provinciaal nieuws. BOVENKARSPEL. UITGEEST. BEVERWIJK. OUDESLUIS. NIEUWE NIEDORP. EGMOND-BINNEN, f WAART-AND. ANDIJK. WESTWOUD. ZIJDEWIND. In kas OP voorge- kunnen geschieden. Aangemoedigd door het succes van vori- I I ver- uto's Voetbalwedstrijd- Zondagmiddag *|x* l.lo V.V.U. I tegen W.F.C. II en III gecombi neerd met een uitslag van 91 In ïret voor- deel van V.V.U. De wedstrijd tusschen 'V.V. U. II en ’t Asseiidelfter elftal had niet plaats, daar laatstgenoemd elftal niet was ovgekomen. Uitstel. Bij beschikking van den Mi nister van Oorlog, is aan den dienst plichtige L. M. Bleeker, uit deze ge meente, uitstel van eerste oefening ver leend. Vergadering van den Raad der gemeente op Vrijdag 26 Augustus 1926 des avonds half acht ten Raadhuize. Aanwezig alle leden. De voorzitter de heer C. Boom Jbz. Burgemeester, opent de vergadering en geeft het woord aan den secretarie tot het voorlezen der notiden van de vorige ver gadering, welke onveranderd worden goed gekeurd. Komen in behandeling: Proces-verbaal van kasopname, was en moest zijn f2510.10/4. Verdaging der, beslissing van ge jaar, is wederom besloten Maandags een optocht te doen houden van versierde fiet sen voor enkelingen en groepen, en ook de gelegenheid open te stellen voor versierde rijtuigen, waarop landbouw of iets derge lijks gehuldigd wordt, voor welke optocht prachtige prijzen worden uitgeloofd. Verder kullen er volksspelen worden gehouden. Pols gebroken. Een zoon van den land man Lindenbergh had het ongeluk, terwijl hij het vee ging voederen, zoodanig te vallen dat hij zijn pols brak. Gemeenteraad. De raad der gemeente Nieuwe Niedorp vergaderde Vrijdagmorgen te tien ure in het openbaar. Voorzitter Burgemeester A. Visser. Secretaris de heer P. Haringbuizen Jr. Afwezig do heer P. Blokker Jz., met ken nisgeving van verhindering. Na opening door den Voorzitter volgt le zing en goedkeuring der notulen. Naar aanleiding der notulen deelt de voorzitter mede, dat B. en W. reeds met het Bannebestuur hebben gesproken inzake de wegverhreeding in enkele deelen der; gemeen te en zullen nadere voorstellen hierover aan den raad worden gedaan. Wat betreft aanleg van waterleiding aan de Langereis, waarover de heer Gaijaard in de vorige vergadering de vraag stelde of daaromtrent reeds iets bekend was, deelt de Voorzitter mede, dat bij over dat onderwerp heeft gesproken, met den Burgemeester vjjn Hoogwoud, waar men wei 'een welwillend standpunt omtrent deze zaak inneemt maar Burgemeester Brecbaart. Weende, dat alsnog gewacht moest worden tot er meer drang komt van de menschen to Langerel«, gein. Hoogwoud, om tot aanleg der waterleiding aldaar te kom :.i. De voorzitter wil eveneens wachten tot er meer tljang van de ingezetenen aan de Langereis onder Nieuwe Niedorp komen. Algemeen wordt dit standpunt goedgevon den. Verder wijst de voorzitter er op, dat de heer Gaijaard heeft gevraagd of er wijziging is te brengen in de Kiesw’et. Dit is in bespreking gebracht in de Ver eeniging van Bir. r emeesters en Secretaris sen in het Kanton Scbagen. Geprobeerd zal worden om dit onderwerp aanhangig te maken bij de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Do. heer Wit vraagt omtrent een uit de gemeente Opmeer gekomen armlastig gezin of Opmeer al vergoeding te dezer zake heeft aangeboden, waarop de voorzitter ontken nend antwoordt. Voorts is ingekomen: Procesverbaal van de jongste kasverifica tie, waarbij f 1828.77.4 in kas was en wezen moest. Bericht, dat het raadslid, de