Fa. P. Th. YPMA Langestraat 69, Alkmaar KUNST EN KENNIS. - Ook de Radio-lnstallaties op alle K. S. M. vliegtui gen zijn vervaardigd door de N. S. F te Hilversum. Distrio tsagent GÉMÉNGD NIEUWS. auto tegen een boom LUCHTVAART. KERK EN SCHOOL. RADIO. s van de re la o I kwamen, bleek v. B. thuis te (o>— 4 BangkokCalcutta, 9 u. »êto- 8 1 worden voor den Isten ingewacht bij de uitgevers Na de luitenant JJen jeen. ig: BataviaPalembang, 3 ,41 A.N.R.O.-orkest o. 1. van Nico Treep. Renét Regnard, piano. 10.00 Persber. 10.10 Popu lair concert door het A.N.R.O.-orkest o. 1. van Nico Treep. Operetteprogramma. Huizen. 1840 M. (na 8 uur 1950 M.). 12.30—1.30 Concert. N.C.R.V. 5.15—6.15 Kinderuurtje N.C.R.V. door La’irentius. 7.00 720 Stenografieles. 8.00 N.C.R.V. Uitzen ding der Tierv. Stadszending te Amsterdam. Ds. A. G. H. v. Hoggenhuyze, voorz. Direct. Evangelist der H. 8. Z. Fred. G. Beekman, Dir. H. 8. Z. Mej. C. v. Hoogenhuyzen, mezzo sopraan. F. Hasselaar, orgel. Onderwerpt De geestelijke nood der groote stad. Daventry, 1600 M. 11.20. Daventyy-kwartet en Radio dans- bnad. 1.202.20*Orkeetconcert. 2.50 Engel- sche les. 3.10 Concert. 3.20 Lezing over Shakespeare. 3.50 Daventry-strijkkwarteL 4.05 I^ezing. 4.20 Licht Klassiek concert. Da- ventry-kwartet en soli (piano, sopraan). 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Daventry-kwartet. 6.40 Tuinbouwpraatje. 6.50 Nieuws. 7.05 Daven try-kwartet. 7.20 Lezing: The care of the teeth. 7.35 Fransche pianosuiten van Bach. 7.45 Lering: Development of mini and cha racter. 8.05 Variété. 8.20 „King David”, Symph. psalm in 3 deelen naar een drama van Morax. Orkest, koor. E. Suddabay, so praan. D. D'Orsay, alt. L. Gowings, tenor. A. 8.’ Hibberd. 9.40 Nieuws. 9.55 (Vervolg) Concert. 10.85 Nieuws. 10.40 Actueele eau 10.55 Gedichten en muziek. 11.20 GEREDEN. Een ernstig gewonde. Gistermorgen reed een auto, afkom stig uit Apeldoorn, in een bocht van den gtraatweg in Birkhoven tegen een boom. Van de drie inzittenden, kreeg de 17- jarige juffrouw A. K., uit Apeldoorn, die achterin zat, een zware hersenschud ding. Zij werd per auto naar het zieken huis vervoerd. De beide andere inzitten den werden slechts licht gewond. Daar nog niet vaststaat of het ongeluk te wij ten is aan het springen van een band, het niet goed functionneeren van de stuurinrichting, is de auto door de po litie in beslag genomen, nadat deze to taal vernield was weggesleept. EEN LEERLING-CHAUFFEUSE. Zij reed zes menschen aan. Onder toezicht van den garagehouder P. leerde gisteren mejuffrouw B te Maastricht chauffeeren. Zij reed in het drukste gedeelte van de stad, toen zij, bij het uitwijken voor een naderenden auto, ter hoogte van de Maasbrug, eens klaps haar stuur kwijtraakte. Dienten gevolge vloog de auto een trottoir op, waar juist zeer veel passage was. Een zestal personen werd aangereden. Een van hen, een dame ontwrichtte haar knie, terwijl de anderen lichtere kwetsuren opliepen. Het ongeval wekte onder de vele voorbijgangers niet geringe verontwaar diging. DE MOORD OP KAPITEIN QUECK. De vergiftigingszaak tegen^ dr. G. in Den Haag zal Dinsdag 13 December voor het Hoog Militair Gerechtshof worden behandeld.