„ONS BLAD” i*£v£-&r GIRO ALKMAAR 104863 GIRO ALKMAAR 104863 FEUILLETON. Maandag; IO October giro alkmaar 104863 i<ge Jaargang liet hij de k Abonnementsprijs l BOETVAAROIGHEID Advertentieprijs s f 750f 250f 125f 50. f 40. Onze Handelshoogeschool. Bureau HOF 6, ALKMAAR - Telefoon433 Opening der R. K. Handels- H oog esc hooi te Tilburg. Aan alle abonni’s wordt op aanvrage gratie een polls verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 3000. II ru 1—1 w „Ik drek ii, Lady Janet. ■1 Ier, de Keizer-Karel- om; Verl; t niet van der techniek ten en een zegen zijn Dkkrtoe zal onze handelshoogeschool be dragen wij zijn er zeker van en daar door zal deze hoogeschool in onze samenle ving een taak gaan vervallen, zoo grootsch en zoo edel, dat ons nageslacht dankbaar zal prijzen den schoonen dag. waarop te Tilburg de R. K. Handelshoogeseho' l geopend werd. KOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD en neergeslagen it ge niets te zeggei zake zwaar; zjj sloeg geen antwoord. ItUD VU^VU, I Per kwartaal voor Alkmaar 4 1 Voor buiten Alkmaar. 4 s s s Met Geïllustreerd Zondagsblad 1 47. Lady Janet scheen niet te luisteren naar hetgeen hü zeide. Er lag eene uitdrukking in haar oogen, die Julius op ’t vermoeden deed komen, dat haar geest aich bezighield met het beramen van een eigen plan. Toon hij op weg naar de biljardzaal Mercy voorbij kwam, bleef hjj staan. Het kostte hojp^veel zelfbeheersching om de aandoeningen te be dwingen, die het zien van haar in hem op wekte. Zijn hart klopte zwaar, zijn stem Van 15 regels fl-25; elke regel meer f 0.20. Reclame per regel f 0.75 voor de eerste paginavoor de overige pagina's f 0.50j Rubriek „Vraag en aanbod** bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60 per advertentie van 5 regels iedere regel meer f 0.12. len gaan worden. En daar mag het voorzeker een zégen boe ten voor heel ons volk, en voor het katho lieke volk in het bijzondor, dat er apostelen gevormd en uitgezonden zullen gaan worden tot verbreading en vestiging van de éénig« goede en éénig juiste katholieke moraal op het terrein van handel en koopmanschap. Ziedaar de groote, de ontzettend groote beteekenw van de opening dezer handels- hoogeschool, niet alleen voor den werkgevei, ook voor den werknemer, van den voornaam- sten tot. den geringsten. In Zjjn openingsrede heeft Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht het zoo treffend gezegd: ten met gesloten mond oogen? Hebt verontrustenden staat van Van hier naar Tilburgit ’s a long way en misschien zal deze of gene Noord- Hoïlander zich ’n oogenblik afvragen: Van welk belang kan deze hoogeschool nu voor ons zijn? Bij eenig nadenken zal hij echter epoedig ervaren, dat ook wij, Katholieken van Noord- Holland. ons van harte mogen en moeten verheugen over de stichting van deze nieu we Katholieke hoogeschool en dat ook wij daarop groote en mooie verwachtingen voor de toekomst mogen vestigen. Het moge dan al waar zijn, dat Tilburg ver van hier gelegen is en dat deze stad en de handel en industrie in het zuiden van ons land allereerst en op de geinakkeljjkste wijze do voordeelen van de stichting dezer hooge school zullen ondervinden, dit is niet an dere dan een heel natuurlijk feit, dat zich bjj de stichting van iedere school, welke voor een uitgestrekt gebied bestemd is, voordoet; en de hier bedoelde directe voordeelen mo gen wij aan de gemeente Tilburg, welke zich tegenover het Curatorium der hoogeschool zoo