Stoomerii en Ververij S. Krom. „ONS BLAD” Wij verven in alle moderne kleuren. No Ü44 Bezoek aan de Zuiderzee>werk n. BureauHOF 6, ALKMAAR Telefoon42K f Diaadag 18 October 19*7 GIRO alkmaar 104863 gie JaargMd Advertentieprijs I Abonnementsprijs Aan 4lle abonné’s wordt op aanvrage gratis een polls verstrekt, welke hen verzekerttegen ongevallen tot een bedrag van f 3000.,1750.f250. f 125.—5a—40.— van FEUILLETON. BOETVAARDIGHEID BUITENLAND. OVERZ1CHT werken: LEGGEN •q Ki \WERZNGERMEER jy i GIRO ALKMAAR 104863 GIRO ALKMAAR 104863 a voor werden opgo- den eerstaan- >MINISTRATTRNo. 433 lACTTB N«. «33 een ge- NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD De excursie werd beëindigd nu t een be- xoek aan den proefpolder bij Andijk, welken men thana reeds verkavelt. en beant* waarmee we onze lezers thans op Van 15 regda fl-25; elke regel meer t OJB. Reclame regel f 0.75 voor de eente pagina; voorde - Rubriek „Vraag en - KUNSTWERKEN NEDERLANDSCH FABRIKAAT HET WIERINGERMEER OVER 4 JAAR DROOG GROOTSTE MACHINEVERMOGEN TER WERELD RINGVAART VAN AARTSWOUD TOT WIERINGEN WAT ER AAN ARBEIDS LOON BESTEED WORDT EEN KUNSTMATIG AANGELEGD STRAND DE PROEFPOLDER BIJ ANDIJK. geld kreeg. gang te gaan was niet bestand tegt schjjning van den politie agent in bi ding. Zü liet aan haar neef over en toé overguig, sloeg Juliua een blik op Mercy. Een belangrijke wijziging in het Zuiderzee- werkenplan is aangebracht door het besluit, 1—R""" i ,.L Evenals den vorigen keer was ook nu weer het punt van samentreffen: het station tc Anna Paulowna, waar ae wacht door onzen begeleiJB', wezend-ingenieur van den Dienet der Zui derzeewerken, ir. L. T. van der Wal. Per autobus en auto’s werd gereden naar Den Oever op Wieringen, waar ons de eer ste inlichtingen werden verstrekt. Op het oogenblik is men beaig, de funda ties voor de kunstwerken te leggen. Aange zien de bodemgesteldheid zeer goed ie, ge schiedt do fundeering niet op palen, maar op doorgaande platen van gewapend beton. Alvorens hiertoe te kunnen overgaan, heeft men eerst putten moeten maken, welke op zichzelf reeds kleine polders zijn, met een oppervlakte van 30 H.A. en welke sinds begin 1927 zijn drooggelegd. We herinneren eraan, dat er 3 complexen uitwaterende sluizen komen en elke sluis moet als basis een meervermelde betonplaat hebben. Om een indruk van zoo'n plaat te geven, vermelden we de volgende cijfers: elke plaat bevat 6000 kub. M beton en heeft afmetingen van 1.30 by 90 by 50 M., een oppervlakte dus van een klein tennisveld, liet volstorten van elke plaat vordert slechts één week tyd en vol trots vertelden ons de ingenieurs, dat dit geschieden kan, dank zy een betonmolen van Nederlandse!) fabrikaat. Naast de drie groote platen we spreken hier nog steeds van de werken nabij Den Oever -r komen nog kleinere platen, welke bestemd zyn voor bruggen. Naar het Zuiden is voorts de schutsluis ontworpen, zulks met het oog op de aan te leggen voorhaven. Ondanks den geweldigen omvang van de werken, komt allee toch betrekkeljjk spoe dig gereed. Zoo hoopt men in December van dit jaar allo betonwerken reeds klaar te hebben. Het volgend jaar wordt dan begon nen aan den opbouw der kunstwerken, wel ken men in ruim twee jaar denkt te ein digen, terwijl er tenslotte nog twee jaar be- noodigd zijn voor het vervaardigen der ijzer