I deze de SCHAGEN. GEMENGD NIEUWS. LUCHTVAART. LANDBOUW EN VEETEELT NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN KAASHANDELAREN. KERK EN SCHOOL. De bezetting van den aartsblsschoppelljken zetel van Gran. RADIO. BOVENCARSPEL'. L Het terrein is gelegen achter de St. Mar- zou or- Liebesglück, Her- Wordt besloten de cursus op te rich ten na het te houden overleg. 10.50— den heer r 100 K.G. ollandscho en Gruy- van weinig l»e- liAemen, is het buitea- n/g niet groot, waarom ■k/nde teler te Wijk aan van het be- Niets meer aan de orde zijnde, sluit gaat de voorrecht, dat meer teru politiek en staatsrechten kerkelijke recht. Sedert Hongarije christelijk is heeft de de Voorzitter de vergadering en Raad in geheime zitting over. aan de De Winkelweek. De storm, welke in den nacht van Vrijdag op Zaterdag woedde en ook in den morgen van de opening der Win kelweek nog niet had opgehouden, liet hare werking terdege op de versiering der straten gelden. Al spoedig Vrijdagavond lag de ver sierde eere-poort, aan 't begin van het Noora opgesteld, tegen den grond, waarbij natuur lijk vele bloempotten aan scherven vielen en de planten en het groen niet weinig wer den beschadigd. Een groot winkelruit van ds etalage van den heer Schmalz werd door den storm ingedrukt. Onverwijld liet men een andere uit Alkmaar komen, en toen men be zig was deze er in te zetten, werd een andere ruit gebroken. De groote attractie van deze dagen blijft nog do Emit, het is er dan ook recht gezellig. De brug aan de Molenstraat is voltooid, en: Wie over de brug wil, kom over do brug, Hij krijgt van een duppie een stuiver terug En ’n gok voor de klok! Het groen der eerepoort aan de Loet, moest het tol eveneens aan den storm beta len toch: Welkom Heeten vele Loeters, Buurtgenoot en Tegenvoeters, Hun bezoek om velerlei. Ons en hun ten zegen zjj! Te Kuim een uur Zaterdagmiddag werd de Winkelweek officieel ten Stadhuize door den burgemeester geopend, met de volgepde speech: 6 Geachte aanwezigen, Toen eenigen tijd geleden U>t mij het ver zoek werd gericht, de Winkelweek-feesten t^n Raadhui ze te openen, voldeed ik gaarne PREDIKANT BRANDWEERMAN. De Burgemeester van Broek in Waterland stelde voor eenigen tijd den predikant der N. H. Gemeente bij de brandweer aan tot brandwekker. De gemeenteraad besloot edi tor op voorstel van één zijner leden in de verordening op de verplichte brandweer aan voorgangers van kerkgenootschappen en dokters vryetelling te verleenen van ver plichten dienet. Dit ondanks de waarschu wing van den burgemeester, dat deze vrij stelling in strijd is met een koninklijk be sluit uit het jaar 1904, volgens hetwelk de artikelen 192 en 193 der gemeentewet der- geljjko vrijstellingen niet toelaten. Alleen zij, die op het oogenblik, dat de diensten ver richt moeten worden, andere verplichtingen te vervullen hebben in het algemeen belang, kunnen maar dan eerst op dat moment vrijstelling erlangen. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben thans den raad uitgenoodigd deze vrijstelling te laten vervallen. Anders zal de verordening aan de kroon ter vernietiging worden voorgedragen, wegens strijd met het algemeen belang. EEN EIGENAARDIG GEVAL. Gistermiddag te kwart voor één uur werd te Amersfoort, in een trein uit Amsterdam een manspersoon bewusteloos aangetroffen. De eenige aanduiding was een spoorkaartje AmsterdamWeesp. Naar het St. Elisabeth- gasthuis vervoerd, kwam de man eerst gis teravond 8 uur tot bewustzijn. Hij kon zich echter niets herinneren, hoe zijn naam wa« en waar hij vandaan kwam. gen tot stand wisten te brengen. Een woord van hulde daarvoor is dan ook zeker hier wel op zijn plaats. En nu do Winkelweek zelf. Ik meen hier over kort te mogen zijn en laat liever straks het