- T ZAND. BURGERBRUG. HEILOO. ENK HUIZEN. WINKEL. WESTWOUD. OUDORP. PROVINCIAAL NIEÓWS. EGMOND AAN ZEE. HOOGKARSPEL. o Verder deelt spr. mede, dat de secretaris' n hewiis van waardoevincr h<n*ft wkrejren deHe noteering. dilettant geweest. Zij die binnenshuis op het .ruagj*-' -- S April If elf. 5K Verkocht. De voormalige broodbakkerij van den heer Wjjina te Schagerbrug, eigen dom van de familie Dapper te Schoor), is door bemiddeling van de firma A. F. Meijer en Zn. 't Zand, bij onderhandse hen verkoop overgegaan aan deu heer Jb. de Groot to Schagerbrug. ZUID-ZIJPE. Vaccinatie. Gelegenheid voor kosteloos* inenting xal worden gegeven in de o. L school te Burgerbrug. op Dinsdag 3 April a.s. te Schagerbrug op Woensdag 4 April a.s. en te St. Maartensbrug op Donderdag a.s., telkens des voormiddag?.te hal Oudste inwoner. Deser dagen is de oud ste inwoner van ons dorp, de heer P. Breg«t man, ten gevolge van een operatie, in het Elizabeths Ziekenhuis te Alkmaar, ia den ouderdom van bijna 99 jaren, overleden. een bewijs van waardeering heeft gekregen in den vorm van ’n actetasch, voor het vele werk, dat hij reeds verrichtte. Vervolgens deelt spr. mede, dat een sa menwerking is verkregen tusschen de drie tooneelvereenigingen ,,’t Ontluikende Roosje” den bond van staatspensionnee: ing en „Falk land”, voor het geven van openlucht-voor- stellingen, in de zomeravonden. De R. K. tooneelvereeniging O. L. Vr. ter Nood gaf op de vraag tot toetreding ten antwoord, dat zij niet mee kan doen aan gemengde uitvoeringen. Verder deelde spr. mee, dat een samen spraak van de vereeniging met de L.E.T.T. tot geen resultaat heeft geleid daar het be stuur van de L.e.t.t. de feesviering aan zich wilde houden. Thans deelde spr. mede, dat besteld zijn 6 maal 1000 briefkaarten als reclame voor onze gemeente. Elke neringdoende krijgt een partijtje, terwijl elk lid 5 a 10 kaarten cadeau zal krijgen. En hierna bracht spr. ter sprae de teeke- ningen, welke ter tafel liggen. Spr» geeft een breedvoerige uiteenzetting over deze plannen. Met B. en W. is een be spreking gehouden en uit deze bespreking is voortgevloeid, dat Schoolstraat hoek Holle- weg werd gekozen. In dit gebouw zal der. leerlingen der O. L. School gymnastiek-on- derwijs gegeven worden, terwijl ook gedacht is, dat verenigingen haar repetities in dit gebouw zullen houden. De teekening is ge maakt door den heer Veldkamp, architect. De kosten zijn geraamd op f 6500..De ver eeniging heeft een bezit van f 5000.kas geld, vloeier.de uit de gehouden verloting. Om aan de verlotings-voorwaarden te vol doen wordt dit gebouw gebouwd. De grond wordt verstrekt door do gemeente. Hierna vraagt spr. den aanwezigen, of zij zich kunnen vereenigen met wat het bestuur gedaan heeft, waarop de heer Kostelijk op merkt, dat de wandelkaarten volgens een besluit dor vergadering niet in een? mogen opgeruimd worden, doch dat hier 5 jaar over gedaan moet worden. Breedvoerig gaat spr. dit na. De heer v. Steeg merkt op. dat de wandel kaarten een blunder zijn. Ze zyn verkeerd gedrukt. Komt men van Alkmaar op de kaart dan komt men in waarheid van Limmen. De heer G. Smits deelt mede, dat hij, voor wat betreft de wederinvoering van den Ker- nais-Zondag. Iperover op de vergadering van de R. K. Kiesvereeniging te zyncr tijd wat zal zeggen. Deze belofte wordt door den voorzitter ge accepteerd. Voor wat betreft het Openlucht tooneel vraagt de heer Kostelijk inlichtingen. Dit kost, zegt spr., enorm veel geld. Verder