werken. We hebben weer eens op den bodem van de Zuiderzee gewandeld. Hoewel reeds meer deren dit voorrecht gehad hebben, blijft het toch tot de uitzonderingen behooren en we zijn ervan overtuigcf, dat voor de meeste Ne derlanders daaronder ook begrepen dege nen, die tamelijk in de nabijheid van de Zuiderzeewerken wonen een wandeling op den Zuiderzeeechen bodem een fabeltje is, iets, wat men maar niet voetstoots ge- looven kan. En tóch: een aantal journalisten heeft Vrydag, op uitnoodiging van den Directeur- Oeneraal der Zuiderzeewerken, een bezoek aan die werken gebracht en by gelegenheid daarvan een poosje op den bodem van de waterplas welke men thans bezig is te her scheppen in vruchtbaar land, moeten vertoe ven. Het was trouwens niet de eerste maal. In Juni 1.1. hebben we’eveneens de werken be zichtigd en onze lezers toen een uitvoerig relaas van onze indrukken gegeven. Aan veel van wat wo toen zagen en hoorden wer den wo Vrijdag herinnerd, maar daarnaast valt er ook weer belangrijk nieuws te ver melden. En daarvan gaan de hoogte stellen. omhangen. Haar gelaat bloosde; baar schoon heid was onweerstaanbaar, haar zegepraal over Grace Roseberry was volkomen! Julids liet het hoofd zakken. Een enkel oogenblüc vroeg hij ztchzelven af: „Zou ik my hebben vergist?” Horace tooide haar met de paarlen. „Uw echtgenoot legt u dezo paarlen om den hals, lieve”, zeide hy, terwijl hij haar met fierheid beschouwde. „En nu”, voegde hy er bij en wierp een blik vol verachting op Grace „nu kunnen wij naar de leeszaal gaan. Zij heeft gezien en gehoord.” Hy meende haar tot zwijgen te hebben ge bracht, integendeel, hij had eenvoudig een nieuwen prikkel gegeven aan haar scherp» tong. „Gij zult hooren en gij zult zien, wanneer mijne bewijzen uit Canada zullen komen”, antwoordde zy. „Dan zuH gij hooren, dat uw vrouw myn naam en plaats heeft gestolenI Dan zult gij zien dat uw vrouw hier uit huis gejaagd wordt.” Met een onbedwingbare uitbarsting van drift, wendde Mercy zich naar haar om. „Gij zyt krankzinnig!” riep zij ahar toe. Lady Janet werd eveneens getroffen door den electrischen schok van opgewondenheid, die in de lucht van ’4 vertrek scheen te han gen. Ook zij wenddo zich tot Grace en zeide: „Gij zyt krankzinnig!” Éindelijk was zij dan tot zwijgen gebracht Fe» kwartaal voor Alkmaar* X— Voor buiten Alkmaar* 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger (Wordt vervolgd).^ hem, maar van haar afhing. Zy voelde dat, hij haar aankeek, terwijl haar eigen oogen op den man gevestigd wa ren. Zy wendde het hoofd af aarzelde en trad eensklaps naar Julius toe. Zij beefde even sterk als Grace Roseberry, en evenals deze fluisterde zy: „Wie is dat?" Julius vertebie haar duidelijk wie hij was. „Waarom is hy hier?” „Kunt ge dat niet gissen?” „Neen!” Horace verwijderde zich van Lady Janet voegde zich by Mercy en Julius, daar de geheime samenspraak dier beiden hetn hin derde. „Ben ik ook in den weg?” vroeg hy. Julius rok zich een weinig terug; hy be greep de bedoeling van Horace volkomen. Hy keek om naar Grace. Zy waren bijkans door de geheele lengte der kamer van de plaats verwijderd waar zy zat» Sedert hy haaJt op den stoel had doen plaats nemen, had zij zich niet verroerd. Zy was ten prooi aan du ijselykste van alle angsten de vrees voon het onbekende. Zy behoefden niet bang t4 zyn dat Grace tusschenbeide zou komen, ot dat zy kou hooren wat zy zeiden, zoolang ztf zorg droegen niet overluid te spreken. Julius gaf het voorbeeld door half binnenemonds tot Mercy tc zeggen: f02 -per plaste f 0.60 per advertentie van 5 regelsiedere regel meer f 0. 