L r ER IS NOG NOOIT iemand geweest, die er zich over beklaagde, dat bij pianospelen geleerd had. Fa. P. TH. YPMA, LAi,BOUW EN VEETEELT 1 1 ZW A A GD IJK. RADIO. BINNENLAND. Dit wa« een publiek bedreven en oog luikendtoegelaten corruptie, welke de hui dige in alle opzichten overtreft en waai- togen de thans aangewende middelen dev openbaarheid niet konden worden gekeerd, omdat de regenten ook daartegen wareu opgewassen. dat de ,1 attracties tot .1 („De Maasbode”)!. 1 I De leden van het bestuur van het bureau gaan er echter ook zelf op uit en meermalen kan men deze tuinders ontmoeten te Londen, Berlijn, Stockholm. Oslo, Kopenhagen, enz., waar zjj persoonlijk de belangen van den tuinbouw behartigen en den weg effenen voor den export. Al het werk, dat in het belang van de economische ontwikkeling van den tuinbouw verricht kan worden, is, zooals uit het jaar boek blijkt, bij het bureau van de veilingen gecentraliseerd. Van hetgeen dit omvat geven de jaarverslagen over 1926 en 1927 eenigs- zins een denkbeeld. - Het hooge omzetcijfer zegt op zich nog niet veel, want het jaar 1927 is er voor den tuin bouw een geweest van tegenstellingen. Het resultaat op economisch gebied geeft dan ook geen reden tot een „himmelhochjauchzen”. Het vers van onzen grooten Vondel geeft het best den toestand aan. derlandsche vrachtkosten vormen in verhoos ding tot den marktprijs onzer producten een cveel te zware belasting op onzen export» Voortdurend wordt daartegen in stilte door het Centraal Bureau gestreden en al mag nu en dan een succesje behaald worden, groot is het resultaat niet. Intusschen is dit allee meer dan voldoend» om aan te toonen, welk een hoogst belang-*- rijke en nuttige organisatie het Centraal Bu reau van de Veilingen Is, zoodat het zeker ook buiten de kringen van kweekers recht heeft op algemeene belangstelling. Het ver richt werk, dat voot onze economische ont wikkeling van groote nationale beieeke- nis is We kunnen dan ook slechts de hoop uit spreken, dat dit eerste jaarboek, dat eerst na 15 jaren het licht zag. nu regelmatig jaarlijks zal verschijnen. Het kan er slechts toe bij dragen. aan deze prachtige organisatie de bekendheid en de waardeering te verschaf fen, waarop ze recht heeft. In de vorige eeuw is onze tuinbouw ten gronde gericht door het ontbreken van een organisatie, die leiding gaf en zorg droeg dat slechts goede produc ten geëxporteerd werden. Thans staat het Centraal Bureau daar om dit te voorkomen en dat zal gelukken zoolang de eendracht blijft, die er nu ie; en deze kan niet beter ge sterkt worden, dan door waardeering van het werk, ork uit andere kringen dan die van dr t •'-« Daarentegen zijn er duizenden, die er wat liefs voor zouden wil len geven de kunst meeeter te zijn. Ijat daarom, als het eenigs- zins mogelijk is. Uwe kinderen leeren pianospelen. De aanschaffing van een goede piano is niet zoo bezwaarlijk, de betaling wordt, U indien U het wenscht, zeer gemakkelijk ge maakt. Fraaie piano's, sonoor van klank, koopt U uit een keus van meer dan 30 stuks, bij Langestraat 69 Alkmaar. CENTRAAL BUREAU VAN DE VEILINGEN Het is 15 jaar geleden, dat de Ned. Tuin bouw Raad bezweek voor den herbaalden aandrang en besloot zich niet langer te ver zetten tegen de vorming eener groep vti- lingsvereenigingen. Op de constitueerende vergadering der Groep verklaarden twee en twintig vereenigiugen zich dadelijk bereid tot toetreden. Door de leidende mannen op tuinbouwge bied werd