j IM I Hl I 1 I 1 i i j i I I ‘1 J R I II I WIERINGEN. URSEM. h de bouw- 1 het van zijn een paar bouwaanvragen onderging dienst- stelt voor tot Weth. wordt f be de bedoeling als een het- vastgesteld tot een maatstaf kan worden aangelegd van an dere verhuurders. De post wordt vastgesteld. Op voorstel van den heer M. Kooij wordt met algemeene stemmen besloten de jaar wedden van de wethouders met f 100 te yer- hoogen. Wethouder Bosker hield zich buiten stemming. Bij den post kosten van de verlichting zegt de voorzitter, dat dit bedrag in verband met de electrifieatie te laag is geraamd. Het moet thans reeds f 3200 zjjn en nog komen voortdurend aanvragen om straatverlichting A. X. Adres van C. Mak om een woning met grond ingevolge de landarbeiderswet Met algemeene stemmen wordt besloten het benoodigde voorschot uit ’s Rijks kas aan te vragen. XI. Verzoek van de bewoners der Rusten- burgerweg om een straatlantaarn. De voorzitter stelt voor.namens B. en W. aan het, verzoek te voldoen en een straat lantaarn te plaatsen op de door hen als het geschikst voorkomende plaats. Vergunning dienst te worden gevraagd aan de Schermer. Daarvoor moet f 0.25 per jaar worden be taald. Aldus wordt besloten. Verzoek van den heer Verburg tot aansluiten aan het Elects. Bedrijf alhier. Do voorzitter deelt mede den uitslag het persoonlijk onderhoud met den heer Ver- burg en licht een en ander uitvoerig toe. f 15 per jaar, bepevens eene vergoeding voor do verstrekte adviezen, zijnde f 0.40 per f 1000, van de bouwsom, naar boven afgerond, met een minimum van f 1, en een maximum van f 20. Worden niet alle bouw plannen ingezonden, dan worden deze be dragen gesteld op respectievelijk f 0.80, f B en f 40, en bij niet-aanshiiting bij de Advies commissie op fl.60 per f 1000 bouwsom, met een minimum van f 7.50. B. en W. stellen daarom voor en woningverordening in dezen zin aan to vullen en de gemeente te doen aansluiten bij de Adviezeneommissie. De heer Lub heeft de modellen Inge... maar hij kan niet vinden, dat de wiizjgintren in de plannen alle verbeteringen zijn. Tn ’t algemeen zijn de plannen z.i. niet veel mooier. De voorzitter zegt, dat de die zonder vermeerdering van kosten verschillende punten verbeterd konden den. Het is de bedoeling als het voorstel wordt aangenomen, dat een vergadering wordt gehouden met de aannemers, waar de architect verschillende punten kan bespre ken. Spr. wijst nog op het verschil in bouw van de huizen aan den Molgerdijk van de M.U.Z. en die door particulieren gesticht. Bovendien is het een advies, desnoods kan er van worden afgeweken. De heer Tijsen zegt, dat do commissie vooral streeft naar meer gelijkheid in den bouw. Het voorstel wordt hierna zonder hoof- delijke stemming aangenomen. Hierna wordt vastgesteld het le suppletoi- hondenhelasting. Zeegras-cxploitatie burg en licht een en ander uitvoerig Ook wordt de begroeting van kosten nauw keurig besproken, zulks in verband met het feit, dat don heer Verburg daarin een aan deel wil bijdragen. Beskoten wordt op het verzoek in te gaan. De heer Groot vraagt hoe het staat met het lichtpunt bij Vendel, en wat met de oude palen van het dectr. bedrijf geschiedt. De voorzitter geeft hieromtrent eenigc in lichtingen. De heer Genefaas heeft het ten slotte nog over het verschil van de lichturen te Rus tenburg en hier, en over het opnemen van berichtjes door do pers, met het gevolg, dat het publiek gauwer iets weet dan de raads leden. Wat het. eerste betreft, zal de voorzit ter laten