Nat. Zangwedslriiden. f 1430, f 4200. FINAMPJPPI F pnpmc^ bisdom Würzburg (beieren) Uitgifte eener 7 pCt. Oblig. leening. (Jerbestuur de boel controleer en door n< foor Nijst en LUCHTVAART. VOOR de start der duitsche OCEAAN-VLIEGERS. GEMENGD NIEUWS. Uit onze Oost. KUNST EN KENNIS. Boek en Blad. BOEKZAAL DER GEHEELE WERELD (1928) No. 7. PROVINCIAaL nieuws. BERGEN. Ki pin Allerlei, o behoort, on de Gemeénten Partydag ont- BOORD t de ver- van I i Naar wy vernemen zal De Spaarnebauk binnenkort een 7 pCt. 20-jarige Obligatielee- ning uitgeven, groot 600.000. ten laste van bovengenoemd Bisdom, tegen den koer.- van 99 pCt. Doorloopende kaarten a f 2.50 (plus bel. en rechten) geldig voor Eere- avond on 4 wedstrijden. Blijkens gisteravond uit Dublin ontvangen berichten wendt met stelligheid verwacht, dat de Duitsche Oceaan-Vliegers hedenochtend zouden starten. De weersomstandigheden zijn’ tamelyk gunstig. De „Bremen” werd gisteren weer ge laden en kan ieder oogenblik opstijgen. Op het vliegveld Baldonnel zyn reeds alle maat regelen voor de start getroffen, vooral in ver band met den toestand van het terrein, daar het de laatste dagen nogal heeft geregend. Von Huehnefeld en Koehl hebben besloten te starten, zoodra’ gunstige weerberichten wor den ontvangen. Van welingelichte zijde verluidt nog, dat de tweede piloot van de „Bremen”, Spindler zal vervangen worde® door den commandant der luchtstrijdkrachten, Firzmauree, die ook het vorige jaar een poging heeft gedaan om van Terland uit den Oceaan over te steken, doch die na 300 mijl te hebben afgelegd, terug moest keeren. EEN NEDERLANDER DOODGESCHOTEN? Uit Parijs wordt gemeld: De Matin verneemt, dat een Nederlander, ongeveer dertig jaar oud, genaamd Kauff- te Kei*! door een Duitechen gendarme is doodgeschoten, haflat itij, papieren ge vraagd, naar Frankrijk had willen ontkomen en naar de gevangenis geleid, weer probeer de te ontvluchten. De gendarme meende te doen te hebben met een Duitscher, die zich in het Vreemdelingenlegioen wilde laten in- «chryven. Op den doode wae geen enkel pa pier gevonden. DE AARTSORDEVERSTOORDER IN DEN ROTTERDAMSCHEN RAAD. Een schrijven aan den Officier van Justitie. De loco-burgemeeeter van Rotterdam, mr. A. de Jaag, heeft een schrijven gericht tot den* officier van Justitie in zake het optre den van den heer Van Burink op 29 Maart j. 1. In den raad onzer gemeente, aldus het schrijven, vinden meermalen wanordelijkhe den plaats, veroorzaakt door het lid, den DE VERMOORDE POLITIEDIENAREN. Een complot van 500 personen. De vermoedeljjke oorzaak van de moord partij °P Nieuw-Guinea, waar de bevolking van den Zuid-Vogelkop vijf patrouilleerende landschaps-politiedienaren vermoord heeft, schijnt gelegen te zijn in een heerschende ontstemming over de inning van belasting onder de bevolking. Er liepen geruchten, afkomstig uit het binnenland, dat. eenige in de bergen gelegen kampongs op hun fiscaal vermogen getaxeerd zouden worden. In de verzetsplannen, die naar aanleiding van deze geruchten gesmeed zöuden zijn, zouden een vijfhonderd personen betrokken zijn. Volgt vaststelling «der le Suppletoire Be groeting van het Gemeentelijk Électriciteits- bedrijf dienst 1927. Betreft o. m. uitbreiding net en bouw van transformatorhuisjes, waar aan de Raad reeds zijn sanctie heeft ver leend. Volgt vaststelling van Balans en Verlies- en Winstrekening van het Gemeentelijk Wo ningbedrijf over 1927. Het verlies bedraagt f 2425.33, waarvan plm. f 1700 van het Rijk wordt terugontvangen. Volgt vaststelling van een