Noord-Hollandsch Dagblad. extra aanbieding in lieht gekleurd Dames Schoeisel. Vriesia Radicaal Doodende Straal. BIJL’s Schoenhandel, Tcle Vries? Tweede Blad. Wij hebb week n een ALKMAAR. MAANDAG 29 AUG. 1927. IN EN OM ALKMAAR. Uit den Alkmaarschen Raad. L. FRANKENBERG i WEG MET ZWARTE VLIEGEN Chemische Fabriek Vriesia” Tilt'aoN 324, ülkmair. Te Schermerhorn bij C. Vlug. Aan de Ouders van de leer- HANDEL EN MARKT. Koninginnelied. PROVINCIAAL NIEUWS. BERGEN. SCHOOLBOEKEN Cifflciëele Mededeellnoen. lingen der Roomsch Katho lieke Jongens- en Meisjes scholen. Magdalenenstraat 5-8, Telefoon 81, Alkmaar. 4 held EEN EN TWINTIGSTE JAARGANG. collectieve af- de rose van Alkmaar. Wal dorperheyd ia dit, -onedele DE HOOFDEN DER SCHOLEN. 1-jarige ram 646 van f ram te volk de klerk- tiveeren, maar toch blijven wy ALKMAAR, l /f door eenmaal te spuiten met Alom verkrijgbaar in bussen van f 1.f 1.50, t 2.75. kocht, en dat we in deze raadszitting de ge- Dc gemeentebëgrooting, nou ja! iets, het voor Om nu nog even tot het feit zelf de op heffing van dit zevende leerjaar te komen: Het ware Inderdaad verstandiger geweest, als men eerst de Commissie van Toezicht op het 1-iger Onderwijs óm advies gevraagd had en als men deze leerklasse niet formeel opgeheven, dooh alleen maar.... zonder leerlingen had gelaten; dan wis er van zelf ook geen onhoffelijkheid jegens do Kroon geschied; dan was de toestand voor het onderwijs en voor de gemeentekas pre cies eender geweest als thans gewenscht werd, en dan had men zioh inmiddels op z’n dooie gemak, mek inachtneming van alle égards, tot H.M. de Koningin kunnen wen den. Zóó, als de hoer Westerhof het verlangde in zyn liefde voor Oranje.... Overigens kunnen wy deze bezuiniging op het onderwijs volkomen goedkeuren: hier komt besparing en hier worden de onderwys- belangen hoegenaamd niet geschaad; inte gendeel met Mr. Kusters zyn wy van meening, dat het laatste jaar heel gevoegelyk in wat los- eer verband mag staan dan de vorige leer jaren: 1 het zevende leerja; ALKMAAR. Eierveiling. Aanvoer 1‘iO.OOO Kipeieren. 62-64 K.G. f8f 8.36; 56-58 K.G. f 7.30—f 7.80; 58-60 f7.60 f8; 60-62 K.G. f7.80—f8.10; Bruin f8.10—f 8.80 jter 1(a) stuks. Aanvoer 10.000 Eendeiercn. Prijzen a f 6.40 i»er 100 stuks. Sinds eeufgen tijd liepen er geruchten, als zoude er Vrydags op onze Kaasmarkt niet nauwkeuiig gewogen worden, en eenigen tyd geludeti gewaagde de heer G. Grondsina voorzitter der vereeniging van Kaashande laren, in een vergadering der Kamer van Koophandel, van deze geruchten, en wél om van de gemeente een onderzoek inge steld te krijgen. De zaak werd onderzocht en de geruchten bleken we mogen wel zeggen: natuurlijk! ongegrond. Wél kreeg men den indruk, dat hier een zeer unfaire laster in het Spel was. Het zal gewenscht zyn, dat de onjuistheid der bedoelde geruchten zooveel mogelyk be kend gemaakt wordt: op onze mooie Kaasmarkt mag ook zelfs in de verbeelding van enkelen geen enkele smet komen te kleven. Maar.... dan heeft de heer Groudsma de zaak ook wel wat onvoorzichtig aangepakt: naar men ons mededeelt, was deze heer voor zich volkomen overtuigd van de onge grondheid der geruchten en heeft hy slechts om een onderzoek verzocht om die onge grondheid duidelijk in het licht gesteld te krygen. Dat was uitstekend bedoeld. Maar 't ware te wenscheu geweest, dat de heer Grondsma zyn eigen overtuiging en zyn bedoeling wat duidelijker gedemonstreerd had. NGORD-SCHARWOUDE. 