STUKKEN. INGEZONDEN Uit onze Oost. GEMENGD NIEUWS. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. DOOR EENriJZEREN BALK GETROFFEN EN GEDOOD. Firma YPMA, Klein Allerlei. RADIO. Staten Generaal. I c» Ursem, 18 October 1927. betrokkene spoedig ter plaat- 12.50 Het wetsontwerp wordt i.h.st. aangeno men. de de I l bijvullen van benzine op een eenzame plaats de O. een sigaret had aangestoken. De vrouw van Do Groot wandelde toen het ge schiedde op cenigen afstand. DE GEVAARLIJKE REMMEN. De directeur-generaal der posterijen en te legrafie heeft op advies van den chef der Rijksrywielhcretelinrichting beslist, dat rijwielen der jongelieden in dienst van posterijen en de telegrafie niet van rywiel- remmen zullen worden voorzien, dat de vei ligheid van het verkeer er eerder onder te lijden zou hebben dan dat zij er mee gebaat zou zijn. WORDT GIJ GEKWELD DOOR BOOZE GEESTEN’ Neem een koffieboon Als een sterk staaltje hoe het bijgeloof sommige eenvoudige menschen nog l»e- heerscht, kan dienen het navolgende. Een fabrieksarbeider, te Nieuwer-Amstel, woon achtig, werkte samen met iemand, die be weerde met duistere machten op vertrouwe- Ijjkcn voet te staan. Het gevolg van dezen buitengewonen omgang was, dat de desbe treffende persoon een z.g. „kwade hand" had, welke bij do minste aanraking onge lukken veroorzaakte. De fabrieksarlteider werd door den duivelskunstenaar bij het oor getrokken en onmiddellijk zwol dit vol gens de betrokkene op, een kneep in den neus en dit lichaamsdeel werd gelijkvormig aan een volrype biet, een druk op het hoofd en er ontstond eene verzwering in de herse nen. Ten einde raad liep de geplaagde ar beider inplaats van naar een dokter naar een ..helderziende” juffrouw, woonachtig op den Amsteldijk te Amsterdam. Deze ontdek te oomiddellijk de booze geesten, welke door den collega waren gedistribueerd en het was aan het sterk gestel van het slachtoffer te danken, dat nog niet meerdere onheilen over hem waren gekomen. O.a. had de man si garen van zijn belager aangepakt, wat vol gens de juffrow al zijn tanden en kiezen had kunnen ko-Jen. Als reeept gaf de juffrouw op bij het spreken met den man op een me ter afstand te blijven, alsmede een koffie- lyk intrad. De 16-jarige W. S., uit Voorburg, die per fiets van de bloemisterij van B., aan het Jaagpad onder Rijswijk kwam en links het Jaagpad wou inslaan, is aangereden door do motorfiets van kapitein D. J. van W., die uit de richting Delft kwam. De jongen viel en werd met een schedelbreuk en in bewuste- luuzen toestand opgenomen. Er is gisteravond een windhoos over den pokier Noordlaud 's Gravenhage getrokken. Bjj twee tuinders zijn de kassen vernield lag heeft geslagen. DE ELECTRiSCHE. Storing op het traject Den Haag—Rotterdam. Gistermiddag omstreeks 5 uur is, even voor de halte I^aan van Nieuw Oost-Imlië, een beugel van een electrischen trein die naar Den Haag reed, gebroken, waardoor de trein zonder stroom kwam te staan. Do treinen loop op het traject Den HaagRotterdam via Pynacker raakte daardoor in de war, im mers de treinstellen werden achter den trein opgehouden en in Den Haag raakte de voor raad spoedig uitgeput. De reizigers werden aangeraden de reis via Delft te maken. Honderden reiziger hebben toen in Rotter dam de wandeling van het station Hofplein naar D.P. moeten maken. De groote toevloed van reizigers was oorzaak, dat ook daar eenige vertraging in het treinverkeer kwam. heeft het slachtoffer zich niet aan het recept gehouden, want hij heeft zich heden onder behandeling van een specialist moeten stel len. Tegen den duivelskunstenaar kan echter niets meer worden ondernomen, deze is n.l. plotseling doodgebleven. VECHTPARTIJ TUSSCHEN GRIJSAARDS. Te Alphen aan den Rijn kregen twee ouden van dagen het met elkaar aan den stok. Hoe ouder