Knagende olmen Sanapirln-tabletten 6? HOOGWOUD. STUKKEN. RECHTSZAKEN. SCHAGEN. GEMENGD NIEUWS. SPIERDIJK. Uit onze Oost. Klein Allerlei. INGEZONDEN PROVINCIAAL NIEUWS. Wouter Sluis herdac ht HEILOO. ▼er- en Daar zyn een 22-jarig jong- 3 i O go- op f L die raurtsphi DE VLISSINGSCHE POTEMKIN- KWESTIE. De advocaa-generaal by den Hoogen Raad, mr. Van Lier, heeft gisteren geconcludeerd tot verwerping van het beroep van de be stuursleden der vereeniging Art, 188 Ge meentewet te Vlissingen, die wegens deelne ming aan een verboden vereeniging door de rechtbank te Middelburg en in hooger beroep door bet gerechtshof in Den Haag veroor deeld zyu tot 40 boete. Btachffging ver eken, eventueel tot de be noeming van een dergelyke commissie over te gaan. Noord-Hoiland ;en in leem- tuigd dat hij, zoo al tot vervolgin; overgegaan (hetgeen op goede gron- Tn geen enkel opzicht acht hy zich schuldig, ook niet, wolk strafbaar aan- hier niet VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Nog twee aanhoudingen. Ten vervolge op onze mededeeling be treffende de aanhouding en overbrenging naar Dordrecht van den directeur een er naamlooze vennootschap te Rotterdam kan worden gemeld, dat behalve deze ook zyn mede-directeur en een procuratiehouder waren aangehouden en naar Dordt gebracht. Voor de beide directeuren is invrijheid stelling verzocht, welke de rechtbank ge weigerd heeft. De rechtercommissaris heeft hun voorloopige hechtenis echter geschorst en de beide directeuren onder cautie Zater dagavond in vrjjheid laten stellen. De procuratiehouder is in hechtenis bleven. De zaak is in verder onderzoek. DE GASCORRL’PTIE. Een tegenspraak. Mr. J. A. E. Buiskool, advocaat te Scha gen, schrijft in de „Tel."’ het volgende: Namens den heer B., directeur van de Gas bedrijven alhier, moet ik protesteeren tegen Vergadering van den Raad dezer ge meente gehouden Maandag 7 November 1. L ten Raadhuize, tegenwoordig alle leden. De voorzitter, ie "heer J. Breebaart Da, burgemeeeter-secretaris opent de vergade ring. De notulen worden gelezen en goedge keurd. Naar aanleiding der notulen deelt Voor zitter mede: Dat d< verbetering van de weggedeelten in de gemeente onder de aandacht is ge bracht van het bestuur der Vier Noorder Koggen en aan een en ander aandacht zal worden geschonken. Dat met B. en W. van Nieuwe Niedorp eene bespreking heeft plaats gehad over de verdeeling der kosten van de Langereieer school. Aangezien het volgend jaar het con tract zoo noodigxgewijzigd kan worden zal hierop in het begin van 1928 worden terug- gekomen. Vermoedelijk zullen we niet allua bereiken wat w» wenschen. Dat over het loopstraatje onderhandelin- gen gaande zij met den stratenmaker der Vier Noorder Koggen. B. en W. zullen deze «aak eerst nog eens bespreken. Geen vloekverbod. Ingekomen is een schrijven van het be stuur van <len Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heiligen Naam, d.d. 26 October j.l. verzoekende eene verorde ning behelzende Set vloekverbod te willen vaststellen. De meerderheid van B. en W. hoewel te genstanders van vloeken stelt voor daarop niet in te gaan en het schrijven voor ken nisgeving aan te nemen. De minderheid zijnde de heer Schilder zou het bij nadec nzien toch gewensobt vinden -een dergelijke bepaling vast te stellen, dan toch kan bij kermissen waar soms erbanno- l(jk gevloekt wordt opgetreden worden. De heer Schilder doet het voorstel kot een vloekverbod. Dit wordt gesteund door den heer Blauw. In stemming gebracht verklaren zich hiervoor de heeren Schilder, Blauw en Groen, tegen de overige vier, zoodat het voorstel verworpen is. Bovenstaande mededeelingen en ingeko men stukken worden voor zooveel niet be handeld voor kennisgeving aangenomen. De gemeentebegrooting wordt opnieuw vastgesteld