Kool- en Sliklaarzen Noord-Hoflandsch Oaflblad. n r Stofbindende Vloerolie Stofbindend Veegpoeder wordt btj elke hoeveelheid tegen UI1EKSI LAGEN PRIJS geleverd. JAN DE VRIES. Telefoon 324 Alkmaar Vetsneenwschoeisel met en zonder naad is BIJL’s Schoenhandel, Magdalenenstraat 5-8, Telefoon 81, Alkmaar. Nederlandsche. Landbonwbank. 3 ite MAATKLEEDIMG Het aangewezen adr<s vuoi Whw Tweede Blad Chemische Fabriek „Vriesia” ALKMAAR. I MAANDAG 29 AUG. 1927. 134 V4 1 766—ft Schooltasschen L. FRANKENBERG GA NAAR OBERWETS Mf tOLBKKT Ploterstrbat. CREDIETEN. Bi (kantoor Alkmaar: Koninnsstraat hoek EFFECTEN - COUPONS - DEPOSITO’S - DE KERMIS. EEN EN TWINTIGSTE JAARGANG. I V. K. L86—1.45 8.00—2.10 Beurskoersen van 29 Augustus. 286 184’/. 352» UITENLAND 135 159 164 844» 3O1H-7. 247 215—» zijn 1957.-»®*/. van 19Ü BH Enkele kaart. E. A. 4®/» Englan- mvf. o Totaal 1141 Hoogste temperatuui 61 gr. MUL# 187 459 498 184 94 139 301 240 247 350 13 218 354 307 153» 197 5397, 471 479 257 324 346 94» 143 153 194 188’/. 169 764 422 290 135 288 186*,, 181 290 - 857. 190» -85 186 - 807. 217 35(J 307 t' ta wasdoek of leder, met of «onder hand vat, zwart of bruin. ALKMAAR, 60*/. 133 188 62H 637—VI 468-69 476—77 256» 187*/. 168 764 422 OU* 99 401 127» 189» «7. «7. 417, 4877. 478 - 79 256’|t— 57 477 351*/,- 50*/. 61 134» 189» 66m, 4 ®/o 183» 471 350 1.20.49 138.41 1.24.56 1.37.8» 1.41.38 1.425» 1.44 1.49.1® 157.48 1. 2. 3. 4. 5. 6. 8. 9. 1. 2. 3. ,4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. LAflere prijzen den waarom. secretaris van en mr. van Loo- 1857. 1877. 323 340»-4 vanuit Luxemburg, 25 mm., met Z-O. Theater Mullens. In het Theater van den heer Mullens, aan- gekondigd als het theater pittoresque mecani- que, worden eenige nummers van be- wonderenswaardige acrobatiek ten beste ge geven. De kunst-wielrijder laat eenige onge-, looflyke staaltjes van rywielkunst tien, waar mede hij een dankbaar applaus oogst. Niet minder succes had het Russische trio met zyn bekoorlijke dansen, op de inaat van echt Russische muziek uit een zwaaiende harmo nica. Dc sterke man geeft eenige verbluffende Staaltjes van athleten-kracht te zien, waar van vooral het laatste, waarbij „de kracht patser” tien man, op een plank gezeten, op zijn voeten laat balanceeren, terwijl hij op zjjn rug ligt. Een bezoek aan het Theater-Mullens is ze ker de moeite waard KONINGINNEDAG. Ter aanvulling van ons bericht inzake de sluiting der gemeentelijke bureaux op Konin ginnedag, wordt ons verzocht er de aandacht der ingezetenen op te vestigen dat ook het personeel der gemeente-reiniging op dien dag geen dienst zal doen in verband waar mede men wordt verzocht op dien dag geen vuilnisbakken en dergelyke buiten te zet ten. ioi y, 101 3037,- 02 7. 237 »- 36 246’ 100’ 101»/, 101 1057, Verschenen is het programma van feeste lijkheden op Koninginnedag. We maken er hierbij attent op, dat des morgens een za.ngaubadc op het Waagplein gehouden wordt, waarbij het publiek tegen woordig kan zijn. Bij de zwemwedstrijden is slechts een zeer klein gedeelte gereserveerd voor betalend publiek. Men kan dus evengoed geheel gra tis de wedstrijden volgen. Tenslotte zij medegedeeld, dat medailles beschikbaar zijn gesteld door den Burge meester. het „Noord-Hollandsch Dagblad.”