hoe gekker, inderdaad. Beiden, een 74-jarige en een 81-jarige. sloegen elkander tot bloedens toe. De politie moest eraan te pas komen en brrt ht beiden naar het bureau, waar een hunner het bewustzijn verloor! OPSPORING VERZOCHT. De Burgemeester van Beverwijk verzoekt, als verdacht van oplichting, aanhouding en voorgeleiding van twee manspersonen zich noemende respectievelijk Neumann en Pou- wels of Paulus. Singalement van Neumann is als volgt: Duitscber, ongeveer 40 jaar, Is raëliet, klem van gestilre, donker haar; ge kleed met donkergrijs gekleurd costuum en dito overjas, slappen hoed. Signalement van Pauwels of Paulus is als volgt: Hollander, spreekt goed Maleiseb, lang van gestalte, on geveer 35 jaar, rood geonduleerd hoofdliaar, lakschoenen, draagt slappen hoed. Zij ver voegen zich veelal bij Indische ambtenaren wien onder samenweefsel van verdichtselen geld ter leen gevraagd wordt, waarvoor in pand wordt gegeven eenige coupoons stof aanmerkelijk minder in waarde dan bet ge leende bedrag. Onder meer word voorgegeven dat zy op de Jaarbeurs te Utrecht hebben geëxposeerd en daar tentoongestelde goe deren niet naar Duitschland kunnen inklaren, omdat zij de gelden voor uit- en invoerrech ten niet bezitten, terwijl hun door dë poli tie zou zjjn verboden de goederen aan han delaren te verkoopen, terwyl zulks aan par ticulieren was geoorloofd. Vele personen zijn door hen gedupeerd. Zij reizen met een auto en hebben stalen van pyama’s, lakens enz. by zich. BLOEDVERGIFTIGING. Hoe gevaarlijk het is een puistje open te krabben, kwam gisteren weer aan het licht Een landarbeider te Nieuwer-Amstel kreeg Maandagmorgen een pustje aan een zijner handen, vermoedelyk de beet van een mug. Hij bad de onvoorzebtigheid dit puistje stuk te krabben met het gevolg, dat zijn hand dermate opzwol dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De ontboden ge neesheer constateerde bloedvergiftiging en opname in een ziekeninrichting uoodzakelijk. Vermoedelyk zal de man zijn hand moeten missen. BERUCHT ZAKKENROLLER INGEREKEND. Hij werkte op de groote int. treinen. De laatste weken was net de centrale re cherche te Kotteruam opgevallen dat zich een jungmenscb, die geen rtollanusch sprak, op drukke punten van de stad ophield. Men vermoedde met een zakkenroller to doen te hebben. Men hield hem steeds scherp in ’t oog, doch er kon niets tegen hem blaken. Den laatsten tjjd hield de man zich schuil, dooh eergisteren dook hy plotseling weer op en de recherche besloot hem in te reke nen. De man gaf op M. Heim te heeten en Oostcnryker van geboorte te zijn. Voorts verklaarde hy, dat hy 22 jaar oud was. In derdaad werd een paspoort ten name van Heim in zjjn bezit gevonden. Bedoelde Heim was by de centrale recherche echter bekend als een berucht en internationaal misdadi ger. De dactyloscopische gegevens van Heim klopten niet met die, welke van den arrestant werden genomen. Nadat deze nog maals aan een streng verhoor was onder worpen, zeide deze ten elotte een valschen naam te hebben opgegeven en Modzek Glau- man te heeten, 18 jaar oud en Pool van ge boorte te zyn. De man gaf toe, dat hy kort geleden in Berlyn tien maanden gevangenis straf heeft ondergaan, wegene zakkenrollery. Uit verdere inlichtingen, die de politie heeft ingewonnen, is gebleken, dat men met een berucht internationaal zakkenroller te doen heeft, die voornamelijk op groote inter nationale treinen werkt Den laatsten tyd Geachte redactie. In het N. H. Dagblad van Maandag 17 Oct. j. 1. komt onder de rubriek provinciaal- nieuws, uit Ursem het volgende bericht voor; „Een kasgeldleening-historie. Gedeputeer de Staten hebben aan het gemeentebestuur alhier en aan J. Veldboer, oud-wethouder van Ureem bericht, dat er voor hun College geen aanleiding bestaat, aan het verzoek