toezien en wat het laatste betreft antwoordt spreker, dat de pers vrij ie in het plaatsen van nieuws. Ook brengt de heer Genefaas den toestand in de oude stad in herinnering, waarop do voorzitter antwoordt, dat men zich daar maar niet mede bemoeien moet. Na eenige bespreking zegt de voorzitter toe aldaar met de wethouders een kijkje te gaan nemen. De heer Dol brengt, in bespreking het wegnemen van het paardepad op do Noord- dijkerwóg. De voorz. zegt dat van t polderbeituur bericht is binnengekomen dat het paardepa-1 over de geheele Noorddiikerweg zal worden weggenomen. Een woord van dank richt spreker tot het Polderbestuur en tot den heer Dol voor zijn medewerking daartoe. Daarna sluiting. Vergadering van den Gemeenteraad op Zaterdag 29 October n.m. 2 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter Burgemeester Kolff. Secretaris de Heer O. F. van Duin. Na de opening wordt eerst overgegaan tot de installatie van den heer Jb. Lont. De zeer uitgebreide notulen van de twee vorige vergaderingen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Mededcelingen en ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede, dat de winst, gevallen op den verkoop van den zeegras- oogst 1926 heeft bedragen f2952.61, uitma kende per pak van 50 K.G. f 0.43204, vorige oogst f 0.335,36. Ingekomen zijn: van W. Jansen bericht, van aanneming zijner benoeming tot lui van de commissie tot wering van schoolverzuim; procesverbaal van kasopneming bij den ge mcente-ontvtrnger en den administrateur der zeegras-exploitatie. Bjj den gemeente ontvanger was in kas f3021.75; de maand staten der zeegras-exploitatie over Augus tus en September. Tn 'Augustus zjjn 200 en in September 1200 pakket^ verkocht. B. en W. nemen terug hunne voordracht tot vast stelling van nieuwe verordeningen op de heffing en in-ordering ran opcenten op dé ho fdsom der personecie belasting, daar zij nog riet void rende zek'iheid hebben kunnen krijgen over de vraag, in hoeverre de op brengst vermindering ia! ondergaan als ge volg van de in de wet gebrachte veranderin gen. De Inspecteur i«<ent. dat. deze vermin dering zek< r geen d« rde deel zal beloopen. zooals aanvankelijk was vermoed. Mocht bovendien tot herschatting der huurwaar den worden overgegaan, dan zou vermoede lijk de te verwachten vermindering geheel worden opgeheven. Omtrent een hersphatting staat, volgens den Inspecteur echter nog niets vast. Al deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Aan C. Metselaar Jbz. wordt ontheffing verleend van hondenbelasting. De Vereeniging ter bevordering van het vakonderwijs in West-Friesland verzoekt 'n subsidie voor 1928. Wordt toegeetaan. Van den heer Oden is verder nog inge- komen het voorstel, om evenals de vorige jaren ook de winst, die eventueel zal vallen op den zeegras-oogst 1927 aan maaiers uit te keeren. Wordt <>m prae-advies gesteld in handen van B. en W. Verzoek Mej. B. Pot om toekenning eener jaarlijksche uitkeering. Naar aanleiding van dit verzoek deelen B. en W. mede, dat adressante, aan wie is opgedragen het hoon hord-n der lokalen van het schoolgebouw te Hippolytushoef en het aanleggen der kachels in die school, als zoodanig niet in ambtelijke verhouding tot het gemeentebestuur staat. Adressante valt ook niet onder do wer king der Pensioenwet. B. en W. stellen echter voor een toelage tot een bedrag van f 52 per jaar tot weder opzegging te verleenen, in to gaan op den datum, volgende op dien, waarop zij haar functie heeft neergelegd. Goedgevonden. Aanvulling bouw- en woningverordening. B. en W. achten het wenschelijk, dat ook in deze gemeente eene z.g. welstandsbepa- ling vyordt vastgesteld, welke als volgt kan luiden: ,,Het uiterlijk van een nieuw te maken gebouw met al wat daartoe behoort, hek ken, muren en dergelijke, moet zoodanig zijn, dat het noch op zichzelf noch in ver band met de omgeving uit een oogpunt van welstand aanstoot kan geven. