M-lollandsch Dagblad. f Tweede Blad. Stormvogels II Alc. Victrix II I 4 1 ALKMAAR. VRIJDAG 14 OCT. 1927. Zondag a.s. 2 uur Terrein Aio. Victrix r S REUZEN SUCCES s Werkversi Extra Bijlage geeft aan improductief FRANKENBERG. Een onderwljsconferentie. Vergadering van den Raad (Vervolg). i) EEN EN TWINTIGSTE JAARGANG. een man een man I stemmen van I .ui* Extra Over f 'lucttef f 36.500 f 36.530 ■SM 1928 gelijk 1927 Uit onvoorzien f 12.500 f 14.000 f 10.000 f 19.000 f 10.000 ALKMAAR. irkomt, dat de menschen In. We willen echter niet B. en W. I f 27000 f 8000 hebben wij met onze prima VULPENHOU DER met 14 krt. gouden Pen, onder volle garantie, slechts f 3.50. dat de finantieele commissie al bedenkingen heeft, omdat het finantieel nog niet voor er de geeischt, -o-,_i. Daarmee zjjnjaitelijk 1reorganiseerden en ongeorgani- basis gesteld. Het aantal der -T«e| kleiner en toch staan te- Wij zullen het bij bovenstaande mededee- ling laten en van dezë onderwjjseonferentie en -tentoonstelling verder geen vermelding maken en wel omdat de organisatoren de zer conferentie het niet van belang geacht hebben ook de katholieke teiten in de organisatie te alleen maar enkele R. K. Onderwijsinstitu ten tot bijwoning van een dn ander hebben uitgenoodigd. Zoo heeft men zelfs verzi imd bestuur en leerkrachten van het R. Ki Lyceum uit te reden echter, meevoelen, de laar nadere toelichting in extenso in ons blad op te ne men, is hierin gelegen, dat door meerdere inleiders onderwijstheorieën verkondigd worden, welLe geheel in strijd zyn met de door ons voorgestane theorieën, althans een geest ademen, waarmede wij allerminst kun nen instemmen. FEESTAVOND VOOR DE LEDEN VAN HÉT ST. JOZEF PATRONAAT. Zondagavond a.s. heeft het bestuur een feestje georganiseerd, dat ten deel heeft de aansporing voor het trouw bezoek van het vervolg-onderwjjs. Aan dezen feestavond gaat vooraf een H. Mts des ’s morgens om’ half 8 in de St. Jozefkerk, waarin alle leden onder leiding van het bestuur* zullen com- munieeeren. De zaal-opentng is ’s avonds om 7 uur; aanvang 9 uur (precies). Alle’ ouders van de pationaatsjongens en dege nen, die een goeden indruk willen krijgen Van het jongensleven op het patronaat, voor zij hun kinderen daaraan toevertrouwen, zijn van harte welkom. noodigen. De voornaamste waarom wij ons niet geroepei hier verkondigde stellingen en LICHTEN OP. Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen om 4.35 uur lichten op; voor rij- en voertuigen een half uur later. WIE ZIJN HONDJE IS DIT? Aan komen loopen een bruin hondje; te bevragen bij den heer K. Ruiter, Lindelaan. 28. Heden en morgen wordt te Alkmaar in de zaal van de Harmonie een onderwijsconfe- rentie met tentoonstelling gehouden ter behandeling van het voorzeker actueele onderw. ,.De aansluiting tusschen Lager- en Middelbaar Onderwijs.” Een eere-comité voor deze gelegenheid samengesteld wordt ge vormd door de heeren Mr. W. C. Wendelaar burgemeester van Alkmaar, eere-voorzitter en K. Brands, Hoofdinspecteur in de vierde hoofdinspectie L. O., G. Bolkestein, inspec teur in de derde inspectie M. O., E. Rahder inspecteur in de inspectie Alkmaar van het L. O., Dr. H. B. F. Westerouen van Meete ren, inspecteur in de inspectie Hoorn van het L. O.. G. Chr. Dun, inspecteur in de inspectie Helder van het L. O-, alle eerele- den. Het comité bestaat uit de heeren J. B. Cloeck, voorzitter, F. Evers, secretaris, J. J. D. Kooy, J. Blokker, M. J. Lutterot, J. v. d. Pol en Mej. A. M. Holle. Hedenmiddag te half drie werden het Ee- recomité en het Comité ten stadhuize ont vangen door het college van B. en W. waarna te half 4 de officieele opening der tentoonstelling plaats had. Te half 3 werd deze tentoonstelling