r hi „ONS BLAD” J 1 BureauHOF 6, ALKMAAR - Telefoon 30. De glascultuur In Noord-Holland. - St 2. a J I a- 5* r BUITENLAND. Vrijdag 4 November 1927 giro alkmaar 104863 gie Jaargang BINNENLAND. DE GASFABRIKANTEN EN DE CORRUPTIE. UIT DE PERS. Geen vijand binnenhalen. Advertentieprijs Verspreide Berichten. FEUILLETON. SO^TVAARDIGHEID Abonnementsprijs i Aan slis abonné’e wordt op aanvrage gratis een polls verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 3000.—f750.f 250.f 125.—f 50.—f 40.— Korte Berechten. GI-<0 ALKMAXR 104863 GIRO ALKMAAR 104863 «r O If in A (O>— „Dat O Het Woensd: Waryzawski te eens, kaa o tn I Si 5 i O I c Q- H o o a sr o 9 CU O <7* 3 0» PJ o 3 3 o P* P in 9? v 3 J 1 n a- to 5L cl to n =r a> 9* 3 u EEN AANSLAG OP DEN TSJECHISCHEN MINISTER VAN OORLOG. Maar hij zat niet in zijn auto. Een onbekende beeft op den auto van den les verstyyende atmosfeer van fatsoenlijke armoede. Er was iets vreeseljjks in de gre tige uitdrukking barer oogen, waarmee zij Lady Janet aankeek, om te zien of 't haar waarlijk ernst was mot één pennestreek vijfhonderd pond weg te geven. lady Janet schreef den wissel ONDERSCHEIDING. Bij Kou. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer L. J. Stolwjjk, penningmeester der Nederl. R.-K. Journalistenvereeniging te Rotterdam. tuinders, bet belang van deze nieuwe bron van -welvaart voor deze streek inziende, er zich zoo jjverg op toeleggen, hun vakken nis te vermeerderen om deze daarmee in hun eigen belang en in het belang van heel Noord Holland, praktisch in toepassing te bren gen. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD afsnijden van onzen nibberaanvoer-’. .DE STRIJD IN CHINA. Tegenslagen van Feng. Tsjang tsoen Tsjang deelt officieel mede, dat zijn troepen nieuwe successen tegen Feng joe Sjang, de z.g. Christen-generaal, hebben behaald. De troepen van Sjantoeng benoorden de Gele Rivier hebben n.l. Weihwei vermees- terd, na de strijdkrachten van Feng te heb- gen verslagen, welke terugtrekken naar Sin- siang. De troepen van Sjantoeng die in mid- den-Honan opereeren, hebben Soetsjou, een belangrijk punt aan den spoorweg Peking— Hankou, genomen. Intusschen is de hOofdinacht der troepen van Sjangtoeng nog in een verwoeden strijd gewikkeld ten westen van Tsjoengmou. Hun doel is Tsjentsjou een belangrijk knooppunt aan de spoorwegen van Peking naar Hankou en naar Lunghai. DE POOLSCHE LANDDAG VERDAAGD Een rwaaerige vergadering. De Poolsche landdag is gistermiddag bij eengekomen ter behandeling van de begroe ting. Een half uur voor het begin van de zit ting vergaderde het senioren-convent ondes voorzitterschap vin Rataj, president van het huis. In deze bijeenkomst wend besloten <1* „beknopte begrooting der regeering” in openbare zitting te hekelen. Toen Rataj om 3 uur de zitting opende heerschte er groote opgewondenheid in het huis. Men vermoedde algemeen, dat de zit ting zeer rumoerig zou worden. Nadat drie afgevaardigden den eed op de grondwet had den afgelegd verscheen dr. Bartel, plaatsver vangend minister-president op het spreek gestoelte en deelde mede, dat de zitting ver daagd werd tot 28 November, dat is de dag waarop de mandaten der afgevaardigden ten einde loopen. Oor verdoo vend kabaal volgde op deze mededeeling, men schreeuwde, tierde en floot. De vertegenwoordigers der regee ring verlieten zoo snel mogelijk de zaal. Na een kwartier te hebben