IK ZIT HOORN. RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS. - s t LUCHTVAART. Een vllegboot gevallen. KERK EN SCHOOL. Offlcleele Mededeelfnaen MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Missiehuis, Hoorn. BINNENLAND. Internationaal Katholiek Vrouwencongres. ’tvs»' me voor autobanden of abdijsiroop was ge- I) refereerde zich nationaal congres alhier, con- o z WOONWAGENLIEFDEWERK IN HET BISDOM HAARLEM. Dezer dagen weed te Amsterdam de vijfde Twee dooden Uit Soerabaja wordt gemeld: MGR. A. J. CALLÏER. De toestand van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, Mgr. A. J. Callier, is de laatste dagen achteruitgaande. BEVORDERING. De sergeant S. P. Sparenberg, uit deze g* ■neente, wordt met ingang van 1 Mei a-fc aangesteld tot fourier. De kerkvervolging ia Mexico. Mevr. SteenbergheEngeringh deelde mede, dat het bureau der Unie voorstelt het volgende protest aan te teek enen: De Int. Unie van katholieke vrouwenbon den, in congres vereenigd in Den Haag, is van meening, dat zijn eerste daad moet zijn, zijn stem eerbiedig te vereenigen met de stem van den Paus en het geheele episcopaat. Het protesteert luide tegen het complot van „stilzwijgen”, dat aan de wereld de onrecht vaardige vervolging, die in Mexico al maan den duurt, zou willen onttrekken. Deze ver volging is een beleediging voor den gods dienst, voor het recht en voor de mensche- lijke vrjjheid. Daarom kondigt de Int. Unie van R. K. vrouwenbonden, in naam van 57 vereenigingen, wgjke 26, naties vertegen woordigen, opcnljjk af, dat het belang der katholieke Mexicanen ook haar belang ie, dat in naam van de nauwe menschelijke saamhoorighoid en meer nog in naam van de christelijke broederschap, welke in een zelfde lichaam de leden van den Christus nauw vereenigt, de katholieke vrouwen zich in haar ziel getroffen voelen, door de af schuwelijke onrechtvaardigheid en de bloe dige vervolging, die haar Mexicaansche zus ters.onderdrukt. Zy verklaart nog steeds in naam van de zelfde menschelijke saamhoorigheid en van de innige christelijke broederschap, dat elke" bij haar aangesloten vereeniging al haar in vloed zal moeten aanwenden en alle midde len in het wezk zal moeten stellen om do» openbare meening ontroerd te stemmen en om in de gemoederen een rechtvaardige ver ontwaardiging te doen ontstaan door middel van >ers, vlugschriften, film, lezingen. De algemeene campagne, welke nu aan vangt. zal niet eindigen vóór de gods dien stige vervolging zelf heeft opgehouden. De Internationale Unie van Katholieke Vrou wenbonden, wetend welk een machtig hulp middel het gebed is, besluit: om haar 25 millioen aangesloten vrouwen op te roepen op 9 Juni, het feest van het H. Hart, deel te nemen aan een algemeene H. Communie tot in|gntio van Mexico. o- "A HET TWEEDE NATIONAAL PATRONATEN CONGRES. Het Centraal Comité heeft gemeend, voor het Nationaal Congres van 25 en 26 Septem ber a.s. te ’s Hertogenbosch een Eere-Comité te doen samenstellen. De uitnoodiging in dit Comité zitting te nemen wqrd welwillend aanvaard door allen, tot wien dit verzoek werd gericht. a Het Centraal Comité stelt -dit op hoogen prys, niet slechts om de voornamere betee- kenis, die daardoor aan het Congres wordt gegeven, maar ook omdat het toetreden van deze vertegenwoordigers van ons Kerkelijk en Burgerlijk gezag voor ons een nieuwe aansporing zal zijn het Congres des te beter te doen slagen. Het Ëëre-comité is aldus samengesteld: Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van ’s Hertogenbosch. Z. Exc. Mr. A. E. J. Baron van Voorst tot Voorst, Commissaris van H. M. de Koningin in Noord-Brabant. Mgrt