L b - te ANDIJK. UITGEEST. WESTWOUD. de eete- te aan en l Ter weerszijden van dé groote trap vóór vormen ze met ons schitterend geheel. de ge- ■- M. K. VOLKSBOND. Gewest Hoorn. Te Enkhuizen kwamen Zaterdagmiddag bjjeen de besturen van de afdeeüngen van den R. K. Volksbond in het Gewest Hoorn. Aanwezig waren de afdeelingen Hoorn, Bovenkarspel. Medemblik en Enkhuizen. De bijeenkomst stond onder leiding van den heer Van der Akker, gedelegeerde van het Centraal Bestuur. Na het openingswoord leest de w.n. Secre taris, de heer G. Bakker van Enkhuizen, de notulen, die worden goedgekeurd, waarna zich, naar aanleiding der notulen, eenige ge dachtenwisseling ontspon, vooral over de we- derzjjdsche verplichting van standsorganisa- tie en^ vakvereeniging. Tot bestuurslid van het Gewest wordt gekozen, in de vacature Van der Heijden, de heer Boxmeer van Hoorn, Aan de orde komt de bespreking over de a.s. viering van de uitvaardiging van de Encycliek Reruin Novarum. Na lange discus sie wordt besloten, dat de gewestelijke mee ting zal gehouden worden te Hoorn. In de commissie van voorbereiding worden be noemd het gewestelijk bestuur, waaraan wer- deiq toegevoegd de heeren Hanf van Boven karspel en Lakeman van Medemblik. Aan een bespreking wordt onderworpen de agenda voor de a.s. vergadering van den Centralen Raad, welke wordt gehouden te Haarlem. Over het prae-advies van het Cen- traal-Bestuur inzake een jaarlijksche subsidie voor Herwonnen Levenskracht, waren enke len van oordeel, dat dit een ongunstigen in druk zal maken op tal van arbeiders. Meer dere opmerkingen werden door den voorzit ter beantwoord. In bespreking komt de oprichting van de op enkele plaatsen opgerichte Rechtskundige bureaux. Door den voorzitter wordt het groo- te nut van aergeljjke bureaux in het licht ge steld. Vanzelfsprekend zullen de rechtskun dige bureaux zich bepalen tot het geven van adviezen kosteloos voor de leden. Ook schrif telijk kunnen adviezen worden gevraagd, doch deze vragen dienen gericht aan het Cen- •- traal bestuur. Enkele vragen worden gesteld waarna bespreking volgt. Aan de orde komt de oprichting van Dok- tersfqpdsen. Door verschillende leden wordt opgemerkt dat in Westfriesland reeds bestaat een algemeen doktersfonds. dat, hoewel de leden of deelnemers hierin geen medezeg- gingsschap hebben, toch goed werkt en ook niet duur is. Besloten wordt hieromtrent voor alsnog een af wachtende houding aan te ne men. In de rondvraag worden nog eenige za- x ken besproken van meer intieme aangelegen heid,'waarna door den voorzitter de geani meerde vergadering wordt gesloten. na een tamelijk voorspoedige reis plaats van bestemming aangekomen, ben gezamenlijk werk gevonden op baksverbouwerq, eigendom van een vroege- ren Zeeuw, onder wiens dak zij ook zijn ge huisvest, Het ruim 40 H.A. groote bedrijf be staat nog voor ongeveer 30 H.A. uit bosch. PROVINCIALE STATEN. De Staten der Provincie Noord-Holland hebben, gezien de voordacht van Gedepu teerde Staten besloten vast té stellen de tweede suppletoire begrooting der Prov. Staten op een bedrag in inkomsten en uit gaven van 14.408.761.17K. Balans: inkom sten 14.468.367.97 uitg. 14.408.761.17 X Batig saldo 59.606.80. HEILOO, De Bazar van de V. V. H. Een talrijke menigte was Vrijdagavond naar de Rustende Jager gegaan, om de opening van de Bazar van de V. V. H. bij te wonen en den avond er verder te passeeren. Want het was erg gezellig. Goede muziek, radio, aardige at tracties, mooie stands, alles lokte tot een bezoek en ’t bezoek was er. V. V. H. had waarlijk niet te klagen over den eersten avond. Reeds om zeven uur begonnen de bezoe kers te komen en toen het half debt was, het uur van de opening van de Bazar, was de groote zaal tjokvol. Eindelijk werden het bestuur en de genoo- digden uitgenoodigd op het tooneel plaats te nemen en toen allen gezeten waren, nam de heer Bruul het woord om allen welkom te heeten, in ’t bijzonder den heer Burge meester en den oudsten Wethouder als ver tegenwoordiger van den Raad. Verder de dames en heeren standhouders en niet het minst de dames en heeren verkoopers, in wier ’handen het welslagen van de bazar ligt. Hierna gaf spr. het woord aan den burgemeester om de Bazar te openen. Deze, het woord nemende, zegt met zeer veel genoegen de uitnoodiging te hebben aangenomen om deze bazar te openen. De V. V. H. is in deze gemeente geen onbekende meer. Spr. memoreert de goed geslaagde serie wedstrijden en concludeert daaruit dat V. V. H. steeds in groei en bloei toeneemt We staan tegenwoordig in het teeken van de sport en de groei en bloei mag derhalve niet ontbreken. Met genoegen zul len de leden eens een ander feest vieren, dan altijd achter het leeren monster, de geijkte term onder de voetballers, gelooft spr. aan te tippelen Maar ook een dergelijk feest is de leden toevertrouwd en spr. hoöpt van harte dat de bazar die be- .gonnen is. ten goede mag komen aan de kas van V. V. H. Spr. zal niet te lang spreken, want allen branden ongetwijfeld van ongeduld om te beginnen. ,de dames om te verkoopen en de aanwezigen om van de vreugde te genie ten. Spr. hoopt van harte daf doze bazar moge strekken tot groei en bloei van V. V. H. en met dezen enkelen wenseh, verklaart spr. de bazar voor geopend. De eerewqn werd geschWnken en spoedig was de bazar in volle actie. De muziek van de Volendammer Harmo- nikaepelers luisterde de feestelijkheid op, terwjjl de radio het hare er ook toe bijdroeg. De houders van het rad van avontuur noodigden de aanwezigen met woord en ge baar uit tot het wagen van een kansje voor een paar koeken, terwijl overal de verkoop sters haar best deden om haar waren kwijt te raken. Er waren zeer mooie stands, bij het bin nenkomen der zaal wordt het oog dadelijk getroffen door de mooie stand van den heer Borrijeeon. met een -keur collectie bloe men, daarlangs verder gaande, merken we op de goed verzorgde stand van den heer ■Bakker, drogist, waarna een keur collectie worsten, enz. van den heer Pranger en een zoete stand van koek en dergelijke, van den heer Middelbeek. Een zeer mooie stand is die van den heer A. Grepuw, betrekking heb bende op zijn artikelen, wijnen, likeuren en limonades. Deze stand voldoet te meer Het monument der burgerij. Eindelijk zijn de monumentale lantaarns, geschenk van de burgerij aafl het gemeentebestuur bij gelegenheid van de ingebruikname van het nieuwe raadhuis, gereed. Zaterdagavond werden ze officieel het gemeentebestuur overgedragen. eveneens ae bqzonuere Belangstelling. Voor groothandel en industrie is 1927 een goed jaar geweest. De industrie, die vooral in Enkhuizen goed vertegenwoordigd is, is daar feitelijk samengesteld uit min of meer op zich zelfstaande gevallen, zoodat hun resultaten geenszins symptomen zijn voor grooter rayon. De papierwarenindustrie, een voorbeeldig opgebouwd en geleid bedrijf, hield haar oude reputatie hoog, niettegen staande ook op dat gebied de concurrentie en andere moeilijkheden van beteekenis zjjn. Van de scheepswerf valt te vermelden, dat de