Noord-Hollandsch Dagblad. AA^ijn des Levens in heele en halve fleaschen. Drogisterij Jan de Vries, I Kederlandsehe Landboawbank. BUkantoor Alkmaar: Koninnsstraat hoek Pleterstreat. EFFECTEN - COUPONS - DEPOSITO’S - CREDIETEN. Tweede Blad. ALKMAAR. Tel. 324j DINSDAG 30 AUG. 1927. II KONINGINNEDAG. r :oo»/,« 101*/,, 100»/, :oi» Tabellarische Boeken L. FRANKENBERG De Wrthoudersverklezlng. Koortsverdraj ven, Zenuwstifllen en DOET DE lingen der Roomsch Katho lieke Jongens- en Meisjes scholen. De vlaggen uit! Aan de Ouders van de leer- DE KERMIS. Zaadmarkt 74 Hikmaan 1 de zaak staan er van DE HOOFDEN DER SCHOLEN. EEN EN TWINTIGSTE JAARGANG. 1JM—1.46 «00-3.16 188 316K-6K 94/1 1UH 186H-6'/, 188 780-1 149 148 f «4*H 3C5 «19 hij geeft Mtes pianomuziek Zóó staan de zaken. We hebben ons zelf een.3 de vraag gesteld, 5.i9 471*/, 480M 25» 184H 477 349 323 346 340 301 473 345 94M 141‘. 187*/. 168 778 424’/. 291 ‘317. 323 344 88 100 190 540 472—1% 482—80 257 60M 434*/. 188’/. 66 4 o/# 302 236’/. 246 346*,. 12*’/„ 217 360 307 153 197 60 132 M lfc«H 65M 3’/, o/# 6M 4044 286'4 18«H 178 944 299 235 245 346 299- 300 236 87*/. 99*4 190*,. 218 189H 67. 40».. 166 776 421 292 184K Tegenover deze oplossing f zing van een college van B. bepaald program; het »ou natuurlijk de Beurskoersen van 30 Augustus. STAATSLEENINGEN 4M X Nederland 1917 6 idem 1919 6 X Idem 1923 6 Ned. India 1923 - BANK INSTELLINGEN Koloniale Bank Indische Bank Handel Mpjj. 1NDUBTR. OND. BINNENLAND Jurgens Oude Philips Nederl. Kunstzijde INDUSTR. OND BUITENLAND Anaconda Steel comm. CULTUUR MAATSCHAPPIJEN Cultuur Vorstenlanden Dito Actions H V. A Java Cultuur Ned Ind. Suiker Unie Poerwnredjo MIJNEN Redjang Lebong PETROLEUM Dordtscbe Petroleum Kon. Ned. Petroleum Steaua Romana RUBBER-MA ATSCHAPP1JEN Am «leed Rubber Bandar Rubber Deli Bat Rubber Indische Rubber Intercontin. Rubber Lampong Sumatra Rubber OosÜJava Rubber Serhadjadl Bilan -------- Vico's - -- SCHEEPVAARTEN Holl Amer. Lijn Kon. Boot Stoomvaart My. „Nederland" Niev. Goodrtaaa Pak at vaart Scheepvaart Unie Marine Common. Marine Preferent TABAKKEN Deli Batavia Deli-Ma» t^chappQ Senrmbah Oostkust AMER SPOORWEGEN. Erie Spoor Southern Rails Union Pacific Wabash. Pailway PROLONGATIE 286U 186»;, 180 285»/,—«v 186 178M -9 mogen ’t hierbij laten. De overige acteurs we behoeven zelfs geen figurant uit te zon deren pasten zich aan 't geheel aan en werkten mee tot die harmonie, welke nu eenmaal voor kunst, op welk gebied dan ook, onontl*eerlqk is. Woensdagavond reprise. Volwassenen, die nu eens een onzer moderne producten wil len bijwonen met een in dit geval heel eigenaardige tooneelstrekking, gaan er heen. Ze zullen over hun kermisavond allerminst te klagen hebben. De aanwezigen waren ook nu ten volle voldaan. Na elk bedrjjf langdu rig applaus, na 't laatste herhaaldelijk terug roepen en gordjjnhalen. Gedurende de entr’ het Waagplein, dit aanhooren en opgang Rozenkrans” ters verschijnen. Zij trekken publiek!!! zongen hebben, weer op school verwacht. 1 om gezamenlijk naar den Muziektuin te gSln, I waar voor hen de voorstelling 0111 1 uur begint. Daar ook wij wel eenig belang stellen in de komende wethoudersverkiezing, hebben wij naar aanleiding van het bovenstaande hier en daar eens geïnformeerd, voor zoo ver dit noodig was, en zoodoende zijn wij in staat onzen lezers een aardig brokje ..ge schiedenis” te vertellen. Weinigen zullen vermoed hebben, dat er in deze dagen al zooveel wethoudersverkie- zings-geschiedenis bestond! „De -Het I neei." Het was te verwachten dat N.V. <J4et Nieu we Nederlandsch Tooneel” artistiek leider Jamis Saalborn na de succesvolle opvoe ring in de serie abonnemeutsvoorstellingen dezen winter, gedurende de kennisweek een paar heropvoeringen zou geveu van „De slandigen”, naar den gelykuauiigen roman door Jo van Ammers Kuiler en A. Defresne. Gisteravond heeft de eerste herhaling plaats vonden, met groot succes voor de acteerende dames en heéren. ’017,. 