zegt spr„ dat het «eer moeilijk is voor dilettanten Heiloo Vooruit. Dinsdagavond verga- derde- de vereeniging voor vreemdelingen verkeer „Heiloo Vooruit in het lokaal van den heer Helder. Een paar teekeningen van een te bouwen vereenigingslokaal voor Heiloo Vooruit” aan den Hollenweg, hoek Schoolstraat, lagen ter bezichtiging. Do vergadering was mot het bestuur bw zocht door slechts 16 leden. De voorzitter, de heer W. v. d. Vall. opende de vergadering met een hartelijk welkom tot de leden en zegt, dat de opkomst wel niet zoo is als in den laatstcn tijd do gewoonto was, doch spr. hoopt, dat de besprekingen van dien aard zullen zijn, dat zij mogen strek ken tot bloei van ouzo gemeente in ’t bij zonder van de vereeniging. Vertier zegt spr dat 12 nieuwe leden zyn toegetreden en hoopt, dat dit begin beduidend vergroot zal worden. De secretaris de heer F. J. Jonker la« daarop de notulen van de vorige^vergadering, waarop door den heer Kostelijk de aanmer king werd.gemaakt, dat abusievelijk do voor zitter in de vorige vergadering is gekozen, terwijl dit. omdat een vacature was ontstaan, eerst in de volgende vergadering moet ge schieden. Het bestuur verdiept zich vervolgens in liet nazien van do statuten, maar er blijkt niets van in de statuten. De heer Veldkamp zon alsnog opgenomen willen zich, dat hij als afgetreden voorzitter zich niet meer herkiesbaar stelde. Intusschen heeft de heer Kostelijk het be trekkelijke artikel gevonden, waarua met algemeene stemmen bij acclamatie het in de vorige vergadering gekozen bestuur benoemd werd. De voorzitter zegt vervolgens, namens het bestuur een verslag te zullen uitbrengen van wat gedaan is gedurende het werk van dit nieuwe bestuur. Spr. zegt tot zijn vreugde te mogen mec- deelen, dat het pogen om samenwerking te krijgen met het katholieke deel der bevol king zoo volkomen gslaagd is.- Spr. memo reert vervolgens het mooie feest bij do ope ning van het raadhuis. Hierbij vindt spr. gelegenheid hulde te brengen aan den heer v. Gemeren, die dien dag knap werk heeft geleverd. Spr. wijst er vervolgens nog op, dat die dag zoo mooi slaagde, behalve de avond, wat zijn oorzaak daarin vond, dat de kasteleins in de buurt niet begrepen heblien wat van hen dien avond werd verlangd. Vervolgens deelt spr. mede, dat van het gemeentebestuur is ontvangen f 100.sub sidie. Spr. brengt dank aan het gemeente bestuur voor deze subsidie, welke een eerste schrede is op dien weg. Spr. zegt vervolgens.‘dat op initiatief van den heer Rus is opgericht een bureau van advies voor de neringdoenden. Dit bureau werkt practisch zeer goed, zooals de nering doenden zelf verklaarden. Verder deelt spr. mede, dat nog 4500 wan delkaarten aanwezig waren hierop zijn ad vertenties geplaatst en reeds zijn 380-1 aan verschillende particulieren in 75 gemeenten iu Noord-Holland verzonden. Met het oog daarop, dat spoedig nieuwe wegen in onze gemeente zullen worden aangelegd, met het oog op de uitbreidingsplannen zyn al deze kaarten verzonden, omdat weldra nieuwe kaarten zullen moeten worden gedrukt. tooneel zeer goed zijn, zjjn dit in de openlucht dikwijls niet. Er moet voor oefening eerst ecu paar jaar overheen gaan. De heer Rus, zegt, dat een stuk met zeer kleine berechting wordt gegeven, 't Zal wel moeiljjk zijn, doch de menschen willen het probeeren. Wat de grooto kosten betreft, zal zoo noo- dig een garantiefonds gesticht worden. Do voorzitter geeft nog een breedvoerige toelichting over de besprekingen