I Laat Uw drukwerk maken op onze, naar de eischen des tijds ingerichte drukkerij. Kefte afwerking. Billijke pr;{3 Drukkerij - Hof 6 ALKMAAR RECHTZAKEN. >1 HANDELEN MARKT Verspreide Berichten. HOE MEN EEN RIJK HEERSCHAP WORDT. BUITENLAND. *0 er en ge- >de» II WW hui- de het ren f 4f 7. Appelen f 7f 13. Roode kool f 20—f 25. Gele kool f 10—f 18. Poeteteta f 7f 12. Uien f 6f 7. ZWAAG, 1$ Maart. Spinaxie f 12—f 16. Witlof f 16—f 20. Pe- =T ONS BLAD” U Houdt |e niet aan auto** of voertuigen vast Nog vele fietsers huldigen de onheb belijke en gevaarlijke gewoonte zich door motor- en andere rijtuigen te laten voorttrekken. Dit is echter niet alleen bij plaatselijke verordening, doch ook bij de motor- en rijwiel wet verboden. Wie zich dus aan deze overtreding schuldig maakt, ondergaat dan evenals den tim merman J. K. uit Limmen en wordt als hij tot f 5 boete of 3 dagen veroordeeld. Het achterdeel van rijn overlandje niet verlicht. De 38-jarige veehouder Corn. W. uit Oudendijk, zou, volgens procesverbaal van den agent Dalenberg in de Lange- straat te Alkmaar, om 7-30 uur n.m. heb ben gereden, terwijl het achterlicht van zijn karretje was gedoofd. De verdachte echter acht het niet mogelijk, dat dit uur juist kan zijn. Toen hij door Alkmaar reed was het 8.30. Ten einde nu te veri* ficeeren of Dalenberg's klokje soms in de war was, wordt de zaak a.s. week verder behandeld. OBDA.M, 16 Maart. „De Tuinbouw.’’ 5500 K.G. roode kool f 24.40—27.20» 14000 K.G. gele kool f 10.70—15-60 Hoe men «“en jaar lang weelderig kan le ven van niets, is bewezen door Max Keilen- t>acb, een heerschap dat de politie in zijn prachtige woning m een der Berlijnsebe voor steden heeft gevat. Keilenbacli heeft volgens do politie al achttien maal „gezeten”, waarbij verschei dene veroordeelingen tot dwangarbeid wa ren. Zonder een pfennnig kapitaal wist hij en aantal huizen en kuMerqm te bemachtigen. Hij bekende zijn woning te hebben gekregen in ruil voor niets anders da.i een waar-le- loozen wissel. Hij had met het huis ook do meubelen ov< rgenomen en kwam aan co i- tanten door onverwijld een deel van den in boedel, waaronder prachtige gobelins, te verkoopen. Amerikaansche liefhebbers be taalden er groote sommen voor. Op dezelfde w" Geen straf toegepast. De heer J. C. W., directeur van het Victoriatheater te Alkmaar, heeft op een keuringsavond een jongmenseb be neden den leeftijd van 18 jaar toegela ten en staat nu ter zake dit feit terecht. De heer W. zegt, niet te hebben gewe ten de aanwezigheid van dezen minder jarigen in zijn theater. Hij vraagt iede* bezoeker of bezoekster onftrent wie hij in twijfel verkeert, pertiment naar den leeftijd en bij de toegangen tot de zalen vraagt zijn bediende dit nog eens. De Kantonrechter kent toevallig den jongen waartrn het gaat. Het is al een kerel als een boom. De ambtenaar is in dit geval overtuigd van de goede trouw van den bioscoopexploitant en vordert f 2 boete of 2 dagen Door den Kantonrechter wordt reke ning gehouden met de moeilijkheden in een dergelijk dubv'tts geval en hij maakt gebruik van «irn bevoegdheid geen straf toe te passen. DE SOVJETS EN DE BOEREN. De landbouwers blijven weigerachtig hun graan te leveren. In verband met <lo houding der regeering WARMENHUIZEN, 16 Maart. Roode kool f 25.6Ó—27.70; 2e soort f 21.40 f 26.40; gele kool f 8.80-17.00; 2e soort f 7.10—11.80; witte kool f 55.90; 2e soort f 2.504.30. gewone uien f 17.2017.50; grove uien f 17; peen f 1330; Kleine pee» f 9.60 per 100 K.G. Het arbeidslijstje was foutief De bakker P. P. B., te Limmen, lie! in zijn bakkerij 'n knecht deeg bereiden, terwijl aan den wand een lijst prijkte, die onjuist was ingevuld, wat betreft den duur der werktijden. Zoo’n ongeregeld heid kan in een geordende staat niet worden geduld en der hal vp werd heden dezen nonchalanten