S. J. A. KEESOH Het Hccountantskantosr IK ZIT Controleeren ncntsfn Lim&urgscne mevaart naar Lourdes over Uit het land van Helloa •- en Parijs Jfek. Missiehuis, Hoorn. VAN Tel. 152 - Alkmaar. LANDBOUW EN VEETEELT RADIO. PROVINCIAAL NIEUWS. HOOGKARSPEL. BINNENLAND. SCHAGEN. ’T VELD. isieux. Pluimveeteelt. 7 ■s 4 en 6 uur iii- 51. 6.20 Orkestconcert; of ver- ze innniziek. 11.501/10 Manage Secret nog altyd verlegen om een groote som bouw- kapitaal. Wie leent ons? Geen sommen onder de vijfhonderd gulden Het leenen geschiedt onder goedkeuring van Z. D. H. Mgr. Biermans, Alg. Oversto der Congregatie anderen betrekken, weten we omtrent goede en minder goede eigenschappen van Boeken (Steenenhrug over de Langestraat) Pc. NSW» Weee^. Voorganger: Ds. K. H. Wallien. 1, Orgel. 2. Gez. 10:1 en 2. 3. Votum. 4. Goa. 211:1 en 2. 5. Schriftlezing. 6. Gebed. 7. Tekst .Joh. 11:40. 8. Ie ged. preek. 9. Gei. 243:1 en 4. 10. 2e ged. preek. 11. Orgel. 12. Gebed. 13. Gez. 258:5. 14. Zegenbede. 15. Or gel. 7.308.00 KRO. Spr. C. G. Bekkering, voorz. v d. Ned. R. K. Ver. v. Handelsreizl- gers en Handelsagenten „St. Ohristoffel”- 3*. Ohristoffel langs den weg. 8.00 KRO. Concert Madame M. Martetet-Stolp, cello. M. v. Mon nikendam!, piano. M. Beusker, bariton. Het K. R. O.-orkest o. 1. M. d. Ende. Spr. H. v. d. Putt Een causerie over de R. K. Werk ge versbeweging in Brabant en' Vlaan deren. 10.00 Persher. 10.45 KRO. Epiloog o. I. v. Jos, Pieekere. TUBERCUI.O3E-BESTR1JPIXG ONDER HET RUNDVEE. Pe leden van de Zuivelfabriek „Neerlan- dia” te Stompe toren hadden, voorzoover zij zyn aangesloten bij de Vereeniging tot be strijding der Tuberculose onder het rundvee een mooi succes. Waren van de 84 éénjarige dieren, welke gevoederd waren met de nevenproducten, afkomstig uit deze fabriek er slechts 8, die bij de tuberculinatle een twyfelachtige tem peratuur vertoonden; nadien werden er van deze acht. 3 geslacht en bleken ze geen af wijkingen van tuherculoozen aard te hebben, terwijl de vjjf qverigen bij hernieuwde tuber culinatie vrij bevonden werden. De leverancier» aan deze fabriek kunnen derhalve met volle vertrouwen zeggen, dat-’ de tuberculoos-vrije opfok van deze fabriek is gewaarborgd. VEE EXPORT. In den 4 weken van half Maart en half April zijn na goedkeuring uit ons land naar het buitenland uitgevoerd: 2103 runderen, waarvan naar België 365, Spanje 364. Italië 289, Brazilië, 16. Mexico 20, Zuid Afrika8. en de anderen naar 6 Europeesche landen. In dat tijdvak werden 5069 varkens uitge voerd waarvan alleen naar Italië 4958, zwa re mestvarkens boven 325 pond. LAMMERENMARKT OP TEXEL. De 6. groote Jammerenmarkten zullen op Texel worden gehouden op den 3en Maandag In Mei en verder op de 5 eerst volgende Maandagen. ?ciamatif door Albert v. i. Hoogte. 1M y. Dienst in de Ev. Lu tb» kerk; te WEERE. ’t Is vroeg. De heer A. Molenaar Az., bracht deze week reeds de eerste vijftien pond aardappelen, gekweekt in de broeikas, aan de markt. JAN STUYT. Architect, Bezuidenhout 195. ’s Gravqnhage. G. TH. M. VAN DEN BOSCH, „buinrnst” Overveen Secretaris-Penningm. Da een try, 1600 V. 2.50 Concert. De militaire kapel en L. Mb- gane,alt. T. Jones, tenor. 4.40— 4.50 Voor lezing uit de. werken van Shakespeare. 