verbetering, die reeds in 1926 te be- speuren viel, in 1927 flinken voortgang maakte. Beide werven waren gedurende het geheele jaar van werk vodtzien en de re sultaten zullen, niettegenstaande de steeds nog groote concurrentie, alleszins tevreden stellend zijn. Ook in de betonindustrie verbetert de toe--' stand geleidelijk. De aanvragen en opdrach ten begin ein grooter getale binnen te komen en er bestond gelegenheid, werken met normale winst aan te nemen. De huizenindustrie had nog steeds üjden onder hevige concurrentie. Ditzelfde geldt ook voor de chocolade- industrie. De haardenfabriek, een nog betrekkeljjk jonge industrie, die zich in enkele jaren sterk uitbreidde en een goede plaats op de markt wist' te veroveren." behoort tot dege nen. die alle-aanleiding hebben, over 1927 tevreden te zijn. De metaalwarenindustrie te Hoorn kan eveneens on een gunstig bedrjjfsjaar wjjzén. Hetzelfde kan ook gezegd worden van de plaatselijke bankèn. De export handel in aardappelen on groenten leed door de in Juli opgetreden ziekte in de vroege aardappelen niet onbe langrijke verliezen, die echter weer eenigs- zins werden goedgemaakt door de oploo- pende nrijzen en den vlotten handel in win- terprodiicten. De minder goed» resultaten, verkregen in het land- en tuinbouwbedrijf en veehouders- bedrijf, hadden ten gevolge, dat het jaar 1927 voor den middenstand, in het bijzonder voor den winkelstand, ongunstig is geweest. Was 1926 een teleurstelling, de kleinhandel- heeft voor 1927 nog slechter resultaten te boeken. Dit geldt zoowel- voor het platte land als voor de tot het gebied der Kamer behoorende steden. aldus de Voorzitter, waren nu door Bever* w\jk voor waarden aangeboden, dia weer veel gunstiger afstaken bfi die door Krom* menie gesteld, zoodat opnieuw onderhands* lingen zullen worden gevoerd met Beverwijk. De besprekingen worden nu aangehouden tot een volgende raadszitting. In elk geval zal voor Juni door de Raad een beslissing worden genomen. Tot Commissaris bjj de Woningbouwver- eeuiging „Goed Wonen” wordt benoemd, de heer H. Kingma. Vastgeeteld wordt opnieuw de regeling met de gemeente Wc^merveer, inzake het bezoek van kinderen uit Uigeest van de La gere scholen aldaar. Een verzoek van het bestuur der R.K. Bij zondere School alhier, om, ingevolge art. 72 der L.O. wet 1920 f 53 voor het aanschaffen van nieuwe gordijnen te willen beschikbaar - stellen, wordt door den Raad met algemeen» stemmen goedgevonden. Verzoek van de Wed. L. Acgrooy om haar reisgeld beschikbaar te stellen voor het be zoeken van haar zoon van de ambachtschool te Alktpaar. Aan ’t voorstel van B. en W. om hierop goedgunstig te beschikken, wordt door den Raad gevolg gegeven. Een verzoek van E. Mooy om medewer king tot het verkrijgen van een woning, nu hij de woning in het gemeenteziekenhuis* moet verlaten. Aan bedoelde persoon waa daartoe reeds de gevraagde medewerking door B. en W. verleend. Een schrijven van J. Muys. inzake de ver- pachting van het visohrecht der gemeente. In 1930 zal volgens voorzitter wederom een openbare verpachting plaats hebben. Hen verzoeit van den gemeenteveldwach ter, om de vergoeding voor de kleeding we derom zooals bjj diens aanstelling, van 100 op tW te brengen, wordt door den Raad, op voorstel van B. en W. goedgevonden. De heer J. H. Schmidt wijzende op het ge deelte van het verzoek van den heer Borne- broek, waarin een toelage werd verstrekt voor het politiediploma. geeft te kennen, niet te. voelen voor verhoogingen voor aparte di ploma's. Ook dit verzoek wordt daarna met algemeene stemmen afgewezen. Op voorstel van den voorzitter Werden als leden van de commissie tot het nazien der rekening van 't Burgerlijk Armbestuur over 1927 en de gemeenterekening 1927 aange wezen de heeren L. Zonneveld (R.K.); H- Kabel (Neutrale Partij) en H. Kingma (S.D. AP.) Naar aanleiding der ingediende motie tot rehabiliteering van den Adminstrateur van het Gemeentelijk Electriciteitebedrjjf den heer J. J. van Hulten, welke motie was inge diend door de S.D.A.P.