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd te dien aanzien nadere eischen te stellen.” De noodige voorlichting verstrekt de Ad- viescommisse. Bij aansluiting bij do advies commissie is voor Wieringen verschuldigd heeren een conferentie hebbén gehad met B. en W. daar voorgelegd, op wor- f’ Raadsvergadering. Vervolg. Volgno. 38. Drie van de vijf commissie leden stellen voor 814 pCt. pensioenspremie te heffen in verband met den financieelen toestand der gemeente.. Do voorzitter zegt naar aanleiding van dit vooretel, dat B. en W. dit voorstel niet verwacht hadden. Nu de post inkomstenbe lasting met ongeveer f 4000 is verlaagd, kan er geen sprake zijn van een ongunstigen fi nancieelen toestand. Bovendien heeft de Raad nog kort geleden besloten den ambte naren terug te .geven het vanaf 1914 steeds genoten premievrij pensioen. Indertijd is een compromis gesloten, dat geen amtenaar ter secretarie werkzaam zou zijn. Wij vinden dat de gemeente daardoor is bevoordeeld geworden met circa f 1500 waartegenover slechts een uitgaaf van circa f 400. Het hef fen van 814 of minder achten wij dan ook woordbreuk en wij twijfelen niet of Uw col lege zal de belofte van den vorigen raad gestand doen. Door het schrappen van den post ambtenaar ter secretarie wordt meer arbeidsprestatie van den burgemeester ge- eischt en wij vertrouwen, dat de raad dezo meerderen arbeid niet zal gaan beloonen met jaarweddeverlaging. Ook de jaarwedde van den geneesheer onlangs benoemd, is bepaald op f 500 met premievrjj pensioen. Door aan neming zou deze ambtenaar niet f 500 ont vangen, tegen welk bedrag sollicitanten zijn opg^roepen, doch slechts f 450. Hier worden niet alleen verkregen rechten aangetast, maar ook een overeenkomst een zijdig verbroken. De heer Broertjes is tegen het voorstel, gedaan door de meerderheid der commissie. Hij vindt het heel mooi dat ’n ambtenaar ter secretarie bezuinigd wordt Daarom juist dient men, zooals eenmaal is besloten, geen 814 pCt pensioensbijdrage te heffen. Direct was de ambtenaar weg na het sjuiten van het compromis; dat is inderdaad' een bezui niging voor de gemeentekas. En omdat er nu blyk gegeven wordt, dat men op alle gebied met de financiën der gemeente zoo zuinjg mogelijk omgaat, daarom meent spreker, dat men van de ingezetenen gerust een klein of fertje mag vragen, zoodat feitelijk te beta len pensioensbijdrage wordt cadeau gegeven aan de ambtenaren. De heer Genefaas zegt dat er in 1922 of 1923 een groot gebaar is gemaakt over het betalen van 314 pCt. peneioenepremie. Die zaak ging er door, op voorwaarde dat het volgend jaar 314 pCt. zou worden betaald. Na eenige woorden in het midden te hebben gebracht over de belastingen enz., verklaart spreker, dat de 3 commissieleden zich aan hun voorstel honden. De voorzitter: Dan kan ik de discussies wel sluiten. Het doodvonnis over de ambte naren is geveld. Spr. noemt het een praatje, dat hij dezer dagen hoorde, namelijk dat 8K pCt. pensioensbijdrage zou worden geheven. Dit was gezegd en er was een tint aan gege- ven als zou het om belastingvermindering zijn te doen. Doch