met B. en W. iuzakc het te bouwen gebouw voor snort en kunst, waarop de heer v. Gemeren op merkt, dat. hij liever grond gekocht zou heb ben, want dan wordt de waarde van het bezit groot er. De heer Kostelijk zegt, dat het gebouw in de eerste plaats niet voor de leerlingen is van de O. L. School, doch voor de vereeni ging voor veemdelingen#crkeer en voor de vreemdelingen. Deze plaats vindt spr. ook niet zeer geschikt daar de plaats moeilijk voor vreemdelingen te vinden zal zijn. De voorzitter zegt, dat het nieuwe bestuur de zaken aanvaard heeft zooals zo er lagen. Toen heeft het bestuur gezegd, dat de nering doenden zoo min mogelijk concurrentie moet worden aangegaan. Dit is nu eenmaal de nalatenschap, die we hebben aanvaard, ons persoonlijk ideaal is het niet geweest. De heer Helder verwijt den voorzitter, dat deze de boel in de war heeft gestuurd. Spr. noemt de plannen schande. De voorzitter vraagt dau met een ander voorstel te komen. Do heer Kostelijk komt weder op tegen de plannen en verwijst weder naar de notulen, waar het anders in bepaald is. De heer Jonker (secretaris) zegt, dat de heer Kostelijk den geheelen avond schermt met de notulen, maar deze zijn niets waard. Zo zijn getikt op losse bladen, terwijl meerdere woorden er nimmer zijn doorge- h.ftfd of woorden zyn bijgeplaatst, zonder dat dit" geparafeerd is. Spr. acht deze notu len waardeloos. De heer Hopman zegt, dat de vereeniging f 5000.heeft. We doen wat we kunnen, anders zou het geld aan het Rijk gegeven moeten worden. De heer Kostelijk gelooft niet, dat goed keuring op dit plan verkregen zal worden. De voorzitter merkt op, dat deze discussie niet erg vruchtbaar is. De heer v. Gemeren zegt, dat het juist is, dat de notulen op losbladige veilen zijn ge tikt en het. verheugt spr.. dat jiu weer een notulenboek is aangeschaft. Na eenige besprekingen drukte de heer v. Gemeren er zijn verwondering over uit, dat niets gzegd wordt over do Olympiade, noch over het congres van den Alg. Ned. Wiel- rijdersbond, noch van het Middenstands-con- gres. De voorzitter zegt te kunnen mededeelen, dat spr. gesproken heeft met den Alg. Ned. Wiclrijdersbond en dat deze op de Congres dagen ook Heiloo zal bezoeken. Wat betreft de andere vragen van den heer v. Gemeren, zal hrt+>estuur nadere informaties iuwinnen. De voorzitter drukt er vervolgens zjjn spijt over uit, dat zoo weinig Weringdoenden op deze vergadering tegenwoordig zijn. De voorziter dankt vervolgens de aanwezi gen voor hun opkomst en sluit de vergade ring. Gemeentelijke Avondschool voor a. s. am bachtslieden. Maandagavond luid aan de Ge meentelijke Avondschool voor as. am bachtslieden plaats de laatste openbare les en uitreiking der diploma’s, alsmede bevor dering naar een hoogere klasse. Aanwezig was do commissie van toezicht met enkele raadsleden. De burgemeester had wegens uitstedigheid bericht van verhinde ring gezonden, in diene plaats was aanwezig Wethouder De Vos. De uitreiking der diplo ma’s geschiedde met een toepasselijk woord door den voorzitter der commissie van toe zicht, de heer van Leeuwen. Bevorderd werden van de eerste naar de twedee klasse, W. By), N. Boendermaker, J. Boogaard, J. de Graaf, C. Groen, P. Haan, G. Koopen, W. Kouwenhoven, J. Putting, H. Rienderhof, A. Schuit, J. van Slooten, J. Smit, R. Waaier en B. van Wedden. Niet bevorderd werden 5 leerlingen. Van de tweede naar de derde klasse, Belier, G. Boon, J. Costers, Th. Goos, J. Groot, J. de