- GOED AFGELOOPEN. Met meldt uit Staverden: Omstreeks drie uur Zaterdagmiddag werd benoorden Staverden van de kust af opgemerkt, dat een Zolderschuit op zee ronddreef. Onmiddellijk begaven de visschers zich met hun vaartuigen in zee. Bij de schuit aangekomen, bleek hun, dat aan boord was een zekere J. Wieg man,, van Wieringen. De schuit, afkom stig van de Zuiderzeewerken tusschen Wieringen en Medemblik en diep gela den met puin, was Zaterdagnacht om streeks 3 uur op drift geraakt, doordat het anker was gebroken. Zij had den ge- heelen nacht in den hevigen storm rond gedreven. De schuit met den opvarende fs Zaterdagavond omstereks 5 uur door de visschers behouden in de haven bin nengebracht. Intusschen was een sleepboot der Zui derzeewerken, uitgezonden om de schuit te zoeken, de haven van Staverden ge naderd. VALSCHE MUNTERIJ, Een lastige arrestatie. Sedert enkele maanden zyn by een aantal winkeliers te Rotterdam onechte rtyksdaal- ders en guldens in be taling regel werd een kleinigheid LUITENANT KOPPEN TE SOESTERBERG. Een goed geslaagd welkomst feest in Soesterberg. grootsche officieele huldiging van Koppen en zyn dappere tochtge- nooten in de hoofdstad kon men de hulde van de Soesterbergsche bevolking meer als een intiem bewys van waardeering en be wondering voor de groote daad van 'het drietal KoppenFrijnsEllerman beschou wen. Achtste vliegdag: Bagdad—Aleppo, 4 uur 35 minuten. Negende en laatste vliegdag: Belgrado Amsterdam, 9 uur 30 minuten. INTERNATIONAAL LUCHTVAART. CONGRES. Uit Rome wordt gemeld, dat het interna tionale luchtvaarteongres besloten heeft, in 1928 het congres in Nederland te houden. GEYSENDORFFER EN SCHOLTEN INDIAAN GEWORDEN. Waartoe een tocht NederlandIndië en terug leiden kan? De piloten Geysendorffer en Scholten, die op zulk een voortreffelijke wijze onzen nationalen roem op luchtvaart gebied hebben vermeerderd.... zyn ten slotte geëindigd met.... indiaan te wor den. Behalve de blauwe vogel van Jushny en die van Maeterlinck herbergen wij thans een derde exemplaar, dat inderdaad een meester is van de lucht. Die derde ..Blauwe Vogel” heet in het Hollandsch Geysendorf fer. maar is onder den eersten fraaien naam ingeschreven als lid van den Indianenstam der Black-fcct. De blozende Scholto wordt nu voortaan in de wigwams van zijn roode broeders de „Gele Vogel” genoem<F. AAN DEN DOOD ONTSNAPT.* gegeven. In den gekocht en dan met het valsche geld betaald. De centrale recherche kreeg verdenking te gen den 26-jarigen werkloozen machinebank werker J. L. v. B., een bewoner vau Katen- drecht, die eenigen tijd geleden is veroor deeld wegens het vervaardigen en uitgeven van valsche rywielmerken. Een foto van de zen verdachte werd aan de winkeliers, bij wie valsch geld in beslag was genomen, ge tond en enkelen dezer hebben den man op die foto herkend. Daarna is een inval gedaan in de woning van v. B. aan de Veerlaan. Toen twee inspecteurs en een rechercheur by de woning 7. zyn. Zoodra hy merkte, dat by met politie mannen had te doen, vluchtte v. B. van zyn woning, welke op de tweede verdieping is gelegen naar den zolder, roepende, dat men op moest komen aangezien hij een brow ning by rich had. Er ontstond oen hevige worsteling en eerst na