voor het publiek open gesteld. Hedenavond te kwart voor acht wordt de conferentie door den heer J. B. Cloeck ge opend, waarna behandeld zal worden het onderwerp. „De sociale zijde van het vraag stuk der aansluiting bjj het L. O. en M. O.”, inleider de heer J. H. Pluvier, hoofdbestuur der van het Nederlandsch Onderwijzers Ge nootschap. Morgen te half 11 zal de heer J. W. Bij molt (redacteur „Volksschool”) bespreken het onderwerp „De grondslagen van een goed onderwijssysteem.” Morgenmiddag te half drie spreekt Prof. G. Révész over het onderwerp „Er wordt ge klaagd over de resultaten var. het Middel baar Onderwijs.” De positie van het L. O. in verband met de klachten.” Morgenavond te 7 uur behandelt de heer D. L. Daalder, leeraar R. H- B. S. te Alk maar ..Aansluiting en schoolorganisatie”. Te 9 uur en half 10 worden morgen ver volgens respectievelijk de conferentie en de tentoonstelling door den Voorzitter gesloten. sproken worden in de commissie-Saalberg. Spr. wijzigt hot voorstel daarom dusdanig, dat de bedoeling duidelijk blijkt De Raad zal altijd gekend worden. De heer WESTERHOF: I,aat men ons voorstel ary vaarden, B. en W. hebben dan nog altijd hot recht, met een voorstel te ko men en ook de raad is vrjj. De VOORZITTER doet een bemiddelings voorstel, dat luidt: de loonen zullen gelden tot een nader voorstel. De heer WESTERHOF: Dan wordt de zaak nog erger, want dan moet er een voor stel komen. De VOORZITTER wil dan de woorden eruit laten, mits het college de volle vrijheid behoudt. Hierop wordt z. h. stemming besloten, op blz. 6, bij II, te laten vervallen de woorden: „Mits daaraan van Rijks- en Provinciewege in verband met de toekenning van Rijks- en Provinciaal subsidie goedkeuring wordt ge hecht.” i Hiervan nog 1 .b.kl.iar Van‘de f 1 LtOl) improductief nog 6168 workd. 15912 prod.. 1008 7200 tusschen uitvoering in werkverschaffing en aanbesteding niet zoo groot is. Allee bij elkaar is er voor 36 menseben een half jaar werk. Er zijn meer dan 300 werkloozen. Het is dus geen overdaad, om den Hoeverweg erbjj te nemen. De VOORZITTER noemt als bezwaar op, 2 1’ heeft, omdat het finantieel nog niet elkaar is. Neemt men den Hoeverweg nog bij, dan loopt de boel heelemaal in war. De heer WESTERHOF verzoekt een bere kening van het plan, n.l. kapitaliseering van den weg en de kosten van uitvoering. Spr. trekt dit amendement dan voorloopig in. Hierna komen de volgende amendementen in stemming. 1. Op bladzijde 6 in de op één na de laat ste alinea en daarvan de vierde regel te doen vervallen de woorden „verminderd met 10 pCt.” 2. Op bladzijde 7, bovenaan onder No. 3, in den eersten en derderi regel het getal 6 in 8 te veranderen. 3. Op dezelfde bladzijde, vierde alinea, onder b. in den tweeden regel, inplaats van 4 weken te lezen: twee weken. De amendementen worden verworpen met 11 tegen 8 stemmen (V.D. en S.D.A.P.). Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Christelijke scholen. Voorstel tot het verleenen van medewer king voor den bouw van scholen door de Vereeniging voor Christelijk Schoolonder wijs. De heer SIETSMA heeft de bijlage met gemengde gevoelens gelezen. Spr. misgunt de christelijken die scholen niet, althans de lagere niet. Er is werkelijk behoefte aan een tweede school. Bij het ojienbaar lager onder wijs heeft men al 153 leerlingen teveel, waarvoor spr. een nieuwe school gewenscht acht, en wel in het Westerwegkwartier. Spr. stelt voor deze twee plannen tegelijk te be handelen.' De VOORZITTER kan dit voorstel niet aanvaarden, en wel omdat er op het verzoek der Christelijken al beslist had moeten wor den. De tweede reden is, dat spr. van plan is, de gelijkstelling zoo door te voeren, dat het hem onverschillig