royaal en zoo loyaal gedroeg, en aan handel en industrie in het zuiden van gan- echer harte gegund heeten. Ja, wij verheugen ons erover, dat ook dit deel van het katholieke Nederland thans zijn eigen centrum van hoogcr onderwijs-cultu’ r gekrt^en heeft: Katholiek Noord-Brabant heeft voor heel ons land zoo groote verdiensten en het is veelal zoo weinig erkend. Ja, de katholieke handelshoogeschool komt aan dit gewest-met zijn belangrijke in dustrie en in 't bijzonder aan de stad Tilburg toé. Maar daardoor wordt of is de R. K. Han- dvlshoogeechool niet minder belangrijk voor alle overige katholieken en.... niet-katho- licken van Nederland. Immers: deze handelshoogeschool is slechts van gewestelijk, nog minder plaatselijk belang: zij ie zij zal althans worden een cul tuurmonument voor heel ons land en, naar wij willen hopen, ook voor vér over onze grenzen: van overal zullen de beste katholieke cul- tuur-krachten hier geconcentreerd worden, van overal zullen de studenten hier ko men tot de Mater Alma, de Moeder, welke voedt met handelsweteoschap, gebaseerd op en doordrongen van deAtoomsche beginselen, en naar overal zuilen deze jonge handels- intellectueelen hun wetenschap en hun ver stevigd beginsel uitdragen, strevend naar rij kere en hoogere welvaart, o zeker, maar daarbij nimmer uit het oog verjjggend het katholieke beginsel, de katholieke moraal. De intellectueelen, die aan deze hooge school gevormd gaan worden, 't zij, dat zij zich zullen wijden aan de praktijk van handel of industrie, 't zy, dat zjj zich voor heel hot verdere leven zullen toeleggen op de beoefe ning der handelswetenschappen om eenmaal de hoogleeraren van thans te kunnen ver vangen, zij allen zullen, ieder in eigen positie en eigen omgeving, apostelen worden voor een nieuwe handels- en bedrijfswereld; zij zullen zooals een der sprekers het bij de opening der handelshoogeschool zoo juist uitdrukte hun leven in dienst stellen van het ideaal: het bereiken van een meer christelijke wij ze van voortbrenging, verdeeling en verbruik der maatschappelijke goederen. En hun streven zal dóórwerken overal, ook in ons gewest, al is 't dan ook long way” van bier naar Tilburg; ook in ons gewest zal de sociale rechtvaardigheid daardoor een betere erkenning en een juistere beoefening vinden. Evenals overal elders is dat ook ten on zent nog zoozeer noodig! In welke duidelijke, welhaast scherpe be woordingen heeft Z. D. H. de Bisschep van deur opnieuw werd geopend. Hij keek ’t was Lady Janet die hem volgde. „Verlangt gij mjj te spreken?” vroeg hij. „Ik wilde u iets vragen, eer gij heengaat”, antwoordde Lady Janet. „Wat dan?” „Uw kaartje.” „Mijn kaartje?” „GÜ hebt mjj cooeven gezegd dat gy niet bang waart," hernam de oude dame. „Maar ik ben wel bang. Ik ben er niet zoo zeker van als gij dat die vrouw werkelijk in 't benedenhuis is. Misschien schuilt ze ergens elders in huis en komt ze te voorschijn zoodra go uw rug hebt gekeerd. Ontboud^wat ge mü hebt gezegd.” Julius vatte haar bedoeling. Hij gaf geen antwoord. ,De lieden aan 't naastbijzjjnde politiebu reau," vervolgde Lady Janet, „hebben de instructie gekregen om een ervaren man, in burgerkkeding, te sturen naar elk adres dat op uv kaartje staat aangewezen. Dat hebt ge my immers gezegd. Voor de veiligheid van Grace verzoek ik u om uw kaartje, eer gij heengaat. t Was onmogelijk voor Julius de reden op te geien, di< hen nu belette gebruik te ma ken va 1 z(jn eigen