veel moeite is het ge lukt den man te arresteeren. Op den zolder bleek hij een arsenaal aan wapens, zooals breekijzer, koevoeten enz.; te hebben. In den linkerbroekzak van den arrestant werden 4 valsche ryksdaalders aangetroffen. Er werd vervolgens een minitieuze huis zoeking ingesteld, en daarby werd ontdekt, dat een van de voeten van den sohonsteen- mantel in een van de kamers was doorge zaagd en wel zoodanig, dat dit op het eerste gezicht niet té zien was. Men kon het mar- mer-geschilderde onderstuk van den schoor- atcen wegnemen. Het bleek, dat de steenen achter dit voetstuk waren uitgebroken. In de daardoor ontstane bergplaats stond een blikken doos. Deze doos bleek een 'ma tras voor het vormen vau ryksdaalders en een stuk antimonium, dat werd gebruikt om do valsche geldstukken glanzend te maken, te bevatten. Voorts werden een gasstel, een smeltkroes, een half schuit je banka tin, alliage-materiaal en slakken, welke als res ten van het vervaardigen van valsch geld waren achtergebleven, gevonden. In een kastje werden bovendien nog 11 draadnagels gevonden. Van de punten van deze draadnagels waren in relief de letters voor het randschrift aangebracht. Aangezien de draadnagels van harder materiaal waren, dan de valsche geldstukken, kon het rand schrift met deze nagels vry gemakkelyk wor den mgeslagen. In de W.C. werd bovendien een nog niet voltooide ryksdaalder gevonden, welke de vrouw van v. B., toen de politie haar inval deed, daarin had gegooid. De in beslag genomen geldstukken bleken neef goed te zyn nagemaakt. Zy kostten den ■vervj^trdiger slechts weinig ongeveer 15 •ent en zij zyn goed van klank. Zy wegen evenwel veel minder dan de echte geldstuk- ÊEN MISSIE AUTO VOOR DE NOORIF TRANSVAAL. Wie helpt den Apostolisctien Prefect de» Noor.l-Transvaal Mgr. Dom. Salvator Van Nuffel O.S.B. aan een auto, om zyn uit gestrekt missiegebied te kunnen bereizen? De afstanden tusschen de missieposten zyn ondragelijk groot; nu moet alles ge schieden per fiets, of te paard, of met een ezels- of een ossenspan. De zwarte en de blanke bevolking woont verspreid over een gebied, driemaal grooter dan Nederland en wanneer de Apostolische Prefect een auto had zou hij oneindig veel meer werk kunnen doen. Zijne tegenwoordigheid zou op vele plaat sen een opbeuring zyn voor de bekeerden en gemakkelyker zouden nieuwe missiepos ten kunnen worden gesticht en bediend. Daardoor zou tevens worden voorkomen, dat de zwarten gewonnen worden door an dersdenkenden, die over alle middelen be schikkende, de dwaalleer over de heiden- sche bevolking trachten uit te strooien. Wie- helpt er mede ter eere Gods? Wie helpt er mede aan het geven van de kap. Wie geeft het stuurrad; wie den toeter-, wie geeft een wiel en wie een spaak? Gods allerrijksten zegen en myn dank, voor U, die een gave zenden wilt aan: Mgr. Dom Salvator van Nuffel. Apoi lisch Prefect van de Noord-TransvaaL Gironummer ’s-Gravenhage 131682; post wissels en brifeven: Postbus No. 190 ’s-Gra venhage (Holland). De" 'parachute redde twee vlie gers. tnsteren zyn twee lerling-vliegere te San Antonio in Texas op wonderbaarlijke wyze aan den dood ontsnapt. Zij geraakten op een hoogte van 750 meter met elkaar in