J. ANDIJK. NIEUWE-NIEDORP. URSEM. BLOKKER. UITGEEST. BERGEN. OUDE NIEDORP. MEDEMBLIK. ENKHUIZEN. te voor de nig belangstelling of lezingen, deed heeren de en bouw- den tie. B. en W. stellen voor, dit voor kennisge- Verkoop. Huis, schuur, erf en land, groot 1.19.10 H.A. van den heer Boeyer zyn gekocht door den heer P. Kooi man Rz. alhier. Fubl. verkoop. Notaris van Riemsdijk veilde voor den heer P. Kooyman Hz. 1. Een perc. weiland, aan de Vierhuizensloot, groot 2 H.A. Kooper de heer J. Vriend, alhier voor f 11095. 2. Een pere. weiland groot 1.77 H.A. Knnnpr do heer K. Mantel alhier voor f 9140. ving aan te nemen. De beer Mulder acht een onderzoek gfr wenscht. De heer Lakeman stelt voor, dit in comitt te behandelen, wat wordt aangenomen. Belastingverlaging. De begrooting 1925 wordt aangeboden op een bedrag van f 149.860.41. Kapitaaldienst op f 32.870.51 K. De begrooting ie gebaseerd op 1.7, het was 2.2. zoodat£en verlaging komt van 0.5. Voor bestrating een post van 7500 tegen 1000 Voordracht van B. en W. nopens een te verstrekken voorschot ad f3600 ingevolge de Landarbeiderswet aan J. Bakker Jz. te Zijdewind, voor verkrijging in eigendom van een plaatsje aan de Weel. Besloten het voorschot te verstrekken. Aangehouden voorstel van B. en W. om den wethouder Th. Tromp aan te wijzen als gevolmachtigde voor de verkiezing van Hoofdingelanden en Hoofdingelanden-plaats- vervangers van het Hoogheemraadschap Noord-Hollandsch Noorderkwartier. Hierbij is 4e behandelen een schriftclijk ingediend voorstel van het raadslid J. Ligt- hart om de volmachten voor polderverkiezin- gen en polderbelangen in te trekken. B. en W. deelen mede, dat zy hun aange houden voorstel intrekken en stellen thans voor om de volmacht voor verkiezingen om trent bestuursfuncties in te trekken. De heer Ligthart verklaart, zijn voorstel in te trekken. De heer Wit gaat niet met het thans door B. en W. gedaan voorstel aceoord en vindt dat eene gemeente zich evengoed moet ver tegenwoordigen als een landeigenaar en stelt voor de volmacht voor de verkiezingen omtrent bestuursfuncties te behouden. Dit word door wethouder Tromp ondersteund, doch bij stemming verworpen. Voor dit voorstel stemden Bakker, Tromp en Wit, tegen Kriller, leefhebber,' Ligthart en v. Zoonen. Het voorstel van B. en W. werd daarna geacht te zijn aangenomen. Benoeming van een lid dei^ commissie van uitvoering van den Vleeschkeurings- dienst, kring Barsingerhom, zoomede van ’n plaatsvervangend lid dier commissie, zulks als' gevolg van de nieuwe gerneenschappo* lijke jegeling inzake dien dienst, die met 1 Oct, j.I. in werking s getreden. Het aftre dend lid, de heer B. J. F. Meijer en het al tredend plaatsvervangend lid, de heer Tromp zijn beiden herkiesbaar, worden beiden her kozen, en nemen zulks aan. Nadat nog eenige kleine zaken bij de rondvraag zijn behandeld, wordt de verga dering door den Voorzitter onder dank ge sloten. Onderhandsche verkoop. De landman J. Jes, alhier, heeft het froerenwoonhuis van den heer J. Bakker Az. in het Westeinde on derhands aangekocht. Lezing Glascultuur. Vrijdag 4 November» 1927 was door de afd. Ursem en omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw een lezing aangekondigd in hfet café de Land bouw van den heer J. Mulder over het on derwerp Olascultuur. Daar anders de Ursemeche bevolking wei nig belangstelling toont voor vergaderingen of lezingen, deed het ons dubbel genoegen, dat zooveel