5.50 7.20 Dienst in de „Bethlehem Welsh Con- gregatwnal”-kerk Cardiff. 7.20 Dienst in de Liverpool eathedraal. 8.05 Liefdadigheidsop- roep. 8.10 Nieuwsber. 8.25 Licht orkeetcon- eert. D. Vane, sopraan. H. Wendon, tenor. S. Robertson, bas. W. H. Squire, cello. Du „Wireh-/’zangers. Orkest. 9 50 Epiloog. Parijs, „Radio-Paris’’1750 M. 11.20 Morgenwijding. Koorzang en preek. 12 051.10 Orkestconcert. 3.505.05 Con cert. De Homonyme Jazz. 7.35 Circus Radio- Paris, 9.0510.20 Dansmuziek. lAngenberg, 469 51. 8.20— 9.20 Morgenwijding. 11.20—12.20 Orgelconcert. 12.20—1.50 Militair concert. 3.355.20 Orkestconcert. 5.206.20 Evang. kerkmuziek. Orkest koor en soli. 7.05 „Ho- ht it tanzt Walzer", operette in 3 acten van Ascher. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KöHigsirusterhausen, 1250 M. Heesen). 8.20 Morgenwijding. 10.50 Koorconcert. Zangver. Kattowitz. 3-505.20 Orkestcon cert. ;.50 Concert door het orkest o. L v. B. Seidler-Winkier. 9.5011.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 51. 8.35 Morgenwijding. 10.5fP Orkestconcert. 11.35 Motorwedstrijden. 12.25 Orkestconcert. 1.35 Orkestconcert 3.20 Orkestconcert. 5.20 Orkestcomcrt. 7.20 Galamte walsen. Daarna tot 11.20 Cabaret. Brussel, 509 54. r- 2.20— 3.20 Popul. orkestconcert. 7.3Ï-*. ZONDAG 22 APRIL. Hilversum, 1060 51. 9.30 VPRO.-uitzending uit de Doopsge zinde kerk te A’dam. Spr. Ds. F. Dykema. Mevr. E. J. Hendrikse-Versloot zang, W. L. Doortmont, orgel. 12.302.00 Lunchmu- zjek door het Trio Rentmeester. 2.OO—4.VO V’er-lag van den Voetbdlwetj^-ijd Neder landDenemarken, dooj een^ooggetuige. Uitzending uit het Stadion te Amsterdam. 4.005.30 Kamermuziek door de Kamermu ziek verd. „Het Holla^dsch Sextet (J. Pool man. fluit, J. Stotjjn, hobo, A. Wit klarinet, P. Veenstra, hoorn. J. Poons fagot P. Fren kel, piano). 5.307.15 Concert door het Omroeporkest. Carol. Castendijk. zangeres. Egb. Veen a. d. vleugel. 7.15-;-8.00 De pianosonaten van Beethoven. Analyse van sonate op 14 no 1 door Louis Schmidt. Egb. Veen a. d. vleugel. 8.00 Persber. en sport- uitslager. 8.10 Sympiionieconcert door, het Utr. Steilel. Orkest onder leiding van Evert Coraeljs. Marix Loevensohn, cello. Huizen, 1870 51. Tuss. 4 en G uur 340.9 51. 8.30—9.30 R. K. Morgenwijding. Spr. II. E. W. Ostendorf, lid van het Gilde v. d. Klare Waarheid: De Goede Herder. Afge wisseld met zang en muziek. 9.50 NCRV. Dienst in de Geref. Kerk. Zeist: Voorganger De. W. Verhoef. 1. Orgel. 2. Zingen Ps. 103: 2. 3. Votum en Zegengroet. 4. Lezen der Wet des Hoeren. 5 Zingen Ps. 143:2; 6. Lezen Rom. 51. 7. Gebed. Tekst: 1 Cor. 15:20-23. Thema: Wat ons van Adam en van Christós toekomt. 8 Zingen Ps. 89:1, 8.19. 9. Ie ged. 11. 2c 13. 9.35 Orkest en Mine. L. Berger, zang. MAANDAG'23 APRIL. Hilversum, 1060 51. 12.00 Politieber. 12.302.00 Lunchmuziek door het Trianon Trio. 4.405.55 Kinder- uurtje door Mevr. Ant. v. Dijk. 6.007.15 Concert door het Trit Rentmeester. 7.15— 7.45 Engelsche les voor beginners. 7.45 Politieber. 8.10 Volkzangavond in Goreum o,l.v. H. I. A. v. Bommel. 9.059.30 Piano concert door Snzie Minden. 9.30—11.00 Po pulair concert door het Omroep-orkest o.Lv. Nico Treep. 10.00 Persber. Daarna voortzet ting concert. Huizen, 1870 M. (Tusschen 340.9 51.) 