botsing en stortten omlaag. Op nauwelijks 200 M. boven den gronde konden de beide vliegers er in slagen zich uit hun toestellen te bevrij den en met hun parachutes omlaag te sprin gen. Bijna op hetzelfde oogenblik vielen de vliegtuigen te pletter. De beide leerling- vliegere echter bereikten ongedeerd den be- ganen grond. DE LAAT8TEN, DIE DEN VLIEGER REDFERN GEZIEN HEBBEN. De stoomboot Krisian Krohg uit Bergen heeft het laatst den verdwenen vlieger Paul Redfern tijdens zijn vliegtocht- van Georgia naar Brazilië gezien. Redfern kruiste boven het schip en wierp twee kleine papieren doosjes met geschreven medgdeelingen naar beneden, terwyl hij wild gesticuleerde. De Kristian Krohg zette een boot uit om de doosjes op te visschen; <1r>ch toen men ze eindelijk vond, waren zij zoo van water door trokken, dat het. schrift geheel onleesbaar was. Redfern wierp toen een derde doosje naar beneden, en een der bemanning van het schip. Nils Nodtetoedt, zei teefrn kapitein Hamre: „Ik kan vlugger het doosje te pak ken krijgen, dan u mét een boot.” De kapi tein zei dat hy gek was, want de zee was hoog en vol haaien, 'forh' sprong Nils in het water. Hij zwom krachtig en vlug, maar de haaien waren nog vlugger; doch Nile plaste in het water om ze te verschrikken. Toen hy aan boord geheschen werd, wemelde de zee langs de scheepszijde van vinnen en staarten. Ditmaal kon men duidelijk Redfern’s bood schap lezen. Zy luidde: Wendt den boeg in de richting van het dichterbij gelegen land. Zwaai met een vlag of een zakdoek, één maal voor elke honderd mijlen, die de af stand naar de kust bedraagt. Redfern. Dank.” Men wendde nu de Kristian Krohg in de richting van het dichtsblj gelegen land, na melijk de kust van Venezuela die 156 mijlen verwijderd was. De kapitein zwaaide twee maal met een vlag, en liet de stoomfluit twee lange signalen geven. De vlieger wenkte tot dank, kruiste nog eenmaal boven het schip en verdween toen.... voor altijd. serie. 12.20 Dansmuziek. Parijs, „Radio-Paris”, 1750 M. 105011.00 Concert. 12.502.10 Orkest- coneert. 5 055.55 Trioooncert (piano, viool, cello). 8.50—10.50 Concert. Orkest en solis ten. Langenberg, 469 M. 11.20— 12.15 Declamaties. 1.80—1.50 Kar mennuziek «^trio en vocale soli). 4.505.50 Orgelconcert. 7.15 „Der König der dunkien Kammer” van Rabindranath Tagore. Orkest en koor. Daarna concerto grosso van Hfin- del. Königswusterhausen, 1250 M. 11.207.05 Lezingen en lessen. 7.20 „Der König der dunkien Kammer”, uit Langen berg. 9.5011.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.205.20 Dansmuziek. 5.206.20 Orkest concert. 720 Kerkcoueert. Vervolgens tot 11.10 Dan^nuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Trioconcert (piano, viool, cello). 8.35 i 35 Orkestconcert, Ramselaar, bariton. Hr. H. Ramselaar, planA^ Jules Moes, mnzik. leider. Spreker: Patef Borromaeus de Groeve: Allerzielen, Daventry, f600 M. 11.20 Daventry-kwartet en solisteg (piano, sopraan, tenor, cello). Slydcl Octet. 2.50 Muziekles. 3.35 Fransche les. 4.05 Concert. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Lezing. o.35 Kinder- uurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Nieuwsber. 7.05 „The quality of Mercy”, causerie. 