Hoord-Hollandsch Dagblad. I T J. B. KOSTER, 1 ’J III Nederlandsehe Landbouwbank. I Chemische Fabriek „Vriesia" Jan de Vries, Hikmaat. ALKMAAR. I Tweede Blad. .1 =M 1 -1 1 JONGENS SPORTPAKKEN van 6 tot 17 jaar. Z-CLiTT-exe ZBïgexx-w-SLS- VRIJDAG 6 APRIL 1928. - O Langestraat TELEGRAMMEN. PROVINCIAAL NIEUWS. HANDEL EN MARKT B BURGERLIJKE STAND. 4 V -J g 1 MagdalenenslraaL zzz. *’3 FINANCIEELE RUBRIEK. Bijkantoor Alkmaar: Koningsstraat hoek Pieterstraat. EFFECTEN - COUPONS - DEPOSITO’S CREDIETEN. IN EN OM ALKMAAR. Begrootlngsnabeschouwlngen i. - *T I J TWEE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. Beurskoersen van 5 April. V. K. 1.30—1.45 2.00—2.15 102 27*44 126H 147V% 126 126% 126 840 265 164—244 dm aQ in de 82 210« I 2.48 1/8 stilzwijgendheid •e*4 648 463’/. 60U 238 319% 341 318 339% 235 120—3 152 287. 63844—42 462K 621-34 461 *9ó% 822% 78244 418 310 126 Nederland 1917 idem 1919 idem 1923 Ned. Indfr 1923 191*/. 178 784 429 3C5 126 38*/» 630- 28 457—0, 490 259%—30% 58 196 7»’/t ALKMAAR. Getrouwd: Bernardus Groot en Annie van der Meulen. Overleden: Jacob van Putten, 60 jaar. j ’f Anaconda Steel comm CULTUUR MAATSCHAPPIJEN Cultuur Vorstenlanden Dito Actions H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Poerworedjo -. MIJNEN Redjang Lcbong ¥ETR< »LEUM Dordtscbe Petroleum Kon. Ned Petroleum Steana Romana RUBBER-MAATSCHAPPIJEN Amst Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Indische Rubber Intercontin. Rubber Lam pong Sumatra Rubber OosuJava Rubber Serbadjadi Silau Vico’s SCHEEPVAARTEN Holl. Amerika Lijn Kon. Boot Stoomvaart Mij. „Nederland" N ie velt Goudriaan Paketvaart Scheepvaart Unie Marine Common. Marine Preferent TABAKKEN Deli Batavia Deli-Maa tscba ppij Senembah Oostkust AM ER„ SPOORWEGEN Eric Spoor Southern Rails Union Pacific Wabash. Railway PROLONGATIE 27344 181 ISO-»/, 286 632 464 i» 100**/, :02‘, 104’/, 273*/, 18244 HO*/. 19144 175 .780-1 429 59.35 12.11% 9.77% 34.67% 66.57% 66.70 66.32% 34.92% 47.83 uitgaven, na aftrek der overige inkomsten, zou 1 Wat wil zeggen: F' politiek het wa en méér nog: op het college dat deze nieuwe Raad zich kii - STA ATSLEENTNG EN 4% 5 6 6 BANK-INSTELLINGEN Koloniale Bank Indische Rank Handel Mpij INDUSTR. OND. BINNENLAND Jurgens Oude Philips Nederl. Kunstzijde 58 140 196 737. 123% 314 lb».‘ 171 370 25644 13144 166’/, 82 9244 2ul 129*', 23o* 211*., 5 39 si 24144-27, 161-3 175-6% Toen geschiedde het ongelooflijke: de heer Westcrhof zag nu maar liever heelemaal van het woord af en zijn Vrjjzin- nig-Demokratische broeder Sietsma bleek ook hierin een trouw volgeling. Ofschoon hij naar ons bekend is het te lange spreken evenzeer afkeurde als ieder ander, als zelfs meerdere fractiegenooten van den heer Westerhof. Het resultaat van deze wae verrassend: Na enkele kwartiertjes was de begroeting ongewijzigd aangenomen! We moeten het nu achteraf betreuren, dat de reglementswijziging niet reeds Donder dagmiddag om 1 uur aangenomen is! Wij willen ook dit seizoen onze goede reputatie op bet gebied van, JONGLNSKLEED1NG handhaven. De veelvuldige vraag naar zeer groote maten met korte broeit heelt ons doen besluiten ook deze sorteering uit te «breiden. Alvorens Uw inkoop te doen vragen wij Uwe aandacht voor onze schitterende sorteering in prijzen van t 4-73 tot f 33. KöSTER’s VOLKSZAAK. 153 4 - J 179 SCHAGEN, 5 April. Eierveiling. 