27 Aug. 37.COC K. G. aardappelen. Schotsc'ae mui zen f 4.30f 7.20. ronde due f 2.70f 3.10. Eigenheimers f 4.70—f 6.10. Blauwe eigen heimers f 6.80. Blauwe aardappelen f 7.10 f 7.60. 1400 K. G. kroten f 2.40. 500 K. O. spercieboonen f 10.30f 18.’J0. 12.200 K. G. zilvernep f 15.20f 23.70. Drielingen f 3.10 f 6. Lien f 1.10—f 1.60. 52.100 K. G. gele nep f 7.70—f 11. Drielingen f 3-f 3.80. Uien f 3.10—f 4.90. 30.600 K. G. roode kool f 3.50—f 6.10. 9500 K. G. gele kool f 6.20— f 7.50. 14.300 K. 0. witte kool f 2—f 2.50. 18.600 stuks bloemkool le soort f 15f 24.60 2e soort t 1.80—f 3.80. Het heeft ons eenigszins verWonderd, dat de heer Klaver zich verzet heeft tegen de verbreeding van het Payglop in het alge meen. Staat op, 't is 't Koninginnelied, dat uit den otgel springt en over de rillende tuiten schiet en bin’ de steeueu dringt; staat op, zyt ge geen kind van haar, is zij geen Koningin van u? Gij voert een borst, niet waar? en '4. woon; en stem daarin? Btaat op Jan zingt, en, zingt gij niet, staat p, ei ondersteunt met hoofd en brandenden blik het lied dat in den o.gel dreunt! Staat op'. Welk iand of koninkrijk anet zulk een nationaal gezang, met zulk een glorierijk en groot triomfgeschaal als wij, het Katholieke volk het konmkryk van Hem, die spreekt en alle ryk en doet beven op zyn stem; als wy, op wien uw scepter blitikt, o Moeder, Maagd! Welaan, staat op, 't Regina Coeli klinkt, staat op en laat ons staan! Wie moet den Directeur van het markt wezen op de Vrydagsche kaasmarkt, zoo noodig, vervangen? De president-waagmeester of boekhouder? Er valt voor beiden wat te zeggen: de president-waagmeester is, historisch, steeds de voornaamste, de reptesentatieve autori teit ter kaasmarkt geweest, en de klerk- boekhouder is door zyn dagelyksche bezig heden het best van verschillende actueele marktaungelegenhedun op de hoogte. Praktisch zal 't hierop neerkomen, dat de president-waagmeester de plaatsvervangers- functie behoudt of krygt, immers, over het voorstel-Sietsma (cm de hcele plaatsvervan- gersclausule uit de instructie van den direc teur te schrappen ea de oplossing dus aan •B. en W. over te laten) staakten de stem men, maar ook al zou dit voorstel den volgenden keer aangenomen worden, dan nog zouden B. en W. hun voorkeur is genoegzaam bekend hét plaatsvervangend gezag in handen leggen van den president- waagmeester. Waarom ook niet? SchourstgpnbraHd. Gistermiddag (Vrij dag) uhtskmd een schoorsteenbrand in het perceel, bewoond door den heer Duits aan de Breelaau, alhier. De burgemeester, dier hier van ten raadhuize bericht ontving, ging er direct op uil, gewapend met het brand- blusch-apparaat, dat zich in het kastje bij het Raadhuis bevindt. Het gelukte den bur gemeester dit brandje, vermoedelyk ontstaan door een te vuile schoorsteen, spoedig te blusscheu. l)e aangerichte schade is derhalve van weinig of geen beteekenis- voor U. L. O-, Handelschool, R. H. B. S., Gymnasium en R. K. Lyceum worden spoe digst geleverd door BEKENDMAKING. Herziening plan van uitbreiding der gemeente (le gedeelte). Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat ter Secretarie dezer gemeente van 29 Augus tus tol en met 12 September a.s. voor een ieder ter inzage ligt het bjj Raadsbesluit van 25 Augustus j. 1. nr. 19 vastgestelde plan tot wyziging van het uitbreidingsplan dezer gemeente, welke,wijziging betrekking heeft op het beloop der rooilijn van het Payglop, de Magdalenenstraat en de Achterstraat en een herziening beoogt van het plan, gelyk dit nader is vastgesteld bij Raadsbesluit van 30 December 1919, nr. 14, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten dezer Provincie by besluit van 10 Maart 1920, nr. 185, en par tieel gewijzigd bij Raadsbesluit van 2 Mei 1923. nr. 15, goedgekeurd door Gedeputeer de Staten bij besluit van 3 October 1923, Nr. 132. Alkmaar, 27 Augustus 1927. