Dagblad Noord-Hflllands^ I BIJL’s SCHOENHANDEL j I Nederlandsehe Landbouwtaak. 1HII DE VINES, Tel. 324 Alkmaar Tweede Blad ZEZZZT adres -• Magdalenenstraat 5 en 8 - Tel. 81 - Alkmaar en Flacons Bleekpoeder uit Giiemisdie Fabriek „Vriesia" VOOR AL UW ALKMAAR. i FRANKENBERG. 15 Bij eiken solieden winkelier verkrijgbaar. MAANDAG 14 NOV. 1927. taebruik IM'fc my, De stadsautobossen. 81 MM Barrett Telmachine Bükantoor Alkmaar: Koninnsstraat hoek Pleterstraat. EFFECTEN - COUPONS - DEPOSITO’S - CREDIETFN. Vergadering van den Raad der gemeente Alkmaar op Donderdag 17 No vember 1927, nam. 1 uur. Z GENDA. V. K. 1.30— 1 45 2.00—2.15 Beurskoersen van 14 November. tOO'l, 175Vf 248 272J4 178-7 1 127 M op 150 148 353*7, kwanten niet 234 w-o nm 60-344 190 ALKMAAR. 66'/, 5 lil' Dubbelsterk Bleek water <le TE WATER. Gistermiddag om 3 uur geraakte de 10- jarige H. Smit, wonende Kenncmersingcl bjj de Voormalige Cadettenschool te water. Zijn 10-jarig vriendje V. Roodenburg. wonende Korenlaan wist hem op het droge JS bren gen. MARIAVEREEN1G1NG. Dinsdagmorgen te 7 uur H. Mie in de St. Dominicuskerk, voor het overleden lid mej. Ibinkv. d. Park 243'/, 4 60 36 H 329 353 «7M 14044 81 1U0 482M 250 800 - 798)4 410M 233 375 527 460'/. 482 44 252H 179 184J4 806 414 30344 128 27344 177 175 529 46144 48444 4 25244 -OM 316V. 237-M 251M 178 16444 4 804-2 418-4 3157,-4M 285 249M 268 LATEN WIJ U EENS DE DEMONSTREEREN. Het geeft U geen verplichting tot koopen. het zal 81 ICO 198)4 132 222'/. 19644 4 37/, 317»/. 237 25844 370 12»/.. 229)4 885 310 1657. 207*/, 331 35544—5 der O. ins Philips 63 13144 189 65 5 274','. 177-844 176 1 100' 100»', 104,I, 2I8-7»Z, 455-5 373*,- WINTERARTIKELEN .97 137»/, STAATSLEENINGEN 434 Nederland 1917 5 idem 1919 6 idem 1923 6 Ned. IndiP 1923 BANK INSTELLINGEN Koloniale Bank Indische Bank Handel Mpjj INDÜSTR. OND. BINNENLAND Jurgei Oude Nederl. Kunstzijde INDÜSTR. OND. BUITENLAND Anaconda Steel comm' CULTUUR MAATSCHAPPIJEN Cultuur Vorstenlanden Dito Actions H. V. A Java Cnltnnr Ned. Ind. Suiker Unie Poerworedjo MIJNEN Rndjang Lebong PETROLEUM Dordtsche Petroleum Kon. Ned Petroleum Steaua Romans RUBRER-MAATSCHAPPTJEN Am«t Rubber Bandar Rnbber M Deli Bat Rubber Indische Rubber Intercontin. Rubber Lampong Sumatra Rubber Oost-Ja va Rubber Serhadjadi Silan Vico’s SCHEEPVAARTEN Holl. Amer. L(jn Kon. Boot Stoomvaart Mij. „Nederland” Niev. Goudriaan Paketvaart Scheepvaart Unie Marine Common. Marine Preferent TABAKKEN Deli Batavia Deli-MaatschappQ Senembah Oostkust AMER SPOORWEGEN Erie Spoor - Southern Rails Union Pacific Wabash. Railway - PROLONGATIE 379, EEN EN TWINTIGSTE JAARGANG Het is aan personen, die den leeftyd van i 18 jaar nog niet bereikt hebben verboden aanwezigheid van jeugdige personen lokalen, waar gedanst wordt, voorts kleine redactiewijziging aan te brengen art. 137 door het woord „danspartij” te SL Nicolaasmarkt In de Algemeene Politieverordening ko men eenige algemeene bepalingen voor; welke toepasselijk zijn voor alle markten. Deze bepalingen gelden nog niet voor d< St. Nicolaasmarkt. B. en W. stellen daar om voor, de St. Nicolaasmarkt onder d< jaarmarkten op te nemen. Artikel 32 luidt dam 223*/,- 444 306-1 152 253M 204M In verband met het feit, dat, volgens ernstige aankondiging, op morgen (15 No vember) de autobusdienst in werking zou treden, hebben wjj de Z. H. A. M. te Den Haag inlichtingen ingewonnen. lp. onze vraag deelde men ons mede, dat de dienst in ieder geval op morgen nog niet zou kunnen functionneeren, omdat „de zaak nog niet in orde” was. Het zal zaak zijn, dat men nu niet langer traineert, en wel, om den indruk te ver mijden, als zou men indertijd meer beloofd hebben da* men geven kan, en dat men derhalve te lichtvaardig