Instructie voor den Gemeente-geneesheer. Benoeming van een Gemeente- geneesheer. Burgemeester en Wethouders dragen ter benoeming voor: no. 1. II. W. J. M. Poot; no. 2. A. H. van Gelder. De VOORZITTER deelt mede, dat dokter Blok, aangezien hij reeds schoolarts ie, niet in aanmerking wenschte te komen voor een plaats op de voordracht. De heer BALTUS kan zich met deze voor dracht niet vereenigen. Do Katholieken heb ben niet te klagen, waar het geldt het ver vullen van gemeentebetrekkingen door R. K. ambtenaren. Spr. begrijpt niet waarom de oude weg niet ie gevolgd en een protestant Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg. Abonnementsprijs per kwartaal f 1. Een rijk geïllustreerde, hoogst interessante aflevering. René Klinkenbergh bespreekt „De wereld problemen van dezen tijd” van Dr. Annie Besant. „Tweeërlei wereldbeschouwing” treft Pa ter C. R. Vullings aan in de boeken van H. van Treslong: De adem der dingen en H. G. Wells: The world of William Clissold. Dr. Raph. Kreemers bespreekt „The Finan cier” van Th. Dreiser. Naar aanleiding van Aug. Commissaris’ Van toen wij vrij werden, schrjjft Prof. Dr. H. Huijbers een belangrijke- bijdrage over „Het herstel van St. Willibrordus Kerk”. Dan volgen „Fransche Hlstoriographie” van Dom X do Vathaite O.S.B. en „Volgens de Wet” van Herluf van Merlet. In „Uit boek en blad” treffen wjj aan Opgang, De Maas bode, Dietsche Warande en Belfort, Deut- scher Hausschatz. De Verscheidenheden be vatten: „Paul Cabatier”, „Wat men in uitge leende boeken vindt”, „Een vriend van Jules Veme", „Thomas Hardy en zijn tijd”, „Tim merman’s Bruegel”, „Het dagboek van de Goncourt’s, „Een proletarische dramaturg”. de kosten zijn U om de veer- Vergadering van den Raad dezer gemeen te. gehouden Donderdag 5 April j. 1. Voorzittor; Mr. H. D. A. v. Reenen. Secre taris: G. Taapken. Aanwezig alle leden. De notulen worden, behoudens een kleine wijziging naar aanleiding van een opmerking van den heer DEN DAS, goedgekeurd. Een cadeautje. Alvorens de VOORZITTER de behande ling van de agenda-aan de orde stelt, doet bij .jnededeeling, dat hem door ^den voorzit ter van V. V. V. een vergroote luchtfoto van Bergen aan Zee. genomen door de K. L. M., als geschenk aan de gemeente, is aangebo den. De fraaie foto circuleert en wekt ieders bewondering. Ingekomen stukken. a. Dankbetuiging van de V. V. V. voor de toegekendè subsidie en duelneming in het garantiefonds voor de zomerfeesten; Voor kennisgeving aangenomen. b. Dankbetuiging van Bergens Harmonie, voor de toegekende subsidie. Als -voren. c. Bericht aanneming benoeming Mevr. J. de Haas—Muller, als lid der Commissie van Plaatselijk Toezicht op het Lager On derwijs. Als voren. Weth. APELDOORN; Verander dat woord asjeblieft. De heer BALTUS: Dat hoeft niet. Wan neer in dit geval weer een Katholiek be noemd wordt, dan wordt het voor het ver volg voor de R. K. niet gemakkelijk. In dit geval acht spr. het verkeerd. Spr. zrgumiets to hebben tegen dokter Poot, doch is van meening, dat B. en W. hadden moeten begrij-, /pen, dat deze voordracht niet redelijk is, Do heer HEMELRIJK gelboft, dat hier po litieke en godsdienstige richting geheel bui ten beschouwing moeten gelaten worden. Als er grondige redenen zijn, dat van de uitvoering van het ambt de gestelde ver wachtingen uitblijven, dan is het wat an ders. De heer DEN DAS is van meening, dat er wel een ernstige reden moei zijn om van den Ouden stelregel af te wijken. De VOORZITTER zegt, dat er destijds maar een geneesheer in deze gemeente was. Toen