X IK ZIT - .4..; Missiehuis, Hoorq. BADIO. BINNENLAND. ER IS NOG NOOIT iemand geweest, die er zich over beklaagde, dat hy pian'ospclen geleerd had. - Fa. P. TH. YPMA, Langestraat 69 Alkmaar. SPORT EN SPEL. RECHTSZAKEN. LUCHTVAART. te 1 een o voor Limburg iu o van 1 den, d.i. 879 per boekje of 40.69 per Azi- uiet nog altijd verlegen om een groote som o^uw- kapitaaj. Wie leent one? Geen sommen onder de vijfhonderd gulden. Het leenen geschiedt onder goedkeuring van»Z. D. H. Mgr. Biermans, Alg. Operate der Congregatie. >ven. eden ooi- Handel. De handelsbalane toont in 1926, vergele ken met 192ö, een teruggang en dit niette genstaande gunstige beïnvloeding door den abnormalen kolen in- en uitvoer, veroor zaakt door de langdurige Engelsche kolen staking. De waarde van den in- en uitvoer daalde in 1926 reep, met 13 en 59 millioen. Door de ^rootere daling van den uitvoer steeg het uitvoersaldo met 46 millioen. Du waarde van den invoer bedroeg 2442 mil lioen, die van den uitvoer 1794 millioen, zoodat 71.2 pct. van den invoer door uitvoer werd gedekt Vergelijkt men 1926 met 1924 en de daaraan voorafgaande jaren, laat men dus 1925 voor een oogenblik bujten be schouwing, 'dan blijkt^ 1926 niet ten achter te staan. tier en de heeren Albarda, AiiKeremit, Cra- I mer, Duys, Gerhard, Kleerekoper, Mendels, - Oudegeest. De Roode, Vliegen, Wibaut, v. d. I Tempel, v. d. Waerden en Klupers. I De voorzitter deelde mee, dat nu het land- I bouwvraagstuk wegens tijdsgebrek niet be- I handeld is kunnen worden, het de bedoeling I is, voor dit punt eerst gewestelijke vergade- I ringen te houden om daarna het vraagstuk I in zijn geheel over een j>aar maanden in een I buitengewoon congres te behandelen. Onder het zingen van de Internationale ging daarna het congres uiteen. NEDERLAND IN 1927. De jaarcijfers. Dezer dagen zijn verschenen de ..Jaarcij- I ferg voor Nederland” de jaarlijks door het Centraal Bureau voor “do Statistiek be werkte statische gegevens omtrent den toe stand van Nederland in 1927. Aan deze cijfers en gegevens is het vol gende ontleend: De bevolking is sedert do eerste officieele volkstelling van 1 Januari 1830 bijna ver drievoudigd en van 2613.487 geklommen tot 7626.072, dat is van 100 tot 292. Het accres in de beide Hollanden en Dren the komt ver boven het rijksgemiddelde uit, voorts blijft ook Utrecht er nog juist bo' Voor de provinciën met do groote ste vindt die toeneming gedeeltelijk haar zaak in den trek naar die steden. De bevolking van elk der provinciën Zaid- Holland, Noord-Holland, Utrecht en Drenthe voor 1830 is 100 gesteld, heeft op 31'Decem ber 1927 resp. 390, 348, 294 en 349. Gedurende de allerlaatste jaren is de toe» neming voor Drenthe sterk aan het vermin* deren. Daarentegen vertoont Limburg dert het begin der 20ste eeuw groote toe neming der bevolking van de mijnstreek een sterke stijging. Stellen we de cijfer* van 31 December 1899 op 100, dan verkrij gen we voör het Rijk en 1927 resp. 149 en 185. De geringste toenemingen vertoonen Zes land en Friesland. Hier vermeerderde de be volking sedert 1830 resp. met 82 pet. en 97 pet., zoodat de bevolking dezer beide pro vinciën in den loop van bijna een eeuw nog niet verdubbelde. Limburg nam dus in min der dan 30 jaar meer toe dan Zeeland in ecu eeuw. Bestuursverkiezing. Meegedeeld werd vervolgens, dat als leden van het dagelijksch bestuur der partij waren herkozen de heeren E. Boekman en 7Ï. B. Kleerekoper. Voorts zijn als leden van het partijbestuur herkozen de heeren ir. J. W. Albarda^W. Drees. D. A. van Eek. ,1. A. Bergmeycr. W. H. Vliegen, F. M. Wibaut en mcj. Suse Groeneweg in plaats van den heer J. v. d. Kieft is als bestuurslid gekozen de heer mr. J. E. W. Duys. De S.D.A.P. en mobilisatie. In behandeling kwam vervolgens de reso lutie van het partijbestuur inzake het mili- tairi-me: o Het Congres, 1. bevestigende het liesluit ten aanzien van ontwapening, genomen in het congres van 1921, zooals het is uitgewerkt in het wets voorstel der soc.