M-ttMstlr Dagblad. .1 Telefoon 324. Drogisterij Jan de Vries, Hikmaat De Groote Schoonmaak I 1 Tweede Blad. ALKMAAR. 1 PURMEREND. I I i DE LANGE DE MORAAZ ALLE BANKZAKEN. 1 A DINSDAG 10 APRIL 1928. IN EN OM ALKMAAR. Begrootlngsnabeschouwingen in. OBDAM. ANNA PAULOWNA. Bioscopen. PROVINCIAAL NIEUWS. OUDENDIJK. Officieele Mededeelfnaen HANDÉLEN MARKT ANDIJK. BURGERLIJKE STAND. ‘4i (Slot.) Vries in man, Stationsweg 130, alhier, verpacht ALKMAAR. 4 I11 TWEE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. Vrouwen. Geplaatst: 2 werksters. dat het traject laatstgo- ;enoote dezer 1 transportarbeiders, 2 timmerlieden, 6 arbeiders. Diploma behaald. Onze plaatsg' mej. AfrA M. M. Hilbrand, verwierf dagen het einddiploma aan de R.K. Huis- boudcshool te Culemborg, terwijl haar te vens na afgelegd examen aldaar werd uitga» reikt bet diploma voor eostumière. vereeniging te Castricum. Voor een dergeljj- ke vereeniging bleek nog al animo te be staan. Met het oog op de matige premie, zoomede dat nog door enkele leden de meer dan treurige wijze van begraven op de alg. begraafplaats gememoreerd werd, kwam nog staande ter vergadering een voorloopig co mité tot stand, dat trachten zal leden aan te werven voor deze vereeniging. j Daarna sluiting. Melkprijsverlaging. De prys straatmelk is met ingang van M cent gebracht Bouwvergunningen. Gedurende de maand Maart zyn in deze gemeenten de vol gende bouwvergunningen verleend: Aan P. Borst, E. J. Sinke, E. Muntjewerf en S. Raven tof^et bouwen van een woon huis; aan J. A. W. Roosen en Gebr. Aan- geenbrug tot het bouwen van een woonhuis met bloemboUenschuur; aan 8. Raven tot het Boven van een winkelhuis aan Dames Dek- ker-Boon tot het bouwen van een wasch- en strijk-inrichting aan W. Stam tot ’t bouwen van een koelcel; aan J. Blaauboer, J. Ben»- ma, P. J. Waiboer en L. Voorhuyzen tot het bouwen van een schuur; aan J. van dec Molen tot het aan bouwen van een kamer met serre en aan J. Daalder en P. G. Teeuwen tot het verbouwen van een woonhuis. Militie. Aan den dienstplichtige der lichting 1928 dezer gemeente, P. J. Kuiper, is door den Minister van Oorlog voor twee jaar vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. Politie. Verloren: een vulpen, een £1; f-'-u-k. Gevonden; _^.n üoodschappentasch, met spie van wagenas, een reservewiel van auto met banden, een reflector en een belastingmerk. Inlichtingen ter secrearie. Kiezerslijst. Blijkens de op 22 Maart j.l. vastgestelde kiezerslijst 1928-1929 bedraagt het aantal kiezers in deze gemeente voor de Tweede Kamer 2294, voor de Provinciale Staten 2240 en voor den Gemeenteraad 2165. Vergimning. Door den Hoofd-Inspec- teur van den Arbeid is aan P. Wissekerke, smid wonende in deze gemeente, vergunning verleend om van 2 April tot en met 29 Sep tember 1928 in zijn werkplaats werk te doen verrichten gedurende 10 uur per dag en 55 uur per week. Gevraagd: vg'rketera en dienstboden. - HET MUZIEKPARK. Burgemeester en Wethouders hebben het stedeljjk Muziekpark voor het tijdvak van 1 Mei 1928 tot en met 90 April 1933 aan den hoogsten inschrijver den heer S. Timmer- DAT WAS GEVAARLIJK. Gisternacht ontdekte de politie dat de Beemsterbrug open stond. Dadelijk heeft de betrokken agent de brugwachter gewekt en heeft men maatregelen genomen om erger te voorkomen. Vermoedeljjk waren de scho tels door het aanhoudend dreunen van hun plaats verschoven. „DE ZWARTE PIRAAT.” Douglas Fairbanks in het „Victoria- Theater.” Dat Douglas nog steeds gewild is bij het bioscoop-bezoekende publiek, bewees wel au volle zaal van het Vietoria-Theater, gisteu avond; dat bewees nog meer de merkbart. opleving in de zaal, toen Douglas’ sympa thieke figuur weer voor het eerst op het witte doek verscheen. Het bewonderend geroezemoes, dat op dit moment door de zaal