-fractie, ontspon zich wederom een-ampele bespreking, welke ab soluut geen nieuwe gezichtspunten opende en waarvan het slot was dat na verklaring van een lid dier fractie, dat met deze motie slechts beoogd werd, zonder rancuneoogmer- ken ten opzichte van den fyeer Dr. Rive, re- habilatic te bewerken van, den heer van Hul ten, deze motie werd aangenomen. Tegen etemden de heeren L. Zonneveld en J. Apel doorn en blanco de heer A. Zonjé, het nieu we raadslid die dg vorige raadszitting niet had bijgewoond. Hierna begon de rondvraag. De heer S. Twaalfhoven vroeg in verband met de indertijd van S.D.A.P.-zqde in den Raad ingebrachte grieven tegen de vroed vrouwenschool te Heerlen, of een rapport reeds was ingekomen. De heer Kingma las een schrijven voor van een arte, betreffende deze instelling en nog eenige kamerversla gen, welke over deze stichting handelden. (Of deze van onverdachte zjjde waren, kon den wq (corresp.) niet nagaan.) Ook de heer Twaalfhoven had bij een arts in Heerlen (buiten deze inrichting) naar gegevens geïn formeerd. Dit kwam evenwel, volgene de heer L. Zonneveld vast te staan, dat men van S.D.A.P.-zjjde wel wat te gauw aan ge ruchten geloof had,gehecht- ’t Raadslid Mej. Vooren-Vlottes merkte op, dat ook van Kath. zijde wel eens al te spoedig onware dingen worden beweerd. Volgende raadsver gadering krijgen we, zooals ze zeide, daar van iets te hooren. We hopen dat ze ’t niét zal vergeten. Ook zal in een volgende Raadszitting 't request van meergenoemde stichting om sub sidie, aan de orde komen. De heer Apeldoorn vraagt of er van ge meentewege geen pogingen kunnen worden aangewend om deze gemeente, ten opzichte van de Personeele Belasting, van klasse 7 in klasse 6 te doen brengen. B. en W. zullen dit voorstel van den héér J. Apeldoorn na der bestudeeren. De heer Kingma vraagt welke houding B. en W. hebben aangenomen in verband mét de kwestie Rive-van Hulten. Voorzitter leest een motie van het college van B. en W. voor, waarmede de heer King ma wel genoegen wil nemen en waarmede we terecht hopen dat deze zaak, die onzee inziens lang goeg heeft moeten dienen, om zooals men dat noemt, voor de tribune te kunnen spreken, van de baan is. H Doel, al geheels rehabilitatie van den Directeur van het Gemeentelijk Electrisch bedrijf heeft men bereikt en dat was hoofdzaak. OPPERDOES. Bedankt. Ds. Seinen heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk te Deventer. Aanbesteding. Voor de aanbesteding van eek woon- en winkelhuis voor den héér J oBotsman, waren 9 biljetten ingekomen: Jb. Bersgma 7185; J. de Vries 6095: M. 45ant 5960; J. Bechenkamp 5920; Van Wijngaarden 5860; C. Guttfer 5818; D. Dol 5840; M. Beemster 5797.50; L. Bu- ter 5773. Wel een concurreerende inschrq- „ving. De Canadeesche emigranten. De beide emigranten, de heeren Broer en Brouwer, zijn op de Zijheb- een ta- Roods vergadering. Vrijdagmiddag 2 uur vergaderde de Raad dezer gemeente. De Voorzitter dankte den Raad voor t gezonden bloemstuk bij gelegenheid