Hoortl-Hollandsch Dagblad. geldzorgen 1 J i I 1 ALKMAAR. Derde Blad. ütt v“rsueu“kert ,ege° °"8'ïil,‘n J ecn *>3 aange» DE ADMINISTRATIE VRIJDAG 30 MAART 1928. niet kwellen als U "1 i u Abonneert U polis aan te r Abonné’s, die vraagd, wacht uit Als U een bezit zijnde van doen gelden. ongeluk overkomt en gratis op aanvraag cr geen minuut i..„.G ongeluk overkomt, kunt een polis zulkjj U geabonneerd rijt Op dit blad dat U Uitkeringen van f 25.. tot f 3000... vrager^1 Vef*cet &CCD verzekerfngs- °°g„£e_cn_ vcrzckeringspolis hebbed. aange- mee. Stel het niet langer .i gij niet in het geen aanspraak op uitkeering Vergadering van dsa Read 1 j terwyl het wachten. Hun hoop evenwel bly- het a.,- ia:-«a) hmi te brengen? :s zeggen! naar naar TWEE-EN-TWINT1GSTE JAARGANG. van naar het de be- - cl ja Jfl H J schikking de Vieschi verbeteren. tn de goede dagen van Mr. J. P., Werken wel een L1 heeft, meerdere malen tegen" de goede recht der verzoekers ingang te doen ▼inden. Spr. hoopt thans niet alleen een ge willig oor by de Raadsleden te vinden, doch ook, dat zy het met spr. er over eene kun nen zyn, dat de bestaande toestand op af doende wjjze wordt veranderd, omdat de iylsscherslaan de schakel vormt tusschen ’t zal gaan; dat wy ren, dat zy noodig is, maar wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. Eenige weelde moge ook by besturen van een gemeente aan genaam zyn. zy is ook daar een kwaad, waar de mindere in het algemeen zooveel minder welvaart heerscht, waarin de belastingpen- ningen zooveel moeizamer worden opge bracht, moet het gemeentebestuur zoo spaar zaam mogelijk omgaan met het geld harer burgers; is het niet alleen geboden om te waken tegen nieuwe uitgaven, die niet strikt noodzakelijk zyn, maar kan het zelfs zyn plicht wezen terug te komen op uitgaven, die voorheen by meerderen welvaart geoor loofd waren. Zoodoende meenen wy het waarachtig gemeente belang op zyn best te dienen; en zóó te bevorderen een nieuwe periode van welvaart, waarbij men niet zoo streng meer zal behoeven te letten op de Afwezig de herren Sluis, van Slingerland en inej. Carels. De VOORZITTER opent de vergadering. Overname Straten. Voorstel tot overname vin eenige straten. Aangenomen. Kindervoeding en -kleeding. Voorstel tot vaststelling van het verslag inzake Kindervoeding en -kleeding. Als voren. Niet duidelijk is spr., dat aan de kwestie exploitatie muziektuin, het budget der politie, ook een politieke kaut zit. De politiek moet handhaving pensioensbijdrage, stijging van bezuiniging en van lastingen een dringende eisch voor deze ge- Gemeentebegrooting. De algemeens beschouwingen worden voortgezet. De heer KUSTERS herinnert aan de be schouwingen van den heer Westerhof betref fende de deugden van een gemeentebestuur. In het voorstel der S. D. A. P. en V. D. wil men den topgevel van het stadhuis weg-ü laten. Spr. zou daar de beeltenis van den heer Westerhof als den donderenden Jupiter wil len plaatsen. De heer Westerhof heeft 5 uren gepraat, zoodat het velen en ook de pers te machtig werd. Spr. althans was het te mach tig- De heer VEEN: U kon het zeker niet ver werken. De heer KUSTERS: Neen, inderdaad niet. Spr. gaat hierna de wethoudersverkiezing na, welke reeds aangekondigd was bij de be groeting voor 1927. Vele leden wenschten n.l. een college met een bepaald program, met het oog op de finantiën. Toen maakte de heer Westerhof nog deel van het college uit, maar ook toen gingen B. en W. op de kwestie niet in. Dat maakt dus geen verschil met het antwoord van dit jaar. Spr. meent, dat een college naar het