in ontvangst en uitgaaf gewone dienst f 87112.76 met een poet voor Onvoor- zienne uitgaven van f 362 63 H on kapitaal dienst in ontvangst en uitgaaf op f 10.08. In verband met een ontvangen brief van Gedeputeerde Staten, stellen B. en W. voor het reglement voor het Burgerlijk Armbe stuur aan te vullen In voege als bij gemeldcu brief is aar. gegeven. Na voorlezing en toelichting w'-idt hiertoe met algemeene stemmen besloten en het be sluit vastgesteld, waarop goedkeuring ge- DOODELIJK ONGEVAL Gisteravond te circa 6 uur werd te Veghel op den ijzeren brug de 64-jarige A. Hurkens door een goederentram gegrepen en gehee* vermorzeld, zood.it de dood onmiddellijk in trad. Het ongeval is vermoedelyk het gevolg van het feit, dat de man, die eenigszins doof is. de tram niet heeft hoeren aankomen, ter wijl hij op het noodlottige oogenblik juist van zins was, de trambaan over te steken. De machinist voelde, door een schok, dat et iets gebeurd moest zijn; het bleek, dat het slachtoffer afgrijselijk was verminkt: het hoofd was van de romp gescheiden. Den be stuurder treft geen schnM. EEN SMOKKELAAR AANGESCHOTEN. Uit het hospitaal ontvlucht. Een dezer nachten werd aan den Zwarten weg te Pannesheide, vlak by Kerkrade, op de Ohaussee naar Aken, door Dnitsche be ambten op een luxe-auto, die zich fat vlugge vaart voortbewoog geschoten, daar de auto toen de beambten een teeken gaven om te stoppen de snelheid vermeerderde. Eerst schoten de beambten met losse, later met scherpe patronen. Plotseling stond de auto stil en de beambten konden den chauffeur en een begHeider arresteeren. Geconstateerd werd, dat de chauffeur door 4 schoten ge troffen was, en eerst stopte toen hy een schot door de hand had gekregen-, zoodat hij het stuurrad niet meer kon hanteersn. De chauffeur bleek te zyn mensch uit de buurt van Eechweiler, die de auto van zijn patroon ongevraagd had ge bruikt om er mee te smokkelen.’ De auto bleek te bevatten 1300 pond koffie, in Kerk rade gekocht, en frauduleus over de grens gebracht, benevens groote hoeveelheden si garetten. sigaren, tabak, cacao, chocolade (voor een pond koffie moet 50 cent invoer rechten betaald worden). De smokkelauto en de contrabande werden in beslag genomen, terwijl de chauffeur naar het Maria-hospitaal te Aken werd overge bracht. De verwondingen waren niet levens gevaarlijk. Hij heeft kans gezien om uit het hospitaal te vluchten. Aangenomen wordt, dat hij de wijk naar Holland heeft genomen. wordt goedgevonden deze zaak am to hou den lot volgend voorjaar. Aan de orde k.-wt: Verzoek van het Hoofd der Openbare lagere school in de Kerkelaan om een andere woning in verband met her haalde storingen in den gezondheidstoestand van zyn gezin of indien dit niet ge wenscht geacht mocht worden hem te machtigen zelf voor een woning zorg te dragen. Na voorlezing stellen B. en W. voor geen woning van-gemeentewege te bouwen, maar het hoofd der school te machtigen geen ge» bruik meer te maken van de ambtswoning en zelf voor een woning te zorgen. De heer Bossen zou als de school in do Weere gesloopt ordt of anders de onder- wijzerswoning aldaar willen sloopen en al hier van gemeentewege een woning willen bouwen, omdat het hoofd in de buurt van de school dient te wonen. Het denkbeeld wordt niet gesteund, waarna het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen wordt aangenomen. Eene wyzigjng der begrooting gewone dienst 1927 ten bedrage van f 223.35 in ontvangst en uitgaaf, wordt vastgesteld. De heer Boss en vraagt naar de wykver- deeling voor de brandspuiten en zou het ge- wenscht vinden, dat by elke brandweer iemand wordt aangdsteld om direct bericht te zenden voor stroomafsluiting by. brand. Ook acht hy het noodig dat by elke brand spuit een geïsoleerde tang aanwezig