12.301.45 NCRV. Orgelconcertdoor P. Halsema, organist te Haarlem. 4.005.00 NCRV Ziekenuurtje o.l.v. Ds. A. G. Wolf. 7.00—7.30 Engelsche les. 7.30—8.00 NCRV Zangcürsus o.l.v. Jac. Caro. 8.00 NCRV Con cert in de Ned. Herv. Kerk te Almelo. Sprs. Mr. M. Sichternian. Burgemeester van Alme lo: Almelo als Industriestad. Mr. G. J. Sy- brandy, leider van den avond. De Chr. Har monie. De Chr. gem. Zangver. ..Hallelujah”. De Chr. Gem. Zangver. „Sursutn Corda”. Alm. Chr. Mannenkoor, Dubbelkwartet „Met zijn achten”. A. E. P. Sommer, fluit. E. Geels viool. Mej. Geels, piano. Da ventry, 1600 V. 9.35 Kerkdienst. 10.20 Gramofi 11-20 Balladenconcert, bariton-: Dansmuziek. 12.201.20 Orgel Shake-pearefeest. Sj ziek. A. 4.20 Huishoudpi 5.20 Orgelconcel Nieuwsber. 6.05 b logiis” samenspraak. 6.20 Liter, critiek. 6.35 Beethoven’s sonates, piano-vioo). 6.45 MALARIABESTRIJDING DOfJR DE BEVOLKING. Op 28 April zal in „Krasnapolsky” te Am sterdam de jaarvergadering gehouden wor den van voorzitters en secretarissen der 11 districten waar in N. Holland tot bestrijding der Malaria door de bevolking verdeeld is. Op déze vergadering zal o.a. de werkwijze voor 1928 worden vastgestcld. Keuring dienstplichtigen. Uit deze gem. zijn goedgekeurd P. N. Bakker, A. Epke, K. Groot, J. Hooik, R. Houten, P. Kat, A. Lan- gedjjk, Joh. Cud. A. Schipper. Voor goed on geschikt 1. Niet verschenen met geldige re den 1. Wij hopen, dat behalve de donateurs, nog velen door hun opkomst een blijk van teresse zullen geven. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE AALSMEERSCHE BLOEMENTENTOONSTELLING. In het met vlaggen getooide Aalsmeer, arriveerde gistermorgen om half elf precies de Koninklijke Familie met gevolg, die psr auto van Den Ruygenhoek waren gekomen. H.M. de Koningin met Gemaal -en Dochter kwamen een bezoek brengen aan de groote Aalsmeersche bloemententoonstelling, die zich ondanks het vroege uur reeds in de belangstelling van velen uit Aalsmeer en den omtrek mochten verheugen. Aan den ingang van het nieuwe gebouw van den Coöperatieve Vereeniging „Centrale Aalsmeersche Veiling” werden de hooge be zoekers verwelkomd door den burgemeester van Aalsmeer, den heer J. Kastelein, die de leden van de tentoonstellings-commissie en het dagelijksch bestuur van de Coöperatieve Vereeniging C. A. V. aan de Koningin, den Prins en de Prinses voorstelde. De 5-jarige Liesje Augustijn bood H. M. een bouquet roode rozen aan en de 5-jarige Jaapje Oud. vergastte de Prinses op een prachtig bouquet Aalsmeersche rozen. Daarna werd de rondgang aanvaard, waarby H. M. door den voorzitter der Coöp. Ver. C.A.V.. den heer Jb. Alberden Dzn., werd rondgeleid. De Prins en de Prinses werden bij hun wandeling door de tentoon stellingszalen voorgelicht door de secreta rissen der toontoonstellingscommissie, de heeren C, J. Augustijn en J. C. M. Mcnsing. Toen de Koninklijke familie de zaal van 6e potplanten-veiling binnentrad, werd haar door 400 schoolkinderen het Wilhelmus jaar, was het, toen Z. D. II. Monseigneur Callier zjjne „getrouwe Heitooërs” geluk mocht wenschen met de voltooiing van de nieuwe St. Willibrorduskerk. „De Witte Kerk van Heiloo", ter gelegenheid van de plech tige consecratie van dit mooie Godshuis. In ons vorig jaarverslag hebben