heer H. Bor«t de benoeming tot schatter heeft aangenomen. Aanvraag van het R.K. Lyceum te Alk maar om*eeno subsidie van f 150 voor ei ken leerling uit deze gemeente, die het Ly ceum zal bezoeken. R. en W. staan sympathiek tegenover de ze aanvraag, doch adviseeren om deze thans voor kennisgeving aan te nemen en latër, als er een of meer leerlingen de inrichting mochten bezoeken, to overwegen 'of en tot welk bedrag subsidie zal wonlen verleend. De heer Gaijaard merkt op, dat B. en W. zich in dit opzicht nogal in de ruimte verkla ren. Spr. kan hunne meening niet deelen *n staat niet sympathiek tegenover deze sub sidieaanvrage. Wjj zien, aldns spr.. het onderwijs in de O.L. Scholen al meer en meer in het gedrang komen. Ook in onze gemeente, gezien het punt dat wij straks in coinitó-generaal zul len hebben te behandelen gezien de om standigheid, dat de O.L. school meer en meer ontvolkt wordt, gezien de bedragen voor den bouw van Bijzondere scholen. Spr. acht do splitsing tusschen leerlinge^ .verkeerd en stelt neutraal onderwijs -op prijs, terwijl er op deze manier splitsing komt. En te Alkmaar zijn neutrale inrichtingen voor onderwijs. En deze zouden zoo min of meer ontvolkt worden. Daarmede zou hef neutraal onderwijs in het gedrang komen. Wel is waar is een bijdrage van f150 per leerling minder dan wat er per leerling op do neutrale inrichtingen voor onderwijs te Alk maar moet worden bijgedragen door buiten gemeenten, doch het gevolg zal zjjn, dat <U* bijdrage, die voor leerlingen aan bestaande neutrale inrichtingen te Alkmaar moeten worden betaald, hooger zal worden, indien deze inrichtingen eenigermate ontvolkt wor den en dat is iets, waarin geen bezuiniging ligt opgesloten. Wjj hebben een rechtsche regeering, die het in hare macht beeft om Bijzondere scholen te stichten en in die rich ting moeten wjj geen voedsel geven. Ik stel voor afwijzend te beschikken. De voorzitter zegt, dat veel van wat de heer Gaijaard zegt door R. en W. onderschre ven wordt, maar zij staan er anders tegen over. De Katholieken hebben ook te betalen aan de neutale inrichtingen voor Hooger On derwijs te Alkmaar, waar onze kinderen kun nen leeren. En waar de splitsing er eenmaal is, vinden wjj het niet billijk om voor hunne kinderen niet te betalen. Wjj kunnen later beoordeelen hoe do subsidie moet zjjn, enz. Den heer Kooij komt het billijk voor om subsidie te geven. De heer Keesoin: Ik vind, dat daar ook niets tegen is. De heer Gajjaard: ’t Staat iedereen vrij om zijn kinderen naar eene neutrale inrichting van onderwjjs te sturen en de subsidie voor de kinderen daarop ia gelijk. Wij moeten niet voedsel geven voor dergeljjke inrichtingen als waarvoor thans subsidie wordt gevraagd. Wii zien, dat het neutraal onderwijs schade ondervindt. Dit wordt hij deji dag erger. Als er leerlingen mochten zijn hier, die gebruik willen maken van het Lyceum te Alkmaar, dan zullen B. en W. overwegen en aan den Raad voorstellen een bedrag subsidie toe te kennen. ïk vind we moeten er geen subsi die aan geven. Als die subsidie er eenmaal is, dan kunnen we het niet meer keeren. En de mogelijkheid bestaat toch nog, dat verschil lende gemeentebesturen afwijzend beschik ken. Ik find, dat het neutraal onderwijs he| beste is. Godsdienstoverwegingen en gods dienstonderricht vind ik op school niet pp zijn plaats .Op neutrale inrichtingen van Onderwijs is geen Godsdienstonderwijs. Wan neer men dan Godsdienstonderwijs wil en men daaraan behoefte heeft, dan maar na