Voord aan een meer bevoegde, die beter dan ik de beteekenis daarvan in het licht kan stellen. Het streven van de feestcommissie is in alle opzichten aanmoediging waiurd en zal dan ook niet nalaten, vruchten te dragen. Hoe beter het onzen middenstand gaat, de* te beter gaat het deze gemeente; deze fees ten zullen zeker naar het beoogde doel voe ren. (lok de feestcommissie dus een woord van hulde en warmen dank voor wat tot stand gebracht~word, dank ook voor de pret tige samenwerking, die bij dergelijke gele genheden zoo noodzakelijk is. Geachte aanwezigen, van harte roep ik U het welkom toe in dit gebouw. Dat prettige dagen, begunstigd door goed weer, ons deel mogen zijn. En hiermede geef ik het woord aan den Voorzitter van de feestcommissie. Ik heb ge zegd. Hierna verkeeg de Voorzitter der Winkel- weekcommissie het woord, die reide voor de tweede maal als zoodanig te fungeeren. 8pr. heel de aanwezigen welkom, bijzonder den burgemeester, die zoo welwillend was de Winkelweek te openen; voorts heet spr. wel kom do Emit- en Bakkerijtentoonstellings- oommissie, den heer M. Visser, den auteur der diverse gedichten van de eerepoorten, o.a. dank en hulde brengt spr. aan het be stuur der Harddraverjjvereeniging voor hunne prettige samenwerking. Het vorig jaar heeft spr. reeds het belang van een Winkel week uiteengezet. Laat de middenstand het groote belang inzien van een bloeiend Scha- gen, en niet enkel in de iWnkelwee.k, doch ook de overige 51 weken de klanten aan hunne zaak weten te binden. Spr. wijst op het schitterende gebouw, waarin thans de Emit zetelt, gaarne zag hij dit gebouw in een soort jaarbeurs herschapen, daarin ieder jaar weer een tentoonstelling georganiseerd. Spr. heet welkom den Secretaris der Ka mer van Koophandel, de heer Scheffer, en zegt hem er van overtuigd te zijn, dat de be langen van Schagen bij deze Kamer veilig zijn. Met de beste wenschen voor het welsla gen der Winkelweek eindigt spr. zijne rede. De heer Scheffer zegt, dat het den Voor zitter der Kamer van Koophandel ten zeerste spjjt, niet aanwezig te hebben kunnen zijn bj) de opening der tentoonstelling. Hoewel het spr. moeilijk viel zijne werkzaamheden te oo derbreken, heeft hij nu toch aanwezig willen zijn. Spr. brengt hulde aan de vooruitstre vende Schager Middenstand en brengt na mens den Kamer van Koophandel, dank aan Burgemeesters en Gemeentebestuur, voor den Middenstand geboden steun en hulp. Hierna had op de Markt de uitvoering der Kleppennarsch plaats, begeleid door de Har. moniekapel. Een rondgang volgde, waarna kinderspe len plaats hadden op het sportterrein aan d* Loet. Een fikeche hagelbui gepaard gaand» met on weder, deed helaas deze spelen spoe diger eindigen dan was gewensoht. Het weer laat dan ook alles te wenschen over, DE VLIEGTUIGRAMP BIJ SCHLEIZ. Een deskundig rapport. De commissie van dei>kundigen, die een onderzoek instelt naar de oorzaak van de vliegtuigramp te Schleiz, heeft een voorloo- pig rapport uitgebracht, waarin zjj de veron- dereteliing uitspreekt, dat de schroef van het daaraan, omdat ik zoodoende in de gelegen- hei was, openlijk van mijn ingenomenheid met. deze feestelijkheden te getuigen. Het is thans het vijfde jaar, dat Schagen zich in de Septembermaand in feestdosch steekt en ik geloof wel te kunnen zeggen, dat wij met genoegen op alle vorige feesteh terug kunnen zien, zij het dan ook, dat het weer niet altijd volkomen meewerkte. Ook dit jaar is het feestprogramma veelbelovend. Ik behoef hierover niet in nadere- bijzonder heden te treden, doch meen toch wel even te mogen wijzen op do omstandigheid, dat een bijzondere aantrekkelijkheid de eergisteren geopende Electriciteit- en Middenstandsten toonstelling vormt. Dat zulke dingen in een kleine plaats