deze'kwestie aanhangig kwam, was dokter Van Golder nog niet in deze gemeen te werkzaam. Weth. APELDOORN herinnert er aan hoe in 1925 door dokter Poot verzocht is, bij een eventueele benoeming van een gemeente-ge- neesheer in aanmerking te mogen komen. Dat de praktijk van Dr. Dekker zoo spoedig zou komen te vervallen, was niet te voor zien. Dokter Poot heeft zijn sporen in Bergen rcede verdiend. Spr. wil niets zeggen tenin»- f deele van de kunde van dokter Van Gelder, doch, aangezien deze slechts enkele dagen in Bergen aanwezig is, kan daarover nog geen oordeel gegeven worden. Bergen’s schoonheid. oorts doet, de VOORZITTER mededee- ling van het. schrijven van den minister, in zake den bönw van de woning van den heer Smit in de Schoolstraat. Spr. motiveert zyn handelwijze in dezen: daar noch „Heem schut”, noch „Hendrik de Keijzer” aanleiding vonden, den bouw te verhinderen, heeft-apr. afwijzend beschikt op verzoek van eenigo pdWt-ulieren om den bouw'te béTettén. Weth. BOGTMAN merkt op, dat juist de genen, die zoo tegen deze verbouwing ge ageerd hebben, de oorzaak zijn, dat het mooie stukje bosch aldaar is verdwenen. De heer BRUGMAN vraagt of de rooilijn hier wel op de juiste plaats is gehouden. De VOORZITTER merkt op. dat volgens het vaste plan geen andere rooilijn mogeljk was; aan den hoofdvorm moest vastgehou den worden. DÏi heer BRUGMAN vreest een precedent en geeft in overweging, in verder voor komende gevallen voeling met den Raad te houden. De VOORZITTER heeft niets kunnen vin den, dat teg«j,vde wet was. Ged. St. hebben vergunning gegeven. Den heer ZEILER heeft het groot genoe gen gedaan, dat deze zaak zoo verloopen is. Spr. keurt ten zeerste af, de actie, die ge voerd ie van zekere zijde, die het liet voor komen. alsof het gemeentebestuur het dorp aan het vernielen was. Spr. verheugt zich erover, dat een zoo groot opgezette agitatie op niets is uitgeloopcn. De heer HEMELIJK is het niet eons met het'betoog van den heer Zeiler..Degenen, die zoo ageerden, hadden de schoonheid van Bergen op het oog. Door overdrijving tracht ten zjj hun doel te bereiken Spr. denkt, dat ook het feit, dat dit gebouwtje eertijds een Fransch-Russiseh lazaret geweest is, den ageerders tot hun streven heeft gebracht Spr. ie van meening, dat een stuk grond van groote -vaarde voor zoo goed als niets ver kocht is Spr. stelt er prjjs op te verklaren, dat een traditioneel stukje met eenige schoonheid, hetgeen hier het geval is, voor Bergen behouden behoort te blijven. Dat heeft Bergen noodig voor den bloei, zoowel als voor de schoonheid. Spr. hoopt, dat het gerestaureerd pand de gemeente ter harte zal gaan. De VOORZITTER zegt, dat onthéffingen, zooals hier verleend in veel gevallen verleend worden. Deti heer MARTIN heeft het verwonderd dat de arbeidsinspectie bier niet eerder heeft ingegrepen; de toestand in het oude gebouw was voor een werkplaats onhoud baar. Spr. stelt de gezondheid van iemand hooger dan de schoonheid van een pand. De VOORZITTER sluit de discussies aan gaande dit punt. heer Van Burink. Zijn optreden belemmert herhaaldelijk de geregelde behandeling en afdoening van zaken. Om wetten en regle menten segt hij zich weinig te bekommeren. In de zitting van 8 November 1927 heeft hij zelfs roiiduit verklaard, dat hij in den raad zat om de zaak op te ruien, te saboteeren en bespottelijk te maken. Na aflegging van de eeden en belofte bjj den aanvang van de nieuwe zittingsperiode herhaalde hij nog maals openlijk, dat uit zijn vierjarige prak tijk in dezen raad wel