evenredigheidsbe ginsel niet noodzakelyk is. We hebben thans een meerderheidscollege, dat staatsrechterlyk volkomen juist is. In het staatsrecht is geen sprake van evenredigheidscolleges. Dat heeft men met opzet gedaan. uitgaven moet worden voorkomen by ge meentewerken, bezuiniging op de plansoenen, opheffing vervolgouderwys of vermindering van het subsidie per leerling, opheffing bu reau vóór beroepskeuze, enz. De heer WESTERHOF: Uw ryk zal niet zoo lang duren. De heer KUSTERS: Dat wachten we maar rustig af. De heer WESTERHOF: Strenge heeren re» geeren niet lang. De heer KUSTERS: Ons streven is op ge richt, aan het eind der 4-jarige periode de be lastingen teruggebracht te hebben tot die van 1925. Ook op onderw ijs moet bezuinigd worden, al zouden we dat liever achterwege laten. Dat moeten we doen, om te komen tot een normaal gemeentebeleid. In tie pensioenkorting moet rust komen. De salarissen zijn niet slecht, al moeten er plooien gladgestreken worden. Daartoe zal spr. gaarne medewerken. Tot het onderwijs komende, zegt spr., dat men steeds beweert, dat het bijzonder onder wijs bevoorrecht wordt, omdat men zich be roept op de wet. Maar als dat waar is, waar om kost het de voorstanders dan nog altyd geld? En ook: waarom nemen de tegenstan ders het zelf niet? Omdat het hun geld kost. Over de 3-jarige periode heeft het bijzonder onderwijs 17.345.54 minder uitgegeven dan waarop bet recht heeft. Dat is dus iets anders dan alles uitgeven. 8pr. rorft er heel verf voor, om de school hoofden aan het begin van het jaar een be paald l>edrag per leerling toe te staan. Dat doet men ook by het bijzonder onderwijs. Waarom kan dat niet bij het openbaar onder wijs? De onkosten hiervan zyn duurder door Pu blieke Werken. Welnu, men late de hoofden dan vry in het kiezen van goedkoopere dien eten. De heer WESTERHOF: Dat kan niet, vol gens de wet. De heer KUSTERS verheugt zich erover, dat een commissie van bystand voor het on derwijs in het leven zal worden geroepen. Zoo'n commissie is noodig, in het belang der gemeente. Eveneens zou spr. een contact commissie toejuichen. Dat zal de samenwer king tusschen openbaar en bijzonder onder wijs bevorderen en leiden tot bezuinigen. Maar vooral zal zy een vertrouwelyke sfeer scheppen. Van beide kanten worden wel eens fouten gemaakt, inaar men mag er toch niet een strijd tegen het openbaar onderwijs in zien. Spr. ziet dan ook in zoo'n commissie heel veel nut. Het begrip van de vrijstelling wordt heel verschillend uitgelegd. Zoo wil de heer Wee- terhof het openbaar onderwijs eerst a.lee ge ven en wat er pverschiet is voor het bijzon der. En Mej. Carels gaat nog verder, want die wil eerst de subsidies weer opvoeren. Van de 42 leerlingen van het lyceum zyn er 8, wier oudere een kostschool zouden kun nen betalen. Daarom stemt men nu niet voor het lyceum efi wel voor de leeszaal en volks universiteit. Het lyceum krygt een kleine subsidie, terwyl de menschen zelf nog veel moeten bijbetalen. Spr. ontkent, dat het ly ceum voor de betere standen is. Daartoe zie men de lyst van schoolgelden. Ten aanzien van de cultureele ontwikkeling is heel moei lijk een vergelijking te maken, tusschen ver volgonderwijs en lyceum, maar de resultaten van het eerste wegen niet op tegen de hooge kosten. Het onderwijs moest het minst ge schaad worden en daarom was men een stemmig voor opheffing van het vervolgon derwijs. Spr. is bereid te spreken, als de A. J. C. b.v. subsidie vraagt speciaal voor on derwijs. (Mej. CARELS komt ter vergadering). Spr. betreurt de. houding van Ged. Staten ten aanzien