van zijn ondertrouw ontvangen. Na lezing der notulen richt de heer L. Zonneveld tot den Voorzitter het verzoek om in den vervolge zoo noodig van 't reg lement van orde gebruik te maken, opdat scheldpartijen, zooals die in een vorige raadszitting voorkwamen, en dio meer thuis bohooren in een achterbuurt dan in een raadszaal, in de toekomst worden voor komen. Een echrjjven van den beer C. L- P. M. Rive, waarin hij bedankt als lid van den Raad. Wordt voor kennisgeving aangeno men. We misten hier den gebruikélijken dank, voor bewezen diensten. Een commissie, bestaande uit de heeren H. Ki'ngmj, P. Groot en H. Kabel, had de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid A. Zonjeé onderzocht en adviseerde tot diens toelating bij monde van den heer P. Groot. Daarna legde den heer A. Zonjeé in han den van den Voorzitter den vereisehten eed af. Het voorstel van B. en W., om de tarieven van de electriciteit voor kracht en licht, te beginnen over de maande April 1928, voor 't licht te verlagen met 5 cent per K. W. U. en voor de kracht met 1 cent per K. W. U. Uitsluitend voor de daguren, wordt met al gemeene stemmen aangenomen. Het voorstel van B. en W. om we Ier tot aanstelling van een vroedvrouw over to gaan, wordt algemeen ge-tcjml. Voorstel B. en W. om de jaarwed ie. van de eventueel te benoemen vroedvrouw vast te stellen van f 800—f 1000, met 4 twee- jaarlijkscbe verhoogingen van f 50. De Raad gaat met dit voorstel van B. en W. geheel accoord. Een voorstel van B. en W. tot reorgani satie van de Brandweer, werd eveneens door den Raad geaccepteerd. De functie van commandeur wordt afgeschaft, terwjjl de heeren L. Zonneveld en K. Tromp tot brand meester worden benoemd. Het overige personeel, door den Voorzit ter aangewezen, wordt meegedeeld. Bespreking inzake het betrekken van gas door de gemeente. Bij vroegere besprekin gen dienaangaande met aangrenzende ge meenten was geconstateerd, dat Krommenie voordeeliger voorwaarden aanbood dan Beverwijk. Voor den aanvang van de zitting. door de schitterende verlichting. Verder is nog vertegenwoordigd Protoskantoor, met electrische en huishoudelijke artikelen, da eerste N. R. C. AlkmaarHeiloo, de heer B. Harreveld, met waschmaehines en stof zuigers, de heer Grootewillig met fruit en bloemen, de heer Korstanje met stoffeerderjj, terwijl de firma Vroom en Dreesmann ge zorgd had voor een keurige wandversiering met mooie tapijten. In het hoekje bjj het tooneel z^gen we de firma Overman met ijs. De groote zaal was keurig in orde en den ggheelen avond heerschte een zeer be drijvige vroolijke geest. In de danstent was dit niet grinder, waar een schiettent, een werptent en epi vroolijke keuken voor do noodige argumenten zorgde. Ook deze had den heel wat bezoek en maakt goeden zaken. In het geheel mag V. V. H. op een succes vollen avond terugzien en zal deze bazar zeker een niet onaardig duitje in het laadje van V. V. H. brengen. raadzaal is deze klok een sier%d van zaal en trok ieders bewondering Toen allen gezeten waren, weid de w ijn rondgediend waarbij de burgemeester het woord nam om nogmaals dank te bren gen voor alles wat geschonken is. Ook bracht de burgemeester dank aan de feest commissie in het bijzonder aan den heer v. Gemeren, die extra veel gedaan heeft. Steeds was deze heer in het getimmer en overal was hij vooraan leiding gevend aan alles. Spr. bracht vervolgens dank aan de beide fanfare-corpsen, die de feestelijkheden met hun schoone tonen hebben orxreluisterd. Spr. is er zeker