W - Hollandscb Oaghlad. Bestrijk zelf uw muien en plafonds Be vuilste muren in EEN KEER klaar duur Vriesia’s Waterverf Drogisterij JAN DE VRIES Tel. 324 Alkmaar. Tweede Blad ALKMAAR. In alle kleuren k 25 ct. per ponds pak verkrilgbaark 4 WOENSDAG 4 APRIL 1928. J STUKKEN. s; Vergadering van den (Vervolg). BURGERLIJKE STAND. TELEGRAMMEN. PROVINCIAAL’ NIEUWS. BERGEN. ZANGCONCOURS. RECEPTEN-HOEKJE. INGEZONDEN e beidsbemiddeling, behalve wanneer het vaste TWEE EN TWINTIGSTE JAARGANG. van 300 250 100 60 2 ALKMAAR 40 50 2 1 6 Kan 8 A io vierk meter mede geverfd worden. -ebroken In gemeente Berkhout In heer Koster. De dadenj BERGEN. Geboren: Pieter, zoon van Joannes Kujjs en Martina Tamis. Johannes Martinne, zoon van Gerardus de wart en Agatha Bjjpost. Willempje Barbara dochter van Jan Bruin en Wjjgertje van den Born. Maria, dochter van Jacob Kuijs en Alida Oudhuis. Clasina Hendrika, dochter var. Cornells Hoogvoret en Johanna Duinker. Petrus, toon van Pe trus Veld en Trijntje Kool. Johanna, doch ter van Neeltje Francina Schouten. Dick, zoon van Gerrit Johannes Helsdingen en Dina Helena van den Bergh. Adrianus, zoon van Jacobus Hollenberg en Hillegonda van Leeuwen. Pieter, zoon van Arian Brouwer en Antje Beets. Simon Joseph, zoon van Ge rardus de Waard en Maria Catharina Ligt- hart. Jacob, zoon van Jacob Boots en Eliza beth Koning. Overleden: Maria Theresia Elisabeth Fejje oud 59 jaar, overleden te Alkmaar. 250 40 80 4 afgestreken eetlepel kerry of 4 eetlepels dikke tomatenpurée; 2 theelepeltjes Maggi’s Aroma. Kook (of stoom) de rijst op de bekende wijze gaat, maar zorg er vooral voor, dat ze niet „pappig” wordt. Fruit intusschen met de helft van de boter de fijngesnipperde uien lichtbruin; maak ook een kerry- of een tomatensaus klaar. Verwarm hiervoor roerende de bloem met de nog overgehouden boter (voeg er voor de kerrysaus ook tegelijk de kerry bjj); giet bij het mengsel langzamerhand en steeds roe rende het kokende water met wat zout, laat de saus even doorkoken tot ze goed gebonden is (voeg er voor de tomatensaus op dat oogenblik de dikke tomatenpurée bjj en laat die even meekoken). Roer de goed droog INBRAAK. DOORN, 4 April. In den afgeloopen nacht is ingebroken In de Baarsdorpenneer gemeente Bei een boerderij van den---- vermoedelijk 2 personen zijn blijkbaar per motorfiets of in een. automobiel gekomen en vertrokken. Door uitsnjjden van een ruit wis ten zij zich toegang te verschaffen. Uit een kamer aan de straatzijde werd een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen en juweelen ontvreemd. De echtgenoot© van den bewoner, raadslid der gemeente, vond na den inbraak de raadsstukken op den grond verspreid liggen. De waarde van de ontvreemde voorwerpen is nog niet bekend. Van de daders geen spoor. gekookte rijst door de saus, maakt het meng», sel op smaak af met misschien nog wat zout en voeg er de Maggi’s Aroma bjj; breng het over in een dekschaal of stapel het op in een ondiepen schotel (vleeschschotel b.v.), leg er een rand van de gefruite uien omheen, (of presenteer die er afzonderlek bjj) en gar neer verder het gerecht met de in vier# partjes gesneden harde eieren. Eieren met béchamelsaus. hardgekookte eieren (warm) i L. kokend water met ongeveer 1 thee» lepel zout; stukje foelie; paar takjes peterselie; uitje; wat peper; Gr. (4 afgestreken eetlepels) bloem; Gr. (>J