voedéraar van het timmer mensebdom tot f 7 boete of 7 da gen veroordeeld. ALKMAAR, 16 Maart. Exportveiling. Gele kool f 13.30—1530 per 100 K.G.; prei f 16.40-25.40: raapstelen f 3.20—4.50; ra dijs f 6.50—7.10, alles per 100 bos; roodo kool f 26.40—27.60 per 100 K.G.; spinazie f 1.591.75 per bak; spruiten f 38—43; uien f 17.10—19.80; witlof 1 f 24—28; Mem H f 18—22, per 100 K.G. Let op of je achterlicht wel brandt. De jeugdige timmerman E. Th. v. L. uit Alkmaar, verzuimde in den avond van 27 Febr. zich te verwissen of het roode achterlicht van zijn motorrijtuig wel brandde. Öit was echter niet in orde, welk gebrek aan wetteTijk voorgeschre ven* illuminatie hen heden op f 5 boete of 5 dagen kwam te staan. er niets vermist, en alle deuren en venster» stonden open, zooals zij het al die jaren, dag en nacht, hadden gedaan. Bij na<ier onderzoek vond men in de lade van een waschtafel een testament, waarbij de overledene haar geheele bezit van circa een ton aan de gemeente Madioen vermaakt had. Ouder welke merkwaardige voorwaarden echter! De genif-ente moest zorg dragen voor do begrafenis en alle leden van den gemeen teraad moesten de doode naar bet graf vol gen. Op de plaats van het vervallen, wild- omv.oekerde huis moet een schouwburg wor den gebouwd, waarin een gedenkplaats moet worden aangebraebt met bet levensgroot portret van de schenkster. De kosten van het schouwburgbedrjjf moeten bestreden worden uit de inkomsten en uit de opbrengst van en ander perceel, dat zij eveneens aan de gemeente heeft vermaakt. Verder moet do gemeente een grafsteen oprichten op het ragf van de moeder van de overledene. De gemeenteraad van Madioen beeft in principe do nalatenschap en de daaraan vet* bonden voor waarden aanvaard. En dezo week zag men de voltallige leden v;.n den gemeenteraad den graf stoet van de zonder, linge, eenzame vrouw volgen. boeren. Hoe lang zal hij het volhouden? HET DOODZWIJGEN OM MEXICO. Waarom dat?. Van kath. zijde ontvangen wc de volgen de verklaring van de liardnekkingheid, waarmee de groote wereldpers (die nagenoeg zonder uitzondering in kapitalistische han den zit) het stilzwijgen over de Calles-gnt- welen in Mexico bewaart. Wc zijn overtuigd, dat het maar een deel van de ware oorzaak is. dat hier wordt aan gevoerd, maar achten de mededeelpig toch belangrijk genoeg om ze hier weer te geven. Ze belicht althans één kant van het gekon- die manier wist hij steeds weer perceelen in handen te krijgen. Hij was een royaal gastheer en fecstgezel- schappen van twintig personen waren in den huizo Keiïenbach een vaak voorkomend ver schijnsel. Maar toen de eerste wissel aange boden word, kwam de ongelukkige verkoo- per aldra tot de ervaring, dat de betrokken» niets wist van •■en criditeur Keiïenbach, dl» op hem een wiseei kon trekken, terwijl do teekenaars medeplichtigen van den oplich ter bleken te ziju. Naar verluidt beloopen de flesscbentrek- kerijen van den heer Keiïenbach minstens LOOO.OOO mark, UIT HET RAAM GESPRONGEN. Bij een brand in Nottingham zijn 3 men- sehen omgekomen. De brand was plotseling uitgehroken toen de Inwoner» van bet buis, een echtpaar en een meisje van 22 jaar, het vuur bemerkten, konden zij niet meer uit de kamers wegkomen. Ze zijn toen achtereen volgens alle 3 uit het raam gesprongen. Do 2 vrouwen vielen op den grond en waren vrijwel oogenblikkelijk do<xl, hoewel één del omstanders hun val nog had pogen te bro ken. Hij werd ’daarbij zelfs nog ernstig ge- wond. 1 Toen tie man uit het raam sprong, wegge dreven door den rook, hield men een kleed op, maar hij sprong verkeerd en kwam op den rand vap het kleed terecht, zoodat hij ook zoo ernstig gewond werd, dat bij spoe dig overleed. Do brandweer arriveerde pa* toen de 3 slachtoffers den geest gegeven hadden. ACHT DAGEN OP IJSSCHOTSEN. Avontuur van drie