voorzorgsmaatregelen, terwijl he; juist de gelegenheid was, om ze in t< crashing te brengen. Hoe kon hij verkla ren dat. de ware Grace Roseberry krankzin nig was? Ho-i kon hii de ware Grace Rose- „Nu is het plicht te zorgen, dat ook deze stand de stand n.l. van handelaren en iu- dustrieelen diep doordrongen worde van de christelijke beginselen, opdat bij het stre ven naar stoffelijke welvaart de hoogere be langen niet uit het oog worden verloren. Het Geloof toch leert ons; dat wij een ander en hooger doel hebben na te streven dan winst- making en kapitaalverhoogmg, zelfs meer nog, dat het kapitaal, dat wij bezitten, ten slotte slechts een leengoed is, ons tüdelyk toevertrouwd, waarvan wij rekenschap aan God zullen hebben te geven. Ook leert het ons, dat het zuiver econo misch optreden niet in strijd mag komen met de zedelijke en rechtsnormen, welke heel het streven der menschen beheerschen. Verder leert het ons, dat zij, die met ons in het be drijfsleven samenwerken, als wij kinderen zjjn van eenzelfden God, broeders van Jezus Christus, redenen, waarom wij hen moeten beminnen. De hoogere beginselen van rechtvaardig heid en naastenliefde moeten geheel het eco nomisch leven beheerschen, en daarvan al leen is de redding van de maatschappij te verwachten. Eerst dan wanneer de christe lijke beginselen van rechtvaardigheid en naastenliefde ten volle geëerbiedigd worden, zal de moderne industriëele en coinmerciëele ontwikkeling met alle wonderen der techniek ten volle haar taak vervullen en een zegen zijn voor de geheele maatschappij.” Janet haar zou en kalm, zwy- onderdanig zitten. Lady Janet zag zich genoodzaakt het eerst te spreken. „Zeg eenz, kind!? zeide zjj scherp. „Welnu, Lady Janet?” Na baron van Wijnbergen nam Zi D. H. Mgr H. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, het woord. Rede Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering. Allereerst moge Ik hulde en dank betuigen aan het Curatorium, dat de opdracht, 22 Maart 1924 ontvangen, met zoo’n schitterend succes heeft volbracht, zoodat heden reeas do R. K. Handelshoogeschool kan worden geopend, en wel zoo, dat volgens de verkltv- ring van den heer Baron van Wijnbergen de verdere zorg daarvoor aan het particulier Initiatief kan worden overgelaten en het Rijk met een geldelijke bijdrage kan volstaan. Ik acht mij gelukkig, dat ik, na in October 1924 de R. K. Universiteit te Nijmegen te hebben mogen openen, thans het voorrecht heb de R. K. Handelshoogeschool te openen, en ik heb dezen morgen het H. Misoffer op gedragen om Gods rijksten zegen over deze belangrijke stichting af te smeeken. De heer l.aron van Wijnbergen heeft zoo even in zijn mooie, zakelijke openingsrede het bestaansrecht dezer Hoogeschool vooi Katholieken bewezen. Dat deze Hoogeschool niet alleen voor de katholieken recht van be staan beeft maar voor hen bijzonder van het hoogste belang is, zal eenieder erkennen, wanneer hij bedenkt dat de katholieken vroe ger om too te zeggen weinig of geen kans hadden voor hoogere staatsbetrekkingen in aanmerking te komen en dientengevolge zich vooral op handel en industrie hebben toege legd, zoodat wü ook thans nog onder hande laren en industrieelen betrekkelijk vee] ka- thlieken tellen. Na erop gewezen te hebben, dat de hoo gere beginselen van rechtvaardigheid en naastenliefde geheel het economisch leven moeten beheerschen men zie ons hoofo- artikel vervolgde Mgr.: Eerst dan wanneer de christelijke beginse len