de noodzakelijkheid van dezen stap duidelijk ingezien, maar toch vermoedde op dat oogenblik geen hunner, dat de jonge organisatie geroepen zou worden om in kor ten tijd veel en belangrijk werk te verrichten. Werk dat men niet voorzag, maar dat van overwegenden invloed zou zijn op den econo- mischen toestand van ons land, zoowel tij dens de mobilisatie, als daarna. Uit enkele cjjfys blijkt dit duidelijker dan uit lange betoogen. De totaalomzet van alle groenten- en fruitveilingen in Nederland be draagt in 1912 ruim 16 millioen gulden. Van de tot de groep toegetreden 22 veilingen was de omzet ongeveer 9 millioen guluen. Sneller dan iemand had durven vóórspellen «tjjgt de omzet, want in 1916 bedroeg deze reeds 25 millioen om ten slotte de ongekende cijfers te bereiken in 1924 van 72.5 millioen gld., in 1925 van 84.5 millioen gld., in 1926 van 72 millioen gld., en in 1927 van 81 milli oen gld. Bijna alles wat hier geteeld wordt en op de veilingen verkocht is bestemd voor export. In het jaar 1927 is dat het geval geweest voor een bedrag van 77 millioen gulden van de 81 millioen of 12 procent van den totalen Nederlandschen uitvoer. Meer dan voldoende om aan te toonen, dat in deze tijden de tuinbouw een belangrijke factor vormt voor bet verkrijgen van een gungtige handels- balans. Toch moet met smart worden vastgesteld, dat de belangstelling voor den tuinbouw in schier alle kringen hier te lande zeer gering is, in tegenstelling met andere landen, zoo als Duitschland, Italië enz., waar- hij in het brandpunt van de belangstelling staat Zij, die leiding geven aan het zakenleven, schen ken als regel hun aandacht aan handel, industrie en verkeer, maar hebben geen oog voor de behoefte van land- en tuinbouw. De economische wetenschap staat onder den invloed van het economische leven in de stad en de beoefenaars zien daardoor te weinig de groote beteekenis van den land en tuinbouw voor ons volksleven. Dat deze economische beteekenis daardoor belangrijk wordt onderschat, zal ieder duidelijk zijn. De oorzaken hiervan zijn vele. Zij, die de economische wetenschap beoefenen, zijn meest voortgekomen uit de kringen van han del en industrie, zoodat zjj zich als van zelf het meest bezighouden met het leven en de verhoudingen in die bedrijven en er zich al zeer bijzondere omstandigheden moeten voor- Twce vaten heeft Jupijn. Hij schenkt nu zuur, nu soet, Of matight weelde en vreught met druck en tegenspoed. Een zeer belangrijk gedeelte toch der werkzaamheden van het Centraal Bureau werd in 1927 in beslag genomen door het geven van advies aan de veilingsvereenigin- gen ten opzichte van de belastingwetten als Zegelwet, Registratiewet, Wet op Dividend en Tantièmebelasting e.a. Er wordt inaar in de belasting aangeslagen en het Centraal Bureau moet dan door middel van bezwaar schriften, wijziging van statuten in verband met de Coöperatiewet maar zien voor al die vereeniginen recht te krijgen. Ondervinden andere landen den grootst mogel ijken steun van den staat, hier moet men zich het krach tigst tegen hen verweren. Als eenige troost blijft, dat, dank zij dit werk, heel wat aan- slagen worden ingetrokken,, of met 70 pro cent verminderd. Het Centraal Bureau van de veilingen on derhandelt verder met de regeering en be pleit daar de belangen van land- en tuin bouw. De voorzitter van het bureau, de heer F. V. Valstar, heeft als zoodanig dan ook zitting in tal van staats- of andere commis sies, waar tuinbouwbelangen