-dem. Kamerfractie en In het verslag der commissie van S.D.A.P. en N.V.V. voor het militair vraagstuk, vastgesteld door het congres dier beide lichamen van Septem ber 1926: 2. spreekt opnieuw uit, dat de partij, in samenwerking met de moderne vakbeweg’ng, de militaire landsverdediging voor Nederland verwerpende op de gronden in bovenbedoeld verslag aangewezen, op den grondslag dier besluiten der arbeidersklasse heeft voor te gaan in een krachtige en volhardende ont- wapen ings- en vredesactie, zoowel in als buiten het parlement. 3. wijst de arbeidersklasse er nadrukke- lijk op, dat de vormen van deze actie slechte bepaald kunnen worden in verband met de politieke omstandigheden en binnen- en bui- I tenland, de stemmingen der bevolkingen en machtspositie der arbeidersbeweging natio naal en internationaal. 4. verklaart, dat de partij en hare verte genwoordigers geen medewerking verleenen aan een politielLdie naar oorlog drijft of oor- logsgvaar oproent; dat zy zoodanige politiek I met al hun kracMen zullen bestrijden; dat zjj 1 derhalve ook geen .medewerking zullen ver- Jeenen tot een mobilisatie, indien het bevel I daartoe als een drjjven naar oorlog zou moe- I ten óf kunnen worden gekenmerkt of het oorlogsgevaar zou oproepen. 5. houdt echter rekening met de mogelijk heid, (die ook bij het ontwapeningsvoorstel der Kamerfractie uitdrukkelijk in acht is ge nomen). dat onder^epaajde omstandigheden een mobilisatie van beperkten omvang, op I den voet van een veiligheidswacht, ook door I ons onvermijdelijk kan worden geacht ter be- I soherming tegen gevaren, waaraan een oorlog I buiten onze grenzen de bevolking van ons I land blootstelt, of ter vervulling van Volken- I bondsverplichtingen 6. is dus van oordeel, dat niet van te voren de houding der party en die barer vertegen- I woordigerw voor elk geval van mobilisatie kan worden vastgesteld, maar dat de party I zich onverkort het recht moet voorbehouden, I in elk geval naar gelang van omstandigheden I en machtsverhoudingen hare houding te be- I palen; dat derhalve elke poging van de re geering om de party tot een voorbarige en waardelooze uitspraak te bewegen moet worden afgewezen. 7. constateert, dat volgens artikel 187 der Grondwet de beslissing over het mobiliseren van troepen in eersten aanleg uitsluitend by de regeering is en dat eerst daarna aan de Staten-Generaal de vraag wordt voorgelcgd, of en in hoeverre de opgeroepen dienstpiich- lyk, de U bet ■rgadering te arden geso- Pele- Geboorten, huwelijken en sterf gevallen. De verhoudingscjjferj der huwelijken vew toonen van jaar tot jaar slechts gering*, verschillen, de geboortecijfers blijven regel matig dalen. Het sterfte-percentage deed in vroegere jaren hetzelfde, bleef van 1924— J926 stationnair ep vertoont over h8t laat ste jaar een lichte neiging tot rijzen. Per 1000 der bevolking kwamen in 1913, 79 huwelijken, 28.3 geborenen en 12.4 sterf gevallen voor. Voor 1927 zyn deze cijfert» resp. 7.5, -23.1 en 10.3. Schijnt dus de daling in de totale sterfte tot staan te zyn geko men, in de leehyden beneden 40 jaar is dll I nog geenszins het geval. Daarentegen is er stijging in de cijfers der hoogere leeftijden. De welvaart. Ondanks velerlei nog bestaande moeilijk heden in handel en nijverheid wijzen cnkelu cijfers op een vooruitgang <fer welvaart. Het bedrag der belaste vermogens (13565 mil lioen) blijft nog slechts weinig beneden dat van het