r GEMENGD NIEUWS. PROVINCIAAL NIET S Velllngoverzicht. Modern Staten Generaal. - r Drukwerk. MODELBOEK TER INZAGE. BEEMSTER. DE OPENING VAN DE STATEN GENERAAL. Klein Aileriel. «ie Te Slaperstil door acht paarden getrokken DRUKKERIJ „ONS B L A D". Telefoon 433 en 633. Alkmaar. Hofplein medisch be- we hebben DE INBRAAK IN HET STATION HOOGEVEEN. applaus, dat bjj elke pauze es wel, dat het publiek op waren geheel voor hun lijf ging. F. sloeg daarbij een ruit van den tramwagen stuk, waarbjj hij bloedend tan den pols werd verwond. Aan hot politi •- bureau te L-oiden i« hij verbonden. Er is daar proces-verbaa.l tegen hom ofafPïïiaakt. Pierre’’, gelijk ook onze, jongeman deed met z’n zaak en z’n naam. Een onzer familieleden van buiten de stad is onlangs het volgende overkomen. Hy ging een zeer bekende banketbakkerswinkel bin nen, om voor z’n kinderen-wat chocolade te koooen. De winkeljuffrouw vroeg, van welke firma hjj die chocolade wilde hebben: Dries sen of Rademaker of Sickeez of.... Renjé? Onze bloedverwant had van laatstgenoemd merk nooit geboord, maar xeide, dat het hem hetzelfde was. „Dan zal ik u maar Renjé De officieele maaltijd. Om half zes ving het officieele diner aan hi de bovenzalen van café „Brinkmann”. De heer Struyken bracht een dronk uit op B. M. do Koningin, Z.D.H. den Bisschop en ie vertegenwoordigers van België. De v. Tetering, lid van het hoofdbestuur, huld&de het gemeentebestuur van Haarlem an bracht een dronk ut op den burgemeester van Haarlem en den gemeenteraad geven aai de juffrouw en ze kwam met een' stuk chocolade van.... Ringers. Dit geval is absoluut historisch en het gebeurde trouwens in een „Maison de juffrouw bleef dus in etjjl. Natuurlijk zijn al die maisons niet zoo maar dadelijk te verwijderen, evenmin als de „coupo tnoison” in onze café’s, waar men soms zelfs oen „sneodje A la maison” kan krijgen: het is letterlijk overgeschreven. Door een student. Gisternacht omstreeks half 1 kreeg de conducteur F. 8., van de Noord-Zuid-Hol- landsche Tramwegmaatschappij. in een Beverv. Ondanks het vergevorderd seizoen was d< aan voer van boonen de afgeloopen week no. van groote b teekenis. Dank zij het echoone weer viel de pluk niet alleen mee, maar ook het product was van zeer goede kwaliteit. Jammer, dat het ruwe weer de. laatste dagen voor de meeste tuinders een leelyke streep door de rekening heeft gemaakt, daar een inzinking van de aanvoer zich spoedig sterk zal doen gevoelen. De handel had een zeer gunstig verloop en ondanks de groote aanvoeren was steed een willige stemming onder de koopers. Ze»'1 groote partijen werden ook afgenomen do« fabrieken waaraan zeker voor een groot ge deelte is toe te schrijven, dat van een over voerde markt geen sprake was. De prijzen waren over hot algemeen bevredigend, of schoon meerdere malen schommelingen zijn te couptateeren, tengevolge van verschil in kwaliteit. Sterk komt het verschil naar voren van goed gesorteerde kwaliteit, waar voor bij de koopers altijd veel animo bestaat, boven ongesorteerde aanvoercri. Het fa daar om in het belang van den tuinder zijn pro ducten goed te sorteeren, «laar deze moeit,' ruimschoots wordt beloond en bovendien vele onaangenaamheden voorkomt. Snijboonen waren «Ie laatste veilingen weer zeer gevraagd, en brachten het Woens dag. zij het dan voor enkele partijen, nog tot 30 ct. per kg. Ook dikke boonen. vooral