gebleken was, wat die verklaring en belofte voor hem waard wa ren. Mr. de Jong beklaagt zich thans bij den of ficier over hetgeen in de laatste zitting is voorgevallen, terwijl naar zijn overtuiging het gebeurde niet door art. 47 der Gemeen tewet wordt gedekt. In het schrijven worden dan drie feiten genoemd, waaronder de weigering van den heer Van Burink de zaal te verlaten, nadat de raad besloten had hem voor verdere zitting uit te sluiten. Dit optre den van het raadslid, zoo vy volgt het schrij ven, acht ik wettelyk strafbaar, wijl het ge schiedde na aanneming van het voorstel tot ontzegging van den toegang tot en het ver blijf in de raadszaal en de daarbij behooren- de lokaliteiten. Het doet mij leed, dat ik tot deze stappen moet «vergaan. Veel liever had ik gewenseht. dat de heer Van Burink in de dagen, die sinds de raadszitting zijn voorbij gegaan, over het gebeurde zijn spijt had be tuigd. Maar de eer van den raad in onze stad gedoogt niet de tooneelen. die telkens voor vielen. Ten slotte verzoekt _do loco'-burge- meester, dat. tegé?i den heer Van Burink ter zake van het gepleegde procesverbaal zal worden opgemaakt. ERNSTIGE ONTPOFFING AAN DER „CHEPITA”. Verscheidene dooden en gewonden. In de laadtanks van de Hollandsche tank boot „Che'pita”, van de Cura^aosche Scheep vaart Maatschappij, te Willemstad heeft een ontploffing plaats gevonden, terwijl het schip in het drijvende dok lag. Er zijn verscheidene dooden en gewonden, terwijl de materieele schade zeer aanzienlijk is. De oorzaak van het ongeval is nog onbékend. SMOKKELARIJ. Gisterochtend wilden de douane-beambten aan de Nederlandsch-Duitsche grens bi. Twisteden een wagen aanhouden. De be stuurder reed echter verder, ondanks de sommeering om te bljjven staan en de scho ten, die hem vervolgens achterna gezonden werden. De wagen werd daarop per rijwiel achter volgd. Tusschen Wetten en Capellen konden de douane-beambten de smokkelaars, een Duitscher en een Nederlander, aanhouden. De wagen<was door de kogels overal door boord, maar door een wonder bleven de twee mannen ongedeerd. In den wagen werden koffie, cacao en autobanden gevonden. BRANDENDE AUTO TE WATER. Gistermiddag te ongeveer half een reed een ledige vrachtauto van een expeditie-firma langs de Heerengracht te Amsterdam ter hooge van perceel 67. Op een gegeven ©ogen blik sloeg de motor terug en op hetzelfde moment vloog de auto in brand. De vlam men sloegen aan alle kanten uit den motor en daar het reservoir nog een groote hoe veelheid benzine bevatte, nam de chauffeur een kloek besluit en reed den wagen te water. Hij was zoo verstandig intijds er af te springen. De inmiddels verschenen motor- spuit van de brandweerkazerne aan de Prin sengracht behoefde geen dienst te doen. De auto, waarvan'de motor geheel vernield ie, werd later door het reddingstoestel van de brandweer na veel moeite op het droge ge bracht, EEN KASTEKORT VAN f 15.000. Twee polderbesturen en de brandverzekering te Halsteren benadeeld. Men meldt uit Halsteren: Nadat eenige dagen in deze gemeente het gerucht de ronde had gedaan dat de oud-gemeenteontvanger, R. genaamd groote bedragen in zijn kas tekort zou hebben, is bij nader onderzoek thans vast komen te staan, dat hier werkelijk een aanzienlijk bedrag is verdwenen. Dit kastekort moet reeds vele jaren hebben bestaan, maar doordat R. pen ningmeester was van den Auvergnie-po’ der, secretaris-penningmeester van, len Beymoer-polder, penningmeester de Halstersche Brandassurantie, pen ningmeester van de Harmonie en pen ningmeester