Hart, W. Koedooder, G. Ootc- man, C. Schol, D. Sietses, W. van der Veen, L. de Vlucht, G. de Vries, K. van der Werff, C. Wolbcns, J. Zilver, en A. Brugman. Niet bevorderd 3 leerlingen. Van de derde naar do vierde klasse: J. Bakker. W. Botman, G. van Dam. D. F ra, B. Freek, B. Groot, F. Karemakcr, J. Loots, G. Souverein, C. de Vries, W. van Wedden en D. Windt. Alle leerlingen bevorderd. Een diploma verkregen: J. de Boer, Tj. Bijsina, J. Camminga. H. Haaima, J. Jcltes, J: Klein, S. Sietses. B. Viseer en F. de Vries. De cursus werd besloten met een ten toonstelling van het gemaakte werk der leer lingen in de voormalige kosteloozeschool. Een prettige aanblik leveren de loealen waarvan alle wanden zijn behangen met tec- keningen der leerlingen. Wij onderscheiden vier afdcelingcn ten eerste boetseerwerk, ten tweede bouwkun dig teekenen, ten derde schilderwerk en ten vierde do smederyafdeeling. Voorgelicht door de hoeren leeraren is het een genoegen al dit werk der leerlingen ia oogenschouw te kunnen nemen vanzelf komt hierdoor in het licht gesteld het groote belang Van goed vakonderwijs. HEILOO. Voetbalvereeniging V. V. H. Bovenge noemde vereeniging is voornemens om op I 20, 21 en- 22 April a.s. een bazar te houden, ten einde te trachten verbetering te brengen in den stand der geldmiddelen en haar in staat te stellen, ook dit jaar weer serie-wed- striplwte organiseeren. Wil een dergeljjke onderneming kans op slagen hebben, dan ie wel een der eerste voorwaarde, dat die gesteund wordt, en ge zien deze Vereeniging zich een waardigen plaats beeft veroverd in de rü der zusterver- eenigingen. ook in deze gemeente de sport op waardige wiize dient en door het organi seeren van wedstriiden het bezoek aan de gemeente op een reeks Zondagen bevordert twijfelen wij ér niet aan, of V. V. H. zal voor deze onderneming veel steun ontvangen Benoemd. De heer A. de Ridder gemeen- te-secretaris alhier is benoemd tot secreta- ris-penniugmeeotcr van den lagehockspol- der. Prijs behaald. Bij de gehouden solisyn- wedstryd uitgaande van de muzickver?eni- ging Wydenes behaalde de heer C. Honingh solo-fluit den len prys. Honingh is lid van Winkels harmonie. SCHAGERWAARD. Mond- en klauwzeer. Onder het vco van den landman J. Scboen alhier is een geval van mond- en klauwzeer uitgebroken. Aanbesteding. Door B. en W. werd aanbe steed het bouwen vad een school voor L. O., bestaande uit 2 lokalen, zoomede een on- derwijzerswoning, waarvan de uitslag als volgt: C. Breed, Medemblik f 24980. F.' Schou ten, O- Blokker f 22932. D. Bcemster Hoog- karspel f 25480 J Lambert, Bovenkarspel f 27755. J. Greuter, Blokker f 27644. P. Bot, H. H. Waard f 26499. P. Blaauw, Hoorn f 26472. Doedens en Schilder, ’t Zand f 26950. F. Veerman, alhier f 28888. M. Hoogervorst, Alkmaar f 24872. H. Buter, Opperdoes f 25146. De gunning is aangehou den. Niet juis.. De berichten onder Westwoud, betreffende „Belasting” en Malaria-qestry- dingsproces in het nummer van Zaterdag 24 dezer zijn niet van den pl. correspondent en blijken ingevolge een onderhoud met den burgemeester voor deze gemeente niet be doeld te zijn. mannen op het treede voetstuk, wier karak ters gevormd zjjn, die door den zuidwes ter storm niet omver worden geworpen. Do imrgemeester ia gerechtigd haar op to roe pen, maar nogmaals, slechts ter plaatse" zal hü werkzaam moeten zijn. Waarvoor dient nu die Burgerwacht? Mis schien, of vrjj zeker, wel voor niets. Als er een goede Burgerwacht is, gebeurt er niets. Door hun