de z.g. zonder draad, zijn zoer gewild, hiervan varieerde de prijs van 14 tot 19 cent. Sper- eieboonen zonder draad van Ifi tot 23 ct. Tros boonen van 20 tot 27 en spercieboonen met draad van 11 tot 15 ct. Voor de laatste soort schijnt momenteel niet zooveel belang stelling. De aanvoer van doppers en capujjners beperkt zich tot zeer kleine partjjen, voor goede kwaliteit worden luxe prijzen betaald. Door verschillende tuinders worden thans weer kleine hoeveelheden aardbeien aange voerd. De Duitsche Evern staat in vele tui nen voor de tweede maal in bloei, on geeft hij gunstig weer nog weer gelegenheid een klein gedeelte te oogsten, daar de meeste vruchten toch niet moer tot hun recht kómen.. Bladgroenten als sla, spinazie en andijvie bepaalden zich tot kleine hoeveelheden kwa liteit verschil in genoemde artikelen geeft ook hier een sterk uiteen loopende prijs aan. Spinazie noteert van f 1.20 tot 1.35, sla van 80 tot 1.20 en andijvie van 50 tot 90 per kist. Ofschoon de aanvoer van appelen en pe ren grooter was dan de vorige week, tovh bleef deze nog onbeteekenend en bepaalde zich in hoofdzaak tot stoofappelen en peren. Fijne tafelperen en appelen worden weinig aangeboden. Tooneeluitvoering. Gisteravond speelde de K. K. Tooneelvereeniging „Benedictus XV” liet voor de kermis zoo geschikte too- neelstuk: „Weer geknipt.” De zaal van den heer Blokdijk was tot in alle hoeken bezet, wat niet te verwondejen valt, daar „Benedictus XV” altijd goed spel te zien geeft. De hoofdpersonen teak opgewassen. Een daverend i weerklonk, bewees wel, dat het publii getogen was. Tusschen depauzen zorgde de heer W. Stevens voor een vrooliik stukje piano muziek. EEN HAAGSCHE BIJZONDERHEID. DeMaisons. Een ons bekende jongeman, uit fatsoen lijke, „gewone” burgerkringen, was tot-voor- kort bediende in een flinke, degelijke zaak. Hy paste goed op, had werklust en ener gie, en wist een spaarduitje over te leggen. Hij bracht het zoover, dat hij aan een be scheiden eigen zaak kon gaan denken. Van het denken kwam doen. De kogel ging door de kerk. Dezer dagen zijn we eens gaan kij ken. En: wie lieechrjjft onze verrassing, zoo vertelt D. H. in het „Vad.”, toen we op de winkel ruit met groote letters zagen staan: „Mai- eon”ja, wat er verder staat verklap pen we niet, want het ie ons om het ver schijnsel te doen en niet om bet jongmensch min of meer belachelijk te maken. Maar er stond dan: „Maison.en daarop volgde de naam van den eigenaar, ja. maar hoe? Hij had z’n goeden, ronden, Hollandschen naam verfranscht, en achter „Maison” laten schilderen. En zóó, met dat uithangbord, is hij z’n nieuwen winkel begonnen. Ziehier een verschijnsel, dat zeer zeker ook elders voorkomt, maar dat in onze stad bijzonder sterk is. Tal van onze koffiehui zen, van onze café’s, dragon uitheemsche na men. Dat staat gekleed. We hebben „Le Ré- sidence” en „L’Espérance” en „L’Avenir”, en toen er onlangs een nieuw café werd ge opend, op den hoek van een onzer straten, werd er met groote letters op geschilderd: „Café The Corner”. We hebben een Lunch room Le Perroquet” en oen ..Lunchroom Snny Home”, in één woord: we zyn rijk ge schakeerd op dit gebied. En dan onze Au’sl „U zegt?” „Onze „Au’s”. We bezitten ,,Au Bon Marche”, en „Au Bonheur des Dames” en „Au Bonquet Royal” en „Au Camelia” en „Au Corset Ar- tistique” en „Au Louvre” en waar zullen wij ophouden? Het