van de annexatie, vooral van Heiloo. Spr. vraagt, wat B. en W. zullen doen in dezen. Het verkeersprobleem bij de Frieschebrug beveelt spr. in de aandacht van het college aan. De jongere agenten dienen opgeleid te worden door de oudere. Gevaarlijk acht spr. den toestand bij het borstbeeld van Mevr. Bosboom-Toussaint Spr. voelt niets voor Geneeskundigen Dienst De Eerste Hulp dient echter gereorganiseerd te worden. Wat de Schoonheidscommissie den laatetcn tijd gedaan heeft, heeft met schoonheid niet» te maken. Spr. wyst b.v. op het maken van een pakhuis in de Houttil die daardoor een doode winkelstraat geworden is. Ergerlijk vindt epr. ook, wat op het Nassanplein go» beurd is met den bouw van de Nassaugarag% Gemeenteslachthuis. Voorstel tot vaststelling eener Verorde ning voor het gemeenteslachthuis als be doeld in art. 4, sub 3o, der Hinderwet. Alsvoren. noodzaak eener uitgave, maar men ook weer andere verwegingen kan laten gelden. Zou den wy anders handeleo, dan vraezen we, dat onze gemeente vootf tangen tijd, zoo nh-t voor goed, daarvan de 'nadeelige gevolgen zou ondervinden. Ik weet wel dat men aan de overzijde de zaken anders beziet. De arbeidersklasse zou van de ni< uwe orde'au zaken de dupe worden! In waarheid echter is daarvan geen sprake. ..Geroep LINKS: Neen hoor! De arbeiders in overheidsdienst, wier om standigheden de S. D. A. I’. som.» heeft ver heven tot en ]»eil hoog boven dat van de arbeiders in particulieren dienst, vormer, maar een klein gedeelte van den arbeiders stand. De arlteiders in het algemeen die Voor bezuiniging door het gemeentebestuur geen of al niet gerechtvaardigde vrees voor hun loon, behoeven te hebben, zullen belasting verlaging evenmin schuwen als de rest va:i de bevolking. De heer WESTERHOFc Arme mynheer Covers! De heer COVERS: Onze handelingen bedoelen dan ook niet de behartiging van eenig kassebelang, zy l>edoelen niet anders dan het belang onzer gansche gemeenschap. Waar wy de welvaart der gemeente door de economische toestan den min of meer bedreigd achten, wenschen wij zooals gezegd, geen partij politiek, maar slechts datgene wat tot herstel van de wel-* 'aart kan leiden. Sociaal democraten, Vrij- ninnig democraten en evenueel ook hnderen zoolang of roodra zij hun partijpolitiek op den voorgrond stellen, zullen ons in het alge meen tegenover zich vindon. (Geroep links: Hoera!), omdat die party politiek verdeelt tot schade van de gemeenschap. Als gevaar dreigt dan mag niet langer verdeeldheid heerschen als het schip door storm wordt geteisterd, komt zoowel het leven van den kapitein als van de bemanning in gevaar; dan gaat geen goed kapitein ter kooi, noch vraagt de betnaning op tijd te worden afge. lost. Eendrachtig zullen officieren en man- scliappen allee doen tot gemeenschappelijk behoud. Die eendracht achten wij thans ge boden voor de behouden aankomst van ons stadsscheepje en daarom is ons doel, op te zoeken wat vereenigt en zooveel mogelijk terzyde te stellen wat scheidt. Een zoodanige meerderheid is niet links, maar evenmin rechts. De heer WESTERHOF: Wat dan? De heer GOVERS: Waar de heer Wester hof zoekt naar een benaming van het elftal zou spr. dit, omdat het in het stadsbestuur een meerderheid vormt, den stedelyken bond willen noemen. Hiermede meent spr. het doel van den Vrijheidsbond in de tegenwoordige samenstelling voldoende te hebben uiteenge zet. Op allerlei beweringen en insinuaties van do oppositie zal spr. niet ingaan. De heer WESTERHOF: Welke insinuaties. De heer GOVERS wil tenslotte B. en W. nog in overweging geven te bepalen, dat ge- meente-ambtenaren niet bulten de gemeente mogen wonen als zulks na ingesteld on derzoek niet noodig blijkt. De heer WESTERHOF: t.r wonen er 30 buiten de gemeente. Tenslotte vraagt de heer GOVERS hoe de Bouw, en Schoonheidscommissie toestem ming konden geven voor der. bouw van het V. D.