afloop van de uren voor het andere onder wijs. Maar niet onder den tijd van het onder wijs. Doch ik vind, we moeten de oprichting van inrichtingen als waarvoor hier subsidie wordt gevraagd, tegengaan. De heer Fluister vindt dat het niet ge- wenscht is om er. zooveel meer over te zeg gen; de heer Gaijaard vindt het neutraal on derwijs het beste en zal niet beweren, dat hij het Bijzonder Onderwijs beter zou achten. De heer Gayaard: De rechtsche regeering heeft het in haar macht om zulke inrichtingen voor Roomsch Katholiek onderwjjs te stich ten, maar de vertrouwensmannen der R.K. in ons land hebl<en het nog niet aangedurfd om dergelijke scholen op te richten; dat is altijd nog nagelaten om financieele redenen. Wij moeten het niet gaan steunen, nu er door particulieren tot zoodanige stichting is overgegaan. Bij stemming over het voorstel van B. en W. wordt "dit wet op een na algemeene stem men (tegen de heer Gayaard) aangenomen. Aan de orde is een verzoek van het Arm bestuur. om het salaris van den boekhouder met f 100 te verboogen. B. en W. stellen voor de verhooging tot f 50 to bepalen en dus het salaris vast te «tollen op f 200, dit wet ingang van 1 Jan. 1927. Na cenlge bespreking wordt met allen voor overeenkomstig dit voorstel besloten. Aan de orde is nu: Redactioneels wijziging van de in de vorige vergadering vastgestclde aanvtdlingsverordening der politieverorde ning. Deze wijziging wordt overeenkomstig B. en W.’s voorstel gedaan. Aanvulling van de kcuringsverordening voor waren, waaraan nu overeenkomstig B. en W.’s voorstel wordt toegevoegd: ’t Is vei boden om melk te verkoopen met een la ger vetgehalte dan 2.75 Voorstel om met 1 Oct. weder de cemeen- schappeljjke regeling voor den vleeschkeu- jringsdienst aan te gaan op den huidigen voet(rioch voorloopig voor niet langer dan een jaar en zich in beginsel te verklaren voor de totstandkoming van een centrale nood- slachtpiaats cn verwerkingsinrichting als be doeld in het onlangs aan de Raadsleden toe- gezor.den schrijven van do Comm. van Uit voering van den dienst van 11 Juli j.l. Na eenige bespreking wordt, met allen voor, aldus besloten. B. en W. stellen voor om in het komende winterseizoen weder voortgezet onderwjjs te doen geven aan b id» scholen en op dezelfde conditiën aD vorig jaar. Algemeen goedgevonden. Voorstel tot invoering van het 7e leerjaar aan de school in de Moerbeek. Met allen voor aldus besloten. Het kohier Hondenbelasting wordt f 294 vastgeeteld voor 96 honden. Een af- en overschrijving wordt steld en goedgevonden tot f 5.83. De rekening van het gasbedrijf 1926 wordt vastgesteld in baten en la«ten op een eindcij fer op f 23293.17. De gemeenter-kening 1926 is nagezien door eene commissie en namens deze rappor teert de heer Gayaard dat alles in orde is be vonden en dat tot goedkeuring wordt geadvi seerd. Ontvangen gewone dienst f86454.0014. Uitg. gewone dienst f 81778.35)4. Voordeelt^ salflo f 4675.65. Kapitaaldienst ontv. f 36849.08. Uitgaven f34961.35. Batig saldo f 1887.73. Onder dank wordt de rekening vastgesteld. De gemcentebegrooting voor het dienst jaar 1928 wordt aangeboden en zal door eene commissie uit den raad wordn nagezien. B. en W. zjjn over de cijb-re der begroeting te- reden en zij hopen dat de raad ook tevreden zal zjjn. Er zal f 190000 aan gemeentelijke in komstenbelasting noodig wezen en dit be- lastingcijfer is nog idts lager dan dat van het vorige jaar. In de verordening voor de gasfabriek wordt met algemeen goedvinden