101»/,, 101 iot»4 In verband met de viering van den ver jaardag van onze Koningin op Woensdag 31 a.s. wordt aan de ouders der school gaande kinderen vrfendeljjk verzocht hun medewerking te verleenen, dat alle leerlin gen dien dag op school present zijn. Tot meerdere duidelijkheid deelen wij mede, dat bedoeld worden, alle kinderen'die vóór de vacantie op school waren; dus'niet de nieuw- ingeschrevenen voor de eerste klas, die 1 September begint. De kinderen worden ver wacht om kwart vóór tien. Dan gaan de kleineren, d.w.z. de 1ste en 2de klas, zooah die vóór de vacantie geformeerd waren, naar den Muziektuin, waar de voorstelling om half elf begint, en vermoedelijk ruim half twaalf geëindigd is. De ouders kunnen hun kinderen aan den Muziektuin afhalen. De overigen, dus de bevolking van de 3de klas en hooger, benevens de Ulo, gaan naar het Waagplein om aan de zanghulde deel te nemen. ‘«-Middags oin kwart over twaalf worden dezelfde kinderen, die op het Waaplein ge- 539 4 471M-7O 481-79 258/k-8 Geruimen tijd geleden hebben de heeren Westerhof en Sietsma het wenschelijk geoor deeld, de heeren Thomsen en Gevers uit te noodigen tot een bespreking over de wet- boudersk westie; die bespreking heeft ook in derdaad plaats gehad en bij die gelegenheid kwam de heer Westerhof met het voorstel: Er zullen voortaan drie wethouders zijn: n.l. 1 R.K., 1 S.D.A.P.-er, plus.... de heer Thomsen, indien do Vrijheidsbond tenminste zou willen medewerken tot bereiking van de volgende twee idealen: 1. Wethouder Ringers zonder meer weg uit B. en W., en 2. geen verslechteringen ten aanzien van het. Openbaar Onderwijs. Wat de heer Westerhof hieronder verstond gaf zachtjes uitgedrukt blijk van een tamelijk „onbekrompen” opvatting inzake besteding vim gemeentegeld. Na rijp beraad heeft de Vrjjheidabondsche fractie hierop geantwoord, dat men het op prijs zou stellen, als men het alvorens men tot bepaalde conclusies kon komen - ééns zou worden omtrent een ernstig bezuinigingw- program: de toestand der gemeentefinantién eischte een dergelijk bezuinigingsprogram allerdringendst; in deze overtuiging was men nog gesterkt door het feit, dat de heer Westerhof zich inmiddels In den Raad erover uitliet, dat de 814 pOt. pensioenpremie weer voor rekening der gemeente behoorde te komen, en dat het onderwijs het volgend jaar wellicht 50.000.méér dan thans van do gemeentekas zou vorderen. In die dagen schijnt de heer Westerhof ook aan een hooggeplaatst gemeente-ambte- naar medegedeeld te hebben, dat hij nu de Vrijheidsbond zulk een „^uinig” stand punt bleek in te nemen nog maar weinig hoop had op een toekomstige samenwerking in B. en Wmet den Vrijheidsbond. De Vrijheidsbond, dit alles vernomen heb bende, schreef aan den beer W’esterhof, dat na de uitlatingen van den heer Westerhof ook zqn fractie nog maar weinig hoop op samenwerking koesterde; mocht de fractie zich vergissen, dan zou zij dit gaarne ver nemen. Van dit schrijven werd ook een afschrift aan de Vrijz.