als Schagen tot stand kunnen komen, eert de gemeente, doch eert in de In de dezer dagen gehodden bestuursver gadering van de Nederl. Vereeniging\van Kaashandelaren was ingekomen een brief van de Kamer van koophandel en fabrieken te !W)tterdam, houdende mededeelfng, dat een wijziging vin het Fransche douane tarief aanhangig is, waarbij do invoerrechten voor kaas gebracht worden op frs. 60 per voor harde kaas (z.g. Hollandsche ére), frs. 65 per 100 K.G. voor zaehtcien frs. 50 voor half-harde kaassoorten. Het bestuur besloot de Kamer van Koophandel er op te wjjzen, dat deze tariefsverhooging een verminderde concurrentiemogelijkheid beteekent, die des te sterker zal worden ge voeld. wanWér het Fransche betaalmiddel in koers mocht stijgen. Met den heer Gromlsma. voorzitter van de Noord-Hollandeche Vereeniging van Kaas handelaren werd overleg gepleegd over de wjjze, waarop een nauwere samenwerking tusschen beide vereenigingen zou kunnen worden tot stand gebracht. De vice-voorzitter deed verslag van een audiëntie bij den minisiter van binnepland- eche zaken en landbouw, die in samenwer king met do Vereeniging voor Zuivelindus trie en Melkhygiëne en de Coöp. Producten- Handelsvereeniging was aangevraagd om den minister te wijzen op de bezwaren tegen de handhaving van de rjjkscontrole door mid del van een uitvoerverbod voor ongestem pelde kaas, zulks in verband met het bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp. De minister deelde mede, dat hjj aan een onpartijdig lid der Tweede Kamer had op gedragen de zaak te onderzoeken en hem van advies te dienen, waarna het ontwerp spoedig in behandeling zou komen. De vice- voorzitter had den minister verzocht het vorenbedoelde lid van de Tweede Kamer op te drg^en pok liet bestuur der Nederl. Ver- eeniging van Kaashandelaren te raadplegen. Pij de bespreking van een brief van den heer P. N. Boekel, Rijkszuivelconsulent te Utrecht, waarin deze zich een^groot voor stander toont van de nieuwe methode om de wrongel aan één stuk in het vat te doen,, bleek dat de bestuursleden algemeen van oor deel waren, dat met de nieuwe methode een meer gelijkmatig product verkregen wordt, maar minder fjjn van smaak. Het product gaat op fabriekskaas gelijken. Daar de boe renkaas juist haar grootere waarde ontleent aan haar fijneren smaak en ongelijkmatig heid, acht het bestuur de toepassing van de nieuwe methode niet aanbevelenewaardig. RANONCELTEELT. De ran on cel teelt, die in do. streek van Ken- nemerland vroeger alleen te Akersloot en Uitgeest beoefend werd, begint thans in de omgeving van Beverwijk ook al flinke afme tingen te krijgen. De kweek bepaalt zich in hoofdzaak tot de enkele en dubbele Fulgens en wordt in hoofdzaak geteeld voor de snij bloemen veil ing. Zeer zeker als eer - kendheid van deze bl landsch afzetgebied dezer dagen een bek/nde teler te Wijk aan Duin kosteloos eenige manden met Pollen van Fulgens verkonden beeft ter opplanting natuurlijk voor reclame in do gazons der Fransche hoofdstad. in overleg met den heer Bosma te treden en deze zaak eens nader te bespreken. aartsbisschop van Gran een dusdanig aatf.: zien verworven. Wel hebben de aartsbis schoppen van Kalosca steeds tegen het ju ridisch primaatschap van den aartsbisschop vap Gran geprotesteerd. Er wordt ook uit d«> diocesen van Kalosca nooit een beroep ge daan op Gran. Alleen de politieke en staats, rechteljjke voorrang van Gran heeft ook Kalasco steeds erkend. Deze voorrang wordt echter niet door Rome verleend. De H. Vader benoemt den aartsbisschop, wien zijn arnbts broeders gewoonweg den voorrang toeken nen. Hij is het, die hen tot conferenties sa menroept, wanneer gemeenzame besluiten moeten genomen worden. Wil de regeering in overleg te treden met de kerk, dan wendt zij zich tot den aartsbisschop van Gran. In <re eerste christelijke tijden was Gran ook poli tieke hoofdstad. Sinds 1867 wend Budapest hoofdstad, dat echter tevens onder de juris, dictie van den aartsbisschop van Gran valt, en hem een zekeren voorrang geeft. 