84.903 kipeleren; bruine f5.20—5.80; witte f4.90—5.20 en f5.50; 14.029 eendeieren f 4.80—5.00; 6 kalkoen eieren f 12; 42 kievitseieren f 12. FAILLISSEMENTEN. DE MOTORRACES. Het publiek, dat de motorraces heeft bijge woond, wordt verzocht, na afloop den straat weg vrij te laten voor het ryverkeer. Als de voegangers allen het pad achter de boomen houden, zal dat een'goede verkeers regeling ten zeerste bevorderen en ongeluk ken voorkomen. (Opgave van de Nederl. Landbouwbank). Bijkantoor Alkmaar. WISSELKO '‘-EN. 59.39 12.11% 9.77% 34.67% 66.55 66.65 66.27% 34.92% 47.83 13.12 2.48 1/8 7.36 BRAND IN EEN TIMMERFABRIEK. Drie brandweermannen gewond. AMSTERDAM, 5 April. In den afgeloopen nacht, ongeveer viei uur, werd brand ontdekt in de timmerfabriek van de heeren Vis en Jacobsen, gevestigd aan de Buiskade 49. Deze fabriek is een gebouw van twee ver» diepingen en geheel van hout opgetrokken. Zooals begrijpelijk was de inhoud van bet gebouw zeer brandbaar, het vuur had dan ook al zeer groote afmetingen aangenomen toen de brandweer arriveerde. Het geheel» gebouw was in een minimum van tij<i een vlammenzee. Met acht slangen op' drie mi» torspuiten werd water gegeven en bet vuui bedwongen. Op een gegeven moment hoorde er gelukkig nogal goed te zijn afgekomen. ZQ hadden alle drie branden bekomen. Twee hunner werden ter plaatse verbonden en pee ziekenauto naar huis gebracht De derde, Arie de Jong, werd naar het Wilhelminagasv- huis vervoerd en daar verbonden. Ook hQ kou huiswaarts koeren. Do fabriek brandde geheel uit. De vermoedelyke oorzaak van den brand is kortsluiting. De schade wordt door verzekering gedekt 1*7» ITO 248’/,-»»/. 164—8 178—7*/, 293 BERGEN. Landarbeiderswet. Bij beschikking van den minister van financiën van 3 April, ia aan deze gemeente een voorschot uit 's rijks kas verleend tot een maximum van f 31UO» ter uitbetaling van het door een landarbeider honnndiml hoilrair voor -*«s verkrÜPimr VS* Bêrljjn Londen Parijs Brussel Kopenhagen .Stockholm Oslo Weenen Bazel Rome New York Praag 28744 644 ^43944 127*/. 147*., wanneer op het etiket vermeld wordt kunt U er zeker van zijn dit te ontvangen. Alle merken aangeduid met ..prima was”, ,.meubelwas”, enz. geven U het volste recht te veronderstellen, dat U iets anders koopt. Niet iets „evengoed" of „bijna hetzelfde”, doch was waardoor Uw meubelen voormen en onooglyk worden op den duur. Anders is dit bij het gebruik van onze De glans hierdoor verkregen is duurzamer, beschermt de meubels tegen bederf en maakt ze mooier als nieuw. Vraagt Uw leverancier uitsluitend ons merk zuivere bijenwas, in jje kleur zwart, rood, wit, geel of bruin. ,ïi S’- EEN ZILVEREN BESTAANSFEEST. Op Tweeden Paascbdag zal op feestelijke wjjze herdacht worden het 25-jarig bestaan van de korkorgelfabriek van de de heeren Bern. Pels en Zonen. Het feit, dat deze zaak er veel toe bij draagt, den naam van Alkmaar, alom in ons land een goeden klank -te bezorgen, is voor ons gereede aanleiding, hier een en ander in het kort te memoreeren. Opgcricht in Maart 1903 werd zeer beschei- 'INDUSTR. OND. BUITENLAND den begonnen in een perceel aan den Nieuw- landersingel. Het resultaat van stoeren arbeid en wil lende energie kon echter niet uitblijven. Zoo zien we de zaak»achtereenvolgens verplaatst naar Oudegracht en Breedstraat en tenslotte (in 1908) naar het Verdronkenoord, waar de firma thans nog gevestigd is. Natuurlijk bad de zaak nog niet dien om vang, welken ze nu heeft. Dat ging geleide lijk aan, na meerdere uitbreidingen, welke niet alleen den winkel, maar ook een nieuwe werkplaats en pakhuis betroffen. Intusschen wis aan de zaak ook een uit gebreide pianohandel verbonden, hoewel de hoofdzaak bleef: de orgelbouw. En zonder overdrijving mogen we zeggen, dat de finna Pels een reputatie verworven heeft, welke haar weerga bijkans niet heeft. Niet minder dan ongeveer 80 