ons) boter; eetlepels melk of room; theelepel Maggi’s Aroma. Laat in het W’ater met zout zachtjes de foelie, de peterselie en het uitje aftrekken (ongeveer uur). Verwarm dan roerende de boter met de- bloem tot een gelijk meng sel, giet er langzamerhand en steeds roerende de gezeefde vloeistof bjj. laat de saus even doorkoken tot ze voldoende gebonden is en maak ze dan met de melk (of den room), do Maggi’s Aroma, wat peper en misschien wat zout. _A Snijd de gepelde, warme eieren doormid den, schik ze op een schotel (met den open-., gesneden kant naar onderen) en bedek ze met de warme saus. Gebruik desverkiezende als omranding van den schotel driehoekige stukjes oud brood, in wat boter goudbruin gebakken. Nu, zult ge vragen, is dit onredelijk? Neen geachte lezer, direkt niet. Er zijn gelukkig veel mensehen, die in elk opzicht, het eerst aan de neringdoenden in eigen plaats denken, maar een groot per centage van het volk op bet platteland ver geet, in zekeren zin, maatschappelijken plicht hun alledaagsche benoodigdheden zelfs, van eigen burgers te betrekken. Zij vergeten, dat ook zij voor hun brood komen, dat zij een gezin hebben te onderhouden, dat zij belas ting betalen en meestal meer dan die zooge naamde „handschoon-winkeliers”. „Een winkelier heeft gauw te eten.”. Maar men moest toch hiermede rekéhing houden, dat al die straatventers de room van de melk -scheppen, met dit gevolg, dat de nering-doender» van eigen plaats achter het net visschen. Zou hier niet een grens voor bepaald kun nen worden? Wat is de ondervinding van menigen win- Ophaaldienst. Voorstel betreffende het adres van D. Hoekmeijer e.a.. verzoekende uitbreiding van 'den gemeen tel ijk eji ophaaldienst. De heer WESTERHOF betoogt, dat het ook voor de hoogcre inkomens gemakkelijk moet zijn, belasting te betalen. De ophaal dienst is voor de gemeente een voordeel, om dat zij er rente voor kasleeningen mee uit spaart. De twee belangen vallen hier tezamen. De heer SIETSMA wijst op het voordeel, dat er in gelegen is voor den middenstand. De heer TOM ASSEN kan niet begrijpen, dat er niet meer algemeen behoefte bestaat aan uitbreiding.van den ophaaldienst. Vooral voor den kleinen middenstand is het. van veel belang. Wanneer het geld wekelijks wordt opgehaald, voelt men de belasting niet zoo erg. Tegen den bestaanden dienst heeft spr. nog dit, dat de zegels minimum 1 bedragen, tenzij men ook het geld voor gas en electra liet ophalen. Van den ophaaldienst wil spt. dus tevens een stortingsdienst maken. Daar mee kunnen alle gemeentenaren gebaat zijn, als de dienst maar populair gemaakt wordt. Spr. wjjst nog op het voordeel, dat het aan tal kasgeldleeningen verminderd zal kunnen worden. De heer VOGELAAR ziet er bezwaar voor sommigen in, dat ze- f 1 per week betalen. Spr. verzoekt B. en W., de zaak nog eens nader te bekijken. Wethouders THOMSEN stelt prijs op een bespreking met den heer Tomassen voor de volgende raadsvergadering. Het voorstel wordt aangehouden. De vergadering wordt eenige ©ogenblikken geschorst. Daarna is aan de orde: Gemeented ruk werk. Adres van den heer J. D. Appel, dd. 27 Maart 1928, met betrekking tot de uitvoe ring van het gemeentedrukwerk. De heer SLUIS zegt, dat het adres niet -> bij den Raad behoort. Als waar is, wat heer Appel zegt, dan is het afeohuwelijk. Maar al zou dit ook zoo zjjn, dan is