van het Armbestuur, was hij bij bet controleeren van een kas steeds in de gelegenheid gelden van de andere kassen te gebruiken ter dekking van een tekort in de te controleeren kas. Hierdoor bleef' deze fraude jarenlang verborgen. De zaak kwam een dezer dagen aan het licht, doordat het bestuur van de Auvergnie-polder een groot werk, dat uitgevoerd was, betalen moest. Daar dit bestuur overtuigd was dat een bedrag van f 9300 in kas was, droeg het de be taling op aan zijn penningmeester. De f 9000 die R. moest betalen, waren ech ter niet in diens bezit, doordat ook in de andere kassen zoo goed als geen geld meer aanwezig was en R- de som dus niet daaruit kon nemen. Doordat betaling uitbleef, liet het pol. :ken en bescheiden -iet accountantskan- Co. «psultaat van dit Tot slot uitvoerige „Correspondentie”. Abonneert U op Boekzaal; miniem. Het tijdschrift brengt tien dagen ontwikkeling en ontspanning. Doet het nu, het loont! 'JUBILEUM LANDSDRUKKERIJ. Up feestelijke wijze ie gisteren herdacht hét feit, dat de algemeene landsdrukkerij 100 jaar lang aan de Fluweeleburgwal te Den Haag is gevestigd. In de groote zetterij, waar talrjjke bloem stukken waren opgesteld, verzamelden zich gistermorgen het personeel, terwjjl officieel aanwezig waren de referendaris van Santen en de hoofdcommies Franc als vertegenwoor diger van den minister van binnenlandsche zaken. Verder waren aanwezig de kamerleden J. J. C. van Djjk, voorzitter van het scheids gerecht, Bijleveld', voorzitter van de com missie voor georganiseerd overleg, van Vuuren, voorzitter van de commissie van toe zicht. Verscheidene sprekers voerden het woord. Aan drie leden van de commiss:e van toe zicht werd de medaille in zilver, aan een lid de medaille in brons van de Oranje-Nassau Orde uitgereikt. DE POLITIEKE TOESTAND. Het standpunt der Anti-Revo- lutionnairen. Op de A.-R. Zeeuwschen Partijdag te Goes gehouden, heeft het Tweede Kamerlid de heer J. Schouten uit Rotterdam een rede uitgesproken over den politieken toestand. Aan het verslag van de „Standaard” ont- leenen we het volgende: Hoe langer le huidige toestand blijft, be staan, hoe meer politieke viybuiterjj er zal ontstaan. De samenwerking in coalitie doezelt de verschillen niet weg. Er blijven groote prin- cipieele verschillen bestaan tusschen onzo partij en de Chr. Hist, en R. K. partijen. Maar met behoud van eigen principieel© zelfstandigheid kan er op velerlei terrein ge arbeid worden, op staatkundig en sociaal terrein, in het waarachtig belang van ons volk. Op den grondslag der algmeen Christé-’ lijke belijdenis zijn de drie rechtsche par tijen in staat om Christelijke politiek te voe ren. i r Intusschen.is voor het herstel der coalitie noodzakeljjk, dat alle drie de partijen dit willen, anders zou het op een mislukking uitloopeu. Vandaar dat de A.-R. partij dit standpunt inneemt, '£fat zjj geen makelaarsdiensten moet doen; wij denken er niet over om als tusschenpérsoon dienst te doen. Wjj zijn van oordeel, dat de coalitie hersteld moet wor den, maar dit‘moet niet kunstmatig geschie den. Wjj verkeeren in de positie van toe schouwende belangstellenden. BUREAUPERSONEEL BIJ DEN BELAS TINGDIENST. Was het tot dusverre gewoonte om bij eene vacature op een Directie, Inspectie of Ontvangkantoor sollicitanten op te roepen en dan een keus te doen uit de dan zich aaumeldende gegadigden, voortaan zal de volgende regeling gelden. Jongelieden, die beginnende met den rang van klerk plaatsing bij den belastingdienst (zoowel directe belasting als