f I fe F I t IJ- 1 1 4 I 1 - i 1 - i een was men het niging, pmdat wij die bezuiniging '-id vau is. bcterii .STERHOF: Arme mynheer de laatste 'idelingen bedoelen dan ook niet ■ajjSé.'&'A j.y£' i weer op de be^ Do heer VEEN: Niks zeggen! naar naar .3 V.B. Was men het niet met die eens gewor den, nou ja, dan hadden wjj wel een zetel ngyar- «-• - - weer opvoeren. den 3 hnkschen en 1 rechtsche in het college I Van de 42 leerlingen van het lyceum sim mfcMMMB Is dat naar evenrediarid’ er 8, wier ouders een kosUchool zouden ktm- moeten bybetalen. Spr. ontkent, dat het ly ceum voor de betere standen is. Daartoe zie tot stand is gekomen, verwjjst spr. wederom naar het afdeelings verslag van 1927. Wij wil de behartiging van eenig kaesebelang, zij bedoelen niet anders dan het belang onzer gansche gemeenschap. Waar wjj de welvaart der gemeente door de economische toestan den min of meer bedreigd achten, wenschen wjj zooals gezegd, geen 1»artij politiek, maar slechts datgene wat tot herstel van de wel vaart kan leiden. Sociaal democraten, Vrjj- ninnig democraten en evenueel ook anderen zoolang of zoodra zij hun partijpolitiek op den voorgrond stellen, zuilen ons in het alge meen tegenover zich vinden, (Geroep links: Hoera!), omdat die partjj politiek verdeelt tnt schade van de gemeenschap. Als gevaar dreigt dan mag niet langer verdeeldheid heerschen als het schip door storm wordt geteisterd, komt zQOWcl het leven van den kapitein als van de bemanning in gevaar; dan gaat geen goed kapitein ter kooi, noch vraagt de bemaning op tijd te worden afge lost. Eendrachtig zullen officieren en man- schappep allee doen tot gemeenschappelijk behoud. Die eendracht achten wij thans ge boden voor de behouden aankomst van ons stadsscheepje en daarom is ons doel, op'te zoeken wat vereenigt en zooveel mogeljjk terzjjde te stellen wat scheidt Een zoodanige meerderheid is niet linke, maar evenmin rechts. De heer WESTERHOF: Wat dan? De heer GOVËRS? Waar de heer Wester- hof zoekt naar een benaming van het elftal zou spr. dit, omdat het in het stadsbestuur een meerderheid vormt, den stedeRjken bond willen noemen. Hiermede meent spr. het «loei van den Vrijheidsbond in de tegenwoordige samenstelling voldoende te hel»ben uiteenge zet. Op allerlei "beweringen en insinuaties van de opjxjsitie zal spr. niet ingaan. De heer WESTERHOF: Welke insinuaties. De heer GOVERS wil tenslotte B. en W. nog in overweging geven te bepalen, dat ge- meente-ambtenaren. niet bulten de gemeente mpgen wonen als zulks na ingesteld on derzoek niet noodig blijkt. De heer WESTERHOF: Er wonen er 36 buiten de gemeente. Tenslotte vraagt de heer GOVERS hoe de Bouw- en Schoonheidscommissie toestem ming konden geven voor den bouw van het V. D.-magazijn aan de Houttil cn de ga rage van den heer Pauwela. Wat hier ge beurd is schreit ten hemel teven den wel stand. De winkeliers aan de Houttil onder vinden ongetwijfeld schade van dit treurig uitziend magazijn. Bij de genoemde garage acht spr. de groote openslaande deuren een gevaar. Spr. had daar vouwdeuren beter ge acht. Hierna komt de heer KUSTERS aan hel woord. De heer WESTERHOF stelt voor, wegens het vergevorderde uur, de vergadering te schorsen tot heden. Spr. gunt den heer Kus- ters gaarne de aandacht. Met 14 tegen 4 stemmen wordt het voor- stel-Westerhof aangenomen. VERGADERING VAN VRIJDAGMIDDAG. Afwezig de heeren Sluis, van Slingerland en mej. Carels. De VOORZITTER opent.de vergadering. Overname Straten. Voorstel tot overname van eenige straten. Aangenomen. Kindervoeding