp-Oldenzaal. welke te 15 uur 20 min. te Oldenzaal aankomt, bemerkte Maandag middag ter hoogte van het viaduct nabij Oldenzaal, dat er een dwarsligger in de lengte over een der rails was geplaatst (de lijn ligt daar ongeveer 4 M. booger dan de begane grond). De trein kon nog tjjdig tot stilstand worden gebracht Toen zag men een drietal jongens achter de struiken de vlucht nemen. Zij werden nagezet door het treinpersoneel en bet mocht hen gelukken de jongens te pakken en in den bagagewa gen op to sluiten. Het bleken te zijn twee jongens van 10 èn een van 7 jaar, wonende nabij Oldenzaal. De boefjes werden aan de marechaussee overgeleverd. Bij het verhoor verklaarden zü dat het in hun bedoeling lag de ontsporing van een tram te willen zien. EEN PONTON OMGESLAGEN. Een man verdronken. Gistermiddag omstreeks 12 uur waren twee werklieden aan Boeles’ Scheepswerf en 'Machinefabriek te Bolnes op een ponton be zig met het verrichten van herstellingen aan een schip. Door een zwaren golfslag sloeg de ponton plotseling om, tengevolge waar van beide personen te water geraakten. De een wist zich zwemmende te redden, doch de ander, H. de Kok, van Rotterdam, is ver dronken. Zijn lijk is na een kwartier opge- vischt en vervoerd naar de algemeene be graafplaats te Rjjsoord. SACCO EN VANZETTI. Een rumoerige avond te Rotterdam. Het is gisteravond weer zeer rumoerig ge weest te Rotterdam. De politie heeft handen vol werk gehad om een groote massa pu bliek, reüetjesmakers en nieuwsgierigen uit een te drijven. Te acht uur was een meeting belegd op het Noordplein. Daar voerden ver schillende sprekers het woord, waaronder het communistische raadslid Van Burink. Tegen 9 uur was deze bijeenkomst-afgeloo- Een groote troep van duizenden menschen trok den Hobiijk op en vandaar naar de Ged. Botersloot. Ter hoogte van de Kaasmarkt stuitte de menigte op een inmiddels samen gestelde politiemacht en daar werd dan ook de eerste groote charge uitgevoerd. De me nigte verspreidde zich vrij snel en verdween in allerlei zijstraten en sloppen. Een tweede troep was van het Noordplein de Jonker Fransstraat ingegaan en kwam via den Goudschesingel op het Hofplein terecht. De politie van het bureau Galery rukte uit en hier werd opnieuw gechargeerd. De demon stranten vlogen in alle richtingen weg, doch dit verhinderde niet, dat menige harde klap met sabel of gummistok werd uitgedeeld. Een drietal heethoofden werden gearresteerd en op genoemd bureau gefouilleerd. Er werd evenwel niets verwachts op hen gevonden. Bij deze charge werden ook enkele personen dooy sabelhouwen verwond. Zij moesten zich fn het ziekenhuis aan den Coolsingel laten U DAUDET NAAR ONS LAND. Lezingen over „Les Salons littéraire»." Naar men mededeelt, zal de heer Léon Daudet, de bekende leider der Fransche royalisten, die eenigen tijd geleden op zóó --nit de parjjgche ge. vangenis heeft weten vrjj te komen en thans ii} België vertoeft, in liet begin van Septem ber eenige lezingen hier te lande houden. De heer Daudet zal optreden te Amster dam, ’s Gravenhage en Rotterdam. Het on derwerp, waarover hij zal spreken, luidt: „Les salons littéraires.” Als organisator van deze bijeenkomsten treedt op de heer J. J. L. van Zuylen tc ’s- Gravenhage. verbinden, doen opneming was niet noodig. Vele van de menschen, die den Coolsingel passeerden, trokken achter de gewonden mee naar het ziekenhuis en voor het gebouw stonden uren lang eenige honderden ’t geval te ;spreken. Inmiddels waren velen van hen, die op het Noordplein waren geweest, bevreesd als zij waren voor gevoelige slagen, naar huis getrokken. Een groep opgeschoten jongens, belust op relletjes, had zich echter op de