te behartigen zqn. Dank zij het herhaaldelijk aandringen van den tuinbouw en het Centraal Burean zijn er nu consulenten te Londen en Washington MOND- EN KLAUWZEERBESTRIJD1NG. Aan de besturen der afdeelingen en aange sloten vereenigingen is door het hoofdbe stuur det Holl. Mij. van Landbouw het vol gende schrijven gezonden: Naar aanleiding van de circulaire over mond-'en klauwzeerbestrijding, welke wij U 12 Maart j.l. deden toekomen, heeft de heer C. v. d. Berg, secretaris der afdeeling Rijn, zaterwonde, tevens dierenarts, zich tot het Hoofdbestuur gewend, met het verzoek bij onze leden te willen aandringen het vee dat zij op de markt aankoopen een week afzoi»- derlqk te «tallen, in observatie te houden eu deze dieren bovendien direct te laten inen ten tegen mond- en klauwzeer. Deze nuttige en practisehe wenk is reeda in ons orgaan van 29 Maart gepubliceerd, doch wij meenen goed te doen U ook nog langs dezen weg op te wekken in de hier aangegeven richting krachtig mede te wei- ken. Uit de berichten welke wjj naar aanleiding onzer vorige circulaire ontvingen blijkt ons, dat van de zijde der veehouders door Vlugge te enz. in 't algemeen reeds goed aai» istrqding der ziekte wordt medeg» werkt. Wjj vertrouwen dat U dit zult blijven aanmoedigen. Ook van de zijde van den veeartsenjjkun- digen dienst wordt zooveel mogelijk mede- gewerkt. In ons orgaan deelden wjj rèed» mede, dat bet practisch niet mogelijk is d« gratis inspuiting, als in onze vorige circulaire genoemd, allerwege toe te passen. Het is nodzakelqk dit aan het inzicht der Inspecteurs van den Veeartsenijkundigeu dienst ter beoordecling over te laten. Vertrouwende op Uwe blijvende mede werking in deze te mogen rekenen. MEDEMBLIK. Collecte. 2e Paaschdag is alhier een bloempjesdag gehouden, waarvan de op brengst was voor de T. B. C.-beetrjjding. Dank zjj de ijverige jonge dames heeft deze collecte opgebracht f 73.18 K. Ongeveer 17 gulden meer dan het vorig jaar. Een woord vanh ulde voor de ijverige jongedames is zéker wel verdiend. 60-jarig bestaan der St. Vinccntiusvereeni- ging. De voorzitter van het comité, de Zeer Eerw. Heer Pastoor v. d. Laan heet allen, welke bij de offideele opening zijn uitgenoo- digd, hartelijk welkom, in 't bijzonder de Edelachtb. Heer burgemeeeter en de beide Wethouders Snel en Bos, het doet Z.Eerw. groot genoegen, B. en W. evenals bij de ge- I houden Huisvlijttentoonstelling ook nu bfj dé opening der te houden Bazar aanwezig Dc oogst viel meermalen tegen, de kwali teit was dikwijle zwak en men. had te kam pen met ziekten. Aan de bestrijding daarv.-.n wordt volle aandacht geschonken. Het kwee- ken van gezonde plantenrassen en liet *- strijden van ziekten en schadelijke insecten is voor onzen tuinbouw een levensbelang en voor onzen export een veiligheidswaar borg. Een hoogst belangrijke taak heeft het Cen traal Bureau, naast de zorg voor verbeuring der kwaliteit, in het tot een zoo hoog moge lijk peil opvoeren van sorteering en verpak king. In Canada, Zuid-Afrika, Australië en Italië zijn de regelen voor sorteering en verpak king van de voor uitvoer bestemde tuinbouw producten bij de wet vastgesteld. Hier te lande is alles aan het particulier initiatief overgelaten. Het Centraal Bureau heeft daarom voor vier jaren in samenwerking met de expor teurs-vereen iging gesticht het Uitvoer-Con- tröle-Bureau, dat voor talrijke artikelen mini mum eischen heeft vastgesteld. Aan deze eischen moet worden