ie slechte een bloemle zing. Maar: het uitgebreidst is toch onze verzameling Maison». Daar kan nu letterlijk niemand te gen op. Wy hebben eeni gekeken in onzen Telefoongids en daar staan natuurlijk alleen nog maar de maisons met een telefoon in. Welnu, weet u hoeveel? Acht-en-zeventig. Zeggeten schrijve: 78 mafaons met een tele foon en hoeveel zijn er nog ponder? Boven dien hebben wij alleen op de letter „M” ge keken, later VIcca ons, dat verschillende maisons op een andere letter in den Gids staan. Tal van fatsoenlijke, degelijke, eer bare Hollandsche winkeliers houden er een maison op na. Kappers en banketbakkers en koks en modezaken en hoedenmakers gn ta- pijtwinsels en meubelwinkels en wat al niet meer: het is allee maison. Natuurlijk komen er dan fraaie namen bij. Een kok noemt zijn zaak ..Maison a Manger” we hebben een „Maison Alice” een „Maison Anglais”, een „Maison .Artistique”, een „Mai- Bobbé Frères”, een „Maison I-a Femme chic”, een „Maison Luxe” (Lampekappen staat er achter), een „Maison Mary”, een „Mafaon Maurice”, enfin, de maisons heeten van alles: „Noir” en „Nouvelle” en „Paris” en .„Paulette” en „Petit”, en „Pierre” en „Trace” en „Thérèse”, en het overgroote deel der eigenaars is evengoed in kikker- land geboren als u en ik, maar wanneer ze in Den Haag een winkel beginnen en ze hec- ten Piet, dan laten ze schilderen: „Maison NA HET TRAM-ONGELUK BIJ LAREN. De Rijkscommissie hoort de „Particulier*”. Gistermiddag - hield in hotel „Hamdorff” te Laren de door den minister van Water staat benoemde commissie tot onderzoek naar de oorzaken van het tram-ongeluk bjj Laren op 7 Augustus j.l. een zitting tot het hooren van de in een op 17 Augustus j.l. gehouden openbare vergadering, benoemde commissie van ingezetenen voor het instellen van een soortgelijk onderzoek. Mr. Penning trad in een uitvoerige her haling van het door de particuliere commis sie in haar voorloopig rapport gepubliceerde. Met verschillende voorbeelden toonde spr. aan, dat het ontmoeten van twee tram treinen op één Ijjn, hetgeen het Larensche ongeluk veroorzaakte, géén zeldzaamheid is, waarna hij namens de commissie den wensch uitte, dat de hoofdinspecteur-gene- raal der Spoor- en Tramwegen, ingevolge art. 8 van het Tramwegreglement het aan brengen van een verbeterd seinen-systeom bq de Gooische Stoomtram zou bevelen. Vervolgens wees de heer Penning op de groote afwijkingen, die bestaan tusschen de offi«!_elo dienstregeling en de werkelijke rij-tij.’en der Gooische Stoomtram en groot gevaar voor de veiligheid kunnen mede brengen. De heer Penning deelde daarna mede, dat de particuliere commissie den indruk heeft, dat bjj het personeel van de tram niet steeds do mate van zorgzaamheid aanwezig is, als bjj een dorgeljjke instelling in redelijkheid kan worden verlangd. De voorzitter der Officieele Commissie vroeg hierna den heer Penning, of in de door deze genoemde gevallen van onvoorzichtig handelen van het trampersoneel ook tot strafrechterlijke vervolging van dat perso neel was, overgegaan waarop het antwoord werd gegeven, dat. dit zich inderdaad enkele malen had voorgedaan. De heer Penning ging vervolgens nader in op reeds gepubliceerde klachten betref fende het niet of niet ttjóig geven van signa len door de Gooische Stoomtram. •Spr. wees voorts op de zich bijv, in Naar den en Muiden veelvuldig voordoende