orgels heeft zij in den loop der 25 jaren afgeleverd. En dat het peil der zaak iyide muziekwereld hoog aangeschreven staat, wordt wel bewe zen uit het feit, dat de firma Pels uitverkoren werd, om tjveo orgels te leveren aan de R.K. Muziekschool te Utrecht, één der deskundig ste inrichtingen, waarvan de bekende Fran- ciscaansche muziek-geleerilo Dr. Huijgens directeur is. Voorts werd een orgel geleverd aan de St. Paulusabdy van de E. E. P. P. Benedic tijnen te Oisterwijk, het bolwerk van den Gregoriaanschen zang. Voor den bloei van de zaak getuigen nog de volgende cijfers: begon de heer Pels met één knecht, thans zijn 10 man personeel bij hem werkzaam, terwijl ook vader en de twee zoons hun beste krachten aan de zaak wijden, waarvoor heel wat arbeid verricht moet worden. We noemen in dit verband b.v., dat men op het oogenblik maar liefst zeven orgels in opdracht heeft. Als we een en ander nagaan, is er voor de firmanten dus zeer zeker reden, het zil veren bestaansfeest t-e vieren. Daarom zal Maandag op de eerste plaats een H. Mis worden opgedragen, om God te bedanken voor de verkregen zegeningen, terwijl de dag overigens in onderling ge noegen zal worden doorgebracht. ger caféhouder, Oudegracht, thans zonder beroep, wonende Keizerstraat, Alkmaar. Wc wisten wel, dat de verschijning van het vóór-ontw-erp der gemeentebegrooting op 9 Augustus van het vorig jaar maar een be goocheling was. We wisten wel, dat in de beide groote en dikke boekdeelen, welke toen verschenen, Joegenaatnd geen begrootingsnieuws stak. Immers, de Raad had te voren op 14 Juli 1927 goedgevonden, „dat het aan te bieden ontwerp der gemeentebegrooting vooi 1928 van louter administratieven aard zou zijn en slechts tot uitdrukking zou brengen, hetzij wat krachtens wet of verordening op de begrooting moet voorkomen, hetzjj wat naar ons oordeel (d.w.z. naar het oordeel vai> B. en W.) gewenscht zou zijn, zoo de vraag naar 3e aanwijzing der middelen buiten be. schouwing werd gelaten. De sluitpost (da plaatseljjke inkomstenbelasting) zou dan kun nen aangeven, hetgeen tot dekking van de moeten worden geraamd". Dit vóór-ontwerp van de begrooting had gesproken nieta te beteekenen, chten was op den nieuwen Raad, ;e van B. en W., Jezen zou. Op 6 September ol gedenkwaardige dag! werd bet nieuwe college van B. en W. ge kozen? en „reeda” op 29 December, d.w.i. een tijdje later, verscheen de aanbieding», brief; dat beteekent in het Alkmaarsch» de eigenlijke begrooting. Toen moesten de sectie-vergaderingen nog gehouden worden, opdat er een „Algemeen Verslag" met „Memorie van Antwpord van Burgemeester en Wethouders” zou kunnen verschijnen, inmiddels kregen we nog een „Nota van wijzigingen” enop Donder dag 29 Maart van het jaar 1928 kon met a» behandeling der begrooting in den Raad worden aangevangen. Van 9 Augustus 1927 tot 29. Maart 1928,. it’» a long way I Dat beteekent: *t is puui langl En handig en gevat als onze burgemeester steeds pleegt te zijn, is hjj in den Raad ook niet ingegaan op de verwijten, welke dien aangaande het begroot ingsdebat naar voren gebracht werden. En hy refereerde zich zeker aan wat in deu aanbiedingsbrief reeds was gezegd: „Na de wethoudersbenoemingen zag ons college zich aanstonds voor de taak geplaatst om de voorzieningen aan te wijzen welke noodig zijn om de uitgaven en ontvangsten in overeenstemming te brengen met hetgeen de omstandigheden thans vorderen. Hoewel wij getracht hebben, de behandeling van hei ontwerp zooveel mogelijk te bespoedigen, zijn wjj tot ons leedwezen eerst heden (d.w.z. op 29 December 1927) in staat, u het resultaat van onze