van, dat de geheele Raad hiermede instemt. Hierop vroeg de heer van Gemeren het woord, die zeide een woord te. spreken naar aanleiding daarvan, dat de Burgemeester zijn uaam noemde. Ik behoef, zegt spr., zeker niet te zeggen, dat het steeds mijn aangenaamste taak is iets te doen voor de gemeenschap en dit was het geval, toen door een groep spr. werd aangezocht zit ting te nemen in de feestcommissie. Spr. deed dit met zijn geheele sympathie, niet omdat spr. zoo feestelijk is aangelegd, maar wel om aan ons gemeentebestuur hulde te brengen. Tot op dit oogenblik heeft de com missie de medewerking gehad van alle rangen en standen. Was de aflevering van de lantaarns niet zoo onverwacht gekomen, dan was de feestelijkheid zeer zeker groo- ter geweest. Maar om verschillende rédenen was het wenscheljjk hedenavond de over dracht te doen plaats hebben. Spr. wjjst op de sympathie van de ingezetenen door te wijzen op het groote aantal medeburgers, dat voor het Raadhuis zich verzameld had. Spr. hoopt van harte, dat het symbool van de lantaarns ieder raadslid een teeken zij van de saamhoorigheid voor ieder op zjjn eigen plaats. Spr .stelt voor oen harteliiken dronk te drinken on onzen Burgemeester. Met een leve Heiloo, leve onze gemeente, eindigde spreker. Hierna bleven allen nog eenigen tjjd ge zellig bijeen, waarna de Burgemeester nog maals dankte voor de tegenwoordigheid en de bijeenkomst sl-^nf. Herkozen. Bij de Vrijdag gehouden stemming van den polder „Het Maalwater’’ is tot poldermeester herkozen de heer K. Op den Kelder. Uitslag aanbesteding. Door den bouw kundige G. Hartland, is aanbesteed het bou wen van een dubbel woonhuis aan den Rjjks- st raat weg voor rekening van den heer D. Schaak. Hoogste inschrijver was de heer G. Koopman te Alkmaar voor f 10480. Laagste inschrijvers waren de heeren Brouwer en Glas alhier voor f 9530. Door denzelfden bouwkundige is nog aanbe steed het bouwen van een woonhuis aan den Rijksstraatweg. voor rekening van den beer J. Lakeman. Hoogste inschrijver de heer G. Koopman te Alkmaar met f 6600. Laagste inschrijvers de heeren Brouwer en Glas, al hier voor f5980. Gunning aangehouden. - Herbenoemd. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft tot Kerkmeester herbenoemd den heer Jac. Molenaar en tot Armmeester den heer W. P. Swart. Herbenoemd. Door Z.D.H. den Bisschop van Haarlem werd herbenoemd tot Kerk meester dezer parochie de heer G. Appelman alhier en tot lid van het Armbestuur, de heer G. Besseling te Binnenwijzend. Gekozen De heer Jac. Opmeer, secre taris van den L.T.B. werd in een daartoe gehouden vergadering te Haarlem, gekozen tot commissaris van de N. V. Handelsraad L.T.B. het raadhuis opgesteld, mooie raadhuis een Streng van lijn en toch sierlijk zijn ze een waardige hulde van de geheele burgerij aan het gezag in ons dorp. Toen^het zeven uur was begon het plein voor hei raadhuis zich te vullen met be- langste'lenden. Eindelijk, daar komt de fan fare ,,8t. ('aecilia'.'. die al heel spoedig leven en vroolijkheid bracht. Toen het eerste nummer ten einde was, speelde de fanfare ..Eensgezindheid”. Om beurten speelden toon de beide fanfarecorp sen en zetten natuurlijk grooten luister aan de plechtigheid bij. Intusschen werd het knopje van de electrische lampen op de lantaarns omgedraaid en de voorgevel en het mooie plantsoen voor het raadhuis baadden in een zee van zacht en toch helder licht. Vóór het raadhuis plaatsten zich toen de geheele Raad, met hun dames, behalve de heer M. Mulder, die ongesteld