. Café „De Tijd.” In het café ..De Tijd» op de Laat, tegen over de Sint Dominicuskerk worden de be zoekers aangenaam bezig gehouden door het duo Beek-Boesnach van Rotterdam, dat met leuke voordrachten de kermisstemming er goed in weet te brengen. De heer Landraad aan de piano draagt hiertoe het zijne niet weinig bij. ingetwijfeld. De Weensche pianiste, Mej. Rensen, ver kortte de pauzes met opgewekte muziek. TE Van de N.V. Scheepswerf „Nicolaas Wit- sen" v.h. VV. F. Stoel en Zn., is te water ge laten: een stalen Directie-sleepboot, lang 56', breed 13’. De boot is van het gewone Di- reetieboottype, zooais dat geregeld op ge noemde werf in series wordt gebouwd. Voor op is de kajuitsopbouw, waarin kajuit met j>anken, buffet, kooi enz. en een VV. C. Mid scheeps bevindt zich de motorruimte niet 50 P.K. ruwolie motor. Op het ruime achterdek staat de sleepbeting. De boot is gebouwd voor Amsterdamsche rekening. ALKM. BAD- EN ZWEMINRICHTING. Genomen baden van 21 Augustus tot en met 28 Augustus: Heeren Dames Onvermogend (vervolg van pagina 3 hoofd blad). Schouwburgloge Doeleveld. „In de Hobbelende Woonschuit” door Joh. Eisensohn. Er is wel eens ’n tjjd geweest, dat de oaam „volksstuk” in de ooren. van het intel lectueels of als zoodanig doende pu bliek, geen al te goede klank had. Het gaf too bijgedachten van bloederige drakigheid, of op z u best vaa opgeschroefde sentimen- taliteit. Dat is evenwel anders géworden. Sinds frissche Hollandsche jongens als Her man Bouber en Joh. Eisensohn zich op dit genre hebben toegelegd, is er een kunst ge groeid, pretentieloos en eenvoudig, maar waarvoor we graag een heele portie officieele kunst, waaronder van verafgode nieuwlich ters! cadeaux geven. Tot het genre „goede volksstukken” be hoort o.l. ook deze „hobbelende woonschuit” of zooals het vroeger heette: „’t Huishouw# van Jan Steen.” z Volledigheidshalve voor wie onze aan kondiging verleden week niet lazen geven we nog eens ’n korte inhoud. Wij vinden hier geschetst de levensbe schouwingen van verschillende menschen en de wederwaardigheden van twee gezinnen. Het eerste dat van Antoon Verhuist waar men hecht aan een zekere mate >’an weelde, heeft één kind en uitbreiding van familie wordt tegengegaan, uit vrees voor minderen welstand. Het tweede gezin, dat van Karei Mulder, (zwager van An toon) bevat een groot aantal kinderen en wordt door de overige familie-leden sma lend ,,’n Huishouwe van Jan Steen” ge noemd. -’omdat er, uit den aard der zaak, alle luxe ontbreekt en door het voor zorge loosheid gehouden optimisme, de bezwaren van een groot kindertal niet worden ge voeld. Met bljjbeid gaan Karei Mulder en zijn Kerngezonde vrouw Bete, door bet leven. Het worstelen met den dood, van het eenigst kind van Antoon Verhuist, het sterven vaa een der buurvrouwen, doen Antoon en zijn vrouw besluiten ar -j— die vele vrouwen met den dood bekoopen en als eenige maanden later op St. Nico laas avond, beide families vereend zijn met twee jonggeborenen, loet alles zich op in een vroolijke sfeer, blij te hebben geloofd in een hoogere wet blij, dat er werd ge reven inplaats van genomen. 9.57.02 9.48.15 10.02.09 10.03.06 10.03.30 10.04.32 10.06.16 10.07.10 10.07.46 10.08.25 10. 9.10 10.1059 10.11.46 10.12. 3 10.12. 