-inagazijn aan de Houttil en de ga rage van den heer Pauwels. Wat hier ge beurd is schreit ten hemel tegen den wel stand. De winkeliers aan de Houttil onder vinden ongetwijfeld schade van dit treurig uitziend magazijn. Bij de genoemde garage acht spr. de groote openslaande deuren een gevaar. Spr. had daar vouwdeuren beter ge acht. Hierna komt de heer KUSTERS aan het woord. De heer WESTERHOF stelt voor, wegens het vergevorderde uur, de vergadering te schorsen tot heden. Spr. gunt den heer Kos ters gaarne de aandacht. Met 14 tegen 4 stemmen wordt het voor- stel-Westerhof aangenomen. VERGADERING VAN VRIJDAGMIDDAG. (Vervolg van [>ag. 1 tweede blad). De heer TOMASSEN, de Volkshuisvesting besprekende, wyst er op dat in de woningen van de Tienenwal nog gedeeltelyk W. C.‘s geplaatst zyn zonder waterspoeling. Het verfoeilijke tonnenstelsel acht spr. nog gewensebter, dan het gebruik van z.g. droge W. C.’s. Spr. noemt dit een verkeerde bezuiniging, welke men heeft durven doen, omdat men wellicht deze menschen als proefkonijntjes wilde gebruiken. Spr. verzoekt beleefd, dat aan dezen toestand. al zijn de lieirekken bewoners dan ook geen kapitalisten spoe dig een einde zal worden gemaakt. D? belasting besprekende, zegt spr. dat, waar het geldt, de wijziging van de perso neel# belasting, B. on W. niet op de hoogt? waren. Zy hadden hun licht eens moeten opsteken op het bureau voor verificatie van belastin gen. Door de wetswijziging is een groot aantal perceelen verhuisd naar ’n hoogcre opcentenbelasting; sommige van 50 naar 55; “hndere van 55 naar 60. De verhooging door deze opschuiving rust op perceelen met een huurwaarde van f 2.25. zoodat een aanzieri- Hjk bed ra c uit kleine woningen wordt ge haald. Spr. begrypt niet hoc B. en W. met een dergelijk voorstel, waardoor de minst draag- krachtigen worden getroffen, durven komen. Spr. gelooft, dat het voor de gemeente een aardig buitenkansje is en dat het voor de betrokkenen wel een vreugde moet zijn, deze belasting te mogen opbrengen. Het lijkt spr.. dat er op financieele gebied een andere weg moet worden ingcslagen. Nog een enkel woord w il spr. zeggen Nog een enkel woord zegt spreker stenbelasting. De heer SCHATS bespreekt Je beroeps- 1 nieuwe stadsgedeelte en den Wcstcrweg. Wat bet verrichten van bijbetrekkingen aangaat door geineente-ambtenarcn en -werklieden, trof spr.e bizondere aandacht het antwoord van B. en W-, dat daar in bi zondere gevallen tan af geweken kan wor den. Wat kan men ouder bizondere gevallen verstaan? Misschien dit, dat wanneer ge- meente-ambtenaren of -werkliedn tekort ver dienen en zy door een bijbetrekking een aan vulling in toon verkrijgen, om daardoor 4n het onderhoud van hem en’ zijn gezin te kun nen voorzien? Dit kan toch niet als maatstaf genoemd worden voor hoogere ambtenaren by do ge meente. Wanneer we 7<n <lcr Hoofd-Üommie- zen nemen, welke een salaris heeft van f 4875 en daarnaast oog andere bijbetrekkin gen heeft als een portefeuille eener brand verzekering. terwijl ’n adjunct-commies mot een salaris van f 3055 een flinke portefeuille eener hrand-a«surantie heeft, daarnaast zich nog belst met een bezoldigde bestuursfunc tie ”?.n 'n polder, acht spr. dit niet toelaat baar. En terwijl spr. deze zaak nog nader on der de loupe neemt, kojut spr. by den Ixjek- hottder der Lichtbedrijven met een salaris van f 4225. die prixaatlts geeft in het boek houden en daardoor een groote bijverdien ste verkrygt. En wat zeggen B. en W. verder in hun me morie van antwoöid: ..Het zou intusschcn mugclyk zyn. dat deze goedkeuring niet steeds i.