spreker vraagt zich af hoe zulks kan worden gezegd, zonder dat men eenige kennis van de gemeentefinan- Clen kan hebben gehad. En nu wordt er wel telkens geschermd met de woorden dat men de besluiten van den ouden wil handhaven, doch spreker stelt zich voor dat men, wat de pensioensbijdragen betreft, geheel inconse quent handelt. Wil men consequent zijn, dan moet ook het besluit van den raad betreffen de de pensioensbijdragen, zooals dat eenigen tijd geleden is genomen, worden gehand haafd. Zelfs heeft do heer Genefaas mij in een persoonlijk onderhoud met hem. gezegd, dat hij wel berid zou zijn om een voorstel in te dienen tot heffing van 314 pCt. pensioensbij dragen. De heer Genefaas. Dat is niet waar. De voorzitter: het is wel waar, denkt U dat ik door U voor leugenaar gezet wil wor den. In een persoonlijk onderhoud op de bur gemeesterskamer hebt U het gezegd tegen mij. Maar ik begrijp het wel waar het om te doen is. Daarmede in verhand staat ook juist de ontslagaanvrage van den heer Schouten als lid van den Raad. Deze verklaarde dat zjjn brood niet ontnomen wilde worden. De heer Groot. Wie moe«t de heer Schou ten zijn brood ontnemen? Do voorzitter. Dat heeft hij niet gezegd. Hij noemde geen namen. De heer Groot. Dan wil ik van deze plaats verklaren, dat dat niet zoo is. De voorzitter. Nog eens weer zeg ik, dat de nieuwe leden telkens do besluiten van den ouden raad willen handhaven, maar nu precies in dit geval niet Laat dan toch niet alle ambtenaren «ie dupe worden van een persoonlijken* haat. Bepaal dan, dat inkom sten boven f 2000 pensioenpremie moeten betalen. Dan moet ik toch betalen en dan hebben de ambtenaren er geen schade van. Dan treft men mij alleen, waarom het toch is te doen. Het is, indien het aangenomen wordt evenwel woordbreuk. De toestand der gemeente vordert het heu^ch niet. Men heeft er niets aan als het standpunt is bezuiniging en handhaving van de besluiten van den ouden raad. alsëlo daden geheel anders zijn. Deze raad immoreel verplicht het besluit van den ouden raa>i gstand te doen. Do heer Genefaas. Do ambtenaar ter se cretarie moest niet weg uit bezuiniging. De voorzitter: Wat nooit in openbare ver gadering is gezegd, daartoe noopt U mij nu. U moest als ambtenaar weg door uw wange drag. Omdat u aehter den burgemeester om heen allerlei brieven sehreef. En als U nu daarom den burgemeester wil treffen, stel hd«, dan zoo voor, dat deze alleen vermindering van salaris krijgt. De heer Genefaas Hebt U in die zaak van Sijts U zelf betrokken, en hebt U voor dezen niet geschreven? Do voorzitter. Heelemaal onwaar. Do heer Genefaas. Het is wel waar. De voorzitter: Door U wil ik niet als leu genaar gesteld worden. Do heer Groot acht het in het belang der gemeente als pensioensbijdragen worden betaald. De voorzitter. Elke pensioensstorting is eigenlijk woordbreuk. De heer Genefaas. Laten we nu geen ruzie zoeken. Laten we op ons gemak er over spreken. U zei, dat ik persoonlijk was. Dat is niet zoo, re kohier der Begroeting 1927—1928. Bij den po«t huur van dijken en steigers vraagt de heer M. Kooij of bekend is. hoe veel er gelost wordt. TI ij meent van 70 pak ken. Het gaat niet aan om dezen post dan op f 350 te handhaven. Het is f 5 per pak. De voorzitter zegt, dat reeds meerdere ja ren is getracht verlaging van pacht te krij gen, doch het is niet gelukt. De heer M. Kooij vindt het onbeschaamd om voor die enkele pakken f350 op te strij ken. Hij wil den post dan maar schrappen. Do vissehers kunnen dan beter