Laat Uw drukwerk maken op onze, naar de eischen des tijds ingerichte drukkerij, lette afwerking. Billijke prils Drukkerij ONS BLAD'* - Hof 6 ALKMAAR t De Katholieke Radlo-Omroep. PROVINCIAAL NIEUWS. KERK EN SCHOOL. FINANCIEELE RUBRIEK. BURGERIJ «KR STAND KOEDIJK. INGEZONDEN STUKKEN. ORDE DER EE. PP. FRANCI8OAMXN RRESLAU. 7 wijk aaugvnuuucii cu bewaring te Haarlem I I le. 2e. 3e- en jpaar, toon van G. Valk ering I Cath. AUTOBUSCONCESSIES. wer- aan- moet be handelen N. J- van ;uur Rome). regatie gaat over tot TUITJENHORN. Tooneelclub St Jacobus. Zondag en* Dinsdag gaf de tooneelclub St. Jaco bus hare Vastenavond-uitvoeringen. Beide avonden werden ingezet met een kort openingswoord van den heer P. Langedijk, als voorzitter der tooneel- club. Opgevoerd werd „Meneer Klaproos" klucht in drie bedrijven. Er werd schit terend spel geleverd; de rollen werden zeer goed vertolkt. Na dit stuk kregen wij tot slot nog een paar aardige films te zien, welke werden opgeluisterd met piano-muziek van den heer S. Burger- Jammer dat de zaal zoo gering bezet was. Mogen vooral de ge huwden door hun opkomst toonen iets meer sympathie voor de tooneelclub te gevoelen, daar de spelers al hun mogelij ke best doen om ook hun een aangena- men avond te bezorgen. WEERE- Landstorm. Deze week had de goed bezochte jaarvergadering van den Vrijw. Landstorm plaats ten huize van den heer Jn. Opperveld. De secretaris van het landstormvcr- band „West Friesland" reikte een zeven tal mooie prijzen uit. De heer Oolders deelde vervolgens mede, dat a.s. herfst waarschijnlijk 26 of 27 Sept. eeir grootsche nationale feestdag door den Vrijw- Landstorm zal worden gehouden in Den Haag. Hij hoopte, dat uit de af- deeling Weere verscheidenen zouden op trekken naar de residentiestad. Staande de vergadering gaven zich reeds 12 per sonen hiervoor op. Tenslotte zij vermeld, dat tot voorzit ter onzer afdeeling is benoemd de Z.E. heer Pastoor, tot secretaris-penning- meester de heer Joh. van de Wiel, ver der hebben de heeren W. Beemster en N. Blauw zitting m het bestuur- De Eendracht. Woensdag 22 Febr. had de iritkeering plaats aan de leden der fokvereeniging „De Eendracht", die het afgeloopen jaar is geliquideerd. Aan de 47 leden, bezitters van 444 koeien, werd per koe een bedrag uitbe- W. KARDINAAL VAN ROSSOM. De toestand uitstekend. Men seint aan de -,Msb.” uit Rome d. d. 28 dezer; Z. Em. Kardinaal van Roesuni gevoelde zich hedenmorgen zoo goed, dat hij reeds om V^ uur in de kap.M van de kliniek „Quisi- •ana” het H. Misoffei* opdroeg. De doktoren moeten al hun overredings kracht aanwenden, om den Kardinaal te be wegen nog niet de kliniek te verlaten, daar Z. Em. verlangend is zijn geregeld Werk weer te beginnen Ondertrouwd: Pieter Franciscus Antho- nius Rotman, 30 jaren te Alkmaar en Doro thea Cornelia Karels, 24 jaren te Spanbroek onlangs te Alkmaar Overleden: Lijsbeth Koemeeeter, 67 jaren, weduwe van Jacob de Groot. URSEM. Geboren: Geertruida, Petronella, dochter van J. J. Viser en Guurtje Mooy. Clasina Geertruida, dochter van Gerrit Jonker en van Haartje Koelemey. Geertruida Catha rina, dochter van Mvtinue Grooteman en Cornelia Blank. Nicolaas Johannes, zoon van Jacob Teasel en Petronella Nooy. Overleden: Cornelia Kefjzer. veehouder oud 68 iaren echtgenoot van Kaartje Bak ker. HE1LOO. De bouw en woningverordening. In ver band met de te Heiloo gerezen kwestie, waai de gemeenteraad, zooals gemeld, een aanvnl- lende bepaling der bouw- en woningverorde