- gevraagd. Wij houden ons aanbevo len voor mededeeling van die gevallen, waarin men aanleiding heeft te vermoeden, dat de hier bedoelde goedkeuring niet is ver kend nl deze zinsnede, M. de V., komt de naïvi teit wel even om het hoekje kijken? Onopgemckrt wil spr. niet laten, dat bo venstaande toestanden niet bestendigd mo gen blyven. omrede door de bestendiging daarvan verscheidene ingezetenen in hun brood worden benadeeld. Ja. M. de V., zelfs de Kamer van Koophandel en de door haar gehouden vergadering, werd door één haror leden zoo'n klacht geuit. waarbij ik mij vol komen kan aansluiten. Terzake bovenstaan de materie zie ik gaarne Uw antwoord tege moet. De hoer RINGERS merkt op. dat de door den heer leen bedoelde vergadering geen vergadering was van de K. v. K. en dat be doelde klacht niet door een barer leden werd geuit. Het betrof een gecombineerde verga dering van middenstandsvereenigingen. De heer VEEN. Dari was het toch een mid denstander, die deze klacht uitte. Spr. wil besluiten met een vraag meerdere leden, welke informeerden den stand der annexatie-plannen en antwoord, dat de' wijziging van het grond gebied der gemeente in, eën nieuw' etadium is gekomep door d. n brief van Gedeputeer de Staten van 22 Februari 1928, welke voor U ter inzage ligt. In dit verband wil ik doen opmerken, dat ik ëan een brief bij de stuk ken niets heb bet-peurd en hen voortaan op prjjs zal stellen, dat do stukken ook by de stukken zullen liggen. Hierna is het woord aan den heer GO VERS. Spr. zeg* naar aanleiding van het gesprokene door den heer Westerhof betref fende de Wethoudersverkiezing, ^by de be sprekingen daarover, misleid te zijn. Oorspronkelijk was epr. voor vier wethou ders, later voor 3. Toen spr. n.l. bemerkte, dat de heeren Westerhof en Sietsma, den Leer Thomsen uit het college wilden vervvij- dery en een V. D.-er er in wilden trachten te brengen, heeft spr. van andere samenwer king afgezien. Als gevolg van de nieuwe samenstelling van het Colltgc aldus spr., konden wy de door den heer Westerhof en de zynen aan- gekondigde, niets ontziende oppositie ver wachten. Hun hoop evenwel om zoodoende de onhoudbaarheid van dit college aan te toonen zal spoedig vervluchtigen als zij er varen, dat het eenige gevolg ervan zal zyn een krachtiger organisatie van de tegenwoor dige meerderheid. Maar al zou dat niet zoo zyn, al zou de oppositie in zijn strydwyze blyven volharden, dan vvete zij, dat de meer derheid niet wijken zal. De meerderheid van den Raad heeft de verantwoordelijkheid aanvaard te zorgen,, dat de nieuwe samen stelling niet een ijdel gebaar is, maar een ryp overwogen daad met blyvende gevolgen. Zij wil een nieuwe, zelfstandige koers. Geen partybewind. maar een zakelijke behartiging der gemeentebelangen; geen prijsgeven van principiën, maar een streng in het oog houden van de economie der gemeente. Niemand vreeze, dat wij onze liberale gedachten on dergeschikt zullen maken aan de opvattingen van anderen. De heer WESTERHOF: Je buurman lacht. De heer GOVERS: Niets weerhoudt ons en niet zal onsi ook weerhouden om ieder voorstel in den Raad, dat tegen onze liberale meeningen zou indruischen. Van welke zijde dat ook zou komen, te bestryden. Het pro gramma, waarop wij ons hebben verbonden laat ons absoluut