van J. Veldboer te voldoen, om tusschenkomst te verleenen, omtrent enkele handelingen van den burgemeester ten aanzien van liet sluiten van een kasgeldleening voor deu dienst van 1927.” Hieruit blijkt dat het standpunt van den heer J. Veldboer onjuist is, dat de raad geen kasgeldleening zou kunnen sluiten. Indien een voorstel daartoe zonder medewerking der wethouders op de agenda is geplaatst.” Uit het schryven door my van Gedepu teerde Staten ontvangen, blijkt mynsinziens, HET SPOORWEGONGELUK BIJ RIJSWIJK. Het onderzoek reeds begonnen. Do commissie van onderzoek in zake het spoorwegongeluk bij Rijswijk heeft haar werkzaamheden bereids aangevangen. Giste ren heeft deze commissie het reglementair onderzoekt, dat na ieder spoorwegongeval plaats beeft, gehouden, terwijl zij voorts nog bezig is met samenstelling van een lijst van namen van personen, die binnenkort, wan neer het openbaar onderzoek aan vangt, zul len moeten worden gehoord. In den loop de zer week zal worden beslist, wanneer dit openbaar onderzoek zal worden gehouden. Voorloopig geen dienst. De directie der Ned. Spoorwegen heeft ge last dat de hoofdconducteur A. Verbeek, die op den dag van het spoorwegongeluk in func tie was op den trein van Den Haag naar Rot terdam, voorloopig geen dienst zal doen. DE SEMBILAN. De Stoomvaartmy. Nederland pleegt over leg met den agent van den Rotterdamsche Lloyd om het gat in de Sembilan te dichten, waarna het schip naar Java zal opstoomen. DE BOUW VAN VLIEGTU1GLOODSEN. De Indische regeering zal f 400.000 ver schaffen voor het bouwen van loodsen op de bestaande vliegvelden. EEN VONNIS. Het Hooggerechtshof te Batavia heeft het vonnis van den Raad van Justitie bekrach tigd, waarbij notaris P tot vyf jaar gevan genisstraf werd veroordeeld. EEN COMMUNISTISCHE STOKER. By het doorzoeken van de Karimoen, van de Stoom vaart-Mjj. Nederland, is gebleken, dat een Hollandsche stoker in nauwe relatie stond met een nieuwe communistische orga nisatie. Compromitteerende stukken zijn ge vonden. De stoker was lid van de Interna tionale Roode Hulp en tevens van de Fede ratie van Transportarbeiders. Het schip is naar Amerika vertrokken. De stond in Holland gesignaleerd. EEN ERNSTIGE AANVARING. Een der opvarenden vermoedelijk verdronken. Vannacht omstreeks twaalf uur is nabij den mond van de haven de te IJmuiden binnen gekomen de Ipgger Katwijk 165, schippei- Haasnoot, door een tot nu toe onbekend ge bleven stoomschip aangevaren. De logger kon ondanks de ernstige averjj de haven nog binnenkomen, doch zonk naby Semophore. De bemanning werd gedeeltelijk door vlet- terlieden, gedeeltelijk door het personeel van een sleepboot gered. De kok wordt echter nog vermist, zoodat die vermoedelyk is verdronken. Gisteravond is een Ford auto van de fami lie Visser uit Dordrecht, welke op weg was ar Sliedrecht, en waarin vier personen wi. gezeten, te Papendrecht van den Mer- wcdvdyk gereden en byna in de rivier terecht gekomen. De auto sloeg tweemaal over den kop. Ze is zwaar beschadigd. De bejaarde weduwe NeJcrlof kreeg een zenuwtoeval Mevr. Visser ernstig wouden aan hoofd en beenen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaat se. De oorzaak is onbekend. De 17-jarige havenarbeider Bongers te Amsterdam is gisteren toen hy werkzaam was aan boord van het s.s. „Johan de Witt” van de stoomvaartmy. „Nederland" door een ijzeren balk op het hoofd getroffen. De jongeman werd in bewusteloozen toe stand per auto naar zyn huis in de Kleine Kattenburgerstraat vervoerd, vanwaar, hy met het oog op zyn zeer ernstigen toestand per autobrancard van den Geneeskundigen Dienst naar het Binnengasthuis is vervoerd, waar hy gisteravond aan het bekomen letsel is overleden. HET DRAMA BIJ WIJHE. In een in brand gevlogen auto. Gistermorgen zyn op last van de