is en de feestcommissie. Eindelijk treedt de heer W. v. d. Vall naar voren en neemt het woord. Spr. zeide onge veer het volgende: Edelachtbare heeren Burgemeester Wethouders en leden van den Raad. Mij werd het bijzonder voorrecht geschon ken. hier hedóhavond het woord te voeren, daar de voorzitter der feestcommissie, hoe wel niet ernstig ofigesteld is. Zoo rust op nrij de taak, heden met een enkel woord deze gebeurtenis van zoo groote beteekenis voor onze gemeente te mogen inleiden. Een klein geschenk kan soms schitteren door de ge- schiedenis aan het geschenk verbonden. Het is een geschenk dat door geheele burgerjj den Raad- en het meentebestuur wordt aangeboden. Er is een schoone geschiedenis aan verbonden en wel op de eerste plaats de wjjze van inzameling, waaraan oud en jong, arm zoowel als rjjk, hebben deelgenomen door een grooter of kleiner offer te geven als hulde aan het gemeentebestuur van ons dorp. Onverschillig van welke levensbeschou wing. verheug den allen zich in 't monument dat gesticht is en waaraan nu dit geschenk wordt verbonden en dat nu zal worden over handigd. Hierbij heeft de heer Saai ons onderricht gegeven in kunst, door de strakke lijnen, welke door hem op papier zijn gezet tot werkelijkheid te doen worden in dit schoone monument. Ik wil hopen, dat heel de burgerij het met ons een< zal zijn dat een paar lantaarns hier passend is. Een voorstel. Moge de belichting van da boomen v>or en de muren van het gebouw van beteekenis zijn wanneer de Raad ver gadert in den donkeren avond. Wanneer de Raad vergadert, zullen de lantaarns bran den. Licht moge het dan zijn op het plein, maar ook daarbinnen in de raadzaal. In dit gebouw waar geijverd moet worden voor de gemeente en voor de gemeentenaren indi vidueel zonder licht geen waarheid, zonder waarheid geen recht. B. en W. ik hoop dat gij veel genoegen van deze Lantaarns zult hebben en dat na het lange wachten thans dit plein verlicht zal worden en dat het een symbool moge zijn dat onze gemeente moge worden een bloeiende gemeente. Hierna speelde de fanfare „St. Caecilia”, waarna de burgemeester een dankwoord sprak zeggende: Mijnheer de voorzitter van de feestcommissie, dames en heeren, wan neer ik hier het woord neem, dan richt ik dit niet tot den Raad, maar op de eerste plaats tot de burgerij. ïk breng hartelijk dank voor het aangeboden geschenk dat zoo spontaan is bijeengebracht. In gedach ten ga ik een jaar terug toen op 20 April door mjj den eersten steen werd gelegd van dit nieuwe raadhuis dat den 25en November door ons in gebruik werd genomen. Op dien dag werd een foto aangeboden van de lan taarns die te eenige tjjd zouden Komen We zjjn nu zoo gelukkig deze te mogen ontvangen. Ik zeg er hartel(jk dank voor. De Voorzitter heeft gezegd dat ze een symbool zijn dat den Raad zal verlichten Ik hoop dat ze het gebouw niet alleen van buiten zullen verlichten maar meer nog ais symbool van den Raad, ondat besluiten worden genoemen, welke strekken mogen tot heil van onze mooie gemeente. Nog maals dank ik allen. We zijn trots op deze lantaarns en ik hoop dat ze tot in lengte van dagen tot sieraad van ons raadhuis en van ons dorp mogen zijn. Ik hoop, dat onze bur gers en burgeressen lange en zeer Irftige jaren met vreugde en genoegen wijzen op deze lantaarns. Met een lang leve Heiloo, lang leve de feest-commissie, eindierde spr., waarop dadelqk de muziek inviel. Hierna ging het gezelschap naar de raad zaal waar een nieuwe venaasing wachtte. De klok voor de raadzaal