is voor doorknippen van de draden van het bran dende perceel. Voorzitter antwoordt, dat alle spuiten voor de branden beschikbaar zyn en elkaar zoo noodig kunnen helpen. Wat de waarschu wing voor stroomafsluiting betreft hierover zal voorzitter soreken met de ooperbrand- munmers werd de avond op-de gebruikelijke wijze gesloten. Tooneelspel. Vrijdagavond half 7 werd ten locale van den heer Koopman te Spier dijk door de meisjes (schoolkinderen) van de Weleerwaarde Zuster ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van den Z. Eerw. Heer Pastoor opgevoerd een toopeeispel in 4 be drijven „De Kapel in ’t Bosch”. Het stuk, dat door de WelEerw. Zusters was ingestudeerd, genoot een goede tolking, terwijl de verlichting in diverse kleuren een prachtig effect opleverde. De Z.Eerw. Pastoor bracht allen dank, vooral de zusters en verder den heer Koopman, die deze dagen zijn zaal gratis afstond. Ook tot de kinderen richtte Z. Eerw. eenige woorden, 'daarby wijzende op de schoone strekking van het stuk. Nadat de kinderen nog eenige liederen hadden gezongen ging men voldaan huis waarts. VERSCHIJNSELEN VAN VERGIFTIGING. De heer G. S., wonende aan de Frederik- straat in den Haag, heeft Zaterdag aangifte gedaan, dat in het huis van den heer Van T.. in die straat, zich verschijnselen van ver giftiging hadden voorgedaan. De geneeskun dige dienut, die een onderzoek instelde, stel de vast, dat zich verschijnselen van lichte vischvergiftiging voordeden by den heer Van T„ diens vrouw en beide zoons. Vermoedelyk heeft het gezin bedorven makreel gegeten. De geneeskundige dienst oordeelde op- ■eming in het ziekenhuis niet noodzakelijk. Ook te Rotterdam 13 personen ziek. Ook te Rotterdam hebben zich verschijn selen van vergiftiging voorgedaan. Zaterdagavond heeft een koopman met visch gestaan op bet Staringplein te Rotter dam. Enkele bewoners van dit plein hebben bij hem makreel gekocht en bij hen en bij hun huisgenooten hebben zich toen ’s nachts verschrnselen van vergiftiging voorgedaan. by de regeering, desgewenseht in overleg met de R. K. Tweede Kamerfractie, aan t* dringen op wettelijke regeling van de werk- 'oosheids ves zesk e r ing. NIET TOEGELATEN. De emigratiecommissie heeft gisteren be slist, dat de Oostenryksche tandarts Petko- vic, die te Priok aankwam met een bagage van hpnderd koffers, waarin voor millioenerr aan waardepapieren en tienduizenden aan goudgeld, en die in het bezit bleek van brie ven *van hooggeplaatste Oostenrijksche staatslieden, die hem aanrieden zijn relaties met revolutionaire elementen te verbreken, niet in Indië zal worden toegelaten. Zij kwam tot deze beslissing, daar Petkovics zonderlinge financieele bezittingen, waaron der ook veel bladgoud, en zijn verdere ba gage, waarbij chemicaliën, waaronder groo- te hoeveelheden vergiften (er was voldoende cyaankali om geheel Batavia te vergiftigen) en andere feiten, die uit zijne levensloop be kenai geworden zijn, haar den indruk hadden gegeven, dat bet in het belang van de orde, veiligheid en rust beter is, hem den toegang tot Indië te weigeren. Petkovic heeft van deze beslissing hooger beroep aangeteekend bij den gouverneur ?an West-Java, den beer Hillen. In het gezin van J. y. R. zyn de man, de vrouw en de beide kinderen ziek geworden in dat van G. K. zijn de vrouw en 6 kinde ren ziek geworden en in het gezin van M. J. P. werden de vrouw en dfe 1 1-jarige dochter ziek. Allen hebben zich onder de behandeling’ gesteld van particuliere geneesheeren, die terstond de politie hebben gewaarschuwd. Deze heeft een onderzoek ingesteld, waar uit o.a. bleek, dat de verschijnselen van ver giftiging zich uitsluitend hebben voorgedaan bij die personen, die makreel hadden gege ten. In het gezin van den heer G. K. bijvoor beeld, hadden