van rechtvaardigheid en naastenliefde ten volle geëerlnedigd worden zal de mo derne industrieele en commercieels ontwik keling met alle wonderen volte haar taak vervullen voor de geheele maatschappij. Moge de opleiding aan deze Hoogeschool gegeven, daartoe zeer veel bijdragen, dan zal zij ten volle beantwoorden aan het grootsch», doel van hare stichting. En hiermede verklaar ik de R. K. Handels hoogeschool geopend mot de bede, dat Gods rijkste zegen op haar ruste. Na de rede van den Rector-Magnificus der nieuwe Handelshoogeschool dr. Th. Goos- eens, vroeg de voorzitter van het curatorium de heer mr. A. baron van Wijnbergen de aandacht voor het onderstaand telegram, dat ontvangen werd van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem. Teleyrain van M<jr. Collier. Met do opening der R. K. Handelshooge- school te Tilburg onze oprechte gelukwen- schen. Door deze daad gaan wü wederöm een stap vooruit naar het ideaal, hetwelk wq ons allen moeten stellen; de vestiging van het Rük van Christus in alle rangen en stan den. Door deze Katholieke Handelshooge school zal juist het terrein worden betreden van handel en koopmanschap op welk ter rein wy tot heden wel veel Katholieken ont moeten, maar helaas de Katholieke moraal moeilijk te vinden is. Moge onder Gods rijksten zegen de nieu we Katholieke Handelshoogeschool te Til burg ons dichter brengen bq het ideaal. (w. g.) BISSCHOP VAN HAARLEM. Een dankbaar applaus volgde op de voor lezing van dit telegram. Daarna werd het woord verleend aan den Minister van Onderwüs, Kunsten en Weten schappen Z. Exc. mt. M. A. M. Waszink. Rede van Minister Waszink. 't Is nog maar enkele jaren geleden aldus Rede Qed. Kipp. Er rust op mü vandaag de aangename en voor mij vereerende taak, om bij de plech tigheid van heden, nu binnen de grenzen onzer provincie in deze welvarende Indu striestad Tilburg een R. K. Handelshooge school gaat verryzen, Z. Exc. den commis saris der Koningin in Noord-Brabant, die tot zyn epüt vandaag door ambtsbezighe den verhinderd was, hier aanwezig te zün, te vertegenwoordigen, u in zijn naam en namens het provinciaal bestuur dezer pro vincie van harte geluk te wenschen met de oprichting en opening dezer Hoogeschool, en door onze tegenwoordigheid te dezer plaatse onze instemming te betuigen met de grootsche plannen, die heden een begin van uitvoering hebben gekregen en naar wjj hopen ook speciaal voor ons gewest de bes te vruchten in de toekomst zullen afwer- pen. De Staten van Noord-Brabant stemden geheel in met ons Gedeputeerd College, dat het op den weg der provincie lag van ha rentwege steun toe te zeggen aan deze school door het in uitzicht stellen eener sub sidie. Dames en heeren. Wanneer de vooruitzich ten zich niet bedriegen, gaat deze R. K. Haarlem deze jammerlijke waarheid niet op nieuw verkondigd in het telegram, dat Hij aan het Curatorium der Handelshoogeschool by de opening van het nieuwe instituut deed toekomen „Door deze daad” aldus telegrafeerde de wyze Bisschop, die steeds zoo’n open oog heeft voor de mensoheljjke tekortkomingen, waardoor de samenleving het hooger geluk ontbeert door deze daad gaan wij we derom een stap vooruit naar het ideaal, het welk wij ons allen moeten stellen: de vesti ging van het Rijk van Christus in alle rangen en standen; door deze katholieke handels hoogeschool zal juist het terrein worden be treden van handel en koopmanschap, op welk terrein wy tot heden wel veel katholieken