het nog geen aanleiding, om op een wettig genomen besluit terug te komen. De Raad kan intus- schen niet achter de waarheid komen. Daar om stelt spr. voor den heer Appel te berich ten, dat hij zich moet wenden tot den bur gerlijken rechter. De VOORZITTER meent ook ,dat het niet in den Raad behoort, maar er is nu eenmaal een adres aan den Raad. De heer SIETSMA sluit zich aan bij het betoog van den heer Sluis. Spr. stelt vooi, het schrijven voor kennisgeving aan te ns- men. De heer BONSEMA had een beschikking van het college verwacht. De heer VOGELAAR wil het adree stellen in banden van B, en W. ter afdoening. De VOORZITTER meent, dat hieruit valt op te maken, dat we op den verkeerden weg zijn. Maar op het oogenblik is het ’t beste, het adres door B. en W. te laten al- doen. Besluit de Raad hiertoe, dan zullen B. en W. zoo spoedig mogelijk beslissen. Hoe de beslissing zal zijn, kan spr. niet zeg gen. Spr. vermoedt echter, dat de beslissing van de federatie gehandhaafd zal blijven. De heer WESTERHOF heeft den heer Ap pel in de gelegenheid gesteld, zijn meening mondeling toe te lichten. Daar was hij niet voor in de gelegenheid. -Spr. vindt dit geer* sterke houding. De VOORZITTER wijst erop, dat in beidu gevallen precies hetzelfde zal gebeuren. B. en W. moeten toch een beslissing nemen. Do heer SIETSMA zegt, dat de Raad be sloten heeft, de regeling aan de federatie over te laten. De heer SLUIS dacht ook, dat B. en W. geen beslissing hadden te nemen. De zaak moet aan de federatie gelaten worden. De heer SIETSMA vult zijn voorstel in dien geest aan. De heer BONSEMA stelt voor, het stuk te zenden aan de federatie, die zelf maar moet beslissen. De VOORZITTER acht het *t beste, do zaak door B. en W. te laten beslissen, con form bet besluit van den Raad. Aldus besloten. Hierna werd de openbare vergadering ge sloten. - l Gevonden en verloren voorwerpen. Ge vonden: Komen aauloopen een herdershond, een paarse kindermuts, een grijze gummibal, een stalen borstel', een gestreepte zijden sjaal, een zilveren horloge met ketting, een groote ketting, een klein beursje met eig geld, een doosje mets chêermesjes, een wandelstok en eenige rijwielbelastingplaatjes. Verloren: Een gouden kind«rringetje, een rozenkrans van bruine koralen, een bruine met- bont gevoerde handwarmer, een bruin lederen handtaschje met eenig geld, een zwarte heerenportemonnaie, inh. ongeveer f6aan geldr een zwarte portemonnaie, een gouden schakelbroche, een rozenkrans,' waaraan eenige koralen ontbreken, een vul pen een duimstok, een bruin «eitije voor broodmand en eenige rijwielbelastingplaatjes., Tenniswedstrijden. - Naar wu verneiuen zuilen de jaarlijksche tenniswedstrijden te. Bergen aan Zee, die jaar gehouden worden van 9 tot 12 Augustus kelier in de laatste jaren? Als je enkelen tjjd, soms eenige jaren, Je klanten in elk opzicht redelijk hebt behan deld en er staat hier of daar een handelaar op in alléén verpakte artikelen, of in alléén tabak en sigaren, enz. enz., dan wordt Je gehalveerd in je leverantie. Komt er bij geval een volslagen collega zich vestigen op je dorp, dan krijg je te hooren, dat je voortaan maar om de maand aan moet komen of maar geheel voorbij moet gaan. Zonder de minste reden soms, wordt dan hot inkomen van zoo iemand op een gevoo lige wijze verkleind. Er zijn mensehen die bet heel gewoon vin den den