justitie te Zwolle aangehouden J. de G. en A. ten K. Laatstgenoemde was chauffeur by den scheepsbevrachter H. J. de Groot, die in den nacht van 11 September tusseben Wyhe en Otet in een auto levend is verbrand. De brand was volgens ten K. ontstaan doordat by het De talrijke attesten van en thousiaste lladiogi'bruikers be- wijzen, dat het bezit van een goede Radioinstallatie veel en superieur genot kau schenken. Uwe tevredenheid met de prestaties van Uw Radio-stai- latie wordt geheel bebeersebt door de kwaliteit van het door U gebruikte Radio-ontvangtoe- 8 tel. Langeatraat 69, Alkmaar, heeft den alleenverkoop van de bekende N. 3. F. Hilversum ont vangtoestellen en garandeert ot-voorwaardelyk alle door haar geleverde installaties. heeft de man in een logement aan de Baan verblijf geboden. Daar werden o.a. gevon den een refii van een aangcleekende zen ding naar Warschau en een rcQU van het bagagedepot, van het station Delt«che Poort. Daar bleek hy een groeten koffer in depot te hebben gegeven welke een aantal nieuwe costumes en kostbare plaids bevatte. Voorts bleek nog, dat hij bij een firma aan de Hoog straat een smoking met avondmantel -in be stelling had. Wij meldden de vorige weck, dat een jon gen van vijftien jaar bij de Vischmarkt door een Pool een bankbiljet van f 1000.werd ontfutseld,, doch dat de jongen door zijn op treden weer in het bezit van dit biljet kwam Een der vfechverkoopers had echter gezien, dat de jongen door een man werd tegenge houden, toen hij den zakkenroller aan do po litic wilde aanwyzen. Dezo vixchvcrkooper heeft nu den gearresteerden Glauman Iicr- kend als dengene, die den jongen heeft' te gengehouden. De man is ter beschikking van den commissaris van politie gesteld. Uit een en ander blijkt, dat de rechreche oen goeden el-jrr rron Bjj Vonten zijn drie inbrekers uit Am sterdam aangehouden. Zij waren in het be zit van revolvers en inbrekerswerktuigen. Uit een weide onder Tiel is ten nadeele van A. v. W., aldaar, een zwartbonte koe gestolen. Men heeft het spoor van het dier kunnen volgen tot den weg naar Kesteren. Een landbouwerszoon uit Echteld meent het gebonden achter een hondenkar gezien te hebben. In de Kloosterstraat te Haarlem kre gen Dinsdag een 14-jarige jongen en een 14- jarig meisje twist. Na een scheldparty trok de jongen een dolkmes en stak het meisje daarmee in een arm. Tegen den jeugdigen driftkop is procesverbaal opgemaak. Op last van de justitie te Breda ie gis teren te Tilburg aangehouden F. v. H., we gens het plegen van chantage. Op de Nassaukade vlak by het tramge- bouw te Amsterdam is een man overreden door een vrachtauto. De man beeft ernstige wonden aan het hoofd gekregen en is naar een der ziekenhuizen vervoerd, waar hy koipt na aankomst is overleden. De loodgieter J. Snel, wonende aan de Korte Haven te Schiedaft, is gevalled van het dak van een in aanholiw, zijnd huis op den Vlaardingerdjjk, aldaar. Met een ge broken been en inwendige kneuzingen is hy naar het ziekenhuis vervoerd. Gisterochtend is op den Cathrynensin- gel by de Nicolaas Beetsstrait te Utrecht 'n 60-jarige man van achteren door een tram wagen van lyn 1 gegrepen en vrywel mid dendoor gereden, zoodat de dood onmiddel VRIJDAG 21 OCTOBER. Hilversum, 1060 M. 12.00 Politieber. 12.352.00 Lunchmuziek door het trio K. v. <L Hoek, viool. J. Frank, cello, P. de Gruyter, pano. 5.307.00 Con cert door het Kling-ensemble uit het Ha' van Holland, in Hilversum. 7.05 V.P.RJL- cursus. Vrijzinnig Protestantsche Levend en Wereldbeschouwing. Ds. G. Horreus d< Haas, Zwolle. 3e deel: De zin van de religi- euse en Christelijke gedachte. 7.45 Polifi'1- ber.-8.108.35 I^s vanwege het onderwijs fonds voor de 'binnenvaart. Spreker Je hc«>r T. P. Keizer, over: De Dordtsehe Kil en an dere vaarwaters. 