vliegers. Sedert 17 Februari was van den luchtver- kenningsdienst op Labrador een vliegtuig vermist, dat de ijs-toestanden langs de kust moest waarnemen. De bemanning bestond uit vlieg-offieier A. I^wis, viieg-sergeant Terry en een eskiiuo-gids Bobby. De dagen verliepen zonder bericht, zoodat do kame raden hen als verloren beschouwden. Wie beschrijft hun verbazing en vreugde, toen ze in den nacht van Donderdag 1 Maart gewekt werden door kloppen op de deur en de ver misten gezond en we] voor hen stonden? Ziehier het eenvoudige verbaal van hun avontuur. Op 60. mijl afstand van de kust van Labrador moesten ze een noodlanding op een groot ijsveld maken. De vliegmachine was onbruikbaar geworden, een gebroken Schroef en beschadigde ski's, zoodat ze moes ten trachten, te voet de kust te bereiken. De eerste dag bracht hen aan den rand van de open zee. Het weer klaarde wat op, zoodat ze richting konden nemen, waarbij zo be merkten, dat ze Oostelqk in plaats van Westelijk waren gegaan. Zo keerden op hun schreden terug en bereikten na zeven dagen de Labrador kust bij Kamoktorvik. Daar ont moetten ze een Eskimo-jarger. die hen in vier dagen in Noordelijke richting voerde naar hun kamp bij Port Burwell. Tijdens hun tocht over de ijsschotsen ge bruikten ze eerst oen luchtvlot, om van ijs veld tot ijsveld te komen, maar ongelukkig verloor de E.-kiino-gids dit vervoermiddel. De roerspanen eehter werden gered en toen moesten kleine ijsschotsen dienst doen al’ vlot. Een deel der noodvoeding raakten ze ook kwijt, zoodat ze de laatste dagen zich moesten voeden met rauw walrussenvleftch, geschoten door Bobby met een klein geweer. Alle drie kwamen gezoud aan en hun ont snapping aan den dood A roorzaakte grooto vreugde in liet hoof dkwift tier van den vlieg- ■lienst te Ottowa. DE SCHAT VAN DEN DOODE. Ieder Kerstfeest in Spanje beeft zijn groo te loterij. En iedere leterq heeft baar Gordo” 1 haar „dikke”, we zouden zeggen, haar „hoofdprijs”. Een hoofdprijs van eenige mil- lioenen peseta’s. De trekking is elk jaar op den 22stcn De cember. Op den 21sten December was me neer X. burger van Barcelona, gestorven. Nauwelijks was zijl. stoffelijk omhulsel aan den schoot der aarde toevertrouwd, of door de stad ging, als een loopend vuurtje bet gerucht, <lat ditmaal „een burger”’ in Barcelona, den hoofdprijs had getrokken. En daal ieder burger te Barcelona speelt, keek zoowat iedereen de trekkingslqst iu. Slechts één vrouw, een burgeres deed het niet. Het was de weduwe van meneer X. De smart om baar verlies drukte haar te zeer om zieh met dergelijke stoffelijke aangele genheden te bemoeien. Zoo vertiepen eenige droerige dagen, tot zij, bq het schoonmaken en bij het doorzoe ken in-*wat haar „kostwinner" haar l>ad na gelaten, itn lijst van de nummers der door hem gekochte loten vond Eu ze schrok ervaif. 39002? Was dat niet bet nnmm.-r. waarop de hoofdprijs van 3 mil- iioen gevallen» was? Maar waar waren de loten? Zij zucht en zocht, maar vond niets. Tven viel bet baar ten slotte in. dat men van Rusland, met name van Stalin, in het agrarische vraagstuk, waarbij men ondanks de groote ecónomsche moeilijkheden beslo ten heeft tegen boeren die hun graan niet in leveren, te- bljjven optreden, is van belang, wat de Times uit Riga verryemt. Uit het be richt blijkt, dat er een groep in de regeering i«, aan het hoofd waarvan Rykof en Kalinin staan, die tegen dit doordrijven bezwaat hebben. Zq zijn vooral gekant tegen het hardvochtig optreden tegen de eenigsxin» welvarende boeren (de Koelaki) tegen de verbooging der landltouwltelastiugeu, tegen de herleving van de plannen van een col lectief economisch systeem in de dorpen in te van het oogenbiik had zij er niet aan ge dacht wat ze anders blqkhaar wel deed om zijn zakken te doorzoeken. Wat nu? Tenslotte gaf haar buurvrouw den