één te bedanken om den ander aan- te nemen, zonder dat hier reden voor bestaat; alsof die eerst© zijn gezin ook niet meer ge heel behoeft te onderhouden. Als het gros der bevolking wat meer regel hield op het inkoopen, en het bij één of twee kruideniers hield, zou de toestand op het platteland heel wat redelijker worden voor den neringdoenden burger. ’n Hollandsch spreekwoord zegt: „Nering is nijdig”, doch, dit is slechts gedeeltelijk waar. Wat door neringdoenden betreurd wordt, is, dat ’n massa mensehen van het platte land hun inkoopen veel liever in de stad doen, alsof daarin hun voordeel ligt. Vaak weten ze niets eens, wat ze bij hun eigen burgers betalen voor hun waren. Het gemakkelijk verkeer, reclame en lok- artikelen, hebben een groote aantrekkings kracht in onze dagen.' Een Jeit is het, dat er beslist geen prijs verschil zou bestaan in koopwaren op een dorp of in een stad, als de burgerij het bij haar eigen winkeliers hield. Wij doelen hierboven natuurlijk alléén op dagelijksche en huishoudelijke benoodigdho- den. Tot besluit, elkeen blijft vrij in doen en laten en ieder mag en behoort zijn voor deel te zoeken, maar, wilt ge goed en eerlijk bediend worden, steunt dan de neringdoenden in Uw eigen plaats, dit fe Uw voordeel en strekt tot bloei van den middenstand en .tot groot heil der samenleving. Een belanghebbende. schillende takken van gemeentedienst uoor bemiddeling van de arbeidsbeurs. In de ge meenten, welke in het onderzoek betrokken waren, werd in de meeste gevallen voor aan stelling van personeel bij de bedrijven van de arbeidsbeurs gebruik/gemaakt. De wensche- Ijjkhcid van deze bemiddeling hebben B. en W. reeds verscheiden jaren geleden gevoeld. In 1921 hebben zij de Directeuren der ge meentewerken, der lichtbedrijven, van bet slachthuis, van dó reiniging en der plantsoe nen verzocht om zoowel voor het door hen benoodigde tijdeljjke als vaste personeel ge bruik te maken van den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en ar- !J_11 Z personeel zou kunnen worden gerecruteerd uit het losse personeel bij denzelfden tak van dienst. De hierboven vermelde Commissie acht dit standpunt in het algemeen juist. EEN NIEUW R. K. MANNENKOOR ONDER LEIDING VAN DEN HEER ^OH. KUIPER. In bijna alle steden van ons land, zelfs in vele dorpen, treft men goede R. K. Zangver- eenigingen aan; alleen in Alkmaar is dit niet het geval. Wel bestaan hier eakele neutrale vereenigingen, met het gevolg, dat Katho lieke mannen, die gaarne zingen, zich als lid dier" vereenging opgeven. Wanneer bij Rocmsche feesten de mede- 'werking wordt ingeroepen van een Katho liek zangkoor, voelt men het gemis van een dergelijke lereeniging terdege. Het is om deze reden, dat enkele zangers het plan hebben opgevat een R. K. Mannen zangkoor op te richten, dat onder leiding zal komen te staan van den beer Joh. Kuiper. Marcaroni-sc hotel. Gr. (>5 pond) macaroni; Gr. (1 ons) geraspte kaas; Gr. (3 afgestreken eetlepels) boter; theelepeltjes Maggi’s Aroma; wat zout. Breng een ruime hoeveelheid water aan de kook, voeg er zout bij en laat er dan ge leidelijk de in stukjes gebroken macaroni in vallen, liefst zóó, dat het water niet vfn de kook gaat en de pijpjes dus door de ©pbor- relende beweging geen kans hebben om aan den bodem te kleven. Laat de macaroni z zachtjes gaar koken (ongeveer K uur); zorg er