registratie) wenschen, kunnen zich te allen tijde aamnel- den bij eene commissie (welke voor deze streek bestaat uit den inspecteur der directe belastingen enz. te Alkmaar, le afdeeling en den inspecteur der registratie en domeinen aldaar) onder opgaaf van volledige inlich tingen. Een einddiploma U. L. O. strekt tot byzonder aanbeveling. Deze aanmelding moet sehrifteljjk geschie den en kan worden ingeleverd bjj den inspec teur of ontvanger over de woonplaats van den sollicitant. z Telkens wanneer de belangen van den dienst dit noodig maken of wel zich een voldoend aantal candidaten hebben aange meld, wordt een onderzoek gehouden, waarbij de commissie de sollicitanten persóonlijk hoort. Candidaten, die bjj dat onderzoek door de commissie geschikt worden geoordeeld, wor den op eene lijst geplaatst. Uit hen zal bij voorkomende vacature eene keus worden gedaan. 3e. Oat ae meerdere opbrengst oer grond-1 belasting, die het gevolg zal ijjn van een herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde- en ongebouwde eigendommen worde uitgekeerd aan de betrokken gemeen’ ten. B Over een hertaxatie van gebouwde- en ongebouwde eigendommen is meermalen in de 2e Kamer gesproken, en hoewel Burge meester en Wethouders een herziening wel gewenseht voorkomt, meent de meerderheid van het College, dat deze z,iak tot Rjjks- regeling behoort, en de Gemeénten zich hiermede niet- moeten inlaten. Wethouder BOGTMAN acht het gewenseht d it de Raad aan het adres der gemeente Kollumerland c.a.. wat bef reft het verzoek om herziening van de belastbare opbrengst der gebouwTle- en ongebouwde eigendom men. adhaesie betuigt. De Voorzitter stelt voor, het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer DEN DAS acht de oplossing van deze kwestie te behooren tot do taak dér Ver. van Nederl. gemeenten. De heer BOGTMAN acht het hoog noodig, dat cens een hertaxatie plaats vindt. De tegenwoordige taxatie-is van 1880. De heer HEMELRIJK is het met den heer Den Das eens, dat het niet tot de compe tentie van den Raad behoort. Spr. acht ech ter. na de toelichting van den heer Bogt- man. een hertaxatie alleszins gewenseht. Het adres wordt zonder stemming voor kennisgeving aangenomen. Radio-Distributie. Een adres van J. M. Wittebrood, alhier, houdende verzoek om vergunning voor Radio, distributie. Geadviseerd wordt, aanvrager te plaatsen als no. 3 op de lijst van gegadigden. Als no. 1 op de lijst staat vermeld: B. Marijn, al= no. 2 J. M. .1. Schouten. De heer MARTIN vraagt of de heer Wittebrood mag beginnen, als de 2 anderen geen aanstalten daartoe maken. De VOORZITTER zegt, dat zoowel de heer Marjjn. als het college van B. en W. op antwoord van den Minister wacht Als dit is binnengekomen, kay men verder han- 9 delen. Spr. wijst op de Moeilijkheden, ingevolge het raadsbesluit, aan de concessie verbonden, welke moeilijkheden de alnvragter.pas zal ondervinden, wanneer hij bezig is, met den aanleg van de radio-djstributie. Besloten wordt het schrjj ven van den minis ter af te wachten.' Adres bewoners-Tuindorp. Van de 36 inwoners van Tuindorp is een schrijven ingekomen, dat zjj hinder onder- vinden van den schoorsteen van do steenfa briek. die 5 meter verkort is, tengevolge waarvan de bewoners veel last ondervinden voor het waschgoed enz. De heer BALTUS zeAt. dat de schoorsteen mef5 meter verkort is, omdat hij scheef be gon te staan. Een nieuwe schoorsteen is wel licht de beste oplossing. Na eenige discussie wordt de zaak in han den van B.en W. gesteld voor nader onder zoek. d. Bericht alsvoren van dén heer P. Ba- retta. Als voren. e. Bericht aanneming benoeming C. Zwak- man Dzn., ale lid van het Burgerlijk Arm bestuur, met dankbetuiging voor de ver- hooging van salaris. Als voren. f. Bericht verdagïhg beslissing Ged. Sta- - - ten ten aanzien der Gemeente-begrooting 1 voorkomt. 