naar de ha ven aan De Aukes varen. Daar is gelegen heid genoeg. De héér Tijsen is er niet voor den post geheel te schrappen, dit met het oog op «le toekomst. Nu er zoo weig gebruik van wordt gemaakt., zal het Heemraadschap vennoedellijk toch niot onwillig zijn. Wordt ten slotte besloten f150 voor «le zen post uit te trekken. Neemt het Heem raadschap hiermede geen genoegen, dan wor den «le dijken en seigers niet meer gepacht. De heer M. Kooij: ze zullen wel zoo wijs zijn ze in to pakken. De heer Do Vries heeft bezwaar tegen den post tot uitkeering van do gekweekte renten aan de gemeente. Hij zou aan deze gelden een andere bestemming willen geven door ze aan te wenden in het belang van de exploitatie en de wiermaaiers, b.v. door het aanleggen van een loshaven aan den Noord kant van Wieringen. De vissehers van de West zullen binnenkort een verzoek aanleg van een haven aldaar indienen. De heer M. Kooij: Minister van Swaaij zegt dat een dergelijke ha-vpn direct verzandt. Na een uitvoerige bespreking wordt de post gehandhaafd. Gemeenteb« grooting dienst 1928. Naar aanleiding van deze begrooting zegt de heer Oden dat «le Raadsverkiezing van dit jaar hier een verb genwoordiging heeft gebracht van andere richting. D«' vissehers en arbeiders lubben n.l. do meerderheid ge kregen. ll.i.i had bij de wethoudersy» rkiezing gedacht, dat de Raad in dezen geest zou handelen, doch het compromis is afgeeturt op den onwil van de vissehers. Van de houding van B. en W. zal het af hangen, of samenwerking mogelijk is. De af sluiting van het Amsteidiep heeft een toe stand gesehap.-n. die de S.D.A.P. niet zon der meer voorbij kan laten gaan. Vide ar beiders zijn hier gekomen, die tegen buiten gewoon hoogo huren worden gehuisvest in slechte woningen.' DaaiNm kondivt bij reeds thans een voorstel aan tot gemeentelijken woningbouw. Op de gemeentel» grooting komt de post der plaatselijks' inkomstenbelasting met een aanmerkelijk honger bedrag voor dan vori ge jaren, terwijl de vermenigvuldigingsfac tor is verminderd. Dit aHee kan door de toe name «Ier bevolking. Handel en nijverheid, voor zoover hier aanwezig, hebben geen re den tot klagen. Ook de toestand van den landbouw is gunstig te noemen. Veeziekten kwamen den laatsten tijd niet voor, terwijl de prijzen der producten goed waren. De toestand der wegen is op het oogen- blik slecht, als gevolg van de werkzaamhe den van waterleiding- en lectriciteitsbedrijf Het verkeer breidt zich uit, dus hierin ie ze ker voorziening noodig. Wat betreft het zeegrasbedrijf. is critiek uitgeoefend over den afzet. Dit is echter meegevallen. De oogst 1926 ging nog vrij vlot van de hand, terwijl die van 1927 reeds was verkocht, voordat zij gemaaid was. De finantieele positie der gemeente is volgens de begrooting gunstig te noemen. De algemene beschouwingen worde hierna gesloten. Bij den post huur ambtswoning van den Secretaris vraagt «le heer Oden, hoe het gaat met het betalen van de waterleiding. De voorzitter zegt, dat de kosten van het water door de huurders worden betaald. De heer Oden vindt de huur wat laag, vergeleken met andere woningen. De heer Bakker vindt dit oolu. De heer M. Koojj meent, dat niet dezelfde maatstaf kan worden aangelegd van binnen. Daarom wil hij hlerove^ hei gevotw len van den Raad kennen. De heer Oden zegt, dat zooveel mogeljjlt in de bebouwde kommen voor een goedé verlichting moet worden gezorgd. Na verschillende besprekingen wordt df> post ten slotte vastgesteld op f 3500. Tegéh stemmen de