golfde, was als een open doekje, dat een bekend acteur by zjjn eerste optreden voor het voetlicht ten deel valt. Douglas Fairbanks heeft de „De Zwarte Piraat” weer een welkome gelegenheid ge had, zijn zoo gewilde hecrscherstalenten als film-acteur bot te vieren. Hy doet zich in deze rolprent weer kennen als een handig schenner, een altyd-winnende vechtersbaas, een vlug en lenig acrobaat, een onver schrokken avonturier en tenslotte als eeu onverbeterlijke Don Juan. Het publiek heeft weer genoten van zjju veelzijdige talenten, van zyn sympathieken kop, als hy zyn tanden bloot lacht, van zjju veerkrachtigen tred en van zjjn origineeie heerschess-gebaren. „De Zwarte Piraat” is een film van 10 lange acten, vol bekoorlijke zeerooversrtu mantiek van de zeven zeefin van- aerthd» L AUTOBUSSENCONCESSIE. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben bésloten: de by hun besluit van 29 Juni 1927, No. 5, aan J. Edel, te Henstyroek en A. Modder, te Hoogwoud, verleende vergunning tot het iu werking houden van autobusdiensten van Hoorn over Spanbroek naar Alkmaar en te rug en van Spanbroek naar Aartswoud en terug in te trekken; de by hun besluit van 27 April 1927, No. 135, aan C. Pyper te Spanbroek, verleende vergunning tot het in werking houden van autobusdiensten van Hoorn over Venhuizen naar Enkhuizen en terug, van Venhuizen hartigen(minstens even zoo goed als de heer Westerhof) den rooden hoofdman wei nig welgevallig is, vooral nu hij in ons blad heeft kunnen bemerken, dat hun houding door de katholieke arbéiders op hoogen prys gesteld wordt en dat deze den heer Westerhof leelyk doorzien- Het is alleszins verklaarbaar, maar deze onwelgevalligheid had hem toch niet mogen verleiden tot de weinig faire verwjjten, welke hy den heeren Van Slingerland en Wolden- dorp in den Raad heeft durven toevoegen. Het kwaad heeft zichzelf alreeds gestraft: hjj heeft zich bij onze arbeiders nog sterker onmogeljjk gemaakt dan hjj het reeds was, maar dat neemt niet weg, dat wjj in het belang van publiek fatsoen gemeend hebben, ’s heeren Westerhof’s ignobele strijdwijze hier nog even ten strengste te moeten aan de kaak stellen. dochter van Jan Klaver en Jantje Raaten- burg. I Bjj de bespreking van zjjn verdwijning uit het college van B. en W. heeft de heer Westerhof meermalen pathetisch naar vo ren gebracht, dat het gemis van een socia listische vertrouwensman, vertegenwoordi ger van ongeveer 5000 kiezers, toch zeker in strjjd met het algemeen belang^ moest worden geacht. Wjj betwijfelen sterk, of dit argument voor hemzelf wel eenige waarde had; immers, eventjes later kwam hjj weer verklaren, dat hjj er feestelijk voor bedanken zou, zóó’b reactionnair college te zitten En mevrouw Westerhof gezeten op de publieke tribune trok ter demonstratie van haar afschuw een vies gezicht. Maar bovendien: Als het waar is, jvat de heer Westerhof beweert, dan behartigen de soclaal-demokraten in Amsterdam, waat- onder de veel geroemde Wibaut, toch al heel slecht het algemeen belang. Daar zjjn ze opzettelijk uit het college van B. en W. wcggeloopen, omdat ze niet méér wethouderezetels konden krijgen, dan waar op zy recht kenden laten gelden, volgens het door den heer Westerhof hoog geprezen stelsel van evenredige vertegenwoordiging. En Mr. Kusters herinnerde eraan- in Uitgeest gooiden zjj zonder eenig ge wetensbezwaar den kaholieken wethouder uit het college; daar achtten zij het dus ook niet in stryd met het algemeen belang, een groote groea in het college on-vertegen- woordigd te laten. HOOGKARSPEL. Aangereden. Op den Nieuwe weg werd du melkwagen van den venter v. D. aangereden door de auto van den brandstoffenhandelaar Kuiper te Westwoud. Een der bussen kan telde er af en de inhoud ging verloren. De heer Kuiper verklaarde zich bereid tot scha