ning heeft vastgesteld, waarbij o.a. wordt voorgeschreven, dat het verboden is. andere dan op een terrein van minstens 5000 M2, ts. bouwen en dat de rooilijn op minstens 20 M. afstand nit den as van den weg moet loepen, kan de ..Tel.” mededeelen, dat de ministei van Arbeid nu aan Ged. Staten van Noord- Holland heeft medeegedeeld, dat, -wanneet deze verordening niet vóór 1 Juli a.s. wordt ingetrokken zfj ter vernietiging aan de Kroon sal worden' voorgedragen, omdat niet aau gronden, buiten een uitbreidingsplan om, een bestemming kan worden gegeven, zooals bij 4e verordening door de gemeente Heöoo is geschied. Vóór 1 April wenscht de regeering te vee- «emen, of de gemeente bereid is daaraan ge* volg te geven. CONFERENTIE VOOR N1ET- KATHOLIEKEN. Men sehrfjft ons uit Beomster: Deze week is onder enorme beangstelling de laatste van de serie conferenties voor niet katholieken door den WelEerw. Pater Sluis gehouden, waarvan wij den inhoud hieron der. verkort, laten volgen: Jesus Christus heeft zich aan de wereld aangediend sis bsv Verlosser en Zaligma ker, als de Weg, de Waarheid en het Leven. Hot verblijf van Christus op aard o was maar tjjdeljjk; om Zijn zending op de wereld te voltooien, heeft Hij een orgaan gesticht om de verlossing op de menschen toe te passen. Had Christus geen organisatie gesticht, toe gerust met het onfeilbaar leergezag, van Ohritus’ verlossings-werk zou geen spoor meer te zien zijn en *de reeds zoo talrijke sy stemen zouden met eene vermeerderd zijn. Sor. zal bewijzen, dat Christus een organi satie heeft gesticht. Eerstens met de woor den: „Gij zijt Petrus en op deze steenrots sal ik mijne kerk bouwen en de poorten der bel zullen haar niet overweldigen. Ik zal de sleutelen geven van het Rtfk der He melen; en wat gij hier op aarde zult gebonden hebben, zal ook in den hemel gebonden zijn en wit gfj op aarde zult ont bonden hebben zal ook in den hemel ontbon den zijn.” Hiermede heeft Christus aan de apostelen en de apostolische opvolgers de macht gegeven om de sacramenten toe te dienen, teneinde de menschen in de vruch ten van Zjjn verlossingswerk te doen leelen. Gaan we die apostolische opvolging van af Petrus na, dan komen we tot Paus Plus XI, zijnde een ononderbroken reeks van pausen, ofwel zichtbare opperhoofden der kerk. De apostolische opvolging toont dus aan, dat de katholieke kerk alleen de ware keek is door Christus gestieht. Nu mag het waar zfjn, dat in den loop der eeuwen veel is geschied wat de toets der cri- tiek niet kon doorstaan, maar dan blijkt hieruit, dat in de katholieke kerk bet God delijk element aanwezig moet z|jn geweest wjjl anders deze kerk nooit sou kunnen blij ven voortbestaan. De bijbel is wel bet woord Gods maar «ij rischt verklaring en wel door een onfeilbaar leergezag. De bijbel is een zeer moeilijk te lezen boek. Slechts na veel studie op gebied van volkenkunde en etnologie ie het noge- Hjk de juiste verklaring van de H. Schrift te geven. Wordt het onfeilbaar leergezag losgela ten. dan geeft elk aan den bijbel een verkla ring. die hem goed dunkt; gevolg hiervan is, dat de meest-tegenstrjjdige leerstellingen op grond van den bijbel den menschen wor den voorgebouden. Spr. besluit zjjn conferentie met den wensch: De vrede van Jesus Christus zjj met u, nu en in eeuwigheid. Hierna bestijgt de ZeerEerw. heer Pastoor den kansel om pater Slugs een woord van dank toe te spreken voor zjjn geestdriftig werken. Pater Sluijs doet dat geheel belan