noonf-Hollafldscli Dagblad. Alkmaar BIJL’s SCHOENHANDEL 01 DOOD BHffiïTSÏÏGGtS „Vrissia Radicaal insecten doodende Straal” Jan de Vries Magdalenenstraat 5 en I - Tel. 81 - Hlkmaar. ALKMAAR. Tweede Blad XZTZT eicLxes MAANDAG 31 OCT. 1927. ALLE BANKZAKEN. W. de Jong L. FRANKENBERG. BURGERLIJKE STAND. Het „Huls van Achten”. De heer Klaver In het gelijk gesteld. VRIESIA” DE LANGE DE MORAAZ Laat Uw Drükwerken door ous vervaardigen. WIERINGEN? Berichten opgenomen in een gedeelte onze^ vorige oplage. BERGEN. HANDEL EN MARKT. EGMOND-BINNEN. HOOGKARSPEL. WERVERSHOOF. doodt beslist alle insecten CHEMISCHE FABRIEK PROVINCIAAL NIEUWS. ASSENDELFT. ■ohaalde den vijfden prijs in zakje. Hij achtte bet wjj hier vol zouden aangevoerd ALKMAAR. Jo lt ge- aan BEN EN TWINTIGSTE JAARGANG. ALKMAAR. Het adres voor vereenigingsdrukwerk. Electrisch* drukkerij. EEN CYCLOON. 20 dooden. WINTERARTIKELEN 15 van de glasfabriek Ixierdam, met de vele fraai'' modellen naat ontwerpen van de be- be- en ver- CASTRICUM. Geboren: Joannes Petrus, zoon van O. De Winter en C. Pepping. Adrianu» Cornells, zoon van 8. Admiraal en A. Bruinenberg. Oveijeden: Baartje Eckhart oud 75 ja*jn te Uitgeest. Bosch. Het Ie dit jaar n.l. 25 jaar geleden, dat de heer van den Bosch medelid werd van het college van Regenten van bovenge noemde stichting. Waar het huis van Achten één van de Alk- maarsche hofjes Is, dat zich" speciaal ken merkt door syn eogd bewaarden 17e eeuw- schen stijl, lijkt mij dit een goede gelegen heid om het eenf aan onse stadgenooten aan te bevelen. Van buiten kennen wjj het ieder: overbekend zijn de twee oude schiidhouden- de mannen in den voorgevel. Het «eer mooie interieur wordt helaas echter bijna niet be zichtigd. En toch er Is een gesneden eikenhouten schoorsteen, er zijn twee regen tenstukken, andere schilderijen, een mooie tafel, een kast, heel merkwaardige gangen om het binnenplein en nog meer. Rede nen waarom ik nog eens speciaal de aan dacht op dit oude gesticht (1656) zou wil len vestigen. vorderen; noemen we slechts meldenswaardige. De collectie plateelaardewerk uit de Zuid-Holland-fabriek te Gouda toont on dit gebied een groote verscheidenheid van de nieuwste modellen en décors; het glaswerk te veranderen; De data van de verschillen- le markten kloppen vrywel op elkaar, en men zal dus door deze wijziging verwarring stichten, terwijl Mevrouw Westerhof-Koopal de bezwaren onderschreef, die door de vo rige sprekers waren geopperd. Alleen de Katholieke organisatie is er voor zeide spreekster, natuurlijk, maar zy vormt een klelhC minderheid. Een middag heeft de heer Thomsen in de Cbmmissie een groote* boom opgezet, dat het niet kon, maar die boom ie weer omgehakt. Spr. zal met haar fractie tegen het voorstel stemmen. De heer Klaver, in wien het voorstel een volhardend verdediger vond, achtte het nit een koopmansoogpunt gewenscht, dat men de bezwaren van een beduidende groep van de bevolking zoo goed mogelyk weg nam. En sprek< r concludeerde, dat de markt daar eerder voordeel dan nadeel van zou hebben. De feiten nu hebben den heer Klaver in het geljjk en degenen, die een achteruitgang van de markt vreesden, in het ongelijk ge steld. Daartoe zullen wy even de aauvoercjjfers ran de markt in 1926 en in 1927 naast el kaar zetten: 1926 1927 8113 runderen 3362 670 kalveren 693 Op beide markten was de handel stug. Men ziet dus, dat de aanvoer, tengevolge van de