menschen gevolg hadden gege ven aan de door bovengenoemde vereeniging gezonden uitnoodiging tot bijwoning. De Voorzitter de neer J. Buis riep een hartelijk welkom toe aan de aanwezigen en in het bijzonder aan den Rykatuinbouwcon- sulent Ir. J. G. Hazeloop, spreker voor dien avond. De heer Buis schetste in groote trekken den tegen woord igen stand van zaken op het ge bied van den tuinbouw en legde vooral den nadruk op het feit, dat men by gelijke land oppervlakte en toenemende bevolking tot meer intensief gebruik van den grond moest overgaan. standplaats Oostwoud werd benoemd de heer Jb. Slegt, agent van politie alhier. Geslaagd. Onze vroegere plaatsgenoot de heer J. P. M. Fluitman slaagde Zaterdag te Den Hagg voor de Acte Wiskunde L. O. Raadsvergadering. De raad dezer ge meente vergadert op Donderdag 10 Nov. as. des middag? te 2 uur ten raadhuize. Opbtengst collecte. De opbrengst, col lecte ten bate van het Tehuis voor alleen staande Blinden te Wolfhezen heeft f 76.05 opgebracht. het vorig jaar. De begrooting gasbedrijf is gebaseerd op vastrecht f 1.2Ó inplaats van f 2.00, alzoo verlaging van 80 cent. Woningbouw. Van den heer P. Koomen een plan voor het houwen van woningen. B. en W. stollen voor 70 pCt. als hypo theek te verstrekken, echter geen premie van f 200 per woning. Weth. Bos verklaart zich ook premie, gezien de woningnood, De heer Mulder wi] liever afwachten wat er komt van de bestaande Woningbouwver- eenig'ng en haar plannen voor f 3.75 per wo ning. Weth. Snel juicht het plan-Koomen toe, gezien den grond welke er bij komt, komen de woningen op f 3.55. U is de eerste 8. D. A. P.-er welke zich hiertegen verzet, De heer Mulder: U weet zeker niet, wat het socialisme is. Waarom heeft de Gemeente het niet met de Woningbouwvereeniging ge probeerd? De heer Koomen zegt, dat het ónmogelijk is woningen te bouwen voor f 3.75 per week. Over het voorstel premie staken de stem men. Vóór de heeren Onel, Boe, Lakeman; tegen Passer, Koojj en Mulder; de heeren Koomen onthielden zich van de stemming. Aan de School met den Bijbel wordt een crediet verleend van f 140 voor meubilair. Goedgevonden wordt grond te verkoopen aan Mej. A. Rood, den heer K. Smit, de com binatie J. v. Riel, P. J. Koomen en L. Jan ten; grond in erfpacht aan P. Schouten Jz. Tot onderwijzer aan den Ontwikkelings cursus wordt benoemd de heer T. Nooitge dacht. Vaststelling subsidie byz. scholen over 1925 goedgekeurd. Voorstel eenige gronden te brengen in het Grondbedrijf. Dit wordt na eenige besprekingen aange nomen. B. en W. vragen machtiging deze gronden publiek te verhuren. Aangenomen. Landbouwtentoonstelling. B. en W. stellen voor f 1006 beeohikbaar te stellen als waar borg. De heer Koosnen acht dit niet te hoog. fteth. Snel zegt, dat de Nieuwstraatbewo- ners reeds voor f 4000 hebben geteekend. 8pr. stelt voor, dat de Gemeente f 1400 geeft. De Voorzitter: We kunnen beter f 2000 geven en dan geqp grond beschikbaar stellen Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. De Voorzitter deelt mede, dat de hee» Best L* I>enoenid als onderwijzer, nu moet er oen wachtgelder benoemd worden. Op voor stel van weth. Snel zal deze zaak eerst on derzocht worden. De heer Mulder stelt voor een onderzoek fn te stellen voor 8 uur winkelsluiting. B. en W. zullen onderzoeken. De heer Mulder vestigt de aandacht op den Centralen Gezondheidsdienst De Voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Lakeman zegt, dat Medemblikker» worden ontslagen en vreemden worden aan genomen, kan er iets gedaan worden? De Voorzitter zegt onderzoek toe. Hierna sluiting. komen tot volle benutting van den bouw grond. Daarna gaf de voorzitter het woord aan den heer Hazeloop. Een korte samenvatting van de lezing laun we thans volgen. Uit de statistiek blijkt, dat Noord- en Zuidholland op het gebied van tuinbouw bo ven aan staan. Noord hólland heeft 22 pCt. meer beteelde op|>ervlakte dan Z.