voldaan, wil het pro- duct met merk van het U. C. B. dragen. Van <de kweekers wordt volle medewerking onder honden en verschillende veilingsvereenigin- /gen hebben sorteermachines aangeschaft. De exporteurs verleenen helaas niet die onver deelde medewerking, wat te betreuren valt, vooral omdat het buitenland groote waarde hecht aan certificaten. Voor den goeden naam van onzen handel en ons land zjjn we ver plicht te zorgen, dat>al wat geëxporteerd wordt, keurig verpakt is en aan de opgegeven kwaliteit voldoet. Dus niet alleen op de tentoonstellingen en bij de eerste zendingen, maar altijd. De heele organisatie van he Centraal Bu reau van de veilingen is er op ingericht, cm standaard-producten te verkrijgen. Daardoor wordt het vertrouwen der afnemers bevor derd, de verkoop vergemakkelijkt en de distributie versneld. Het leveren van een standaard-product kan op een hoogst enkele uitzondering na alleen collectief worden be reikt. Het Uitvoer-Controle-Bureau heeft contro leurs op do veilingen, die bij voortduring nagaan of de producten, die onder het U.C.B. merk verzonden worden, aan de gestelde eischen voldoen. Men heeft slechts één merk, de Nederlawdsche Leeuw met de rood-wit- blauwe vlag in zijn klauwen. In de laatste twee jaren werden jaarlijks ruim twee millioen merken voor uitvoer ver strek, waarfioor de naam van ons land en van de tuinbouwproducten tot ver over de grenzen bekendheid krijgt en vertrouwen. Geen organisatie heeft het dan ook zoo in haar macht om reclame te maken voor ons land als juist de tuinbouw, omdat de pro ducten daarvan komen in alle huizen. Het Centraal Bureau voor Veilingen kwijt zich loffelijk van deze taak, want in de laatste jaren is dit op doeltreffende wijze geschied voor de meer dan 120.000 gulden, die de veilingen en tuinbouw daarvoor ter beschik king stellen. In Duitschland, Egneland, Zweden, Noor wegen, Finland, Denemarken, Zwitserland, Oostenrijk en Tsjeeho-Slowakije wordt regel matig een reclameblad verspreid, waarin de aandacht wordt gevestigd op onze produc ten en in het bijzonder op die onder het U. C. B.-merk verzonden. Op tal van tentoonstel- liudgen in het buitenland wordt door het Centraal Bureau ingezonden. In het af gekro pen jaar had een bijzonder groote inzending plaats op de tentoonstelling te Frankfort. Meer dan 650.000 receptenboekjes voor het bereiden van tomaten en 500.000 alge meene receptenbockjes voor groenteberei- ding werden de laatste twee jaren gratis hier te lande en elders uitgedeeld. Men kan thans geen groente- of fruithandel zien of men vindt er platen ter aanmoediging van het meerder gebruik van fruit of groenten. Ook het buitenland wordt met dergeljjke platen bewerkt, waarbij rekening wordt gehouden met den aard van de bevolking. Platen voor Amerika zjj(i weer heel anders dan voor hier te lande. Ook de radio is voor de reclame te baat genomen en iederen Zaterdagavond is er een half uur voor den Nederlandschen tuinbouw gereserveerd. De millioenen en millioenen, die op de vei lingen omgaan, eischen een juiste admini stratie en een goede controle. Het is weer het Centraal Bureau, dat daarvoor zorg draagt door een eigen accountantsdienst, ge heel ingericht óp dit werk. Niet alleen con troleert deze dienst de administratie, maar richt deze ook zooveel mogeljjk uniform en op de meest economische wjjze in, waarbij natuurljjk rekening wordt gehouden met de verschillende wetten, waarmede de veilings- veroenigingen te maken