en -kleeding. Voorstel tot vaststelling van het verslag inzake Kindervoeding en -kleeding. Alsvoren. lijn links.tegen rechts gekregen. En we had- J die wil eerst de subsidies gekregen. Is dat naar evenredigeid? Spr. kan niet zien, hoe de heer Westerhof zijn eigen evenredigheidsbeginsel in praktijk Voor de wijze, waarop het huidige college j sutaidFe,~têr,TjjTde 'menècben5 zelf “nog' vZéï f SfjlTMl la (TpVnmnn VflFwiiaf env tvrwlnrnm rv - - Gemeentebegrooting. De algemeene beschouwingen worden voortgezet. Do heer KUSTERS herinnert aan de be schouwingen van deu heer Westerhof betref fende de deugden van een gemeentebestuur. In het voorstel der S. D. A. P. en V. D. wil men den topgevel van het stadhuis weg laten. Spr. zou daar de beeltenis van den heer Westerhof als den donderenden Jupiter wil len plaatsen. De heer Westerhof heeft 5 uren gepraat, zoodat het velen en ook de pers te machtig werd. Spr. althans was bet te mach tig- De heer VEEN: U kon het zeker niet ver werken. De heer KUSTERS: Neen, inderdaad niet. Spr. gaat hierna de wethoudersverkiezing na, welke reeds aangekondigd was bij de be groeting voor 1927. Vele leden wenschten n.l. een college met een bepaald program, met het oog op de finantiën. Toen maakte de heer Westerhof nog deel van het college uit, maar ook toen gingen B. en W. op de kwestie niet in. Dat maakt dus geen verschil met het antwoord van dit jaar. Spr. meent, dat een college naar het evenredigheidsbe ginsel niet noodzakelijk is. We hebben thans een méèrderheidecollege, dat staatsrechterljjk volkomen juist is. In het staatsrecht is geen sprake van evenredigheidscolleges. Dat hééft men met opzet gedaan. Niet duidelijk is spr., dat aan de kwestie ook een politieke kant zit. De politiek moet steeds ondergeschikt gemaakt worden aan het Staatsrecht, dat zich uitleeft in de poli tiek. Spr. voelt niet, dat men het in politie- ken zin niet had mogen doen, terwijl het staatsrechterlijk juist is. Men heeft het ook niet billijk genoemd. Maar het is wettelijk niet voorbeschreven. Hoe kan de heer Westerhof dan zijn houding bepalen ten aanzien van het onverplichte M. O.? Spr. herinnert aan „Hei Volk”, dat schreef, dat evenredige vertegenwoordiging niét nood zakelijk is. Wat zal nu het antwoord van den heer Westerhof zijn, als hij voor zjjn hoofdbestuur moet verschijnen. Voorts wijst spr. erop, dat, wat hier gebeurd is, op tal van plaatsen is geschied. Hier gooit men er Socialisten uit en daar Katholieken. Wat hebben de socialisten in Uitgeest ge daan? Als het niet Uw kraam te pas komt, moet gij niets van het evenredigheidsbeginsel hebben.. Dan vraagt spr.. hoe de heer Wes terhof zich oorspronkelijk de evenredigheid gedacht had. Hjj maakte een tegenstelling tusseben 10 demokraten en 9 niet-demokra- ten. De Katb. wethouder moest een demo- kraat zijn. Daarna hebben we de scheidings- den hebben, dat er kwam een college met een Dien de lijst van schoolgelden. Ten aanzien nrrwrrom cultureele ontwikkeling is heel moei lijk een vergelijking te maken, tusseben ver volgonderwijs en lyceum, maar de resultaten van het eerete wegen niet op tegen de booge kosten. Het onderwijs moest het minst ge schaad worden en daarpm was men een stemmig voor opheffing van hei vervolgon mogen hebben Verwyt ge ons nu. wat ge zeil derwjjs. Spr. is bereid te spreken, als dê A. „«o i I. v i. ki. C. b.v. subsidie vraagt speciaal voor on- Om een meerderheid te krygen, hebben wij derwijs ons gewend tot den V.B., die ons dadelijk ,v n A nc,, waarschuwde, dat ze niet vrjj waren. (Mej. CARELS komt ter vergadenng). Wethouder THOfiSEN: We zijn niet met /onderhandelingen begonnen voor we vrij wa- De heer TOMASSEN, de VolKshuisvesting besprekende, wijst er op dat in de woningen van de Tienen wal nog gedeeltelijk W. C.