de vergoeding. Ongeval. Een onzer autohouders zou een ingezetene naar Alkmaar brengen. Op den Valyndyk raakte hij het stuur kwyt en bot ste tegen de betonnen waterkeering aan, waardoor hij voor onderdompeling in het breede water behoed werd. De auto bekwam echter zulk een schade, dat de passagier zich van een ander moest bedienen. Zonderling. In den nacht van de inbraak by den heer Koster werd by het Raadhuis alhier een onbeheerde fiets gevonden, welke door de politie opgeborgen werd. Den vol genden nacht was dit weder het geval. Men brengt dit in verband met den plaats gehad. hebbende inbraak. Ilin DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter algemeene kennis, dat omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienstplicht wegens persoonlijke onmisbaarheid betreffende den hieronder genoemden persoon de uitspraak is geschied, achter zjjn naam vermeld: Lambert Evers, lichting 1928. Uitspraak voor één jaar vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegenwoor diger; b. door elk der overige voor deze ge meente voor dezelfde lichting ingeschreven personen of door diens wettigen vertegen woordiger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Ko ningin te richtefi, moet met redenen zijn om kleed en worden ingediend by den Burge meester, ter secretarie dezer gemeente, af- decling Militaire Zaken, die voor de door zending zorgt. Alkmaar, 7 April 1928. De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR. ZIJPE. Geboren: Johannes Nicolaas, z. v. S ijvert Rooe en van Catharina van der Fluit. Theo doras Fredericus, z, v. Nicolaas Petrus van der Fluit en Alidh Wilhelmina Cornelia Hink. veehouder, te Avenhorn en Maria Clasina Ondcrtrouwd: Adrianus Dèkker, 24 jaar, Cornelia Kaptein, 22 jaar, zonder beroep, te Zijpe. Johannes Theodoras van Diepen, 27 jaar, veehouder te Hoogwoud en'Antje Sly- kerman, 20 jaar, zonder beroep, tê Zjjpe. Overleden: te Alkmaar: Pieter Bregman, 98 jaar, weduwnaar van Arietje Akkerman. ANDIJK. Burgerlijke stand. Geboren: Frans, z. v. Frans Meester en Margaretha Hesam; Jantje d. v. Jacob Groen en Trijntje Brouwer; Anna d. v. Leo Kors en Gornelia Buitoman. Ondertrouwd: Simon Broer en Maartje Jongert van Midwoud. Getrouwd: Rikkele de Vries en Dirkje Burger. Overleden: Adriaan Dikkens z. v. P. Dik- kens en J. Bosschert. tel en een aehterstoolich* vBn een auto. naar Puinerend en terug (op Dinsdag) en I GevonJen: üoodschappentasch, ‘een van Alkmaar naar Benuingbroek eg terug, in dier voege te SpanbroekBénnmgbroek van noemden autobusdienst vervalt; aan C. Pyper voornoemd, vergunning to verleenen tot het in werking brengen van een autobusdienst van Spanbrpek naar Aartswoud en terug; goed te keuren de dienstregeling voor deu dienst WinkelHoorn van de firma Koel man en Schoort, zooals deze is ingezonden bij brief van genoemde firma dd. 19 Januan 1928, zoomede die voor den dienst Aarts woudSpanbroekAlkmaar van C. Pype,, zooals deze is ingezonden bij brief van den Burgemeester van Spanbroek, dd. 30 Du cember 1927, No. 405/41. BROEK OP LANGENDLIK, 7 April. 1500 K. G. roode kooil f 24.70—27.20. 14.600 K. G. gele kool f 7/30—17.40. 24.300 K. G. Deensche witte kool kool f 66.80. HOORN, .7 April 1928. 2 melkkoeien f270 f 325; 2 pinken f 90f 100; €3 nuchtere kalvaren f 9.-f 14.4 zeugen f 60f 70; 37 schrammen f 16f 24; 117 biggen f 10 f 16; 39 overhouders f 28f 36; 1 paard f 175. Handel stug. GEMEENTELIJKE DIENST DER WERK LOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING. Districts-Arbeidsbeurs. Kostelobze bemiddeling voor werkgevers en werknemers. Geopend van 91 en van 25 uur. Voor werknemers van 91 en Maandag- en Donderdagavond van 78 uur. Mannen. Aangeboden: 3 boerenarbeiders, 1 bouwk. opz. teekenaar^J chauffeur, 1 chocolade wer ker, 13 grondwerkers, 3 kantoorbedienden, 1 ketelmaker, 1 kellner, 4 lederbewerkers, 1 loopknecht, 1 machinezetter, 2 mach, hout bewerkers, 3 metselaars. 