-Dem. fractie gezonden, doch tan geen van beide fracties kwam eenig ant woord in, waarop de Vrqheidsbondjjche f.ac- tie na lang wachten in een schrijven verklaarde de onderhandelingen met de 3. D. A. P. en de V. D. als geëindigd te be schouwen. 1 Wij houden een zeer uitgebreide sortee- ring vanaf 4 tot 52 kolomtpen. ALKMAAR, Ter Hail's Revue 1927. Ook gisteravond heeft weer ’n talrijk pu bliek genoten, niet alleen van 't schoons en geschitter voor de oogen, maar óók en vooral van dien beerlijken Buziau. Terecht wordt deze als Neer lands fijnste clown geprezen, die voor zqn drie beroemde Franscbe vakge- 1100ten niet behoeft onder te doen. Elke beweging van hem, alle mimiek, ja zelfs zjjn allerstilste spel is geestig. Al was er niets anders wat er intuaschen wél is! dan was zijn optreden alleen al •n gang naar deze Revue waard. andigen” door N. V. iwe Nederlandech Too- mc en wat er thans zou kunnen en moeten ge-chie- 4en. Naar ons bezien twee wegen open: 1. ófwel men lost de wethouderekwestie op naar het evenreligheidsbeginse], 2. ófwel men vormt een college van B. en W. op een bepaald program. De toepassing van het evenredigheidsbe ginsel lijkt heel mooi en geeft o.i. ook een billijke verdeeling van het aantal wethou- derszetels; men mag daarbij echter de moei lijkheden juist in het Alkmaarsche geval niet onderschatten; we zouden natuur lijk moeten krijgen: 1 R. K. en 1 S. D. A. P.-wethouder, plus 1 van christelijke zjjde; de vierde zetel zou ófwel aan den Vrijheidsbond, ófwel aan de Vrjjz.-detnocraten ten deel moeten vallen (beide fracties hebben kwantitatief ge sproken dezelfde rechten). Nu mag echter niet uit het oog verloren worden, dat ook de burgemeester volbloed Vrijheidsbond er ie, zoodat door een ver kiezing van den V. B. er de schaal Al te erg zou overslaan. waartegenover weer staat, dat geen der beide V. D.-raadsleden naar onze bescheiden meening „wethouder- abel” is, gezien hun vele en voortdurende verrassende zwenkingen in de Alkmaarsche gemeentepolitiek. Intussehen werden ook door de rechtsche partijen meermalen besprekingen gevoerd, doch deze leidden tot op heden nog niet tot een definitief resultaat; naar wjj vernemen, zal de R. K. fractie vanavond ver gaderen naar aanleiding van de uit- noodiging der V.D.-fraetie tot een gezamen lijke bespreking over de wetlioude.rsverkie zing; misschien komt daar ook nog ter sprake de bekende motie der 8. D. A. P., welke eveneens aan de R- K. fractie werd toege zonden. Naarmate de dag nadert, waarop de wet houdersverkiezing zal moeten plaats heb ben, gaat men zich in zekere kringen meer en meer interesseeren voor de wijze, waarop deze politieke puzzle ditmaal zal worden op gelost. Opmerkelijk is het, dat men ter rechter zijde een ijzingwekkende kalmte demon streert, terwjjl een deel der linkerzijde tee- kenen van ongerustheid vertoont. Een nieuw teeken van die ongerustheid vonden wij in „Het Volk” van gisterenavond: „In de politieke kringen heerscht, in ver band met de aanstaande wethoudersverkie- zingen, „vredige” rust. Of zou het de stilte zijn, die den storm vooraf gaat? Er gaan ook geruchten in Alkmaar, dat men, en hiermede wordt bedoeld de rechtsche raadsleden plus 2 vrijheidsbonders, het er op wil wagen, om een sociaal-demokraat uit het kollege van B. en W. te weren en het kollege zou komen te bestaan uit één R. K., één A.-R. en één V.B. Zouden de heeren daartoe den moed heb ben? Er was in Alkmaar zoo ver als wü georiën teerd zijn, nog geen wolkje aan deti politie ker! horizon, totdat bekend werd, dat de V.D.