3) Zijn kerkelijk-politieke beteekenis ont leent de aartsbisschoppelijke stoel van Grarr aan de omstandigheid, dat zjjn primaat het recht toestaat den .^postolischen koning te kronen en hem den koningseed af te nemen. Maar ook de wet, die dit recht regelt spreekt niet van Primaat, doch van Aartsbisschop van Gran. Volgens dezen gedachtengang is de waardighed van Primaat niet oorzaak, maar uitwerking van het staatsrechterlijk, voorrecht, dat den aartsbisschop toestaat. Als gevolmachtigde getuige van den kro- ningseed en als kroner van den monarch is de aartsbisschop de eerste staatsrechterljjk<- waardighejdsbekleeder van het land, wat steeds door iedereen erkfnd werd, ’t Konings schap is in Hongarije zoo met de kerk ver groeid, dat het land op den duur zonder apostolischen koning onmogelijk bestaan kan. De kerk bestaat zeker, maar zjj oefent op het geweten en de wereldaanschouwing der in woners niet dien invloed uit, die haar van rechtswege tockomt. Daardoor ontstaat een zekere onrust, die schadelijk werkt. De hooge staatsrechterlijke beteekenie van het aartsbisdom van Gran werd sedert de christianiseering van het land steeds erkend Eerst laat, in 1715, wend dezo beteekenis door Karel III. vader van Maria Theresia, door de verlecning van den vorstentitel, nog Onderljjnd. Toegenomen hebben daardoor do macht en de invloed van den aartsbisschop niet. Maar ook de nieuwe aartsbisschop zal den «titel van vorst zonder bedenken voeren mogen, ofschoon hij den aartsbisschoppclij- ken zetel van Gran buiten’toedoen van apostolischen koning bestijgt. -U Men schrijft van bijzondere zijde aan Kipa: Door den dood van Kardinaal Czornoch is hot eerste en voornaamste diocee» van Hon garije van zijn herder beroofd. Aan den Aartsbisschoppelijken zetel van Gran zjju een rjj van voorrechten verbonden, die hem een beteekenis geven, die aan geen anderen primaatzetel in onzen tijd toekomt. De vijanden der kerk, en voornamelijk ze kere heethoofdige kringen onder de protes tanten van Hongarije, benutten deze gelegen heid om stemming te maken tegen de katho lieke kerk. Hun taktiek ie tweevoudig. Van den eenen kant beroepen zij zich op vader landslievendheid en zeggen dat het onge hoord is dat een zetel, waaraan zoovele po litieke en staatsrechU-lijke voorrechten ver bonden zijn, door den H. Stoel, zonder mede werking van den staat bezet wordt. Van den anderen kant laten zij het zich ook welge vallen de beteekenis van den vacanten stoei niet te hoog aan te slaan. Juist omdat Rome de benoeming in handen heeft, zou de nieu we aartsbisschop veel minder beteekeneu dan zijn voorganger. Doch de katholieken blijven rustig tegen over deze door kwade inzichten ingegeven bedoelingen der protestanten. De toestand is inderdaad klaar genoeg. 1. Het patronaaterecht, dat aan den apos- tol^chen koning toekomst, kan niet uitgroe iend worden, oiydat er geen apostolische ko- ning is. Juist die kringen, die thans bevreesd zijn voor het onmiddellijk ingrijpen van Ro me hebben er veel bijgedragen, om de instelling van het apostolisch koningschap te doen verdwijnen. 