1 meubelmaker, 7 opperlieden, 6 pakhuisknechts, 2 reizigers, 1 scheepstimmerman, 1 schilder, 4 schippers, 16 sigarenmakers, 3 smeden, 2 stokers, 1 suikerwerker, 2 timmerlieden, 2 tuinlieden, 1 zuivelwerker, 70 lossé arbeiders. Geplaatst: 3 grondwerkers, 1 klinker, 7 -3 losse Hoe brengen de sociaal-demokraten en de vryzinnig-demokraten het verder met hun geweten overeen, dat zjj nog steeds wei geren, de vergaderingen der raadscommis sies bjj te wonen? Zie, wanneer het hun nu werkelijk ernst was met de behartiging van het gemeente belang, dan zouden zy het niet van zich kunnen verkrijgen, daAr weg te blijven; immers, willen zij hun plicht als raadslid be- hoorijjk vervullen, dan moeten zjj hierbij te genwoordig zyn; hier toch worden de raads vergaderingen voorbereid. hier werkt men zich in in de vraagstukken, hier wordt eigenlijk veel belangryker werk verricht dan in de openbare raadszittingen, waar alle le den alreeds met een gevestigde, niet meaj Am te praten meening ten ♦ooüeeie verschijnen. alwéér krokodillentranen geweest, •welke de heer Westerhof geschreid heeft om het vertrapte „algemeen belang.” t Hy lapt het „ijskoud” aan z’n laars. Uit wrok! behoeft: Metjes kalk, Kunst Kalk, stalkleuren, koudwaterverf in alle kleuren; teerlak; carbolineum; koolteer; bruine teer; GRONDVERF en SPIEGELGLADDE AFSCHIL- DERVERF, stoelenvemis; meubelpolitoer; goud-, zilverbrons en groenbrons; schuursel; marmerslijp; brusselsche aarde; vlryfwas (zuivere byenwas); linoleumwas J.A.N. enz. Tevens is de tyd weer» daar voor het WASCHMIDDEL VOOR SCHAPEN EN LAMMEREN. Beleefd aanbevelend, Geslaagd. Mej. Beemster alhier bekwam het diploma van onderwys aan het Instituut practische en theoretische opleiding ./Tip Top”. HEEMSKERK. Witte Kruis. Onze Wittekruisafdeeling hield Donderdagavond in het lokaal Flora een ledenbijcenkpmst, die vry goed bezet was. Na opening met een woord van welkom volgde het jaarverslag, waaruit wy o.a. aan- stipp>cn, dat in de afdeeling in het afgeloo- pen jaar een opgewekt leven geheerscht had. De afdeeling telt momenteel 143 leden tegen 119 in 1926. Door 17 leden is gebruik ge maakt van 26 artikelen. De kraamvcrpleging had weinig to beteekenen, ook al als een ge volg, dat de te Beverwijk woonachtige ver pleegster met werkzaamheden overbelast was. "Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvang sten hadden bedragen f 399.17 en de uitga ven f 783.90. Een commissie belast met het nazien der boeken verklaarde een en ander in de beste orde bevonden te hebben. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werd het aftredende lid, de heer M. Klinkenberg met overgroote meerderheid van stemmen her kozen. Gekomen tot punt mededeelingen, zeide de Voorzitter getracht te hebben voor de/afdee- ling in contact te komen ten eerste mét het Beverwyksche en daarna met het Uitgeester Ziekenfonds, maar beide doctoren, die aan deze fondsen verbonden waren, werden niet bereid gevonden voor medewerking. Daarna werden nog prospectussen van enkele zie- kenvereenigingen voor den dag gehaald, maar terzyde gelegd om de te hooge pre- miën. Na rondvraag werd het woord verleend aan een paar bestuursleden eener begrafenia- Wy hebben in ons vorig artikel reeds aan getoond, dat de vereenigde „demokraten” door hun ingrypende voorstellen b. v. tot het nemen van nog meer winst uit de bedrijven en tot versterking van belastingprogressie, zélf het bewya gpleverd hebben van het droe vige feit, dat liet met onze gemeentéftnan- tiën treurig gesteld is, dat er n.l. een groot tekort te dekken valt. Daarom was het niet eerljjk van den heer Westerhof, het vóór te stellen, alsof de toestand niet zoo ernstig