geduurd, werd dezt» bijeenkomst, de laatste, die de tegenwoor dige Landdag zal houden, weder gesloten. nut tuinders de Een brief van de Ver. van Gas fabrikanten aan de Gemeentebe sturen. In verband met uitlatingen in de pers heeft het bestuur van de Ver. van Gasfabrikanten gemeend goed te doen een schrijven te rich ten aan de verschillende, daarvoor in aan merking komende Gemeentebesturen. Aan dit schryven ontleenen wy het vol gende: De vereeniging van Gasfabrikanten in Ne derland is: een zuiver technische vereeniging, die, overeenkomstig art. 2 van de statuten, zioh uitsluitend bezig houdt met de bevorde ring van den bloei der gasnyverheid. Dat ei leden zyn, die zich aan ongeoorloofde hande lingen hebben schuldig gemaakt, betreurt het bestuur ten zeerste, zooals 'n iederi het zal mij te verbeteren, indien ’t blijken mocht dat myn domme berekeningen verkeerd zyn?” vroeg Grace op kinderlijken toon. Deze woorden, in hare juiste beteekenis opgevat, waren alweder voor een geheel an dere uitlegging vatbaar: ,,’t Staat dus vast, dat ik my van myn kant te koop aanbied en dat mijne waarde door het hoogste bod vai. mylaly zal worden bepaald.” Lady Janet, die hare bedoeling vatte, maakte een buiging en wachtte. „Ik vrees”, begon Grace op deftigen toon, „dat ik meer dan hinderd pond zal noodig hebben.” Lady Janet deed baar eerste bod. denk ik ook.” Misschien wel meer dan twee honderd?" Lady Janet deed een tweede bod: „Waar schijnlijk.” „Meer dan drie honderd? vier honderd? vijf nohderd?” Lady Janet d»ed haar hoogste bod.' Vijf honderd pond zal voldoende zijn,” zeiae zij. Ondanks hdkrzelve verried Grace’s opko mende kleur haai innerlijke onbedwingbare opgewondenheid. Van haar vroegste jeugd af was zij gewoon geweest te zien hoe de schil lings en sixpeut.es zorgvuldig werden ge wikt en gewogen'eer zy werden uitgegeven. Zoover zy wist had haar vader nooit vijf gouden souveroinen ter zijner beschikking gehad (waarop geen schuld drukte). De at mosfeer, waarin zü had ireleffd. was de al- voor myzelve” Lady Janet maakte een toestemmend ge baar. „Uw boudoir, Mylady, ie immers nog t-ex myuer beschikkingr” Lady Janet knikte zwijgend. „En uwe bedienden zyu tot myne orders, als ik ze mocht wenschen te gebruiken?" Plotseling opende lady Janet haar oogen. „Gy kunt over het geheele dienstpersoneel beschikken," riep zy woedend. „Maar laat mij nu met rust!” Grace voelde zich iu ’t minst niet belee- digd. ‘Als zy al iets gevoelde, dan was ’t een zeker genoegen, zekere zegepraal, dat zij Lady Janet tot een uitbarsting van drift had weten te vervoeren. Nu had zy alweder een andere voorwaarde. „Ingeval ik er toe besluiten mocht den wissel aan te nemen," zeide zy, „kan ik ‘I niet overeenbrengen met den eerbied voor myzelve, dat hy my anders dan gesloten worde overhandigd. Als ’t noodig mocht zyn, zult gij de goedheid hebben, mylady, hem in een couvert te doen. Goeden avond.” Nauwelijks wae de deur achter haar ge sloten, of Lady Janet stond op. Ongevoelig voor de kille winterlucht buiten, rukte zü een der vensters open. „Bah!” riep zy met een rilling van afgryzen, „zelfs de lucht in de kainer is door haar bedorven!” Nu zette zy zich weer in haar leuning stoel. Zoodra zü had plaats genomen, ver- II (Slot). Toenemende kassenbouw. Cur sussen. 