verplaatsing der markt niet alleen niet achteruitgegaan, maar zelfs beduiden^ toegenomen fs. De verplaatsing is dit jaar een proef ge weest, welke bewezen hi^'ft, dat het t>elang chie, deze kunnen, zoo zij slechts be zield zijn met een goeden wil voor het groote liefdewerk n.l. het steunen van de Kerk, krachtig helpen om den grap ten financieelen nood te lenigen. Z.Ew. smeekte Gods zegen over de vereeni- ging af, beloofde maandelijks een H. Mis te lezen voor de weldoeners en sloot d« bijeenkomst met Chr. groet. Staking. Vrijdag zijn bij de My. ,.Heemaf” van Hengelo, die hier de electrificatie van het P. E. N. heeft aangenomen, een tiental grondwerkers ontslagen. De arbeiders wil den hooger loon, met een minimum vaa f 25.per week. Zy verdienden slechts f 0.40 per uur. Daar geen overeenstemming werd bereikt, werden de arbeiders ontslagen. DE TOESTAND IN ROE.MENIC. Revolutie en pogroms. WEENEN, 29 October. Uit Boekarest wordt gemeld, dat in de Bessarabische stad Kisheneff ernstige bot singen hebben plaats gehad tusscheu de po litie en aanhangers van prins Carol. De gendarmerie moest van de vuurwapens gebruik maken. Er zyn gewonden. 200 personen werden gearresteerd. Uit Belgrado wordt gemeld, dat Joodsche vluchtelingen zijn aangekomen uit Pemes- var in Transsylvanié in de Servische grens stad Velekofeckkerek. Zy deelen mede, dat in Temesvar een re volutie is uitgebroken en dat er pogroms plaats hebben. OPSTAND IN AL BAN Ié. legen Aehuied Zogoe. BELGRADO, 29 October. Volgens hier ontvangen berichten zou in Noord-Albauië een o|>etand zyn uitgebrokou togen Achmed Zogoe. I)e opstandelingen worden door Salya. Regeeringstroepen zjju uit Skoetari gezon den. SCHAGEN. Geboren: 'Teun Arie, soon van Cornelia Schoon en Anna Maria Brak. Oene, zoon van Jelke dt Graaf en Maria Brantenaar. Getrouwd: Nicolaas Gouwenberg en sefa Schmid. Overleden: Cornelia Wit, oud 58 ja ren, par zich daar ernstig tegen en zeide tijdens de de batten o.tn. het volgende: „Burgemeester en Wethouders hebben niet in veHwewrfe mate rekening gehouden m«t de adviezen. Vele afdeelingen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw hebben zich tegen wijziging verklaard, even als de afdeeling Noordholland van den —Bond van Nederlandsche Veehandelaren, vraarvan de voorzitter een Katholiek is. Andere groote markten, Amsterdam, Rotterdam, Leeuwarden, Purmerend, Beha gen, Gorinchem worden ook niet op een an deren datum gesteld. Waarom het juist op Alkmaar gemunt? Brand. Tot op heden onbekende oor zaak ontstond gisteravond brand op de bo venverdieping van het perceel, eigendom van en bewoond door den heer Chr. Jansen, sigarenwinkelier, Breelaan. Ongeveer kwart voor zeven werd de brand door een voorbij ganger ontdekt die oniniddelljjk de brand weer waarschuwde. Binnen 10 minuten was de motorspuit ter plaatse. Vrijwel de heele bovenverdieping is uitgebrand en het flink optreden van de brandweer is het ongetwijfeld te danken, dat de brand zich niet heeft uitgebreid tot het geheele huizen complex. Het aangrenzende perceel (Bonbon- hnisj, door welk perceel de slangen werden geleid, bekwam tamelijk veel waterschade. De betrokken perceelen zyn verzekerd. Electrisch net. Het boveiigrondseh elec- trisch net langs Dorpstraat. Bergerwog eji Loudelswag is thans geheel verdwenen en heeft plaats gemaakt voor een kabelnet. Alle perceelen aan deze straten gelegen hebben nu eene ondergrondsche