om- standigheid, dat particulieren op gevaarlijke punten waarschuwen voor de nog onzicht- bare naderende trans. Mocht men het doen voorafgaan door een trambeambte te ouder- wotech vindon, dan zou door het voorschrij ven van automatische licht- en andere signa len hetzelfde doel zou kunnen worden be reikt. Ten slotte achtte spr. het ter voorko ming van ongelukken nog noodig, dat bjj het gem oen te bes tuur van I ai ren wordt- aange drongen op het voorschrijven van een maxi mum snelheid voor voertuigen, die de Laar- derhoogte afkomen. De voorzitter der officieele commissie ver klaarde vervolgens, dat aan de door den beer Penning naar voren gebrachte wenschen alle aandacht zou schënken ook al lag de ver wezenlijking van sommige daarvan niet op den weg van het Rijksgezag. De heer Maarchalk sprak over de Hanze en dronk haar grooten bloei toe. Van de overige sprekers vermelden wij nog de heeren Krelagn, voorzitter van de Kamer van Koophandel, Stumpel,•hoofdbe stuurslid, rector J. G. Jansen, de heer Pee tere hoofdbestuurslid, die een dronk instelde op de beide sprekers Van den middag, waarna de Vlaainsche I eeuw werd gezongen, prof. Aengenent. de hoeren Boon, hoofdbestuurs lid, Meyring, rector Kok en den heer van Liemt. Er heerschte aan den diseb. waar on<jey. 70 personen aanzaten, een prettige stemming. lotus-chen musiceerde hot Politie-muzick- korps van Haarlem op de Groot© Markt. Om half negen werd een concert in de Gemeentelijke Concertzaal gegeven, met. medewerking van mej. Mia Peltenburg. Loufa van Tulder, Hendrik Andriessen en het R.-K. Mannenkoor „Sint Cecilia”. „ST. RAPHAëL” VROUWENDAG. Inzake den op 18 September a.s. te Venlo te houden „St. Raphaël”-Vrouwendag. deelt men ons nader mede, dat vóór de bijeen komst in het PxindsgeliOuw, een wandeling zal worden gemaakt naar het schitterend ge legen terrein, bestemd voor, het Mgr. Mut- saers-Oord. Bij aankomst in het Bondsgebouw zal den deelneem ters koffie en Venlosche vlaatjes gepresentee/d worden. Het strijkorchest van ie R. K. Werklieden- vereeniging zal van elf tot één uur ’s mid dags en bij aankomst van het terrein in het Bondsgebouw aan den Heningerweg concer- teeren ter eere van de deelneemsters aan den Vrouwendag. Er wordt dus gezorgd, «lat de dames op 18 September een gezelligen dag zullen heb ben. DE MILITAIRE GENEESKUNDIGE DIENST. Het geval te Amersfoort. Op vragen van het lid in de Tweede Kamer, deu heer Suring, betreffende het nemen van maatregelen door officieren van gezondheid waardoor steeds zoo spoedig mogelijk aan militaire patiënten de noodige genees- en heelkundige hulp wordt verzekerd: heeft de Minister van Oorlog geantwoord: 1. Op Zaterdag 20 Augustus j.l. is het mi litair hospitaal te Amersfoort tegen 12 uur ’s nachts opgebeld door het politiebureau ter plaatse, met de mededeeling, dat aldaar twee bjj een vechtpartij gewonde militairen aanwezig waren. Door den in het militair hospitaal wacht- hebbenden sergeant-verpleger is onverwijld de wachthebbende reserve-officier van ge zondheid gewaarschuwd, die te ruim 12 uur ten politiebureele aanwezig was, terwijl inmiddels tevens een rjjwielbrancard met verpleger en het noodige verband gezonden werd. Bedoelde officier van gezondheid ont bood de ziekenauto en deed de patiënten na voorloopig verbonden te zjjn, overbren gen naar het militair hospitaal te Utrecht, ten einde hen voot observatie