ie, wie de aanvrage doet. Daarom vindt hij, het onjuist, thans de belangen van het Christelijk onderwijs te koppelen aan die van het openbaar onder wijs. Het verheugt spr., dat men de school voor de chr. kinderen zal kunnen bouwen. Hiernaast verklaart spr., dat het college over de parallelklaseen precies hetzelfde denkt als de heer Sietsma. Binnenkort zal men voorstellen krijgen' voor een openbare school in het Westerwegkwartier. De heer SIETSMA vraagt of het school bestuur niet zoo welwillend zou zijn, nog eenigen tijd te wachten. De VOORZITTER vindt dit juist geen ge lijkstelling. Wat de heer Sietsma vooratelt, is in strijd met de gelijkstelling. De heer SIETSMA vindt het absoluut niet noodig, dat de ulo-school wordt gebouwd. De VOORZITTER zegt, dat de ouders toch recht op een school hebben en dat wel vol gens de wet. De heer SIETSMA vindt het maar treu rig, dat de* wet in het voordeel is van het bijzonder onderwijs. De heer WESTERHOF constateert, dat de burgemeester het onrecht niet zoo erg vindt, dat hier in September is geschied. De burgemeester heeft van de omstandigheden geprofiteerd, om het onderwijs te nemen, als de burgemeester het onrecljj had aange voeld. had hü de portefeuille moeten wei geren. De VOORZITTER: Nou gaat mijn lamp heelemaal uit. De heer WESTERHOF meent, dat de bur gemeester aan de drie heeren had moeten overlaten, de zetels te verdeelen. De burge meester is een slachtoffer van de verzame ling van elf, De R. K. zullen in de openbare school toestemmen, als zij zullen bezwijken voor den druk van het comité tot steun aan het openbaar onderwijs. (Hoongelach). Do burgemeester had niet de uitvoerder moet'' Wethouder LEESBERG: U moet bewijzen j voor een Armbestuur ervan afwist. Dat houdt de bijlage i stem geen de heer Westerhof heelt gezegd, bpr. behandelt nog afzonderlijk den Hoeverweg, welken hij graag op de lijst van werken aanbeveelt. Wethouder RINGERS behandelt het late verschijnen der bijlage, hetwelk zijn oorzaak vindt in het feit, dat nog meerdere adviezen moesten binnenkomen. Spr. bestrijdt de mce- ning, dat het verschijnen te danken zou zijn aan de actie der centrales. Voor men den Hoeverweg in het werkplan opflam, moesten B. en W. nagaan, op welk subsidie te reke nen viel. Thans hebben B. en W. al een groot aantal objecten, welke werk, geven voor ongeveer 1000 weken. De subsidie voor den Hoeverweg zou hooger worden naar mate de weg breeder wordt. B. en W. willen dit eerst af wachten en staan daarom tegen over het amendement van den heer Wester hof. In deze werkverschaffing zit f 36.500 voor inproductief werk. Onze finantiën zijn niet zoo gunstig en daarom probeeren we hier van iete terug te krijgen van het Rjjk. Maar dat wil nog niet zeggen, dat wjj in alles met het Rijk meegaan. De’Raad bindt zich dus tot niets. Krijgen we de subsidie niet, dan zal het college zich nog moeten beraden, hoe er in te voorzien. Waar er ook arbeid als werk vervroeging aangemerkt kan wor den, komen wij in aanmerking voor subsidie. De voorwaarden hiervoor moeten nog be- Wetbon<lpr LEESBERG spreekt den heet Westerhof tegen, dat het R. K. Armbestuur het terrein weigerde, omdat het voor een openbare school was. Het is schandelijk mis bruik maken van vertrouwen en een on waarheid, De heer WESTERHOF eischt, dat deze woorden worden ingetrokken. Hij legt daartoe een brief over van den directeur van het grondbedrijf, aan spr. persoonlijk gericht. dat het Armbestuur wist, dat het openbare school was. De heer WESTERHOF: U bent zonder eer. Wethouder LEESBERG: U bent zonder eer. De heer WESTERHOF gelooft, dat het Armbestuur ervan afwist. Dat houdt spr vol. De heer GOVERS zal voor d~ - en behoudt zich later zijn voor. Het voorstel