I Beter dan kinine slikken, Is het muggen dood te tikken. DIRKSHORN. H.-HUGOWAARD. RO BLOKKER. TUTTJrMprnRN Liefdewerk Oud-Papier. Vrijdag 9 Augustus j.l. vergaderde bovengenoemd liefdewerk. BOVtNK ARSPEL. RADIO SCHERMERHORN. WOGNUM. HOOGWOUD. SCHAGEN. HEILOO. hoofdingelanden wees den heer Zuuf- I uou den 4 Offenbach. Q 7.50 8.80-10.» J van den neer Brouwers. Hierna werd opgevoerd „Reepelsteel- van een van den Dekkèr het programma ten toch nog sioeneering toe te juichen, wel jammer dat het oen beet je duur i«. DE COMMISSIE VOOR DE „MALARIA BESTRIJDING DOOR DE BEVOLKING”. derc gemeenten wonen kunnen betrekken van de nabije gemeente is bestrijding te ontwikkelen en zegt gij ’atholieke ouders alle drank- 484 en 566 M. 12.207.40 Lezingen en lessen. ..Der Vampyr”, rom. opera in 2 acten van Marschner. Hamburg, 395 M. 4.35 Orkestconcert. 8.20 „Liseloot von der Pfalz”, spel in 3 bedrijven van Prester en Stein. Daarna tot 11.10 Dansmuziek tal het Aleterpaviljoen. Brussel, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. Concert. Orkest en solisten in te pompen ot een afdeeling opnieuw op te richten. Na nog een mooie opvoering blijspel onder muzikale leiding heer J. de Boer en de heer N. aan de piano vias 1 einde en sloot de presidente welvoldaan over het verloop van de vergadering, met de gebruikelijke plichtsplegingen. Üding, zat ons gemeentebestuur niette aan I en was den Burgemeester als hoofd der ge meente de eereplaats ingeruiind naast Mon seigneur Callier. Er zijn toen heel wat vriéndelijke woorden gewisseld van weerskanten en met de boste gevoelens schi idde men. Waarom ino< st do heer v. d. Vall die oude^. verdronken koo weer uit de sloot halen, 't Ware veel nobeler geweest zieh bij de keuze dor R. K. Raads fractie neer te leggen. Bovendien was dit gebaar van den h-’er v. d. Vall c. s. geen welkome toewuiving, voor de nieuwe raadsleden, 't Was dan ook heel jaist van den heer Koomcn om te zeg gen. dat de keer v. d. Vall heel veel woor den gebruikt had doch de kiezers hebben den heer Opdam bovenaan op de lijst geplaatst en daarom houdt bij aan den heer Opdam va~t. terwijl hij bovendien nog opmerkte voor dreigementen van don heer v. d. Vall niet bang te zijn. Waardig als altqd beantwoordde de neer Maas den heer v. d. Vall. opmerkende dat 'loze zaak erg overdreven is gemankt. Deze heer betreurde, dat do nieuwe vierjarige pe riode begint met hatelijkheden, waardoor een vruchtbaar •samenwerken wordt belemmerd. Er moet, een goede verstandhouding zijn. Deze spreker merkt op. dat er een zekere spanning bestond tuseehen Katholieken en niet-katholieken, welko stemming echter langzamerhand verbetert. Ook memoreert spreker, dat op hot noenmaal bij gelegenheid van het feest der kerkwijding, de burgemees ter zeide buitengewoon prijs te stellen op do goede samenwerking met do Katholieken on daarom vindt de heer Maas hot ook verkeerd direct te beginnen met hatelijkheden en be- leedigingen. En dat is het ook niet. Do handelwijze der hoeren is minstens on doordacht geweest. Dit onverkwikkelijk incident loste zich vervolgens op jn do stemming voor de beide wethouders.