'Waar van overheidswege door het stich ten van genoemde demonstratie-b'‘drijven en kweekkassen zoo’n goed voorbeeld ge geven «wordt, zvo vele ondernemende min dert niet ten achter gebleven en worden op vele plash en, vooral daar, waar het bloeien-, de veilingen het centrum van land- en tuin- bouwcultuur vormen, eteeds meer kassen gebouwd. Wy zeiden „steeds -meer”, want, al was het niet algemeen bekend, toch bestonden er reeds hier en daar Tuindersbedrijven met een grooter of kleiner aantal kassen. In Eenncmerland is <fe streek bij Wijk aan Duin de plaats, waar de laatste jaren de meeste warenhuizen en in deze streek tevens de e.prste verrezen. Een dertigtal jaren geleden kwam aldaar een tuinder op het denkbeeld om zyn gro< n- tenproductie te vervroegen onder plat glae, omdat de eerste groenten aan de Beverwijk- sche markt steeds het eerst uit het Westland werden, aangevoerd. Later vond deze platglascultuur navol ging te Heemskerk, Uitgeest, Assendelft en andere plaatsen. In den aanvang leverde deze platglasmethode ofschoon een dank baar stemmend resultaat toch nog te wei nig omzet op, zoodat men ook al weer ’•n navolging van het Westland, groote Wa renhuizen ging bouwen, hetgeen, gezien de gunstige resultaten in vele plaatsen, spoe dig navolging vond. In Zwaag en omstreken werden de laat ste jaren, hoofdzakelyk voot de, druivencul tuur meer dan 300 kassen gebouwd. Verder verrezen warenhuizen te Blokker, Heer Hu- gowaard, Sint Maarten, Ureem, Venhuizen, Wüdenee, Wognum, Limmen en andere plr.at.sen. Belalve voor groenten en fruit werden in bepaalde streken de warenhuizen gebezigd voor het foreeeren van bloembollen. De re sultaten hiermede, in den vorigen whiter be reikt, bleken zoo gunstig, dat thans vooral in de bollenstreek langs de duinen voor dit dool meerdere kassen gebouwd worden. De lage prys der darwintulpen spoorde hier niet weinig toe aan en te Heemskerk, Castricum en Wyk aan Duin wordt de helft van de warenhuizen uitsluitend gebouwd voor het trekken der bollen. Van de graen- tenioorten, welke in de warenhuizen ge kweekt worden zyn tomaten, bloemkool en komkommers wel de voornaamste. Het spreekt van zelf, daj, nu er zich voor den land- en tuinbouw in Noord-Holland weer nieuwe, veelbelovende perspectieven openen, er ten plattclande naar gestreefd werdt den toekomstigen tuinbouwer een ge degen l.ennie van de glascultuur bij te bren gen, want om het kweeken onder glas met succes te beoefenen, moet de tuinder nog meer dan voor den bouw op den koudon grond weten, hoe hy zyn grond moet be handelen en w elke gewassen zich speciaal voor de glascultuur leenen. Het door den heer 8. Boot, leeraar aan de Rjjkstuin bouw school te Hoorn geschreven brochuurtje over deze cultuur zal er weinig toe bijdragen om den noodige kenr.ir by te brengen. Op verr-chillende doyien worden dezen winter ook cursussen gegeven, zoowel aan volwassenen als aan jongeren, waarin het onderwerp-Glascultuur van allo zijden wordt toegelicht. Deze cursussen, o.a. te Bo venkarspel, Beemster,’ Hensbroek, Eginond Binnen, Limmen, H. H. Waard, Nieuwe Nie- dorp, Wognum, Warmenhuizen >n Zwaag, tellen van 20 tot 70 leerlingen. Het mag een verblijdend verschjjusel ge- noumd w<>iuei., dat de Noord-Hollvi-.lsche Wy lezen in de „8int Jansklokken”: De „Telegraaf” heeft een aanval gedaan op ooe-jpnge troteche bezit, den eigen Ka tholieken Radiozender te Huizen. En daarna nog tegen dezelfde instelling een plaat ge publiceerd, die In een onzer dagbladen „on