hebben. Heel veel werk geeft ook het vervoer van tuinbouw producten aan bet Centraal Bureau, omdat wjj hier in tegenstelling met Duitschland, Italië, enz. niet de medewerking hebben, die verwacht mocht worden. De tarieven zijn hier in vergelijking met andere landen veel t« hoog en voor het vervoer speciaal ge bouwde wagens zijn hier onbekend. De No te zien. Spr. verzoekt Z.Ed.achtbare de Ba zar te openen. De President der St- Vlncen- tiuevereen iging, de heer H. Raat brengt hul de aan den commissie voor het vele werk verricht en hoopt op succee. Spr. «telt voor den Zeer Eerw. Heer Pastoor namens de vereeniging te benoemen tot eere-voorzitter, applaus. De Edelachtbare heer Burgemeeeter geeft gaarne gevolg aan het verzoek om deze Ba sar te openen, ik hoop dan ook, aldue spr„ dat het beoogde doel ten volle bereikt zal worden; zal zeker wel gaan, gezien het 60-jarig bestaan dezer charitatieve vereeni ging en het tot te juichen doel: uitbreiding der bïblotheek voor^erspreiding van goede lectuur; het doel is loffelijk en een bazar is zeker een goed middel om tot resultaten te komen. Hiermede verklaart spr. de bazar voor ge opend. De Zeer Eerw. Heer Pastoor dankt ZEd. Achtb. voor de hartelijke woorden en hoopt dat de Bazar een eucceb zal worden en goede financieels batep zal opbrengen. Voor de benoeming van Eere President der St. Vincentius-Vereeniging is spr. Pre«i- den en leden dankbaar. Z. Eerw. «telt dit op hoogen prijs en zal de vereeniging zooveel mogelijk ter zijde staan. De beide zalen zijn zeer smaakvol versierd, de verschillende stands komen goed tot hun recht en geven het geheel een vroolijk aan zien. De vele vermakelijkheden en wachten reeds op de bezoekers. Het eerste slachtoffer. Bij het overzet ten van een plei zier vaartuig met veel diep gang, dat daardoor wat los -op de lorrie stond en door plaatsing te veel op het voor ste deel van de lorrie, vloog de eigenaar, iemand uit Enkhuizen, bij bet neerdalen van het vaartuig in het water, over den rand het kille nat in, welke buiteling hij met een flinke nat pak moest bekoopen. VRIJDAG 13 APRIL. Hilversum, 1060 M. 12.00 Politieber. 12.302.00 Lunchmuziek door het Trianon Trio. 5.307.15 Concert door het Omroep-orkest o. L v. Nico Treep. Elise de Haas, sopraan. 7.157.45 Lezing door Mtvr. C. de Zwaan-Pabst: Het opvoe den van kinderen in Indië. 7.45 Politieber. 8.05—8 35 Schippersles door A. C. M. C. v. Kasteel: Bevrachting in d^ binnenvaart. 8-35, P Kamermuziek door het Amsterdamsche Strijkkwartet. F. Heimann, viool. B. Meijer, 2e viool. F. Denayer, altviool. K. v. Leeu- wen-Boomkamp, cello. 10.30 Dansles door C. Klink ert Huizen, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. 12.301.30 Lunchmuziek door het Trio „Winkels.” 3.00—4.00 KRO. Vrouwenuur- "tje door Mevr. Kaller-Wigman uit Utrecht. 4.005.00 NCRV. Gramofoonmuziek. 5.00 6.30 Concert. Mevr. A. Mossel, sopraan. Mevr. J. D. A. Rosier, alt. J. Starkenburg, piano. 7.007.30 KRO. Cursus Grego- riaanseh door J. C. W. v. d. Wiel, leeraar h. Seminarie Hageveld Heemstede. 7.45 VPRO.-uitzending. Vlaamsche avond. Sprs.: W. J. v. Tricht, uit Brussel en J. A. L. Peere- mans uit Amsterdam. 10.30 Persber. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmu- riek. 12.20 Sonatenconcert voor piano en viool. 12.50 Orgelconcert. 1.202.20 Orkeetconcert. 3.20 Dansmuziek. 4.20 Concret. E. Benbow, piano. A. Kirkdf, ba riton. G. Parkington, cello. G. Lack, sopraan. 5.20 Tuinpraatje. 