een kleine redactioneele wijziging gebracht. De rondvra-ig levert geene bespreking op en de Voorzitter sluit de vergadering en wjjst er op dat dit naar alle waarschijnlijkheid de laatste vergadering ie in het 4-jarig tjjdvak, dat ten einde loopt en spreker hoopt, dat al lot. met tevredenheid er op terugzien, waar let is gepasseerd in volkomen pr-»t<ige en aangename samenwerking. Spr. wil hopen, dat dit in de komende 4 jaren weder zoo ie. Qenieenteraad. (vervolg). Ingekomen is een nota van den heer Sengers te Heiloo voor werkzaamheden in verband met de plannen tot vaartsehoeiing te Egmondbin- nen, ten bedrage van f 149.80. De voorzit ter acht dit bedrag te hoog. Een nota - uit Alkmaar voor twee teekeningen en een uit voerig bestek bedroeg nog geen f 40. De vergoeding aan opzichter Rosing voor de plannen van de verbouwing der- school was ook veel lager geweest, terwjjl de 10*1 van tarieven voor dergelijko werkzaamhe den eveneens een lager bedrag aaugeeft. Spreker meent, dat een vergoeding van f 80 voldoende is, waarom B. en W. voorstellen met 8. in overleg te treden. De heer Ballus kan zich hiermede vereeni- gen en wil wel aan B. en W. opdragen de zaak af te handelen, mits niet hoogere ver goeding dan f 80 zonder nadere goedkeuring van den raad. De leden stemmen hiermede in. B. en W. stellen voor aan te koopen van den heer J. Apeldoorn 22 M2, grond van de Noordzjjde van de vaart te Egmond-Bin- nen met de daaraan verbonden voorwaar den. De prjjs is f 5 per M2. Verder zal de gemeente de afscheiding tusschen den open baren weg van de kaasfabriek tot de vaart moeten herstellen en onderhouden, een rio- leering maken en nog een tweede hek aan brengen. De gemeente betaalt de kosten van overdracht. De heer Dekker vindt f 5. verschrikkelijk veel. Bovendien is het voor hem nog de vraag, of de grond wel eigendom van den heer Apeldoorn is. Hjj meent, dat de vaart daar vroeger breeder was. De heer Belleman denkt, dat Wethouder Apeldoorn zich in den prijs heeft vergist. Maar nu de werkzaamheden zoover gevor derd zjjn, is de gemeente wel gedwongen eiken eisch te aecepteeren. Als dit echter vooraf was bekend geweest, had de verbree- ding der vaart ook wel ^jfn de Zuidzjjde kunnen geschieden. De Voorzitter zegt, dat de Raad dit Iwdrag heeft kunnen weten. Het is door den heer Apeldoorn genoemd, in een bijeenkomst tij dens de afwezigheid van den voorzitter ge houden. De heer Dekker vindt den prijs zelfs voor bouwterrein abnormaal hoog. De heer van Duin vindt het jammer, dat de grond in gebruik genomen is, voor hjj gekocht is. De voorzitter zegt, dat bij de gehouden besprekingen de meening voorzat, dat de ge vraagde prijs normaal zou zjju. Ook do hoer Straathof vindt het verkeerd, dat niet vooraf gekocht werd. De voorzitter deelt deze meening, wanneer het een particulier had betroffen, maar daar de heer Apeldoorn zelf als le wethouder zit ting heeft; had hjj dit niet verwacht. De heer Baltus betoogt nog eens uitvoerig dat het hem bevreemd heeft, dit punt nu pas op de agenda aan te treffen. Nu heeft de raad zich gebonden, en de heer Apel doorn kan vragen, wat hij wil. De Voorzitter kan met dit betoog ten declo meegaan, er was echter gehandeld in goed vertrouwen. Dit vertrouwen is nu be schaamd. J en een de Ged. Staten op bet raadsbesluit omtrent de geld- loening voor de Brockerhaven. Goedgekeurde verordening tot wijziging der verordening Warenkeuring (vetgehalte van melk. Komt in behandeling bet vaststellen der Rekening der gemeente