-betrokkingen. waarbij valt op te merken dat twee der hoeren die aan het protest medewerkten toeh op den hoer Maas en op den heer Opdam stemden. Deze heeren schilnen het. dus niet zóó hoog op te nemen, terwijl drio dezer hoeren fanatiek blanco stemden. Toon kregen w verso commissies en Berlijn Een succes. Het fanfarecorps alhier be haalde gisteren op het concours te Be verwijk twee eerste prijzen in de hoog ste afdeeling. Een flinke prestatie. Gevonden en verloren voorwerpen. Ge vonden: Een rijwielbelastingmerk 1927; een kinderhandtaschje. Verloren: Een pakje, inh. kleeren. Inlichtingen ter gemeente-secretarle. Brand door onweder. Zondagmorgen omstreeks halt 8 ontlastte zich boven onze gemeente een kort, maar zeer he vig onweer, met het gevolg, dat de blik sem insloeg in de boerenwoning van den heer C. Zuurbier, gelegen aaq den Mid denweg. Het vuur woedde in zoo'n hevige ma te, dat het perceel binnen enkele uren tegen den grond lag. Een der kinderen van bier werd in de woning bewusteloos ge slagen, doch kwam weer spoedig bij. Hier mag van een groot geluk gespro ken worden, dat de heer Zuurbier zelf thuis was en nu zelf handelend kon op treden, daar het ook mogelijk had kun nen zijn, dat hij zich naar de Vroegmis had begeven. Echter is nu alles best af- geloopen, zoodat ongelukken niet zijn voorgekomen. Het woonhui is totaal afgebrat\d. Verzekering dekt de schade. Rijwiel weggenomen. Een onzer inge zetenen, de hee- P. H., kwam Zaterdag avond tot de minder aangename ontdek king, dat zijn nieuw rijwiel door een an der was weggenomen. ENKHI'PEN Enkhuizer Luchtsport. Uitslag den wedstrijd uitgeschreven door Luchtpost vereeniging, schijnen echter van dien aard te zijn, dal een eisch tot onmiddellijke pen J na vier dienstjaren niet zoi kunnen worden afgewezen. „OUD WEST-FRIESLAND.” Huldeblijk aan den voorzitter. Het bestuur van „Oud West-Fries- land heeft dr. G. C. van Balen Blanken te Bovenkarspel, voorzitter van het ge nootschap, een door den heer G. H. Luc- kens te Hoorn vervaardigd en door de firma Scholten en Pijper in brons gego ten borstbeeld aangeboden. De aanbie ding geschiedde volgens besluit van de in Augustus te Medemblik gehouden jaarvergadering. HOOGHEEMRAADSCHAP „NOORD-HOLLAND’S NOORDERKWARTIER.’ In November a.s. zal wegens perio-» dieke aftreding de verkiezing plaats hebben van 12 hoofdingelanden en hun ne 12 plaatsvervangers van het hoog heemraadschap ,Noord-Holland's Noor derkwartier." De tegenwoordige hoofdingelanden zijn de heeren J. J. Groot en Jb. Edel te Bccmster, J. van Meerveld te Zundcr- dorp, P. Groot te Andijk, J. Groot, te Enkhuizen, J. B. Wjlken, te Nieuwenie- dorp, A. Nes te Midwoud, D. de Boer te Stompetoren. C. Rood te Bovenkar spel. K. Breebaart, te Winkel, J. Burger te Harenkarspel; er is één vacature. De hoofding.d?nden-plaatsvervangers (die niet aan de stemming deelnemen) zijn: J. Apeldoorn, Bergen, J. Schipper, Piirmerend, A. Commandeur, Spanbroek G Kraag, Zaanck.m, Jb. Molenaar. Mon nikendam. P. Pijper, Twisk. P. Zeeman, Zuidscharwoude J. Best, Berkhout, R. Kaan, Wieringerwaard en A. Barten, te Noordscharwoude, er zijn twee vacatu re's. De blauwe week. Aldus mag het hee- ten het programma wat de Mariaver- eeniging dezer dagen aanbiedt. De in zet bestond Zondag j.l, in het kerkelijke waarbij de H. Mis en algeineene H. Communie werden opgedragen tot in tentie van Maria- en Sint Annavereeni- ging. De propagandisten organiseerden tevens een bloemendag door het aan bieden van de Sobriëtasbloem. Maandag en Dinsdag waren bestemd voor het inzenden en tentoonstellen van nuttige en fraaie handwerkeu door leden der Mariavereeniging. In het patronaat was een keurcollectie aanwezig, waar aan de jury bestaande uit de dames Brouwers en mej. Dittmar de navolgen de bekroningen toekende: ”Afd. fraaie handwerken: Schilderwerk: A. Veul 2e pr.t le prijs niet toegekend. Stopwerk: Fr Dekker le pr., A. Bot 2e prijs. Borduurwerk: D. Dekker, le pr. en 2e prijs. Haakwerk: D. Dekker le pr., Tf. Dek ker 2e pr., D. Tromp 3e prijs. Idem (bedspreien): Tr. v. d Laan le pr., A. Karsten 2e prijs. Knipwerk: D. Dekker, le prijs. Kunstbreien: A. de BoerKoopman le, 2e en 3e prijs. Afd. nuttige handwerken. Breien: D. DekkerBuijs le prijs, D. Tromp 2e prijs. Inzendingen ter opluistering. le pr. Truus Schouten (kantkloswerk). 