-HoIIand. Wat de fruit teelt betreft staat N. Holland eenigszins ten achu-r. Aan de hand van veilingscijfers kan nog het volgende geconstateerd worden. In 1926 bedroeg de omzet in Z.-Holland 38.9 millioan gulden, z'oodat Zuidholland bij min der grondgebruik in opbrengst N.-Holland ver overtreft. De glaseultpur is hiervan de oorzaak. In 1912 is in Zuidholland een glasopper- vlakto gebruikt van 5.035051 vierk. M., ter wijl dit voor Noordbolland 415910 vierk. M. bedroeg. Het glas blykt dus duidelijk een middel om de opbrengst per H. A. vooruit te bren gen. Aan de hand van gegevens vindt men van 1903 tot 1912 voor teelt onder glas een stijging van 243 pCt. Voorwaar cijfers die Sterk spreken. Wat zijn nu de voordeelen, verbonden aan glascultuur? In de eerste plaats zijn de schommelingen der pryzen van groenten onder glas niet zoo groot. Ten tweede speelt de weersgesteldheid een minder groote rol. Na deze algemeene inlei ding v»lgt een overzicht van de verschillen de wyzen, waarop men glascultuur toepast. Men onderscheidt 2 hoofdvormen van glas- cultuut. 1. in bakken 2. in kassen. De bakken worden weer onderverdeeld in enkele bakken en dubbele. Enkele bakken hebben een en dubbele twee glaszijden. Een voordeel van de enkele bakken is, dat dezo met hun glas in ongeveer zuidelijke richting kunnen opgesteld worden. Zoodoende kun nen zij al het zonlicht opvangen. De dub bele zet men met een glaszijde ongeveer naar het Oosten en met de andere glaszijde naar het westen. Deze eischen minder ma teriaal, terwijl bjj enkele bakken ook meer paden opengehouden moeten worden. Ook worden de bakken wel onderscheiden in los se en vaste. Losse bakken zjjn minder duur en kunnen verplaatst worden. Ije grond verzuurt wel eens en als men dan do bakken zoodanig verplaatst dat de oude paden onder hot glas vallen, dan heeft men op die wjjze een middel, om jwat versche grond onder het glas te krijgen. Ook ligt het voor de hand, dat men bij vaste bakken meer last heeft van plantenziekten eu Insecten, dan de eerste plaats moet rekening gehouden worden hoever we met zulke werken in ver band met de geldmiddelen zullen kunnen komen. Spr. zou graag het beheer der ge meente zoo zuinig mogelyk gevoerd zien. Ook zou spr. gaarne een volgend jaar zien, dat bij de begrooting een staat van schulden wordt gevoegd. De voorzitter zegt, dat liet een somber geluid is, dat de heer van Zoonen doet hoo- ren, waar hij uiting geeft aan zijne meening, dat de gemeentefinananciën niet rooskleurig zjjn. Het komt me voor, aldus spr., dat van Zoonen zich als bezuinigingen postel opwerpt maar, om nu maar uit enkele dingen in de begrooting te distilleefen, dat het gemeen tebeleid niet goed is en daar komt het ten slotte toch op aan dat is niet prettig. De Voorzitter toont aan, dat de gemeente, ook aan het Central Bureau van de Statis tiek heusch, financieel, geen slecht figuur maakt. De gemeentebegrooting komt vervolgens in behandeling. De