aansluiting. Ook de straatverlichting wordt door kabel gevoed en de vaste lantaarns zyn vervangen door zwevers. Voorwaar een bulkugryke verbetering, al» men opmerkt dat de vel« palen, die voomI aan den Bergerweg het verkeer belemmer den, zijn opgeruimd. Het materiaal, dat vrjj ie gekomen, ia ver voerd naar de Voertlaaa, waar het wordt opgebouwd om den bewoners het gemak van electrisch licht te verschaffen. Wanneer nu de bovengrondsche leidlt^ gen in het Beemeterpark c. a. en de Karri de Grootelaan nog worden omgebouwd tot kabelnet, zal het geheele bovengrondsche net in het centrum van ons dorp verdwenen z(jn. De heer Mr. J. Bel On je schryft ons: Een dezer dagen door de Coorstraat ko mende, werd myn aandacht getrokken door oen fraaie Ijjst met een vijftal foto’s achter glas, hangende in de étalage van den foto graaf André Dessert. De fotografieéu heb ben alle tot onderwerp het z-g.n. ,<Huie van Achten" aan de Nieuwesloot alhier. Eén •telt voor een kjjkje op de binnenplaats, een ander laat on» de Regentenkamer van het huüt zien on het derde geeft het entree weer: een typiisch gangetje met 17e eeuw- sche schilderijen. By informatie ia mij gebleken, dat het be doelde lijstwerk een geschenk beteekent, het welk de Regenten van het Huis van Achten itUien danbiedeu aan onzen geachten oud- SCH1P 1N NOOD. HARLINGEN, 29 October. Heden ia alhier bericht ontvangen, dat Ven schipper in de Boontjes by Makkum in nood verkeert wegen» den Zuidwester storm. De motorreddiugsboot heeft heden de ha ven ^erlaOti. Nadere bijzonderheden ontbreken. ALKMAAR, 29 Oct. Eierveiling. Aanvoer 27.000 kipeieren 6264 K. G. f 11.10 f 12. 60-62 K. G. f 10.70 f 11.50. Bruin f 11.40f 12 per 100 stuks. Aanvoer 7000 eendeieren f 7 per 100 stuks. AMSTERDAM, 29 Oct. Aardappelprijzen. Zeeuwsche eigenheimers f 4.40f 4.70. Zeeuwsche bonte f 6.10 f 6.75. Zeeuwsche blauwe f 5f 5.75. Zeeuwsche blauwe eigenheimers f 4.60f 4.80. Spuische poters f 4—f 4.20 Bravo f 5.75—f 5.90. Industrie f 3.50- f 3.70. Aanvoer 3 ladingen, 1520 II. L. Buning m van G. Zuidema. Overleden: Klaas Kuiper, oud 84 jaar, echtgenoot van Bernardina Helena van Wjj- ner. echtgenoot van Trijntje Korver. ANNA PAULOWNA. Geboren: Johannes Adrianus, toon van H. Alleman en van E. W- Beers. Anthouius Petrus, zoon van M. J. Rozenbroek eu van H M. Zomerdijk. Alberdina, dochter van A. kende in kunsttijdschriften meermalen sproken architecten De Bazel, De ï-orm Copier, verdient eveneens bijzondere melding. Voorts noemen we de collectie zwart en gebruneerd brons en koperwerk. De keurig verzorgde assortimenten gero-zilver, kristal nikkel- en staalwaren, alsmede het Engeteche Booth-aardewerk, in dit genre ook weer het nieuwste. Tenslotte vermelden we de uitgebreide socteering lampekappen. die alle op eigen ateliers en eventueel volgens den eisch en 't verlangen vaa de clientèle worden vervaar digd. Ook de verschuifbare en in elkander schuivende wand-peneelen, ter demonstra tie van uitsluitend bang-artfkelen, aange bracht ter rechterzijde van den hoofdingang, verdient bijzondere vermelding. Zooals men ziet vindt een ieder zoo wel dames als heeren, ouderen zoowel als jongeren hier iets van zjjn gading. Men zal dan ook niet spoedig in het Alkmaarwchc Warenhuis tevergeefs naar een of ander artikel vragen. De winkelbetimmering is aangebracht door den heer Vasbinder; het schilderwerk door Gebr. Koster, terwijl het