geloos, want als zoon van H. Franciscus, heeft hij een belofte afgelegd van algeheels armoede; een armelijk habijt ie alles wat hij bezit. Spr. spreekt den wensch uit, dat het zaad d. i. het woord Gods, door pater Sluis in aller harten uitgestrooid, moge ontkiemen en rijke vruchten afwerpen. CONGREGATIE DER PRIESTERS VAM r HET H. HART. (Generaal-1 Bovengenoemde uitgifte een er 7 pCt Eerste Hypothecaire 20-Jarige Obligatioleenmg, groot f 275-000, verdeeld in stukken van f 1000, f 500 es f 100, ten behoeve van den bouw der Inter nationale Votiefkerk ter eere van het Aller heiligst Hart van Jezus te Rome. De leening is goedgekeurd door den H. Stoel en door de Italiaansche Regeering in gevolge beschikkinen van 27 April 1927 No. Trustee: N. V. wat rang of een ver- van zijn belangen. b.v. bij het bestuurslid door den R. K. Werkliedenbond afge vaardigd, een wetenschappelijk man bij den vertegenwoordiger van de Katholie ke Universiteit, een vrouw bij de afge vaardigde van den Katholieken Vrou wenbond. Bovendien werd aan de radio luisteraars nog een voorsprong gegeven, doordat zij organisatorisch nog een af zonderlijken vertegenwoordiger konden benoemen in het bestuur. Zoo kon dus de K- R. O. in den vollen zin van het woord het orgaan genoemd worden op tadiogebied van geheel het Katholieke volk, in al zijn geledingen en moest zijn bestuur noodzakelijk bestaan uit vertrouwensmannen, die in staat wa ren de'leiding van den omroep op zich te nemen. Nu spreekt het vanzelf dat dit, wij zul len het hoofdbestuur noemen, zich met den dagelijkschen arbeid niet kon bezig houden, en dus uit z'n midden een ander bestuur koos, dat het werk en de ge- heele uitvoering daarvan op zich moest nemen. Zoo ontstond het dagelijkse!; be stuur van den K. R. O., bestaande uit den eersten en tweeden voorzitter van het hoofdbestuur, aangevuld met pen ningmeester en g^salarieerden secreta ris. Uit den aard der zaak zelf is het duidelijk, dat dit dagelijksch bestuur ge heel en al verantwoordelijk is aan het hoofdbestuur, volgens de bepalingen in Z. D. H. MGR. A J. CALLIER. De toestand van Z. D. H. Mgr. A. J. Cs» -lier, biMcbop van Haarlem blijft dezelfde. EM. PASTOOR H. A. VAN DE LAAR t In den ouderdom van 79 jaren is te Mam tricht overleden de ZeerEerw. Heer H. A van de Laar, emeritus-paetoor van Stevens- weert Henricus, Alpbonsus van de Laar werd geboren te Sittard 29 Mei 1849 en werd priester gewijd 21 Maart 1874. In verband met het verzoek van Kramer te IJmuiden, en Martin C der Wal, directeur van de Ned. Brock way Bus Mij., om de concessie voor een autobuslijn HaarlemBeverwijk van eerstgenoemde in te trekken en aan de Brockway Bus Mij. over te dragen, heb ben Ged. Staten' tot intrekking van de concessie aan N. J. Kramer besloten- Ged. Staten besloten de autobuscoa- cessie van N. A van der HoffvS. Honig en C. van der Oord, te Graft, voor een dienst AlkmaarSpijkerboor, op hun verzoek over te dragen aan N. A- van der Hoff en J. Ton te Graft. taald van f 7.12. Het te verdeelen be drag was in hoofdsom f 3160.09. Nieuwbouw. Ten behoeve van mej. wed. Jn. Konijn zal aan de Abbekerker Veken een boerenstolp worden gebouwd HEEMSKERK. Aangehouden. Door de politie alhier is in samenwerking met de marechaussee en politie te Beverwijk aangehouden en naar het huis van I overgebracht mej. L., thans woonachtig te Beverwijk, als verd .cht van misdrijf art. 251 W. B- v. Strafrecht. Diefstal. Door de politie alhier is R. B. naar het huis van bewaring