7.2Ó Lering. 7.35 Fransche pianosuites van Bach. 7.45 Lezing. 8.05 Liederen van Wilfr. San derson, door Ashmoor Burch. 8.20 Lezing: Moby Dick: A sea Epic. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Muziekbespreking. 9.55 Nieuws. 10.00 Or kestconcert. 0. Groves, sopraan. H. Kimber ley. bariton. 10.50—12.20 Dansmuziek. Parijs, ..Radio-Parb”. 1750 M. 10.50—11.00 Muziek. 12.50—2.10 Orkest concert. 8.5Q10.50 Symph'onieconcert. Or kest en solisten. Langenberg, 469 M. 8.20 9.20 Kath. Morgenwijding. 12.30—» 1.50 Kamermuziek. Kwartet en solisten (orgel, viola, tenor). 4.35—5.55 Werken voor 2 piano’s van Max Reger. 7.50 Orgelconcert door H. Bachem. B. Mittmann, viool. 9.40 Sluiten. Königswusterhausen, 1250 M. 11.207.05 Lezingen en lessen. 720 Op voering van hot ..Requiem” van Verdi. Op gevoerd in Freiburg. Hamburg, 395 M. 120 „Der Tor und der Tod” van Hofmann- stahl. 8.35 Concert. Liederen en aria’s. 9.50 11.10 Actneo] .uurtje. Daarna dansmuziek. Brussel. 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.3510.35 Coït eert. Orkest err solisten. WOENSDAG 2 NOVEMBER. Hilversum, 1060 M. 12.352.00 Lunehmuziek door het trio D. Groeneveld, viool. A. v. Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano. 3.004.00 Maak het zelf! Rubriek van Mevr. SchaakeVerkozen. 6.00—7.45 Dinerinuziek door het Kling- ensemble. 7.157.45 Gezondheidshalfuurtje door Mevr. Dr. Chr. Rader, over: Kleuter zorg. 7.45 Polltieber. 8.10 Concert door het ken en zij voelen vettig aan. De uitgifte beperkte zich niet tot valsche ryksdaafders, maar er werden ook valsche guldens In omloop gebracht. Met dit laatste is men evenwel kort geleden geëindigd. De politie heeft nog geen aanwijzingen kunnen krygen. dat v. B. ook deze valsche guldens heeft gemaakt. Wel is het opvallend, dat zij op precies dezelfde manier zijn gemaakt. Het tin, dat voor den aanmaak werd gebruikt, werd tezamen met gefosphorseerd tin gezui verd. v. B. heeft een volledige bekentenis afge legd. Het maken van valsche ryksdaalders was, naar hy zegt, geheel eigen werk. Men vermoedt, dat hij bij het nitgeven, hulp van anderen heeft gehad. Er zyn, zoover men kan nagaan 30 a 40 valsche geldstukken in omloop gebracht: vermoedelijk ook in Den Haag en Amsterdam. DE WIEG. Nele Klanwaerdinne schrijft „In ’t Ver loren Hoeksken” van het Laatste Nieuws. Eer het kind er is, is er de wieg. Gelijk voor de komst van ’n vorst een troon wordt opgeslagen, rood en goud, slaat men in elke woning, waar men ’n kind ver wacht, den troon op van de wieg, wit, roze en blauw. De wieg! Tn 't Paleis is zij zjjde en fluweel, kant en ivoor; ze is het werk van kunstenaars en draagt ’n kroon. De uwe, de mjjne; ze was teen, ze was hout, ze was linnen, ze had ’n open randje aan het laken, 'n strikje aan ’t kussen, in een hoek. Maar hier en ginder: het is de hand van de moeder die ze vooruit klaar maakt, in gedachten ziet de móeder reeds ’t kleine wezen, te komen uit het mysterie dat mysterie blijven zal, tot het stamelt, zekeren dag: Moeder. Het kind in de wieg. Dan komen in ’t Paleis hoeren met plecn- -tige perkamenten. En de prinselyke groot moeder verschynt, in het salon.en zegt: Mijne heeren, ik zal u onzen schat laten zien. Zij