2e pr. Aafje Broers (borduurwerk). St. Annafeest. Woensdagmiddag was het de dag der St. Annakinderen, welke ten getale van pl.m. 200 de patronaat- zaal geheel bezetten. De presidente der ^ariavereeniging, mej. A. Commandeur opende de bijeen komst met deu Christelijken groet en een kleine toespraak tot de kinderen welke spr. veel plezier toewenscht. On der de verdere aanwezige ouderen wa ren de Z.Eerw heer Pastoor Hermans van Oosterblokker en Kapelaan Dor- beck van Westerblokker. Het eerste kwam ten tooneele heruit voeren van eenige reidansen door de meisjes van den Mariabond, onder lei ding van de onderwijzeres mej. Mol en do benoemingen van di van bijstand waarna ver schillende insrokomen stukken waarbij een verzoek van den heer Steensma om voor de kom der gemeente het tonnenstelsel in te voeren. Breedvoerig licht de heer Steensma dit verzoek toe, maar of dit een idealen toe stand in onze gemeente zal scheppen en haar reukloos zal maken, is een andere vraag. Dat onze gemoenterekonin? over 1926 dit jaar sluit met een voordeeljg saldo van f 9761.23 S bracht vreugde onder do raads leden. ’t Werd met- gejuich begroet. 1 De voorzitter drukt'- er zijn spijt over uit, j I® raden geen alcohol te gebruiken, dat hij voor moest stellen om den klokkenist te ontslaan wegens herhaald plichtverzuim. Deze klokkenist liet de klok maar de klok en stelde de Heilooërs die weten wilden hoe laat het was steeds te leur, ’t I.aat zich den ken. dat het doen van een voorstel om iemand uit zijn betrekking te ontslaan nu niet zoo plezierig is. Maar we willen toch graag weten .hoe laat het ts.” Een algemeene tijdwijzer in een gemeente is broodnoodig, want *al van bedrijven, vooral die met per soneel werken, moeten den officieelen tijd weten. Dat de menschen die op den rand van an dere gemeenten wonen nu ook dectrieiteit van <1® Enkhuizer Luclitpostvcreeniging, ge houden op Zondag 11 dezer vanaf Saig- nus 251 K.M. Aantal deelnemende dui ven 35, Los 8.15, wind west. 1. M. Jans sen 12 04.01, 2. Tj. Bijlsma 12 04.39, 3 idem 12.23.15, 4 C. Oud 12.25.44, 5 idem 12.39 30J 6 Jb. Slok 1.02.29, 7 Tj Bijlsma 1.11.36, 8 F. Bootsman 1.21.09, 9 M. Feij- kes 1.30.46, 10 Jo Reekers 1.35.55. 11 E. Fijma 1.50.17, 12 J. P. Leijtel 1 54 40, 13 F. Bootsman 2 05.33, 14 C Oud 2.08.17, 15 E. Fijma 2.11.36. Door afwezigheid van den voorzitter, den heer P. Bo?kel Gz., werd de verga dering geleid door den secretaris, den heer Langedijk, die de vergadering opent .met den Christelijken groet en een wel komstwoord tot de aanwezigen, waarna men een kort verslag kreeg over het L. O. P. in Nederland over 1926. De cij fers, welke genoemd werden, moeten voor de leden een aansporing zijn om hun beste krachten aan dit schoone lief dewerk te gever». Vervolgens brengt de voorzitter naar voren om voor den aanvang van het winterseizoen het papier nog eens op te halen. Besloten werd om de week van 11 tot 18 September bij de parochianen het oud papier op te halen. Rondvraag. De heer P. Spaan Jz., vraagt of het ledenaantal niet wat uitgebreid kan wor den; er zal in dezen geest gewerkt wor den. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter na een dankwoord en den Christelijken groet de vergadering. Geslaagd. Aan de R. K. Modevakschool der Zusters van O. L. Vrouw te Bovenkar spel slaagden den lOeu dezer voor het Di ploma Lingerie de dames: 1’. Bertrand, P. Bot, D. Bakker, M. Deen, M. Karel, A. Kam- jier, C. Kuin, C. 1-aan, A. Koster en A. Schoonenian, terwijl de laatste tevens het Diploma t'ostumière verwierf. ZAANDAM. Wethouderspensioen. De af getreden wethouder, de heer A. G. Verbeek (S. D. A. P.) heeft bij den gemeenteraad een verzoek ingediend om in het genot van pensioen te worden gesteld. De raad heeft echter in 1923, na het aftreden van het in meerderheid socialistisch bestuur, besloten de pensioeneering van wethou ders in dien geest te wijzigen, dat eerst op 65-jarigen leeftijd en op den voet van de gemeente-ambtenaren pensioen kan worden toegekend. De wijzigingen, die toen in de desbe treffende verordening zijn aangebracht begeleiding Hierna w tje", een kinderoperette, onder leiding van dea heer Brcuwer?, hoofd der school te Oosterblokker. Door de kinderen van Westerblokker werden nog eenige voordrachten ten beste gegeven, welke eveneens goed vol deden, terwijl afwisselend koek- cn cho- coladereepen werden uitgedeeld. Opgewekt en welvoldaan keerden de kinderen van h.-t feest huiswaarts. Donderdag was het de dag van bloe men. Zeer veie inzendingen var, bloemen en planten kwamen in. Vooral ruikers snijbloemen domineerden, waarvoor een afzonderlijke prijs was uitgeloofd. Oudersavond- De zaal was bijna ge heel gevuld als de presidente het wel kom tocriep. Spr. hoopte, dat ook de nog volgende avonden evengoed zullen bezocht worden Onder begeleiding van mevr. D. Groot- Schouten werden de reidansen als aan vang van den avond uitgev.oerd en met applaus bekroond. Vervolgens kwam een drietal sprekers het alcoholvraag stuk in verband met opvoeding en drank bestrijding behtndelen. Dc heer Mr. Brouwers wees op het noodzakelijke van een opvoeding, waar bij de wil der kinderen gevormd wordt en zij zich leeren versterven. Na deze leerzame rede, welke met onverdeelde aandacht werd gevolgd en waarvoor de spreker met een welge meend applaus werd beloond, volgde ter afwisseling een hlijspelletje door de too- neelclub der vereeniging gegeven. De leuke voordracht „Het nichtje van bui ten", wist de lachlust terdege op tc wek. ken, waarna Dr. Barnhoorn het alcohol vraagstuk van medische zijde behandel de. In alcoholische gezinnen, aldus spr., dit is waar misbruik wordt gemaakt laat de reinheid en zindelijke verzorging veel te wenschen over en wordt een welig tieren van de gevreesde t.b.c. sterk be vorderd. Na een ernstig woord van waarschu wing geeft spr. een resumé van het ver handelde samen te vatten in de volgende stellingen: le. w>or gehuwden is zeer grootc ma tigheid geboden 2e. Voor moeders is het zeer sterk aan DINSDAG 13 SEPTEMBER. Hilver urn, 1060 M. 10—12 uur .I.inrhi'ursconcort. door eet trio. 12.00 Politieber. 12.35—2.01 Lunchmuzkk, door het trio. D. Coronel, viool, 2.00 -4.00 Jaarbeursconcert dooi een trio. - 6.00—7.45 Vooravondconcer door het A.N.R O.-orkcst. Henk v. Wesel, cello; 7.45-Politieber. 10.30 Persber „Tweede TKIntrgnche Avond” -®- Uitzen ding van den K.R.O. op Dinsdag 13 Sept., vanuit Tilburg van 8.10—10.30. Mederwer- king wordt verleend door do Harmonie „Capclle St. Jan”, Dir. Leo Heymans, viool: Henri van Loon, bas bariton; Symphonie- orkest ,.Ad Altoria” dir. II. van Abeelen Pzn. Jan Heerekens, piano, allen to Tilburg; het carrillon zal bespeeld worden door een der bekwaamste leerlingen van .lef Denijn. Spreker: Prof. Dr. A. F. Wove O.P.. Hoog- lei raar aan de R.