electrotèchnisch- bureau „Pedroli” de lichtinstallatie aan bracht. Opdat onze lezers het niet zouden verge ten, hebben we een verrassende mededeeling tot *t laatst bewaard, n.l. dat lederen koo- per bij gelegenheid van de heropening by aankoop van f 2.50 of meer een fraai kope ren wandbord, voorstellende de Alkmaar- sche Waag, wordt aangeboden. BERLIJN, 29 October. Naar uit Rio de Janeiro gemeld wordt, werd de Braziliaausche staat Matto Grosse door een hevigen cycloon geteisterd, waar bij 20 personen om het leven kwamen eu vele huizen totaal verwoest werden. In de Raadsvergadering van 14 Juli»1.1 kwam aan de orde een voorstel van de meer derheid van B. en W., om de najaarsmarkt voor runderen een week te vervroegen, als de markt zou vallen op den feestdag van Allerheiligen. Onze landbouw- en veeteeltkundige excellence, de heer Govers verzette steld worden en, al is net aan eep proef vemr een jaar, spr. moet toch daartegen waarschuwen. Ook «Ie heer Plevier deisl een <niit in het zakje. Hij achtte hel blijkens het verslag der handelingen geen gelukkig denkbeeld, den datum, van de groote najaarsveemarkt Benoemd. Door Z. D. H. den Bisschop werd benoemd tot directeur van het Jongenspatronaat de Z.Eerw. heer P. Roovers, Pastoor te Rinnegom. Melkprijzen. Over de maand Septem ber wetd aan de melkleveranciera dei zuivelfabriek alhier uitbetaald f 9.97 per 100 K.G. geleverde melk of f 10.25 per 100 Liter. Onderhandsche verkoop. Bij onder- handschen verkoop heeft de heer Cl. aan aan den heer Joh. Buysman Jnz., te Hoogkarspel. Verhuring. Een perceel bouwland, eigendom van den heer B. J. Huesmann en voorheen verhuurd aan den heer P.- v. d. Gulik P. Pz., ter grootte van 1090 roe, is thans verhuurd aan den heer W. Deen. Overgedragen. Door den heer G. Ver- telman Pz., is overgenomen twee per ceelen weiland van den heer G. J. Koo- men, hetwelk deze had gekocht op de publieke veiling van de landerijen van den heer P. N. Vis op Woensdag j.l. Cursus. Bij genoegzame deelname zal vanwege de L. T. B. een motorcursus worden gehouden onder leiding van den heer Jac. Kooter. De kosten zijn hoog stens f 2.50, terwijl opgave tot deelname kan geschieden bij het bestuur der AL3: VLIEGEN, MUGGEN, LUIZEN', VLOOIEN, MOTTEN, ETC., ETC., ETC. in bussen van fl.% fl.50, f2,75 ALOM VERKRIJGBAAR. daarbij, dat hij de parochie zou verdee- len in zeer kleine wijkjes van 10 tot 15 gezinnen. Het bestuur zal bestaan uit 7 personen, n.l. den Z.Ew. heer Pastoor voorzitter, de heer Barnhoorn le secr., den heer S. Gz. Kroon 2e secr., de heer J. Jz. Dekker penningmeester en de hee ren D. Jak, W. Hijne Ez. en W. de Jong Pz. commissarissen. De heeren Barnhoorn en Kroon na men op zich de inteekenkaarten en de Wijkverdeeling ten spoedigste in orde te maken, opdat de leden ze spoedig kun nen bezorgen. Nu de zaak genoegzaam was besproken, dankte pastoor v. Bla ricum voor de welwillende medewer king der leden, hij hoopte, dat zijn pa rochianen zich allen zullen'opgeven voor een wekelijksche of maandelijksche gift; vooral was ook zijn hoop gevestigd op de verdienende jongelieden in zijn paro- HULDIGING WOUTER SLUIS. Op 7 Nov. zal het 100 jaren geleden zyn, dat Wouter Sluis in de gemeente Hoogkar- epel werd geboren. De Noordhollandsche landbouw, tuin bouw, zuivelbereiding en veeteelt gevoelen behoefte om op dien dag den man, die met groote scherpzinnigheid en met veronacht zaming van zyn