ontmoeten, maar helaas de katholieke moraal moeilük is te vinden.” Waar zóó spreekt de wyze Bisschop van Haarlem, daar moet ook in onze katholiek), samenleving wel groote behoefte bestaan aan mannen, zooals er aan de thans geopendv katholieke handvéehwegeschool gevormd zul- kkrnk dof, toen hfj tot haar zeide: „Gjj zult mjj weerzien. Ik beloof u plechtig dat ik u met oprechte deelneming zal by- etaan.” Zy begreep hem. Haar boezem hügde haar oogen neder «n gaf De tranen sprongen in Ju lius’ oogen, toen hij haar aanzag. Ijlings ver liet hy de kamer. Toy hü zich omkeerde om de deur der bil jardzaal te sluiten, hoorde hy Lady Janet zeggen: „Ik kom dadelyk terug, Grace; ga niet heen.” In de ineening dat zyne tante iets te doen ha l in de leerzaal, eloot hy de deur. HÜ was nog nauwelyks de rookzaal bin- pepgetreden, toen ’t hem voorkwam alsof de Handelshoogeschool een schoonc en groote toekomst tegemoet. Moge onder Gods zegen deze R. ,K. Han- delshoogeechool worden en dat in lengte van dagen blüven een sieraad van deze stad en onze provincie. Moge zy zeer veel nut afwerpen voor handel en industrie op de eerste plaats, maar niet minder voor de minst gesitueerden in ons gewest, die bij een opbloei en vooruitgang van nyverheid en handel hier ook zeker de voordeelen van zullen ondervinden. Moge zij de welvaart in de ons dierbare provincie Noord-Brabant zeer bevorderen. Moge zij door een groot succes en toenemenden bloei altijd de schoo- ne getuigenis blüven afleggen van groote offervaardigheid en onvolprezen onderne mingsgeest. Daarna was het woord aan den burge meester van Tilburg, lid van het Curato rium, die als hoofd der gemeente den dank van de bevolking kwam vertolken en na mens haar een geschenk aan de R. K. Han- delshóogeechool aanbood. Rede Mr. Dr. F. Vonk de Both. Voor Tilburg ie de opening dezer handels hoogeschool een bijzondere historische ge beurtenis, een zaak van groot belang. Naar m'yn overtuiging zegt spr., zal deze handels hoogeschool onze industrie bevorderen, om dat onze industrieelen thans aan hun prac- tieche kennnü een wetenschappenen on dergrond kunnen geven. Deze school zal het geestclük peil van ons volk verhoogen, wijl zij naast <le I^eêrgangen haar invloed door kunst en beschaving op het volk zal uitoe- genen. Tilburg mag daarom dankbaar zyn en is zulks wyl de Handelshoogeschool hier kan bloeien. De voorwaarden voor dezen bloei toch zün aanwezig. Aan allen die hebben meegewerkt om de ze ecbool tot stand te brengen, brengt spre ker hartgrondigen dank. Deze hulde ychter willen wy, vervolgde de burgemeester neerleggen in een symbopl. In naam der gemeente Tilburg, namens den gemeenteraad en namens de gansche bevol king bied ik daarom aan de Handelshooge school een ambtsketen aan om gedragen te worden door den rector magnificus. En daar na den ambtsketen dr. Gooesens omhangen de sprak hst hoofd der stad de hoop uit dat onder leiding van den rector magnificus de Handelshoogeschool zou mogen bloeien en dat de keten een symbool zou blyven van den band tusschen de R. K. Handelshooge school en Tilburg. (Langdurig applaus). Na <Jeze redevoeringen kwamen de verteyenicoordigers der Ne- derlandsche Universiteiten aan het woord om hunne gevoelens voor de nieuwe Handelshoogeschool te vertolken. Prof. Ir. N. C. Kist, rector-magnificus der T. H. te Delft, sprekende namens de Uni- versiteiten te Leiden, Groningen, Utrecht, Amsterdam, Delft en Wageningen, wees er op, dat ook