hoog-conjunctuur jaar 1921 (13589 millioen) en beweegt zich sedert 1923 iu stijgende lyn. Ook is de na 1921 in de cyfer» der Ryksinkomstenbelastipg ingetreden' da ling tot staan gekomen. In laatstgenoemd jaar bedroeg het bedrag van het inkomen (zonder kinderaftrek) van de binnen het Rya wonende physieke personen, in de Ryksin- komstenbelasting aangeslagen 4292 millioen, dalende tot 3761 millioen in 1924/1925 en zich herstellende in 1925/1926 tot 3864 mil lioen. By de beoordceling van deze en andere cyfers dient men ook rekening te houden met de in den loop der jaren plaats gehad hebbende toeneming der bevolking. De-cijfers der Rykspostspaarbauk vertöo- nen, zoowel voor wat het totaal tegoed det inleggers, bet aantal in omloop zijnde spaai. bankboekjes, liet saldo per boekje, als net saldo per hoofd der bevolking betreft, eci langzaam stijgende lyn. Aan het yinde van 1926 waren ruim 2.000.000 Rykspostspam- bankboekjes in omloop met een totaal te goed van 320 millioen gulden of 160 gulden per boekje. Per hoofd der bevolking bedroeg nel tegoed 42.6g. Voor de particuliere spaarbanken 'Kjn, voor het eerst sedert 1920, wederom cijfers opgenomen. Vergeleken met 1920 en vroe gere jaren wyzeh ook hier de cijfers voor 1926 op vooruitgang. Het op het einde van dat jaar, op de ruim 8.000.000 boekjes in geschreven totaal bedroeg 306 millioen gul- hoofd der bevolking. Faillissementen. De faillissementen, waarvin het aantal na de oorlogsjaren zeer snel was gestegen, ton nen de laatste jaren' eenige neiging tot te ruggang. Bleef het aantal uitgesproken fail lissementen in 1918 nog beneden 1000, In 1924 liep dit aantal tot 4341 op. In 1926 be droeg dit 3716. DONDERDAG 12 APRIL. Hilversum, 1060 M. 12.00 Politieber- 12.302.00 Lunchmuziek door het Trianon Trio. 3.004.00 Uurtje root wees- en ziekenhuizen door }Ievr. AnL Dyk. 4.00 Vrouwenhalfuurtje. Een causerie over: Hebben wy een goede keuken noodig. 5.307.15 Concert door het Omroep-orkeet Anton Dirks. Egb. Veen, pianobegel. 7.15— 7.45 Engelsche les voor gevorderden. 7.45 Politiebcj-. 8.15 Aansluiting van het Concert gebouw te Amsterdam. (Aangeb. door Philips Radio). Nedcrlandsch programma. In de pau ze een causerie door Herman Rutters. 1G.30 Persber. 10.40 Dansmuziek door het orkest Rentmeester. Huizen, 3402) M. Na 6 uur 1870 M. 12.301.45 NCRV. Concert. Mevr. R. WustenhoffStarf, zang. J. Roodenburg, viool. W. KramerRowald, piano. 6.007.00 Cursus Paedagogiek (Cursus A) en slotwoord tot de deelnemers door Prof. Waterink. NO RV. 8.30 NCRV-Concert. Spr.: Ds. J. B. Netelenbos: Den dichter Adama van Schelte- ma. Jac. Cora, bariton. Jac. Jansen, piano. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Grainofoonmuziek. 12.20 Het Anglo-Viennese Octet. G. Wolfle, sopraan. 1.20—2.20 Grainofoonmuziek. 3.20 Vesper in de Westminster Abbey. 4.05 Cau serie. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Concert orgel concert. 5.35 Kindcruurtje. 6.20 Landbouw bon 6.40 Muziek. 6.50 Niewsber. 7.05 Muziek. 7.20 Lezing: Music in the theatre. 7.35 Tschaikowsky’s liederen. 7.45 Lezing. 8.05 Concert door de militaire kapel. E. Cole- mann, alt. J. Howell, bariton. 9.20 Weertor. 9.35 Lezing: A Girl’s memories of Tennyson. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Chariot’s uurtje. Muziek en zang. 10.5012.20 Dansmuziek. Parys „Radio Paris”, 1750 M. 10.5011.00 Concert. 12.502.10 Orkest- cöncert. 4.05—5.05 Gedichtenvoorlezing. 8.50 —11.20 Fragmenten van de opera van Puc- cinr. Langenberg, 469 M. 1.50 Orkestconcert. 3.35—4.20 Declamaties door Ida Orloff. 5.20—6.^0 Wagnerconcett, voor sopraan met pianobegel. 7.359.05 Bal. F. C. Hoefert, declamatie. 'Kamer-orkest. Oude en nieuwe dansmuziek. 