een accoord door de gemeente zoo ernstig opgevat en behandeld gesloten heeft. Zijn er bezwaren om thans den dienst te doen aanvangen wij voor ons zouden b.v. een bezwaar zien in het jaargetijde laat men er dan rond voor uitkomen. Het voortdurend op de lange baan schui ven wekt een onaangenamen indruk en is weinig bevorderlijk voor de sympathie, welke de autobussen van stonde af aan tan héél het publiek zullen moeten ge nieten by de in het voorgaande artikel bedoelde ge legenheden tot dansen aanwezig te zijn. Deze verboden zijn niet van toepassing op gelegenheden tot dansen, gehouden bij uitvoeringen door vereenigingen onder door hem te stellen voorwaarden ontheffing heeft verleend. Bescherming kademuren. Ter bescherming van kademuren, alsmede van bruggen, geven B. en W. in overweging onderstaande strafbepalingen vast te stel len. Het is verboden een vaartuig in de Oude- graoht, de Lindegracht, het Verdronkenoord, de Mieut, bet Luttik Oudorp, de Zjjdani. de Voordam, de Kaarsemakersgraeht, het Afgc- sneden Kanaalvak, het verlengde van de Oudegracht naar het Groot-Noordhollandsch Kanaal, de Schelphoek en de Zandersbuurt voort te bewegen met een grootere snelheid dan van 75 Meter per minuut. in gemeenteyrateren mag de schroef van een vaartuig niet werken op een afstand van minder dan 3 Meter uit den walkant of uit brugbuofdeu. DE RIJKE ARME. Het feit, dat enkele weken geleden l>tj i nend, die ondersteuning van het Burgerlijk A'i!’he«tnur genoot, een klein kapitaaltje gevonden werd, geeft „Kronos" aanleiding i <'r Rijmkroniek van de „Nieuwe Eeuw" het volgende gedichtje te plaatsen: In een Aikmaarsch krot, dat jaren onbewoonbaar was verklaard, leefde een raar stuk eremiet, met vies gezicht en vullen baard. Honger zat-ie daar te lijden of hij armer was dan Job. 's Zondag zelfs at hij slechts schoenzool met gebakken lucht er op. Toen hij dezer dagen ziek werd en naar X gasthuis werd gevoerd bleek dat Meester Hongerlijder Nog zoo slecht niet had geboerd. Immers: haast vierduizend gulden vond men in bet vrekkenkrot! Moest men zulk een rijken schooier niet gauw stoppen in 't cachot? 't Is om argwaan te gaan krijgen voor n’importe wét bedelaar want zij hebben hoogstwaarschijnlijk óók een bom geld bij elkaar. re begrooting v stuur voor 1927 18. Idem inzake verbouwing en verhu ring van het perceel Heiligland nr. 2 (bij lage Nr. 141). 19. Idem betreffende de adressen inzake de vorming van een afzonderlijke commis sie voor ondersteuning van werkloozen en inzake herziening van de uitkeeringen (bij lage Nr. 142). 20. Idem tot aanvulling van de Algemee ne Politieverordening met eene bepaling omtrent de St. Nicolaasmarkt (bijlage Nr. 145) . 21. Idem tot inwilliging van het verzoek van de Vereeniging „Aves” om een subsi die uit de gemeentekas voor een door haar te houden jubileum-pluimvee-tentoonstelling (bijlage Nr. 132). 22. Idem tot wijziging der Verordening tot heffing eener hondenbelasting (bijlage Nr. 137). 23. Idem tot wijziging der verordening, het keuren van Waren (bijlage Nr. 143). 24. Idem tot aanvulling van de Algemeene Politieverordening met eene bepaling tot voorko/ning van beschadiging van kademu ren ent. door motorvaartuigen (bijlage Nr. 146) . LiCHTEN OP. Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en alle andere voertuigen, om half 5 lichten op. KATHOLIEKE JEUGDLECTUUR. Op initiatief van de Vereeniging „St. Jo seph" werd Zaterdag 12 en Zondag 13 No vember in het Gymnastieklokaal van de Sr, Josepbscholen aan de Nieuwlandersingel een tentoonstelling gehouden van Katholieke Jeugdlectuur. Zaterdagmiddag om half drie had in te genwoordigheid van vele onderwijzers en onderwijzeressen van de R. K. scholen te Alkmaar en uit de omgeving, de opening ran deze tentoonstelling plaats, verricht door den hoogeerw. heer E. P. Rcngs, deken van Alkmaar. Na dé opening dezer bijeenkomst met den Ohristelijken groet, uitte de H.E. spreker zjjn vreugde over het veflieugend feit, dat deze tentoonstelling georganiseerd werd, het geen groote reden tot dankbaarheid geeft, omdat het publiek daardoor cens ge toond wordt, welke richting het met de ont spanningslectuur uit moet. Dat de neutrale pers de neutrale krant geweerd moet worden uit het gezin, daarvan is ieder, die er nog een eer instel t, Katholiek genoenei te worden, overtuigd; dat het op het gebied ▼an. boeken-lectuur evenzoo gesteld is, schijnt men nog wel eens te vergeten. Het verstrekken van lectuur, als hier tentoonge steld is, is niet anders, aldus Deken Rengs, dan een geestelijk werk van Barmhartigheid, omdat men daardoor medewerkt aan de Katholieke beschaving, omdat in deze boe ken de motieven van den Katholieken Gods dienst z|jn verwerkt. .Deze boeken plaatsen de kinderen in een milieu, waar ze in thuis hooren. De H.E. spreker brengt dank aan de ini tiatiefnemers, <te Eerw. Broeders en de R. K. /xiekhandelaren, en zegt de uitnoodiging toorts ie het verboden vaartuigen met behulp van windassen of dergelijke werktui gen door de gemeentebruggen te halen. Benoeming onderwijzeres U. L School voor Jongens en Meisjes Ter voorziening in de vacature van on ^derwijzeres aan de U.L. School voor Jon gens en Meisjes, wegens het aan Mejuf frouw J. 'F. J. Dubois als zoodanig verleend eervol ontslag, stellen B. en W in haar plaats voor als onderwijzeres aal die school Mej. M. J. Seat te Bergen, o| wachtgeld gesteld onderwijzeres, thant reeds tijdelijk als zoodanig werkzaam, be houdens geschiktbevinding na geneskundig onderzoek, en het bepalen van den da tune van infunctietreding aan hun college ovet te laten. de afdeeling Alkmaar der A. J. C. om de haar in gebruik gegeven localiteit in de voormalige Ambachtsschool voor eigen rekening te mo gen verbouwen (bijlage Nr. 118). 10. Idem inzake vervolgonderwijs aan de school voor Buitengewoon Lager Onderwijs (bijlage Nr. 124). 11. Idem tot aankoop van een stukje grond gelegen op den hoek van de Steynstraat cn de Costerstraat (bylage Nr. 128). 12. Idem tot oprichting van een wegenteer- distillatie-inrichting bij de Gasfabriek (bjjjlage Nr. 130). 13. Idem tot aankoop en verkoop van grond aan de Zocherstraat (bijlage Nr. 134). 14. Idem tot het verleenen van machtiging tot het doen van af- en overschrijvingen op en het goedkeuren van suppletoirs begrootingen en rekeningen van instellingen en bedrijven, dienst 1926 (bijlage Nr. 185). 15. Idem inzake vermindering der schuld aan de gemeente van de N. V. Exportveiling van Land- en Tuinbouwproducten (bijlage Nr. 136). 16. Idem inzake den aanleg der kade langs de Bleekersloot (bijlage nr. 138). 17. Idem tot goedkeuring eener suppletoi- van het Burgerlijk Armbe- 7 (bijlage Nr. 139). worden nageleefd. Behalve deze aangelegenheid is in Raadsvergaderingen van 17 en 18 Maart 1927 ook ter sprake gekomen de beperking ‘van het aantal dansgelegenheden bij veror dening. Thans zijn door den Burgemeester ingevolge artikel 137 der Algemeene Poli tieverordening (Gemeenteblad nr. 975) een 3-tal danevergunniugen verleend. De Com missie van oordeel, dat deze zaak ook voortaan aan de prudentie van den Burge meester kan worden overgelaten. De burge meester is niet voornemens om uitbreiding aan hot aantal vergunningen te geven, ter wijl hij voor vermindering van dit aantal geen termen aanwezig acht, zoolang het in de localiteiten der zaalhouders behoorlijk toegaat. De commissie stelt diens volgent, voor de Algemeene Politie verordening aan te vulleu met een artikel 138a met