wjj er op gewezen, hoe vreugdevol het ons moest stem men,, dat met den bouw dier zoo noodzakc- lijko parochiekerk begonnen kon worden, door de medewerking der vereerders van O. L. Vrouw ter Nood, en hoe daardoor de de votie tot O. L. Vrouw ter Nood steeds innig verbonden met die tot den H. Willibrordus, meer en meer haar volledig herstel nadert. Wanneer wjj met bodschap zien, hoe de devotie tot onze eigen Vadërlandsche Heili gen, ofsclymn nog lang niet genoeg in be oefening gbbracht, een belangrijke schrede vooruit is gegaan door de herleving der de votie tot O. L. Vrouw ter Nood, dan mogen wij verwachten, dat onder Maria’s zegen vooral de Heilooër St. Willibrorduskerk een der fraaiste der vele nieuwe dorpskerken van ons land, ook van lieverlede de kerk zal worden, waarin de Apostel van Nederland meer bijzonder vereerd zal warden in het Heilige Loo, waar hij het Geloof heeft gepre dikt, waarvan de St. Willibrordusput in het Heilooër bosch nog immer getuigt. Als een blijde mededeeling over „Capel” zij het feit vermeld, dat de Bedevaartskerk verrijkt is geworden door de aanschaffing van het nog niet vele jaren geleden, nieuw gebouwde orgel uit <le oude parochiekerk, dat plaats hoeft moeten maken voor een grootcr orgel, dat in de nieuwe kerk is ge plaatst. f Begonnen wjj dit verslag met de mede deeling van het werk van voorbereiding voor dit bedevaartseizoen, onder dit werk behoort ook genoemd te worden het verbeteren van een groot gedeelte der zitplaatsen in onze mooie Bedevaartskerk, welke van dien aard is, dat het verlangen zal gewekt worden, dat de Bissch. Commissie daarmede voort zal gaan en hieraan twijfelt zij niet, want de groei van „Capelle”, welke niet te stuiten is, zal haar middelen er voor verschaffen. Aan ons echter is het om dien groei te be vorderen, en een voornaam middel daartoe ons door Monseigneur gegeven en aanbevo len en dftor den H. Soel met af laten verrijkt, dat echter nog niet genoeg wordt gewaar deerd. Het betreft do oprichting van de Broe derschap van 0. L. Vrouw ter Nood, welke in veel meer parochieën in het land behoorde te worden ongericht, maar vooral in die pa rochiën. welke een gezamenlijke bedevaart naar 0. L. Vrouw ter Nood houden. Het is het vurig verlangen van de Bisschonpelijke Commissie dat aan den wensch van Monseig neur gevolg zal worden gegeven: het zal de devotie tot O. L. Vrouw ter Nood verdiepen en. ook dit is belangrijk, het zal de devotie tot den H. Willibrordus bevorderen. Het Is daarom, dat hierop in dit jaarverslag nog pens de bijzondere aandacht van de Z.Z. E.É. Hoeren Directeuren der Bedevaart wordt ge vestigd. Een ander middel is het herstel van een schoone, oude Heilooër Devotie, waarvan ons Maandschrift van de vorige maand de ge schiedenis verhaalde en dat nog nader zal worden omschreven in het eerstdaags ver schijnende April-nummer. Het betreft het gaan van den ouden bceweg om de Kapel. Wie er meer van weten wil. leze daarover ons Maandschrift, dat meer en meer ver spreid moge worden, opdat de Devotie tot O. L. Vrouw ter Nood, hoe heerlijk ook ge groeid. steeds grooter moge worden. Onze Lieve Moeder ter eere, ons ten zege. Moge daartoe ook dit jaarverslag iets bijdragen. Beloken Paschen. 