voor, dat de pijpjes vooral niet door te lang of te hard koken in een melig papje overgaan. Giet het overtollige water af, voeg de boter en de geraspte kaas bij de marcaroni en meng ze er met behulp van twee lepels voor zichtig door (ongeveer op de wijze, waarop men sla aanmaakt). Maak het gerecht op smaak af met de Maggi's Aroma en misschien nog wat zout; presenteer het zoo warm mogelijk in een dekschool of breng de macaroni over in een vuurvasten schotel, en zet dien bestrooid met paneermeel en bedropen met wat gesmolten boter in een warme oven, zoodot zich vlug aan de oppervlakte een korstje vormt. netje Lcujes. OVERLEDEN: Antjo de Groot wed. van Antonius Dijk 74 jaar. Heeren le Graad. Aantal 6. Ie prijs 3, 2e prijs 3. Heeren 2e Graad. Aantal 27. le prijs 4, 2e prys 15, 3e prijs 6, afgewezen 2. Heeren 3c Graad. Aantal 11. 2e prijs 6, 3e prijs 4, afgewezen 1. BIJLAGEN TOT DEN RAAD. Arbeidsbemiddeling. Bij db besprekingen in de Raadsvergade ring van 17 November j.L is de wenscheljjk- heid naar voren gekomen om in de voor waarden, welke in acht genomen moeten worden bij het uitvoeren van werken ten behoeve der gemeente, bepalingen op te ne men, welke verzekeren, dat de aannemers meer dan tot dusver gebruik maken van de arbeidsbeurs alhier. B. en W. hebben omtrent deze aangelegen heid een onderzoek ingesteld naar de elders geldende bepalingen, waarbij gebleken is, dat in vele gemeenten de aannemers van werken ten behoeve der gemeente gehouden zijn bij het betrekken van arbeidskrachten gebruik te maken van de bemiddeling der arbeidsbeurs, terwjjl zij in enkele gevallen verplicht zijn de dqor de arbeidsbeurs aan geboden arbeiders aan te nemen. De verplichte bemiddeling, waarbij de werkgever de aangeboden werkkrachten niet mag weigeren, leidt er tod, dat hij ook de minder geschikte werklieden te aanvaarden heeft, waardoor werken ten behoeve van de gemeente uitgevoerd noodeloos duur wor den. Facultatieve bemiddeling door de arbeids beurs is op tweeërlei wijze denkbaar. De minst vérstrekkende is deze, dat de arbeids beurs slechts bemiddelend optreedt, voor- zoover haar bemiddeling gevraagd wordt en zich derhalve een optreden onthoudt wan neer de arbeiders of de werkgevers elkaar reeds op andere wijze hebben gevonden. Deze soort bemiddeling bestaat reeds in de gemeente Alkmaar, waar steeds in de be stekken behalve in die, welke bettekking hebben op de werkverruiming, waarin uiter aard dwingende bepalingen niet gemist kun nen worden de aannemers op de arbeids beurs worden gewezen. Verder gaat de arbeidsbemiddeling, wan neer de aannemers verplicht zijn de door hen benoodigde arbeidskrachten op te geven aan de arbeidsbeurs, doch overigens vrij blij ven werklieden aan te nemen, ook buiten de door de arbeidsbeurs aangeboden werk krachten om. Laatstgenoemd stelsel beveelt de Gommis- sie van advies voor den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling aan. Hiermede kunnen B. en W. zich vereeni- gen, omdat de arbeidsbeurs daardoor meer •dan tot dusver haar taak van bemiddelend orgaan tusschen werkgevers en werknemers zal kunnen vervullen en ongewenschte dwang hier wordt buitengesloten. Een andere vraag, die in dezelfde Raads vergadering ter sprake is gebracht, betrof de indienstneming van personeel bjj de ver- GEBOREN: CorncliSj z van pirk Bakker en Maria Sjabbens. Aud^jps Jacobus