ie, en dat men allo „demokratische” dingen en kel en alleen maar afwyst, „omdat men niet wil.” Zeer terecht informeerde Mr. Kusters er naar, wat de heer Westerhof eigenlyk wel onder het woord „demokratiscb” verstond, en het antwoord van den heer Westerhof, dat hy zich zoo’n vraag alleen maar van een „jong broekie” en niet van een Meester in de rechten kon voorstellen, toont duidelijk aan, dat hij de groote beteekenis van die vraag niet’ eens begreep, dat hy niet eens .wéét, dat er heel begrijpelijk aan het woord „demokratisch” veel verschillende be- teekenissen gehecht worden. Alleen over dit onderwerp heeft een in middels overleden professor der Nymeegsche Universiteit eenigen tyd geleden een Meelen avond gsproken voor den Alkmaarschén Ka tholieken Kring. En het onderwerp was daarmee nog aller minst uitgeput! Er bestaat dus nog wel een andere en ▼ij zeggen: een gezondere demokratie, dan die, waarvan de heer Westerhof en de z’yner het monopolie hebben. Een gezonde demokratie kan niet eenzij dig zyn, en ie er op de gansche wereld iets eenzydigerg denkbaar dan de politiek .van den heer Weetsrhof c. s.? Door eenzijdige politiek kan het waarach tig algemeen belang nooit gediend worden. Dat hebben juist onze afgevaardigden, de heeren van* Slingerland en Woldendorp, zoo goed begrepen, en daarom passen zy ervoor, sich te verlagen tot marionetten, waarvan de heer Westerhof de armen en de beenen en vooral n'de.... hoofden beweegt door aan de touwtjes te trekken. Het is ons alleszins verklaarbaar, dat de aelfstandige houding «tar heeren Vangfinger-, land en Woldendorp, die naar eigen inzicht de belangen der arbeiders wanschen te be-.' der volle Paschen op De cimpcle geschiedenis op zichcelf: eeu nauurlijk beeldschoone prinses, dta door een eveneens vanzelfsprekend, schoonen jongen held gered wordt uit de ruwe klauwen van woeste zeeroovers, is het niet, die deze film zoo aantrekkelijk maakt, het is de lange aaneenschakeling van sen. sationeele avonturen en spannende toone» led, die met steeds stygend enthousiasme het boeiende spel doen volgen. Want boeien doet deze film van het begin tot het einde. Om de al te spannende avontuurlijke ta- fereelen, waarvanMeze rolprent vol is, moe ten wjj deze film voor al te jeugdige perso. nen ontraden. Eenieder echter, die dezer da gen een bezoek aan het Victoria-Theatet brengt, zal er zich kostelijk amuseeren en bijzonder genieten van deze mooie kleuren film. Een voor paardensportliefhebbers interes sant nummer „Het cowboy-paradys” en eeu tweetal aardige kluchten gaan vooraf. De muzikale illustratie is schitterend. HEROPENING. De heer A. Hildering heeft by gelegenheid van het 25-jarig bestaan van zyn zaak zyn fi liaal uit de Langestraat verplaatst naar de Zaadmarkt, perceel 68, zoodat de zaken nu met elkander vereenigd zyn. Het perceel Zaadmarkt 68 is keurig ingericht, én in dezu afdeeling worden speciaal verkocht radio- artikelen, pathéfoons, gramophoons, Suctov. stofzuigers en luidsprekers (merk Erres). Speciaal dient opgemerkt een mooie kast, aangebracht voor het bewaren van gramo foonplaten. Achter dezen winkel bevindt zich een aparte kamer, waar onderricht gegeven wordt in modern borduren en stoppen. Ook is een afdeeling aanwezig waar alleen tweedehands naaimachines worden ver kocht. Dan is nog aan beide panden verbonden een lakkery en een reparatie-inrichting. UITGEEST. Geboren: Dochter van Jan Bus en van Neeltje Kok. Dochter van Theodoras van der Eug en van Gerarda Maria Tromp. Zoon van Theunis de Waal en van Grietje Scheuk. Dochter van Dirk de Wit en van Jansje Heijue. Zoon van Hendrik Bernardus Beeker en van Jansje Bleeker. Zoon yau M. Duin- mejjer en Anna Bloedjes. Dochter van Jacob Gruw en Geertruida Duin. Dochter van Hen- drikus Antonius Vos en van Anna Maria