15 April 1928. De Bisschoppelijke Commissie „O. L. Vr. ter Nood” Mgr. Deken P. STROOMER, Amsterdam. Voorzitter. Pastoor A. M. J. VAN MEEUWEN, Heiloo. preek. 10 Tusschenzang Ps. 68:10. ged. -preek. 12. Gebed en dankzegging. Zingen Ps. 45:7. 14 Zegen. 15 Orgel. 12.30 Uurslag. 12.30—1.80 KRO. Lunch muziek door het Trio „Windels”. 1.30 1.45 Rede door Mr. C. Goseling: Het Dr. Schaepmanfonds. Mjjne ervaringen bjj de organisatie van het Dr. Scbaepmansfonds. 1.452.15. Godsdienstonderricht voor oude ren door D. Bont, leeraar aan het Seminarie Hagcveld, IJoepistedc (KRO.). 4.005.00 KRO. Zidcenuurtje door Fritz Built: Over reizen naar Lourde». vreters zijn géweest, sluite men in ieder ge val uit. Deze laatste slechte gewoonte knn de hen er toe brengen tic kostelijke en dikwjjls kostbare broeileicren een andere bestemming te geven dan de fokker bedoelt. Kalkpooten worden veroorzaakt door een soort schurft- mijt, die zich tusschen do schubben der poo- ten nestelt en van het bloed der hen leeft. Deze parasieten kunnen heel gemakkelijk op de jonge kuikens worden overgebracht en aangezien ze «leze «liertjes gestadig in hun rust storen en bloed afzuigen, kan het niet anders of het moet .ondermijnend werkend op «Ie gezondheidsiocstand on ontwikkeling der kuikens. Vertier letten we er op, dat de kloek over het volle gezichtsvermogen beschikt. Een hen. waarvan b.v. het eene oog blind is (en dat komt bq kippen heel dikwjjls voor) schiet te kort waar het de waakzaamheid over haar kroost en het waarschuwen tegen drei gend onheil betreft. Evenmin als elke hen als broedhen kan fungeeren. evenmin zijn alle eieren voor broedeieren te gebruiken. Het al of niet be vrucht zijn laten we hier buiten beschouwing, omreden «iit niet vooruit valt te constateeren. We willen ons dus bepalen tot de eischen waaraan een ei moet voldoen en welke door een ieder, hetzij vakman of leek, zijn te cou- troleeren. 1. Het broedei mag niet te oud zijn. De nbrmale grens is hier drie weken. Eieren; die langer bewaaril zijn geven in den regel een minder bevredigende uitkomst. Hoe verscher de eieren zijn, des te gunstiger zijn de resul taten. De wijze waarop ze zijn bewaard ge worden is hier wel van belang. Men doet het best de eieren, alvorens ap aan «Ie broedhen worden toevertrouwd, te bewaren -op een koele, niet te droge plaats, in «xm mand of kist en liggeml op stroohaksel, zaagsel iets dergelijks: terwijl het aanbeveling dient, ze dagelijks even te keeren. Zet nooit op een punt of in het eierrek? toegezongen. Het gezang werd muzikaal begeleiil door het Aalsmeersche Fanfare corps, onder leiding van den heer P. F. Overbeek uit Amsterdam. Ook bij deze hartelijke ontvangst door de kinderen van de Openbare en Bijzondere scholen, werilcn aan de Koninklijke bezoekers bloemen en keurig uitgevoerde programma’s aangebo den door «Ie jongedames Kommers, Koster en Schaper. Door de kitulercn werd ook nog gezongen het „Hollaiidsch Liedje” van Abramsz. De dirigent, de heer Ovcrbeeke werd door H. M. gecomplimenteerd. Na afloop van de z.lnghufde werd alle aandacht geschonken aan «le schoone expo sitie. De Koninklijke Bezoekers hebben met veel belangstelling de schat van bloemen in oogenschouw genomen. Om half één is de Koninklijke familie per auto naar