eigen belangen den land bouw heeft gediend, en wiens laatste jaren xoozeer verdonkerd zyn door kommer en geestelijk lyden, hulde te brengen voor het geen hy deed. Op het Deutzen Hofje aan den Nekker- weg in de Beemster, de mooie boerderij Hians toebeboorende aan de Ridderlijke Duit- sche Orde, de Balye van Utrecht en bewoond door den heer J. H. Köhne, zal door den voorzitter van een daartoe gevormd comité, den heer D. de Boer Dz. te Stompetoren om 1 uur een gedenksteen onthuld worden. Ver volgens zal in het Hoerenhuis te Midden- Beemeter een herdenkingsrede worden uit gesproken door den heer Hylkema te Soest- duinen oud-Rjjkazuivelconsulent van Utrecht. De secretaris van het comité is Dr. L. T. C. Schey, Rijkszuivelconsulent te Hoorn. De penningvereiiiiging St. Oduiphus Ruim 20 personen hadden aan den cp- roep van den Z.Eerw. Heei Pasto ;r ge hoor gegeven en waren op de vergade ring aanwezig om met Z.Eerw. te be spreken een maatregel om ons R. K. Kerkbestuur financieel te steunen. Die maatregel z>al bestaan in het oprichten van een Penningvereeniging, genaamd St. Odulphus. De Eerw. Heer Pastoor heette allen welkom en bedankte reeds bij voorbaat voor de betoonde bereid willigheid der aanwezigen. Z.Eerw. zette nogmaals in 't kort uit een in welken critieken toestand de kerkfinanciën verkeeren en las een con- cept-reglement, bestaande uit 12 artike len voor. Dit reglement werd goedge keurd, onder reserve, dat de wijze van inning der wekelijksche en maandelijk sche bijdragen der parochianen eenige verandering zal ondergaan. Algemeen was men van gevoelen, dat Jiet weke- lijksch rondgaan voor de verschillende huisvaders wel wat bezwaarlijk was, vooral waar het een blijvend iets be looft te worden. Wel wilden de aanwe zigen zich met liefde belasten met het afgeven en terughalen der inteekenkaar ten, doch het periodiek ophalen der we kelijksche bijdragen wilde men liefst aan jonge krachten overlaten. De pastoor voélde de bezwaren der heeren en zal daarmede rekening houden; hij ver trouwde vast, dat onze jongelieden het inzamelingswerk wel op zich zouden ne men; voordat liefdewerk, dacht Z.Ew,, zouden ze wel te vinden zijn. De secre- taris, de heer Barnhoorn, verzekerde Deen 1400 roe bouwland, gelegen I de Oude Dijksloot, overgedaan van de markt niet in gevaar wordt gebracht, zooals de 8. D. A. P. sche fractie zeide te vreezen Men kan er dus van op aan, dat, als de kwestie definitief geregeld zal worden, de geheele raad con amore met het voorstel zal meegaan. De tegenstanders van de proef zullen moe ten erkennen, dat hun argumenten niet Steekhoudend zyn gebleken. Er is een adhaesiebetuiging uit Egmond Binnen, maar de meeste opzetters uit Eg- mond Binnen halen hun vee uit Hoorn. De i. i-.-elie veemarkt mag niet te laat ge steld worden en, al is het dan vtmr een jaar, spr. moet toch PRIJS BEHAALD. De R. K. Tooneelvereeniging „Kolping”, onderafdeeling van de St. Josephgezellen- vereeniging, behaalde den vijfden prijs in den b(j gelegenheid van het 40 jarig bestaan der St. Joseph’s Gezellen vereen iging te Lei den door de Tooneelclub „Adolf Kolping" aldaar uitgeschreven tooneelwedstryd voor de tooneelafdeelingen van het Centraal Ver bond der St. Joseph’s Gezellenvereenigingen in Nederland. De waardeeringsoonimissle heeft hoofdzakelyk gelet op uitspraak, sa menspel, rolkennis en tooneelroutine. NEDERLANDSCHE REIS OPERA. In samenwerking