raad om naar den kantonrechter te gaan en om hem vergunning te verzoeken het graf te openen. Dit is echter niet zulk een eenvoudige aan gelegenheid en de rechter overwoog lang en breed, alvorens hij eindelijk het verzoet der weduwe inwilligde. De pers had zich van het geval meester gemaakt en in spanning keek geheel Spanje naar Barcelona. t Een plechtige menigte stond rondom bet graf, toen de man met de zwarte handschoe nen kwam en langzaam werd de groeye ge opend. De deksel werd opgedicht en bevende banden doorzochten de zakken van den doode. Docht het lot bleef verdwenen en tenslot te moest de kantonrechter inzien dat hq met zjjn aanvankelijke weigereing om de rust van het kerkhof niet te storen, tochgelqk beeft gehad. En de weduwe begrijjfc er niets van en piekert er nu over, wiar haar man bet lot heeft gelaten. „Hij was altijd zoo’n stiekemert”, beweer de de buurvrouw, die haar den raad om naar den kantonrechter te gaan, had gegeven. EEN WONDERLIJK TESTAMENT. Wenscben eener eenzame. aan ..de Haagsche Post”- Een geheim dranktempeltje- Een 21-jarig koopman, A. de M., resi-^ deerendé in de Burgemeester G. Bos straat onder Oudorp, moest zich verant woorden ter zake het schenken van bier of anefere alcoholhoudende dranken in den naght van 14 op 15 en 21 od -22 Ja nuari. De rijks- en gemeente-politie had de verdenking op dezen Burgemeester G. Bosstrater en deden een nachtelijk onderzoek met het resultaat, dat zij con stateerden de aanwezigheid van de wo ning van een aantal manspersonen, die rondjes gaven, door verdachte geschon ken bier dronken en hem daarvoor be taalden. Verdachte, tn persoon aanwe zig, ontkent alle schuld. Hét was een ge zellig clubje en de kosten van de con sumptie werden onderling bestreden. Een toelichting, die door den Kanton rechter met grooten twijfel wordt aan gehoord. Behalve den Rijksveldwachter Visser, die het onderzoek heeft gelei J, worden nog een drietal arbeiders ge-, boord, personen die tot het gezellige nachteliike clubje zouden hebben be hoord. Deze beweren het geconsumeer de niet te hebben betaald als gelag. Zi; hebben geld achtergelaten bij wijze van vergoeding voor vuur en licht. Heel aar dig gevonden, zegt de Kantonrechter tot deze getuigen. Gaat u maar zitten. De ambtenaar acht de overtreding zser ernstig en requireert 2 maal f 60 boete of 2 maal 60 dagen. De straf wordt be paald op 2 maal f 50 boete of 30 dagen. Vermoedelijk zal veroordeelde tegen dit vonnis in hooger beroep komen. Uit Indie wordt geseind: Niemand te Madioen kende de redenen van de afgetrokken levenswijze van een ver- jrrijsde dame, mejuffrouw Mac Leod ManneL Zij verliet nooit bare groote. vervallen en door een wilden plantengroei aau bet •»og onttrokken woning. Eiken dag bracat een Inlandscli jongetje een maaltijd, dien hjj placht neer te zetten in do verlaten voor galerij. Totdat, op zekeren dag, het eten on aangeroerd bleef. De bewoonster van het vervallen huis was eenzaam, zooals zij ge-» leefd had. in allen vrede gestorven.... Er waren geen sporen van geweld; er werd niets vermist, en alle deuren Ook een, die zweeg in alle talen. De tuinder Nic. M. uit Limmen. even eens 'n links van den weg wielrijder, die de vorige week >als verweer naar voren bracht, dat hij was gedwongen tot deze verkeersfout, omdat hem een verhuis wagen in den weg zat, bleek thans niet aanwezig te zijn- De verbalisant adjunct- mspecteur Stienstra werd gehoord en verklaarde dat er voor verdachte geen noodzaak bestond. De Kantonrechter wist dus nu wel wat hem te doen stond: den overtreder f 4 boete of 4 dagen op te leggen. rcgcien. zoo meenen zij, hebben een wjj<l verspreide ontevredenheid verwekt en bet volk vreest, dat het de bedoeling der rege ring is, het kaartsysteem voor de levenxmid- delenvoorziening weer in te voeren. On<let verschillend