Scheveningen terugekeerd. Aanvoer. Op de Schager markt werden in het le kwartaal van 1928 onder meer aangevoerd: 85 paarden; 32 stieren, 274 melk- en kalfkoeien; 149 vette schapen; 2725 overhouders, 930 vette varkens en 1559 biggen. Kievitseieren. Te Behagen werden Donderdag 225 kievitseieren aangevoerd, die verkocht werden tegen 8 cent. Uitvoering. Blqkens een advertentie in dit blad geeft het Fanfarecorps „St. Martinus”, alhier, twee uitvoeringen voor donateurs met mpdqwerking van tooneel en zang. Deze uitvoeringen zyn eveneens toegan kelijk voor belanrrstellenden, tegen entrée. 2. De eieren moeten zindelijk zijn. Indien zich ongerechtigheden op den schaal bevin den (b.v. modder, mest) dan wordt «lit met een mes voorzichtig verwijderd. Onreine eieren mogen niet worden afgewasschen, want dan wrijft men onwillekeurig de poriën dej schaal dicht. Deze poriën moeten open blijven, omdat hierdoor de verbruikte lucht uit het ei moet ontwijken, en de versche lucht naar binnen moet kunnen dringen. Voor de ademhaling van het embryo of kui ken is dit noodzakelijk. 3. In het ei mogen geen vreemde voor werpjes of stukjes bloed aanwezig riju. kan dit gemakkelyk constateeren door de eieren even voor de schouwlamp te houden of ze in een donkere kamer met een zaklan taarn door te lichten. Gewoonlijk komt dan meteen aan het licht of de schaal wel vrij is van barstjes of kleine kneuzingen. 4. De eieren, welke als broedeieren zullen worden gebezigd moeten van normale groot te, vorm_. gewicht en kleur zijn. Een alge- meene norm is hiervoor niet aan te geven. De eieren van het eene ras zijn b.v. grooter, zw^jjrder of anders getint dan/ van het an dere ras. Echter weet de werkelijke liefheb ber en fokker wel waaraan hij zich te hou den heeft. Zeer puntige eieren, of die welke niet zui ver en glad van schaal zyn, gebruike men niet, evenmin als eieren met «lubbele dooier. z O. L. Vr. ter Nood in 1927. De vereerders van O. L. Vrouw ter Nood, die In de vorigfc maand naar „Capelle’ ter Beëvaart togen, gelijk er zoo velen doen, dat men er geen dag kan komen, zonder dat men er bezoekers ontmoet, zijn er getuigen van geweest, hoe of daar toen gewerkt is. De vredige stilte welke er steeds heerscht, werd er toen onderbroken niet gestoord door het helderklinkend gelui,] van de bijl van nijvere houthakkers, die er het doo«le hout wegkapten, boomen snoeiden en daar, waar het plantsoen te welig groeide, ook boomen te vellen, om aldus ruimte te maken voor de overbljjvenden, die zich daardoor beter kunnen ontwikkelen en kruin vormen, om het zich meer en meer formeerende bosch grooter luister te schenken. Stoere werkers zetten den grond om, om er het afgevallen wfnterblad in onder te wer ken, waardoor wjj een steeds rjjker wordende voedingsbodem krygen voor on^> schoone Lieve-Vrouwe-lusthof, terwjjl anderen er nieuw onderhout plantten en onzen schat van kostelijke bloemheesters utibrewlden. Listige merels en lijsters, schichtig langs den grond trippelend, vriendeljjke roodborst jes en dartele meesjes, springend tak-op, tak-af, volgden met belangstelling al dat drukke menschengedoe, niet alleen om van de gelegenheiil gebruik te maken zich een extra maal te verschaffen van de levende ge rechten, opgediseht