van den heer Sietsma wordt verworpen met 11 tegen 8 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt aange- ppmen. Tegen stemden de S.D.A.P. en V. D. Te kwart voor zes wordt de vergadering gesloten. ornktxfljna u tori- ■dletrekken en genover 3 georganiseerden 2 ongeorganiseer den. Als het 3 maal 8 groepen wordt, stijgt de kans, dat het aantal georganiseerden groo- ter wordt. Dit is één van de weinig goedé bepalingen der rjjksregeling. Verkort men den termjjn van trekken, dan zal dat het algemeen belang ten goede komen, want an ders wordt zoo iemand toch naar bet Arm bestuur verwezen of legt men de werkloozen- kas onnoodige kosten op. Spr. geeft eenige voorbeelden, die erop wjjzen, dat een korte termjjn voordeeliger is. Spr. meent, dat de voorzorg, welke een werkloozenkae toch is, wel bet recht geeft, dat de bij de kas aan geslotenen eerder te werk worden gesteld. Spr. stelt de zaak zoo: duurt de werkloos heid korter dan 8 weken, dan is er voordeel en anders bljjven de kosten dezelfde. Spr. concludeert, dat zjjn voorstellen de gemeen te geen geld kosten. De weg naar Egmond kan tot het laatst uitgesteld worden. Spr. vraagt nog, of een gezin, dat zeer weinig verdient, een voordeel voor de gemeente is. Spr. beantwoordt deze vraag ontkennend, omdat de menschen anders toch op de armen zorg zjjn aangewezen. Spr. hoopt intueschen dat het cachet van armlastigheid voor de bona-fido werkloozen spoedig zal zijn ver vallen. Iemand, die buiten schuld werkloos raakt, heeft recht op steun van de gemeen schap. De heer VOGELAAR vereenigt zich met de bjjlage, maar zou op één puut de aan dacht willen vestigen. De loonen worden nl. afhankelijk gesteld van de Rjjkssubsidie. Wordt de bjjlage zoo aangenomen, dan ver binden de raadsleden zich. Spr. wil zijn vrij heid naar beide zjjden behouden en daarom de betreffende woorden weglaten. De heer KEESOM sprak als volgt: Toen ik in de vooroorlogsche jaren deel nam aan een soc. cursus ingesteld door de K. S. A. en het onderwerp „Verz. t. W.” hoorde inleiden door den heer Wesseling, had ik nimmer kunnen denken, dat 15 jaar later de werkloosheid jaar op jaar een zoo- danigen omvang zou nemen, dat de gemeente daartoe ieder jaar een post op de begr. zou moeten uittrekken.. Dat zelfs in de nieuwe begr. en rek. v. de gemeenten voorgeschreven over het geheele land onder H IX par. 2 een uitgave voorkomt aan werkloozen. Als ik „Soc. Studiën” uitgegeven onder toezicht van Mr. Aalberse uit die jaren nog eens opsla, dan wordt daarin het onderwerp „Werkverschaffing” zoo even terloops behan deld: er is geen bepaald hoofdstuk aan ge- wjjd. Op de S. W. te Rotterdam in 1918 gehou den, behandelde Mr. Dr. Raaymakers het on derwerp Werkloosheid. Werkverschaffing werd er even in aange roerd. „Werkverschaffing, het eigenlijk schep pen van arbeidsgelegenheid is op eenigszins ruime schaal, practiseh onuitvoerbaar”. Zoo waren toen de gedachten over werk verschaffing. Doch de tjjden zijn sindsdien heel wat ver anderd. Er zjjn nog verbazend veel menseben, die het zich niet kunnen indenken, dat nu weer éeri post op de begrooting ie uitgetrokken voor werkverschaffing. Zjj vragen: Waar is dit goed voor? Heerscht er dan zooveel werkloosheid in Alkmaar? Spr. wjjst er op hoe de gedachte omtrent werkverschaffing de laatste jaren gewjjzigd is. Velen verbazen er zich’over, dat nu weer een post-werk verschaffing op de begrooting is uitgetrokken en zij vragen, waar is dat goed voor, is er dan nog zooveel werkloos heid in Alkmaar? Spr. toont dan aan hoe <te werkloosheid nog algemeen is, zoowel in Alkmaar als overal elders. Door de concur rentie van het Buitenland vooral is de werk loosheid in de ijzer- en sigarenindustrie zeer