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA. Secretaris. KONINGINNEDAG. Men verzoekt ons er'de aandacht van de ingezetenen op te vostigen, dat de gemeente lijke bureaux op Woensdag 3J Augustus a.s., voor zooveel de dienst het toelaat, gesloten zullen zijn. EXAMENCOMMISSIE HOEFSMID. By beschikking van den Minister van Bin- uenlandsche Zaken en Landbouw is de heer C. Roodzant, veearts, alhier, voor het tijd vak van 1 September 1927 tot 1 September 1928 benoemd tot plaatsvervangend lid van de commissie, belast met het afuemen van het examen ter verkrijging van een Rijks- diploma als hoefsmid. DE EEÓSTE SPRUITEN. Vrijdag werden aan de Alkmaarschi Ex portveiling de eerste spruiten aangevoerd doer den heer IJ. Visser, te Heiloo. Kooper was de heer J. 11. Geels, RitsevoorJ, alhier. van het Payglop allerdringendst noodig zal zijn; reeds nu loopt het verkeer daar vaak hopeloos vast, en hoe moet dat in de toe komst worden? Overigens was het heel verstandig van den Raad, te besluiten, een bouwvert»od te loggen op de westelijke zjjde van deze straat, en zoodoende het bestaande liesluit te wij zigen: nu toch krygen we daar in de toekomst in aansluiting op de Ridderstraat een^ meer rechte verbinding. 't Zal echter nog wel „eventjes" duren, eer we zoover zyn! .ar is de meer directe overgang tot het praktische leven, of tot een onderwijsinrichting van heel ander ka rakter. Wethouder Westerhof scheen hot by na der inzien hiermee ook eens te zijn: hij zat tenminste evenals weleer vadrt Zeus op den Olympus heel instemmend te knikken, toen Mr. Kusten gewaagde van een poging tot daitoniseering van het zeven de leerjaar. de jobgelingsscliap oprijzen en staan voor de eer hunner Hemelkoningin. Hoe kan het ook anders? Zouden wij nalaten een ceresaluut te brengen aan Haar, Die door God Zelf het eerste gegroet werd? Zouden wy aelrterbljj- ven, waar de koren van engelen en heiligen voorgaan? Zouden wy hier geen aanvang maken met datgene, wat hiernamaals onze eeretaak zal wezen? Zouden wy logenstraf fen den jubelkreet van de nederigste Maagd: „Mij zullen zalig prijzen alle-gcslachten?’’ Houden wy het dus tot ons gezegd, als wy Zondag 4 September opgaan naar Heiloo. Er zullen oogenblikken zyn, waarop wy in stil len ootmoed neerknielen voor Haar Genade beeld. Velen onzer zullen een beroep op Haar doen als Onze Lieve Vrouw ter Nood, velen, wien de nood der tijden het haar deed vergrijzen en de rimpels bracht op het voor hoofd, maar verliezen wy niet uit het oog: Ons eerste doel is, een vreedzame, maai daarom niet minder massale huldiging der Hemelkoningin door de Katholieke mannen van Alkmaar. E. J. HELMER, Algem. Adviseur. (lering gehouden werd, toen was de heel burgerlykop vacantie. t Wae, zooals Mr. Leesberg het uitdrukte, een eenvoudige en spoedeischende zaak: er moest gehandeld worden, er viel te bf zuinigeren in de veronderstelling, dat raad en Kroon ‘n zoo w ys bezuinigingsbesluit wel zouden goedkeuren, was men alvast maar tot uitvoering overgegaan; een besten diging van den ouden toestand had de ge meente 3*4 leerkrachten (f 1500 a f4500) kunnen schelen. Men begreep de verontwaardiging van den heer Westerhof niet: Als hij er prys had gesteld, in het col