de man en een zoon niet van de visch gegeten en zij waren dan ook ge zond gebleven. De politie heeft de restan ten visch in beslag genomen en ter beschik-, king van den gemeentelijken keuringsdienst van waren gesteld. Deze zal een onderzoek instellen. De patiënten maakten het gisteravond al len goed. EEN FRANSCHE OPLICHTSTER. Gearresteerd. Ongeveer een half jaar gelden woonde op den Singel te Amsterdam een Fran^aise op kamers. Zij maakte er haar werk van bij groote magazijnen Instellingen te doen en bepaalde zich daarby niet tot kleinigheden. In hoofdzaak kocht zij naaimachines en stof zuigers en byna altijd twee stuks tegelijk Zij liet de bestellingen bij baar thuis bezor gen, maar aan betaler dacht zy niet. De meeste firma’s leverden grif, slechts een enkele nam het zekere voor het onze kere en verkocht niet op crediet aan eeu on bekende. Een firma misschien hebben an dere het ook gedaan, maar dat fs niet bekend won informaties in bij een particulier bu reau. De informaties luidden gunstig. Achter af is gebleken, dat hef bureau het gunstige rapport uitsluitend hierop had gebaseerd, dat de dame een maand kamerhuur vooruit had betaald. De Fran^aise wist zich uiterst correct voor te doen en maakte een gunstigen indruk. Zij was in gezelschap van een .heer die als tolk fungeerde. Toen zij te Amsterdam haar practyken een tijdje had voortgezet, kwam een der leveran ciers tot de ontdekking, dat hy wel eens be drogen kon zijn. Hij deed aangifte by de politie van het bureau Singel, die een on derzoek mstelde. De Franyaise had echter haar kamer verlaten en had geen adres ach tergelaten. Zy was dus niet te vinden. De po litie bleef echter waakzaam en dezer dagen is zij er in geslaagd de dame in Den Haag te arresteeren. Ook de tolk is aangehou den. De te Amsterdam gekochte naaimachines stofzuigers heeft zij in de residentie be leend by banken van leening. thans de meeste artikelen gevonden. geroepen. Het verbondsbestuur zal de vergadering Mlviseeren, dit voorstel aan te nemen. De R. K. Bouwvakarbeidersbond stelt ver der voor, het verbondsbestupr op te drageu, Een kind alt een gezin, wonende in de Derde Oosterparkstraat 'te Amsterdam, -is, terwijl de moeder afwezig was, in een tobbe met bleekwater gevallen en kort daar na overleden. Bij bet rangeeren op het station Hee ren veen is een goederentrein met zooveel kracht tegen een etootblok geloopen, dat de achterste wagen er dwars doorreed en in de veenscheiding terecht kwam. De tweede wa gen kwam gedeeltelijk over het water te hangen. Op bet marktterrein aan het Vreeburg te Utrecht is van een petroleumventer een beurs met f 70 gerold. Uit een café in Den Haag is een man aangebracht, die ten nadeele van dames, die zich even van haar plaats hadden -verwij derd, tasebjen had gestolen. H(j had er ver scheidene in zijn bezit. Gisternacht is ingebroken in de woning van den heer v. d. M. aan de Suezkade in Den Haag. Een bedrag van f 60 wordt ver mist. In bet Hellegat by Willemstad is Zon dagnacht een motorschip uit Made geladen met suikerbieten voor Zevenbergen ge zonken. De schipper de Bok en zijn knecht zyn in de sloep gegaan en na drie uur rond zwalken geland. De Batavier III, op weg van Londen naar Rotterdam is gistermiddag op de Theems bij Wapping aan den grond gevaren. Gisteravond is het schip weer vlot gekomen en de Theems afgevaren. De rivierpolitie heeft te Rotterdam van een binnenkomend stoomschip afgehaald den Cbineeschen stoker T. F., die nog een straf van 4 jaar .te goed heeft wegens doodslag. T. F. stond op de monsterrol onder een an deren naam ingeschreven; met behulp van vingerafdrukken heeft men echter zijn iden titeit vaptgeeteld. Geachte Redactie, Gelieve in Uw blad het volgende op te ne uten: Zaterdagavond j. L beieikte mij deze convocatie: „Vereeniging van burgemeesters en secre tarissen in het kanton Schagen. Vergadering op Woensdag 9 November 1927 des voor- middags te 10 uur te Bareingertiorn, by A. de Graaf. Agenda: 1. Bespreking unifor me leermethode en gebruik van uniforme materialen. 