over het dienst jaar 1926. Do voorzitter vraagt aan do commissie om verslag van het onderzoek der Gemeen- te-Rekening uit te brengen. Dc heer Bakker brengt verslag uit en geeft zijn groote voldoeniiig tc kennen over de wjjze waarop in 1926 de gelden der ge meente zjjn beheerd. Hij brengt dank aan den secretaris voor de gegeven toelich tingen en ook aan den ontvanger voor het accuraat werk. Hierna wordt de rekening over 1926 vast- gesteld. Wordt aangeboden de hegrooting voor het dienstjaar 1928. De inkomsten van den gewonen dienst en de uitgaven daarvan worden geraamd op f 118.046.37)4 en de inkomsten en uitgaven van den kapitaal dienst f60.0.33.13 In verband met een administratieve han deling in den begroot ingsdienst 1927 wordt besloten de begroeting over 1927 te wjjzigen. Is ingekomen een verzoek om bijdrage van het Wit-Gele Kruis. Wordt zonder stemming besloten aan deze vereeniging een subsidie le verleenen van f 125 en f50 voor de Diaconie voor gezinsverpleging in clas sis Hoorn. Komt in behandeling een verzoek van de R.K. Militaire Vereen, te Amersfoort om een bjjdrage in de kosten. Wordt besloten aan deze vereeniging de gevraagde bijdrage van f 15.te verbenen. De heer Berkhout brengt in herinnering, dat hij ’n dergeljjk verzoek van de Prot. Mili taire Ver. eens ter sprake heeft gebracht, doch zonder resultaat. Hjj zou gaarne wil len, dat ook aan die vereeniging te zjjner tjjd dan ook een bjjdrage wordt verleefid. J)e voorzitter zegt, dat hjj daar ook voor zal zjjn. Hjj acht de Militaire tehuizen van on schatbare waarde voor onze militairen. Wordt beeloten om bjj indiening van een dergeljjk verzoek daarover eveneens gunstig te beschikken. Komt in behandeling het vaststellen der penstoen-grondslag van den Gemeente-Ont- vanger J. A. Botman. De voorzitter deelt mede, dat zjjn wedde is teruggebracht op f 1150.Wordt beslo ten ook zjjn pensioensgrondslag op f 1150 vast te stellen. Is ingekomen een ichrjjven van den Pachter der z.g. „Putten” om een vergoe ding (schadeloosstelling) aangezien hjj geen voldoende gelegenheid heeft de groote hoe veelheid viseh te vangen, welke in de put zjjn gepoot. De voorzitter stelt voor hem van zjjn pacht te ontslaan en geen schade loosstelling te geven. Hij stelt voor hem I Nov. a.s. daarvan te ontheffen. Zonder stemming wordt besloten den pachter in gaande 1 Nov. a.a. van zjjn pacht te ont heffen. Thans komt de Rondvraag aan de orde. De heer Berkhout zegt, dat vroeger op Zondagavond door de inelksljjters nooit werd gevent Thans ziet hij geregeld weer de melksljjters langs de huizen gaan. Hjj iraagt of dit niet anders kan. De voörsittyr zal eene een onderzoek in stellen in hoever hierin kan worden gehan deld. De voorzitter bedankt vervolgens den heer J. Boon, voor alles wat hij tijdens zijn zitting in den Raad voor de genyente heeft gedaan. Ook richt de voorzitter een woord 'tan dank aan den heer 8. Bakker, welke reeds vanaf 1911 lid van den Raad is geweest. Hij dankt hem voor alles wat hij voor do gemeente heeft gedaan (applaus). De heer Bakker dankt vervolgens den voorzitter voor het gezellig samenwerken tjjdens de zitting als wethouder. Hij dankt eveneens den heer C. Rood voor zijn ge noeglijk samenwerken vooral tjjdens de dis tributie ja ren. Eveneens dankt hij den Secre taris voor zijn gezellige samenwerking. Ook de heer Boon dankt de geheele ver gadering voor het gezellig samen werken tijdens zjjn zitting als lid van den Raad van Bovenkan pel. Hierna wordt de vergadering