‘s geplaatst zyn zonder waterspoeling. Het verfoeilijke tonnenstelsel acht spr. nog gewenschter, dan het gebruik van z.g. droge W. C.’s. Spr. noemt dit een verkeerde bezuiniging, welke men heeft durven doen, omdat men wellicht deze menschen als proefkonijntjes wilde gebruiken. Spr. verzoekt beleefd, dat aan dezen toestand, al zijn de betrokken bewoners dan ook geen kapitalisten spoe dig een einde zal worden gemaakt. De belasting besprekende, zegt spr. dat, waar het geldt, de wijziging van de perso neels belasting, B. en W. niet op de hoogt 3 waren. Zij hadden hun licht eens moeten opsteken op het bureau voor verificatie van belastin gen. Door de wetswijziging is een groot aantal perceel en verhuisd naar *n hoogcre opcentenbelasting; sommige van 50 naar 55; andere van 55 naar 60. De verbooging door deze opschuiving rust op pcrceelen met een huurwaarde van f 2.25, zoodat een aanzien lijk bedrag uit kleine woningen wordt ge haald. Spr. begrijpt niet hoe B. en W. met een dergelijk voorstel, waardoor de minst draag- krachtigen worden getroffen, durven komen. Spr. gelooft, dat het voor de gemeente een aardig buitenkansje is en dat het voor de betrokkenen wel een vreugde moet zijn, deze belasting te mogen opbrengen. Het lijkt spr., dat er op financieele gebied een andere weg moet worden ingeslagen. Nog een enkel woord wil spr. zeggen Nog een enkel woord zegt spreker stenbelasting. De hegr SCHATS bespreekt de beroeps keuze en herinnert aan de installatie van do commissie van het Bureau van Beroepskcu- Spr. betreurt de houding van Ged. Staten ten aanzien van de annexatie, vooral van Heiloo. Spr. vraagt, wat B. en W. zullen doen in dezen. Het verkeersprobleem by de Frieschebrug beveelt spr. in de aandacht van het college aan. De jongere agenten dienen opgeleid te worden door de oudere. Gevaarlijk acht spr. den toestand by het borstbeeld van Mevr. Bos boom -Tou ssa in t. Spr. voelt niets voor Geneeskundigen Dienst De Eerste Hulp dient echter gereorganiseerd te wordep. Wat de Schoonheidscommissie den laatsten tijd gedaan heeft, heeft met schoonheid niets te maken. Spr. wijst b.v. op het maken van een pakhuis in de Houttil die daardoor een doode winkelstraat geworden ie. Ergerlijk vindt spr. ook, wat op het Nassauplein ge beurd is met den bouw van de Na^saugarag^. De heer VOGELAAR bespreekt <*veneene de wethouderskwestie, waarbjj spr. aller eerst de houding der Chr. Hist, rechtvaar digt, van wie gezegd werd, dat zij niet ge antwoord hadden op de uitnoodiging oat V. B. By spr. was de gedachie gewekt, dat de conferentie niet zou doorgaau. Van een onbeleefdheid is hier geen sprake, hoogstens van een misverstand. Wat de kwestie zelf betreft, vraagt spr. zich af, of de V. D. en S. D. A. P. wel zoo gesteld waren op overleg, want de heele kwestie zou op 2 Juli al zonder overleg op gelost zyn door de heeren Westerhof en Sietsma, die den heer Tbomsen een zetel aanboden. De kwestie was toen dus al opge lost Beide fracties moeten dan ook tegen ons geen hoogen toon aanslaan. Eerst toen het met den heer Thomsen mislukt was, kwa men ze tot de conclusie, dat ze ook met de C. H. moesten spreken. Maar men moet niet verwachten, dat wij rustig afwachten, wat de heeren over ons beslissen. Eerst nu zijn de heeren tot de conclusie