Afra Henneke. Gehuwd: Marius Hendrikus de Vries en Marretje Bakker. Overleden: Johanna Maria Bartholemie, gehuwd met Bernardus Gysbert. Ipenburg, oud 87 jaar. Ondertrouwd: Hendrikus Grymans'en An na Maria Nieuwenhuizen. Nicolaas Panneyis en Grietje Way. Jacobus Adrianus Blom en Anna Albriuk. Willem Heyne en Maria Bra- kenhoff. Narbertus Johannes Nicolaas Stam en Brcgitha Maria de Goede. SINT MAARTEN. Geboren: Trijntje l»tje, dochter van Cor nelia Meyles en Tryntje Gjaltema. Cornells, zoon van Dirk Brouwer en Naatje Lodder. Grietje, dochter van Jacob Breed en Antje Herman. Jurriën Rudolf, zoon van Botte Bouma en Tryntje Vellenga. Ondertrouwd: Cornelia Koedijk, oud 23 jaren, te Broek op LangenSijk en Teetje van der Molen, oud 21 jaren, alhier. Ruurd Meyer, oud 22 jaren, te Baarderadeel en Grietje Strooper, oud 20 jaren, alhier. Johan God fried de Jong, oud 27 jaren, te Alkmaar en Maria de Pee, oud 26 jaren. alhier. Getrouwd: Cornelia Koedyk en Teetje van der Molen. Ruurd Meyer en Grietje Stroo per. Overleden: Jan Wit, oud 57 jaren, echtge noot van Aagje Snyder, overleden te Alk maar. Arie Kaay, oud 2 jaren, zoon van Dirk Kaay en Antje Brommer. OPPERDOES. Geborens Pieter, zoon van Jan Meurs en Aagje VisBr. Elisabeth, dochter van Corne lia Stam en Albertje Zwaan. Dirk en Betsie, dochter en zoon van Willem Dijkman en Aafje Klaver. Jacob, zoon van Jacob Vyn en Brechtje Pluieter. Dieuwertje, dochter van Klaas Rottenburg en Jantje Drujjf. Gehuwd: Gerrit .Wydenes en Maartje de IjCOUbt» Overleden: Sytske, dochter van Dirk Gor ter en Aakje Geuzebroek. Mijubje Klaver, We gaan nu een weinig aangenamen tijd tegemoet, als straf voor vroeger begane fi- nantiëele zonden: De heer Keesom, die een keurig finantieel' betoog hield heeft het ons nog duidelijker ge maakt, dan het ons reeds was. En zoo zullen er meerdere bezuinigingen doorgevoerd moeten worden en bovendien nog vee! meer belastinggelden moeten wor den opgebracht. Er wordt bezuinigd op verschillende be- dryfsbegrootingen, de meeste subsidies zul len weer met 10 pCt verminderd worden; het gemeentelijk bureau voor Beroepskeuze wor0t opgeheven en de subsidie aan het R. K. dito stopgezet; tevens valt ook het Ver volgonderwijs als slachtoffer. Maar als we dat en nog veel méér gedaan hebben, dan valt er nog een groot tekort te dekken, en dat zal moeten geschie den door middel vaji belastingverhooging. De post „Belasting naar het inkomen” moest ditmaal geraamd worden op f 967.000 tegen f 766.000 in het vorig jaar. Het verschil is niet gering, en Symen zal moeten betalen. Er is werk aan den winkel voor het Co mité tot Belastingverlaging! Als er in de hoogere regionen dan ook maar naar eerlijk en goed bedoelde critiek geluisterd wordt en als men maar geen dure onnoodige werken onderneemt. We blyven erby, dat „Truitje” a raison van f 5000 niet verplaatst bad mogen worden, en voorts hebben we b. v. opgemerkt, dat men bezig is op het Stationsplein een verlich- tingszuil te bouwen, weike ongetwijfeld een knap sommetje kosten zal, een werk je waarvoor de Raad, nota bene, niet eens een crediet heeft toegestaan! Of beeft de heer Margadant hot hiertoe be- noodigde bedrag van het Rijk of van een of anderen rijkaard cadeau gekregen, evenals de heer Dresch kans zag, zyn jong ste archief-publicatie door het Rijk te doen bekostigen? In zake bet gemeentedruk werk nebben de gezamenlijke Alkmaarsche drukkers-min-één thans na harden strijd eindelijk hun zin ge kregen. We willen hopen, dat de proef het ge meentelijk druk wérk aan de Federatie van drukkers, die zelf hun „distributor” (verdee- ler van het drukwerk) aanwyzen, toe te ver trouwen een voor beide partyen bevredi gend verloop mag hebben. Wjj voor ons twijfelen daaraan niet

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 5