9.059.50 Po pulaire liederen. Dubbelkwartet Arion en P. Schröder, liedjes by de luit. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. (Zeesen). 1.20 —7,05 Lezingen en lessen. 7.50 Symp- honieconcert. Prof. Wolfsthal, viool. Orkest. Werken van Jos. Joachim, R. Strauss. 9.50 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 3.35 Liederen en sagen van den Duitschen Ryn, C. Huxdorf, zanger. C. Schmidt, decla matie. 7.20 Schlesische avond, met Hans Christoph K&rgel. Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Kinderuurtje. 8.35 Concert doos het Omroep-orkest. 9.50 Literaire select:*. Daarna tot 10.35 wedet orkestconcert. Sofia, Aleppo, Bagdad, Karatsj, CalcuL ta en dan langs Amoy naar Tokio. Hef spreekt wel vanzelf dat onze vliegers al het mogelijke zullen doen om de*Si« berische route te kunnen nemen, omdaf deze duizenden kilometers korter is' Want uiterlijk 29 Juni moet Tokio zfa bereikt; op 29 Juni vertrekt n.l. van Ja, kohama de boot, die den heer John H. Mears naar San Francisco moet brengen waar een andere Fokker gereed staaf om hem naar zijn uitgangspunt, zoo mogelijk dus na vier weken terug te brengen. CONGRES DEP. S. D. A. P. Te Utrecht is het 33ste congres der Soci- aal-Democrafecho Arbeiderspartij in Neder land gehouden. De voorzitter,- de heer J. Oudegeest, opende het congres met een rede, waarin hy allereerst herdacht de personen, die in bet afgeloopen jaar door den dood aan de partij *ijn ontvallén. Hierna was aan de.orde de bespreking over het beleid van het partijbestuur, waarbij ook ter sprake kwam het jaarverslag. Volgens het jaarverslag steeg het aantal afdeelingen van 587 tot 598. Het aantal leden der party bedroeg op 31 December 1926 43.196 en op 31 Dec. 1927 46.169 een vooruitgang dus van 2967 leden. Afgezien van een kleine inzinking in de tweede helft van 1927, wordt dit jaar, wat hot ledental betreft, niet ongunstig genoemd. Niet minder dan 22 sprekers gaven zich op, om over het beleid van het partijbestuur te spreken. Tenslotte werd de verklaring van het partijbestuur en dg, kamerfracties goedge keurd. Verhouding S. D. A. P.—N. V. V. De besturen van N.V.V. en S.D.A.P., over tuigd van de noodzakelijkheid om de samen werking tusschen de beide zelfstandige orga nisaties der Nederlandsche arbeidersklasse te regelen, hadden besloten, aan de congressen van de S.D.A.P. en N.V.V. de volgende voor stellen omtrent een blijvende samenwerking te doen: L Partjj en vakverbond zullen samenwer ken op alle gebieden, waar dit noodzakelijk of wenschelyk is ter bevordering van het be lang der arbeidersklasse en ter versterking .van haar machtspositie. H. De "-emeenschappelyke actie van beide organisaties zal bestaan in: a. het houden van openbare vergaderingen en congressen; b. het uitgeven van geschriften; c. het houden van betoogingen. Wanneer tot gezamenlijke betoogingen wordt besloten en daarlpj de wenschelijkheid en/of nuttigheid van demonstratieve stakin gen zou blijken, blijft, na overleg tusschen beide organisaties, de beslissing by het N.V.V., dat' de' mogelijkheid en uitvoerbaar heid beoordeelt. Hl. De candidaatselling voor de Staten- #Generaal geschiedt door de S.D.A.P., welke den verkiezingsstrij 1 voert. Voor de candidaatsstelling wordt over de samenstelling van de soc.