5.35 Kinderuurtje. б. 20 Orkestconcert- 6.50 Nieuwsberich ten. 7.05 Orkestconcert. 7.35 Tsohai- kowsky's liederen. 7.45 Lezing: Strind berg. 8.05 Het Aguilar kwartet. 8.20 National Symphonieorkest. A. Fear bariton. J. Stochmarr, piano. Orkest oJ.v. Sir H. Wood (om 9.20 onderbroken door Nieuws- ber.) 10.55 Nieuwsber. 11.00 Actu- eele causerie. 11.15 Variété. T. Clare a. d. piano. B. Bannerman, alt 11.40—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio Paris”, 1750 M. 10.50— 11.00 Concert. 12.50—2.10 Or kestconcert. 4.055.05 Litter, en muzik. matinée. 8.5011.20 „Tannhauaer”, van Rieh Wagner, Orkest, koor en solieten. Langenberg, 469 M. 12.20—1.50 Concert. Philharmonisch or kest. r— 5.206 20 Een uurtje variété. 7.35 Boerenjool. H. Mühlhofer en W. Wahl, declamatie. E. Scbmidt-Carlen, bariton. Daarna tot 11.20 Orkestconcert. Farkaa- kapel. Kënigswusterhauskn, 1250 M. (Zeesen). 1.507.05 Lezingeh en lessen-. 7.50 ,.Pep”, van Lion Fechtwanger. 8.20 Duiteche volksliederen. Ch. Teichman, so praan. A. Marnet alt. E. Lissner, Badrian, tenor. F. Lechner, bariton. Berliner Trio. 9.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 3.35 Voorlezing door Erik Bridt 5.20 Kinderuurtje. 7.20 Concert door de kapel van de verkeerspolitie. 10.50—11.50 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5-20—6-20 Trioconcert. 8.35 Orkeet- concert 9.55 Vlaamsche voordracht, tó eigen werk door F. Touseaint. Daarna tot 10.35 Orkestconcert, TOEN ER GEEN ALGEMEEN KIESRECHT WAS EN NIET DE ^AANGESPOELDEN” DER DEMOCRATIE DOCH DE ARISTOCRATISCHE REGENTEN HET BEWINp VOERDEN. Zooals men weet, gaat de heer Zimmer man, zich nergens aan storend en argumen ten versmaden, maar steeds voort de „ooi- ruptie”, waarvan zoo nu en dan staaltjes publiek worden, toe te schrijven aan de de mocratie en haar .jaangespoelden” in do openbare lichamen. Tegenover die taaie campagne is het zaak met even groote taai heid de onwaarheid en het gebrek aan on dergrond aan te toonen van ’e heeren Zim mermans, beweringen. Vandaar, dat wjj het nuttig achten de aandacht te vestigen op een reeds eenigen tjjd gdleden verschenen artikel van „Het Vaderland”, waarin dit blaa er aan herinnert, dat de corruptie in den tijd der regenten, toen er geen algesneeu Kiesrecht was en geen democratie, 8ie hare aangespoelden” in de openbare lichameu bracht, onbeschrjjfëlgk veel erger was dau nu. Vooral tegen de Katholieken werden oorruptieve maatregelen aangewend, welker aard fel wordt belicht in het onlangs ver schenen werk van Aug. J. Commisear’s „Van toen wjj vrjj werden", waarnaar de Gid. ver wees. Sinds 1572 hebben de katholieken in Ne derland geleefd onder de vigeur der plakka ten. Deze plakkaten werden echter in de 18e eeuw praktisch niet meer toegepast, doen, willen zq aandacht schenken aan de economische verschqnrelen in de land- en tuinbouwwereld. Ontkend mag niet worden, dat vooral de tuinbouw zelf ook schuld heeft aan de wei nig algemeene belangstelling. In eerlijke samenwerking en in zeldzame eendracht, want sedert elf jaren zijn alle veilingen provinciaal georganiseerd en gecentraliseerd in het bureau van de veilingen, heeft men getracht, z<fo al niet in stilte, dan toch zeker zonder veel ophef, de schouders te zetten onder het groote werk, de verbetering van den economischen toestand in het tuinbouw bedrijf. De 134 groenten- en fruitveilingen op 1 Januari j.l. aangesloten bjj het bureau, vormen een macht, maar dat sluit nog niet in zich, zelfs