J. Pompen, Vicaris-generaal van het Bisdom ’s Hertogenbosch en Deken van ’s- Hertogenbosch. Mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen, voorzitter van den Centralen Jeugdraad. Mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van ’s Hertogenbosch. Mgr. W. van Stee, oud-voorzitter van het Centraal Comité van Jongenspatronaten in Nederland. EEN GEVAARLIJKE HOND. o Klein kind aangevallen. Maandagmiddag is in het Sterrenbosch i_:_j gen aangevallen door een herdershond van den heer v. d. H. uit Schiedam. De hond wil de het kind niet loslaten.- De heer S. wierp zich Op den hond, kneep het dier de strot dicht en werd daarop zelf fn den arm gebe ten. Het kind werd uit den wagen gesleurd; het is met verschillende verwondingen naar het ziekenhuis vervoerd. Het kindermeisje is er met den schrik afgekomen. ’t Gaat niet om de knikkers, wel? Maar om ’t recht van ’t knikkerspel. De poelier Arie S. te Egmondbinnen was veroordeeld wegens vervoer van een fasant hen, wat in de gemeenten Egmondbinnen en Castricum is verboden. Hem was geen straf opgelegd, maar desniettemin wilde de koppige Arie het principiecle naadje van die juridische kous weten en was hij in hooger beroep gekomen. De officier eisehte bevestiging van het vonnis en wordt hjj veroordeeld, dan zal Arie zeker met zyn be zwaren tot den Hopgen Raad moeten gaan. Eerst dan kan men zeggen dat die kous af is. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen'ter algemeene kennis dat zy by hurt besluit van heden hunne beslissing op het verzoek van de N. V Maatschappy tot ex ploitatie der fabriek van le klasse cacao- en chocoladeartikelen v.b. H. Ringers te Alk maar, om vergunning tot het uitbreiden van de cacao- en chocoladefabriek, in het perceel aan de Ncorderkade, kad. bekend sectie C. nr. 3339, hebben verdaagd. Alkmaar, 24 April 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. R. VEENDORP, lo. Secretaris. I jaarvergadering gehouden. De voorzitster opent met den Chr. groet en irnemt het een verblijdend verschijnsel, dat nagenoeg alle afdeelingen vertegenwoordigd zyn. -s Hierfta worden de notulen van de jaarver gadering 1927 onveranderd goedgekeurd, als mede het verslag der penningmeesteresse, die de rekening met een batig saldo wist sluiten de te maken. De contributie voor het nieuwe ja'ar wordt bepaald op 7.50 voor de afdeelingen en 2.50 voor de Correspondentschappen. lift overzicht over 1927, opgemaakt aan de hand der ingezondcD*gegevcns, vertoont verblijdende cijfers óver de aantallen Doop sels. huwelijken, Eerste Communicanten en Vormelingen, alsmede betreffende alles wat op stoffelijk en maatschappelijk gebied door de afdeelingen is verricht. Te betreuren bljjft het, dat het vormen van afdeelingen in meerdere groote en kleine plaatsen blijkbaar op onoverkomelijke moei lijkheden stuit. Reeds is door het federatie bestuur de hulp ingeroepen van den R. K. Vrouwenbond. De G. A. verwacht meer suc ces van inmenging van de St. Vincentiusver- eenigng wier doel is de charitas te beoefenen op elk gebied. Niet om zelve dit werk ter hand te nemen, maar om de vorming van comité’s, waar het noodig is, te helpen bevor deren, zooals reeds éénmaal met succes heeft plaatsgehad. Een verzoek in dien geest zal aan den Hoefdraad der St. Vincentiusvereeniging ge richt worden. Bij de rondvraag komt een voorstel ter tafel, om werkende leden van „de Vrouwen van Nazareth1’ voor het geven van onderricht in de woonwagenkampen te werk te stellen. Het Dioc. bestuur zal hieromtrent nauwkeu rig omschreven inlichtingen vragen en deze zaak in overleg met do afdeelingen behan delen. De