-raadsfractie alle leglen van den nieuwen raad schriftelijk heeft verzocht om op Vrij dag 2 September a.s. samen te komen in het Stadhuis, om een bespreking te houden over de wethoudersverklezingen en het be zetten van diverse raadskomznissies. Wij zien met belangstelling deze vergade ring tegemoet, doch ook, boe de V.D. het .appeltje zullen schillen.” Nog één dag scheidt ons van de eerste feestviering te Alkmaar van dezen toch zoo gedenkwaardigen dag. Hei Comité heeft hard gewerkt en eenige leden offerden zelfs een deel van hun -^cantieruet om de noo dig e voorbereidingen te treffen. Het spreekt vanzelf, dat het Comité in de korte wjjle van voorbereiding geen uitgebrekle plannen durfde beramen en daar bovendien de geld middelen beperkt bleven mochten deze ook niet al te kostbaar worden. Het is voor het Comité echter een zeer groote voldoening, dat talrjjke stadgenooten door geldeljjke bij dragen de herdenking grooter kans van sla gen gaven, terwijl van verschillende zijden medailles beschikbaar werden gesteld. Bui ten de gisteren reeds genoemde prijzen mocht het Comité nog medailles ontvangen van: de heeren Mr. Langeveld, Mr. D. van Houweninge, van Burken, A. Englander, D. G. G. Margadant. de Alkmaarsche Roei- en Zeilvereeniging (2), de Alkmaar-che Water ratten en ,,’t Gulden Vlies”. Het programma is reeds verschenen en tegen betaling van 10 ets. verkrijgbaar ge steld.' Door aankoop van een programma steunt gij het comité in zijn werk, zoodat het gaarne op een ruimen verkoop rekent. Het comité vertrouwt, dat nu de scholen vrijaf hebben e’. er in Alkmaar eindelijk feesten zullen worden georganiseerd, ook de werkgevers in deze stad, zoover zulks den goeden gang van zaken niet belemmert, aan het personeel vrijaf zullen willen geven. De zwemmers doorklieven het water en de wiel- rfdende jeugd gaat er prat op U zijn be hendigheid op het stalen ros te toonen, ter wijl ruiters op houten paarden en op voor wereldlijke nibberdieren zich door de Han delskade zullen voortbewegen. Aan de bevolking wordt beleefd verzocht de vlaggen uit te steken. I.aat de stad een feestelijk aanzien verkrijgen en toont ook uw belangstelling door de wedstrijden bQ te wo nen. Hoort ook den zang van de duizeiuftm schoolkinderen op het Waagplein, Geheel kosteloos kunt U dit aanhooren en aan schouwen. Moge dit feest, hetwelk thans op beschei den voet wordt begonnen, leiden tot een waardige jaarlijksche herdenking van den verjaardag vau het hoofd van onzen staat. De prijsuitdeeling zal op een nader te be palen dag en plaats zoo spoedig mogelijk volgen. Gelijk te verwachten was, viel het bezoek op kermis-Maandag niet mee. In den middag heerschte er nog al drukte langs den weg, doch de hoofdzaak moet komen van de avon den en dan was het gisteravond bepaald stil. Ook de schouwburgen waren niet geheel bezet. Enfin, we zullen voor de volgende dagen maar op beter hopen. Het weer houdt zich anders buitengewoon goed. Daar kan het minder drukke bezoek dus niet aan geweten worden. N.V. Vereen. Rotterd Hofstad-Tooneel. Dir. Cor v. d. Lugt Melsert. Opv. van „DoverCalais”, blijspel' in 3 bedrijven van Julius Bestl, vertaald door Jan v. Ees. Regie: Cor v; d- Lugt Melsert. „Laat óne dan den trots onzer domheid, de arrogantie onzer oprechtheid.” Daar hebt U een van de vele tendenzen, waarmee dit stuk van vrouwen-emancipatio doorspekt is. Neem die tendenzen. die apho- rismen, de kernachtige stellingen, welke de éénige vertegenwoordigster van de schoone sekse in dit stuk. Miss Gladys O’Halloron te kust en te keur etaleert tegenover de man nenfiguren, die m 'n ommezientje