schuift het bronzen gordijn open, gelijk van 'n tabernakel. En de heeren buigen over de wieg. Wat zij denken weet ik niet. Ik denk hoe het toegaat, ongeveer eender bij alle jonge moeders. Wanneer ge binnenkomt, by de bleeke vrouw met de wtte handen, dan is haar eer ste vraag als ’n bede om gelukkig te zijn samen met haar: Wilt gij niet eens ons kindje zien? En zij schuift het gordyn open gelijk van 'n tabernakel. Daar ligt, als in de wieg in 't Paleis het kind: het hare. De geheele wereld verga: er is nog alleen dat kind in de wieg. De wieg! Hier en ginder is zy afgezet met de zjjden kant van de liefde der moeder, is zy ge voerd met het fluweel van haar zorg, is zij bestrikt met de zachtheid harer droomen. Het rykste schouwspel is de moeder gebo gen over de wieg: of zy koningin is, prinses, of vrouw uit het volk, eenzelfde gedachte leeft dan in haar; Mijn bloed, wie zult gy worden? Hoor ginder en hoor, overal waar kleu- terkens zyn, het schoonste lied, het lied van de moeder, het lied bij de wieg. DE TE VERLEIDELIJKE SEKT! Dezer dagen vroeg werd in een der Ber- lynsche politiewachten een man gebracht, alleen in hemd en broek gekleed en duchtig aangeschoten. Eerst dacht de dienstdoende wachtmees ter alleen maar met een dronkaard te ma ken te hebben. Maar bij nader onderzoek bleek de vroolijke signeur een oude bekende te zyn, die heel wat diefstallen achter den rug had. Op het politierapport van den vo- rigen dag stond een diefstal van eenige kis ten Sekt uit een verhuiswagen vermeld. En al spoedig werd verband gezocht tusschen de dronkenschap van Emil Obst, zoo heette de man, en de gestolen champagne. Na een paar uurtjes geslapen te hebben, vertelde de thans eenigszins ontnuchterde arrestant zyn wedervaren. GROOT NEDERLAND. Het zal den Isten Januari 1928 25 jaar geleden zijn, dat Groot Nederland werd opgericht door Louis Couperus, Cyriel Buysse en W. G. van Nouhuys. De redactie en uitgevers wenschen het 25-jarig bestaan van „Groot Nederland” te gedenken en loven daarom een prijs van f 500.uit voor de beste novelle of schets, geschreven door een auteur beneden de 35 jaren. De novelle mag niet grooter zijn dan 1 vel druks van het tijdschrift, duidelijk geschreven, en nog liever getypt. Als juryleden hebben zich beschik baar gesteld: Mevr. Ina Boudier-Bakker en de heeren D. Th. Jaarsma en Johan de Meester. Inzendingen Januari a.s. i Van Holkema Warendorf’s Uitg. Mij. te Amsterdam, die op verzoek de nadere voorwaarden toezenden. DINSDAG 1 NOVEMBER, Hilversum, 1060 M. 12.00 Polltieber. 1225—2.00 Lunehmuziek doör het trio O. Groeneveld, viool. A. v. Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano, 3.00 /4.00 Knipcursus. 5.307.15 Concert door het A.N.R.O.-orkest. Mevrt de VinkVer schoor, sopraan. Egb. Veen a. d. vleugel. 7.157.45 .Enget^ceh conversatieles.7.45 Politieber. 8.10 N.O.V.-Sonatenconcert. Joh. Rasch, viool. R. Boer, piano. 1. Sonate voor' viool en piano in G-dur op. 13, Grieg. 2. So nate voor viool en piano in A-dur op. 100, Brahms. 9.00 A.N.R.O.N.O.V. Gevarieero programma. Kees Pruis, humorist. Hawaiian Kwintet- (Chr. de Vos, Hawaiian guitaar. Eug. Scholten. Hawaiian guitaar. Fernandez. Jan de Vos, Bas guitaar. Chr. Seeger, Uku lele. 10.30 A.N.R.O.