heer van Zoonen heeft principieel be zwaar tegen dezen post van f 25 aan de Bijz. Vrfjw. Landstorm, en vindt -het over bodig in ons land om een Byz. Vrijw. Land storm te hebben. Onlusten en revolutie zul len hier wol niet te wachten zjjn. Spr. is tegen eiken vorm van'lhilitairisme, ook te gen den vorm: landstorm. Spr. bindt het on geoorloofd het eene deel der bevolking tegen het andere deel te wapenen. De gevaVen daarvan zijn volgens spr. niet te overzien en deze instelling is er niet om de demo cratie te beschermen en kan een gevaar voor de democratie zyn an leiden tot racisme. De ze instelling bestaat uit personen, die de hui dige regeering willen handhaven. Als er een andere regeering kwam zou er het gevaar wezen, dat de vrijwillige Landstorm wordt gebruikt tegen die nieuwe regeering. De Voorzitter zegt in zijn antwoord, dat de heer van Zoonen een principieel debat in vet, ief^ wat spr. wel had verwacht van hem als lid van de S.D.A.P. Een bezwaar tegen den ifttgaafpost vanuit zijn stand punt bezien kan spr. zich indenken. Ons motief van deze post is intusschen, dat de Bijz. Vrijw. Landstorm er is, om re volutie te voorkomen of te onderdrukken en dan zdu de instelling zoowel preventief als reclassief kunnen werken. En zoolang het revolutiegevaar nog steeds niet te ontken nen is, heeft de I.andstorm recht van be staan en behoort zy door het wettig gezag te worden gesteund. Zoo lang de S.D.A.P. zich op revoluti^iair standpunt stelt, zoo lang is er reden om do Landstorm te steu nen. Nu zei de heer van Zoonen wel, dat de Landstorm is tegen de democratie, maar met die redeneering ben ik, aldus de voorzitter, het niet eens. Van Zoonen zei, dat de Land storm niet democratisch gezind ie, wat ik niet onderschrijf, want do Landstorm telt er velen, die zich rekenen te behooren tot de democratie. Maar zy kunnen ook heel goed democra tisch zjjn, al zullen zij de huidige regeering behouden. Revolutie, we hebben gezien hoe ze plot seling in Oostenrjjk’s hoofdstad Weenen zich Openbaarde en ze zou ook voor Nederland niet denkbeeldig zijn. De propaganda van uit Moskou, de Communistische agitatie en dergelijke, zoolang die er zijn, zoolang is er sprake van revolutiegevaar. Daartegen moet men zich wapenen. De ondervinding leert, dat een revolutie plotseling kan uit breken. Zoolang als- het Communisme voort gaat om te trachten het wettig gezag weg te werken, zoolang de S.D.A.P. zich stelt op revolutionair standpunt en den klasse- etrijd predikt, zoolang Is er reden voor het wettig gezag en te trachten revolutie te voorkomen en te onderdrukken en dus den Landstorm te steunen. De Communisten zeggen anti-niilitairist te zijn. Maar in Rusland heerscht het grootste militairieme wat er bestaat. Zoolang zoo iets voorkomt, zoolang is het goed, dat het wet tig gezag zich wapent tegen revolutie. Spr. stelt voor, den post te handhaven en wil hier geen machtsvertoon te pas bren gen, al is het wel te veronderstellen, dat de raad bij meerderheid van stemmen eveneens dezen post zal willen handhaven, maar waar de heer Van Zoonen het debat- principieel heeft ingezet, heb ik, aldue spr. principieel willen antwotgden. x Na eenige re- en dupliek sluit voorzitter ten slotte het debat en dankt den heer van Zoonen voor dit principieel debat, dat op Itangenamen toonXgevoerd is kunnen wor den. Het voorstel van Zoonen tot schrappen van den besproken post wordt door den heer Kriller ondersteunt en