en verdere behandeling onder direct toezicht van den militairen chirurg te stellen. Tegen het ver voer bestond bjj hem geen medisch be zwaar. Het vervoer geschiedde omstreeks ten uur na hot aanloggen van het verband en word vertraagd omdat de betrokken officier van gezondheid zich op het dwaalspoor liet brengen, «lat hij het vervoer niet mocht doen geschieden zonder speciale machtiging van den chef van den militairen geneeskundigen dienst ter plaatste. Eenig schadelijk gevolg voor de patiënten heeft deze vertraging niet gehad. IT. Volgens de bestaande bepalingen kan in gevallen, waar elk uitstel moet wordeh vermeden en waar ter plaatsen niet over een officier van gezondheid-specialist wordt be- schikt, de hulp van een bnrgergeneesheer- specialist ter plaatse of in de nabijheid wor den ingeroepen. Deze bepaling wordt in ruimen zin toe gepast. In het onderhavige geval vond de offici *r van gezondheid het uit een medisch oog punt niet noodzakelijk om ter plaatse chi rurgische hulp in to roepen. III. Op grond van de bestaande bepalin gen hebben de chefs van den militairen ge neeskundigen dienst reeds vrijheid om maat regelen. als hierbedoeld, tc treffen. Uitbreiding van deze bepalingen komt niet noodig voor, omdat het vanzelfsprekend ia, dat iedere officier van gezondheid in spoedeischende gevallen, wanneer gelegen heid of tjjd ontbreekt tot het raadplegen van zjjn chef, gerechtigd en zelfs verplicht ▼ooral de middenstand heeft in onze da gen een grootsche taak te verrwllen vckw het behoud der maatschappelijke orde. Uit den aard der zaak is het contact van den mid denstander met zijn personeel van meer in- tiemen aard dan dat van den groot-werkge- ▼er Welnu, ik zou alle middenstanders willen smeeken: gebruikt die gunstige omstandig heid in bet belang der maatschappelijke or de. Tracht overeenkomstig de v< rmaningen des Pausen, waarin wij als Katholieken toch de stem van Jezus Christus zelf vernemen, ten opzichte van personeel in practjjk te bren gen een ruime uitstorting der liefde. Vermjjdt bovendien in uwe handelspractij- ken alles, wat den toets der christelijke mo raal niet zou kunnen doorstaan. En mag ik tenslotte nog op één zaak wij zen? De Zondagsrust en de Zondagsheiliging is niet alleen een gebod van Goddelijke or de, maar het is ook oen eminent sociaal be lang. En vooral nu door onze Doorluchtige Bisschoppen zoo krachtig op het onderhou den ervan wordt aangedrongen, zou ik U willen toeroepen: gebruikt Uw organisatie om ook aan dien wensch te voldoen, niet alleen op de gewone Zondagen, maar ook op de verplichte feestdagen. Maar dan zou ik tevens hierbij den wensch willen uitspreken, dat ook het kbopende pu bliek met u moge meew« rken tot het berei ken van uwe nobele bedoelingen en zich op zulke dagen niet bij anderen gaan voofzien van hetgeen zij verlangen. Sluiting van uwe zaken op Zondagen en verplichte feestdagen kan alleen succes heb ben. als de katholieke koopers mot u mee werken, en zich on zulke dagen van het doen van inkoopen onthouden. Een bloeiende en goed georganiseerde Mid denstand fa een zegen voor onze Moeder de H Kerk. En kan het ons dan verwonderen, dat de Kerk, Die zooveel aan den Middenstand te danken heeft, den priester gedurende een ge deelte van het jaar voorschrijft om voor het behoud en de versterking van den Midden stand te bidden? Geeft de Kerk door dit gebed