-dem. Kamerfrac ties, in verband met de speciale belangen der vakbeweging, in den Algemeenen Raad, ge noemd in punt VIH, besproken. IV. Het ^artybestuur ontwerpt het ont- wern-verkiezingsprogram na overleg met den 'Algemeenen Raad, bedoeld sub. VHI. Het program'wordt vastgesteld doof het partij congres. Indien het bestuur van het N.V.V. zich met het ontwerp van het partijbestuur op be paalde punen niet heeft veereenigd, doet het partijbestuur van de afwijkende meening van het Verbondsbestuur aan de partij mededee- Hng. V. Indien de omstandigheden vorderen, dat Da de verkiezingen een program van urgentie moet worden vastgesteld, dan ontwerpt de commissie uit den Algemeenen Raad, bè- doeld sub. VIH, dit program. Het ontweq) I *.tjgen onder de wapens moeten blijven, wordt om advies gezonden naar de beide - - - Kamerfracties, waarna de Algemeene Raad, ‘'bedoeld sub VTH, het vaststelt. VL Indien de vraag van deelneming door de S.D.A.P. aan de regeering aan de orde bbsnt, dan zal daarover in den Algemeenen Raad overleg worden gepleegd. Leidt dit overleg tot de meening, dat aan de regeering moet worden deelgenomen, dan wordt over het regeeringeprogram tusschen den Alge meenen Raad en de Kamerfracties overleg gepleegd. VH. Het voeren van economische acties en het bepalen van de daarbij te volgen tactiek is de taak van het N.V.V. en de daarby aan gesloten vakbonden. Wanneer economische conflicten een politiek karakter hebben, dan aal over de te voeren actie en de te volgen tactiek overleg gepleegd worden in den Al gemeenen Raad, bedoeld in punt VIH, waar aan dan zoo noodig vertegenwoordigers van de betrokken vakbonden deelnemen. De be slissing in economische aangelegenheden be rust by het N.V.V., die in politieke aange legenheden by de S. D. A. P. VIH. Er wordt gesticht een Algemeene Raad, welke bestaat uit de besturen van N.V.V. en S.D.A.P. en een vertegenwoordi ging van ten hoogste 5 personen uit de beide Kamerfracties. Deze Raad kemt ten minste eenmaal per drie maanden byeen ter bespre king van actueelee economische en politieke T^igstukken. De voorzitters der S.D.A.P. en .van het N.V.V.- presideeren beurtelings de vergaderingen van den Raad. De Raad wyst een secretaris aan. IX. De besturen van party en vakverbond benoemen elk vyf leden, welke 10 leden te- lamen vormen een commissie, die de werk zaamheden van den Raad voorbereidt en zyn besluiten uitvoert, voor zoover deze uitvoe ring niet door de besturen zelf geschiedt Deze commissie zal in den regel eenmaal per tnaand bijeenkomen tot h,et bespreken en (■gelen van vragen van organisatorischen *ard of voor de uitvoering van gemeenschap pelijke werkzaamheden. De vergaderingen, bedoeld in stellingen XIII en IX, worden bjj- gewoond door de hoofdredacturen van Het Volk en Voorwaarts. X. Het bestuur van het N.V.V. zal twee leden afvaardi<ren in het bestuur der S.DA.P. larwyl daartegenover het bestuur der S. D. A. P. twee leden zal afvaardigen in dat van bet N.V.V. Deze leden hebben in het college, >aarin zii worden afgevaardigd, advlseeren- iie stem. XI. Voor de samenwerking en het overleg iusseben gewestelyke en plaatselyke organi saties van partë en vakbeweegfng zullen in 3en Algemeenen Raad regelen worden ont- Srornen, met inachtneming van gewestelyke ■n nlaatseljjke omstandigheden, aooveel mo- Relijk in overeenstemming zullen zyn met do Ei deze stellingen neergelegde beginselen. In verband met de verwerping van stelling A in de vergadering van het N.V.V., had het ’partijbestuur deze stelling teruggenomen. AaDe stellingen werden aangenomen. Daarentegen zyn er duizenden, die er warliefs voor zouden wil len geven de kunst meeeter te zyn. Laat daarom, als hot eenigs- zins mogelyk is, Uwe kinderen leeren pianospelen. De aanschaffing van een goede piano is niet zoo bezwaarlijk, de betaling wordt, U indien wenscht, zeer gemakkelijk ge maakt Fraaie piano’s," sonoor van klank, koopt U uit een keus van meer dan 30 stuks, b|j 0 GYMNASTIEK. NEDERLAND—BELGI6. Te Rotterdam is Maandag een wedstrijd gehouden tusschen de Nederlandsche Olym pische ploeg en die der Belgen. De Nederlandsche ploeg won met gering punten-verschil. De