overwegingen te kunnen aanbid den.” Dit excuus is bedoeld tot 29 December 1927, en eerst op 29 Maart 1928 kwam de begrooting in behandeling. Maar zelfs tot 29 December 1927 is het ex cuus niet te aanvaarden. Het is natuurlijk heel begrijpelijk, dat nieu we heeren hier nieuwe wetten moesten stel len, en dat het begrootingsplan met het oog op de voorgenomen bezuiniging danig omge werkt moest worden, inaar daar staal tegenover, dat de verschillende fractie’», wei- ke het college van B. en W. op 6 Septenibei samenstelden, een gemeenschappelijk pro gram bezaten, waarin B. en W. betrekkelijk gemakkelijk een leiddraad hadden kunnen vinden voor hun nadere begrootingsvoorstei- len. Neen, het overigens povere excuus is niet te aanvaarden: een zéé homogeen colle ge had de indiening der begrooting d.w.z. van den aanbiedingsbrief méér kunnen be spoedigen. En aan zijn daar nog op den kop af drie volle maanden bijgekomen voor de behande ling in de Beetle's, enz. Als ’t zoo doorgaat, zullen we de begroo ting voor het jaar 2000 eenmaal behandelen in September van bet jaar 2030. Dan zijn we natuurlijk allemaal rustig dood, maar reeds nu moeten wy er toch voor waken, dat latere geslachten niet zullen be hoeven te boeten voor onze jaarlijksche fi- nautiëele zonden 1 hij verzocht, ook al uit een misplaatst mede lijden met de pers proletariërs, zjjn rede nu te mogen afbreken om deze in een volgende vergadering natuurlijk te vervolgen. Maar toen gebeurde er iets leuks: de voorzitter stelde er prys op, dat de heer Westerhof vanavond, of liever van nacht, maar schoon „uit” zou praten. “V- Vanwaar die plotselinge lust om den heer Westerhof de woorden van de lippen te snoepen Had de burgenïeester nog niet genoeg ge noten? Wy veronderstellen, dat alleen de vrees voor nóg erger eten burgemeester tot een ongekende belangstelling in ’s heeren Wes- terhof’s woorden dreef: de vrees n. 1., dat de geduchte prater een volgende vergadering weer met nieuwen moed van voren af aan beginnen zou, zoodat et voor de begrootingsdebatten nóg weer eens ’n paar dagen noodfg zouden zijn. Een nieuwe, versche 'raadsvergadering is voor den heer Westerhof als een eindeloozo1 malsche wei voor een dartel veulen: het kan niet óp! En daarom was het o. i. maar heel geluk kig, dat het veulentje, eindelijk ’n beetje moe gespeeld en geraasd, thans aangemaa'nd werd, om nog maar eens goed door te spe len en door te grazen, misschien zou het beestje dan eindelijk eens van het goede te veel krijgen! De heer Schata,probeerde een voorstel van orde aangenomen te krygen om de vergade ring te verdagen, doch daarover staakten de stemmen, zoodat er o ironie! eigen lijk in een volgende vergadering over ge stemd zou moeten worden, maar de voorzit ter constateerde laconiek, dat het voorstel dus „niet aangenomen" was cn als kapite in van het „richtinglooze” scheepje, waarmede het college van B. en W. door den heer Westerhof zoo vriendelyk vergeleken was, gaf hy het commando: „Doorroeien 1" En de heer Westerhof roeide door. Hy stoordel zich niet aan do partygenoo- ten, die hem oftoe verlokken wilden, de ver gadering te verlaten, want hjj begreep wel, dat hy dan zyn spreekrecht verloren had; ook de heer Bonsema, die de trouwe volge lingen uit de zaal trachtte te t'-inen <>m door on voltalligheid een stemming onmogee lyk te maken, had geen succes; wa snappen ook niet recht, welk eind-resultaat de heer Bonsema daarmee eigenlijk heeft willen be reiken; eveneens zonderling gedroeg zich de heer Bonsema door een voorstel tot verda ging der vergadering in ie dienen en opzettelijk weg te loopen nog vóór er over