heeren Jn. Lont en Bakker. De heer Oden stelt voor de jaarwedde van den wegwerker met f 100 te verhoogen. Hjj doet zijn werk uitstekend en dan vindt hij een loon van f 20 per week te weinig. Het voorstel wordt met 9 tegen 2 stem men (die van de heeren J. Kooij en Bakker) aangenomen. ■f’’ Bij den post onderhond van wegen, zegt de heer Jn. Lont, dat de uitgaven hiervoor steeds hooger worden^Hij stelt voor bij Rijk of provincie een bijdrage te vragen. Hiertoe wordt besloten. Bij «Ie behandeling van het hoofdstuk On derwijs vraagt de heer Lub of te Westerland reeds een vaste onderwijzeres is benoemd. Dc voorzitter antwoordt ontkennend. Al is de onderwijzeres thans boventallig, toch is het geraden een wachtgeldster to benoe men. daar anders later, als het vereischto aantal leerlingen is bereikt, de gemeente de rijksvergoeding zal moeten derven. Er is echter weer over de oproeping van wacht- geldsters geschreven. Bij «len post 50 opcenten op de vermo gensbelasting zegt de heer Oden, dat ver schillende posten van uitgaaf zijn verhoogd Daarom wil hij het aantal opcenten met 30 vermeerderen. De voorzitter vindt, dat het niet veel uit maakt. De geheele post brengt slechts f 1260 op. Het gevolg kan nog zijn, dat de meer draagkrachtige!! hier niet willen komen wo nen. met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemmen de heeren Bosker, J. Kooij, Jn. Lont, Kaan en Bakker. Bij den ost belasting op de honden stelt «Ie heer Oden voor aan iederen gebruiker van een perceel een aangiftebiljet uit te reiken. Hij meent, dat er dan heel wat meer belasting zal binnen komen. Dc voorzitter gelooft, dat die meerdere opbrengst niet zal opwegen tegen de on koe ten van het laten drukken, rondbrengen en ophalen «Ier formulieren. Het voorstel wordt oin prae-advies in ban de,, gesteld van B. en W. D< begrooting wordt hierna in haar gek heel zonder hoofdelijke stemming aangent» men. Zij sluit in ontvangst en uitgaaf, wat be- tr« ft «ien gewonen dienst met f 92.660.96. Rondvraag. De heer Jn. Lont wil hier landbouwonder» wijs doen geven. D«' voorzitter zegt, dat dit niet zal mee vallen. Slechts weinig onderwijzers hebben de akte. Bovendien 1s «ie groote afstand ’n bzewaar. Eén onderwijzer hier is bevoegd, doch diens gezondheidstoestand laat het niet toe. Do heer M. Kooij wil een lichtpunt bij de kaasfabriek te Westerland. De heer M. Kooij vindt het dan bij den hoek Wester- landerwegWesterlanderlaan noodzakelij ker. B. en W. zullen het onderzoeken. Wethouder Bosker dankt voor de toege kende salarisverhóoging. De heer M. Ivoeij brengt t«w sprake de wa terafvoer bij P. Jongkind. De voorzitter zegt, «lat dit een kwestje is usschen twee eigenaren van pcrceelen, die de gemeente f 120 zou kosten. De heer Lub wil nog een lichtpunt zien aangebracht te Zandburen tusschen M. Lont en de molen. D - voorzitter sluit hierna de vergadering. Volksbond. De R. K. Volksbond, aM. Wieringen vergmlerde Zaterdag 29 October ’s avonds 8 uur in het café van den heer 3. Veerdig. De Voorzitter, de heer Zomerdijk, opende de verira lering op de gebruikelijke wijze on heette allen hartelijk welkom. Nadat het strijdlied was gezongen, volgde voorlezing van de notulen van de vorige vergadering, welke zonder op- of aanmer king worden goedgekeurd. Dror den afgevaardigde, H. Lueker werd het verslag van de Centrale Raad vergader ring uitgebracht. De Voorzitter dankt den heer Lueker. De heer Lueker maakte een kleine opmer king aan den Voorzitter, dat het bestuur niets laat hooren