gekomen, dat de wetbouderskeuze staate rechterlijk juist is. Dit is pas gerijpt na 6 September Spr. vraagt echter, of de heeren zelf wel zoo voor een evenredige vertegen woordiging zijn. Daartoe citeert spr. wat de heer Sietsma gezegd heeft, die evenredige vertegenwoordiging het laatste redmiddel noemde, als er geen meerderheid te vormen was. Dan heeft men van de Katholieken ge- cischt. dat zü-een demokraat als wethouder zouden aanwijzen De heer WESTERHOF: Dat wensch. De heer VOGELAAR betoogt, dat zelf kan aanwjjzen, wien men als wethouder wil. In de wet is nergens een beletsel te vin den, om te komen tot een meerderheidscol- lege. 4 jaar geleden had men een college naar het evenredigheidsbeginsel, maar toen waren de omstandigheden anders. Op het oogenbliv zjjn die zoo. dat spr. gerust zijn Gemeenteslachthuis. Voorstel tot vaststelling eener Verorde ning voor het gemeenteslachthuie als be doeld in art. 4, sub 3o, der Hinderwet. Alsvoren. stem wil geven aan een meerderheidscolle- ge. Die omstandigheden ziin gelegen in de finantiën. welke in de eerstvolgende jaren allo aandacht vragen. Bezuinigheid is dan ook noodzaak De C. H. hebben hierbij de richting gevolgd, die zij in hun verkiezmgs- lectuur al hebben ontworpen. Het peil van do begrooting is te hoog en dat moet wor den teruggebracht in het belang der gemeen te. Alleen bestaat er verschil van meening omtrent de wiize, waarop bezuinigd moet worden. De grens van de uitkeeringen uit de bedrijven acht «nr. al overschreden. Be zuiniging i« moeiliik te verkregen met men schen. die willen, dat men van bepaalde ge- bieden afbliift. Het elftal zal t”n aanzien van vraagstuk ken van zuiver finantieelen aard dezelfde lijn volgen. Dit is natuurlek niet vooraf in een vast program vast te leggen. Van het nieuwe college is gezegd, dat het de zwaar ste reactie je Dat valt nogal mee, meent spr. en daartoe verwijst hji b. v. naar de werk verschaffing. Spr. vereenigt zich met B. en W waar zy met een min of meer uitvoerig werkprogram wenschen samen te stellen, dat toch mis schien niet uitgevoed kan worden. Dit w-il nog- niet zeggen, dat zij geen richtlijn moeten hebben. Wat de peneioenkorting betreft. meent spr., dat men niet vergelijken moet met rijks- en gemeentepersoneel. Het eerste heeft b. v. 10 pCt. verlaging gehad. Deze kwestie moet van de baan. Eventueel zon spr. verbetering van de positie willen zoeken in de loonscha len. Ten aanzien van de aumuteiten aan het pensioen! I ds. raadt spr. voorzichtigheid aan. Prof. Holwerda maant ook aan, om de vermindering in het fonds te laten. Dan ia men later voor tegenvallers gedekt. I Wordt v..r- 'jlgd). houder der LachtbedrQven met een salaris vaa f 4225, die privaatles geeft in het boek houden en daardoor een groote bijverdien ste verkrijgt. En wat zeggen B. en W. verder in hun me morie van antwoord: „Het zou intusschen mogelyk zijn, dat deze goedkeuring niet steeds is gevraagd. Wij honden ons aanbevo len ivoor modedeeling van die gevallen, waarin men aanleiding heeft te venrtoeden, dat de hier bedoelde goedkeuring niet is ver leend nl deze zinsnede, M. de V., kómt de naïvi teit wel even om het hoekje kijken? Onopgemekrt wil spr. niet laten, dat bo venstaande toestanden niet bestendigd mo gen blijven, omrede door de bestendiging daarvan verscheidene ingezetenen in hun brood worden benadeeld. Ja, M. de V., zelfs de Kamer van Koophandel en de door haar gehouden vergadering, werd door één barer leden zoo’n klacht geuit, waarbij ik mij vol komen kan aansluiten. Terzake