Botersloot verzameld. Opnieuw moest de politie hand» lend optreden, en het kostte zeer veel moeite om de belhamels uiteen te drijven. Natuurlijk moest een aantal ruiten het ontgelden en ook naar de politie werd meermalen met straatsteenen gegooid. Van negen uur tot ongeveer half twaalf duurde de herrie in de binnenstad voort. Toen leek het, dat de rust was weergekeerd ei> de meeste politiemannen werden teruggeroepen naar de bureaux. Even twaalf uur echter geraakte een twee tal agenten, die in de omgeving van den Goudsche singel surveilleerden, in de knel. Een hunner loste een paar revolverschoten in de lucht tot vreesaanjaging; de tweede (kon het bureau aan de Lange Torenstraat waarschuwen, vanwaar eenige pa:rouilles ter assistentie uitrukten. Uit do zijstraten van genoemden singel werd weer met stee nen gegooid en de hoofdinspecteur, die hier de leiding bad, gaf bevel alle sloppen en zij straten schoon te vegen. Bereden, zoowel als voet-agenten begaven zich in die stegen en sommeerden de bewoners, die uit de ramen hingen, die ramen te sluiten. Tot een uur in den nacht duurde de herrie daar nog voort. Toen kon een groot gedeelte van de politie macht inrukken. In de omgeving van het Amerikaansche consulaat aan de Wijnhaven bleef het den ganschen avond rustig. Een groot aantal agenten had er den weg afgezet. Ook de woning van den Burgcim ster aan den West- zeedijk werd nauwgezet bewaakt, maar er viel niets bijzonders voor. JAN MUSCH NAAR INDIë? Plannen voor, bet voorjaar. Naar „Het Handelsblad” verneemt, denkt Jan Musch er ernstig over in het volgend voorjaar naar Indië te gaan. Het staat ech ter nog niet vast of hij met een gezelschap dan wel alleen, voor een voordrachtstournée, zal vertrekken. Sehrjjven van de commissie van uitvoering van den vleeschkeuringsdienst in den kring Barsingerhorn, betreffende de wederoprich ting van den vleeschkeuringsdienst. die 1 Oct. a.s. eindigt. Voorzitter licht deze zaak toe. Het is do bedoeling om te komen tot oprichting van eene vorwerkingsinrichting met noodslacht- plaats en algemeen gaat dc raad mee met B. en W. A'oorstel om tot den Kring Barsingerhorn toe te treden voer één jaar. Adres van het curatorium van de stichting ,.R.K. Lyceum” onder bescherming van don H. Petrus Canisius, gevestigd te Alkmaar, waarbij wordt verzocht een gemeen tesubsidie van f 150 voor eiken leerling nit deze ge meente, die het R.K. Lyceum te Alkmaar za’ bezoeken. Voorzitte^ geeft toelichting op dit onder werp. f150 per leerling is nog niet zoo hoog als voor de R.H.B.S. waar het f 200 is, aan het gymnasium is het zelfs ruim f 400 per leer ling De heer Liefhebber merkt op dat wanneei er wjjziging komt, zoodanig, dat het wel ver haalbaar op do ouders is, het dan ook in de lijn zóu liggen om ook dit vaai het Lyceum op de ouders te verhalen. Voorzitter vindt dit, als er' zoodanige wijziging kwam ook goed, wanneer do oudera het kunnen betalen. Adres van den directeur der R.K. Militaire Vereeniging te Amersfoort, houdende ver zoek om f 15 subsidie voor 1928. Overeenkomstig advies van wordt afwijzend hierop beschikt. Schrijven van de commissie voor de Kana lisatie van West-Friésland met verzoek om toekenning van een jaarlyksche bijdrage van f 600 voor hoogstens 40 jaren in de kosten van de kanalisatie. Na toelichting van den voorzitter wordt overeenkomstig B. en W.’s voorstel beslo ten om dit onderwerp aan te houden tot de volgende vergadering. Voorts was van Ged. Staten eene missive ingekomen ten geleide van de goedgekeurde verordening tot wijziging Oer verordening op de keuring van waren. Voor kennisgeving aangenomen. Voorzitter doet mededeeling dat een lee- ning van ƒ10.000 is