lege de besprekingen over de opheffing van dit zevende leerjaar mee te maken, of als hy tijdig tevoren van zijn inzicht in deze kwes tie had w illen doen blijken, dan was hy daar toe ruimschoots in de gelegenheid geweest; hij bad de stukken al geruimen tyd in portefeuille, hy wist, dat er een beslissing gi nomen zou moeten worden; niettemin z^ecg hy als het graf en ging hij lustig op vacantie. Van tweeën één: ofwel de heer Westerhof is óók eens 'n keertje „mensch" geweest, en heeft het zaakje doodgewoon vergeten, ofwel hy heeft zooals Mr. Kusters on deugend vironderstelde de zaak opcettelyk verzwegen in de stille hoop, dat de anderen het niet merken zouden en er dus heelemóil geen beslissing genomen zou worden. In beide gevallen is de heer Westerhof voor ons echter een van zyn voetstuk gevallen held: hier was geen onnoozclheid vermoord, veeleer heeft een ondeugend rakkertje ons hier een poets willen bakken! We hebben Donderdag in de raadszaal ge durende cenige oogenblikken in de stellige illusie verkeerd, dat daar voor onze oogen W rd opgevoerd het drama „De vermoorde Onnoozclheid”. De mise-en-scène was in het begin niet kwaad: Het begon met een Proloog van den heer van Drunen, die alle toehoorderen attent maakte op het jjselyke gebeuren, dat zq de ceit middag zouden zien vertoonen: de booze stadsbestuurderen hadden van de afwezig heid des helden Westerhof de heer Wes terhof was wegens heidenbezigheden elders verhinderd gebruik, of liever gezegd: mis bruik gemaakt om het openbaar onderwijs wederom voor de zóóveelste maal, een knoei te geven: ze hadden het zevende leer jaar aan de zesde gemeenteschool opgehe ven en de daarvoor aangemelde leerlingen in een zevende leerklass aan een andere school ondergebracht. Hierdoor werd het onderwys aan deze leerlingen geschaad, en do Prologus kon er met fierheid op wyzen, dat vanwege deze gelH-urtenis de stad in rep en roer was: Van w ierookgeuren is de gansche [stad vervuld, Alcmnie klinken smeekgezang [on jammerklacht. Onderwyzers en ouders stonden op het punt een revolutie te ontketenen.... Do brutaliteit van de stadsbestuurderen moest gewroken worden! wis door den Burgemeester en door de S. D.- en roode roosjes volgens de wet moet de Koningin een dergelyk besluit goedkeuren en hier had men zonder die hooge goedkeuring af te wach ten het besluit al maar reeds tot uitvoe ring gebracht. De hijér Westerhof (ja, 't kan verkeeren!) riep ach pn wee over zooveel miskenning van onze geëerbiedigde Kouiugiu. Ziezoo! Die zat! En de held van het drama ging af met hooge borst, zeker van zijn overwinning. En wy betrapten onszelf erop, dat wy niet konden nalaten den versregel te herha len: „Wat dorperheyd is dit....?" Alevel: onze illusie, dat hier de „Vermoorde On- noozelheid” gespeeld werd, heeft niet lang mogen duren: door de wethouders Leesberg cn Thomsen werden wy tot de nuchtere werklykheid te ruggeroepen: net bleek ons al heel Spoedig, dat er van een misbruik maken van 's Jieeren Wester- hofs afwezigheid geen sprake kon zyn: was de heer Westerhof uit de vergadering van B. en W. op 12 Juli 's avonds niet weg gebleven wegens ongesteldheid dan had men de aangelegenheid heel knusjes mét hem beha'ndold; en. toen de volgend» verga- voor f 6450. Kooper A. Go- Hieraan behoefde feitelyk niets te worden toegJBfgd. Het is de geestdriftige flpwek- kinglFvan den stillen priesterdichter Guido Gezelle, die de kinderen van het Godsryk uit- noodigt om aan de Hemelkoningin een grootsche hulde te brengen en het klinkt