bovenstaan de materie zie ik gaarne Uw antwoord tege moet. De heer RINGERS merkt op, dat de door den heer Veen bedoelde vergadering geen vergadering was van de K. v. K. en dat be doelde klacht niet door een barer leden werd geuit. Het betrof een gecombineerde verga dering van middenstandsvereenigingen. De heer VEEN: Dan was het toch een mid denstander, die deze klacht uitte. Spr. wil besluiten met een vraag van meerdere leden, welke informeerden naar den stand der annexatie-plannen cn - het antwoord, dat de wijziging van het grond gebied der gemeente ir, een nieuw stadium is gekomen door den brief van Gedeputeer de Staten van 22 Februari 1928, welke voor U ter inzago hgt. In dit verband wil ik doen opmerken, viat ik van een brief bij de stuk ken niets heb bespeurd en hen voortaan op prijs zal stellen, dat de stukken ook bij de stukken zullen liggen. Hierna is het woord aan den heer GO VERS. Spr. zeg* naar aanleiding van het gesprokene door den heer Westerhof betref fende de Wethoudersverkiezing, by do be sprekingen daarover, misleid te zyn. Oorspronkelijk was spr. voor vier wethou ders, later voor 3. Toen spr. n.l. bemerkte, dat de heeren Westerhof en Sietsma, den heer Thomsen uit het college wilden verwij- derij en een V. D.-er er in wielen trachten te brengen, heeft spr. van andere samenwer king afgezien. Als gevolg van de nieuwe samenstelling van het College aldus spr., konden wjj de door den heer Westerhof en de zijnen aan- gekondigde, niets ontziende oppositie ver wachten. Hun hoop evenwel om zoodoende de onhoudbaarheid van dit college aan te toonen zal spoedig vervluchtigen als zij er varen, dat het eenige gevolg ervan zal zyn een krachtiger organisatie van de tegenwoor dige meerderheid. Maar al zou dat niet zoo zyn, al zou de oppositie in zjjn strijdwijze blijven volharden, dan wete zy, dat de meer derheid niet wjjken zal. De meerderheid van den Raad heeft de vertint woordelijkheid aanvaard te zorgen,, dat de nieuwe samen stelling niet een jjdel gebaar is, maar een rjjp overwogen daad met blijvende gevolgen. Zij wil een nieuwe, zelfstandige koers. Geen partybewind, maar een zakeljjke behartiging der gemeentebelangen; geen prijsgeven van principiën, maar een str*g in het oog houden van de economie der gemeente. Niemand vreeze, dat wjj onze liberale gedachten on dergeschikt zullen maken aan de opvattingen van anderen. De heer WESTERHOF: Je buurman lacht. De heer GOVERS: Niets weerhoudt ons en niet zal ons ook weerhouden om ieder voorstel in den Raad,,dat tegen onze liberale meeningen zou indruischen, van welke zijde dat ook zou komen, te bestrijden. Het pro gramma, waarop wjj ons hebben verbonden hat ons absoluut die vrjjheid. Wjj hebben ons verbonden op een programma van bezui niging, pmdat wjj die bezuiniging en J‘ daarmede samengaande verlaging van ADRESBOEK VAN ALKMAAR. Bij de firma Jung en van der Hoek is van daag verschenen het nieuwe adresboek van Alkmaar. Vergeleken bij de vorige uitgave, ver toont het nieuwe adresboek een groote ver andering. welke tevens een belangrijke ver betering is We doelen hierby natuurlijk niet op de gewone rubrieken, welke naar - gegevens bijgehouden zijn. Spr. is het er niet mee eens, dat dit bu reau om bezuinigingsredenen moet worden opgeheven, het gemoeide bedrag is niet van belangrijke grootte; het bureau is een ge meenschapsbelang. Arbeiderskinderen hebben er een groot belang bij, doeh ook kinderen van andere klassen. Tegen 4 kinderen van de arbeiders klasse, profiteeren er 3 van den Middenstand