met den heer C. H. de Lange, expl. van den Schouwburg „De (lar- monie", alhier, is bovengenoemd gezelschap voornemens op Zondagavond 6 November a.s. een volksvoorstelling te geven. Deze on derneming stelt rich ten doel voor de laagst mogolijk gestelde entrée-pryzen, prima opera voorstellingen te geven. Het repertoire bestaat o.a. uit de Japansche Opera „Mi mosa", vele bekende aria’s, de beroemde trio Finale uit de Opera Faust van Gounod, het kwartet uit de opera „Rigoletto." De beide bekende ooncertgebouw-kraohten Mej. Willy Resehe, sopraan en de heer D. lagen Soet, bae bariton, verleeneu hun medewerking; Gusta Scheepmaker, sopraan, als gaste. De heeren J. Steinmetz, heldentenor, Juiee Mm tenor, als gast, enz. Enkele persuittreksels laten gen Alg Handeisblad: Goede stemmen.... Opr. Haarl. Courant: Dit was werkelijk de moeite waard, en zjj beschikken allen over zeer verdienstelijke stemmiddelen, die ons veel te genieten gaven. De Tel.: Een voortreffelijke combinatie met zilver materiaal, uitmuntend door tech niek en zuiverheid. WOONSCHIP LOSGESLAGEN. Do<y den hevigen atromwind sloeg Zaterdag morgen ongeveer vyf uur het woonschip van den heer Zijdewind los, liggende aan de Zan- dersbuurt, en dreef tegen de brug aan bet Voormeer op. Door den schok braken ver schillende ruiten. latter kon het schip weer naar wal getrokken worden. EEN „RIJKE” ARME. Dex. r dagen moest een bewoner van do Oudo Gracht, wonende op een bovenhuis, on voddenkoopman van beroep, in het Stads ziekenhuis worden opgenoiuen, om daar hy ui uitermate v< rvuilden toestand verkeer de gtreinigd U werden. Bij de reiniging* van zijn woning, kwam mei. tot de ontdekking, 'lat de oude man, <tio steeds van openbare en |>articuliere liefda digheid profiteerde, een bedrag van ettelijke duizenden guldens (nl.ni. f 4000) aan baar geld in zyn bezit had. VRIJSTELLING VOOR GOED. By beschikking van den Minister van Oorlog, is aan den dienstplichtige W. de Jong, uit deze Gemeente, voor goed vrijstel ling van den dienstplicht verleend. HEROPENING WARENHUIS. Na zoovele andere zakeu-beritters in de Langestraat, zag ook de directie van het AUtmaarsche Warenhuis de noodzakelijkheid van een meer moderne winkel-verandering. In korten tijd hevft dan ook de oude situa tie in het winkelperceel aan de Langestraat n.l. het perceel waarin de luxe-artikelen hoofdzakelijk zijn ondergebracht onder leiding van een der meest vooraanstaande deskundigen op ’t gebied van winkelinrich ting, plaats gemaakt voor een geheel nieuwe winkelindeeling. Het geheel biedt een meer grootsch, een voornaam aspect, waartoe ver schillende factoren medewerken. De oude plafonds zyn weggebroken en hebben plaats gemaakt voor een groot, licht kleurig woodboard plafond, met een lang raam voor het daglicht. De winkel is tevens door het wegbrqjien van de afzonderlijke wand- en vloer-indeelingen tot een geheel geworden, terwijl in stofdichte, mahoniehou ten wand- en toonbank vitrines, waarin een niet-in-het-oogvallende, zachte verlichting is aangebraoht, de groote verscheidenheid van luxe artikelen overzicbteljjk is gerangschikt. De vloeren zyn bedekt mot het allernieuw ste inlaid imitatie-marmer blokken in ver schillende kleuren, welke met de kleur van het zacht-roode mahoniehout der winkelbe timmering een harmonisch geheel vormen. Aan alle geëxposeerde artikelen een be-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 13