daarna in stemming gebracht. Voor van Zoonen, Kriller en Liefhebber. Tegen Bakker, Ligthart, Tromp en Wit. Alzoo verworpen. f Bjj de begrooting, waar deze ten slotte In ontvangsten en uitgaven postgewijze is be handeld, komt voorts nog aan de orde: een voorstel van B. en W. ter zake de beharding van den Reiderweg en de verbreeding van den Oude Niodorperweg. Na toelichting door den voorzitter en uit gebreide bespreking wordt algemeen goeii ge vonden om op dit voorstel van B. en W. in te gaan, terwijl nadere uitlegging om trent deze werken alsnog van den Provin cialen Waterstaat zal worden ingewacht en als teekening en begrooting daaromtrent zullen zjjn ingekomen zal nader op dit on-' derweFp worden teruggekomen. De begrooting wordt daarna algemeen goedgevonden op een eindcijfer in Ontv. en uitg. aangevoerden f 37906.54 voor ge wonen dienst en f 25015.85 voor den kapi- taalsdienst. Voorstel van B. en W. om hun college ’n crediet te verleenen van f 400 voor de ver warming door middel van gas van het lo kaal der laagste klassen der O.L. School te Oude Niedbrp, ondei daarbij te stellen voor waarden. Na eenige bespreking aldus besloten. Voorstel van B. en W. om eenige pcrcce- len weiland bij de eerstkomende verhuring te bestemmen als cultuurgrond. Ook dit Bevolking. Ingekomen personen. J. dv Kroon en gezin van Leiden. J. Noordetrand en echtg. van Bloemendaal. W. J. van Rut- ten en gezin van Rotterdam. J. Heyne van Assendelft. A. M. Vrouwe van Beverwijk. Ph. van Bakkum en gezin van Haarlem. Th. J. Wille mee van N oord wijk erhout. Vertrokken personen. A. M. Tellerman naar 's Gravenhage. C. Groen en gezin naar Oudorp. IJ. de Jong naar Hilversum. 8. Kooistra naar Leeuwarderadeel. Jan Schaap en gezin naar Westzaan. W. Schmidt en ge zin naar Amsterdam. N. Hille naar Hoorn. A. J. de Ruiter en gezin naar Wormerveer. J. Jongsma naar Wormerveer. J. Acquofl naar München. A. C Schuurman naar Bever wyk. M. Smit naar Alkmaar. H. Schut naai Wormerveer. P en H. Schut naar Zaandam. A. Akkerman naar Krommenie. J. Eppinga naar Edam. W. B. van Elmpt naar Amster dam. M W. Zuurveld en gezin naar Suste ren. H. Bourgonje naar Caetricum. H. de Bie naar Beverwijk. Keuringsdienst. Gedurende de maand October werden door den Konringsdicnêt van vee en vleesch alhier gekeurd: 11 run deren, 2 vette kalveren; 2 nuchtere kalve ren, 8 schapen, 43 varkens (boven 60 kg.), 2 varkens (beneden 60 kg.) en 3 speenvar kens; voor huisslachting: 2 runderen, 3 var kens, (boven 60 kg.) 3 varkens, (beneden 60 kg.). Ingevoerd vleeeeh en vet 3500 kg. Afgekeurd werd van noodslachting afkom stig een rund en een schaap. Gemeenteraadsvergadering. De raad ver gaderde 5 Nov. j.I. voorm. half 10 onder pre sidium van Burgemeester Meyer, die de ver gadering opende, waarna de notulen werden goedgekeurd. Ingekomen: Schryven van B. en W. van Barsingerhom ten geleide van een afschrift van de be grooting van den Vleeechkeuringsdienst In den kring Barsingerhom, voor bet tjjdvak 1 Oct.31 Dcc. 1927 en 1 Jan.1 Oct. '28. Voor kennisgeving aangenomen. Adres van den heer J. Biersteker te O.Nie- dorp, d.d. 29 Sept. j.I., houdende berzoek om vergunning tot hot aanleggen van een geleiding ten behoeve van een door hem te stichten radio-distributie-onderneming voor O.-Niedorp en Vierlaat. Adres van den heer Kolman te Zijdewind, verzoekendo eenzelfde vergunning voor Zij dewind en ’t Veld. Deze beide adressen wor den ingewilligd onder nader te bepalen voor waarden. omdat die z.