2. Om de primatiale waardigheid van den nieuwen aartsbisschop van Gran beftoeft men zich geen zorgen te maken. Volgens het ker kelijk recht hebben de Primaten als dusdanig geen rechterlijke macht of regeeringsbe- voegdheid over de andere bisschoppen. De waardigheid van een primaat is een eere- 'zat op kerkeljjk- terrein dan op. verongelukte toestel reeds bjj het vertrek te Leipzig beschadigd was door in aanraking te komen met het een of ander voorwerp. Die beschadiging heeft dan vermoedclijk ge leid tot een eenzijdige versplintering van de schroef, welke tengevolge had dat één der draagvlakken veel meer te torsen kreeg dan het andere. Hieruit zou te verklaren zjjn, dat die overbelaste vleugel is afgebroken. er ook in alle op- De Burgemeester acht het ook nood zakelijk en kan zich met het besluit best vereenigen. Thans deelt de Voorzitter mede, dat het terrein ,,de Tilburg" thans eigendom der gemeente is. Hij vraagt het oordeel van den Raad, tot welk doeleinde het terrein moet worden bestemd. De diverse ontwerpen worden aan .Ie leden ter inzage gegeven. Blijkens de teekeningen is het zeer geschikt voor bouwterrein. Bij den ingang treft men een terrein aan wat voor diverse doeleinden kan worden gebruikt, voorts, in het midden een straat, waarlangs aan weerszijden 19 woonhuizen kunnen worden geplaatst eerste plaats de mannen, die dergelijkc din- TT»» - 1 - 1» I Ci M 1 It I LUI I Ulll 1 dLlllCl L4 V l 1’131 tinusstraat en zal dan met die straat in verbinding worden gebracht. De terreintjes zijn groot elk pl.m. 10 roede en de prijs f 2.25 per M2. De heer C. Rood acht de straat van 5 M. wel wat te kort met het oog op het verkeer. Hij acht 6 M. beter door de bermen aan weerszijden met M. te versmallen. Hij wil deze mededeeling slechts In overweging geven, aangezien thans toch nog niet tot definitieve oplossingen kan worden overgegaan. De Voorzitter acht deze plannen vol gens de overgelegde teekeningen niet ongunstig. Hij acht deze bebouwing een belangrijke uitbreiding der gemeente, vooral nu 38 woningen kunnen worden geplaatst, voorts heeft men aan het eer ste gedeelte van het terrein een flink speelterrein. De Voorzitter geeft toch in overwe ging om de brug zoo spoedig mogelijk te maken, wanneer het plan wordt aange nomen. Hij stelt voor, dit belangrijke punt in overweging te nemen en in een volgende vergadering te behandelen. Hiertoe wordt besloten. Hierna komt de rondvraag de. De heer Berkhout vraagt of het niet mogelijk is, dat in deze gemeente een tuinbouwcursus kan worden gegeven Hij heeft vernomen, dat de heer Bosma dezen zomer zijn akte heeft behaald zcodat we thans een tuinbouwleeraar in de gemeente aanwezig hebben. De heer Braakman juicht dit voorstel toe, doch hij deelt mede, dat de tuin bouwbond reeds een cursus geeft, welke 51ruk zal worden bezochfc hij acht twee cursussen naast elkaar niet wenschelijk. De Voorzitter zegt, dat deze op te richten slechts voor jongeren zal worden gehouden, terwijl de opgerichte cursus slechts toegankelijk is, wanneer men den leeftijd van 21 jaar heeft bereikt. De heer P. Rood is ook voor nieuwe cursus. We hebben nu een leer- aar in de gemeente, dus is het nu ook wenschelijk. De Voorzitter is er sterk voor. De heer Berkhout zegt ook, dat liefhebberij bij de jongens niet groot is, getuige de reeds gehouden cursus. Hij hoopt echter hierin verbeteringen, voor al nu deze cursus slechts voor jongere lieden worde gegeven. Hij acht de bij komende kosten zeer gering, vooral daar thans nog Rijkssubsidie wordt aange vraagd. Hij is er voor om de bijkomende kosten voor rekening van de gemeente te nemen. De Voorzitter is zichten voor. Aangenomen wordt althans dat nie mand der heeren er iets op tegen heeft. De Raad acht het aantal te geven les uren (144) wel wat hoog. De Voorzitter stelt voor DINSDAG 27 SEPTEMBER. Hilversum, 1060 M. 12.00 Politieber 12.35—2.00 Limchmuziek door het trio Dick Groeneveld, viool. A. v. Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano. 5.00 6.45 Concert door het A. N. R. O.-orkest. eMevr. G. Stotyn-Molenaar, sopraan. Jaap Stotyn pianobegeL Vervolgens Diner-concerf door het A. N. R. O.