—N.O.V. Populair con cert 1. van Berm. Teunissen. 1. Marsch In- dienne, Lambert. 2. Frühlings Einzug, Jessel. 3. Wiencrblut, Joh. Strauss. 4. Fant. „La grande duchesse de Gérolstein”, Offenbach. 5. Rustieanella, Cortopassi. 6. Serenata, Cac- ciali. 7. Fant. ,3arbier de Sévilla”, Rossini. 8. Te souviens tu?, Tosti. 9. Heinzelmlnn- chens Wachtparade, Noack. 10. Sous l’Om- brage, intermezzo, Billi. 11. Salut Espana, Vercollier. 10.00 Persber. t Huizen, 1840 M. (na 8 uur 1950 M.). 12.301.30 K. R. O.-Lunchmuziek van het Trio Winkels. 6.15—7.00 Esperanto. P. Heil- ker, Hoofddorp (K. R. O.). 7.00—7.15 Engel- sche proefles voor beginners. 8.0B10.30 Allerzielen-uitzending (K. R. O.). Mej. J. Boele, alt. Jongenskoor o. 1. van Kapelaan W. J. H. Appelman uit Amersfoort. Hr. Giet vliegdag: ynuten. vliegdag: CalcuttaAllahabad, 4 linuten. vliegdag: AllahabadKarachi, 9 Ze/ie vliegdag: KarachiBender Abbas, 6 uyr 47 minuten. zevende vliegdag: Bender AbbasBus hire, 3 uur 15 miuuten; BushireBagdad, 4 dór 42 minuteu. Nader was de aankomst van Koppen op half vier vastgesteld en met de punctuali teit, .welke men nu eenmaal van onze vlie gers gewend is, verscheen vijf minuten voor half vier een esquadrille vliegtuigen in d<j verte boven de Soesterbergsche bosschen als escorte van het groote vliegtuig, waarin Koppen, Fryns en Ellerman met hun gezel schap hadden plaatsgenomen. Ditmaal zat geen der drie vliegers aan het stuur; ze maakten den tocht als passagiers. Een hartelijk gejuich gaat op als de vlie gers boven het vliegveld rondcirkelen. Ter wijl een esquadrille van collcga-instructeurs, onder leiding van kapitein Versteeg boven het terrein eenige hicht-acrobatiek ten bes te geeft, waarmede men blijkbaar de uitge laten vreugde over het zoo volkomen sla gen van den tocht van Koppen wilde uit drukken, komt het toestel van Koppén lang zaam naar beneden om precies half vier contact met den grond te krygen. Het blijkt dat men niet in de thans historisch gewor den Postduif is gekomen; een klein motor defect was daarvoor een beletsel. De gebruinde Koppen is de eerste die uit het toestel stapt; onmiddellyk krijgt hij tal van vriendenhanden te drukken. Fryns en Ellerman volgen en ook zij worden spontaan verwelkomd. Met kransen omhangen neemt het drietal dan plaats in een auto, die hen langzaam langs de dichte ry’en toeschou wers voert. Het is een doorloopond gejuich en een vroolijk gezwaai met hqfden cn zak doeken, waarvoor het drietal buigend dankt. Nadat de duizenden aldus de Juchthel- den hebben kunnen verwelkommen. worden dezen naar een gereserveerd gedeelte voor het café Soesterdal gebracht, waar hot meer officieele gedeelte van de huldiging zal plaats hebben. Het begin echt landelijk: de schoolkin deren van Soesterberg ringen met heldere stemmen den kleinen en toch zoo groeten Soesterberger het blijkbaar voor deze gele genheid toepasselijk gemaakte Volk van Nederland toe. Als de laatste regel „wees gegroet in Nederland!” is weggestorven en het zoontje van Koppen met een „Dag Pa” en een paar flinken zoenen zijn vader ver welkomd heeft, treedt mr. de Ket, burge meester van Soest naar voren om het wel kom uit te spreken. Hierop