Antonius, z. v. Paulus Kramer en Johanna Dirkzen. Geertruida Maria, d. van Hendricus Ranzijn en Geertruida Kaandorp. Antoon, z. van Nicolaas Jonker en Cornelia Veldman. GETROUWD: Comelis Willem van den Berg en Jan- Aaa ait koor zal verbonden wor.ien een on- derafdeeling knapenkoor. Het plan draagt de hooge goedkeuring weg van de geestelijkheid onzer stad. Het doel is om naast goede vorming een of tweemaal per jaar een concert te geven, alsook om bij verschillende gelegenheden, waaronder katho’ieke festiviteiten, musicalo opluistering te verleenen. Wij wenschen de nieuwe vereeniging en haar leider, den heer Kuiper, veel succes en honen, dat zeer vele Roomsche zangers van Alkmaar en omgeving zich bij deze ver eeniging zullen aansluiten. Zangliefhebbers verwijzen wij naar een in dit nummer voorkomende advertentie, be treffende het concours op den 2den Paasch- dag. LICHTEN OP. Hedenavond om 7.04 lichten op GEWETENSGELD. De Ontvanger der Directe Belastingen al hier heeft ten behoeve van de gemeente Alkmaar aan gewetensgeld ontvangen een bedrag van f 513.72. VAARDIGHEIDSPROEVEN 1 GYMNASTIEK. Zondagmorgen, 1 April, werden door den Turnkring Alkmaar en Omstreken de Jaar lijks terugkeerendo Vaardigheidsproeven Gymnastiek afgenomen en wel in 3 graden, zoowel voor T)ames als Heeren in de Gem. Gymnastieklokalen aan de Nieuwesloot. Do deelname was'zeer groot. Opgegeven had den zich 119 dames en 53 heeren en er zjjn opgekomen 92 dames en 44 heeren. Het turnkringbestuur b.»'* vcor de dame of heer, die in den betreffenden graad waarin uitgekoiuen werd t hoogst aantal punten behaalde een medaille beschikbaar gesteld. Deze werden gewonnen door: Damee le graad. Mej. M. Bakkum, Kr. en Vlugheid, Alkmaar, met 74 punten. Dames 2e graad. Mej. C. Schoen, de Hal ter, Alkmaar met 69 punten. Dames 3e graad. Mej. S. de Jong, de Hal ter, Alkmaar met 68 punten. Heeren le graad. J. Mooy, Turnlust, Alk maar met 68 punten. Heeren 2e graad, N. Hendriks, Turnlust, Alkmaar met 68 punten. Heeren 3e graad, W. v. d- Bogearde met 63 K punt. t De leden van onderstaande vereenigingen hebben aan deze proeven deelgenomen: Kracht en Vlugheid, Turnlust, de Halter, al le uit Alkmaar, Voorwaarts te Stompeto- ren, Turnluet te Oterleek, Olympia te Schoort Volharding te Schermerhorn en Be Quick te Bergen. De wedstrijden waren begonnen om 10 uur terwjjl om half 1 de voorz. den uitslag kon mededeelen, zoodat alles vlot van stapel liep Uitgereikt konden worden de volgende di ploma’s: Dames le Graad. Aantal 24 le prjjs 3, 2e prys 13, 3e prjjs 8. Dames 2e «Graad. Aantal 52. 2e prija 3, 3e prijs 85, afgewezen 14. Dames 3e Graad. Aantal 16. 2e prjjs 3, 3e prijs 11, afgewezen <2. SCHOTELTJES VOOR DEN VASTENTIJD. Juist als het vleesch in onze maaltijden ontbreekt, valt een extra-schoteltje, dat met niet, te veel moeite en kosten kan worden bereid, zeker in den «maak. Hetzij nu deze schoteltjes worden klaar gemaakt met eieren als hoofdbestanddeel, hetzij kaas er een belangrijke rol in speelt als een voedingsmiddel, dat met vleesch op één lijn kan worden gesteld in elk geval ma» het pittige, eenigszins „pikante” er niet ontbreken. Verschillende toevoegsels worden dan ook met dat doel in de schotel tjes verwerkt: uien, kerry, Maggi’s Aroma, tomatenpureé, enz. enz. en het is opmerkelijk, hoe betrekkelijk flauwe spijzen (zooals rijst, I