-orkest. 6.45—7.45 N. O. V. Kunstavond. Mevr. Rosa Spier, harp G. Brettani, declamatie. J. R. Gravelotte, pianobegel. la. Courante, J. B. ïxieilly. b Lé Rappel des Oiseaux, J. Ph. Rameau, c Pa.-sagaglia, Handel, hafp. 2. Die Wallfahr nach Kevlaer, tekst vau H. Heine, muziek van Hub. Cuypere, declamatie ftiet piano begel. 3. Schubert, fantasie, Trnecek, harp. 4. Sjemang Jiaroëil, Hoor Israël, tekst v. F. Pauwles, muziek v. J. Ode, declamatie met pianobegel. 5. Nordische Ballade, Poenitz, harp. 6. Tamboer, tekst v. A. v. Beyma, mu ziek v. F. E. A. Koeberg, declamatie met pi anobegel. 7.45 Politieber. 8.10 K. R. O. 2o Nymeegsche avond. Het klein Harmonie-or- k«-t, de Nijmeegsehe Mandolineclub „Con Amoro”, o. 1. v. B. v. Teeseling. Mannen koor St. Caecilia, o. 1. v. A. Tromp. J. Wil leine, vegel. la. Gruss aus Itsehoe, H&bel. b. Froher Sinn, Lüdecke c. Liebesglück, Her mann. d. Sie kann nicht mit, Lüdocke. Or kest. 2a. Woolie, Beka. b. Elle m a dit. Kok, mandoline. 3^ Lozing doof den heer P. L M v. Wayenbiirg, over: Nijmegen als gezellige woonstad. 4. Vroolijke liederen, a. 'pe Deer ne, Kools. b. Er was reis, v. d. Linden, c. Spreekwoorden: (Juod libet, N. N., mannen koor. 5a. Un'goir d’éte, Polman, b. Allons, courage, Kok, mandoline. 6a. Serenade vat’ een landsknecht, Orlando di Lasso, b. D« Martelaren van liet Coliseum, de Rilh\ mar nenkoor. 10.30—12.00 N. O. V. Dansmuziek. De nieuwste gramofoonplaten. 10.30 Persber. rltóventry, 1600 M. 11.20 Daventrykwartot en solisten, piano. 12.20—2.20 Corelli W'indeatts band en »o listen, mezzo sopraan, bariton, harmonium. 2.50 Lezing: Elementary music. 3.35 Fran sche les. 4X15 Concert. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Lezing: A bookshelf of old favourites. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Le zing: Stars of October. 6.50 Tjjds., weerb., nieuws. 7.05 Dansmuziek. 7.20 L«zing: The passing of the Gdenard. 7.35 Orgelconcert. 7.45 Lezing: An evolutionist among the Rocks and fossils. 8.05 Redo van I-ord El gin. 8.20—8.50 Lezing: Literature. 8.30 Con cert door het radio-octet. 8.40 Gedichten van Shakespeare, Tennyson en Thackery door Miss Wood. 8.50 Concert. Octet. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 lazing: Music and the ordinary listener. 9.55 Nieuweber. 10.00 Variëté. 11.05—12.20 Dansmuziek. Parijs, „Hadio-Paris”, 1750 M. 12.50—2.10 Orkest Locatelli. 5.055.55 Orkestconcert. 8.50—10.50 Concert door het Orkest Mario Lazes. Vocale en instrument, solisten. Langenberg, 469 M. 1.302.50 Orkestconcert. 5.506.50 So- listenconcert, alt, viool, harp. 8.2510.40 Sympbonieconcert, Werag-orkest, o. 1. v. Dr. Buschkötter. KOnigswusterhausen, 1250 M. 12.208.05 Lezingen en lessen. 8.25 Sym- phonieconcert van Langenberg. 10.50 12.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.35 Xylophonconcert. Norag-orkeeL 6.20 Causerie. 7.45 „Die EntfUhrung aus dein Se rail”, opera van Mozart. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20— 6.20 Dansmuziek. 8.35 Opcrafrag- menten. Orkest en soli. 10.35 Sluiten. Vergadering van den Raad dezer gc- meente op Vrijdag, 23 September, des avonds 7 uur. Aanwezig alle leden met uitzondering van den heer C. Rood. De Voorzitter, de heer C. Boon Jbz., Burgemeester, opent de vergadering en geeft het woord aan den Secretaris tvt het voorlezen der notulen, welke onver anderd worden goedgekeurd. Na het voorlezen der notulen ver schijnt de heer C. Rood ter^ vergadering, Hierna deelt de secretaris mede, dat in de gehouden vergadering van Burg, en Weth. de heer P. Rood Kz., is aangewe zen tot plaatsvervangend Burgemeester en bij afwezigheid, ongesteldheid of ont stentenis van den heer P. Rood Kz., de 2e Wethouder, de heer K. Berkhout. De Voorzitter deelt mede, dat