haren pries ters in den mond te leggen geen bljjk, dat Zij den Middenstand, die den schakel vormt tusschen rijken en armen, het hoogst stelt, en dat Zjj van God afsmeekt een verbreeding van den Middenstand? Wil deze voor Staat en Kerk gewenschte verbreeding en versterking van den Midden stand plaats hebben, dan is het noodig, dat uw bond in kracht en in aantal leden toe neemt. Moge daarom deze feestelijke her denkingsdag, waarmede een periode van ktachtigen socialen arbeid wordt afgesloten tevens het begin zjjn van een tijdperk van nieuwen opbloei, een tijdperk van zogen voor den Middenstand en daardoor tevens voor Oö hlAAtséhapptl en voor de Kerkl (Applaus). Reds van Staatsminister Van de V(jvere. De Belgische Minister van Staat, Z.Exc. A. C. van de Vjjvere, sprak o.m. als volgt: „*k Zou”, dit waren de woorden van Mgr. Callier bjj gelegenheid van het eerste lustrum, „er mijn hand niet om verdraaien een midden standsorganisatie van katholieken te hebben, wanneer dat geen goede, consequent-katho- lieke organisatie was”. Tot over Nederland’s grenzen weerklonken die bisschoppelijke woorden. Onze Belgische Katholieke Middenstanders zijn immers hun ne organisatie begonnen, op navolging der uwe. En zoo de Haarlemsche Hanze-leden er fier op gaan zich de zonen van uw door luchtige hoogwaardigheid te noemen, wij ma ken er aanspraak op, als een soort van klein zonen in uwe geestelijke familie mede te re kenen. Ons behoort het in dit groote historische moment, waar gansch de toekomst der we reld in de weegs'-haal ligt, tusechen chrie- tene beschaving en materialistische bar- baarschbeid, ons hoort het getrouw den fak kel van bet levende en levengevend licht te bewaren, aan de bron van waarheid, aan de onuitpnttelijke bron, te putten, en de vlam der heilige liefde met gansch onze ziel te spijzen. Wat kunnen wy méér begeeren. dan onzen plicht te vervullen in de grootsche werking van Gode voorzienigheid, onder de leiding van zynen stadhouder op aarde, onder den waarborg der eeuwige belofte, dat by die ge looft, niet zal vergaan? Dit weze dus myn feestwensch, uit de vol heid van een betrouwend hart uitgesproken; voorspoed, vooruitgang, groei en bloei wensch ik u, in naam uwer Belgische ge loof»- en stmdeenooten, welvaart in uwe Inrichtingen, geluk in uwe familie! Maar bovenal getrouwheid aan het ideaal «raar wy al ons streven naar richten. (Applaus). Tenslotte voerde de Hoogeerw. heer Ple baan Westerwoudt het woord. Spr. felici teert namens den Bisschop „de Hanze” met haar lustrum en mej den vruchtbaren arbeid van de laatste 5 jaren. Met veel blijde ge dachten en eeboone beloften kan spr. heen gaan en hy zal aan Mgr. zeggen, dat allen in het ryk van Mgr. mobiel willen blijven, dat de geheele middenstand wil samen wer ken aan den uitgroei der organisatie, dat hij met vreugde zal bestrijden zijn vijanden, vooral zyn ergste vijanden, die katholieke middenstanders, die hier niet tegenwoordig zn, die inhun verregaande individualistische opvatting van hun belangen zich terugtrek ken in de eenzaamheid, die het'brood niet gftnnen aan hun concurrent. Al die verzeke ringen en beloften zal spr. aan Mgr. over brengen en zeggen, dat getracht zal worden nog meer te oogsten, opdat bij het zilveren Bisschojisjubileum van Mgr. de achterstand in ledental is ingehaald. Dan werd de bijeenkomst op de gewone wijze gesloten. De