rechtvaardig en gemeen” moest genoemd worden. We verheugen er ons over, dat een der- geljjke laster ons geedb katholieke volk zal vereenigen en opwekken ter vedediging en versterking. Het zou ons niet verwonderen als vele nieuwe leden zich naar aanleiding daarvan aan den K.R.O., Heerengracbt 46, Amsterdam, hebben opgegeven. *t Zyn immers de beete vruchten, waar aan de wespen knagen. Tot behoud daarvan trekken wy onze krachten samen. Maar tegelykertyd is er ook meer reden tot treuren, dat dit dagblad nog in katholie ke handen wordt aangetroffen. Het behoort tot de meest gevaarlijke bladen der z.gji. neutrale pers, om den spot en luchthartig heid, waarmede het heilige van onzen gods dienst en beginsel, wordt behandeld en waardoor het ftisch, opgewekt godsdienstig en zedelyk leven wordt vermoord.» Valt in deze zaak niet een schitterend Apostolaat te verrichten, in trein en elders, door moedig en tactisch die katholieke le zers te overtuigen, welk kwaad ze daarmee stichten voor hun persoonlijk zielsbelang en voor de katholieke zaak. UIT HET BOUWBEDRIJF. De arbeidereeieeben. Wü hebbes gemekt, dot de patsoon»- organisaties in de bouwvakken de collectieve arbeidsovereenkomst hebben opgezegd en aan de arbeidersorganisaties eenlge wijzigin gen in het contract hebben voorgeefbld. Ook de vier arbeidersorganisaties wen- schen eenige veranderingen in het contract. Naar ,3et Volk” bericht, hebben zij aan <le latroone wijzigingen voorgesteld, welke op iet volgende neerkomen: Instelling van plaatselijke commissies uit de reep, organisaties, met de speciale taak, overtredingen van de overeenkomst te voor komen of te doen beëindigen: overlegging der wederzijdsche ledenlijsten. Drie dagen vacantie, met behoud van loon ugustus. Wederzijdsche handhaving van de con- tractbepalingen by werken met of bij onge organiseerden. Verhoogingvan de loonnorinen der laag, ste drie klassen met maximaal 3 cent per uur, teneinde de toonverschillen iete min der, groot te maken. Nagaan of in de le en 2e loonklasse geen plaatsen zijn, waarvoor de loonen wijziging behoeven, terwijl eveneens onderzocht be hoort te worden of voor sommige plaatsen, buiten de hoofd- en eerste klasse, de groep ongeschoolden niet alsnog kan worden op geheven. De christelijke organisaties stellen daar naast nog de invoering van een kindertoe slag voor. Van-l5 regels fl.25j elke regel meer f 0.26. Reclame per regel f 0.75 voer de eerste paginavoor de cverige pagina’s f 050 f Rubriek „Vraag en aanbod** bfl vooruitbetaling per plaatsing f0.60 per advertentie van 5 regels; iedere regel meer f0.1X I^ady Janet schreef den wissel in een paar seconden, en slingerde bet papier over de tafel heen. De hebgierige oogen van Grace verslon den de woorden: „Gelieve te betalen aan myzelve of san toonder vyfhonderd pond”, en onderzocht de handteekening onderaan, „Janet Boy”. Eenmaal zeker van het geld, wanneer zy ’t ook zou willen gebruiken, openbaarde zich dadelijk weder de aangebo ren laagheid van baar karakter. Zy schud de haar hoofd en liet den wissel op tafel lig gen met een overdreven vertooning van on verschilligheid voor bet bezit daarvan. „Gy behoeft niet te denken. Mylady, dat ik uw wissel zal aanraken," zeide zy. Lady Janet legde zich achterover in haar stoel en sloot baar oogen. Het gezicht alleen van Grace Roseberry hinderde haar. Plotse ling stond het beeld van Mercy haar