groot. Spr. juicht het daarom toe, dat de ge- mi ente Alkmaar door werkverschaffing den werkloozen tegemoet komt. Spr. bedoelt vooral de arbeiders die werkloos zijn door de algemeene malaise en tijdsomstandigheden de arbeiders, die wel werken willen, en dit lie ver doen dan steun te ontvangen in den vorm van een „aalmoes.” Werkverschaffing heeft voor den „bona fide” werklooze een tnoreele zjjde. Ook de Middenstand heeft belang bij een werkenden arbeidersstand. Als de arbeiders alles moeten krijgen door sehoolvoeding en schoolklee- ding, wat verdient dan de Middenstander? Spr. zou dan de werken, die de Gemeente wil laten uitvoeren, splitsen in productieve en improductieve werken. Eerstgenoemde kun nen worden betaald uit den kapitaaldienst, daarvoor kan worden geleend. We moeten niet spreken van werkverschaffing, maar van regularisatio van het Gemeentewerk. Pro ductieve werken kunnen worden uitgesteld tot den winter; daarin wordt voorzien. Maar wat het improductieve werk verricht, dat wordt heel wat moeiljjker. Begrooting 1927 had onvoorzien Af nadeelig saldo rekening 1926 1927 volgens voorst. 1928 impr. 5160 8712 Spr. gaat met het voorstel mee vooral na het overleg met den R. K. Volksbond. De heer SIETSMA sluit zich aan bjj het- f 7.500 f 5.000 Werkversc. Voorstel betreffende het uitvoeren werken in werkverschaffing. De heer WESTERHOF merkt op, dat, toen spr. uit het college ging, de geheele zaak gereed was. Wat spr. betrof, was alles klaar en de bjjlagc had in 1 week klaar kunnen zjjn. In het college was er geen werk meer aan te doen. Maar tenslotte hebben we dan het voorstel. Spr. kan niet bewijzen, dat er druk van buiten is uitgeoefend, maar spr. legt toch verband tusschen de vergade ring der R. K. Kiesvereeniging. Het aantal werkloozen bedraagt thans 260, maar te verwachten is, dat de werkloosheid dit jaar belangrijk grooter zal zjjn dan vorige jaren. Vandaar, dat spr. een amendement op het voorstel heeft ingediend, om er nog een werk aan toe te voegen. De kans, dat de weg naar Egmond aan Zee onder het pro vinciale plan valt, acht spr. nul. Spr. raadt het college aan, naar meerdere objecten uit te zien, hoewel spr. B. en W. hierover geen verwjjten kan maken. Zoo vestigt spr. de aandacht op aanvullend werk. Aan de plant soenen worden zooveel mogeljjk werkkrach ten ontnomen, terwjjl anderzijds veel werk wordt uitbesteed. Dit werkt de werkloosheid in de hand» Het vragen van subsidie aan rjjk en pro vincie is niet nieuw, 3 jaar geleden is dat al aangevraagd. De loonen, door het rjjk hier en daar voorgeschreven, zijn ontzettend laag en daarom heeft men indertijd de subsidie afgewezen, omdat men de loonen te laag achtte. Daarom zou spr. het goed vinden, als B. en W. de loonen thans ook onafhankelijk stelden van subsidie van rjjk- en provincie. De VOORZITTER vindt deze zaak onder geschikt. Moet er verandering in de loonen komen, dan komt er een apart voorstel in den raad en kan er dan over gediscussieerd worden. De heer WESTERHOF geeft dan in over weging te laten vervallen de woorden: „mits daaraan van Rjjks- en Provinciewege in ver band met de toekenning van Rfjks- en Pro vinciaal subsidie goedkeuring wordt ge hecht. De heer SLUIS stelt een juister redactie voor, waarin gezegd wordt, dat een nieuw voorstel zal komen, als het Rjjk en de Pro vincie geen subsidie geven. De heer WESTERHOF meent, dat het gedeelte eruit gelicht kan worden, als niet de bedoeling is, de loonen te verlagen. De VOORZITTER heeft dit niet gezegd. Al zouden de woorden eruit gaan, dan nog zouden B. en W. met een voorstel mogen komen. De heer WESTERHOF meent, na deze woorden, zjjn voorstel juist te moeten hand haven en steunt daarbij op de R. K. arbei- dersafgevaardigden. Spr. weet, wat