te Haarlem overgebracht wegens diefstal van aard appelen. Geboorten: Guurtje Cornelia, dochter van Johannes Smit en Cornells Kunst. Hendrik, zoon van Jan Schuur en Cornelia Geertrui da van Dalen. Maarten, zoon van Jan Krap en Alida Schrijver. Alida. Geertruida, doch ter van Nicolaas Zonneveld en Adriana Ma ria van Veen. Joanna, dochter van Johan- - nis Oud en Geertruida de Boer. HARENKARSPEL. Geboren: Petrus, zoon van Pieter Volkers en Alida Koomen. Johannes Petrus, zoon van Johannes Petrus Bakker en Cornelia Brigitta Scholten. Hiltje, dochter van Klaas Kant en Ne,eitje Kuiper. Olof, zoon van Henri de Vries en Maartje Paralberg. Wil lem. toon van. Dirk Bakker en Cornelia Bleeker. Simon, zoon van Klaas de Vet en Trgntje Sjjbrands. Nelly, dochter van Pieter Frans Borst en« Wientje Slot. Nicolaos, zoon ▼an Arie Pankras en Neeltje de Groot. Overleden. Cornelia Blankendaad, oud 18 jaren, ongehudw. Jacobus Spaansen, oud 19 jaren, ongehuwd. LIMMEN. Geboren: Immetje, dochter van D. Mefjer en G Hulst. Martha Maria Geziena, dochter van N de Groot en G. P. Vereteege- Gehuwd: Dirk Albertus Schenner Leentje Blokker. Overleden: Petrus Adrianus Valkering, 1 en Q v»n Wood eren. Guurtje Stierp 71 jaar,'echtg. Alkmaar, 28 Febr. *28. Aan de Redactie van N.-H. Dagblad, Alkmaar. Geachte redactie, In mijn ingezonden stuk van heden komen renisre drukfouten voor. Doordat een regel is weggevallen fe een bepaalde passage on logisch geworden en minder begrijpelijk. Het betreft het volgende: Er staat: „Ds. Baar zal wel medelijden met mij hebben, dat ik hem zoo slecht begrijp, enz. Want hij zegt natuurlijk: wij vallen Uw Kerk aan, niet U. Ds. Baar kan dit wetea, enz.” Dit moet zijn: „Want hij zegt natuurlijk: wij vallen Uw Kerk aan, niet U. Mapr wie de Kerk aanvalt, valt ons aan; wis een vijand ie van de Kerk, is onze vijand. Ds. Baar kan dit wFtcn, enz.,, Beleefd verzoek ik U dit heden alsnog te willen rectificeeren. Bij voorbaat dankend, Hoogachtend, ,i Uw dw, F. BEERENM. OPMEER. Baldadigheid. Door eenige belangheb benden werd bij de politie aangifte ge daan van baldadigheid. De politie stelt een onderzoek in. CASTRICUM. Beëedigd. Voor de arrondissements- recthbank te Alkmaar is Donderdagn-or-. gen beëedigd als 'ambtenaar vin dgn Burgerlijken Stand de heer C. Bregman, alhier. 2464 en 6 Februari 1928. Maatschappij voor Trust- en Administrati»- saken, Amsterdam. oKers van uitifte 98 M, pCt. Deze Votiefkerk, welke met het Interna tionale College en het Generaalshuis óóg complex zal vormen, wordt beschouwd alt eene stichting der geheel Congregatie. Deze leening loopt derhalve ten laste der Gene- raal-procuur als vertegenwoordiger der ge- beele Congregatie, rechtspersoonlijk verte gen woodigd door de Soeietè An. „Pax.” Oe- ze vennootschap is volledig eigendom der Congregatie. De lasten dezer leening zullen dan ook, zoo noodig door alle leden der Congregatie worden gedragen. Bovendien wordt een eerste hypotheek tn guldens verstrekt op terreinen, begrensd door de Viale Mazzini, Vla Monte Zebio, Via Pogdors en Vla Coldflana, ter grootte van Ö707 M2., waarop gebouwd bet Generaals- huis. het College en de crypt der Votiefkerk. De waarde dezer terreinen met de daarop gestichte gebouwen is d.d. 19 Maart 1927, door den Ing. Arch. N-. Villa, ah vertrow wenemans van emittente. geschat og L. 5.089.290.of tegen den huidigen wis selkoers van circa f 670.000.soodat de lening ruimschoots door le hypothecair on derpand gedekt h. (Rechtspersoon: „Kireh. Verein der Schle- sisehen Franziskanerordensprovinz sur Hei ligen Hedwig E. V., zu Carlowite bei Bres lau”). Bovengenoemde orde gaat over tot uitgif te eener 7 pCt. le Hypothee. Obügatieleo- ning per 1947. groot f 290.000. in stukken van f 1000, f 500 en f 100. Gesloten met goedkeuring van den H. Stool te Rome Koers van uitgifte 99K pCt. Trustee: N. V. Maatschappij voor TraM- •n Administratlezaken, Amsterdam. Voor rente en hoofdsom is de SilesteBhe Provincie der Eerw. Paters Franciscanen (Moederhuis te Breslau) met al haar onder- hoorige kloosters (of haar rechtspersoon hier boven genoemd) ten volle aansprak eli$. Bo vendien wordt als meerdere zekerheid roer obligatiehowders een eerste hypotheek op goudbasis gevestigd op de onbelaste onroe rende Mierend ommen van de Orde, welke een waarde vertegenwoordigen van ea. f 1.050.000.zoodat de leening niim 3K maal gedekt is van L. Oornelisse. WINKEL. Geboren: Jannetje, dochter van M. S. Jb. Wit en E. Pater. Overleden: M. Bennemeer oud echtg. van L. Groenewoud. T oud 74 jaar, echtg. van M. Wismetg. BARSINGERHORN. Geboren: Arientje, dochter van E. Slikker en N. Steen. Jan, zoon van P. Brommer en van G. Paarelberg. Thereeia Maria Anna, dochter van E. A. oone en M- A. Cappedjjk. Petronella, dochter van Jt». Vlugt en A. Noordetrand. Ondertrouwd: A. J. Bergman en Wit. Overleden: J. Pik, 26 jaar ongebudw. A. Kaan oud 97 jaar, wed. van D. Kugper. ASSENDELFT. Geboren: Pieter, zoon van Cornells Dun- nebier en Johanna Pot. Klaas, zoon van Al- dert Veenis en Tryntje Veken. Margaretha Johanna, dochter van Adriaan Koning en Geertruida Verhoojjen. Dirk, zoon van Sijbe Djjkstra en Vrouwke SMit. N eelt je, dochter van Pieter Klegn en Elisabeth Maria Koog. Henricus Petrus, zoon van end rik us Petrus Oud en Adriana Antoinetta Catharina Koe horst. Cornells, zoon van Johannes Boon en Dieuwertje Heguen Martinus, zoon van Martinus van Gelderen en Alida van der Eng. Overleden: Jacoba Kroon, oud 76 jaren, weduwe van Simon Vrouwe. Pieter Martinue Stejjn, oud 42 jaren, gehuwd met Maartje de Boer. Frederik Pronk, oud 66 jaren, ge huwd met Guurtje Waagmeester. Johanna Schavemakei, oud. 69 jaren, weduwe van Johannes Gerardus Thorborg. Hendrik Bet- jes, oud 22 jaren, ongehuwd, zoon van Al bertus Franciscus Betjes, overleden en Ant je Velzeboer. ST. MAARTEN. Geboren: Pbillippus, zoon van Gerrit Bos en Geertruida Maria Nap. Pieternella, doch ter van Arie Sijbrands en Trijntje Zeeman. Johannes Oornelis, zoon van Jan Tak en Geertruida Adriana Bakker. Cornelia, doch ter van Jan Rus en Neehje Keizer. Overleden: Jan Tesselaar, oud 81 jaar, weduwnaar van Petronelia van Hanxleden. Dirk Schermerhorn, oud 62 jaren, echtge noot van Maria Waiboer. SPANBROEK. Hoek en Aafje de Wever. Cornelia en Anna Eva, zoon en dochter van Oornelis Jacobus akker en Jacobus Kiripej-. Cornells, zoon van Jacobus Stroet en van Eva Rujjs. de stichtingsacte van den K. R. O- vol komen vastgelegd. Het bezit en t-- zitten een zekere vrijheid van voor den goeden loop der zaken, doch het moet niet alleen rekening en ver antwoording overleggen aan het hoofd bestuur, maar ook van dit college de richtingen ontvangen voor zijn daden voor het heden en de toekomst. Dit dagelijksch bestuur dan stelt, met 'medehulp van verschillende commissies, béstaayide uit vooraanstaande personen op theologisch, kerkhistorisch, religieus, profaan muzikaal en letterkundig gebied enz. de programma's op der uitzendin gen. Het