preventieve werking maken de Burgerwachten een revolutie onraogeük. F.tt dan, het geeft een enorme rust. Spreker staat hierna nog oven stil bn het ander Instituut: de Bijzonder Vrijwillige Landstorm. Het zijn zij der geoefende dienst plichtigen!, die in het verband opgenomen worden, als dat deel van het leger, dat bereid is bij revolutie of opstand, het gezag te verdedigen en het verzet to breken. Merk waardig dat, waar dit zijn de mannen varï het ontwikkelende, doch nog niet va?te ka rakter, dit instituut wel vooruit gaat. Wjj mogen dit danken aan een intensieve pro paganda, maar toch moeten ook hiertoe de ouderen den «toot geven. Er moet verband zijn tusschen de twee. Wjj moeten de jon geren tot de Landstorm opwekken, zij heb- l»en den opstand te breken, maar als zij bezwaar mak. n om in tjjden van Opstand het bedreigde huis en gezin te verlaten, dan moeten de ouderen er zjjn met hun Burger wacht. Alles moet voorkomen uit de oudere burgerij cn cr moet een nauw verband zyn tusschen Burgerwacht en Vrijwillige Land storm. Spreker zegt dat één ding de zaak der Burgerwachten veel afbreuk doet, er is angst voor de democratie. De politiek zit er dik in. Niet alleen bij burgemeesters of raadseollege’s, maar ook bij burgers, die omwille de klandisio hun steun aan deze zaak onthouden Dat is niet goed. Spr. heeft niets tegen socialisten, maar hij is toch ook niet bang voor hen. Hierna word even ge pauzeerd. Onder de pauze brengt de Edela< htb. Heer Burgcmeeeter een woord van hartoljiken dank aan den spreker, vooral voor <lo dui delijkheid. waarmede deze heeft aangetoond het verband der Burgerwacht met den Vrij willige Landstorm. In het tweede deel zijner rede wil de heer Toinet de moeilijke vraag van het revolutie- gevaar behandelen. Sprtdier ziet in het bestaan van revolution- naire partijen alleen, reeds dit gevaar. De s. d. partijen preken i^en klassenstrijd en dit mort noodwendig tot revoltutio leidou. Spr. staat een |>oos stil bij het communisme Dit is uitgesproken revolutionair. In uRsland de party, zich stellende boven God, de partij van de terreur, zedelijk vernietigend do jeugd en hot volk. Dat communisme zal mis- t chien hier geen wortel schieten, maar do communisten zijn do groote gangmakers voor de sociaal-democraten. En Nijnatten zegt het in zijn werken, nergens wordt zoo gelütst als in Nederland. De s.d. partij is gevaarlijker als In t com munisme, zij dorrt het liefste cn geeft zich uit voor gevaarloos. Zijn nu do mannen a' Stenhuis, die cens zeide, dat do ribben i'< bourgoisie zacht zouden zjjn ouder hunm hielen, de gevaarlijksten? Neen, het gevaar- lykste is de rechtervleugel der party. De man nen, niet met do bloedroode, maar met meer rose kleur. Spr. wyst op de Zadelbofl- geschiejenis in de Tweede Kamer. ODo rech tervleugel zijn dé menschen: geen vleescii, nog visch. 7e prediken desniettemin den klas enstrijd. den opstand togen het gezag. Men is'van die partij geen dag en geen uur zeket. Maar ze is gevaarloos als er burgerwaelrtet. zijn en ook onmachtig. Als we gaan rusten, Jan zullen we weer bet „stootje” krijgen. Maar dan zullen we geen waarschuwing krij gen 3 dagen tevoren, maar dan zullen we hel 's morgens om half 8 vernemen door de radio. Wij moeten de beweging steunen. Juist als ei burgerwachten zijn gebeurt er niets, wy mus. ten onze regeeringsgetrouwheid deinonstree- ren. Niet wij zijn de bloed vergieters, inaar de d. zelf. <lie den opstand propageeren. Wij zijn de stille wakende kracht, dat er geen bloed vergoten zal worden. En dan, als de burgerwachten verdwenen 'ou er onrust komen, zouden er misschien 'ascistische stroomhigen ontstaan, de wereld is en zal wel blyven een ketel kokend brouw sel. We moeten echter durven leven en daar om paraat blijven. Er ia werkelijk nog een heeleboel te verdedigen en te handhaven. Hierna gelegenheid tot het steHen van vra gen en opmerkingen. De beeren F. Kramer en H. Metselaar dan ken den spr. roep., als voorzitter der burger wacht van Nd. en Zd.