de hof felijke woorden van den burgemeester betee- kenen. De Wethouders zullen tot verlaging overgaan. Wat nu voorgeeteld wordt, is al ren verkapte loonsverlaging. Men kan een voudig bepalen: dit zullen «Ie loonen zjjn. Dit beteekent m.a.w. wjj vinden* deze loonen niet te hoog. Wat ook het Rijk zal voor- schrijven, wij vinden het zoo goed. De werkverschaffing kost gelukkig maar heel weinig geld,,en spr. kan zelfs gevallen aan- toonen, dat er op verdiend werd. Er zijn werken uitgevoerd, die er toch moesten ko men, en zoodoende kreeg men werkverrui- ning. Als het dan toch zoo betrekkeljjk wei nig kost, waarom dan deze loonen v--lagen? De raad heeft indertjjd met algemeens stem men deze loonen vastgesteld en spr. dringt erop aan, ze te handhaven. Vooral doet spr. een beroep op den heer Woidcndorp, die beloofd had, te zullen opkomei: voor de groote gezinnen. Het Rjjk wil hiervan niets weten. De loonen in wcrkversc.iaffing zjjn beduidend lager dan in de vrije bedrijven. En we hebben een bepaliug gemaakt, dat men twee jaar in de gemeente meet w< m-n, om van Je werkverschaffing te kunnen pro- fiteeren. Bovendien moet men e->u bona-fide arbeider zjjn. Onze toestand is ngg niet zoo, dat we geen werkverschaffing ter hand kun nen nemen zonder steun van het Rjjk. All's, wat voorgesteld wordt, is eigenlijk werk ver vroeging. Spr. verzoekt.allen, wel te beden ken, welke groote belangen op het spel staan. Er wordt nog groot gebrek geleden. Laat men probeeren den steun van het Rjjk te krjjgen, maar men moge er geen loons verlaging afhankelijk van laten zjjn. In het zelfde verband stelt spr. voor, om weg te laten de bepaling, dat het loóü niet hooger mag zjjn dan 90 pCt. van het loon in 'het vrjje bedrjjf. Spr. was er indertjjd zelf voor, maar de omstandigheden zjjn veranderd. Nu gakt men onverbiddelijk na 6 of 8 weken uit de werkverschaffing. De prikkel om werk te zoeken, bljjft dus evengoed bestaan. Het gaat hier om de armeten der armsten. De termjjn van arbeiden in werkverschaffing bedraagt 6 weken. Dat is tekort, ook naar het oordeel der hoofden van takken van j dienst. 8 weken is iets beter en geeft meer kans. Van alle menschen wordt dat «e 4 weken hebben getrokken. ■eerden op toautan b willen zijn van wat „de elf heeren believen, want we hebben hier .-en Roomsche regee- ring. Het plan voor de hieuwe school kan er volgende week al zjjn. De plaat-s is er al, n.l. aan het eind van den Westerweg, waar do nieuwe weg naar Bergen geprojecteerd ie. Een gunstiger plaats kan men niet beko men, omdat het R. K. Schoolbestuur het ter rein niet wil verknopen. Men behoeft niet te vragen, waarom dit geweigerd wordt. Het was Mr. Leesberg, die zich er tot het einde toe tegen verzette, dat er een school op Rochdale kwam. Spr zal blijven strijden voor praktische gelijkstelling, maar thans worden alleen de bijzondere scholen gehol pen. Als deze bijlage vandaag wordt aan genomen dan komt de school aan den Wes terweg er niet Ziedaar nu de bedoeling van den heer Sietsma. de praktische gelijkstel ling. Komen beide plannen gelijktijdig, dan zullen beide scholen er met algemeene stem men komen. De gelijkstelling heeft vaak ten gevolge, dat openbaie scholen geweigerd worden Daaruit ziet men de logische ge dachte van het voorstel van den heer Siets ma, Wat ie er op tegen, dat men de bjjlage nog één zitting aanhoudt? Het kan heel goed. Het schoolbestuur kan nog best wach ten. Hun kinderen zijn in drie parallelklas- sen en de onze in vier. Als de burgemeester de gelijkstelling wil, dan moet hij het voor stel van den heer Sietsma steunen. De VOORZITTER vat de gelijkstelling niet zoo op, dat tegenover de eene school de andere moet staan. Als men