die vryheid. Wy hebben ons verbonden op een programma van bezui niging, omdat wij die I-:-!;7 daarmede samengaande verlaging meente achten. Nu kan het wel eens voorkomen dat een bepaalde bezuiniging ook ons aan het hart -met leedweïen constatee rt eed- ondergeschikt gemaakt worden aan het Staatwrecht, dat zich uitleeft in de poli tiek. Spr. voelt niet, dat men het in politie- ken zin niet had mogen doen, terwyl het etaatsrechterlyk juist ie. Men heeft het ook niet billyk genoemd. Maar het is wettelyk niet voorgeschreven. Hoe kan de heer Westerhof dan zyn houding bepalen ten aanzien van het onverplichte M. 0.? Spr. herinnert aan „Het Volk", dat schreef, dat evenredige vertegenwoordiging niet nood zakelyk is. Wat zal nu het antwoord van den heer Westerhof zijn, als hy voor zyn hoofdbestuur moet verschijnen. Voorts wyst «pr. erop, dat, wat hier gebeurd is, op tal van plaatsen is geschied. Hier gooit men er Socialisten uit en daar Katholieken. Wat hebben de socialisten in Uitgeest ge daan? Als het niet Uw kraam te pas komt, moet gij niets van het evenredigheidsbeginsel heblien.. Dan vraagt spr., hoe de heer Wes terhof zifh oorspronkelijk de evenredigheid gedacht had. Hij maakte een tegenstelling tusschen 10 demokraten en 9 niet-demokra ten. De Kath. wethouder moest een demo- kraat zijn. Daarna hebben we de scheidings lijn links tegen ‘rechts gekregen. En we had den 3 linkschen en 1 rechtsche in het college gekregen. Is dat naar evenredigeid? Spr. kan niet zien, hoe de heer Westerhof zyn eigen evenredigheidsbeginsel in praktijk wil brengen. Voor de wyze, waarop het huidige college tot stand is gekomen, verwijst spr. wederom naar het afdelingsverslag van 1927. Wy wil den hebben, dat er kwam een college met een program, dat moest worden uitgevoerd. Wij waren toen met zjjn negenen (6 R. K., 1 A.-R. en 2 C.-H.) We hadden dus nog geen meederheid. Spr. vraagt dan, of de S. D. A. P. het eerst niet geprobeerd had met V.-D. en V.B. Was men het niet met die eens gewor den, nou ja, dan hadden wy wel een zetel- mogen hebben. Verwyt ge ons nu, wat ge zelt gedaan hebt? Om een meerderheid te krygen, hebben wy ons gewend tot den V.B., die ons dadelijk waarschuwde, dat ze niet vry waren. Wethouder THOMSEN: We zijn niet met onderhandelingen begonnen voor we vry wa ren. De heer KUSTERS: Toen men vry was, hebben we een program ontworpen. 8. D. A. P. en V.-D. hadden met ons mee kunnen gaan, als zij niet gekomen waren met een program, dat in strijd is met ons bezuinl- gingsprogram. Wat geld kost, werken w|) niet aan mee, tenzy in urgente gevallen of iu geval van noodzaak.. De fractie dyr V.-D. was niet de meest ge roepene, om een uitnoodiging tot samenwer. king te zenden. Voordat er eenige vergade ring gehouden was, had de heer Westerhof al geprobeerd, om met de linkschen een meer- derheid te vormen. Dan hadden wy later mo gen toetreden. Dan kan men toch begrijpen, dat wy ervoor bedankten en zeiden: we kun nen onze eigen boontjes zelf wel doppen. Over de commissies is niet gesproken voor den avond der wethoudersverkiezing. Maar toen was al bekend, dat de heeren niet in d<» commissies zouden komen. Toen dienden wy onze maatregelen te nemen. Wij hadden een meerderheidscollege en achtten het ook noo dig. dat ook in de commissies een meerder, heid was. die ons steunde met de uitvoering van ons program. Daarnaast spreekt het van zelf. dat gij recht hebt op zetels in die com. missies. Had men een bespreking daartoe a^ngevraagd. dan hadden wij dat gaarne ge daan. maar U ook meteen gezegd, dat onze partijen de meerderheid