G. A. Pastoor B. P. M. de Jong compli menteert de vergadering met de viering van het eerste lustrum en brengt hulde aan de voorzitster voor het vele goede in de afge- loopen vyf jaren voor het W.w.L.w. gedaan. De aanwezigen stemmen door applaus met I dezen welverdienden lof in, waarna de Voor- I zitster op de gebruikelijke wyze de vergade- I ring sluit i Maandagmiddag is in het Sterrenbosch te Schiedam een 2-jarig kind in een kinderwa- Een vliegboot, die zich met groote snelheid voortbewoog, is van een geringe hoogte ge vallen. De officier, K. W. van der Veen, is ern stig gwond, maar zyn toestand .geeft hoop op herstel. De bestuurder, de officier-vlieger J. A. C. Broeder, is ongedeerd. De officier J. N. Kramer werd licht gewond. De korpo- raal-vliegtuigmaker J. Smit is verdronken en een inlandsch vliegtuigmaker is op zijn zit plaats doodgevonden. Nader wordt gemeld, dat de oorzaak van het ongeval waarschijnlijk te wyten is aan het vastraken van het hoogteroer. Van der Veen werd uit het vliegtuig geslingerd en aan het hoofd gewond, terwijl zijn rechterbeen is ge broken. Kramer is licht aan het been gewond. Smit raakte beklemd tusschcn ingedrukte benzinetanks en is bij het zinken van het toe stel verdronken, ondanks de pogingen welke Broesder heeft gedaan om hem los te trek ken. Van der Veen is gered door Kramer,’die hem zwemmende hield. Het toestel is door midden gebroken en ge deeltelijk gezonken. NEDERLANDSCHE LUCHTGIDS UITGAVE 1928. Verschenen is de nieuwe uitgave, betref fende het 9e dienstjaar van de K. L. M. Wjj wijzen hierby tevens op het steeds toenemende luchtverkeer van en naar Ne derland, in het bijzonder op de groote door verbinding van ramden en Parys naar Ham burg en Scandinavië en op de veelvuldige diensten, welke op de verschillende lynen, door de K. L. M. zullen worden uitgevoerd. In de inleiding tot dezen Reisgids, onder den titel „Het Luchtverkeer” bevindt zich een volledige sta istiek van de verschillende prestaties der K. L. M. gedurende alle afge sloten jaren van haar bestaan. Het boekje, dat thans rijker geïllustreerd en van betere kaarten voorzien werd, is op alle kantoren der K. L. M., alsmede bij hare agenten en reisburcaux gratis verkrijgbaar. tekst van hun annonces, aanplakbiljetten en strooibiljetten. De reclame is de barometer waarop de verbruikers het peil van den eigenaar der zaak aflezen, het kompas, dat hen de koers verraadt, dien hij genomen heeft. Ieder weldenkend middenstander, ie dere winkelier moet dus streven naar onbe rispelijke en beschaafde reclame. Reclame mag niet gebrekkig gesteld zyn. Een groot deel van het beschaafd publiek wordt door een slecht gestelde reclame af geschikt. Nog erger wordt het als ze ont sierd wordt door taalfouten. Het onderwijs in Nederland heeft een goeden naam, maar aan do Noderlandeche reclame zou men dit niet zeggen, want ze wemelt vaak van taai en stijlfouten. Er worden circulaires ver spreid, die niet eens aan de geringste eischen van taal en stijl voldoen. In étalages ziet men kaartjes, die de namen van verschil lende artikelen foutief weergeven en ge schreven aanbevelingen, die jammerlijke mislukkingen zijn van styl. Wat te zeggen van etalageopschriften, waarover school gaande jongens, met^de neuzen tegen de ruiten gedrukt, staan te ginnegappen? De couranten staan vol gebrekkig gestelde ad vertenties en we vinden in de brievenbus dagelijks drukwerk, dat beter niet gedrukt ware geworden. Zoo mag reclame niet zyn. Er zyn normen, waaraan ze moet voldoen, wil ze niet een groot deel van de lezers af schrikken. Dat goede waar aangeprezen kan worden door