1928. Ale voren. g. Bericht verdaging beslissing Ged. Sta ten ten aanzien van het Raadsbesluit inzake goedkeuring bebouwingsplan terrein Not- weg van den heer Van der Nolle e.a. Als voren. h. Adres der Berger Winkelvereenigiyg houdende, verzoek tot vaststelling eener Verordening op de winkelsluiting. VOorge- steld wordt, dit adres om bericht en raad in handen te stellen van Burgemeester en Wethouders. Aldus besloten. i. "Dankbetuiging van het Plaatselijk Co mité van „Herwonnen Levenskracht”, voor de toegekende subsidie. Voor kèhntsgeving aangenomen. j. Beschikking van den Minister van Fi nanciën van 3 April j.l. houdende toeken ning van een voorschot uit ’s Rijkskas, ad. f 3100.ingevolge de Landarbeiderswet, ten behoeve van B, Sohaaper. Besloten wordt erbij te Bepalen, dat do bedoelde persoon landarbeider blijft en als zoodanig voldoet. k. Een verzoek van het Gemeentebestuur van Kollumerland c.a. om adhaesie te be tuigen aan een aan H. M. de Koningin ge richt schrijven, houdende verzoek: le. dat een herziening plaats vindt van de belastbare opbrengst der gebouwde- en ongebouwde eigendommen; 3e. dat aan de gemeenten worde toege staan een hooger aantal opcenten te heffen dan 80 van de gebouwde- en 20 van de ongebouwde eigendommen, en dat in ver band hiermede, artikel 240 letter a. der ge meentewet w.orde gewijzigd; hoog aanzien. Gistermiddag is de metselaar A. van Dijk te Oud-Beijerland bij het uitvoeren van schoonniaakwerkzaamheden aan een wpping, van aanzienlijke hoogte van de ladder ge vallen. In bewusteloozen toestand is hjj naar zijn woning vervoerd. Eergisteren is de 30-jarige ongehuwde schoorsteenbouwer H., uit Brussel, door den 40 Meter hooge schoorsteen van de steen fabriek A. .1. Hennekam te Eften en Leur gevallen. Hij is naar het R. K. Gasthuis ovorgebracht, waar hij is overleden. Op de werf Conrad te Zaandam Is Woensdagmiddag de 17-jarige A. Kef van het 10 Meter hooge bordes van een in aanbouw 1 zijnden tinmolen gevallen. De jongeman is met gebroken arm en been opgenomen. Te Venlo is aangehouden, in verband met de inbraken in.de paraphtiefabriek van Cohen, vrouw H. M., die verdacht wordt van heling. Een partij gestolen goederen is in haar woning gevonden. Men vermoedt dat een andere partij verbrand is. De landbouwer A. Wouters tg Someren, die dezer dagen door een stier werd aange vallen en ernstig verwond, is aan de beko men verwondingen overleden. onderzoek was, dat bleek dat de ou<t- ontvanger deze géiden niet meer in 'zijn bezit had. Nadat de officier van justitie te Breda met dit geval in kennis was gefield, had een nader onderzoek plaats en werden de navolgende tekorten ontdekt: Au- yergnie-polder f 9300, Beymoer-polder Halstersche Brandassurantie De gelden, die R. als penningmeester van het armbestuur en van de Harmonie onder zich had, waren nog aanwezig. Donderdagmiddag is R. door den bur gemeester van Halsteren in diens hoe danigheid van hulpofficier van justitie voor den rechter-commissaris geleid. Bij deze instructie waren ook aanwezig verschillende bestuursleden van boven genoemde polders. Deze 70-jarige R. tot 31 Dec. 1923 werkzaam als gemeente-ontvanger van Halsteren, stond in deze gemeente in

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 2