12 Augustus j.1. is de bodem drooggeko- men en thans vormt het poldertje, ter grootte van 40 H.A., een effen slikvrye vlakte, slechte onderbroken door slooten. De bodem ligt 4 M. onder den zeespiegel. Dit gedeelte was technisch het moeilykst droog te leggen. Waarom men er dan toch too overgegaan is? pensioen voor bet platteland. 6. amnestie, maar niet voor* „de vyanden van de sowjetregeering”. EEN GRENSINCIDENT. Arbeiders uit Tessino zyn door een fascis tisch Italiaansch beambte op Zwitsersch grondgebied aangehouden, naar een naburi ge Italiaansche grenspost gebracht en daar een dag vaatgehouden. De Tessineesche regeering heeft den Zwit- aerschen Bondsraad kennis gegeven van het gebeurde en deze heeft den gezant te Rome opgedragen de aandacht van de Italiaansche regeering te vestigen op de nieuwe grens scheiding. De landbouwcommissle was al. door bo ringen tot de conclusie gekomen, dat deze grond de meeste overeenkomst vertoont met dien in het Wieringermeer. Om de men- schen nu van advies te kunnen dienen, hoopt men profijt te trekken Van de proefnemingen in het poldertje. Daartoe woont er reeds een landbouwkundig ingenieur, terwyl er boerderij en een laboratorium alsnog bouwd zullen worden. Hopen wy tenslotte, dat de proeven, wel ke thans reeds met koolzaad genomen wor den, naar wensch zullen slagen, opdat de voordeelen ervan ten goede zullen komen aan geheel het Nederlandeche volk, woorden aan de verwachtingen, men het wereldvermaarde werk is begonnen. 4 50 M. is, dan zal het waterniveau dus on geveer IX c.M. per dag dalen. Is de bodem eenmaal droog komen te liggen, dan gaat men over tot het aanleggcn van kanalen, wegen en dijken, waarmee twee jaar gemoeid zullen zyn en eerst dan tygen de landbouwdeskundigen aan het werk. Deze heeren zyn reeds begonnen met hot nemen van proeven in den polder b<j An dijk, welke het eerste Brooggevallen land van de Zuiderzee is. Tenslotte deejen wy nog mede, dat op 1 October j.l. 2770 arbeiders bij de Zuiderzee werken werkzaam waren, die tezamen meer dan f 110.000 aan arbeidsloon ontvangen. Niemand sprak hem aan. Iedereen deinsde voor hem terug, alsof een slang de kamer ware bimiengekropen. ,Js mynheer Julius Gray hier?” vroeg hij eindelijk. „Wacht hier zeide hy naar een stoel wij zende in den meest verwijderden hoek der kamer. „Ik zal u dadelijk te woord staan. De man stapto met zijn krakende laarzen naar den stoel, en schatte bij zichzelven het tapijt, terwyl hij er over heen liep, op zooveel de meter, en den stoel, terwyl hy er op plaats nam, op zooveel het dozyn. Hij voelde zich niet in t minst verlegen: 't kon hem niet schelen of hij wachtte en niets uitvoerde, of dat hij het karakter van iedereen in de ka- met trachtte te doorgronden, als hij maar geld kreeg. Zelfs Lady Janet's besluit om haar eigen ;en de ver- lurgerklee- r om de zaak :jjn goedvinden te regelen^Eer hy^daar- Hjj wist dat de beïlüau* nu niet langer vau een buiging maakte voor I»ady Janet, toonde hy haar zwijgend, als reilen van zijne komst, het kaartje waarop hij verzocht werd te ko men. Dit gedaan hebbende bleef hij geheel op zyn gemak staan en wachtte met dt- grootste onverschilligheid op hetgeen men van hem verlangde. Dat was de politieagent in burgerkleeding. 