met hun grooter omzet, dat zjj in het tegenwoordig staatsbestel alleen en zonder publiciteit de moeilijkheden kunnen oplossen. Ontzettend groot is het werk door deze centrale verricht, maar dat daardoor werd nagelaten, in tegenstelling met den land bouw en onze bloembollen- en plantenteelt door middel van de pers, algemeene bekend heid te geven aan dë moeilijkheden, teneinde deze mede met steun van buiten den kring der tuinders uit den weg te ruimen, is en blijft een fout. Ale Amerika de grenzen sluit voor nar cissenbollen op grond van vermeende ziekte- gevaren, wordt er in de Tweede Kamer direct over ge-interpelleerd, maar over de honder den belemmeringen den land- en tuinbouw in den weg gelegd hoort men daar hoogst zei-, den een “woord. Dat in het verbod tot in voering van narcissenbollen ook vermeld stonden knolrapen is nauwelijks vermeld en toch was dit evenmin „goede sport’’, om met minister Kan te spreken. De belemmeringen die onze producten van land- en tuinbouw ondervinden bjj den export, zijn meer dan ernstig. Over de tariefsverhooging van Duitschlad is destijds bjj do behandeling van het Nederlandsch-Duitsche Handelsverdrag genoeg gezegd. Als men uit de totaal-cjjfers zou wii’.en concludeeren, dat de Duitsche invoerrechten niet die fatale uitwerking hebben gehad voor den tuinbouw, welke er van gevreesd werd, dan "is dat geheel onjuist Het zijn bijzondere factoren, die op het oogenblik het export cijfer nog eenigszins gunsig maken. Dank zjj b.v. het Duitsche handelsvedrag met Italië, worden tomaten met een betrekkeljjk laag1 invoerrecht getroffen en daar wjj, wat onze producten aangaat, met ieder land kunnen concurreeren, heeft tot dit gevolg' gehad, dat de export daarvan alleen in 1927 met 25 millioen gulden steeg. Bij andere landen ondervindt de land- en tuinbouw gelijke belemmering. Noorwegen verhoogde in 'n geheime zittiüg van de volks- vertegenworodiging een jaar geleden op een Zondag gehouden, het invoerrecht, met ingang van den volgenden da4, voor appelen en peren tot 3876 gulden en voor tomaten tot 4845 gulden per wagon. Hierdoor is het ónmogelijk geworden deze Nederlandsche producten daar te verkoopen. Frankrijk heeft een invoerrecht voor roode kool, winterpezen en uien ontworpen van SCO gulden per wagon. Dc regeering onderhandelt nog, maar ontkend kan niet worden .dat over hooge invoerrechten voor de industrie, b. v. voor Philips, dadelijk alarm werd geslagen en met succes, terwijl over de nadeelen, die dreigen voor honderdduizenden, die werken in land- en tuinbouw, uren zoo goed als niets hoort. Door de zware invoerrechten in Amerika en da transportmoeilijkheden daalde de uit voer naar de Ver. Staten van 5 millioen kg. witte- en savoye kool in 1926 tot 39.000 kg. in 1927. Het centraal bureau van de veilingen publi ceert hierover wel eens iets in zjjn eigen weekblad „De Tuinderjj-’, maar dit blijft in den kring der tuinders, die het tbch wel we ten. Voor het eerst in dit 15-jarig bestaan heeft het Centraal Bureau nu een jaarboek uit gegeven, waarin over dit alles en nog tal van andere zaken, die de organisatie b«- hartigt, veel wetenwaardigs te vinden is. De tijd om geschiedenis te schrqven is nog niet gekomen, maar er wordt voorloopig slechts verslag uitgebracht over het werk in de laaste twee jaren verricht, aangevuld met tal van statistische gegevens ook over andere, jaren. Het verrichtte werk is reusachtig en ver dient meer bekendheid in eigen kring, vooral