moesten hebben. Zegt men vandaag nog, dat men andere men. sohen in de commisies wil hebben, dan komt dat in orde. De heer WESTERHOF: Wel een beetje laat! De heer KUSTERS voortgaande, zegt, dat de meerderheidspartyen gebonden zyn aan een program, waarby natuuriyk iedereen vrij is in gewone gemeentezaken, zijn stem uit te brengen. Bij de S. D. A. P. is het gebeurd, dat de fractie zei: we stemmen egen, en de heer Westerhof zei: we stemmen voor. En men stemde voor. Spr. geeft gaarne toe, dat hy met iedereen liever samenwerkt, dan met de S. D. A- P- en hy hoopt, dat de ..uiterste noodzaak" te Alk maar ver zal weg blyven. Spr. zal het program niet geheel publicee. ren. De heer B0NSEMA: Je hebt het beloofd. De heer KUSTERS: Het, program bevat meerdere punten, die al zyn uitgevoerd, b.v. handhaving pensioensbijdrage, stijging keuze en herinnert aan de installatie van de commissie van het Bureau van Beroepskeu ze, by welke gelegenheid de voorzitter zich zeer waardeerend over dit instituut uitliet. Men moet zich thans niet blind scharen op de totnogtoe povere resultaten van dit bu reau, dat, in vergelijking njet bureaux in an dere plaatsen, geen slecht figuur slaat. Spr. is het er niet mee eens, dat dit bu reau om bezuiuigingsredenen moet worden opgeheven, het gemoeide bedrag is niet van beLug ryke grootte; het bureau is een ge meenschapsbelang. Arbeiderskinderen beblten er een groot belang by, doch ook kinderen van andere klassen. Tegen 4 kinderen van de arbeiders klasse, profiteeren er 3 van den Middenstand en 1 van den gegoeden stand van het bureau. Spt, zou allereerst de f 400 willen schrap- pen, waarmede het R. K. bureau wordt ge subsidieerd. Dit bedrag is ook wel niet Zw groot, doch dit beureau heeft niet de algemeene instem ming. Spr. weidt uit over het nut van het bureau voor Beroepskeuze, dat in eerste in stantie het standpunt inneemt den rechten man op de rechte plaats te brengen, hetgeen spr. een groot belang noemt. Het aantal gevallen van raadplegingen was de laatete jaren in opgaande lyn. Spr. geeft B. en W. in overweging de zaak te laten zoo die is. Hierna bespreekt spr. de subsidie van het Armbestuur, het komt erop aan, dat het bedrag, door B. en W. voorgcsteld f 5.500 lager is dan het Armbestuur verzocht had. De VOORZITTER wyst er den heer To- massen op, dat hij by de volgnummers is. De heer DEKKER bespreekt P. W. Som mige begroetingen worden zeer opge schroefd, by aanbestedingen is men vaak een vyfde lager. De bezuiniging, in laatste instantie door P. W. aangebracht, hebben vaak spr. instem ming niet. De vernieuwing der walmuren aan den Zydam moet zeker op do begrooting ▼en. Het Onderhoud van den kapeltoren had ook niet afgevoerd moeten worden. De heer LEESBERG: stelt U vóór, weer op de begrooting De heer VEEN: Niki De heer DEKKER: Uok ue zinkbedekking van de 6e Gemeenteschool heeft men ge schrapt Dat beteekeut geen bezuiniging; een ▼olgend jaar zal men des te meer moeten be talen. Ook de post van f 70 voor versterking van dakspanten had niet geschrapt moeten worden. Den heer VEEN gaf de aanbiedingsbrief van B. en W., evenals met de behandeling der Begrooting voor 1927, alweer een teleur stelling te boeken en wel een afwyzende be schikking op het verzoek der bewoners van de Viescherslaan om dezen weg af doend te verbeteren. In de goede dagen van Mr. J. P., hebben we daar als Commissie van Publieke een bezoek gebracht en spr. - -- --o-j Voormeer (pardon Bierkade) moeten vechten, om bet ▼inden. Spr. hoopt thans niet alleen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 18