in al zjjn levendigheid voor den geest. Zy ver langde haar oogen weder te mogen vestigen op die echoone trekken, opnieuw de wellut- denheid dier lieve stem in haar ooren te mo gen hooren. „Ik moet mjj eerst bedenken,” vervolgde Grave, ik ben. bet verplicht uit eerbied Door sommige zwartkijkers is reels de be wering en de vrees geuit, dat. als do glas cultuur dermate wordt uitgebreid, ook deze cultuur wel eens zou kunnen leiden tot >ver- productie. Ons inziene Is deze vrees geheel onge grond. De artikelen immers, die hoofdzake- Hjk in kassen gekweekt worden leenen zich speciaal voor den export. Tomaten, kom kommers, bloemkool, bladgroenten, bloem bollen enz., al deze artikelen vinden in het buitenland een ruim afzetgebied, en vooral wanneer de kwaliteit van het Hollandsche product, dat naar het buitenland gaat op zijn huidig peil blyft staan of zoo mogelyk nog hooger opgevoerd wordt, zal de expoit niet verminderen, ja. zal ze zelfs toenemen. Daarvoor zorgt ook de reclame in het bui tenland voor het Hollandsche product, waar voor reede ook van overheidswege aanmerkelijke bedragen geofferd worden. De toekomst zal echter ook hier moeten leeren, en eerst na jaren zal men constatee- ren kunnen in hoeverre de glascultuur heeft bijgedragen tot de welvaart van Noord Hol land in bet algemeen en die van den tuindersstand in het bijzonder. EEN VIER DAAGSCH GEVECHT. Met een walviseb. Op het eiland Baba by Karatsji kwam Woensdagochtend een troepje visschere aan, die een walvisch naar land sleepten. Hy Tsjcchischen minister van oorlog geschoten was 30 voet lang en woog, naar schatting, op een berucht kruispunt aan den weg 20.000 Eng. ponden. De visschers verhaalden izr>- T--n:_ - j- «jat zy vier dagen met den walviech gevoch ten hadden. Hij was op 15 mijl van Karatsji in hun net geraakt en had er zich in vastgo- i 1, om eruit te komen, hoe meer hy erin verstrikt raakte, «7. „Ik zou u ook geen raad dun en geven”, antwoordde Lady Janet. „Ik veronderstel al leen, dat gij moeilijk in Engeland kunt blij ven, waar gij toch geen enkelen vriend hebt, ’t Zy ge my in rechten betreft of niet, zult gy toch immers de noodzakelijkheid inzien om u persoonlijk met uw vrienden in Canada in betrekking te stellen. Heb ik gelijk?” Grace was vlug genoeg om dadelijk de be doeling van deze woorden te vatten. De rechte beteekenis van dat antwoord was. «Als gy een geldelykc schadevergoeding aan neemt, dan spreekt *t vanzelf, dat gij, als voorwaarde van dien afkoop, niet in Enge- land bljjf om mij lastig te vallen." „Gij hebt volkomen gelijk, mylady", zeide ZÜ. „Ik zal zeker niet in Engeland blijven. Ik zal met myne vrienden raadplegen en", voegde zy er in gedachte by „u zoodra ik kan, een proces aandoen met uw eigen geld.” „Gy keert dus terug naar Cana ia”, ver volgde Lady Janet, „en daar zullen uws vooruitzichten in den beginne wel wat on zeker zijn. Dit in aanmerking nemende, zou ik gaarne van u hooren, hoe boog gij denkt dat de geldtlijke onderstand zijn moet, dien gy noodig zult hebben.” „Ma ik op uwe weiwillondlitid hekenen om Hgj torortaol root Alkmaar X— Voor buiten Alkmaar .