-K. Handelt-hoogeschool te Tibnrg. Het accompagnement door Jan He-rken-s geschiedt op een welwillend door zijn fi'ina beschikbaar gestelde Dohnert- concert jiiayo. De uizending vindt plaats vanuit <‘e ton eertzaal van Rest. „De Lindeboom” (Cl. Do- vcnyns) Heuvolplein te Tilburg. 1 a Marseh du pro/n s. Aug. Eenhaes. b. Timpelweihe, ouverture, Koler Bela. c. Schatz Walzer aus dem Zigeunerbarou, Strauss. Harmonie Ca- pe'le St. Jan. 2. Rede van Prof. Dr. A. F. Weve^ O.P., onderwerp: „Herstel”. 3. a The Star (A fragment from Plato), James H. Rokers, b. StMndchen Op. 17 No. 1. R. Strauss, Mevr. B. Franken, Mannaerts-so- praan. 4. a Sonate Op. 87. eerste deel to J. Brahms, b. Walzer A. dur. J. Brahms. Prof. Leo Heymans, viool. Jan Heerkens, piano. 5. a Aria uit de Opera La Prise do Troie, H. Berlaoz. b. Mai. Gab. Faure. e. Ter zege, J. P. J. Wierts. Henri van Loon, bas-bariton. 6. 5 minuten causerie door den heer B. J. J. M. Dekker, fleer, der R.K. Ra dio Verg. Tilburg. 7. a Ouverture der Opera Joseph, Mehul. b. Andante le Symphonic, L. van Beethoven. Symph. Orkest ..Ad Altiora” 8. 1010.30 bespeling van het Carillon der St. Josefskerk (Heuvel) te Tilburg. Daventry, 1600 M. en Londen, 361 M. 12.202.20 A. Brown’s quinet en solisten contra alt-bariton. 3.20 Daveutry-kwartet eb solisten, sopraaii-piano. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Lezing: In the Souks of Tunis. 5.35 Kiu- deruurtjp. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Tijdsein, weerber. nieuws. 7.05 D. Sharpington, bari ton. 7.20 Lezing: 1927. A'remarkable British lialway year. 7.35 De suites van Hündel. 7.50 Kamermuziek. Brosa. strijkkwartet en G. Johnson, sopraan. 8.35 Voorlezing door E. SodiloiLs: „Macbeth”, 2e acte, 2e scène en 5e acte, le scène, 9.20 Weerber. nieuws. 9-35 Lezing: A commentary on modern drar ma. 9A0 Nieuwsber. 9.55 Variété 10.50- 12.20 Dansmuziek. Parijs, „Radio Paris”, 1750 M. 10.50—11.20 Concert. 12.59—2—10 Orkestconcert. 5.055.55 Trioconcert, piano, viool,cello Opera-fragmenten. Or kest, koor en solisten. Langenberg 469 M., Münster, 242 M. en Dortmund. 283 M. 1.302.50 Orkestconcert. 5.506.50 Kamermuziek. Ferry Roth-kwartet. 7.50 „Orpheus in der Underwelt”, burlesque-ope- rette in 2 acten van Offenbach. 10.40 sluiten. Königswusterbausen, 1260 M. Bevolking. Tngekomen personen: Maria Goedhart van Nodi'd-Scharwoude. Vertrokken personen: P. Komen naar Hensbroek; J. Schotsman naar Haarlem mermeer; C. van Dame naar Haarlemmer meer; C. J. van de Nes. naar Ain-tcrdam; 'A. Moojj naar Bergen (N.-H.) Bevolking. Ingekomen: Johanne- Kui per van Beemster, Zniderweg 23; Naart je Hokkeling, Wed. C. Boots van Westwou I, Z. No. 5, Elise Langenberg van Dinslaken, Blucherstrasse 64; Maria Wijte van Wasse naar, Eikenlaan 5. Vertrokken: Cornelia Groot naar Hoog woud, Noordeinde; Maria Catharina Strod naar Hoorn, Grootc Noord 90; Gertruid Eli sabeth Kampermann aar Zandvoort, Hui;. Sterro der Zee; Johannes Stam naar Loon op Zan l, Sr. Antoniusgesticht Kaatsheuvel. Dienstplicht. Uitslag Loting der lichting 1928. Petrus de Beer 10; Leonardus Jozef Boos 5; broederdienst. Cornells Bot 9. broc- derdienet, Wilhelmus Johannes Comman deur 13: Johannes Jozef Dekker 15: Klaa’ Dekker 6, Cornells Johannes van Eften 14; Aricn Heddes 17; broederdienst, Gijsbert Honter 7, Gerardus Petrus Kooter 16, broe derdienst, Johannes Koster 8, Johannes Cor nelia Laan 4, Nicolaas Schoenmaker 1, Cas- parus Smiers 11. Petrus Johannes Stam 12, broederdienst, Jan Tromp 3, Fitter Witte- bol .2 Cursus. A.s. Zondagmiddag bestaat 'ge legenheid in de R.