54. „Wachtl” riep hij ernstig. „Ik moet dat ellenidge schepsel eerst antwoorden. Ze heeft verstaniXgenoeg om te zien, eu verstand ge noeg om to hooren. Zy zie en hoon» dus!” Met deze woorden opende hij het kistje, en haalde daaruit een prachtig parelsnoer van ouderwetscb maaksel. „Grace”, zei hy met de meeste onderschei ding, „mync moeder zendt u hare groeten en gelukwenschen met ons aanstaand huwelijk. Zy verzoekt u deze paarlen aan te nemen en die te voegen by uw bruidstooi. Ze heeft ze zelve op haar huwelijksfeest gedragen. Zij zijn reeds verscheidene eeuwen lang in 't bezit onzer familie. Als deel uitmakende van onze familie, geacht en bemind, biedt mijne moe der ze aan myne vrouw aan.” Dit zeggende hief hij ’t snoer op ten einde dit om Mercy’s hals te leggen. Julius sloeg haar gade met ingehouden adem. Zou zy de proef doorstaan, waartot Horace haar onwetend had veroordeeld? Ja! Wat had zo niet kunnen doorstaan in de onbeschaamde tegenwoordigheid van Grace Roseberry? Haar trots verzette er zich tegen. Haar lieve oogen schitterden, zooals alleen yrouwenoogen kunnen schitteren, wan- jyter zij sieraden zien. Zij boog bevallig haar Lady Janet ging naar de leeszaal. Zij opende de deur ontstelde en trad ylings op zyde om den doortocht vry te laten. Er verscheen een man aan de geopende deur. Het was geen heer; 't was geen werkman; ’t was geen bediende. Hij was slechts gekleed in grof zwart laken. Zijn jas hing hem ’t lijf in plaats van er aan te passen. Zyn vest was te kort en te nauw op de borst De pypen van zyn broek geleken op twee vormelooze zak ken. Zijn handschoenen waren hem te groot. Zyn glanzig gepoetste laarzen4 kraakten af- schuwelyk bij elke beweging. Hij bad akelig» gluiperige oogen oogen die gewend sche nen te zyn om door sleutelgaten te gluren. Zijn groote ooren, die schuins van ’tb hoofd afstonden, evenals van een aap, verrieden dat zij wel eens achter de deuren van andere lieden luisterden. De toon waarop bij sprak was zeer gemeenzaam; wanneer hij zweeg ge tuigde zjjn houding van volmaake zelfbeheer- sohing. Hij keek de ryk gemeubileerde kamer rond zonder de minste ver- of bewondering te laten blijken. Hy nam zorgvuldig elk der aanwezige personen op met een enkelen blik van zyn slimme, glurende oogen. Terwyl hij NIEUWE GRENSOVERSCHRIJDINGEN DER KOMITADJ1S. Uit Sjtip wordt gemeld, dat een bende komitadji’s in den afgeloopen nacht de Joe goslavische grens heeft overschreden. Jja een hevig gevecht met den grenswacht werd de bende op Bulgaarsch gebied terugge- jangd. Volgens berichten uit Biloij hebben acht Bulgaarsche komitadji’s, die uit Albanië kwamen, eergiaternacht de Griekseh-Alba- neesche grens overschreden. STAPPEN VAN DEN ITALIAANSCHEN GEZANT TE BELGRADO. De Italiaansche gezant te Belgrado heeft zich tot het Joego slavische Ministerie van Buitenlandsehe Zaken gewend, teneinde zijn Na deze uiteenzettingen, welke gegeven werden in het vriendelijk-besclrilderdo ont- spanningelökaal, vereenigden de deelnemers aan de exeursie zeih aan een koude lunch, om vervolgens een bezoek te brengen aan het werk in de sluisputten. Hier