aangaande verplichte lid maatschap bij de vakbonden, en hier kwa» men van alle hoeken de tongen los en volg de een levendige discussie. De Voorzitter antwoordt hierop, den heer Lui ker, een dat het moeilijke zaak was om hierin scherp op in te gaan, daar er dan heel wat leden rijn, die zich niet laten dwingen om lid van een vakbond te zijn en dan wordt «le toestand hier nog erger, omreden de ver* gailering dit nu wel hoort Han zal de geheele Volksbond vallen. Niet enkel do^Volksbond, maar ook tevena daarbij nog de spaarkas „St. Jozef”, waf dan onvermijdelijk is. Door den heer P. L. Vroone wordt vooft gesteld om ontheffing aan te vragen vootj de verplichte vakbonden, wat toch kan, eg dan is de kwestie opgelost, dan kan alieé zoo blijven. Nu krijgen wij geen ontheffing. Besloten werd een af wachtende houding, aan te nemen. Hierna wertl rapport uitgebracht over hoi; naien van de boeken van den penningmee# ter en do boeken van Hulp in Nood. De heer A. Vroone verklaart, dat boekqg en bescheiden in do beste orde zijn bevotj» den, waarna de Voorzitter dank zegt. De heer Vroone vond het vreemd, waarojl er nu juist dezen avond niet wordt gesproken over het Begrafenisfonds, daar dit punt bfj de eerste vergadering werd aangehouden «w’ op deze vergadering ter sprako zou worden gebracht; dit is niet reglementair, volgens spr., dit punt had wel degelijk eerst te berd® gebracht moeten worden. De Voorzitter antwoordt hierop, «lat v gens vergevorde avond, dit nu op de eer volgende vergadering te bespreken, wat heer Vroone niet gewenscht achtte. Hij hai haafd zijn meenftig om dit nu nog te behi delen, wat door de geheele vergadeijpg w< goedgevonden. De heer Broertjes. Al zijn nu de toestan den niet rooskleurig, dan is het toch niet in den haak om iemand zoo te treffen. De bur gemeester heeft toch altijd getoond de rech te man op de rechte plaats te zijn. Het is iemand die altijd klaar staa voor iedereen. Iedereen vindt bij hem gehoor. En voor zoo iemand kan een .offertje der gemeente, ten goede komen. Do heer Genefaas. Wil de voorzitter het aanhouden tot wn volgende vergadering dan ie het mij goed. De voorzitter. Dan zal het naar alle waar schijnlijkheid in die vergadering wel aange nomen worden. Spreker zou zoo gaarne zien dat het gesprokene ook bij de anderen in goede aarde, was gevallen. Daarna wordt het voorstel van B. en W. om geen pensioensbijdragen te heffen in stemming gebracht. Voor stemden do hee ren De Jong. Schaap en Broertjes. Tegen do heeren Groot. Dol en Genefaas. Het voorstel der commissie eenzelfde lot. Hoofdstuk VII no. 101. Deze post heeft een bespreking uitgelokt, omdat de be staande tuin in gebruik bij den burgemees ter moet onderhouden worden door do ge meente. De voorzitter zegt, dat hieromtrent bij de commissie blijkbaar een misverstand be staat. De tuin behoort niet bij de ambtswo ning van den burgemeester maar bij het ge meentehuis. Bovendien is volgens de wet de eigenaar verplicht zijn eigendom te on derhouden. Het bedrag wat jaarlijks aan do zoogenaamden tuin besteed wordt, blijft steeds onder de f 40. Na eenig over en weer praten, wordt be sloten dat het voorloopig zal blijven zoo het is. Volgno. 