8.35 Concert door 't ANRO- orkest o.l. v. Nico Treep. Prol. Joh l*opo- vice, uit Weenen, cello. 10.15 Persber. 10.30 12.00 uitzending uit de Pschorr-danctng tc Rottenlam Daventry, 1600 M. 11.20 Daventry-kwartet en solisten, piano bariton, viool. 12.50 Orgelconcert. 1.20 Lunchmuziek. 3.20 Lezing: Empire History 3.45 Concert. 3.50 Lezng: How reading and writing began. 4.05 Concert. 4.80 Synpho- nieconcert. 5.05 Cotici rt. 5.29 Lezing: A gai den chat. 5.35 kit: feruurtj 6.20 Orkest- concert. 6.50 Tijds., weerb., nieuws. 7.95 Or- kestcouccrt. 7.20 Leziug: óver, on the screen. 7.35 Piano-sonates van Hay Ju. 7.15 lairing; Art of the ciuemd. 8.05 Lezing: Next week- I- oadcastang.ua uc. 8 20 Syuipbouiocoa ert I v. Sir laiuuou R.-uaid. Vevr. ileus, pin- i.o. 9.20 Weert»’., nieuws. 3.35, vervolg con- eer*. 10.35 Nieuwsber. 10.40 Causerie. 10.55 Variété. Parijs „Radio Paris”, 1750 M. 1C.50—11.00 C meert. 12^-2.10 Orkest concert 5.05—555 Literair-prog anima. De clamaties 8.50 -10.50 Orkestcunceit. Langenberg 469 M-, Dortmund 283 M. en Munster 242 M. 12.301.50 Tkestconcert. 4.20—5.20 Or- kestconcert. 7.53 Vroolyke avond met Lud- wig .Manfeld L >mmel. Daarna tot 13.50 Dansmuziek. Königswusterhausen 1250 M. 2.207.05 Leringen en lessen. 7.50 Ac- treelo causerie. F 20 Nico Bu’aa, orkest. A. Sn>, sopraan. 9.5011 5i> Dansmuziek. G<' denkspel. Hamburg 395 M. 3,35 Orkedccucert. 0 20 Orvestconccrt. 7 20 „Das Kin-1", cumcdio in 3 acteu van O. Euking. 9.50 Actueel uurtje. Daarna to. 11.10 Dansmuzi k. Brussel 509 M. 5.206.20 Trio-concert. 8.35 Orgelconcer 9.05 Piano- en vioolconcert. 9.25 Kwintet- concert. 9.55 Gramofoonmuziek. 10.101035 Vlaamsche les. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. De uitbreiding van de interpellatie-De Visser over de ‘huiszoeking by de Indonesi sche studenten wordt toegestaan. De interpellatie-aanvraag van mevr, de VriesBruins over de vaccinatie wordt in getrokken. Aan de orde is de overeenkomst met de Rotterdamsche Bankvereeniging. De heer VLIEGEN betoogt, dat staatshulp beter aan slachtoffers dan aan schuldigen gegeven kan worden. Er waren verliezen en toch kwam winst op de balane voor. De jus titie had reeds in 1924 moeten ingrijpen. Spr. meent, dat de Staten-Gcneraal niet drie jaar na dato, doch onverwijld geraad pleegd had moeten worden en wenscht staatstoezicht op de banken. Hij is geneigd tegen te stemmen. De heer VAN GIJN neigt ook tot tegen stemmen. Hy critiseert den steun door h<-t opkoopen van 17 millioeu aandeelcn tegen het advies der Nederlandsche Bank zonder overleg met de Staten-Generaal. Spr. meent, dat de Staten-Generaal «Ie ga rantie niet behoeven goed te keuren, doch ’n afwachtende houding kunnen aannemen. De heer OUD betoogt, dat garantie noodig ■was om de Robaver over het moeilijke punt heen te helpen en dat bij weigering van de garantie de gevolgen voor het economische leven zeer ernstig zouden zijn geweest. Spr. meent, dat de Kamer het ontwerp niet kan verwerpen, omdat de staat reeds gebonden i is door de regeering en ondanks de uitspraak der Kamer gehouden blyft. De heer LUV1NK wenscht te weten, waar om de regeering heeft gehandeld tegen het advies van de Ned .Bank. By hem is twijfel gerezen of de Minister wel juist heeft gehan deld met zyn maatregelen om de aandeelen op peil te houden. MINISTER DE GEER sluit zich aan by den heer Oud. De val van de Robayer zou groote gevolgen hebben gehad. 