-fbk nog aanhangig is by het Rjjk. Aangehouden adres ban den heer C. Koops te N.-Niedorp, verzoekende eenzelfde ver gunning voor O.-Niedorp. wordt afgewezen. Adres van den heer J. Bakker Jz. te Zij dewind,'d.d. 24 October j.I. houdende ver zoek om hem te willen verkoopen een per ceel grond gelegen in de zoogenaamde „Bulleweid” aan de Weel ten behoeve van een plaatsje, als bedoeld bij de I-andarbcl- derswet. Besloten wordt, overeenkomstig een met 4 tegen 8 stemmen aangenomen voorstel ban den heer Van Zoonen om den bedoelden grond tegen f100 per snees aan aanvrager over te doen. Een adres van het bestuur der afd. 't Veld van den R.K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond, houdende verzoek om toe kenning van een subsidie van f 80. B. en W. pdviseeren om het verzoek in te willigen. Algemeen goedgevonden. Schrijven van de Banne O. Nledorp, ver zoekende een jaarlijksche vergoeding van f 10 te willen verleenen voor derving van grasgewas als gevolg van een door het ge meentebestuur op den wegberm bij Blokhui zen geplaatst bord „Standplaats voor woon wagens". B. en W. advlseeren om do bij drage op f5 's jaars te bepalen. Eeen voorstel van den heer Wit om niet» aan de Banne te vergoeden wordt niet on dersteund. B. en W.’s voorstel wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen, waarna geacht wordt te zjjn aangenomen om f 10 aan de Banne te vergoeden. Adres van het Bestuur van den Bond tegen het schenden door vloeken van Gods heiligen Naam houdende verzoek om vast stelling van een vloekverbod. Waar hier reeds zoodanig verbod is ingesteld, wordt dit adres thans als kennisgeving ter zjjde gelegd. Voordracht van B. en W. om voor reke ning der gemeente te nemen 50 pCt. van het gedeelte der kosten van den bouw eener betonnen brug in den Ouden Niedorperweg bij de grensscheiding N.-NiedorpO.-Niedorp Na eenige bespreking wordt het voor tstel in stemming gebracht en met 4 tegen 3 stemmen verwoqten. Voor 't voorstel stemden Tromp, Ligthart en Bakker. In stemming komt daarna een voorstel van den heer Van Zoonen, ondersteund door den heer Liefhebber, om eerst te dezer zake eene gecombineerde vergadering van de raden van Oude- en Nieuwe Niedorp te hou den. Dit wordt met op een na algemeene stem men (Wit tegen) aangenomen. Voorstel van B. en W. tot publieke ver huring der aan de gemeente toebehoorende bouwlanden voor het tijdvak van 1 Dec. ’27 tot 1 Dec. 1982. Algemeen goedgevonden. Begrooting 1927 wordt goedgevonden. Behandeling gemeentebegrooting dienst J928. Enkele verzoekschriften zyn ingekomen, ate: Van het Witte Kruis om f400 boor wijk verpleging en f 200 voor t.b.c.-bestrijding Van de Schager Handeldryv. en Industr. Middenstandsvereeniging om f 30 subsidie. Van do Vereen, voor Vakonderwijs in W.- Friesland om f10 subsidie. Van do Malaria-commissie, aan wie de ge vraagde bijdrage van 1 cent per* inwoner. Allo subsidies worden toegestaan. De heer Van Zoonen houdt eene beschou wing omtrent de gemeentebegrooting, die «ijns inziens geen gunstig beeld geeft van de geldmiddelen onzer gemeente. Er is f 1500 gezet als vermoedelyk batig saldo 1927. Zekerheid dienaangaande is e^ niet. Als er een belangrijke uitgave komt, dan tou het voordeelig saldo minder zyn. De post belasting op het inkomen daarvan is de raming b'dangrjjk verhoogd en was die vorig jaar f 10.000 tegen thans f13600. De inkomsten uitgesloten