betrekking tot de 1 in een in ver vangen door „gedegenheid tot dansen.” Artikel 137a. zal moeten luiden: Onverminderd het bepaalde in het voor gaande artikel is het aan herbergiers verbo den tot de in dat artikel bedoelde gelegen heden tot dansen toe te laten personen, die den leeftijd van 18 jaar nog niet bereikt hebben. voor een oczveK aan ueae tentoonstelling zeer op prijs te hebben gesteld. Voorts wijst Deken Rengs op de gewich tige taak van den onderwjjzer-opvoeder, wiens invloed op het kind zoo groot is, waardoor hij den priester in diens werk zoo’n groote steun kan zijn. Mot den wensoh, dat deze tentooustelling de belangstelling mocht ondervinden, die ze verdiende en een vruchtbaar resultaat mocht opleveren, besloot de H.E. spr. (applaus). De Eerw. Broeder Overste dankte «lei» H.E. Deken voor zijn tegenwoordigheid, welke steeds zeer op prijs wordt gesteld. Hierna ging spr. in het kort geschiedenis van de Katholieke Jeugdlectuur na, hoe in vroeger jaren de jeugd boeken in handen kreeg, die niet voor jeugdlectuur geschikt waren, en hoe nog maar kort geleden drie jaar terug de Kenrraad, waarin zitting hadden vertegenwoordigers van onderwijs congregaties, na ervaren te hebben, hos weinig er nog maar op het gebied vai. jeugxilectuur bestond, zich in verbinding stelde met Katholieke uitgevers, hen wij zende op het uitgebreide terrein, dat nog te bewerken voor hen open lag. Het resultaat hiervan was, dat vele uitgevers het aan durfden, om speciaal Katholieke jeugdboe ken uit te geven. Spr. wees er voorts op, hoe deze lectuur aller belangstelling ver dient en omhet péil nog hooger op te voeren ook noodig heeft. Tenslotte beval spr. de tentoonstelling in aller belangstelling aan. Deken Rengs bracht hierna nog een woord Vm hulde aan de Katholieke Boekhandela ren, den wensch uitende, dat mede met het oog op den komenden St. Nicolaastjjd deze tentoonstelling ook zakelijk voordeel ▼oor hen mocht brengen. Hierna werd de tentoonstelling bezichtigd. De collectie, die op praktische wijze was gerangschikt, was zeer uitgebreid. Voor kinderen van eiken leeftend z0n er geschikte boeken, terwjjl ook rekening Is gehouden met de meer of minder ruimere beurs van den kooper. Wij twijfelen er niet aan of het is velea, die deze tentoonstelling bezochten, gegaan als 't ons ging. Men stond verbaasd over de groote verscheidenheid, welke er thans op het ge bied van jeugdlectuur reeds is. De firma van Putten en Oortmeijer vooral heeft op deze tentoonstelling een mooie collectie goed vermrgdfe boeken. Wil men zijn kinderen voor den komen den St. Nicolaastjjd een nuttig geschenk ge ven, dan kan men niet beter doen, een of meer exemplaren te koopen van de R. K. Jeugdbibliotheek, waardoor men tevens een Katholieke belangenzaak steunt. AANRIJDING. Vanmorgen omstreeks 12 uur had op het Ritsevoort, voor de apotheek van Mevr. Schouten-Óele, een aanrijding plaats tus- schen de tractortram en een paard en wagen van den heer Snel te Limmen. Van den wagen werd het achterstuk iets verbogen, terwijl het paard van schrik het trottoir opvloog. Persoonlijke origelukken ▼oor. BIJLAGEN TOT DEN RAAD. Dansgelegenheden. Het verzoekschrift van F. Stap Jzn. c. s„ d.d. 13 Juli 1927, inzake strafbaarstelling van personen beneden den 18-jarigen leeftijd bij het bezoeken van dansgelegenheden werd in de laatste vergadering van 25 Au gustus j. 1. in handen gesteld van de Com missie voor de strafverordeningen om be richt en raad. Ten aanzien van het onderwerpeljjke adres wenscht deze het volgende op te mer ken. Adressanten kan worden toegegeven, dat er wel eens twjjfel zal bestaan omtrent den leeftijd der bezoekers en bezoeksters, doch in dergelijke gevallen .zyllen de zaal- houders verstandig