640 fabrie ken met 400.000 arbeiders waren daarbij be trokken. Wat de gebondenheid van den Staat be treft meent spr., dat volgens zyn opvatting in dit geval de Staat niet gebonden is zon der goedkeuring der Staten-Generaal. Spr. meent dan ook, in tegenstelling tofc den heer Oud, dat het outweqj wel in stemming moet komen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 5723 stemmen. Het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de dividend- en tantièmebelasting 1917 wordt aangenomen z.h.s. Aan de orde is het wetsontwerp afsluiting van den crisisdienst over de dienstjaren 1914.tot en met 1924 en regeling van de af- boeking van de nadeelige sloten van de algemeene rekeningen van de staatsontvang sten en uitgaven van de dienstjaren 1910 tot en met 1924. in hot geheel niet dat de Raad kan besluiten een kasgeldleening aan te gaan als is, zonde- medewerking der Wethouders een voorstel daartoe op do agenda geplaatst Het antwoord van Gedeputeerde Statci 4 luidt volgt: Uittreksel uit het register der besluite; van Gedeputeerde Staten der provincie Noord Holland No. 2, 28 September 1927 Gedeputeerde Staten der provincie Noord- Holland: Gelezen den blief van J. Veldboer, wet houder tc Ursem van 15 Juni 1927, waarbi deze verzocht een onderzoek te doen instel len omtrent enkele handelingen van den Burgemeester dier gemeente ten aanzien van het sluiten van een kasgeldleening voor dez dienst 1927: Gelet op het terzake ingewonnen ambta bericht van den Burgemeester van Ursem van 12 Juli 1927. no. 41; Besluiten den adressant mede te deelen, dat er voot hun College gcene aanleiding bestaat In dt door hem bedoelde aangelegenheid tusschen komst te verleenen. Expeditie dezer beschikking te zenden aan den adressant en aan Burgemeester ei Wetboudi rs van Ursem ter kennisneming. Uw verslaggever is dus verkeerd ingo- licht; of hij doet de waarheid te kort wa- ook al niet do eerste keer zou wezen, ^rou wens ging het niet over het aangaan vai een kasgeldleening maar over het oversebry. ven van een gedeelte onafgeloste kasgeld- leening. van 1926 op 1927, zonder medewt ten van de Wethouders en den Raad. J. VELBOER, oud-Wethouder. (Wel dt-gelijk mag o. i. uit het schrijver. K van Gedeputeerde Stnten geconcludeerd worden, dat de bewuste kasgeldleening wei degelijk gesleten mocht worden, ook al wei gerden de wethouders ter vergadering tc ko men. Ook al wordt h/'t niet met evenveel woor. den srezegd, uit het feit, dat Gedcputeer de Staten geen tusschenkomst verleenen bliikt, dat de zaak, volkomen in orde is. Wat de onjuiste berichtgeving betreft, dit zal wel losloopen. Overigens zouden wii den heer Veldboer vriéndelijk willen ver zoeken, ons by voorkomende gelegenheden op onjuistheden attent te maken. REDACTJE). Wet voor hef reservepersoneel Landmacht. 'Aan de orde is het wetsontwerp tot wijzi ging van de wet voor het reservepersoneel der landmacht 1905. I»e heer K. TER LAAN wenscht twee op merkingen te maken, n.l. over de positie van de soc.-democraten in het reservekader en over de positie van liet reservekader in het algemeen. W.et het eerste punt betreft, maakt spr. bezwaar tegen de aanwijzing van dienst plichtigen voor de opleiding, in het bijzon der tc"cn de aanwijzing van hen, die b-1- zwaar hebben tegen het instandhouden van een leger. Zij moiren geen propaganda maken, die het lefferbclang rou kunnen schade,. Betce.- kent dit, dat zij geen piftpaganda mogen ma ken voor bet socialisme en do ontwapening? Spr. zou dit gaarne van den Minister ver nomen. Spr. komt nu tot zijn tweede punt: do positie van het reservekader in bet algemeen Hij betoogt, dat bij uitbreiding van bet re servekader het. licroepskader aanmerkelijk zou kunnen worden ihgekrompen. Bezoldi ging. pensioenregeling en rechtspositie van ’t verlofskader zullen dan echter belangrijk moeten worden verbeterd. De heer T1LANUS acht het juist, dat de jongelingen weten, welke verplichtingen zjj op zich nemen, wanneer zij treden in het re servekader. Er moet te dezen opzichte sta bilisatie komen. Spr. dringt voorts aan op een scherpe se lectie bij de officieeren. Er moet goed tos gezien worden op do geestesgesteldheid ten opzichte van het