en 1 van den gegoeden stand van het bureau. Spr. zou allereerst de f 400 willen schrap pen, waarmede het R. K. bureau wordt ge subsidieerd. Dit bedrag is ook wel niet zoo groot, doch dit beureau heeft niet de algemeene instem ming. Spr. weidt uit over het nut van het bureau voor Beroepskeuze, dat in eerste in stantie het standpunt inneemt den rechten man op de rechte plaats te brengen, hetgeen spr. een groot belang noemt. Het aantal gevallen van raadplegingen was do laatste jaren in opgaande Ijjn. Spr. geeft B. en W. in overweging de zaak te laten zoo die is. Hierna bespreekt apr. de subsidie van het Armbestuur, het komt erop aan, dat het bedrag, door B. en W. voorgeeteld f 5.500 lager is dan het Armbestuur verzocht had. De VOORZITTER wjjst er den heer To- massen op, dat hj) by de volgnummers is. De heer DEKKER bespreekt P. W. Som mige begroetingen worden zeer opge schroefd, bij aanbestedingen is men vaak een vjjfde lager. De bezuiniging, in laatste instantie door P. W. aangebracht, hebben vaak spr. instem ming niet. De vernieuwing der walm uren aan den Zijdam moet zeker op ds begrooting blij ven. Het onderhoud van. den kapeltoren had ook niet afgevoerd moeten worden. De heer LEESBERG: stelt U vóór, igrooting te brengen? 1EN: Niks zeggen! De heer DEKKER: Ook de zinkbedekking van de 6e Gemeenteschool heeft men ge schrapt Dat beteekent geen bezuiniging; een volgend jaar zal men des te meer moeten be talen. Ook de post van f 70 voor vereterking van dakspanten had niet geschrapt moeten worden. Den heer VEEN gaf de aanbiedingsbrief van B. en W., evenals met de behandeling der Begrooting voor 1927, alweer een teleur stelling te boeken en wel een afwijzende be schikking op het verzoek der bewoners van ds Viescherslaan om dezen weg afdoend te verbeteren. In de goe^e dagen van Mr. J. P., hebben we daar als Commissie van Publieke Werken wel een een bezoek gebracht en spr. heeft meerdere malen tegen de Voormeer (pardon Bierkade) moeten vechten, om het goedo recht der verzoekers ingang te doen vinden. Spr. hoopt thans niet alleen een ge willig oor bij do Raadsleden te vinden, doch ook, dat zy het met «pr er over eene kun nen zjjn. dat de bestaande toestand op af- doendo wjjze wordt veranderd, omdat de Visscherslaan de schakel vormt tussehen ’t nieuwe stadsgedeelte en den Westerweg. Wat het verrichten van bijbetrekkingen aangaat door gemeente-ambtenaren en -werklieden, trof spr.’s bizondere aandacht het antwoord van B. en W., dat daar in bi- ■ondere gevallen van af geweken kan wor den. Wat kan men onder bizondere gevallen verstaan? Misschien dit, dat wanneer ge meente-ambtenaren of -werkliedn tekort ver dienen en zij door een bijbetrekking een aan- vulliag in toon verkrijgen, om daardoor in het onderhond van hem en zijn gezin te kun nen voorzien? Dit kan toch niet als maatstaf genoemd worden voor hoogere ambtenaren bij de ge meente Wanneer we één der Hoofd-Commie- zen nemen, welke een salaris heeft van f 4875 en daarnaast nog andere bijbetrekkin gen heeft als een portefeuille eener brand- verzekering, terwijl *n adjunct-commies met een salaris van f 3055 een flinke portefeuille eener brand-aesurantie heeft, daarnaast zich nog belast, met een bezoldigde bestuursfunc tie van ’n poMe», acht spr. dit niet toelaat baar. En terwjjl sPr deze zaak nog nader on der de tofcpe neemt, komt «pr. bfi den boek ten. De heer KUSTERS:- Toen men Vrij was. hebben wo een program ontwoqien. S. D. A. P. en V.