door de spade der stoere werkers, maar ook om uit te zien naar een welverdoken. rustig plaatsje, waar zij strak» bruiloft zullen vieren, waarvoor zij de brui loftsliederen reeds in studio hadden geno- men, zooals zij ook reeds de melodieën repe teerden van «le bljjde zangen, die zij in het heden geopend bedevaartsseizoen zullen doen weerklinken, Onze Lieve Vrouwe ter eere, in wier hof zij het voorrecht hebben to wonen, zooals generaties van hunne families, die reeds «laar voor eeuwen zongen „op ’t altaar groen”. En nu de blijde tjj«l der groote processies naar O. L. Vr. ter Nood weder is aangebro ken, klopt de schuldbewuste secretaris der Bisschoppelijke Commissie zich beschaamd op de borst, omdat hij in gebreke is gebleven het verslag over het vorig jaar aan de pers te zenden. Om zich alsnog van die schuld te kwijten, wil hij dan nu gaan mededeelen, hoe het af- geloopen jaar, zooals zoo velen te voren, we derom rede heeft gegeven tot groote dank baarheid; moge die mededeeling dan nu te vens het nieuwe seizoen inluiden en een op wekking zijn voor <le talrijke vereerders van O. L. Vrouw ter Nood, om te zorgen, dat dit jaar niet minder luisterrijk zal zijn. Wanneer wjj echter beginnen met de mede deeling^ dat het getal pelgrims, die onder geestelijke leiding „Capelle” bezochten, in het vorig jaar minder is geweest dan in het jaar tevoren, en wel 19691 tegen 21204, dan schijnt dat op achteruitgang te wijzen. Dit Is echter, meenan wij, slechts schijnbaar, waqt wanneer men in aanmerking neemt, dat 1927 een record regtenjaar is geweest, waarin de eene week de andere overtrof in natheid, dan begrijpt ieder dat dat invloed moest uitoefe nen op het bezoek en dan geeft een bezoek, onder zulke omstandigheden, van bijna 20.000 ingeschreven pelgrims, geen reden om van achteruitgang te spreken, vooral niet omdat het getal bedevaartgangers op eigen gelegenheid, eer toe- dan afneemt. En dit kan geen verwondering baren, want treffend waren weer de mededeelingen van meer dan buitengewone gebedsverhooringen, welke ons Maandschrift „Uit het land van Heiloo” mocht vermelden: treffend als zij ons ver haalden van hulp in tijdelyken nood, van uit komst in zorgvolle omstandigheden, van ge nezing van ziekten, maar vooral zoo treffend, wanneer zij ons spraken van Maria’s geze- genden bijstand in de genezing van geeste lijken nood. O! wanneer dat meer en meer begrepen werd, hoe velen meer zouden op gaan naar de „Capelle soet”, waar 0. L. Vr. ter Nood zoo duidelijk toont, dat Zy,s„de Troost der Bedruckten”, daar hulp wil geven „in alle kwaal”. Een glorievolle dag in de geschiedenis van L Vrouw ter Nood, in het afgeloopen Prospectussen verkrijgbaar bij: het Secretariaat p a Kap DRIESSEN, Gronsvotd (L HET BROEDEN. III. De broedhen. Eischen, welke men aan de kloek kan en moet stellen. De kwaliteit en het bewaren der broedeieren. Om haar ryke, losse en donzige veeren- kleed, waarmede ze de htiar toevertrouwde eieren gemakkelijk kan bedekken en bewar- men en waardoor ze "tevens in staat is later de kuikens een bizonder goede schuilplaats te bieden, verdient de hen van middelbaar rastype de v«x>rkeur boven de veel harder en krapper bevederde hennen der lichte hoenderrassen. Maar behalve dit hebben de VVyandottes, Reds enz. nog iets vóór en wel hun kalme aard, rustige temperament, grooterc vertrou welijkheid en meerdere zorgzaamheid voor de kuikens. En dat is van vee.l belang. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat het jonge goedje door ruwheid «Ier kloek worden vertrapt en verminkt en hoevele kuikens vallen niet ten praai aan katten, eksters en ander roofgedierti». enkel en alleen als ge volg van on oplet ten «the id en onachtzaamheid der hen. die ze moet beschermen en waar schuwen. Wanneer wc nu een broedsche kip van de en hoedanigheden gewoonlijk niet veel. Het kan meevallen, maar ook tegen. Daarom is het aan te raden zooveel mogelyk met eigen ma teriaal te werken en zoo de eigen broedsche hennen in alle omzichten goed voldoen, deze niet te licht van de hand te doen. Bij vele oude, ervaren liefhebbers kan men in den koppel enkele vreemde hennen aan treffen en vraagt men dan wat die er In doen, dan is het antwoord vaak: .,0, d^t zijn mijn kloeken”. Somtijds is de aai)wexighei«« van deze afwijkende exemplaren storen») voor het schoonheidsgevoel, vooral in een mooie uniforme toom, maar de diensten welke deze hennen hebben bewezen en nog kunnen bewijzen in «len toekomst, behoeven we uict te onderschatten. Evenwel zijn niet alle hennen, welke bo ven aangehaalde eigenschappen en kwalitei ten bezitten, geschikt om als kloek te fun geeren; we moeten ook terdege letten op de gezondheidstoestand en of het dier in kwestie geen ondeugden heeft, die schade kunnen berokkenen. Dat een hen, die drie weken of langer stil op het nest moet- zitten, daarbij voldoende lichaamswarmte moet kunnen ontwikkelen en niet uitgeput mag raken, goed gezond en krachtig moet zyn, spreekt wel vanzelf. Het is jammer, dat we nog niet zoo ver gevor derd zyn, dat doojr Icekcn smetstofdragers van besmcttelyke ziekten zyn te onderken nen, want dat zefn ons "reel narigheid bespa ren eh schade voorkomep. Hennen met kalkpoofen en die waarvan inen weet dat ze, zij het ook t ijdel ijk. eier- mofqiqnpónzigk, «n-foK 1T50 elcóieert. 1.35 pearefeest. Speeches. 2.20 Lichte mu- Brown's kwintet. 3.20 Dansmuziek. ‘plaatje. 4.35 Kinderuurtje. ert. 5.40 Berichten. 5.50 Een „Shakespeare Day Duo- samenspraak. Causerie. 7.05 Variëté. 8.20 Nieuwsber. 8.40 10.R5 St .George’s Day „King Henry V”, tooneel-tuk van Shakespeare. 10.3511.20 Dansmuziek. Parijs, „Radio-Paris'\ 1750 51. 9.5010.00 Gramofoqnmuziek. 11.501/10 Orkestconcert. 3.054.0.5 .Liter, en muziek, matinee. 7.5010.20 ,.L« Mariage Secret”, tooneelspel met muziek. Lanqenberg, 469 51. I 12.25—1.50 Orkestconcert. 5.206.15 Ör- kestconcrët. 7.35 ..Collegium Musicum”. X Ibald. ’.ang.-res. Orkest. Werken van Weber. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 51. (Zeesdn). 11^04.20 Lezingen. 4.205.20 Orkest concert 5.206.40 Lezingen. 6.50 Concert door het 1‘hiihannouisch Orkest, o.l.v. Rich". Strauss. Babara Kemp, sopraan. 9.1511.50 Tiroler Volk.-karfst. Damhofer Troep en or kest. Hamburg, 5.15 Orkestceucert. 6.45. Concert n|t Beriyn. Het Philharm. Or kest oj.v. Rich. Strauee. 9.50 Sluiten. Brussel, 509 51. - .»j 4.20—5.20 Trio Concert. 7.35—10-35 Or kest en Hr. I^evévre. Chansonnier.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 11