ontwapeningsvraagstuk ptetlstfCAip log iqmi udg 'uaraapijjo ap uva aanvoerders te maken van propagandisten voor ontwaneninff. MINISTER LAMBOOY zegt, dat in 't algemeen de geest op de scholen voor ver- lofsofficieren goed is. Iemand vrij laten om dat hij liever de opleiding niet volgt, gaat niet. Het zou paedagogisch verkeerd zijn, toe te laten propaganda voor ontwapening boontje in den mond te nemen. Vermoedelijk onder de jongelui/die zouden worden ge- i'a' prikkeld tot het doen van allerlei zaken, die discipliair niet door den beugel kunnen. Po- liliek hoort in de kazerne niet thuis. De heer TILANUS licht een amendement toe, volgens hetwelk het volgen van een wintercursus of schriftelijken cursus in plaats van opkomst in wrkelyken dienst al leen wordt toegestaan, als de reserve-offi- cier daartoe op grond van gunstige bcoor- deeling in aanmerking komt. De heer J. J. C. v DIJK geeft in overwe ging voor de bereden wajiens de aangesloten opleidinff te herstellen. Spr. wijst ten slotte op de herhalingsoefeningen. Hetgeen een minimum is, is als maximum in de wet neer gelegd. De MINISTER wijst er op, dat de inter- mitteerende opleiding by de bereden wapens juist is ingesteld op aandringen van den in specteur. HetaniendemenvTilanus is moei lijk in practyk te brengen, daar jonge krach ten nog niet beoordeeld zijn en dus zouden uitgesloten zijn van de cursussen. Spr. zal echter in den geest- van het amendement werkzaam zjjn. De heer BEUMER meent, dat de redactie van het artikel den minister geen vrijheid geeft, aangezien het artikel spreekt van of ficieren. „die zulks wenschen." De MINISTER neemt hierna het amen dement over. De heer K. TER LAAN merkt by art. 9 op, dat het weinige recht der officieren en onder-officieren wordt weggenomen als het artikel, zooais de minister dat voorstel, wordt aangenomen. De vergadering wordt verdaagd tot heden 1 uur. flnancleeie voordeelen mede te bereiken zyn. De middenstandscredietbank heeft meer tot taak opvoedend en financieel sterkend te werken. Voor wat de practische bestaansmo gelijkheid betreft, had spr. cyfers by de band, welke z.i. alleszins overtuigend waren. Ten slotte deed spr. opnieuw een gerecht vaardigd beroep op het vertrouwen van den middenstand voor de nieuwe bank, die me de mte behulp ■Can Regeeringsstcun in elk opzicht solide is en waarvan nooit of te nim- m'-r schade, hoogstens teleurstelling voor den middenstand te wachten is. Na de duplieken, gaf de voorzitter een overzicht van het aandeel, dat de organisa tie in de voorbereiding dezer aangelegenheid genomen had. Spr. stelde volle vertrouwen fa de toekomst der bank en sprak als zyn overtuiging uit, dat zij is een groot belang voor den middenstand Met een algemeen dankwoord, waarin hij bizonder herdacht de hartelijk-joviale ont vangst ten stadhuize sloot de heer Struy- cken vervolgens dit congres. COMMIES-GRIFF1ER EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft gistermorgen tot haar cotnmies-griffier benoemd tnr. A. L. de Block te ’e-Gravenhage. met 22 stempicn, te gen 20 stemmen, die bij de herstemming op mr. N. van Hasselt waren uitgebracht: De benoemde is werkzaam aan het Inter nationaal Intermediair Instituut. Hij is voorts secretaris van de interdepartementale com missie tot reorganisatie van den dienst der genie en was voorheen secretaris van de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor het Rynland te Keulen. KATHOLIEKE KINDERU1TZENDING. We WelEerw. Heer kapelaan H. Wennen, heeft bedankt als hoofdbestuurslid en HJ van het Nederl. R.K. Huisvestingscomité te 'e Hertogenbosch. Kapelaan Wennen blijft echter als lid der Centrale Commissie tot uitzending van het kind naar buiten de be langen der Roomsche Nederlandsche kinde ren verzorgen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 2