gesloten. Brand. Zondagmiddag om 5 uur brak brand uit in de groote boerderij van den heer G. Rademaker in de Pettemer Kluft Oorzaak was hooibroei. Alles is verbrand, doch verzekering dekt de schade. Visschen. Zondag werd in de ringsloot een viechwedstrjjd gehouden met de hengel op baars. De vereeniging ,,’t Avontuur” uit Amsterdam, was daarvoor overgekomen. Als een bewijs hoe wisselvallig de vischvangst is en hoe weinig er gevangen wordt, wan neer gehouden wordt aan de Wet, om al leen visschen die de maat hebben, mee te nemen, diene dat 7 vissehers van ’s morgens II uur tot ’s middags half vier vingen 150 baarsjes, waarvan er twee de maat van 17 c.M. konden halen. Vorige week had dezelf de vereeniging een wedstrijd over dezelfde uren; toen werden er gevangen 507 stuks, waarvan 62 maat hielden. Uitstel. Bij beschikking van den Minis ter van Oorlog, is aan den dienstplich tige D. Gutter, uit deze Gemeente, uit- stel verleend van eerste-oefening. Gemeenteraadsvergadering. Vergade ring van den Raad der gemeente Westwoud op Vrjjdag 26 Augustus 1927, des voormid- dags 9 uur. Aanwezig alle leden. Dc Voorzitter, burgemeester Haverkamp, heet allen welkom en brengt in herinnering dat deze bijeenkomst de laatste is van deze 4-jarige periode. Betreffende de notulen worden geen op- om aanmerkingen gemaakt. Punt 1 der agenda betreft: voorloopige vaststelling van do gemeente-rekening 1926 en die van het Gem. Electrieiteitsbedrijf over hetzelfde dienstjaar. Do gemeenle-rekening sluit in ontv. en uitg. met f 60.391.17 en ba tig saldo f 17.987.02. Kapitaaldienst f 6607.54. Die van 't electrieiteitsbedrijf afd. 1 bedraagt f 13.168.74. Kapitaaldienst ink. en uitg. f 14.873.98)4; de gewone dienst f 3251.17. De commissie. belast met nazien der beschei den. verklaart bjj monde van den heer J. Groot een en ander correct in orde te heb ben bevonden. De Voorzitter brengt de commissie dank voor het zorgvuldig nazien der rekeningen, die ter defintieve vaststelling aan Ged. Sta ten worden toegezonden.. Punt 2. Bespreking sehoolbouw drietal voorstellen van B. en W. Medegedeeld wordt. dat het bestaande schoolgebouw niet /neer aan de eischen vol doet. dat dit te oud is voor verbouwing, zoomede wat betreft de ligging, dat de bjj- bahoorende speelplaats te klem is en niet voldoet, en dat tengevolge opheffing der school te Binnenwjjzend het leerlingenaantal aanmerkelijk is gestegen. B. en W.zijn van oordeel, dat maatregelen te dien opzichto moeten wonden genomen. Van de N.-H. Diaconie kan grond worden aangekocht voor f 30 per roede; met 100 roede zou kunnen worden volstaan. Volgens een concept-plan worden de kosten geraamd op f 30.000, waarvoor f 5000 uit de gewone nihhlelen en het restee.rend bedrag ad f 25000 een gehllecning zal worden aangegaan, duur 50 jaar, tegen een rente van 5 pCt. ingaande 1 Juli 1928. Betreffende dit punt wordt geruiinen tjjd van gedachten gewisseld inzake het aan schaffen van school-ameublement volgt een aangename discussie. Het stoelen en tafels- systeem kon bjj de meeste leden geen bijval vinden. De Voorzitter zegt eenigzins van de agen da af te wjjken en deelt mede, dat van de directie van het P. E. N. bericht is ontvan gen, dat zij het tucschenvoorstel der ge meente accepteert, waardoor het G. E. B. per 1 januari 1928 zal overgaan aan het P.E.N. Behalve dat het P.E.N. zal zorgen voor den aanleg van een nieuw onder- grondsche net op den vastgesteldqp datum bovendien aan de gemeente een bedrag van f 7500 worden