zingt de mannen zang ve.reeniging Apollo een welkomstlied, waarna de heer Grotewal, voorzitter van het huldigingsco- mité, het woord krijgt. Spr. vertelt hoe men in Seestertjerg met Koppen meeleefde en met belangstelling de berichten In de bladen over zijn tocht las. Men is hier trotsch op Koppen en zyn mak kers. De geheele bevolking van Soeeter- berg en Soest heeft dan ook spontaan be sloten, oen aandenken aan dezen tocht aan te bieden. Dat aandenken aan dezen tocht aan te bieden. Dat aandenken he^ft voor Koppen den vorm van een fraai zilveren theeblad, waarop de Postduif is gegraveerd en een toepasselijk inschrift is aangebracht. Spreker overhandigt voorts aan Fryns en Ellerman, die hij elk nog persoonlijk toe spreekt, een zilveren s(gt rettenkoker. De volgende spreker, overste Hardenberg, commandant van de luohtvaartafdeeling te Soesterberg hoopt, dat de belangstelling, welko thans wordt getoond voor de daden van Koppen en zyn mannen, ten goede mo ge komen aan de Nederlandsohe Luchtvaart. Ter afwisseling zingt daarna het Soes terbergsche gemengd koor een toepasselijk lied, waarvan de fraai gecalligrafeerde tekst aan Koppen wordt aangeboden. Het lied schetst den tocht van Koppen, zelfs de ge sprongen band bij het begin van de reis wordt bezongen. Nadat een aardige reproductie van de „Postduif” in miniatuur aan KopjïPh.is aan geboden krygt ir. Stephan, vertegenwoordi gend het comité Vliegtocht HollandIndië en de Fokkerfabriek, het woord. De onderofficicrenvereeniging „Ons Be lang” biedt daarna kransen, de Ultrafoon Maatschappij een fraaie ultrafoon aan, la ruil voor het toestel, dat Koppen op zjjn tocht naar Indië heeft meegenomen. De voor zitter van de Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer in Zeist geeft Koppen een zil veren herinneringsmedaille, waarvan aan de heeren Fryns en Ellerman eveneens een exemplaar zal worden toegezonden. Nog komt een vertegenwoordiger van de Utrechtsche Motorsocieteit, waarvan Koppen langen tyd lid geweest is. Koppen huldigen. Eindelijk komt Koppen zelf aan het woord. Hy is niet in staat, den stroom van welsprekendheid, dien men over hem heen heeft doen gaan op den voet te volgen en te bean «woord en. Hy zal volstaan met, ook namens zyn beide kameraden, op wie hy trotsch is en die hy ook dankbaar is, har- telyk dank te zeggen voor deze grootsche huldiging. Nog even komen een paar Bilthovensohe padvinders een krans aanbieden om te getui gen, dat ook de Nederlandsche jongens be lang stellen in do daden van Koppen en dan trekken de officieele huldigens en de gehul/ digden zich terug in het café SoestenjXi, waar de eerewyu wordt aangeboden, blyft daar nog eenigen tyd gezellig t Als de duisternis is ingevallen trekt men met fakkels voorop naar de versiérde wo ning van luitenant Koppen, waar de huldi ging in meer intiemén kring nog eenigen tyd wordt voortgezey De vMegtijden op de retour vlucht. Luiteant Koppffli deelt aan het Haagsche Anetakantoor mtfe: Eerste vliegdag uur 21 minutyli. PalembangMuntok, minuten. MuntokSingapore, 2 uur 15 mi nuten. Tweede vliegdag: SingaporeBangkok, 9 uur. Derde uur 23 i Vierde uur 20 Vijfdê 56 mi/uten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 11