mom is in enkele dorpen het rantsoeuceren der levensmiddelen reeds in gevoerd en onwettige Inbeslagnemingen x^n levensmiddelen hij de boeren schijnen rei d^ te liebben plaats gehad. Ook in bet buiten land doen de geruchten omtrent een terug keer tot bet militante communisme Rus land schade, zooals gebleken is bij de onder- handelingen te Berlijn. Stalin en zijn aanhangers houden echter vol, d*t op het oogenbiik van het meeste be lang is, de huidige politiek te blijven vol gen, aangezien anders de beweging ten gun ste van Trotski aan kracht zou winnen. Uit een correspondentie van Arthur Ran some, den Moskousehen correspondent van de Manch. Guardian, blijkt, rtnt de mgcerlng in. Moskou overal onder den indruk is vai. do weinige vorderingen, die het communis- tisch systeem op hot platteland gemaakt heeft. Aan het eind van den burgeroorlog waren in Rusland 15 i 16 millioen boeren bedrijven (econimisch-agrariscbe eenheden), nu zijn er 25 millioen. In die twee cijfers ligt de mislukking van het systeem uitge sproken. want de communisten willen juist samenwerking van de kleine bedrijven, op dat aldus de kleine hoeren kunnen wedijve ren met de grooteu, die hun anders dvn loef afsteken. Beide: zoowel de angst voor het Trotskl- isme als de Is-geerte nog iets van het plan t» verwezen!ijken, drijven bliikhaar Stalin in de ricliting zijner strenge politiek tegenover de VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van 16 Maart. V D*« »'*”Mt. ■temt toe! De aannemer J. H., uit Alkmaar, die zonder noodzaak op den Kennemer- straatweg links had gereden en beweer de daartoe gedwongen te zijn door eett handkar en een uit de Kennemergarage rijdende auto, was bij de voortzetting der zaak heden niet aanwezig en kon dus met geen enkel woord tegenspreken, de verklaring van den agent Stor, die be weerde, dat de verdachte tijd genoeg had destijds om direct naar rechts over te steken. Veroordeeling tot f 4 boete of 4 dagen volgde. De traktortram heeft het weer gedaan. Dit ongelukkige, door de góden van den Olympers beschermd voertuig, dat nog altijd en onverdroten zijn voorge schreven banen in Alkmaar behobbelt. werd heden door den 20-jarigen 'kruier Dirk A. beschuldigd de oorzaak te zijn, dat hij oo 6 Maart op zijn rijwiel links moest blijven rijden en hij dus ten on rechte door agent Dalenberg zou zijn ge verbaliseerd. Ten einde ook deze opgaaf te coXtro- leeren met de verklaring van den ver balisant, werd deze zaak eveneens tot a-s. week verdaagd. Dalenberg majj dan zijn boterham wel mee brengen. Daar wordt nu geen gekheid meer mee gemaakt. Het is finaal uit met de bandeloosheid van de fietsrijders, om den weg te gebruiken naar hun goedvinden en believen. Met kraebt wordt het verkeerseuvel om naat willekeur links van den weg te rjjden, dooi politie en justitie bestreden. Heden moesten zich achtereen voleens verantwoorden we gens deze overtreding: de schilder J. G. en de bakker Joh. M., beiden te Alkmaar. Aan hun beroep op noodzaak werd niet veel aan- dacht gescltonken en beide overtreders iedet tot f 4 boete of 4 dagen veroordeeld. We willen er echter ter waarschuwing wel bijvoegen, dat de boete, later, als de veror dening geacht wordt algemeen bekend te zjjn, belangrijk kan worden verhoogd. Pseudomonas Hyactatht. Dit vervaarlijke woord duidt aan de geel- ziekte waarmede hyacintbenbollen kunnen worden aangetast en die de bollen zoowel als plantgoed of handelsarrikel volkomen waardeloos maken. Behalve misschien voor handelaren, die er ter zake onkundige koop lieden mee laten inloopen. Onlangs waren dan ook een paar negoeiaziten in dergelijk» rommel door den Kantonrechter te Alkmaat veroordeeld ieder tot f 60 Ixtete of 30 dagen. Een van die veroordeelden, H. II. te Haar lem, was tegen dit vonnis iu verzet gekomen en stond heden in persoon