zyn niet hoog, pc landbouwende bevolking beeft slechte inkomsten genoten. De post onvoorzien ia slechts f400. Dat is te laag. schikt is. De kosten zyn 450, wenschen dat de gemeente hiervan f 350 betaald. De Voorzitter zegt, dat hierby nog komt ongeveer 100 straatwerk, en stelt voor, dat de gemeente en belanghebbenden iede» 225 zullen betalen. Hot voorstel-B. en W. wordt aangenomen. De bewoners der Pekelharingbaven ver zoeken verbetering der straat. De Voorzitter stelt voor de berm af graven en sintels te doen aanbrengen. De heeren Mulder, Kooy en Lakeman ach ten afdoende voorziening noodig. De heer Passer zegt, dat bij de begrooting een flink bedrag moet worden uitgetrokken voor bestratingen en rioleering, dit is overal onvoldoende. Adres van den Fed. Bond van Overheids personeel te Amsterdam, inzake gascorrup- warmd door zonlicht, terwyl men de eerste door broeimest verwarmt. Nu laten we nog een voorbeeld volgen van de wy'ze waarop men zyn bakken zou kunnen gebruiken. Zoo- als dat in Zuidholland veel gedaan wordt, zou men reeds in het laatst van September zaad kunnen uitstrooien voor koolplanten, welke we in de bakken laten overwinteren. Ongeveer de 2e helft van October kan men wortelen zaaien. (Het krygen van broeimest wordt hoe langer hoe moeiljjker, zoodat men ertoe overgaat varkensteelt aan de tuinderij te verbinden). Soms plaatst men tusscfaen de wortelen nog een beetje kropsla, tenminste, wanneer er broeimest onder zit. Echter altjjd bloem- koolplanten en wel een ry aan de boven kant der ramen en een rij lange de onderzijde, zoodanig dat over de breedte van twee ra men 5 bloemkoolplanten in iedere rij etaan. Ongeveer half Maart gaat de kropsla eruit en omstreeks half April de wortelen. Half Maart mogen de ramen er al af. Deze gaan naar de komkommers. De bloemkool staat nu in het open veld. De wel wat lang geworden stengels buigt men naar den grond, beurte lings een plant naar links en een naar rechts. De koppen richten zich vanzelf weer op. In Januari maakt néén een warme bak voor het aankweeken van komkommerplantjes. Hier voor maakt men eenT>roeilaag van ongeveer 1 Meter dikte onder een raam (de zooge naamde pittenbak). Geleidelijk (om het broei- proces niet te storen) werkt men er een wei nig grond op tot ongeveer een halve voet. Gun de plantjes groeien, dan verhuizen ze naar de zoogenaamde volgbakken, waar ze meer ruimte krygen. Om de vjjf bakken heeft men een volgbak. De andere vier bak ken noemt men tusschenbakken. Aan het eind van de verplanting staat in iedere bak een komkommernlant. Voor de komkommers heeft men de bakken tot September noodig. Dit is een korte opsomming van hetgeen ,er in een jaar gebeurt met de bakken. Men onderscheidt nu drie soorten groerP tenkassen nl. Komkommerkassen, Tomaten- kassen en Warenhuizen. Voor fruit heeft men nog de druivenkas. De twee eerstgenoemde zyn warme kassen en de. laatste een koude kas. Verder besprak de spreker uitvoerig de inrichting en den bouw van deze kassen. Wat de bouwkosten betreft, dit maakt een groot verschil. Het bouwen van kleine warenhuizen is onvoordeelig. Wat *s nu voordeeliger glas gebruiken in den vorm van warenh^jzen of platglas. By de eerste heeft men le minder grond noodig en geen paden. Een ander voordeel is minder arbeidsleeg! en ten derde kan men zoowel lage als hooge gewassen teelen. De tomaten teelt in warenhuizen is de voornaamste. To maten kunnen niet in bakken geteeld