beerschte een levendigheid van belang. Overal zag men de arbeiders doende en kipkarretjes- treinen getrokken door miniatuurlocomotie- ven, doorkruisten het terrein naar allo kan ten. De meeste belangstelling concentreerde zich wel op het storten van de betonplaten, welke bestaan uit een laag van 20 c.M. be ton, waarop z.g. ruggetjes gevormd worden, om het jjzerwapen ook onder in het beton vast te zetten. Drie millioen K.G. wapeningsyzcr lag over hot terrein verspreid. De dikste staven wer den electrisch gebogen en vormden dan de naar den Franscben ingenieur genaamde Considérehaken, welke niet rechthoekig, doch rond-gebogen zyn. Het voordeel hier van is, dat de blokken beton, als zo even tueel barsten, niet wegglyden. Twee groote molens, elk met een capaciteit van 1500 L., stortten elke 1H minmu een M3, beton uit, zoodat men de plaat zienderoogen zag toene men. Langs lange, verplaatsbare goten, stroomde de weeke masea, naar de gewenech- te plaats, om als de benoodigde hoogte bereikt was onder water te worden gezet en te verlmrden. Het behoeft geen betoog, dat de interes sante werkzaamheden met de meeste be langstelling gadegeslagen weiden. Het wae inmiddels lt>ee irar geworden en hoog tyd, om ons in te schepen op een di- rectievaartuigje, dat one naar Medemblik zou voeren. Het weer was niet zoo gunstig als den vorigen keer. Er stond een flinke briee, welke het smalle motorbootje heerlijk deed wiegelen. Niettemin behoefde g<aen der aanwezigen de liefdadigheid jegens de vie- schen te plegen. Beter dan de vorige maal bad de directie der Zuiderzeewerken thans voor de journa listen gezorgd. Er werd aan boord thee ge schonken en koekjes gepresenteerd en on der aangenamen kout verliep de tocht, waar van wij nog alleen vermelden, dat by de Oude Zeug langzaam werd gevaren, om de daar verrichte werkzaamheden goed te kun nen volgen. Aangezien wij reeds in onzo vorige Zuiderzee-artikelen een en ander over het onlstaan van een kunstmatig eilandje mededeelden, kunnen wij met deze bloote me- dedeeling volstaan. Te Medemblik aangekomen, vroeg men onzo aandacht voor een tweeërlei djjkpro- fie), een stijl- en—een strandprofiel. Hier neemt men n.l. een proef, om na te kunnen gaan, welk van do twee profielen bet minst te lyden heeft. Dit ia vooral ook van belang, omdat het strandprofiel een kunstmatig aangelegd strand, dat over een breedte van 28 M. 1 M. zakt en het talud dus een nor maal zeestrand is veel goedkooper ie. De ervaring zal moeten uitwjjzen, of de goedkoopte geen schade doet aan de dege lijkheid, op welke laatste omstandigheid het per saldo toch aankomt. thans reeds te beginnen met de droogmaking van het Wieringermeer. Oorspronkelijk was de bedoeling, voor al les den afsluitdijk WieringenZurig aan te leggen. Daarmede zouden 8 jaar heengegaan zijn. Het droogleggen zou 7 jaar gevorderd hebben en hierna moesten nog 7 jaar ver- loopen vooraleer men den drooggelegden grond bebouwen kon. In totaal sou men dus 22 jaar moeten wachten, voor men van de vruchten van den ontzaglijken arbeid kon profiteeren. De bekende commissieLovink echter wenschte den grond eerder productief te zien en daarom werd besloten, thans reeds over te gaan tot bet droogmaken van bet Wieringermeer. De dyk zal daardoor wel ieta duurder worden, maar het meedere geld beeft men