-Scharwoude voor zjjn uitnemende rede, waardoor velen zeker eeu andere en een betere kijk op de zaak bebbeu gekregen. De heer P. Slot dankt namens do 'eden en wenscht generaal Tonnet veel succoa met zijn werk voor de opleving der burger wachten. De heer G. Gutter sluit zich hierbij aan en spijt bet alleen dat nog niet meerderen van hen. die het goede voor hebben, aanwe zig waren. De heer J. Groen, zegt dat he» inderdaad soms mociiyk is m overtuigend aan te toonen, waarom de burgerwachten er moeten zjjn. Spr. zou willen, dat ook buiten de chr. partijen wat meer waardeering werd lerkeeren. zouden zy, die nu de zaak den betoond. Als de dagen van 1918 zouden we- rug tockeeren, het hardst om de burgerwacht roepen. De heer Tonnet zegt dat het louter is oen kwestie van aan voelen, men moet voelen dat de prediking van den opstand bet groot» gevaar voor revolutie is. Na een woord van dank van den burge meester, wordt hierna de vergadering .ge sloten. Gevonden voorwerpen. Een rjjwielbelas- tingnicrk bij P. Huitema, Broek op Lange- dyk. Een autonummerplaat G 54856, bij J. vati de Gieeen te Oudorp. Een groote grqze houten kist bij Jac. Bont. Een handtatebje inhoud portemonnaie enz. bij Jac. Smit. Een kinderportemonnaio met eenige centen bij J. vatid er Park. Een pak inhoud een cchroc- vendraaier, tang, en Engesche sleutel, by P. do Bic. Een dopje met rozenkrans bij C. Heddes, allen te Oudorp. Een broche bij Jac. Helder te Oudorp. Gedeponeerd een nies met schede. Vcrkooping kerklammcren. Alhier werd wederom de jaarlykscho vcrkooping gehou den van schapen, waarvan de baten voor de kerk zijn. Het vorig jaar werden cr 56 stuks lammeren gekocht en door de verschillende landeigenaren in de wei genomen. Deze schapen zijn echter verleden herfst r< cds verkocht. aDarna zyn er wederom 40 scha pen gekocht, die thans werden verkocht; zy brachten gemiddeld op f 36.85. Nd. SCHARWOUDE. Burgerwacht. Dinsdag had jfj „De Burg” een gecombineerde vergadering plaats der Burgerwachten van hier en van Zuid- Seharwoude, ouder leiding van deu heer P. Kramer alhier. De voorzitter opent met een welkom aan de talryk opgekomenen, byzouder aan den Edelaehtb. heer Burgemeester en aan den Spreker van dezen avond. Generaal Tonnet. Voorzitter wyst er op, dat de Burgewaehten hier altyd met energie hebben gewerkt en is van oordeel, dat de ty'den nog niets beter zijn als eenige ja ren geleden. Veel steun ontvangen wij, althans te N.-Scharwoude niet en het is daarom misschien oged als meerderen worden opgewekt. Voorzitter verleent thans het woord aan Zijne Excellentie Generaal Tonnet, die be gint met te zeggen, dat het ziin ervaring is dat waar een goed en krachtig bestuur is en de belangstelling van den burgemeester en den geest van een groot deel der Icurgors goed is, geen sprake is van het kwynen der Burgerwacht. In den Bond van Burgewaeh ten is echter overwogen, dat het goed zou zijn nog eens te gaan wyzen op de noodza kelijkheid van haar