haar aan bidders geworden zijn, neem die snedige uitingen zeg ik weg en er blijft over een |ardig. maar tamelijk onbenullig gege ven, dat door vlotte dialoog, komische scènes, geraffineerde décors en costumes, natuurlijk niet nalaten zal. te amnseeren. een gezelligen indruk te maken. We noemden het een propagenda van de vrouwen emancipatie. Want dit is 't. Voor niets ter wereld, in casu: een knappe zee officier van 3ó jaar met leege portemonnaie of een ontgoocheld multo-millionaire van om en bjj de 50, voor niets geeft Gladys haar vrijheid prijs. Zij wil blijven de onafhanke lijke. sterke vrouw, die om de z_g.n. superio riteit van 't sterke geslacht giert, die den man geducht de waarheid zegt en aan hèm leert, dat de wil ten slotte alles is. Is ’t n^ te verwonderen, dat ze den heeren vAArwel zegt, zooals ze ten tooneele kwam, in.... badcostuum? Ze geeft zelfs geen kik over de schitterende gardsTo»^. die de rijke Ameri- rikaan. die met 'n bah! op z'n lippen „der minachting negeert ze die. Kan ’t moderner? We gelooven hiermee de quintessence van de zaak te pakken te hebben, *t Spreekt, dat de mannen mgepalmd zjjn, dat zelfs de Ame- rikan. die met 'n bah! op z’n lippen „der wereld afgestorven was”, nu geïmponeerd is door dit dapjmre vrouwtje en ’t verlangen te kennen geeft, kennis te maken met de hedendaagsche vrouwen, die de revolutie zullen brengen en met de mannen, die zulke dames gevormd hebben. De inhoud zelf? O, betrekkeljjk eenvou dig: een Amerikaan, Patrick Sandercroft, is door z’n vrouw bedrogen, heeft van de we reld, sa ’t zenith van geluk bereikt te hebben, genoeg en besluit met een stoomjacht „Ulys ses” om te zwerven, geen enkele haven meer aan te doen en de menschen als laten we maar zeggen als pestbacillen (excuses du peut) te mijden. De équipage, die met hem contracteert, heeft ’t uitstekend, geniet alle luxe, maar moet natuurlijk ook de samenleving derven. Alles gaat goed, zelfs de journalist, ’t type dat voor niets staat, krijgt geen vat op den monomaan, tot’t „cherchez la femme”, mede in ’t geding komt. Dan is ’t pleit red deloos verloren. De journaliste Gladys 0’ Halloron zet een comedie op touw: ze wil z.g.n. overzwemmen van Dover naar Calais, zich dus trainen en laat zich door de be manning van „Uiysses” oppikken, 't Is niets voor een vrouw hinnengehaald te worden, neteliger wordt ’t probleem, als ’t er om gaat, ze weer weg te loodsen. U begrijpt ’t al: haar haan kraait koning. Allen worden ze op 't manwjjf, zonals San- dercroft ze met opzijzetting van alle galan terie betitelt, verliefd, vanaf den zwarten scheepskok Holbrust, die uitgelezen liflafjes voor haar bereidt, tot den scheepskapitein Tuttle, een ruwen zeebonk, die een vrouw tot dusverre iets verschrikkelijks vond en Gladys nu m de geheimen van ’t compas in wijdt. In den beginne wil Sandercroft de in dringster aan wal zetten, maar als ze dreigt, een feuilleton over hem te schrijven, schrikt hij terug en sluit haar in een kajuit op. Ze weet dat spreekt te ontkomen in de salon der boot, danst tango, brengt alles en allen van de wijs en de rest weet u. Jan van Ees heeft van ’t stuk een heel goede vertaling gemaakt De rake snedige zetten kwamen pittig tot hun recht, dreig den hier en daar wat té pikant, té gewaagd te worden. Maar we zeiden ’t al: als opper vlakkig ,Jtqk”-stuk blijft er nog veel te ge nieten over. Daarvoor stond one trouwens de hoogst-serieue opvatting van den regisseur en z’n staf prima krachten borg. Mise-en-scène b.v. tot in de puntjes ver zorgd. Zoo