3 Dezelfde vereeniging hield ook een ^ved- vlucht met jonge duiven 350 K.M. Gelost 8 uur wind; lucht helder. Aankomst als volgV, P. J. Hoogakker C. Streicher R. J. Ran P. J. Hoogakker C. Streicher Idem R. J. Ban Jac. P. Blokdijk G. Hijmau KEGELSPORT. Meerdere Alkmaarsche kegelclubs nemen deel aan het jaarlijksche concours van den Haarlemschen Kegelbond. Voorzoover de deelname der Alkmaarders betreft, was de stand Vrijdagavond 8 uur als volgt: Korps wedstrijd: Den Burg I, 285; Alcm. Vtetrix 277; Onze Club I, 267; De Twee Duifjes 262. Personeels baan. Hamburger, 37. Personeele baan. Serie kaart, v. Gijzen, 96; E. A. Hamburger. Twee vijftallen: de -Burg, 525. Vrijfe baan. Hamburger telling, der. 91, 52. Vaste baan Hamburger telling. A. Eng lander 80. Parenbaan: Mevr, en de beer Oolders, 51. LICHTEN OP. Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen om half negen lichten op; Voor rij- en voertuigen om negen uur. W1NTERBIJEENKOMSTEN TE ALKMAAR. In den aanstaanden winter zullen te Alk maar weder de z.g.n. winterbyeenkomsten (kaderoefeningen) voor de Verlofs-Ofticieren worden gehouden. Als leider dier bijeenkom sten zal optreden de Luitenant-Kolonel J. N. van den Berg, Commandant van het 21e Regiment Infanterie. mr. H. Kusters, de heeren Arntz en Scheffel, respectievelijk voorzitter en i-1- --- de Kamer van Koophandel, keren Campagne. POSTDUIVENINEUWS. „Steeds in Spanning' hield Zondag 28 Augustus een wedvlucht met oude en jon ge duiven van uit Lier, afstand 167 K. M. Gelost om\8 uur nut Z. W. wind en bewolk te lucht. Aankomst ais volgt: F. H. C. Dingerdis Idem J. J. Veel S. Dingerdis J. Huilxjrts Jz. S. Dingerdis J. Huiberts Jz. G. Hijmans Jac. P. Blokdijk J. J. Veel J. Huiberts Jz. M. Th. Kroese M. Pauw G. Hijmans G. Hijmans Kan 't geen spelevaren zijn Op een luxe jacht. Mopper niet en kijk vooruit. Daarin schuilt je kracht. Kijk nooit naar een and're vlag, Brengt maar haat en wrok. Straks misschien gaat buurman’» vlag Waaien half stok. Ja, dat zijn heerlijke typen, die Oom Karei en Tante Bets. Zóó genomen uit het volk, waar ze, gelukkig, nog niet zeldzaam zjjn. Voor hen is het leven als hun woonschuit: een voorbijvarende boot mag wat deining geven, de boel een oogenblik op stelten zetten, maar dan komt toch weer de rust. Zooals het stuk, was ook de vertolking eenvoudig, maar met diep gevoel werd door alle medewerkenden gespeeld. Namen noe men zou daarom een onbillijkheid zyn tegen over de niet-genoemden. Tenslotte: hoe staan we nu tegenover dit stuk als Katholieken? We gelooven in navolging van de groote Katholieke pers bet gerust te mogen aanbevelen. Natuurlijk uit bovenstaande inhoudsopgave blijkt dat meer dan duidelijk late men jeugdige personen thuis. Voor hen is dit nu eenmaal geen kost, óók al is de strekking nog zoo goed en is dc zaak voor zoover mogelyk kiesch behandeld. Maar elke volwassene die zich niet schaamt in ’n schouwburg z’n zakdoek eens te gebruiken, om even daarna in een bulderende lach uit te barsten, ga dit stuk, da* slechts tot en met Woensdag ge- Jgperld wordt, een zien. Men ziet, de schrijver heeft óns geplaatst in 't midden van een der geweldigstige problemen van -onzen tijd: het kinderaantal in verband met de sociale kwestie. De oplossing ervan geeft Oom Karei, o ko beminnelijk eenvoudig. Hoort hem zingen: Gastvrij zal myn scheepje zijn. Kleine passagier. ’k Zet je op mijn monsterrol. Brengt allicht vertier, D’r is altijd een plaatsje vry Op een goeie schuit. Die wil varen gaat maar Mee de haven uit. AGENDA. PATRONAAT ST. ROSA. Morgenavond geen patronaat. Dinsdag 6 September worden „alle meis je» verwacht wegens belangrijke mededev- lingen. 