186. De commissie deze post te brengen op f 400. De voorzitter zegt. Waarom de commis sie juist, f 50 hooger wil ramen, is ons! niet recht duidelijk. Voor werkverschaffing zijn de werkloozen aangewezen op polder- of armbestuur, terwijl de gemeente geen pro ductief werk heeft, doch we] financieel kan steunen. Of derhalve de post te hoog of te laag geraamd is. valt thans moeilijk te con- stateeren. Wreth. Do Jongh zegt, dat wellicht vele arbeiders werk zullen kunnen krijgen aan de uitbreiding der zuivelfabriek. Hij vraagt zich echter af waarom die post nu juist hooger moet worden geraamd. De heer Broertjes zegt dat het werk der zuivelfabri«4c wel een flink werk is. maar er niet zoo heel veel werkzaamheden bij zullen kunen verrichten. Bovendien als het vriest, kunnen de metselaars niet werken en zullen de z. g. opperlieden, meest bestaande uit landarbeiders, dan nog zonder werk zijn. Weth. De Jongh verdedigt het voorstel van Burg, en Weth. Daarna wordt zonder hoofdelijke v-<tem- ming besloten f 400 uit te trekken. Omtrent dq^opmerking over het ontbreken^ van den kapitaaldienst geeft de voorzitter eenige toelichting, alsmede over het niet vermelden van de verzameling achter in de begrooting. Voor kasgeldleeningen wordt in den ka- pitaaldienst geraamd zoowel in ontvang als in uitgaaf f 5000 en als rente in ontvang en uitgaaf f 1000. De heer Groot vraagt eenige inlichtingen over het aanstellen van z.g. hooistekers. De voorzitter zegt dat B. en W. zich tot verschillende assurantiemaatschappijen heb ben gewend met verzoek om een vergoeding daarvoor. Weth. De Jongh vindt dat de verantwoor ding die de boeren op zich hebben, door het aanstellen van z. g. hooistekers veel wordt verlicht. Spreker stelt voor hiervoor f 150 uit te trekken. Dit voorstel wordt met vier stemmen voor en twee tegen, aangenomen. Tegen «tem den de heeren Broertjes en Schaap. Daarna komt in behandeling «ie begroo ting van het electrisch bedrijf. De heer Genefaas vraagt of de kassier van dit bedrjjf ook een zekerheidsstelling heeft. Zien B. en W., aldus spreker, de noodzakelijkheid daarvan niet in? De vorige had wel een zekerheidstelling. De voorzitter zegt dat de ontvanger ver plicht ie de administratie van dit bedrjjf te voeren. Hiervoor wordt dezen ambtenaar niet bezoldigd. Daarna worden beide grootingen vastgesteld, uitgezonderd posten waarover de stemmen staakten. VIL Vaststelling suppl. kohier Honden belasting. B. en W. bieden aan een door hen opge maakt suppl. kohier van de belasting op de honden. Zonder hoofdeljjke ebemming wordt zelve goedgekeurd en bedrag van f 7.50. Aan den heer Wildeboer wordt voor een half jaar ontheffing verleend van den aan slag in de hondenbelasting. VIII. Voorstel van B. en W. tot onder- handsche verhuur van een perceeltje bouw land aan W. Klaver, voor 1928 ad f 50 per jaar. De voorzitter zegt namens B. en W. dat W. Klaver -heeft gevraagd om het perceel tuingrond, dat hij thans in huur heeft en eigendom is van de gemeente, wederom te mogen huren, daar de bestaande huurover eenkomst 31 December a.e. eindigt. Genoemde Klaver wil een huurprijs beta len van f 50 ’s jaars. Dit bedrag komt ons college hoog genoeg voor. Het perceel wordt goed onderhouden en bij openbare verhuring zou geen hoogeren huurprijs zijn te bedingen. Daarom stellen B. en W. voor bedoeld perceeltje tot 1 Januari 1929 aan Klaver te verhuren. Aldus wordt met algemeene stemmen be sloten. IX. Adres van d< n lijnwerki r P. Oudejane om vaste aanstelling met voorstel van B. en W. De voorzitter stelt namens B. en W. voor den heer pudejans een vaste aanstelling te geven met een uuriooir zooals dat op het oogenblik is geregeld; dat uurloon ie f 0.45 en bij metcropnamen f 0.36. Hot voorstel van? Burg, en met algemeene stemmen aangenomen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 10