-K. School tot aangifte voor het volgen van een twee jarige tuin bouw curcus. Vereischte leeftijd voor 1 October a.s. 15 jaar. Voor hen, die voor «lien datum 21 jaar oud zijn bestaat gelegenheid tot het volgen van een curcus in glaseultuur. Gegeven wor den 12 lessen van 2 uur. Bevolking. Vertrekken: Jan Smak n.h., van Langt reis A 8 naar Oosthuizen. Agatha Dekk'-r n.h., vsn Were K 39. naar Opper does. Johannes Delis n.li., van I^ingereis A 19, aar St. Maarten l)irk Timmerman n.h van Aardswoud. K» kebuurt E 40. naar Nieuwe Nicaorp. Martinus Nkle en gezin, r.k., van Zuidend D 1') i.aa»- ll-.iioo, Heilooi'r- ■djjk 143. Marjjtje Groot r.k.. van Noorden! D ”1 naar Heiloo. Ib ileofrdtjk 143. Elisabeth Catharina Middr’koop n.h., \an Gouwe II 67 naar Parsingcrhem. Othilia Margaretha Kui per er. gerin. Wed Th. Kester, van Mil en St Hubert ti.ia; Gouwe E 29. Ingekomen- (oinelia Gioot r.k., van Wog. num naar N iordend E Jatob Rooker n.h., van Alkmaar naar Noordend D 55. Aie- •wijn Bakker ui gerin n.h., van Nieuwe Nie di rp naar Langereis A 8. Gevonden en verloren voorwerpen. Ver loren: Een portemonnaie met geld; een man- chetknaap. Gevonden: Een portemonnaie met eenig geld; een fietspomp; een kettinkje. Raadssprokkeltjes. Ouzo R.K. Kiezers hebben nieuw bloed gebracht in den Raad van Elf. Twee heeren raadsleden zyn uit do Raadszaal verdwenen, en twee nieuwe heb ben de opengekoftien zetels ingenomen. Dinsdagavond deden de he<-ren Koomen en Schuyt hun entree in den Raad. Door het zich niet meer verkiesbaar stel len van den heer C. Bakker als wethouder, ontstond een vacature in ons college van wethouders. De heer Bakker was katholiek en daar de politieke samenstelling van den Raad dezelfde was gebleven, lag het voor de hand, dat wederom een katholiek deze post zou vervullen. Het goedrecht der katholie ken op dezen zetel werd dan ook door de andersdenkende leden van den Raad ten volle erkend. Maar wat was nu het geval? Door de katholieke .raadsfractie was de heer Opdam voor dezen zetel aangewezen. Men ging van het idee uit, dat de heer Opdam door het kiezerscorps als nummer één op de candidatenljjst was gebracht, bo vendien is de heer Opdam steeds de woord voerder der katholieke fractie geweest. Vooral dit iaat’te maakte hem niet tot de „persona grata” bij de andersdenkende leden van den Raad. Zooals het altijd gegaan is en zooals het op de meeste plaatsen gebetó, neemt men den candidaat van de party, recht heeft op een zetel zonder meer over, vaak zelfs zonder den naam te vragen. Maar in dit geval was het de heer Opdam, die de heeren nogal eens dwars heeft gezeten. En er werd gauw een vergadering belegd om een fulmi nant protest op te stellen, tegen deze caniii- datuur niet alleen, maak ook tegen den heer Maas Geesteramus, die loyaal beloofde den heer Opdam te zullen stemmen. Als woord voerder van de tegenstanders had men den heer v. d. Vall gekozen, die op imponeerende wjjze het protest voorlas niet alleen, maar nog een dikke reep spek op deze politieke zuurkool legde. t Waren hecle ttakke woorden, die d- heer v d. Vall gebruikte om zijn antipathie lucht te geven- De beer Opdam was wel de minsU gewenschte candidaak Waarom de heeren tegen den heer Opdam zijn? Omdat zyn grondpoiitiek allerminst de sympathie van hen