««ttaett.f 2.85 M« Geïllustreerd Zondagsblad i f 0.60 booger Z.EM. KAKOWSKl BELEEDIGD. Een Wad in beslag genomen, lagavondblad ran de Kunjer i Warschau door de pdWie in beslag genomen, daar het een ver scherp gesteld artikel bevatte over een/be- leediging, den aartsbisschop, Zijn Emin/ntie Kardinaal KMtowski, aangedaan. Toe;/ zjjn Eminentie in :!e omgeving van Warschau wandelde, naderde een troep soldaten en de bevelvoerende officier liet toen opzettelijk een onzedeljjk lied zingen. W<jl nu het Blad een strenge bestraffing van den betrokken officier eischte. werd het verboden. EEN VOORSPELLING VAN EDISON. Oorlog met Europa in de toekomst. In een artikel in Popu’ar het Science Mon thly schrijft Edison dat hy op zoek is naar een plaats, die in géval van oorlog met Euro pa. op vlugge wyze rubber voor het Ameri- kaansche leger zal kunnen ,’erschaffeii: „Men meene toch niet dat die oorlog niet komen zal. Misschien zal het nog een tame lijk aantal jaren duren, maar vroeg of laat, komen doet hy, en het eerste wat de verbon den Europeesche naties zullen doen, is het maar toen probeerde hij hun schuit te doen -kantelen. De visschers vochten dag en nacht dapper met het monster en werden tien mjjlen ver in een andere richting mee gesleurd. Ten slotte kregen zij versterkingen, en op den ochtend van den vijftien dag kon de walvisch door 50 man in booten «ie ha ven van Karatsji binnengeelecpt worden. Na een worsteling van een etmaal slaagden 80 tot 90 man erin, het dier op het strand te krjjgen. Daar braakte de walvisch Woens dagmiddag van alles uit, o.a. cocosmatwerk, leege beschurthlikken en groote visschen die tien pond wogen. KANNIBALISME. Een alschuwelijke tragedie. Uit Seattle wordt gemeld, dat bij de kust van den staat Washington een Japanseh visschersvaartuig van kleine afmetingen is opgepikt. In de elaapruimte lagen twee lij ken, van lieden die van ontbering moeten zjjn omgekomen. Het schip moet den heelen Stille Oceaan zijn komen overdrijven. De doktoren van den Amerikaanschen douane dienst hebben het vaartuig doorzocht. Zy kwamen tot de afschuwelijke ontdekking, dat er aan boord nog zeven of acht andere menschen waren geweest en dat dezen suc cessievelijk door de overlevenden rooien zijn opgegeten. Men had ten minste aan boord een groote hoeveelheid menschenbeen- deren gevonden. Volgens te Nogales ontvangen berich ten is generaal Lorenzo Avalos, een der on derbevelhebbers van wijlen generaal Pancho Villa, tegen de regeering van den Mexieaan- schen staatspresident Calles opstand ge komen. Volgens een telegram uit Sydney, is ’n veerpont by de Watson-baai met hej stoom schip Tahiti in aanvaring gekomen. De pont was vol passagiers en werd zwaar bescha digd. Men vreest dat een aantal menschen verdronken zijn. Er zijn reeds vier lijken ge vonden. Te Athene is een student, die verdacht wordt medeplichtig aan den aanslag op staatspresident Kondoeriotis te zijn, in hech tenis genomen. De Grieksche regeering zeü is er thans trouwens van overtuigd, dat de communistische party bij den aanslag niet betrokken is. Naar Reuter uit New-York meldt, heeft mevr. Grayson voorgoed afgozien van haar plan om dit jaar van de Ver. Staten naar Kopenhagen tc vliegen. Zy heeft dc bespre kingen met luitenant Belchcn, die als haar nieuwe bestuurder werd benoemd, gestaakt. In de nabijheid van Brünn is een dieht- bezette autobus omgeslagen. Dertien perso nen werden zwaar gewond, terwyl de chauf feur zulke ernstige kwetsuren opliep, dat men voor zijn leven vreest. anderde haar humeur en waren hare ge dachten weder geheel vervuld met Mercy. „O, myn lieveling,” mompelde zy, „hoe diop heb ik my gekromd, hoe