8TAATSLEENLNGEN 4» Nederland 1917 5 X idem 1919- 6 X idem 1928 6 X Ned. Indifl 1928 - BANKINSTELLINGEN Koloniale Bank Indische Bank Handel Mpjj INDUSTR. OND. BINNENLAND Jurgens Oude Philips NederL Kunstxjjde INDUSTR. OND. BUITENLAND Anaconda Steel oomm. CULTUUR MAATSCHAPPIJEN Cultuur Vorstenlanden Dito Actions H. V. A. --- Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie -- Poerwored jo MIJNEN Kedjang Lebong PETROLEUM Dordtsche Petroleum Kon. Ned. Petroleum Steaua Romans R U B B E K-M A A TSO HA PPI JEN Amsterd. Rubber Bandar Rubber D»4i Bak Rubber Indische Rubber Intercontin. Rubber Lam pong Sumatra Rubber Oost-Java Rubber Serbadjadi Silau Vico'z -r nmt FïfTJF HoIL Amer. Lyn Kon. Boot Stoomvaart My. „Nederland” Niev. Goudriaan Paketvaart Scheepvaart Unie Manne Common. Marine Preferent TABAKKEN Dell Batavia Deli-Ma.cschappQ Senembah Oostkust - AMEK SPOORWEGEN. Erie Spoor Southern Rails Union Pacific Wabash. Pailway PROLONGATIE -- SCHOUWBURG „HET GULDEN VLIES.” „De baa^ zoekt ’n vrouw” („The farmers Wife”) Biyspel in 3 bedrijven van Edin Phillpotts; vertaling van Herre de \os. N.V. ..Het Nieuwe Neder- landsche Tooneel” Artistiek Leider: Louis Saalborn. Met groot succes heeft het wakkere gezel schap van Louis Saalborn en Elias van Praag gisterenavond het kermis-tooneelseizoen in „Het Gulden Vlies" geopend. Hét blykt wel, dat het Alkmaarsche pu bliek zich steeds meer gaat interesseeren voor goed, voor écht tooneel: wie had tot voor eenige jaren durven voor spellen, dat nog eenmaal op de eerste avon den van een Alkmaarsche kermis twee groote schouwburgzalen nagenoeg zouden zijn uit verkocht, ondanks de massa's publiek, welke andere voorstelling en in groote tenten en in bioskoopzalen van de straat absórbeeren! Inderdaad, het Alkmaarsche publiek heeft geleerd, goed en écht tooneel op prijs te stellen: dat is een goede stap voorwaarts in de richting van meer en betere volkscul tuur, een heel gróóte stap, als we beden ken, dat er tot voor 'n tiental jaren heele kermisweken voorbijgingen, waarin geen enkel voor katholieken te genieten stuk werd opgevoerd, terwijl de artistieke waarde van dié stukken veelal operetten ook vaak beneden nul was. Dezen vooruitgang hebben wy te danken aan de gezelschappen van rasechte artisten, welke sindsdien te Alkmaar zjjn komen op treden en den beteren smaak van het pu bliek in alle bescheidenheid zy bet gezegd: met medewerking van de pers gevormd en ontwikkeld hebben. Daarmede is niet gezegd, dat men steeds met superieure stukken van hooge artistieke en cultureele waarde verschijnt. Och neen! En dat is ook niet noodig. Vooral in een kermis weck mag er in het gepaste genre wel iets luchtigs te genieten vallen: zoo iets als waarmede de heer Saal- trom thans Alkmaar is komen verrassen. „De baas zoekt een vrouw", 't is de leuke geschiedenis van een weduwnaar „op middelbaren leeftijd en een ietsje daarover heen”, die, koste wat het kosten moge, nog een vrouw wil trouwen: met zjjn huis houdster maakt hij een waschlyetje van huw bare dames uit zijn omgeving op: op de kluchtigste wijze worden deze stuk voor stuk „gevraagd", en telkem loopt de goeie ouwe heer een kluchtig blauwtje. Dén gaat hem een licht op: dat hij nooit aan z'n goeie, trouwe huishoudster gedacht heeft! Zy moet en zal de uitverkorene van den ryken farmer worden! En zy schikt zich maar wkt graag in dit noodlot. V Doch als ’t eenmaal zoover is, dan komen alle huwbare dames, die den baas een blauwtje hebben laten loopen, op han gende pootjes terug: ze hebben zich be dacht! ze zyn te haastig geweest! enz. enz. Maar nu kent de oude heer geen pardon meer, en tot groote ontsteltenis van de graag-huwende schaar, vertoont hü zijn L.