bestaan, nu in meerdere plaatsen een mindere belangstelling Wbrdt betoond, nu zelfs door den Minister bijna de helft der rijksstibsidie is ingetrokken en hierdoor ook mocilijker wordt finaucieelen steun te verkrijgen van Gemeenten. Spreker herinnert aan de dagen van 1918. de revolutiepoging der soe. democraten het „stootje” van Troelstra. En nu is het een ontegensprekelijk feit, dat de eerste stoot tot verzet hiertegen is uitgesraan van de Ned. dei^andsche Burgerij en dat verzet hierop is gebroken. Terwijl overal de vorsten wer den weggevaagd, beleefden wij in den Haag het schoone moment, dat alles zich con centreerde om onze geliefde Koningin. Wij moeten minister Kan gaan zeggen: Excellentie, wij zyn die dagen van 1918 niet vergeten. Er was toen een buitengewoon en thousiasme, maar het zal de vraag zyn ge weest, iadien de revolutie niet 3 dagen te voren ware aangekondigd, doch plotseling gekomen, of wy er door het brutale geweld niet zouden zijn ingeloopen. Moet nu die on voorbereidheid weer komen? Er moet reke ning worden gehouden met de stem des volks, met de burgery. De Burgerwacht is een stuk der burgery, dat begrypt dat we niet in ruste moeten gaan, juist nu niet. Al is dan de beweging wat achteruit gegaan, omdat zooveel Nederlanders eerst het ge vaar, dat er nog steeds is, voor oogen hou den. Al is dan de beweging wat achteruit f gegaan, omdat zooveel Nederlanders eerst het gevaar voor zich moeten hebben staan alvorens zij zich gaan wapenen, nog alyd zjjn wij 70.600 man sterk. Deze sterkte moe ten wjj houden. De Burgewacbt ie een zuiver plaatselük instituut en steunt op de oudere burgery, de Raadsvergadering. Dinsdagavond ver gaderde de Raad. Alle leden aanwezig. Ingekomen waren onder meer een schrij ven van den heer Meiling, die verzocht in aanmerking te mogen komen voor het opma ken van de afwateringsputten. B. en W. stel den voor, dit voor kennisgeving aan te ne men. Do heer Van de Garde bepleit do belangen van adressant. Spr. vraagt, waarom er geen inschrijving is gebonden en waarom dien man geeu kans is gegeven. In de laatste vergade ring heeft spreker voorgesteld het werk zoo veel mogelyk door Egmonders to laten doen. De voorzitter deelt mede, dat by een open bare inschrijving een opzichter noodig was geweest. Het werk is aan de firma Ijlst in goede, handen gegeven. Die firtna heeft een naam te verliezen. Bovendien is al het wirk waarvoor geen vaklui noodig waren door Eg monders geschied. Een verzoek van het bestuur der Christe lijke school om een voorschot van 600, wórSt foegestaan. Een verzoek om subsidie van 100 aan de Rywielpad vereeniging „Noord Kennemer- land” en 400 aan „De Zeevogels” wordt af gewezen. Een verzoek van den tolbaas, zyn woning te mogen huren, wordt in handen gesteld van D. en- W. Een verzoek van J. Wyker, schoolschoc.n- maker, om 50 verhooging van salaris, wordt na discussie toegestaan. Ingang 1 Jan. 1928 Een voorstel van B. en W. om de jacht in de gemeenteduinen publiek te verpachten, wordt na bestrijding van den heer Van de Gade, aangenomen. Hot armbestuur heeft een tekort en vraagt afln de gemeente een subsidie. B. en W. stel- -len-voorT voor loop ig niet gunstig te beschik ken. Aangenomen wordt zonder hoofdelyko stemming-de subsidie voor de t. b. c.-bestrij- ding to stellen op 1500. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. een leening van 16000 4 6!» pet. te converteeren in een van 4% pet. Mevrouw Dellewyn verzoekt de huur van den^gemewitegrond met 1 jaar te mogen ver lengen. B. en W. stellen voor, dit toe to staan tegen een huur van 50. De heer Van Eenennaam acht Egmoixl geen oord voor dergelijke wagens. Na geruime discussie en nadat een voor- stel-Van Eenennaam, 250 huur te vragen, verworpen is, wordt het voorstel' geamen deerd aangenomen, zoodat 100 huur zal worden gevraagd. Ook de heer Snoeks was tegen toelating. De heer Dekker vraagt een stukje in de gemeente om zjjn rookery te mogen neerzet ten. Door de Gezondheidscommissie wordt hij uit zijn vroeger bedrijf gezet, tenzij hij mo derniseert. B. en W. stellen voor hem een stukje grond te geven achter do begraafplaats, tegen 15 per M2. Om gefbndheidsredenen wordt dit voorstel krachtig bestreden door den heer Van Eenen. naam. Spri wil een plaatsje in de de Zuider- duinen geven. Deze kwestie bljjkt voor den Raad een zeei moeiiyke, omdat hier aan den eeneij kant het belang van Bad-Egmond en aan den anderei. kant het brood van den aanvrager wordt be dreigd. Na ampele besprekinsren wordt tenslotte het voorstel van B. en W. aangenomen. Aangenomen wordt een voorstel Snoeks- Hartman, om aan den heer H. van Pel een stuk grond te verkoopen. gelegen aan het „Janneviak”, groot 4500 M2., tegen 25 cent per M2., nadat een voorstel van B. en W. voor 30 cent en een voorstel-Van der Plas van 15 cent, was verworpen. Eveneens wordt aangenomen aan den heer Gravemaker een stuk grond te verkoopen aan de Wilhelminastraat, tegen 2 per M2. De heer Cockx, directeur van de Mij. Noordzeebad, vraagt het terrein te mogen koopen bij Zeezicht, tegen 50 cent per M2, en biedt de gemeente aan een stuk grond „Lint”, groot 165 M2, tegen 1. B. en W. stellen voor f 3 per M2, te vra gen en dau de 165 M2, te nemen tegen 1.50. De heer Van der Plas verdedigt bet voor ste] van den heer Cockx. Ook de beeren Van de Garde en Snoeks zyn er voor. De beer Van Eenennaam bestrydt dit voor stel op drie punten. Wanneer waar is, wat door de vorige sprekers is aangevoerd, is er sprake van daar een tent te zetten om mate rialen in te bergen en dan moet de weg vooi de schelpenvisschers en voor de reddingsboot worden verlegd. Hoe zullen we dan bij storm weer de boot naar het strand kunnen krijgen. Ten tweede kunnen we een autopark ma ken, wanneer we ruimte in het Noorneu over houden. Ten derde: Wanneer Z«>ebad de grom) huurt, kan ze doen wat ze wil, mits ze geen uitzicht van de omliggende perceelen weg neemt. Bovendien spreekt de heer Van Eenen naam van Jan Klaassen, omdat de Raad de eene vergadering besluit niet te verkoopen en de volgende vergadering toch doet. De Voorzitter zegt, dat er nu een nieuw element ingekomen is en vindt bet dus niet abnormaal er nu weer over te praten. Wanneer dau toch verkocht zal worden, wil de beer Van Eenennaam bepalingen ma ken, waardoor het mogeljjk zal blyven er een weg over heen te leggen en te zorgen, dat het niet bebouwd wordt. De Raad schjjnt eenigszins verlegen met dit bdangryke agendapunt en de heei Snoeks, die voorstelt de vergadering te slui ten vanwege het late uur, vindt dan ook een gewillig oor. Besloten wordt de vergadering te verda gen tot Woensdagavond 8.15 uur. Melkprijzen. Door de zuivelfabriek alhier overgenomen, zoodat Musolini’s verbod dus ranciera uitbetaald f 11.06 per 100 K. G- ge- toverde melk of f 11.40 per 100 Liter, gemid- in de openlucht te spelen. Spr. is zelf 25 jaar deldA notnerin» dilettant 7.ii die binnenshui* on het

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 6