-D. hadden met ons mee kunnen gaan, als zy niet gekomen waren met een ■program, dat in strjjd is met ons bezuini- -gingsprogram. Wat geld kost, werken wjj niet aan mee, tenzij in urgente gevallen of in geval van noodzaak. De fractie der V.-D. was niet de meest ge roepene, om een uitnoodiging tot samenwer king te zenden Voordat er eenige vergade ring gehouden was, had de heer Westerhof al geprobeerd, om met de linkschen een meer derheid te vormen. Dan hadden wij later mo gen toetreden. Dan kan men toch begrijpen, dat wjj ervoor bedankten en zeiden: we kun nen onze eigen boontjes zelf wel doppen. Over de commissies is niet gesproken voor den avond der wethoudersverkiezing. Maar toen was ai bekend, dat de heeren niet in do commissies zouden komen. Toen dienden wij onze maatregelen te nemen. Wij hadden een I ineerderheidscollege en achtten het ook noo dig. dat ook in de commissies een meerder heid was, die ons steunde met de uitvoering van ons program. Daarnaast spreekt het van zelf. dat gij recht hebt op zetels in die com missies. Had men een bespreking daartoe aangevraagd, dan hadden wij dat gaarne ge daan. maar U ook meteen gezegd, dat onze partijen de meerderheid moesten hebben. Zegt men vandaag nog, dat men andere men schen in de commisies wil hebben, dan komt dat in orde. De heer WESTERHOF: Wel een beetje laat! De heer KUSTERS voortgaande, zegt, dat de meerderheidspartijen gebonden zijn aan een program, waarbij natuurlijk iedereen vrij is in gewone gemeentezaken, zijn stem uit te brengen. Bij de S. D. A. P. is het gebeurd, dat de fractie zei: we stemmen egen. en de heer Westerhof zei: we stemmen voor. En men stemde voor. Spr. geeft gaarne toe. dat hij met iedereen liever samenwerkt, dan met de S. D. A. P. en hij hoopt, dat de ..uiterste noodzaak” te Alk maar ver zal weg blijven. Spr. zal het program niet geheel publicee. ren. De heer BONSEMA: Je hebt het beloofd. De heer KUSTERS: Het program bevat meerdere punten, die al zijn uitgevoerd, b.v. exploitatie muziektuin, het budget der politie, handhaving pensioensbijdrage, stijging van uitgaven moet worden voorkomen bij ge meentewerken. bezuiniging op de plansoenen, opheffing vervolgonderwijs of vermindering van het subsidie per leerling, opheffing bu reau voor beroepskeuze, enz. De heer WESTERHOF: Uw rijk zal niet zoo lang duren. De heer KUSTERS: Dat wachten we maar rustig af. De heer WESTERHOF: Strenge heeren re* geeren niet lang. Do heer KUSTERS: Ons streven is op ge richt, aan het eind der 4-jarige periode de be lastingen teruggebracht te hebben tot die van 1925. Ook op- onderwijs moet bezuinigd worden, al zouden we dat liever achterwege laten. Dat moeten we doen, om te komen tot een normaal gemeentebeleid. In de pensioenkorting móet rust komen. De salarissen zijn niet slecht, al moeten er plooien gladgestreken worden. Daartoe zal spr. gaarnp medewerken. Tot het onderwijs komende, zegt spr., dat men steeds beweert, dat het bijzonder onder wijs bevoorrecht wordt, omdat men zich be roept op de wet. Maar als dat waar is. waar om kost het de voorstanders dan nog altijd geld? En ook: waarom nemen de tegenstan ders het zelf niet? Omdat het hun geld kost. Over de 3-jarige periode heeft het bijzonder onderwijs 17.345.54 minder uitgegeven dan waarop het recht heeft. Dat is dus iets anders dan alles uitgeven. Spr. voelt er heel veel voor, om de school hoofden aan het begin van het jaar een be paald bedrag per leerling toe te staan. Dat doet men ook bij het bijzonder onderwijs. Waarom kan dat niet bij het openbaar onder wijs? De onkosten hiervan zijn duurder door Pu blieke