bq de opening van het raadhuis aangeboden, was even eens aangekomen en boven den ingang aangebracht. Zuiver in den stijl van de K. v. K. VOOR WEST FRIESLAND. Verschillende lichtpunten. Financi eel betere, hier en daar zelfs zeer goede resultaten te boeken. In het verslag van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor West-Friesland te Hoorn, over 1927, wordt o.a. medegedeeld: Opmerkelijk is het, dat, voor zoover valt na te gaan, de betere gang van zaken -over het algemeen valt te constateeren in die hoeken vau het district, waar ook reeds in 1926 een opleving viel waar te nemen. Ook bij den Middenstand valt ongetwijfeld tier en daar een opleving van zaken te consta teeren; over het algemeen is het echter nog niet zóó. als men het gaarne zou zien. Beschouwt men' den gang van zaken in de voornaamste jllaatsen van het district, dan is die te Enkhuizen ongetwijfeld nog de beste. Bij de meeste der daar gevestigde industrieën heeft de reeds in 1926 waarge nomen verbetering zich ook in 1927 yport- gezet en wordt met vertrouwen de toe komst tegemoet gezien. In den zoo ver maarden zaadhandel waren de resultaten door weersinvloeden minder bevredigend te noemen. Anders is het gesteld met Hoorn en Pur- merend. Wel mogen de daar gevestigde grootere zaken zich handhaven en hebben vele daarvan ongetwijfeld goede resultaten verkregen, er zit, jammer genoeg, geen gang in deze plaatsen. Niettegenstaande de gunstige ligging van beide steden, heeft er geen vestiging van nieuwe industrie, of van grootere zaken plaats. Behalve een. goed marktwezen is er in Purmerend weinig leven. En toch zijn er veel mogelijkheden. De ligging onder den rook van Amsterdam en de prima verbin dingswegen noodigen als het ware indus- trieelen en zakenlieden uit, zich in Purmer end te vestigen. De belastingdruk maakt het echter onmogelijk. Medemblik ondervindt reeds den invloed van de in 1927 begonnen Zuiderzeewerken. Te verwachten is, dat deze opleving zal aanhouden, waardoor deze plaats ongetwij feld in aanzien zal winnen. Ook te Edam is men bezig maatregelen te treffen, om zich naar de toekomstige situatie te regelen. De commissie voor de daar te vestigen Ambachtschool heeft zich reeds gevjormd. In den tuinbouw zijh de resultaten over het algemeen nog onbevredigend en bijzon der opwekkend mig het dan ook genoemd worden, dat de afslagvereeniging Beemster. Purmerend en Omstreken, juist nu den moed heeft gehad, een zeer góed en doelmatig afslaggebouw te openen. De tomatenteelt neemt toe en dit product lijkt van zeer goede houdbaarheid te zijn. Ook aardbeien, meloenen en druiven zijn van bijzonder goede kwaliteit. Om betere resultaten in de voor het dis trict zoo belangrijke zuivelindustrie te kun nen boeken, zal er een grootere kracht van de producenten moeten uitgaan, terwiil de belangstelling voor zijn artikel niet bij de markt moet ophouden. Betere organisatie, reclame en vooral mannen, die volkomen voor hun taak berekend zjjn, zullen slechts verbetering kunnen brengen. Nog slechts kort bestaat de Coöperatieve Eierveiling te Purmerend in haar tegenwoor- digen vorm. Opgericht door enkele pluimvee houders, die geloofden in hub eigen zaak, wist deze veiling niettegenstaande de vele moeilijkheden, in 1927 reeds een omzet van vier ton te behalen. Dat men thans in overleg met de produ centen er toe zal overgaan, de boter te veilen, verdient zeker toejnichting. De situa tie op de varkenamarkt vraagt en heeft

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 6