uitgekeerd. Enkelen leden be- twijfelen of de uitvoering van het onder- grondsche op den vastgestelden datum zal zal zjjn geschied; besloten werd de noodfge maatregelen daartoe te nemen. De Voorzitter zegt de geheele gemeente te kunnen feliciteeren met dit genomen besluit. Aan de orde is gekomen' besprekingen In zake beslissing bijdrage in de kanalisatie- plannen: gedurejjde 40 jaren f 750. Door den Voorzitter worden aan de hand van een verslag van een voor dat doel gehouden vergadorjng, de kanalisatieplannen duidelijk toegelleht en spr. zegt voor het feit te “taan tot het aangaan dezer bijdrage te besluiten of afwijzend te beschikken. De Raad is eenparig van gevoelen, dat het kanalisatieplan voor deze gemeente geen be lang van beteekenis oplevert; het punt wordt in stemming gebracht en met algemeene stemmen verworpen. Enkele ingekomen stukken betreffende subsidie aanvraag zullen in een eerstvolgen de vergadering bij het opmaken der begroe ting worden behandeld; wordt goedgevon den. e De Voorzitter brengt vervolgens hartelijke woorden van dank aan de leden, in het bij zonder aan den J. Schouten, eersten wet houder. die wegens hoogen leeftijd zich voor den nieuwen raad niet meer beschikbaar stelde. Spr. brengt in waardeerende bewoor dingen in herinnering het langdurig tijdperk en het talrijk vele door den heer Schouten ten dienste der gemeente verricht: een func- tei, die van vader op zoon is overgegaan, vanaf het jaar 18711927. De heer Schou ten, aldus spr.. was steeds gehecht aan raad huis en vergadering en wist in alle opzichten eerlijk en openhartig voor de belangen op te komijen. Spr. siuit zijn gloedvolle rede met de wensch. dat de heer Schouten op 70-jarige leeftijd gekomen een welverdiende rust zal geschonken worden. De heer Schouten dicht, zichtbaar aango- dana, woorden van dank voor het tot hem gesprokene, zoomede in korte woorden dank aan zijn mede-raadsleden. De heer Bakker wil zich volgaarne bij de woorden van den burgemeester aansluiten en noemt het tijdperk van den heer Schouten een schitterende periode tot bloei der ge meente. De heer Straathof meent, dat er aan dc Noordzijde geen schoeiing noodig was, de vletten zonden dan zelf wel ruimte geslagen hebben. Er is teveel vertrouwen geschon ken. De heer Apeldoorn merkt op. dat hij het bedrag zoo hoog maakte, daar hij niet wist, hoeveel grond er zou noodig z|jn, en dat hij daarmede tevens andere vorderingen op de gemeente wilde dekken. De voorzitter vraagt, welke vorderingen dat zjjn, waarop geantwoord wordt, twee reizen met stembiljetten naar het hoofdstem- bureau. 10 karren puin, in den mobilisatie tij* I geleverd en een nieuw achtertouw. De Voorzitter meent, dat deze dingen vóór zjjn tjjd gebeurd, reeds lang verjaard zijn. Ook is geen schriftelijke nota ingediend. De heer Belleman zegt, dat elders de land eigenaren trachten met steenen de afspoe ling van hun land op eigen kosten tegen te gaan. Nu krjjgt de eigenaar kosteloos een schoeiing. Hij moert daarmede tevreden zijn. De heer Straathof komt terug op dc*n twijfel van den heer Dekker, of de grond wel eigendom van den heer Apeldoorn is, en vraagt of dit niet kan worden opgemeten. Dc voorzitter zegt, dat dit ook veel kost. De beer Belleman zou dit ook willen voor komen. Het is een bewijs van wantrouwen, jegens den wethouder. Ah deze zijn eischen matigt, is het ook niet noodig. Na eenige discussie brer.gt de he;,r Apel doorn den prijs op f 2.50 De Voorzitter vraagt, of de andere voor waarden. betreffende