kan wegdragen, eu dan vindt de heer v. <1. Vall de betrekking van wethouder en aannemer onvereenigbaar. Om beide betrekkingen naar behooren te ver vullen, nioet men wel een enge) zijn. Vervolgens is de heer Opdam een van do meest reactionaire leden van den Raad. In elk geval dus iemand, die op de dub beltjes past, wat in onzen verkwistenden t(jd nu niet heelemaal te verwerpen is. Ten slotte noemt <ie heer v. d. Vall dPu heer Opdam fanatiek om daarmede een oude wonde, de minder gunstige verhouding tusschen Katholieken en niet-Katholieken, die zich tot aller tevredenheid mooi be gint te sluiten, weer open te rijten. Dit laatste vooral stond den heer v. d. Vall niet netjes. De oncenigheid begint te tanen en toenadering komt van alle kanten. Op het noenmaal, bij gelegenheid der kerk je. Onder geen enkele omstandigheid aan kinderen alcohol te geven. Als slotconclusie en ter aanmoediging van het streven der plaatselijke Maria- vereeniging wil spr. een vierde stelling toevoegen. Dat alle ouders zich vereeni- gen hun kinderen tn de St. Annavereeni- ging te laten opnemen, hetgeen alle aan beveling verdient. Kapelaan Dorbeck wil kort zq'" en zich bepalen om op grond van geestelijk godsdienstig standpunt te spreken over afweer van drankgevaar in huwelijksle ven en kinderopvoeding. Z.Eerw. zal trachten het waarom der moet ais K. misbruik tegen gaan, omdat dit in strijd is met de heiligheid van het huwelijk, wat niet alleen is te beschouwen als een natuurlijke verbintenis van een man en een vrouw in de natuurlijke orde, doch in de bovennatuurlijke orde. De heiligheid der echtverbintenis ge biedt dus reeds zich van drankmisbruik te onthouden. Welk een heilig, verheven doel is door God in het huwelijk voor de echtelie- i weggelegd, n.l. de opvoeding van het menschelijk geslacht tot kinderen van Gods Heilige Kerk, welks vereeni ging hen samengevoegt in Christus. Daarom alles wat afbreuk kan doen aan het lichamelijk en nog erger aan het geestelijk heil uwer kinderen, geweerd. Bedenk de heilige rol, welke ge moet spelen in het hoogheilig scheppingswerk. De opvoeding van jonge menschen eischt dat hunne jeugd geheel alcoholvrij moet zijn. Ten opzichte van de volwassen kin deren, wil spr. als priester waarschuwen tegen de gevaren van de kermis. Waakt over uw kinderen, opdat zij in die dagen niet vervallen in een toestand waarvan de schuld later op u terug valt. In den tegenwoordigen tijd, waarin onzedelijk heid en drankmisbruik elkaar voortref felijk aanvullen, worden den ouders voor de waakzaamheid over hun kinderen zware offers gevraagd. Wilt die offers voor hen lijdelijk en eeuwig welzijn met vertrouwen en blijmoedig brengen en God zal u die opoffering loonen op aar de en in den hemel. Ook deze rede met aandacht gevolgd .verwierf een dankbaar applaus, waarop mevr. Dekker-Kcedooder met groot ge noegen dank bracht aan de verschillen de sprekers. Dankbaar zijnde, dat door Dr. Barn hoorn i.; aangedrongen op toetreden tot de St. Annavereeniging, wekt spr. verder op de meisjes, vooral ook uit Wester- blokker zich^ian te sluiten bij de Meis- jesbond en de vrouwen bij de Maria- vereeniging. Verder wijst spr. nog op een ontbrekende voorname schakel in de pi. drankbestrijding, n.l. dat de heeren der schepping zich zullen vereenigen in het Kruisverbond. Pastoor Hermans wil zich de laatste opmerking aantrekken en zegt toe bin nen niet al te langen tijd te zullen trach ten het Kruisverbond weer nieuw leven

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 6