gestemd kon worden, zijn taktiekjes loken ons erg slim; wy begrijpen er alleen de mo- gelyke portée maar niet van. Doch „dat ligt natuurlijk aan ons. Intusschen.... de hear Westerhof roeide door. Zelfs zyn dierbare, wederhelft, dia steeds op de publieke tribune resideert en blijkbaar nog maar steeds niet vergeten kan, d«t in de raadlaal niets meer te „zeggen" heeft (zy neemt mH haar uitroepen en cri- tieken en explicaties nog steeds levendig deel aan de debatten tot groot ongemak van haar omgeving!), zelfs zij had den invloed op haar „Jan" verloren. Haar teeder .,Jan, ga mee! Je bent zoo moe!” kon het versteende hart zelfs niet ver murwen, ook niet, toen zy heel vrijpostig in het voor de raadsleden bestemde gedeelte van de zaal binuenliep als wilde zy haar dierbaren Jan aan den arAi mee naar huis voeren. *t Was een kluchtige vertooning! Toen het ongeveer half een geworden was, informeerde de voorzitter eens heel belang stellend, hoeveel spreektijd de heer Wester hof nog zou believen te benutten, en toen klonk bet kranig: Nog minstens drie uur! Din sluit ik de vergadering, zei de burge meester droogjes. Dat hebben wy eerst jammer gevonden. Als wy in de plaats van den voorzitter ge weest waren, zoo redeneerden wy dan hadden wy ’t nooit opgegeven, zelfs al was het morgenzonnetje door de ruiten komen gluren. De burgemeester en de wethouders had den elkander heel gevuegelyk als voorzitter kunnen afwisselen; de rustende party had in een andere zaal heel genoegelyk wat kun nen gaan gebruiken ofwel.... een tukkie kunmen doen. Maar achteraf beschouwd schijnt de voor zitter toen al een beter en slimmer planne tje gehad te hebben. Een plannetje, dat in do vergadering van Dinsdag uitnemend geslaagd is: Onverhoeds werd direct na opening dezer nieuwe vergadering een wijziging in het Raadsreglement voorgesteld en aangenomen, waardoor de Raad ter«tond het rech*. kreeg, den spreektijd te rantsoeneeren. Het ei van Columbus! Dat w|j hebben er voorheen al meerma len toe aangespoord op z’n punt had mou ten worden gezet. Uit ver ach telyk en zucht tot zelfbehoud beeft de Raai zich genoodzaakt gezien, een dam op te werpen tegen de alles over-zwal- pende golven van welsprekendheid, waar onder de beer Westerhof den neelen Raad •—een enkele partijgenoot misschien uitge- Bomierd tou wenscb^ verzwolgen te zien. ’t Was toch ook werkelijk al te bar; In eerste instantie sprak de heer Wester hof vijf uur! En in tweede instantie wenschte hjj op nog minstens drie uur beslag te leggen! Hy had reeds een goed deel van de toege- «egae drie uur volgepraat, toen op iVrydagavond de klokke twaalf, oftewel nul, begon- te slaan., De heer Westerhof gevoelde zich wat Ti wonder! blijkbaar een beetje moe eu HET GEMEENTE-DRUKWERK. B. en W. hebben overeenkomstig het ad vies yan de federatie van drukkerspatroons, tot distributor van het gemeentewerk aan gewezen den heer C. M. van Hamersveld, directeur van het „Noord-Holl. Dagblad”. PARKEERPARK. Wy willen er even de aartdacht op vesti gen, dat tijdens het zangconcours op 7, 8 eu 9 April als parkeerpark voor auto’s door de politie het Hofplein is aangewezen. EERVOL ONTSLAG. De reserve-adjudant-ónderofficier van de militaire administratie B. G. Godyn, alhier, is ontheven van zjjne vrijwillige verbintenis. HERBENOEMING. By do op 4 April j.l. gehouden stemming ter verkiezing van een lid yan het Dageljjksch Bestuur van ffbn Huiswaarder- en Oosterwee- zenpolder is het aftredend Hd, de heer D. J. Govers, alszoodanig herkozen en daarna tevens herbenoemd als Voorzitter van dien polder.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 5