er gaarne voor over. Een gevolg van dit besluit is, dat men thans bezig ie aan twee afsluitdijken: le WieringenZurig; en 2o WieringenMedemblik. Den eersten dijk hebben we reeds na ons eerste bezoek uitvoerig en in alle onderdee- len behandeld. We bepalen ons thans due tot den dyk aan de Oostzijde van het Wieringermeer, wtike een lengte zal hebben van ongeveer 18 K.M. en welken men eind 1927 hoopt klaar te hebben. Daartoe heeft men het werk op drie plaatsen tegelyk aangevat: a. Vlak by Wieringen, ten Zuiden van Den Oever; b. halverwege, midden in zee, by de z. g. Oude Zeug (men zie de kaart). Hier wordt een haven aangelegd, benevens een klein stukje dyk. Het volgend jaar gaat men naar beide zyden verder werken; en c. by Medemblik, waar men reed» tot 1 K.M. nit de kust gevorderd ia. Ah» deze dyk gereed ia, moet er voor ge zorgd worden, dat nog meerder» werkzaam heden geëindigd zyn. Dan toch wordt met een aangevangen met de drooglegging en daarom moeten nu reeds de gemalen gebouwd worden. Hiervan komen er twee, één by Wie ringen en één by Medemblik. Alvorens men hiertoe echter kan overgaan, moeten eerst de gemaalputten, vierkante t ruimtes, gemaakt worden, welke volgend jaar klaar zullen zyn. Om verschillende redenen zullen de gema len verschillend gedrevyh worden: by Wie ringen met Dieselmotoren en bij Medemblik door electriciteiL Het noordelijk gemaal krygt twee pompen met elk een vermogen van 250 .M3 per minuut en bet zuidelijk gemaal 3 pompen A 400 M3. Deze gemalen hebben een gezamenlijk maebinevermogen van 2000 P. K., wat voorzoover men kan nagaan - het grootste vermogen ter wereld is. Dit zyn evenwel niet de eenige werkzaam- h< den, welke verricht moeten worden, in verband met de drooglegging van het Wie ringermeer. Aan den Westkant moet nl. een ring» aart (van Aartswoud tot Wieringen) aangelegd worden. Dit kanaal, dat leidt naar het Boe- zemmeer groot 700 H.A. en gelegen ten Zuiden van den afsluitdijk van het Amstel- diep is noodig, om het water uit de pol der» in Noord Holland te ontvangen. Hieryp aansluitende is wederom het kanaal naar het Noorden, bet z.g. Balgzandkandal. Beide dienen zoowel voor de afwatering als voor de scheepvaart. Dit allee nu moet in 3 jaar gereed zyn, waarna de gemalen in werking treden en het Wieringermeer in één jaar tyds droogge legd zal zjjn. Als men weet, dat de gemiddel de diepte van het Wieringermeer ongeveer fier hoofd om zich 't prachtige snoer te lateK j De drievoudige beschuldiging deed haar voor de eerste maal inzien, waaraan zij zichzelve had blootgesteld. Met een luiden angstkreet zonk zjj achterover en viel legen een stoel aan. Zjj zou gevallen zijn als Julius niet ware toegesprongen om haar op te vangen. Lady Janet ging naar de leeszaal. Zij HET 10-JAR1G BESTAAN VAN DE SOWJET REGEERING. Beloften. In een manifest, dat de sowjetregeering naar aanleiding van het tien-jarig bestaan van de sowjetregeering heeft uitgegeven, worden de volgende beloften gedaan: 1. geleidelijke overgang tot een werkdag van 7 uur. 2. vermeerdering van den staatsbijslag voor arbeiderswoningbouw met 50 millioen roebel. 3. vrijdom van nog 10 pCt. boerderijen van staatsbelasting. 4. annuleering van belastingschuld noodlijdenden. 5. geleidelijke invoering van ouderdoms-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 1