ook omdat men daarbjj er mede reke ning moet houden, dat het geschiedt zonder steun, dus uit eigen kracht. Millioenen en millioenen zjjn in de laatste jaren door de tuinders en vruchtenkweekers opgebracht voor de veilingen. Als buitenlanders zien, toe hier alles is ingericht en geregeld, dan baart het steeds de grootste verwondering, dat dit door de producenten zelf gesticht is, zonder seun van rijk, provincie of gemeente. Dan weten zjj bovendien niet eens, dat deze nut tige en voor een goeden handel en export noodige instellingen in deze tijden het hardst tegen den staat te strjjden hebben. maar de uitoefening van den katholieken godsdienst werd slechts, „oogluikend” tow- gestaan. En de katholieken moesten daar voor betalen. Als er een nieuwe pastooi moest worden benoemd in een of ander», parochie, dan eischte de genadige heer Bal juw een admissiegeld eü jaarlijks een „re cognitie". Sommige parochies bleven zondei priester, omdat zjj de willekeurig geëischto admissiegelden niet konden opbrengen; vjjt dorpen in Holland hebben in 25 jaren aan recognitie en admissiegdden een som van achttien duizend, een honderd 54 gulden op- gebracht. Dat zulke cijfers in den tjjd, toen net geld zooveel duurder was dan tegen woordig, de uitdrukking der toenmalige schrijvers rechtvaardigen, dat de katholie ken door de genadige heeren werden gekne veld en uitgemergeld, behoeft geen nadei betoog. Daar kwamen dan nog bjj de don», gratuits: als er een nieuwe Baljuw vei- scheen, moest deze door de katholieken da delijk in z’n «pullen worden gezet: hij eischta van de pastoors een „gelukwensch met gou den handschoenen”, een gift, welke tot meet dan 1000 beliep. Een hervormd partijgenoot, Pieter 't Hoen spreekt dan ook van ,,de wonderen der slavernij en onderdrukking, plaats hebbende niet hq roovende Arabieren en dwangzieke Turken, maar in Holland door de knevelarijen der Baljuwen, Drosten enz.” Men begrijpt zulk een krasse veroordee- ling het best, als men bedenkt, dat de Bal juw niet het minste recht had op die gevoe derde gelden. Het was je zuiverste uitzui- gerjj. Er werd dan ook nooit eenige kwi tantie voor die gestorte gelden uitgereikt, zo ovoorzichtig was de Baljpw wel. Maar de katholieken hadden 't hart niet om recht to eischen; als zij zich niet op den achtergrond hielden en niet met gebogen hoofd zich op straat bewogen, werd er van „paepsche stoutigheid” geroepen en ging alleman tegen hen te keer. Met dergeljjke feiten voor oogen zal wei niemand zich Laten wijsmaken, dat de cot- ruptie onzer dagen, die, voorzoover het de gaskweeties betreft, bovendien heel wat minder schuldig is, dan die van den regen, tentijd,- te wqten zou zqn aan het algemeen kiesrecht, de democratie en hare aangespoel- den! HULDE AAN H. M. K0N1NGIN-M0EDER4 Op de jongste vergadering van het hoofd comité voor het huldeblijk van Nederlandsche vrouwen aan H. M. de Koningin-Moeder is, rekening houdende met den door H. M. ken- baar^gemaakten wensch, dat het bedrag van ieders bijdrage onbekend zal blijven, besloten die bijdragen t-z.t» zooveel mogelijk in geslo ten bussen te verzamelen. Om de Koningin- Moeder evenwél te kunnen toonen, koevele vrouwen de behoefte hebben gevoeld uiting te geven aan haar grooten eerbied en toe wijding, werd tevens besloten de namen te verzamelen van alle geefsters. Deshalve wor den voor het geheele land eenvormige lijsten daarvoor vervaardigd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 7