2. Onderwijs in liehamelyke oefe- ning. Beide ouderweden zullen worden in geleid door den heer Inspecteur van het La ger Onderwijs in de Inspectie Helder. De De R. K. Bouwvakarbeidersbond stek voor, djtt het R. K. Werkliedenverbond, in overleg met de R. K. Kamerfractie, er bij de regeering op aandring-', dat zoo spoedig mo- 'lyk, tot steun aan -Ie groote gezinnen» een ..ijkskindertoeslagfonds in het leven worde vraagd zal worden van Gedeputeerde Sta» ten. Voorzitter deelt mede dat den ge- meente-opzichter over den verbo iw van de School-Kerketaaa geJproken is on deze na dere toelichtingen heeft gegeven. B. en W, gevoelen voor hot groote plan A. In verband mo; eventue-de plannen do Weereschool te aloopen en van de material len aldaar te gebruiken voor den verbouw Gedenksteen ia de boerderij „bet Deutzen Hofje’’ in de Beemster. Gieter werd by de boerderij .Deutaen Hofje”, aan den Nekkerweg, in de Beem ster de gedenksteen onthuld ter nagedachte: nis van Wouter Sluis, die heden honderd jaar geleden in de buurtschap den Hout, gem. Hoogkarspel, geboren werd en later ve le jaren op de boerderij „het Deutzen Hofje”, wefke onder zyn leiding herbouwd werd, ge woond heeft. Het initiatief tot deze huldiging is uitge gaan van den heer D. Brander Tra., oud-di- recteur der zuivelfabriek te Hoogkarspel, en dr. L. T. C. Scbey, rykszuivelconsulent te Hoorn. Teekenend is, dat wel Alle landbouw- vereenigmgen in de provincie N.-HoUand tot het huldigingecomité zyn toegetreden, nJ. de Holl. My. va* I-andbouw, de R.K. Dio cesane Land- en Tuinbouwbond, de laadbou- vereen. „Holl. Noorderkwartier", de beide bonden van zuivelfabrieken, de zul vel com missie, de Prov. Bond van Rundveefokver- eenigingen, de Prov. Regelrngscommissie voor de Veefokkerij, het Texelsch Schapen stamboek, het N.HoIl. Gr. Yorkshire Var- kensstamboek, de proefzuivelboerderfl te Hoorn en de Prov. Commissie uit de Vei lingen in N.-Holl. De gedenksteen die heden onthuld werd, vermeldt het volgende; WOUTER SLUIS geb. 7 November 1827 te Hoogkarspel, overleden 20 Februari 1891 te Bloemen- daal. „Woonde en werkte van 1858 tot 1887 op de«e boerderij. Zijn leven en streven waren met opoffering van eigen belangen geheel gewyd aan den voor uitgang van den landbouw. Als erkenning van zijn groote ver diensten en als hulde aan zyn nagedach tenis is den 7den November 1927 deze gedenksteen geplaatst door de in Noord- Holland werkzame landbouwvereenigin- gen”. De bybehoorende oorkonde luidt als volgt: Oorkonde. Den zevenden November 1927, den dag waarop voor honderd jaar Wouter Sluis te Hoogkarspel werd geboren, werd met toe stemming van de Ridderlijke Dnitsche Orde „Baljje van Utrecht” door een Comité ver tegenwoordigende de in werkzaam zijnde Landbouwvereeniginge de boerderij „het Deutzen Hofje" te Bi ster een gedenksteen geplaatst als hulde aan de nagedachtenis van Wouter Sluis. Van 1858 tot 1887 woonde deze op ge noemde boerderij en werkte gedurende dien tijd vol yver en toewijding aan den vooruit gang van den Landbouw. De gedenksteen werd door het Comité aan de Ridderlijke Duitscbe Orde „Balije van Utrecht” aangeboden, die zich bereid ver klaarde, deze te aanvaarden en voor het in standhouden te zorgen. Waarna deze oorkonde is opgemaakt en geteekend ten dage en jare bovengenoemd. Voor de Ridderlijke Dnitsch Orde Balije van Utrecht: De Landcommandeur A. W. J. J. Baron VAN NAGELL. De Coadjutor A. Baron SLOKT VAN OLDRU1TENBORGH Voor het Comité: De Voorzitter D. DE BOER Dz. De Secretaris