afheining blijven be staan. Na het bevestigend antwoord stelt de voorzitter voor tot aan koop over te gaan. Dit voorstel wordt metr3 legen 2 stemmen verworpen. Do heeren Apeldoorn en Baltus bleven buiten stemming. De heer Dekker stelt daarna voor den grond te doen opineten. Dit voorstel wordt door den heer Straathof ondersteund, en daarna met 4 tegen 2 stemmen aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat na het vast stellen der agenda nog een verzoek is inge komen om zand van de wallen langs- den weg naar Bergen te mogen gebruiken bij den bouw van een boerderij. De weg zal hierdoor verbeteren, terwjjl er toch nog hout gewas blijft slaan. B. en W. worden gemach tigd, dit met den aanvrager en de aanstren- zende eigenaren te regelen. De geloofsbrieven der nieuwgekozen raadsleden zjjn in orde bevonden, zoodat tot hunne toelating besloten weril Voor de sluiting wil de voorzitter nog een woord zeggen tot den raad, die in deze sa menstelling voor de laatste maal vergadert. Als het latere geslacht de notulen dezer vier jarige periode zal lezen, zal gezien worden, dat deze van groot belang voor de gemeen te ie geweest Verschillende gewichtige beslui ten zjjn genomen tot bevordering van den bloei der gemeente. Bij de liesprekingen is wel verschil van meening geweest, maar dit heeft zich nimmer scherp geuit, de goede .toon bleef bewaard. De heeren van Duin en Belleman zullen niet meer terugkeeren in dc volgende zitting. Deze heeren zullen onder vonden hebben, dat <le illusies, waarmw men den raad inkomt, niet altijd tot werkc- lijkeid kunnen gemaakt worden. De ver wachtingen zijn steeds hooger dan het be reikbare. Hjj hoopt echter, dat do herinne ring aan do zittingsperiode aaneenanm zal blijven, dat de vriendschappelijke verhou dingen zullen bljjven bestaan, en dat de nieuwe raad de belangen dor gemeente even eens op bezadigde wjjze zal vfillen dienen. De heer Belleman dankt den voorzitter. Dc omstandigheden hebben hem er toe ge bracht geen mandaat meer te aanvaarden, al had hij graag nog meegewerkt. Hij dankt yoor de ondervonden samenwerking. In de algemeene lichamen leert men het egoisme op zij zetten en zichzelf verloochenen om het algemeene belang te dienen. Dit YOo.rt dichter tot het christelijk gevoelen. Af znft hjj dan geen raadslid blijven, hjj hoopt toch op^ zjjne wjjzo het belang der gemeente te blijven behartigen naar beste krachten. De heer Baltus vraagt nog of er geen ordening gemaakt kan worden, dat de a dat zij niet op de rijwielpaden rijden. De Voorzitter vreest, dat dit möeiljjk zal gaan, omdat bij passeeren de auto’s wol van den harden weg moeten, daar deze te smal is. Onderzocht zal worden, wat in deze ge daan kan worden. De heer Dekker vraagt, wanneer de straat verlichting begint. 1 September. Deze spreker wijst ook op de met levensgevaar verrichte redding van een meisje op het strand door veldwachter Kramer. Hij vaagt of de Vereenisring voor het redden van dren kelingen op dit geval is attent gemaakt. De Voozitter zegt, dat deze zaak zijn aan dacht heeft. Hierna wordt de vergadering gesloten en gaat de Raad in geheime zitting. Na beëin diging wordt meegedeeld, dat inzake het uit diepen van de vaart een afwachtende hou ding zal worden aangenomen. Kermis. Dezer dagen vergaderde wederom de vereeniging tot veredeling der kermis, welke hier gehouden wordt 12, 13 en 14 September, voor het samenstellen van een program voor die dagen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 8