macaroni, aardappelen) schijnen te wachten op een dergeljjke „smaakverhooging”, die ze I plotseling tot een geheel ander type van ge- I rechten weet te maken en ze een welver diende plaats doet innemen onder de zoo genaamde vóórschoteltjcs of tusschengerech- ten. Ook voor de iets meer uitgebreide koffie tafel op Zon- en feestdagen b.v. bewij zen dergeljjke vleeschlooze schoteltjes goede diensten; dikwjjls hebben ze daarbij het voor deel van ons, op een smakelijke jnahier de restjes uit kelder of vliegenkast te helpen opmaken. Misschien wekt de term „schoteltjes” hier de gedachte, dat voor de bereiding bepaald een vuurvaste schotel en bijgevolg ook een oven itoodig zouden zjjn. Dit is niet nood zakelijk. Wie geen oven bezit, kan een voudig de gerechten goed heet opdienen in een dekschaal en er desijoods ter naboot sing van het gebruikelijke korstje wat paneermeel of beschuitkruim over doen, daC eerst even in de koekepan met wat boter is opgebakken. Rijstschotel. Gr. (3 ons of 3 gewone theekopjes) rjjst; Gr. (K pond) uien; L. kokend water met wat zout; Gr. (4 afgestreken eetlepels) bloem; Gr. (4 afgestreken eetlepels) boter; hardgekookte eieren; eetlepels dikke tomatenpurée; theelepeltjes Maggi’s Aroma. I Z - e A 1 1 4- 1 1 z» B. en W. meenen daarom, dat op dit punt geen verdere voorzieningen noodig zijn en stellen voor de Verordening in acht te ne men bij het uitvoeren van werken ten be hoeve der gemeente Alkmaar (gemeente blad 758), zooals’ deze sedert is gewijzigd, aan te vullen met een bepaling, zooals de Commissie van advies in overweging heeft gegeven. „WAAR MOET DAT HEEN?!” „Waar moet dat heen?!” Dit is de klacht die vele zakenmenschen in den tegenwoordigen tijd tot nadenken stemt. „Hoe kan ik, hoe moet ik mjjn inkomsten verhbogen, om mjjn gezin in stand te hou den?” En als je dan niet tot een categorie van mensehen behoort, die altjjd klagen en vragen, dan drukt zoo'n gedachte zwaar als1 lood. Overal onder zakenmenschen klaagt men; de middenstand zit in het nauw. Is dit in de steden zoo, op het platteiand is het al niet beter gesteld. „Waar moet dat heen?!” vraagt een dorps- winkelier zich af, als hij dagelijks den stroom van venters en scharrelaars do wegen, langs ziet trekken. Hoe verbazend velen, meestal stedelingen, gaan met hun negotie „den boer op”. Daar bedelen verboden is, draagt ieder zjjn koopwaren in koffers, 'pakjes #i jas zakken de huizen langs. Het koopen van die zoogen. „kaasiesven- ters” gaat ten plattelande meestal uit mede lijden of naastenliefde. Best! Géén weldenkend mensch zal dit ook afkeuren. Maar in gemoede lezer, ik vraag U: Wat bljjft er feitelijk over voor Uw wekelijkschen kruidenier, die alleen soda, zout, suiker enz. mag leveren. Wat bljjft er over voor Uw dorpsmanufacturier, als hij een half el blauw kielengoed mag brengen, met. een klos garen en gjj grootere stukken elders koopt. Wordt uw fietsenreparateur er beter van ak hij Uw band een keer mag lappen en gij Uw rijwiel elders koopt? Om nog even op dien stroom van venters terug te komen. f De één verkoopt tabak en sigaren. „Och zeggen de mensehen, 't is een klein artikel, dat mag jij leveren voortaan”. De Under verkoopt alleen boter en kaas. Hierover dezelfde meening. Een derde verkoopt alleen verpakte wa ren. Weer alsvoren, enz. enz.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 9