laag heb ik my ver nederd en dat alles voor ui" Die bitterheid van die herinnering was haar ondragelyk. De onderdrukte smart gal zich lucht in eene uitbarsting van drift en wanhoop. ,Wat zy ook moge hebben mis daan, dat ellendige schepsel verdient bet! Geen levend wezen hier in buis zal ooit zeg gen dat ze iny heeft bedrogen. Neen, ze heeft my niet bedrogen zy heeft my lief! Wat kan ’t mij schelen of ze mjj haar waren naam heeft opgegeven of niet? Ze heeft my een oprecht hart geschonken. Wie gaf Julius het recht op haar gevoel te werken en in haar geheimen door te dringen? Myn arm, zwaar beproefd en gemarteld kind! Ik wil haar bekentenis niet aanhooren. Zy zal er geen woord meer over «preken, met wien ook. Ik ben hier meesteres en ik zal et voor goed een einde aan maken!” Met deze gedachte vervuld, haalde zjj een blaadje pa pier uit haar portefeuille; zü aarzelde, en duwde het van zioh af op de tafel. „War^ om zou ik niet het arme kind, mijn lieveling^ hier laten ontbieden?” dacht zy. „Waarom zou ik achryven?” zjj bedacht zich nog en liet die gedachte varen. „Neen, ik niet voor inyzelvs inetaan! ik man baar nog niet zienl" (Wordt vervolgd). op een berucht kruispunt aan den i Karlsbad-Praag. Toevallig was de ministei te Karlsbad achtergebleven. De chauffeur en de vrouw van den minister bleven als door een wonder ongedeerd. De aanvaller ont- werkt. Hoe meer hij moeite deed, kwam, in donkbre bossclien. f betreuren, die op een zeker oogenblik tot do wetenschap komt, dat hy met personen heeft omgegaan: op wier handelingen aanmerkin gen te maken zijn. Ninuner echter is ons van een lid vóór zijn schuldig bevinden ter plaatse, waar zulks geconstateerd kan wor-~ den, uit eenige betrouwbare bron bekend ge weest, dat hy zieb aan foutieve handelingen schuldig maakte. En al ware ons dit ter oore gekomen, dan nog zou slechts een onderzoek dooi de Justitie of andere autoriteiten heb ben kunnen leiden tot de bewijslevering van hetgeen gemompeld werd. De vereeniging wor«lt ervan beschuldigd, dat zy de gelden, die te harer beschikking z,jn gesteld en waartoe ook bydragen van verschillende gemeenten behooren, zou heb ben aangewend voor andere doeleinden, dan bevordering der gastechniek. Z«x> wordt ge zegd, dat de gelden der vereeniging werden bestemd voor het orgaritaeren van feesten e.d. Ons bestuur verklaart hierbij uitdrukkelijk, dat de gelden der vereeniging niet voor der gelijke doeleintlen zijn besteed. Door ons bestuurslid J. Ph. Bruinwold Ric- sdel, thans als zoodanig afgetre-ien, is aan den gewezen gasdirecteur Van der Stel een som gelds ter hand gesteld, waarover uit voerig in „Het Volk" is geschreven. Qns be stuur verklaart, dat aan deze som gelds op geen enkele wyze uit de kas der vereeniging ie bijgedragen. Ons bestuur stelt er prijs op, nog eens na- drukkelijk te verklaren, «lat het met zeer groot leedwezen heeft kennis genomen van de corruptieve handelingen van sommige le den der Vereeniging, welke handelingen hel ten zeerste afkeurt. Wy-- stellen ons echter op het stamlpuiit, <jat ons bestuur de bevoegdheid .mist om een onderzoek in te stellen; de Justitie is in de zen de eenige bevoegde macht. Niettemin wordt overwogen of 'ïoo moge- Ijjk in samenwerking met andere veteenigin- gen, maatregelen kunnen worsen getroffen om het geconstateerde kwaad te voorkomen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 1