constateert, dat spr. iets nalaat, wat hij doen moet, eerst dan mag men zeggen, dat spr. tegen het openbaar onderwijs is. Zoolang men hier drie wethouders beeft, moet spr. iets bij zjjn werk nemen. Boven dien hebben onderwijskringen bjj spr. aan gedrongen. de portefeuille van onderwjjs op zich te nemen. Spr. begrjjpt niets van de redeneering, dat hij mcewerkte aan het on recht, door onderwjjs te nemen, 4 jaar ge leden kon spr. niet krjjgen, wat hij wilde. Nu heeft spr. wat hij begeerde en toen spr. was het besluit al gevallen. Spr. doet aan de politiek niet mee en daar om nam spr. onderwijs (instemming bjj rechts). f 9.000 f 5.000 f 3.700 f 3.800 Wethouder RINGERS merkt op, dat in de practjjk weinig y lage loon«n verrij het hek van den rfem hebben, en wel zoo danig, dat te meer verdienen dan in het vrjje bedrijf. Het feit, dat het aantal werkloozen zoo groot is en nog grooter wordt, is aanleiding voor B. en W. om de wisseling van 6 weken te behouden. B. en W. meenen ook, dat men eerst 4 weken moet trekken van hetgeen, waarop men recht heeft, voor men bjj de werkverschaffing komt Waarom de georganiseerden nog meer naar voren geschoven moeten worden, be grijpt spr. niet De steun is toch voor al len bedoeld. Spr. zou ook willen, dat allen begrepen, dat men zich organiseeren moet. Daarmee helpt men niet alleen zichzelf, maar ook de gemeente. Dit gedeelte van het be toog van den heer Westerhof onderstreept spr.: de organisatie is een algemeen be lang. De heer WESTERHOF verheugt zich er over, dat zijn amendement is aangenomen. Spr. merkt op, dat B. en W. kunnen uitre kenen, hoeveel toeslag zij voor den Hoever weg krijgen. Spr. zet deze berekening uiteen. Zou de weg f 39.000 kosten, dan betaalt het Rijk de helft. Spr. begrjjpt daarom niet, waarom B. en zich tegen opnapie van dezen weg iu het plan verzetten. Wethouder RINGERS: wo hebben dien weg nog niet noodig. De heer WESTERHOF geeft nogmaals ernstig in overweging den weg wel op te ne men. Het is trouwens ook in het voordeel der gemeente. Spr. gaat dan nog eens in op zjjn argumen ten betreffende de overige punten, welke bij geamendeerd heeft en beveelt ze nogmaals in aller welwillendheid aan. Spr. beweert hiebjj o.a„ dat er voor de gemeente verschil lende voordeelen in gelegen zijn. De geor ganiseerden hebben eenige voorbeur door hun .voorzorg. Spr. vindt het verschrikkelijk, dat de heer Keesom wil, dat de werkverschaffing staat in het teeken der regularisatie. Dit beteekent alleen maar, dat de overheid sommige wer ken tegen lagere loonen wil laten uitvoeren. Het lijkt spr. uit den boo«e, werken tot den winter te laten uitstellen. Dan zou er een --grens kunnen komen, dat wjj absoluut tegen 4.000 werkverschaffing zijn. Het karakter van werk verschaffing zou volkomen teloor gaan. De heer KEESOM wil de gemeente het productieve werk zoo veel mogelijk laten uit stellen tot den winter, omdat er in den zo- I mer minder werkloosheid is. De heer WESTERHOF merkt op, dat re gularisatie in het schildersbedrjjf geen lagere loonen veroorzaakt. Werk sparen voor den winter is een nadeel voor de arbeiders en een voordeel voor de gemeente. Bjj een goe de controle is ook bjj ongeschoolde arbeiders een behoorlijke portie productief werk te ver krijgen. Wethouder RINGERS ie nog niet over tuigd inzake de kwestie van den Hoeverweg, welke altjjd nog op het program geplaatst kan worden. Ook kan spr. niet meegaan met de andere amendementen. B. en W. willen de geheele schaar helpen en zooveel mogeljjk iedereen van de werk- dat begeerde, verschaffing laten profiteeren. 0 De heer WESTERHOF geeft nog eenige cijfers, welke erop wjjzen. dat het verschil

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 5