vertegenwoordigt den K. R. O- in en buiten rechten, onderhoudt de rela ties met het zendstation, de overige om roeporganisaties, de regeering, enz.; leidt de propaganda, is behulpzaam bij het oprichten van vereenigingen. orga niseert spreekbeurten, voert de admini stratie, correspondentie en boekhou ding. Hieronder laten wij nu volgen de na men der organisaties, wélke de afge vaardigden in ons hoofdbestuur benoe men benevens hunne namen: De Ned. Bond van Katholieke Radio- vereenigingen, M. J. v. d. Biggelaar, tevens vice-voorzitter. De Katholieke Staatspartij, Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. De Senaat der R. K. Universiteit te Nijmegen, Dr. Gerard Brom. De Algem. R. K. Werkgeversvereeni- ging. Mr. F- Houben. De Hanze, Bond van R. K. V. van den Handeldr en Industr. Middenstand, Mr. J. van Hellenberg-Hubar. Het R. K. Werkliedenverbond, A. de Bruin. De R. K. B°eren- eri Tuindersbond, Rector J- P. J. Kok,. De Federatie van Dioc. R. K. Vrou wenbonden in Nederland, Mevr. F. Steenberghe-Engering. De Apologetische Vereeniging Petrus Canisius, Prof. J. D- J. Aengenent. De Ned. St. Gregorius Vereeniging, J. C. W. van de Wiel, priester. De Ned- Kath. Journalisten Vereen., W. Galesloot Czn. C. H- Twaalfhoven, thesaurier Geestelijk Adviseur der stichting, Pastoor Dr. W. J. G- v. Koe ver den. Secretaris der stichting, P. A. M. Speet. Voorzitter der stichting, L. H- Perquin O.P. Uit het medegedeelde volgt, dat het z.g.n. dagelijksch bestuur bestaaf uit de volgende heeren: L. H. Perquin, Voorzitter. M. J. v. d. Bi'ggelaar, onder-voorz. C. H. Twaalfhoven, penningm. P. A. M. Speet, secretaris. Dit bestuur heeft zijn kantoor te Am sterdam, Heerengracht 46, waar ook de groote en kleine studio van den K. R. O. gevestigd zijn. Aldaar kan men zich opgeven als lid of als donateur voor f 5 of f 10 per jaar en meer. Nu gisteren, de wet tot voorloopige regeling der radio In de Tweede Kamer aan de orde is gekomen, kan het z'n nut hebben voo’ onze luisteraars nog eens uit te leggen op welke wijze de.KRO. is samengesteld ep werkt. De opdracht door den Aartsbisschop van Utrecht namens de Bisschoppen V^n Nederland aan professor Dr. W. varf^, Koeverden gegeven, was van de volgen de strekking: De K. R. O. zou moeten zijn een Stich ting, geen vereeniging. Een stichting om een stabiel bestuur te verkrijgen; geen vereeniging, om dat bestuur niet afhan kelijk te maken van eenig -wisselvallig kiesstelsel, wat een cultureele stichting trouwens niet zijn mag- Als stichting dus, die geheel de Ka tholieke cultuur moest uitzenden, moest het bestuur behalve stabiliteit noodza kelijk drie eigenschappen hebben. het moest ons volk in zijn groote lijnen vertegenwoordigen. het moest samengesteld zijn uit vooraanstaande mannen, die ge schikt geacht konden worden de leiding te geven. het moest gelegenheid geven voor den luisteraar zijn verlan gens kenbaar te maken. Welnu deze drie eigenschappen den volgender wijze in het bestuur gebracht. Men ging hiervan uit, dat de groote standsorganisaties met die op godsdien stig en wetenschappelijk gebied samen ons volk vertegenwoordigen Door nu aan deze organisaties het recht te ver- leenen een afgevaardigde voor het be stuur te kunnen benoemen, was men verzekerd daarin vooraanstaande per soonlijkheden te krijgen. En ten slotte vond iedere luisteraar van stand ook in die bestuursleden tegenwoordiger Een arbeider 74 jaar, K. de Joagh

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 6