speelden le en 3e bedrijf op ’t dek van 't storajicbL Ja, die zaak was een voudig af. En wat 't spel aangaat, och, goe de wijn behoeft geen krans. Wat o_a. te zeg gen van Annie v. d. Lugt Kelsert-van Ees, wat anders te zeggen, dan dit ze opende-op Annie v. Ees was met haar zoo juist, zoo verzorgd spel? leder moment van stembui ging. van gesticulatie, van impulsieve uiting is studie waard. Cor v. d. Lugt Melsert gaf den gedésillusioneerdcn Croesus, ’t type, dat er genoeg van heeft, en een maatschappeljj- ken zelfmoord begaat. Dat was cynisch, wat hij gaf. Z’n direct modedansen op ’t einde van 't tweede indrijf leek ons te bruusk, te onlogisch, maar, dat lag aan ’t stuk. We Kozen krans” Vanaf Donderdag zal in de Schouwburg- loge op bet Dodenveld, waarin thans „In de hobbelende woonschuit’’ gegeven wordt, door „De Vereenigde Schouwspelers”, di rectie Pierre Mol», opgevoerd worden „De Rozenkrans”, tooneeiepel in vier bedrijven, door A. Bisson, naar den wereldberoeinden roman van Florence L. Barclay. De pers is uitbundig in haar lof over spel en stuk. Men o.irdeele: Nieuwe Rott> rdanuche Courant: Het too- neelstuk, naar den overbekenden roman v»n Florence Barclay is.... romantisch, vloti om aan te zienIeder bedrijf heeft zijn dankbare spelmomenten.... Aangenaam, zooale ook voor de velen, die van het boek hielden het sentiment aangenaam was, en beminnelijk nu edelll! De Maasbode: Een stuk, dat de massa zal kunnen pakken en boeien tot het eind.... en de bezetting! De hoofdrollen zqn zeker bij Pierre Mols als Gerald Dalmain en Enny de Leeuwe ate Jane Champion in goede handen. Ik‘ slotereatie.een geweldig Niemand zal van een bezoek aan „De Vereenigde Schouwspelers” spijt hebben 1 De Tijd: Verreweg de beste Première van den laatsten tqd te Amsterdam!’! Enny de Leeuwe was zuiver-ontroerend door haar 100 eenvoudig-natuurlqk, wann-menschelqk, tevens weloverwogen, beheerscht spel. Zéér bijzonder was hare creatie van Jane Cham pion. Pierro Mols als Gerald Dalmain.... staat de verkie- en W. op een meest ideale toestand zqn, indien alle par tijen zich op een bepaald program vereenL gen konden, doch dit mag wel uitgesloten worden geacht; daarnaast mag echter ook een goede meerderheidsregeeriiig niet ver smaad worden. Komt er een goede meerderheidsregeertng, dan tullen er in het belang der gemeente vooral in het belang der gemeentefinantiën zaken gedaan kunnen worden. En daarom luidt one advies: Indien men xonder de hoogste ge meentebelangen te schaden eën meerder- heidsregeering kan vormen, dan ga men hiertoe over. Indien niet, dan trachte men met passen en meten waarbij ook persoonlijkheden niet uitgeschakeld kunnen worden een zoo goed mogelqk evenredigheidscollege samen te stellen. weet zich heel gelukkig te hoeden v,x>r-/' ^overdreven gevoelige. Ook zjjn spel is fijn en juist afgestemd. Zoo weten deze twee het laatste bedrijf op te voeren tot een prachtig, boeiend, slot met 'diepere accenten. Een voortreffelijke voorstelling, die warme aanbeveling verdientll! Het Vaderland: Menigeen, die vroeger ge noten heeft van het boek vsn Floren» Bar clay. zal graag deze gescbhdenis van een verwaarloosde liefde nog etns op de plan ken terugzien. Enny Je Leeuwe speel*, met c later met geved de rol vau Jaflfe Pierre Mols is de schilder, en hem buiten?-woon sympathiek. Het Centrum: De schrqver blijkt in rui-ne mate fqn geve el te bezitten, om het ct ik te doen maken. Stukken als „De moesten er meer in onze thea-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 12