samenstelling van den stoet bij plechtige openin'' van het nieuwe zittings jaar der Staten-Gfucraal. a.s. Dinsdau. zal weer dezelfilen beperkten otnvang h b en als de laatste jaren gebruikelijk was. Bevestigd wordt, dat Prinses Juliana aan de plechtigheid zal deelnemen. Zij zal in de door acht paarden getrokken staatsiekoets tegenover de Koningin plaats n« men. De stoet zal den gewonen weg volgen, n.l. van het Koninklijk paleis af door de Heulstraat, door hot Lange Voorhout, over den Korten Vijverberg naar de Ridderzaal op het Binnenhof. De t« rugrit gaat langs dezelfde route. Op een onbewaakten overweg te Eist is gistermorgen een kar door een losse machine gegrepen en over de spoorbaan geslingerd. De bestuurder, poldermeester Arissen, is ge wond, doch niet levensgevaarlijk. Het paard is gedood, de kar verbrijzeld. Gisternacht is ingebroken in het spoor wegstation te Borculo. Vermist wordt een geldkist met f 500.—. Ook in het station te Runrlo is ingebroken. Dinsdagavond zijn op den Haagweg nabjj Delft een vrachtauto en een auto tegen elkaar gebotst. Do-schok was zoo hevig, dat een dame, die in laatstbedoeiden auto zat. over <len vrachtauto heen op den weg werd geslingerd. Zij heeft echter-geen ernstig let sel gekregen Aan een in aanbouw zijnde fabriek te Enschedé viel do 20-jarige A. Muller, die in de dakgoot bezig was. Hij kwam op een steenen vloer terecht, waar hij bewusteloos bleef liggen. In zorgwekkenden toestand is hW naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. Er fa ingebroken in het magazijn Aux 100.000 Chemises” aan de Hoogstraat V Rotterdam. Een zeer groote partij hemden overlmm ion en dassen is gestolen. Gisteren viel de 55-jarige mej. de R. wonende Oegstgeest, van een 4 meter hooge trap in haar woning, (waarbij zij haar rech terbeen ernstig bezeerde. Zjj fa naar het A adcmisch ziekenhuis overgebracht, waar - een inwendige bloeding werd geconstateenl tramwagen van den Haag komende hij Lei- ye Slaperstil (Hoogkerk, Gron.) is don ruzie met den student F., die hem te Dinsdagavond de 1f>-jarige dienstbode E. S.x door een m« Ikvrachtauto, waaraan zy zich fietsende vasthield, overreden en op slag gedood. Het hoofd was verbrijzeld. Te Noorddorp is door een veehoud r een kokmeeuw gevangen, die aan een der achterpóoten een l’lRj' had. waarop het vol gende te lezen stopd: K. 5753. P. Sgovgn^ril Viborg danmark. In verband met de gisternacht plaats ge had hebbende inbraak in het sjioorwegstation te Hoogeveen kunnen we melden: Gistermorgen bij aankomst op hot station merkten de beambten, dat er dien nacht on- gewenscht bezoek was geweest, De brand kast wa< van het kantoor verdwenen. l*e chef werd direct met een en ander in keniri» gesteld. Weldra bleek dat de brandkast was weggesleept met een zoogenaamd etgekwa- gentje.’bij het station in gebruik voor zware vrachten. Deze ka-t werd teruggevonden in do nabijheid van de goederenloods aan de westkant van het station, ingegraven in «Ion grond en bewerkt en opengeslagen met mo kers en kolbeitels. De spaden en gereedschap pen lagen nog daarbij waren gehaald uit een in de nabijheid staand loodsje, eigendom van den hoer S„ waarin de inbrekers (men vermoedt dat er 3 zijn geweest) zijn gekomen door uitsnijding van een ruitje. Op eenigen afstand nabij de veclading trof men de geld- bakjes aan en hier en daar waren enkele dubbeltjes en kwartjes