Werken. Welnu, men late de hoofden dan vrij in het kiezen van goedkoopere dien eten. De heer WESTERHOF: Dat kan niet, vol gens de wet. De heer KUSTERS verheugt zich erover, dat een commissie van bijstand voor het on derwijs in het leven zal worden geroepen. Zoo’n coinpirssie is noodig, in het belang der gemeente. Eveneens zou spr. een contact commissie toejuichen. Dat zal de samenwer king tussehen openbaar en bijzonder onder wijs bevorderen en leiden tot bezuinigen. Maar vooral zal zij een vertrouwelyke sfeer scheppen. Van beide kanten worden wel eens fouten gemaakt, maar men mag er toch niet een «trijd tegen het openbaar onderwys in zien. Spr. ziet dart ook in zoo’n commissie heel veel nut. Het begrip van de vrijstelling wordt heel verschillend uitgelegd. Zoo wil de heer Wes terhof het openbaar onderwys eerst alles ge ven en wat er overschiet is voor het bijzon der. En Mei. Carels gaat nog verder, want program, dat moest worden uitgevoerd. Wij i waren toen met zijn negenen (6 R. K., 1 A.-R. en 2 C.-H.) We hadden dus nog geen meederheid. Spr. vraagt dan, of de S.O. A. P. I het eerst niet geprobeerd had met V.-D. en 1 de be lastingen een dringende eisch voor deze ge meente achten. Nu kan het wel eens voorkomen dat een bepaalde bezuiniging ook ons aan het hart zal gaan; dat wij met leedwezen constatce- reu, dat zy noodig is, maar wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. Eenige weelde moge ook bij besturen van een gemeente aan genaam zijn, zij is ook daar een kwaad, waar de mindere in het algemeen zooveel minder welvaart heerscht, waarin de belastingpen- ningen zooveel moeizamer worden opge bracht, moet het gemeentebestuur zoo spaar zaam mogelijk omgaan met het geld harer burgers; is het niet alleen geboden om te waken tegen nieuwo uitgaven, die niet strikt noodzakelyk zijn, maar kan het zelfs zyn plicht wezen terug te komenuitgaven, die voorheen bij meerderen welvaart geoor loofd waren. Zoodoende meenen wy het waarachtig gemeente belang op zyn best te dienen; en zóó te bevorderen een nieuwe periode van welvaart, waarbij men niet zoo streng meer zal behoeven te letten op de noodzaak eener uitgave, maar men ook weer andere verwegingen kan laten gelden. Zou den wij anders handelen, dan vraezen we, dat onze gemeente voor langen tyd, zoo niet voor goed, daarvan de nadeelige gevolgen zon ondervinden. Ik weet wel dat men aan do overzijde de zaken anders beziet. De arbeidersklasse zou van de nituwe orde van zaken de dupe worden! In waarheid eehter is daarvan geen sprake. Geroep LINKS: Neen boor! De arbeiders in overheidsdienst, wier om standigheden de S. D. A. P. soms heeft ver heven tot een peil hoog boven dat van de arbeiders in particulieren dienst, vormen maar een klein gedeelte van den arbeiders stand. De arbeiders in het algemeen die voor bezuiniging door het gemeentebestuur geen of al niet gerechtvaardigde vrees voor hnn loon behoeven te hebben, zullen belasting verlaging evenmin schuwen als de rest de bevolking. De heer Go vers! De heer GOVERS: Onze ze, bij welke gelegenheid de voorzitter zich zeer, waardeerend over dit instituut uitliet. Men moet zich thans niet blind scharen op de totnogtoe povere resultaten van dit bu reau, dat, in vergelijking met bureaux in an dere plaatsen, geen slecht figuur slaat. Van de 42 leerlingen van het lyceum a^i nen betalen. Daarom stemt men nu niet voor het lyceum en wel voor de leeszaal en volks universiteit. Het lyceum krjjgt een kleine

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 11