deze school met de andere in richtingen van hooger onderwys naetreeft de verbreiding van de wetenschap en als het kan, haar verruiming. Spr. riep den nieuwen hoogleeraren het welkom toe in den collegialen kring en be sloot met den wensoh, dat allen die aan de voorbereiding meewerkten hunne verwach tingen eenmaal mogen vervuld zien. Voor de R. K. Univereiteit te Nymcgen voerde Dr. J. van Ginneken, rector-magnifi- eus, het woord. Namens den ook nog jongen, maar toch reeds uw ouderen bri Universiteit, valt my, geboren en getogen Brabander, de zeer gewaardeerde eer te beurt hier aan de jongere suster uit hetzelf de katholieke huisgezin, aan de heden ge boren en gedoopte TUburgsche handelshoo- gesohool te mogen overbrengen uit Nyne gen: den broederlijken welkomstgroet. Welkom dan, jonge zuster in de werk- en leszalen van het Katholieke Hooger Onder wijs; wolkom, want gij wordt lang verbeid. Brabant heeft u noodig. Katholiek Neder- i t t i fX— f X85 t f 0.60 hooger de Minister, dat van de nict-centraal gele gen provinciën slechts ééne bogen kon op het bezit eener instelling van academisch onderwys. Spr. doelt op de provincie Gro ningen, die met reden fier is op het bezit harer eeuwenoude univereiteit, in de pro vinciale hoofdstad gevestigd. Alle andere universiteiten en hoogescholen waren gelo gen in drie provinciën en bovendien nog in elkanders onmiddellljke nabijheid. Aan dit privilege werd een einde gemaakt vooreerst door de omzetting der Wageningsche land bouwschool in eene hoogeschool, vervol gens, wat onder meer uit een algemeen-wa- tenschappelyk oogpunt van grooter belang is, door de vestiging der R. K. Universiteit te Nymegen. De lyn Groningen-Nümegen wordt heden doorgetrokken tot Tilburg, zoodat thans om de centraal gelegen universiteiten en hooge- soholen een gordel getrokken ih van aca demische onderwijsinrichtingen, die voor de bevolkingen der excentrisch gelegen gew’es- ten van het grootste cultureele belang zijn of zullen biyken te zijn. Dit was het eerste, waaraan spr. dacht, toen hij verleden jaar kennis kreeg van het definitieve besluit, om in Tilburg de R. K. Handelshoogeschool te vestigen. Op de tweede plaats drong zich bij hem het besef op, dat dit nieuwe instituut. naast zy'n cultureele waarde, van uitnemend belang zou worden voor de materieele wel vaart van ons vaderland, van die der Zui delijke provinciën in het büzonder. Noord- Brabant en Limburg verschillen in menig opzicht van de overige deelen des lands. Ik hoop van harte, dat zü hun eigen ka rakter en eigen aard zullen blijven behou den. (Langdurig applaus). De plechtigheden van dezen dag zün be gonnen, naar oud-Roomeche zede, met het afsmeeken van Gods Zegen over deze nieu we onderneming. Moge de Heer der weten schappen dien Zegen overvloedig schenken aan dit nieuwe onderwüsinstituut, dat wel iswaar aan züne alumni wil schenken de kennis noodig om materieele oogmerken be ter te kunnen nastreven, maar dit doen zal in den geest der Katholieke wereld- en le vensbeschouwing, die zoowel voor het indi vidu als <oor do gemeenschap, in het ma terieele slechts het middel ziet, om den mensch tot zün hoogste en eenig doel te voeren. De R. K. Handelshoogeschool, vivat cres- cat. floreat! Namens het Provinciaal bestuur van N. Brabant was de volgende spreker het lid van Gedeputeerde Staten de heer W. G. J. I. Kipp. berry in verzekerde bewaring laten stellen? Aan den anderen kant had hy zelf beloofd wanneer do omstandigheden het noodzake- lyk mochten maken, de middelen tot wette- lyke bescherming tegen beleediging en on aangenaamheden ter beschikking züner tan te te stellen. En daar stond nu Lady Janet, niet gewoon door iemand in haar wenschen te worden g<cw»rsboomd, met haar hand uitgestrekt, op het kaartje te wachten. Wat nu geoaan? De eenige manier om zich uit de moei.'