Dr, L. T. C. SCHEY. in gewn •'hte.. en ledematen, alsmede hoofd-^n kiespijn, worden zeer snel verdreven door: In buisjes van 75 en 40 ct; proefbuisje 25 et. gemeentebesturen worden uitginoodigd het onderwijzend personeel der ipenbare- en Bijzondere scholen in hun gemeente daarme de in kennis te stellen en te wiHen bevorde ren, dat dit personeel deze vergadering kan bijwonen. Het verleenen van vacantie daaf^- voor is in overeenstemming met den wensch van den Inspecteur. De aanwezigheid van de Wethouders wordt op prys gesteld. Naar aanleiding hiervan moge ik dit op merken: 1. De bedoeling is wel het onderwijs zoo economisch mogclijk in te richten; mij dunkt, dat de schoolbesturen hier ook wel een woordje hebben mee te spreken. Zoo dan al vertegenwoordigers uit die besturen mis schien moeilijk konden uitgenoodigd worden, op hun tegenwoordigheid had als op die der Wethouders prys gesteld kunnen worden. 2. Zuinigheid in beheer is goed en toe te juichen ook in bet schoolwezen, zoolang ten minste een levensbeschouwing, waarop de school steunt, niet in het gedrang komt. Wel nu eenvormigheid van leermethode en leer middelen over geheel de Ijjn en voor alle scholen gezamenlijk is tegen onze katholieke levensbeschouwing en kan door ons Katho lieken onmogelyk aanvaard worden. Binnen het raam eener bepaalde levensbeschouwing druk uitoefenen voor eenvormige methode én eenvormige leermiddelen acht ik uit pedagogisch oogpunt niet aan te bevelen. 3. Wa.t het onderwijs in de lichamelijke oefening betreft, zou ik niet durven zeggen, dat bezuiniging in het spel is; ik geloof dich ter bij de waarheid te zyn, zoo ik beweer, dat men, wat men bij de geestelijke opvoe ding denkt uit te eparen, weer voor de H- chamelyke opvoeding wenscht uit te geven en misschien nog veel meer. Maar dat is de rollen omkeeren! Zeker kent ook onze le vensbeschouwing het adagium „mens sana in corpore sano” een gezonde geest in een gezond lichaam; maar de geest staat in elk geval veel hooger, dan het lichaam. Zoo men dus in de droevige noodzakelijkheid denkt te zyn dejf'igaven tot het uiterste te moeten, besnoeien, dan in geen geval ten koste van den geest, of zooals dat in onze levensbe schouwing heet, van de ziel. U, geachte Redactie, bedankend voor de verleende plaatsruimte verblijf 'h hoogach tend Uw dienstwillige dienaar in XO Pastoor D. DE KOK. Bisschoppelijk Inspecteur L.O. het bericht voorkomende in „De Telegraaf’’ van 4 Nov. j. 1. Dit bericht toch doet ver moeden, dat de heer B. zou hebben bekend corruptieve handelingen te hebben gepleegd. Waar immers de heer v. d. Stel vazi corrup tie beschuldigt, moeten de woorden „Scha- gens directeur bekent” wel worden opgevat a)e een erkenning van schuld. Niets is min der waar. Nimmer heeft de heer B. bekend, dat hy giften heeft aangenomen by leveran ties. Het bewuste bericht komt kennelijk uit den koker van v. d. Stel, zelf, en is geheel in zijn kader. De heer B. wenscht nadrukkeljjk mede te di-elen, dat hy nimmer een dusdanige beken tenis heeft gedaan. Hy heeft slechte toege geven giften te hebben aangenomen, zonder meer. Van benadëeling van de gemeente is nim mer sprake geweest! Hoe wil men hier van corruptie spreken! De heer B. is steeds ge bleven binnen de perken van zijn instructie, on een nadere beschouwing van die instruc tie zou doen zien, dat hier corruptieve han delingen' zyn uitgesloten. Nooit pleegde de heer B. oen strafbare- of zelfs maar laakbars handeling in dit opzicht Met alle kalmte wacht hy het resultaat van de tegen hem ingediende aanklacht af, over tuigd dat hij, zoo al tot vervolging mocht worden overgegaan (hetgeen op goede gron den wordt betwijfeld) geheel vrijuit zal gaan. In geen enkel opzit en hy begrijpt dan feit men hem ten laste legt. Het nemen