als de klarobn van een torenwachter over een sluimerende stad. Hij richt zich tot al degenen, die gelooven in de volheid der genade. Haar door den Godsgezant toegezegd, maar is het niet meer bijzonder bedoeld tot ons, mannen en jonge lingen? Let eens op, dat telkens herhaald: „Staat op!” Dat is voor ons! Vrouwengroot heid komt uit in dienende, zich neerbuigende, zich offerend» liefde. De man is groot, als hy staat! Hy staat op, als hy gekwetst w ordt in zjjn eer, in zyn mannanwaarde, als een be roep gedaan wordt op zyn kracht. Geen ko ningskroon staat hechter, dan wanneer de mannen zich 'daaromheen scharen. Zingen w y niet in het oude Bondslied: „Wat vallen moog, wü staan”? Daarom durf ik veronderstellen, dat de Hy wist zyn standpunt heel keurig te mo- dichter aan ons gedacht heeft, toen hij deze tiveeren, maar toch blijven wy van meening, regels neerschreef en dan zag hy dus, geze- dat binnen afzn nl.aren tijd een verbreeding ten in zyn afgelegen pastorie, de mannen en - Vermelden we tenslotte, dat voor een zacht prysje het commiezenhuisje by de Schermerpoort door de gemeente is aange- meentebegrooting aangelioden kregen. wat kans heeft, later, heel veel later, ontwerp van de gomeentebegrooting 1928 te worden Met dat alles wae het toch maar een wee moedig stemmende vergadering. Van niet minder dan zes raadsleden moest afscheid genomen worden. en de burge meester heeft natuurlijk weer de juis te woorden weten te vinden om zich.... uit de situatie te redden. Handig Was vooral dat scheid! De scheidende Mevrouw Westerhof door den Burge Vrouwenclub in gezet. 't Was een lieflijk en een vrooljjk gezicht, maar w(j hebben heel duidelijk gezien, dat aan ieder roseblaadje een traan te parelen hing En wjj hebben zachtjes mee-geschreid. In tegenstelling met den Burgemeester zullen wy van de xes raadsleden, die niet meer wederkeeren in den Raad, niet collec tief, maai afzonderlijk afscheid nemen. In een afzonderlijk artikeltje. In verband met de viering van den ver jaardag van onze Koningin op Woensdag 31 Aug. a.s. wordt aan de ouders der school gaande kinderen vriendelyk verzocht hun medewerking te verleenen, dat alle leerlin gen dien dag op school present zyn. Tot meerdere duidelijkheid deelen wü mede, dat bedoeld worden, alle kinderen die vóór de vacantie op school waren; dus niet de nieuw- ingesehrevenen voor de 1ste klas, die 1 September begint. De kinderen worden ver wacht om kwart vóór tien. Dan gaan de klei neren, d.w.z. de 1ste en 2de klas, zooals die vóór de vacantie geformeerd waren, naain den Muziektuin, waar de voorstelling om half elf begint, en vermoedelyk ruim half twaalf geëindigd is. De ouders kunnen hun kinderen aan den Muziektuin afhalen. De o vijgen, dus de bevolking van de 3de klas .iWMpooger, benevens de (Jo, gaan naar het T^iagpleiii om aan de zanghulde deel te nemen. Middags om kwart over twaalf worden dezelfde kinderen, die op het Waagpiein gezongen hebben, weer op school verwacht, om gezamenlijk naar den Muziektuin te gaan, waar voor hen de voorstelling om 1 uur begint. We waren er koud van geworden, en i» een heerlijke griezelstemniiiig bereidden wy ons voor op de dingen die komen zouden.. Daar schoofde voorhang weg en de held van het stuk verscheen: Hy bleek de moderne Palamedes, die zich wiet tot de onderdanen, maar tot de mede- bestuurderen richtte om rich te beklagen over aangedaan onrecht: Die sorgt, en waeckt, en slaeft, [en draeft, en ploegt, en sweet. En tot 's lands oirbaer vast [een lastigh ampt