-i—L -4—a aa als zijn toekomstig vrouwtje. Aan dit lachwekkend motief loopen nog twee blij-eindende liefdes-geechiedeniesen parallel. Men krygt van 't goede dus wél zijn deel in dit stuk! Het geheel is grappig en al rammelt het tweede bedrfjf ook 'n beetje het pu bliek blijft aan één stuk door genieten van de vele geestigheden en het leuke der situ aties. Louis Saalborn vervult daarin de dank bare rol van „baas” op meesterlijke wijze en verrast telkens opnieuw door zijn schit terend komisch talent. Sophie de Vries is de „gewone" huis houdster, juist zóó gewoon als de goede huishoudster uit lang voorbije tyden ge weest schijnen te zjjn. Oscar Tourniaire had de dankbare taak, de trouwlust-eigenaardigheden van zyn baas met zjjn schampere opmerkingen omtrent vrouwen en huwelijken het gewenschte con trast te verleenen. Kostelijke typen vormden de vrouwelyke huwelyks-candidaten: Anna Sablairolles als Thirza Tapper en Antoinette Sohns als Mary Hearn. Vlot verliep ook het entourage liefdes spel, dank zy Elias van Praag en Julia de Gruyter ten eene, en dank zjjn Rien van Noppen en Helene Treep-Vink ten andere zjjde. De oude Bart Kreeft had als buurman Henry Caaker alweer terstond het publiek ingepalmd, evenals Miep van den Berg als dienstbode in haar klein, maar fijn ge speeld rolletje. Men vergeve het ons, dat we ’t by deze vermelding laten: de „dramatis personae” waren gisteren buitengewoon talrijk, en daarbjj had men zelfs nog Alkmaarsche „krachten” moeten requireeren: een dochter tje van den heer A. Goes en een zoontje vin den heer O. Worm. Die leefden al vroeg in plankenland! En zoowaar zagen we op een’, bepaald moment ook een troepje Alkmaarsche jon gelui ’t moesten artisten van een strijkje verbeelden het tooneel overstappen! UITSTEL. By beschikking van den Minister van Oorlog, is aan den dienstplichtige J. Berke- lie, uit deze gemeente uitstel van eerste- oefening verleend. Aan den dienstplichtige J. van der Linden uit deze gemeente, is uitstel verleend van de verplichte herhalingsoefeningen. FILMAVOND ST. JOZEF-PATRONAAT. De Zondagavond in het gymnastieklokaal van de R.K. Mulo-school gehouden film avond van St. Jozef en St. Rosapatronaat mag zeker uitnemend geslaagd heeten. De zaal was totaal „uitverkocht". Er heerschte reeds vanaf den aanvang een allerprettigste stemming en wat is er ge lachen om de komische films. Maar ook, wat werd medegeleefd met de films van andere strekking als „De geheim zinnige chauffeur”. Men hoorde dat aan de uitroepen en de meening der kleinen omtrent het gebeurde werd door hen niet onder stoe len of banken gestoken. De aanwezigen waren ongetwijfeld met het gebodene zeer ingenomen, gezien het enthousiaste applaus dat na ieder nummer opklonk. Pater Lejjgraaf en de commissie-leden heb ben zich zeker heel wat moeite moeten ge ven, maar hef moet voor hen een voldoe ning zijn, op dezen welgeslaagden avond te kannen terugzien, want geslaagd was deze 01

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 8