van giften, zooals de heer B. heeft gedgan, achtte men tot heden laakbaar, laat staan strafbaar. Hy betreurde het dan ook ten zeerste, dat de goocheltoe ren van den heer v. d. St. een dusdanigen In vloed hebben gehad, dat thans zyn naam door het slijk wordt gehaald. Van een „bekentenis” mag hier niet wor den gesproken, omdat hy niets te bekennen had. Wat hy heeft toegegeven, wist men reeds lang, en men heeft zich er nimmer te gen verzet, omdat er niets laakbaars in te zien was? Op welke gronden nu dan wel? De „Tel.” voegt hieraan toe: „Voorloopig handhaven wy ons bericht volkomen; op het oogenblik willen wy den geachten inzender er slechts op wyzen dat de heer Van der Stel indertijd conform den eisch tot 20 maanden gevangenisstraf is ver oordeeld, omdat hfl van een afnemer der gas fabriek te Schoten, waarvan hy directeur was, een gift heeft aangenomen. De officier van justitie motiveerde den «waren eiach met een beroep op de onkreukbaarheid van het Nederlandsche ambtenarendom en de noodzakelijkheid, het geschokte vertrouwen van het publiek te herstellen. Red." De RaadsvacattrreDe heer C. Blaau- boer, opvolger van P. Kramer, die beluikt beeft als lid van den. raad, neemt geen zit ting. Nu volgt no. 5 van de Ifjst van Plaat- aelijk Belang mevr. Beertirg. De corruptie aan de Gasfabriek. Dezer dagen publiceerden wjj een bericht, dat ook Schagen's Gasdlrecteur bij de 'gascorruptie was betrokken. De „Seh. Crt," weet daarover nog het vol gende vertellen: „Ons is bekend, dat de heer Blaeeer bfl het eerste onderzoek van B. en W. pertinent ontkende, ooit eenige gift van welken le verancier ook, te hebben gekregen en ver ontwaardigd alle schuld ontkende. Al heel spoedig ie de heer Blaeser op deee bewering teruggêkomen en heeft erkend een paar maal een couvert met Inhoud te heb ben geaccepteerd van een paar firma’s. In een later verhoor is daarop de beken tenia gevolgd dat ook van een derde firma wel eens een convert met inbond is aange nomen. Vast staat nu, door eigen erkenning van den heer Blaeeer, dat de gasdirecteur van Schagen beeft ontvangen een gift van de fir ma Wilson, de leverancier der gasmeters, van de firma Berghuis, kotenleverancier, en van de firma Gautssch, leverancier der fit tings, enz. Donderdag heeft plaats gehad een confe rentie tueechen B. en W., den heer Van der Stel, de bewuste aanklager, en den heer Blaeeer, waarover wij geen nadere mededee- lingen hebben kunnen krijgen.” Srt. Caecilia. Zondagavond werd in het Brunogebouw de eerste nitvoering in dit sei zoen gegeven. De fanfare St. Caeciliia, gaf onder leiding van haar directeur, den heer P. Kuis uit Caetrienm een zeer goed ge slaagde uitvoering. De zaal was tot in de uiterste boeken gevuld. De voorzitter heette na opening met den Chr. groet in 't bijzonder den WelEerw. Heer Kapelaan hartelijk welkom en wees er verder op, dat dit weder de eerste uitvoering is, nadat de nieuwe kerk in gebruik is geno men en deze zaal niet meer dienst behoeft te doen als noodkapel. De WelEerw. heer Kapelaan heette daar op allen welkom en hoopte, dat allen veel plezier zullen hebben en dat deze uitvoering naar ieders genoegen moge slagen. Verder verontschuldigde spr. den ZeerEerw. Heer Pastoor, die niet aanwezig kon zyn. Hierna werden een viertal nummers onberispelijke wijze uitgevoerd, waarna de voorzitter eenige zeer waardeerende woorden sprak aan het adres van den heer Kuis, die ZAterdag 50 jaar is geworden. Spr. wenschte den heer Kuis hartelyk geluk, waarna de pianist, de heer Swart uit Egmond een lang zal hy leven speelde, waarmede allen harte lijk instemden. Hierna werden eenige mooie voordrach ten door eenige leden der fanfare gegeven. Na nog eenige goed uitgevoerde muziek-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 2