doen tot niet-toelating te besluiten. De leeftijdsgrens van de personen, welke dansgelegenheden mogen bezoeken, is door den Burgemeester in de vergunningen voor dansen en muziek tot dusverre gesteld op 18 jaar. De commissie voelt, er voorshands weinig voor, nu van ontoelaatbare dingen niet is gebleken, om deze grens hooger te stellen. Voorts zal de sauctie op niet-voldoening aan de voorwaarden door de zaalhouders d. 1. intrekking der vergunning gehand haafd moeten blijven, omdat de controle van de zijde der zaalhouders worden. npt voor de hand, dat het niet doenlijk voor de politie is om regelmatig het publiek, dat de dansgelegenheden be zoekt, te controleeren, nog afgezien van de vraag, of hiervoor altijd het noodige perso neel beschikbaar zoude zijn. Om den zaalhouders tegemoet te komen schijnt het de commissie gewenecht 'daaren boven een strafrechterlijke sanctie vast te stellen tegen te jeugdige bezoekers(sters), die ten onrechte in dansgelegenheden aan wezig zijn. Daaraan zou zü evenwel willen toevoegen een strafbepaling ten opzichte der zaalhou ders, die zoodanige personen toelaten. Op deze wijze i« vrijwel verzekerd, dat v voorschrift omtrent den leeftijd stipt CAFé-RUZIES. Gisteravond is het in de stad tamelijk rumoerig geweest. Allereerst werd politie- assistentie verzocht voor een ruzie in het café van 8. aan de HouttiL Toen de po litie verscheen, was de belhamel echter al verdwenen. Even later werd wederom assistentie verzocht, thans in een logement aan de Keizerstraat. Ook hier was de ruziemaker, de bekende J. de V. bjj de komst der politie reeds vertrokken. Later op den avond is tegen hem op het Voormeer proces-verl>aal opgemaakt ter zake openbare dronkenschap en is hjj over gebracht naar het bureau van politie. DE GEVAARLIJKE ELECTRISCHE STROOM. Toen Zaterdagmiddag de heer A. Kösters Spoorstraat, in de oven van de bakkerij van den heer Narolt, eveneens Spoorstraat, arii lichtpunt moest aanleggen, kwam hü ofschoon de hoofdschakelaar was -om gedraaid, teneinde de stroom af té zeHe» toch met sterken êlectristuien i Stroom is aanraking. tengevolge hij éenigten tijd bewusteloos bleef. Hij heeft echter geen verdere nadeeltge gevolgen van dit onge val ondervonden. EERVOL ONTSLAG. Aan den heer C. de Geus, alhier, is op diens verzoek eervol ontslag verleend, als lid van de commissie van toezicht op de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen, on der <lankze"-ing voor’de als zoodanig be wezen diensten. In zijn plaats is benoemd de heer D. No bel te Beemster. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stuk ken. 2. Benoeming van een lid der Commissie tot wering van schoolverzuim (bijlage Nr. 129). 3. Idem van een onderwijzeres aan de Open bare u. 1. school voor jongens en meisjes (bij lage Nr. 148). 4. Beantwoording der door den heer Van Drunen in de Raadsvergadering van 26 Au gustus jd. gestelde vragen omtrent het aanne- nren van werkkrachten bij den verbouw der voormalige Cadettenschool en in het alge meen omtrent het aannemen van personeel door hoofden van tikken van dienst. 5. Idem der door den heer Veen in de Raadsvergadering van 13 October j.l. gestelde vraag inzake den cursus voor politiepersoneel. 6. Idem der door den lieer Veen in dezelfde Raadsvergaderiiug gestelde vraag betreffende de N. V. Alkmaarscbe Ex|>oi'tveiiing. 7. Idem der door den lieer Weslerhof iu dezelfde Raadsvergadering gestelde vraag be- - treffende georganiseerd overleg voor hel poli tiepersoneel. 8. Voorstel tot hernieuwde vaststelling voorschotten bedoeld in artikel 103 der L. wet-1920, over 1926 en 1927 (bijlage Nr. 107). 9. Idem tot inwilliging vau een verzoek van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1927 | | pagina 8