wor den. De uitvoer van tomaten bedroeg in 1926 32000000 K.G. In het voorjaar kan men in de warenhuizen kropsla teelen, dicht by elkaar b.v. 25 onder eeu raam. Het is eea prachtige voorvrucht en in het buiten land veel gevraagd. Men is op tijd klaar nL April en behoeft met de tomatenplanten niet te wachten. In de oudere warenhuizen heeft men nog een andere voorvrucht nL bloem kool. Verder werd nog een belangrijke vraag behandeld nl. of de groenteteelt*in bakken geen bezwaren heeft. Ze zijn er wel doch niet zoo groot of ze zjjn te overwinnen. Een bezwaar ie vooral dat in onzo slooten brak water is. Dit ie het beate te ondervangen door met zorg het terrein uit te kiezen en middelxaa.glaae.ultnur-.nu.kan uwa.. den tagcMuegrend"hrv. 1 of g j,oven den gemiddelden waterstand te gebruiken. Men profiteert dan van het griftidwitbr en in normale zomers heeft men niet te gisten. Als de grond te hoog ligt moet men geen warenhuizen bouwen maar een druivenkas. Een ander bezwaar ie dat men veel kapitaal noodig heeft maar spr. toonde met voor beelden aan, dat het fendabel is. De opbrengst bedraagt per raam f 8. dus voor 1000 ramen f 3000.met een rond oppervlakte van 12 Are. Stel nu daartegen over een bedryf van 2 HA. dan kost het eer ste compleet f 6000.en het andere f 8000. Bij glakcultuur heeft men niet veel arbeids loon, niet zooveel bemesting en zaaizaad noodig. Rekent men nu het geld tegen 5 pCt. dan heeft men jaarlyks noodig f 800.plus f 300, afschrijving totaal f 600.en wan neer men 2 H.A. land huurt bedragen de uit gaven al f 500. Spreker besloot zyn rede met den wensch, dat hier in Noord-Holland evenals in Zuidholland de glascultuur zal bevorderd worden in het belang van den tuinder. Daarna sprak de voorzitter het slotwoord, wees op de groote voordeelen, die verbonden waren aan het lidmaatschap van de Hollandsehe maaWhappij van Landbouw, wat de afdeeling Ursem steeds voor zyn le den doet, wekte de aanwezigen op tot aan sluiting en deelde mede dat de afdeeling voornemens is een cursus in glascultuur te doen geven. Spr. twijfelde niet of zeer velen ■zullen dankbaar van deze gelegenheid bruik maken en zich bij den secretaris, heer P. de Ruyter aanmelden. Met het oog op den gevorderden tijd drong spr. op spoedig aanmelden aan dankte verder den gcachten «pr. voor zijn leerzamen avond en slooi de vergadering. Gemeenteraad. De Voorzitter opent dv vergadering en leest verschillende ingekomen stukken, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Inzake den Vleeschkeurings dienst blijkt een tekort te zijn van 20.000. Do lellen achten een toelichting noodig en gewenscht. an do Regeering ingekouM'n bericht, dat geen uitstel wordt verleend voor het 7e leer jaar, zoodat het 7o leerjaar wordt ingevoerd. Ged. Staten berichten, dat het achterstal lige salaris van den Gemeente-Ontvanger op de begrooting 1927 moet gebracht wonden. B. en VV. stellen voor in beroep te gaan, wordt met 6 tegen 1 stem (Mulder) aange nomen. Afwijzend wordt beschikt over een subsl- die-verzoek van de Pluimveetentoonstelling te Hoorn. Van het Hoogheemraadschap bericht, dat ring aan de Westerl en Oosterhaven te ver* Verder spreekt men nog van warme en X Het suppf. kohier Hondenbelasting 1927 wordt daarna vastgesteld op f2.50. Wegverbreeding is wel noodzakelyk, maar is er daarbjj wel genoeg rekening gehouden Rcnoemd. Tot Riiksveldwachter met

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 7