betreed, Eu waent de menschee aan zyn [vroombeyd te verbinden; Die sal sich jammerljjck in 't end’ [bedrogen vinden. Wat dorperheyd is dit, onedele [gemeente; Wal bitse njjd verteert het merch [in uw gebeente? Wat dolheyd u vervoert?.v Koomt reuckeloose schaar, treed (voorts, lek beu te vrede Te dingen, om 't geschil, ter [vierschaer van de rede: Doet vry u stucken daer: brengt [van u seggeu blyck, Op dat rechtvaerdigheyd een [billyck vonnis stryckl Toen volgden de gruwelijke aanklachten: Tydens de afwezigheid van den held had den B. en W. zich verstout het zevende leerjaar aan de zesde gemeenteschool op te beffen; ze wisten bliksemsgoed, dal hy de held van ouderwijs daar mordicus tegen was, maarze hadden van zyn afwezigheid willen profiteereu. Dat had men hem al vaker geleverd! Het begon steeds meer ten systeem worden! Er was heelemaal geen reden en geen aan leiding toe, om tot deze wyziging over tu gaan: er waren ongeveer evenveel leerlin gen als üi de vorige jaren; voorts was net de vraag, of B. en W. wel een be-luit hadden mogen nemen en of een en ander, niet „des Raadt" geweest was. Doch wal hiervan ook zy: Het genomen besluit was in ieder geval een onhoffelijkheid jegens.... H. M. de Ko ningin: Wolkeurint. In „de Vischmarkt" te Den Burg had Woensdag j.I. de wolten- toonstelling plaats. De heer Govers Dz. verstrekte ons hierover de volgende in lichtingen: Over 't algemeen waren de vliezen iets lichter dan vorig jaar; terwijl menig rendement door regenweer tijdens het scheren had geleden. De 1ste prijs werd toegekend Nb. 658 eig. de heer Jb. Lap Kz., te den Hoorn, gew. 7,7 K.G.. prima kwaliteit. Een voor Texel buitengewoon mooie vacht. Drie twgede prijzen wer den toegekend aan No. 544 van een 2- jarige ram Jb. Eeiman Gz., aan 4-jarige ram No. 388 van C. Keijer Hz. en aan 4- jarige ram No. 373 van IJ. Lap te den Hoorn. Derde prijs aan A. P. Dalmeijer. Eervolle vermelding aan 2-jarige No. 643 van C. Keijser Sz. Slechts 1 collectie ooienvachten was ingezonden door den heer H. C. Dijt te Westergeest aan welke een 2e prijs werd toegekend. Uitslag verkooping voor den heer A. D. Janse, gehouden door Notaris Mulder op Donderdag 25 Sept, in café Den Burg te Den Burg op Texel. Perceel 1 en 2 te zamen gecombineerd voor f 5710. Kooper J. Buijs. Perceel 3 voor f 5150. Kooper A. Go vers Rz. Perceel 4 vers Rz. Perceel 5 voor f 4650. Kooper A. Go vers Rz. Perceel 6 voor f 5000. Kooper J. Buijs. Perc. 7, 8 en 9 te zamen gecombineerd Kooper K. Vlaming Jbz. Hooibroei. Op de hofstede „St. Dona- tus" te Den Hoorn is een ernstig geval van hooibroei geconstateerd. Gisteren is, de motorspuit naar de boerderij vertrok ken en heeft men het hooivak ten deele leeggereden, terwijl een spuit in wer king werd gesteld; door het tijdig ingrij pen heeft men brand voorkomen. Badgasten. Niettegenstaande 't slech te zomerweder, dat wij dit jaar meema ken, is het aantal badgasten en het aan tal persoren, dat hier in de duinen en in dê bosschen heeft gekampeerd, grooter geweest als ooit te veren. Wij schatten het aantal personen, dat hier dit jaar in de duinen heeft gekampeerd op 500 a 600 personen, 't Badhotel en de verschil lende pensiongelegenheden te Koog en omstreken zijn gedurende de maand Augustus allen geheel bezet geweest. Terwijl ook de hotels te Den Burg druk bezoek hebben gehad. De st°eds/beter wordende communi catie van Texel en 't vaste land, heeft op dit drukke bezoek, veel invloed uit- geoelend.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 5