de be- grooting der gemeente van inkomsten en uitgaven vanaf den dag der aanbieding voor een ieder ter inzage heeft gelegen en dat van deze terinzage ligging open bare kennisgeving heeft plaats gehad Niemand heeft zich aangemeld om de begroeting in te zien. Hij verzoekt thans den secretaris de diverse posten ter be- grooting voor te leggen, teneinde de posten, waarvan de noodzakelijkheid blijkt te bespreken. De Voorzitter vraagt na voorlezing of er op- of aanmerkingen zijn. De heer Berkhout vraagt, of het niet noodzakelipc kan zijn, dat voor werkver schaffing eèn post op de begroeting wordt uitgetrokken. De Voorzitter vindt dit geen bezwaar, doch de post onvoorziene uitgaven is voldoende geraamd, zoodat daaruit altijd voldoende over is en eventueele uitga ven daaruit desnoods kunnen worden betaald. Hierna wordt de begrooting vastge steld. Komt in behandeling een ontwerp verordening tot wijziging van artikel 4 der verordening der P. I. B., welk arti kel voorgesteld wordt voortaan te lezen als volgt: „Degene, wiens zuiver inko men minder bedraagt dan f 800 wordt niet in de belasting aangeslagen." Hiertoe wordt besloten. Wordt overgegaan tot benoeming plaatsvervangende leden voor stuur van de Broekerhaven. Uit de gehouden stemming blijkt, dat de heeren C. Rood Dz. en Jb. Braakman tot plaatsvervangende leden zijn geko zen. Is ingekomen een verzoek om subsi die van de vereeniging „Pluimveeten- toonstelling", teneinde wederom een pluimveetentoonstelling te houden. De Voorzitter deelt mede, dat het verzoek is besproken in de vergadering van Burg, en Weth. en stellen voor, dit verzoek voor kennisgeving aan te ne men. Hij acht dit niet in het belang voor onze gemeente, aangezien hier zoo goed als geen groote pluimveehouders aan wezig zijn. Hij vraagt de meening hier over aan den Raad. De heeren Braakman en Frankena voelen niet veel tot inwilliging van het verzoek. Wordt besloten dit verzoek voor ken nisgeving aan te nemen. Ingekomen is een declaratie van de Middelbare Handelsavondschool te Enk- huizen. De Voorzitter deelt mede, dat verle den jaar geen bijdrage werd verleend Hij stelt voor, dit jaar er wel toe over te gaan, aangezien ook thans de meeste scholen subsidie ontvangen. Hij is van meening, dat het ook billijk moet wor den geacht aan deze Handelsavond school een bijdrage te verleenen. Geen van de heeren heeft hierop wat tegen, zoodat tot het verleenen van de gevraagde bijdrage voor leerlingen uit deze gemeente wordt overgegaan. De Voorzitter deelt thans mede, om, nu het vischwater „de Putten" weder om is vrij gekomen om weer te verpach ten. Hij stelt voor „de Putten” voor 4 jaar te verhuren, mits in den winter het ijs niet wordt verbroken, teneinde in dien tijd te visschen. Geen der heeren heeft hierop iets te gen, zoodat tot verpachting voor 4 jaar zal worden overgegaan. De Voorzitter deelt mede, dat politie toezicht in deze gemeente door den Rijksveldwachter Korver steeds tot groot genoegen van den Burgemeester wordt uitgeoefend. Hij stelt voor, om zijn gratificatie te verdubbelen en te brengen op f 80. De heer C. Rood zegt, dat het billijk is het bedrag op f 100 te brengen, De Voorzitter acht dit nu niet noodig. De heer Frankena vraagt, wat des tijds aan den nachtwacht werd verstrekt. De Voorzitter deelt mede, dat f 400 werd betaald. De heer Frankena vindt f 40 wel wat bescheiden. De heer Braakman prijst den heer Korver. Hij vindt het een man, die steeds klaar staat, wanneer r.en hem noodig heeft. Hij kan het voorstel van C. Rood best ondersteunen. De Voorzitter stelt voor tot stemming ®ver te gaan. Uit de gehouden stemming blijkt, dat de heer Korver f 100 wordt toegekend, voor diens politiediensten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 6