aangegaan voor geheele verbreediug van den Reidersweg en gedeelte lijke verbreeding van den O. Nledorperweg. R. en W. vinden dat met den O. Niedorper- weg gewacht moest worden tot September, aangezien er werkloozen kunnen komen en die er dan aan kunnen worden tewerkge- steld- En onvoordeelig zou het zjjn, het aan te besteden en als er werkloozen kwamen, die dan ander werk te verschaffen. Mocht er ge werkloosheid komen dan kan het aanbesteod worden evenals Reidersweg. Enkele slooten zullen moeten worden ge dempt. eenige hekken verplaatst en ook zul len enkele stukjes grond moeten worden aan gekocht en voorzitter hoopt hier op dezelfde medewerking als bjj de verbreeding van den Reidersweg is betoond. De heer Molenaar vraagt of aanbesteding niet het voordeeligst is. Voorz. vindt, Jat als er werkloozen komen het niet voordeeliger is, om ’t aan te beste den. Als er enkele werkloozen zjjn, zou de aannemer die kunnen overnemen. Algemeen wordt goedgevonden als er geen werkloosheid komt de verbreeding van den O Niedorperweg aan te besteden. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een stuk grond van D. Dekker te ’t Veld, ter grootte van 58.75 vierkante meter A 50 ot. p. M2; idem van 't Kerkbestuur der R.K. paro chie te 't Veld ter grootte van ongeveer 38 vierkante M. A f 1.per M2; een en ander ten behoeve van de vorbreeding van den Reiders weg Na eenige bespreking wordt overeenkom stig het voorstel besloten. Voorstel van B. en W. om den Wethouder Th. Tromp aan te wijzen als gevolmachtigde voor de verkiezing van Hoofdingelanden er Hoofdingelanden-pJaatsvervangers van het Hoogheemraadschap N.H. Noorderkwartier. De heer Ligthart zou het nuttig vinder dat do nieuwe raad hierin mede oordeelt en stelt voor dit onderwerp nog aan te houden en wordt het voorstel Ligthart met 4 stem men voor rti <fb heeren Wit en v. d. Oord te gen, aangenomen, terwjjl de heer Tromp zich van stemming onthield. Voordracht van B. en W. nopens een te verstrekken voorschot ad f 2088 ingevolge de landarbeiderewet aan G. Veldman Cz., te ’t Veld, gem. Nieuwe Niedorp, voor de verkrij ging in eigendom van een plaatsje aan de Weel. Met allen voor besloten het gevraagde voorschot te verleenen. Voorstel van B. en W. om hun college te machtigen tot het aangaan van eer. overeen komst met het Staatsbedrijf der Telegrafie nopens de vestiging van een publiek tele foonstation te Zijdewind. Voorzitter geeft eenige toelichting op dit onderwerp en deelt daarbij mede, dat de heer Tromp zoo welwillend is, toezegging te doen, dat hij het publiek telefoonztation in huis wil hebben zonder eenige vergoeding daarvoor. Voorz. geeft de voorwaanïen aan, door het staatsbedrijf der Telegrafie gesteld. B. en W. vinden die aannemelijk en stel len voor eene overeenkomst met het staats bedrijf der Telegrafie aan te gaan. •Aldus wordt besloten. De gemeenterekening 1926 wordt aange boden met f3255.6454 batig saldo. Als commissie voor het nazien worden door voorzitter de heeren Liefhebber, Ligt hart en Molenaar aangewezen. Aanbieding gemeentebegrooting 1928. Algemeen goedgevonden dat de behande ling zal plaats vinden in de eerste vergade ring- van den nieuwen raad. Voorstel van B. en W. om hun cbllege een crediet te verleenen voor uitbreiding dsr straatverlichting. Na toelichting door den voorzitter wordt hiertoe besloten. Rondvraag. De hoer v. d. Oord zegt: Ne ik den raad ga verlaten wit ik mjjis dank betui gen aan Burgemeester eu raadsUdaa voor de ondervonden tuingeeaaM Munenw^rMof Dé heer Waiboer zegt, nu hC dót> raad ver laat, dezelfde woorden van dan hoc-r v. a. Oord in toepessiag tc brsagen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 2