Belgische turners be haalden 175.75 en de Nederlandsche turners 178.50 punten. Aan de ringen waren Belgen ver de baas. Ook aan de brug waren de Belgen sterker. Aan het boogrek evenwel Waren de Nederlanders beter en tenslotte besliste het nummer paardspringen den wedstrijd in het voordeel der Nederlanders. De Halterleden Lichor en v. d. Vinden werkten ook mede, evenals K Boo van Ond- karspel. By de Ned. ploeg viel vooral op het mooie werk van Melkman, die indertijd ook in Alk maar zulk een uitstekenden indruk achter liet GEZELLIGE BUREN. Het gebeurde voor den politie-rechtcr ’s-Gravenhage, vertel^ het „Vad.”: Wilhelmina H., werkster uit Leiden, met een gezicht van: ,.N»i zal ik het jullie wel eens even vertellen,” kwam terzake van mis handeling voor jhr. mr. Feith staan. Ze zou een buurvrouw geslagen en geschopt hebben. De echtgenoot van het slachtoffer L. kwam getuigen. „Kende u verdachte, vóór het feit?” „Neen”, sprak de getuige. „O!” riep verdachte met een uithaal, „hi heeft al dien tijd naast me gewoond. „Ssst!” fluisterde de veldwachter. „O! wat staat die maft te liegen!” riep WHhelmina, zooals Ixiuisette in Hallo Parijs. En „die man” vertelde dat n^ej. II. erg was komen schelden op eeh Zondagmiddag. Zyn vrouw was naar beneden gegaan en ver dachte had haar geslagen en geschopt. Waarom get niet ging helpen bleef onopgelost raadsel. Huisvrouw v. L., de mishandelde, was tweede getuige. „Heeft ze u geslagen?” vroeg de rechter. „Geslagen?? Geslagen? Gestompt heeft ze meneer!” „En waar?” „Ze is zoo allemachtig met me bezig ge weest, dat ik zelf niet meer weet, waar ze me We stonden netjes aangekleed gaan. Ik had niks in ’t zin.” veroordeelde Wilhelmina het raakte om uit te r „Leugens,- relaas. Een getuige a décharge, een juffrouw, die - f niet naar woorden hoefde te zoeken, ratelde een gansch verhaal af. - Juffrouw L. had den eersten klap gegeven en nog wel met een rosen vilten hoe<JJ „Maar juffrouw L heeft toch op den grond gelegen? En verdachte heeft haar toch raar toegetakeld?” „Op den grond gelegen? Toegetakeld? Maar wie heeft den eersten klap gegeven? Dit deed juffrouw L.” „Ja, sprak verdachte het ging om haar jongen. Die viel me al een maand lang las tig en zo wóu hem maar niet verbieden. Ze heeft der hoed van der hoofd getrokken ei. de haren van het mjjne. Ik kon ineens nik» meer zien. Zoo zyn we aan ’t vechten ge raakt!" „Nou, nou, die menseben gingen rustig op visije." „Zoo, maar ik zat te eten aan tafel." Dw Officier van Justitie vroeg glimlachend ont slag van rechtsvervolging voor verdachte. En Wilhelmina werd vrijgesproken. He» nydige trekje om haar mond, waarmee ze kwam, was omgetooverd in een lachje. En nu keek het echtpaar L. boos. z EEN NIEUWE WERELDVLUCHT. LondenTokio door twee Nederlandsche ofiicihren- ▼liegers. Onlangs heeft --en Amerikaansch toe rist John H- Mears, het plan opgevat, een reis rond de wereld te maken en daarbij o.a. het traject Londen—«Tokio per vliegtuig af te leggen, zoo mogelijk in recordtijd. Bij de Fokkgr-fabriek in Amerika heeft hij voor dit doel 'een Fokker Universal Machine wet een Wasp motor gekocht, doch hierij als zijn specialen wensch aangegeven, dat twee Nederlandsche vliegers hem van Efigeland naar Japan zouden voeren. De vlucht zal, wanneer het plan doorgaat, op 18 Juni aanvangen en twee officieren-vliegers uit Soestèfberg zul len? belangeloos, het wereldrecord trachten te vestigen. De minister van oorlog heeft hiervoor reeds speciale toestemming verleend aan eersten lui tenant vlieger Schott en res. eersten luitenant vlieger jhr. Sandberg,-die met de moeilijke voorbereiding van den toch reeds begonnen zijn. Het plan van den heer Mears is een reis om de wereld ip recordtijd |e vol brengen, doch den Atlantischen en Stillen Oceaan niet per vliegtuig, doch per boot over te steken. Zoo zal hij 13 Juni in New York zijn reis beginnen per stoomboot en 18 Juni te Plymouth aan wal stappen- Aangezien Plymouth niet beschikt over een vliegveld, zullen onze vliegers hem daar niet dadelijk aan boord kunnen nemen, Van welke plaats de eigenlijke trans-Europeesche en ktische tocht zal aanvangen, is nog bekend. Het vliegtuig wordt uitgerust met een 410 r.K. Wasp motor en niet mea den normalen Fokker Universal vleugel, doch met een vleugel van grooter op pervlak (31 ^2.). Aldus toegerust zal het toestel 14 uur achtereen kunnen vliegen met een kruissnelheid van 180 K.M. per uur. Het is nu nog een open vraag of de route, dat wil zeggen de Transsiberische zal worden gevolgd. Mocht om eeniger- lei reden de vlucht langs de route Lon den - Berlijn - Koningsbergen Moskou- Siberië-Wladiwostock-Tokio onmogelijk doch zooveel-langcre route „om tei Zuid** zijn, dan zal de veel beter ingêrichte, moeten worden gekozen: de róut^ lang» 8. acht het, in overeenstemming met be sluiten van de socialistische Arbeiders-Inter- narionale, dringend noodzakeljjk, dat de be slissing over het mobiliseeren van gewapende macht voor elk geval in handen van de volks vertegenwoordiging wordt gelegd, zoadat zonder haar goedkeuring mobilisatie onmoge- lyk zal zyn. 9. eischt herziening van de Grondwet, op dat aan de volksvertegenwoordiger deze be voegdheid worde toegekend; 10. roept de arbeiders van Nederland op, om onder de leiding van S.D.A.P. en N.V.V. in het verband der internationale arbeiders beweging en op den grondslag van hare be sluiten, de actie voor den vrede met alle kracht te voeren en ook in Nederland de zaak der nationale ontwapening te dienen door versterking van de socialistische arbeiders beweging. De afdeeling Naarden stelde het volgende amendement voor: Achter de punt-komma van punt 5 wordt gevoegd: „met dien verstande, dat de party zich zal verzetten tegen het op den voet van oorlog brengén van eenig deel der bestaande weer macht, anders dan: de grens- en kustwach ten, de bewakingsdetachementen, de lucht wachtdienst, de betonning, de loodsdienst, de onderzoekingsdienst en de mynversperritt- gen”. De heer Woudenberg sprekende namens alle Amstenlamsche afdeelingen gaf in over weging, slechts de punten 1, 2 en 3 te aan vaarden met de toevoeging: wjjet iedere po ging af, om de party vast te leggen op een politiek van omstandigheden, die zij niet kent en niet kan beoordeelen. Het voorstel van de Amsterdamsche .-fdee- ling inzake de resolutie, werd daarop met overgroote meerderheid verworpen, zoo ook het amendement Naarden, waarna de reso lutie van het partijbestuur met op 7 na alge meene stemmen werd aangenomen. Het lidmaatschap van com munistische organisatie». Aan de orde was het volgende voorstel: Het congres, gezien de voortgezette pogin gen. der communisten en communistisch ge- zinden om langs bedekten weg de eendracht te ondermynen in de sociaal-democratische beweging, waardoor een noodlottige verwar ring wordt gekweekt in de party en in de met haar sympathiseerende organisaties, ver klaart het, met het oog op de eenheid en de strijdkracht der sociaal-democratische bewe ging, onwenschelyk, dat leden der S.D.A.P., tevens lid zyn van een der zoogenaamde pla neten van de Derde Internationale, zooals de I. H. A., de Eenheidsgroepen, de Liga tegen koloniale onderdrukking en imperialisme, enz.” V Het voorstel werd met zoo goed als alge meene stemmen aangenomen. Tot afgevaardigden naar de vei Brussel van de Internationale werden zen mej. Suze Groeneweg, mej. Ribbius I’ele-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 8