verspreid. De groote buit, een goede 2000 was gis teren juist overgestort, terwijl zich thans een bedrag van een goede 800 in de kast bevond. De kast is compleet uit elkaar ge beukt. De inbreker zijn vermoedelijk de deur ingekomen, welke ze den vorigen keer heb ben verlaten. Een paar wollen harwfachoenen zijn achtergebleven en de gereedschappen zijn bij het werk gelaten. Het schijnt dat een jaa van een der beambten is gebruikt, deze is in elkaar gefrommeld teruggevonden, met mod der besmeerd. Een lont met poeder was even eens aanwezig. Bij het vertrek van de be ambten om 11 '/t uur gisteravowl is er niets bijzonders door hen bemerkt Enkel is door omwonenden geconstateerd, dat een drietal perosnen op den hoek van den Pessersfraat- weg tegen het hek stonden geleund tegen den tijd dat het personeel van die S. S. huis waarts ging en hen moest pasneeren. Zoo doende zouden ze op de hoogte zijn geweest, dat het terrein „veilig" was. Gistermorgen fa de subst. off. van justitie mr. H. A. Servatius, vergezeld van den heer van der Werff. rijks veld wachter te Assen met diens politiehond naar hier gekomen, doch door het slechte natto weer van gister nacht kon de hond weinig uitrichten. Het onderzoek wordt naar alle zijden ijve rig voortgezet onder leiding van den burge meester dezer gemeente, mr. J. L. Bouma. LOTUS-PRIJSVRAAG. Hoeveel Lotus in Nederland? Ant. Jurgens’ Margarinefabrieken te Osa hebben wederom een interessante prijsvraag uitgeschreven, w-aaraan het niet moeilijk fa deel te nemen. Men behoeft n.l. op het ver» zamellystje aan den voet van do Lotus-Land- kaart te vermelden hoeveel malen de woor den Ix>tus, Zoet, Als, en Room als zoodanig op de Lotus-Landkaart gevonden is. Dan moet men elk dier 4 vier woorden, wolke men op de IxMus-Ijwidkaart gevonden heeft, daar met inkt onderstrepen. Deze prijsvraag is dus zéér gemakkelijk, daar b.v. woorde* als Zooiermeer, waarin het woordje „Zoot” en Geldermalsen, enz. waarin het woordje ..Als” verborgen ligt, niet meegeteld wor-len,’ evenmin als de reclame-tekst die rondom de landkaart fa af gedrukt. Aan de prijsvraag is een hoofdprijs van 5000 verbonden, welke door lederen koo- per van 5 pond Lotus-margarine voor 18 Oc tober ejk. kan worden gewonnen. NA 12 JAAR AFWEZIGHEID. Te Isselburg, even over onze grens, is na een 12-jarige afwezigheid iemand uit den oorlog weer thuis gekomen. Hy had 8 jaar in Siberië gezeten en was reeds lang «lood gewaand. Toen hy thuis kwam Vond hij zijn vrouw met een- ander gehuwd, van wieiP zij reeds drie kinderen had. MISHANDELING. Van een student. De student R„ wonende aan de Oranje Plantage te Delft, kwam gisternacht met zyn auto thuis en wilde dezen achteruit de garage inrijden. Op hetzelfde oogenblik pas- aeerden eenige personen, die hy waarschuw de .voor dat hy achteruit reed. Mogelijk dat een hunner toch door den auto werd aangereden, want plotscTiner kreeg de student een hevigen slag op oen zijner oogen. waar door het glas van den pince-nez, dien hy droeg, gedeeltelijk in het oog kwam. De mannen vluchtten daarop. R. is op last van dr. van Batenburg dadelijk vervoerd naar dc oogheelkundige kliniek te ’s-Gravenhage, w (ar operatief ingrijpen noodzakelyk was. Waarschijnlijk zal hij hot oog moeten missen. Als verdacht van deze mishandeling is de 27 jai.’ge C. K. gearresteerd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 2