ül’ oeid te redden, was voor 't oogenblik toe te geven. Als ’t hem gelukte de ve. miste vrouw te vinden, zou hy er ge- maiikclyk voor kunnen zorgen dat zy niet noodeloos aan eene vernederende behande ling werd blootgesteld. Als zü ’t waagde in züue afwezigheid het huis binnen te sluipen, zou hy in die mogelük omstandigheid kun nen voorzien, door in 't geheim een tweede kaartje naar ’t politiebureau te zenden, ten einde den beambte te verzoeken de zaak op te houden, totdat hy nadere orders zou heb ben ontvangen. Julius maakte slechts eene eukelc voorwaarde, voordat hü het kaartje aan zyne tante pverhandigde. „Gü xult daartooh zeker geen gebruik van maken, zonder bepaalde en dringende nood- zakelykheid”, zeide hü- ..Maar ik moet ééne voorwaarde stellen. Beloof mij dat gü «hijn plan met de politie strikt geheim zult hou den.” „Strikt geheim voor Grace?’’ viel Lady Janet hem in de rede. Julius boog. „Denkt gy dat ik haar wil doen schrikken? Denkt gÜ dan dat ik niet al reeds angst genoeg over baar heb uitgestaan? Natuurlyk zal ik ’t voor Grace geheim houden!” Op dit punt gerustgesteld, snelde Julius naar ’t benedenhuis. Nauwelijks had hü *Ün rug gekeerd, of Lady Janet nam het gou den potloodje, dat aan haar horlogeketting hing, en schreef op het kaartje van haar neef: „Gü wordt verwacht op Mablethorpe House.” Toen dit gedaan was stak zü het kaartje in den ouderwetseben zak van baar kleed, en keerde terug naar do eetzaal. Gehoorzaam aan den last, dien zü had ont vangen, stond Grace haar daar af te wach ten. Gedurende de eerste oogenblikken werd er van beide zyden geen woord gesproken. Nu zü zich met haar aangenomen dochter alleen bevond, begon zich zekere koelheid en ruwheid in Lady Janet’s toon en manie ren te openbaren. De ontdekking die zü bü 't openen der deur had gedaan, stond haar nog levendig voor den geest, Julius had haar wel overtuigd, dat zü, hetgeen zij had gezien verkeerd had uitgelegd; maar hy had haar tegen wil en dank overtuigd. Zü had Mer cy in een zeer zenuwachtigen toestand en in ’t oogloopend stil gevonden. Julius kon onschuldig zyn, dat gaf zy toe voor de grillen der mannen kon men niet instaan. Maar met Mercy was dit een geheel ander geval. Vrouwen lieten zich niet door man nen in de armen sluiten, zonder te weten wat zü deden. Al pleitte zü Julius vry van sohultL Mercy kon zü zoo Hebt niet verge ven. Er bestaat zekere geheime verstand houding tusschen hen”, dacht de oude da me, „en ’t ia haar schuld!” Mercy wachtte dat Lady toespreken, en bleef bleek gend en .Zeg eens, kind!? zeide zü scherp. WWW w W ,^Hoe lang denkt ge nog zoo te blyven zit- over dien :en? Gy hebt toch gehoord wat de bediende aan Julius vertelde ik meende toch te zien dat ge luisterdet. Züt ge er erg van ontsteldl” „Neen, Lady Janet.” „Zelfs niet zenuwachtig?” „Neen, Lady Janet." „Welzoo! Na müne ervaring van u, een week geleden, zou ik u niet zooveel moed hebben toegeschreven. Ik wensch u gelük met uw herstel. Hoort ge? Ik wensch u ge luk met uw herstel.” (Wordt vervolgd).

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 1