terecht. Hjj be weerde van de geelziekte onkundig te zijn geweest en gaf den kooper Tromp do schuld. Hü had bollen op monster gekocht. De Ambtenaar reouireerde in het belang van de bonefido bollenhandelaars en den goeden naam, die ons laml heeft te verliezen in het buitenland, bekrachtiging, dio dan ook werd uitgesproken. Een complex van beroerdigheden. De 23-jarige bakkersknecht Simon S. uil Alkmaar, had het in den avond van 10 Maart al zeer slecht met zijn eigen getroffen. Do kaarsenlantaarn op zijn bakkerskar woel uit cn toen hq de kaars wildq ontsteken, kwam hq tot de ontdekking, geen lucifen rijk tc zijn. Daar opeens kwam een politie agent hem op de bon plakken en tot overs maat van rampen werd ons bakkertje heden tot f 4 boete of 4 dagen veroordeeld. Zoo’n decoratie in' nutteloos. Bakker Gerrit V. (zo hadden dezo week wel de pik op do bakkers, dit was de vierde al), moest in den vroegen morgen even eer» boodschap doen en pakto zqn rqwiel, dat niet van een lantaarn was voorzien, welk gemis de bakker wilde verhelpen door een lantaarn op zqn jas tc spelden. Dit surrogaat werd echter door den nimmer sla penden chef de Waard als ondeugdelqk verworpen, welke opvatting de Kantonrechter heden deelde yn den vimlingrijken bakker f 1 boete of 1 dag oplegde. kei. Ziehier, wat men ons meldt: Te Rome verheelt men zich niet, dat niet de minste kans bestaat. Jat de wereld pers, in weerwil van de tallooze protesten, geuit tegen de houding der Engelsche Amerikaansche bladen, baar kolommen bin nen afzienbaren tijd zal cjtenstellen voor de waarheid omtrent het geen in Mexico beurt. Volgens berichten uit New-York en financieele centra van Europa houdt Internationaal Comité van bankiers zich den laauteu tijd druk bezig met de vraag, boe do Mexicaansche schuld kan worden gewaar borgd. De eenige waarborg voor de finan ciers is gelegen in vemterkinog van de po sitie van de regeering-Calles. Er moet dus we] met de grootste omzichtigheid worden opgetreden, niet alleen om de Mexic;ianschc regeering niet te kwetsen, doch om haar te genover den tegenstand niet te verzwakken. Om dezelfde redsn moet de door financiers beheerschte wereldpers al het mogelijke doen, om de positie van de regiering veel gunstiger voor te stellen, dan deze is, opdat het vertrouwen van het publiek hersteld wordt. Het internationale kapitaal wacht nog slechts op de volkomen onderdrukking van het verzet, en op den eeonomischen we deropbloei. welken het als oumiddellijk ge volg daarvan verwacht, om een aanvtmg te maken met de exploitatie van Mexico’» nog ontgonnen natuurlijke rijkdommen. Teneinde bet publiuk, dat zal worden uit- genoodigd zqn ponden en dollars in Mexico te beleggen, niet ongerust te maken, wordt door de groote pers zorgvuldig verzwegen, dat de vervolgde Katholieken den strijd niet alleen en zelfs niet op de eerste plaats j-qe- ren door aanwending van gemeld, inaar vooral 'doar middel van boj'cot en economi sche pressie in ontelbare vormen, en het is hierdoor, dat de regeering van Calles iu de grootste verlegen heid wordt gebracht. ïngc~- wijden weten zeer goed, dat zoolang de ka tholieken deze taktiek toepassen, Mexico voortdurend in groote financieele moeilijk heden zal geraken, en dat het land dus een zeer onveilig beleggingsveld voor Euro- j>ee«ch en Amerikaanse!) kapitaal zal blijven. Vandaar ook, dat de Engelsehe en Ameri kaansche dagbladen bet doen voorkomen, alsof do Katholieken, die in werkelijkheid 95 pCt. der bevo'king van Mexico uitmaken, maar een heel kleine minderheid vormen. Wanneer het publiek ook maar iets van de waarheid wist, zou het al zijn vertrouwen in Mexico, dat de bankiers noodig hebben, verliezen. den betreurde doode in xijn ..Zondagss be' jak had begraven. En iu de ..com-tencitie'

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 11