gebrekkige reclame wil er by vele consumenten niet in. Daaróm hebben onze winkeliers er voor te zorgen, dat aan hun reclame geen grove fouten kleven van taal en stijl. Advertenties, aanplakbiljetten, licht reclames, ujthangborden, prijscouranten, ca talogi, circulaires, etalage-opschriften en no ta’s mogen niet door den eersten den besten leerling van een lagere school verbeterd kun nen worden. Daarvoor «taan onze winkeliers te hoog op deu maatschappeljjken ladder. Wie de noodige kennis mist, moet trachten de leem ten aan te vullen en anders het werk aan meer ontwikkelden overlatén of door hen laten oorrigeeren. Slecht gestelde en van taalfouten weme- lende reclame, in welken vonn dan ook, b« toekent verlies van klanten. Zou het voor yele winkeliers niet nuttig zyn zich tot een clubje aaneen te sluiten om enkele uurtjes per week in de noodige kennis onderwezen Je worden? De kosten zouden gering zyn en het voordeel buitengewoon groot. In on ze groote steden bestaan dergeljjke cursus sen van winkelicrevereenigingen wel. Wie neemt het initiatief? Mochten binnen afzienbaren tijd ontwik kelingscursussen voor winkeliers t worden opgericht, dan mag een leerkracht voor éta- lageechrift niet ontbreken. Vele etalages worden ontrierd door erbarmelijke letters en cjjfers, die overigens uitstekende etalages voor en goed deel bederven. Dit euvel zal verbolgen zijn, als de win- - kelicr geleerd heeft 'met péJt*en penseel zijn artikelen op smaakvoller wijze aan te prijzen. v Vele winkeliers vergeten dat zy reclame maken voor Nederlandsch publiek en zjj putten al hun talenten uit om maar vreemde woorden te gebruiken. Maar we leven hier in Nederland en daar wordt Nederlandsch het best verstaan. Natuurlijk kunrien we niet buiten inge- burgeide vreemde namen voor buitenland- sch producten, maar verder.moet het gebruik van vreemde woorden tot een minimum be perkt blyven. k Worden ze verkeerd gebruikt en dat komt nog al eens voor dan wordt juist het tegengestelde bereikt van wat men be reiken wil. Men slaat een bespottelyk figuur en verkleint zich in de oogen van- het lezend publiek, terwijl toch de bedoeling was aan de reclame en dus aan de zaak eenig cachet te geven. Worden bovendien de woorden uit vreem de taal verkeerd geschreven, dan is het nog veel erger. De beste reclame ie die, welke het gemakkelijkst wordt begrepen en dat is die in onze eigen taal. J- O. VERKEERDE RECLAME. Naar het peil der reclame beoordeelt men de zaak. RECLAME MOET ONBERISPELIJK ZIJN. Men kent de man van beschaving aan zyn beschaafde manieren. Kostbare kleeren doen het hem niet en het is volstrekt niet noodig, dat hij in ren patriciërs buis het eerste le venslicht aanschouwde. De beschaafde mensen is overal gezien, wordt door ieder een geacht en is overal een welkome gast. Men ziet tegen hem op. Verschil in rykdom maakt het verschil tusschen de menschen niet uit. Dat doet het verschil in beschaving. De winkelier die zyn klanten voorkomend en hoffelijk bediend, zender bfficieel en ge maakt te doen, verplicht do klanten aan fieh en maakt vrienden. Eenvoudige, vrien delijkheid achter do toonbank lokt nieuwe klanten'over den drempel en jaagt geen ou de klanten weg. Men komt, na eenmaal in alle opzichten correct geholpen te zijn, gaar ne een volgende maal terug. Mochten dit alle winkeliers eens goed beseffen. Vooral het bcschaatdü publiek is op dit punt zeer gevoelig. Een van de uitingen, waarnaar de consu menten de winkelier en zijn zaak beoordee- len, is de leclame. Die moet beschaafd zyn van taal, beschaafd zyn van vormen. Zooals de man van beschaving zich gaarne aan de buitenw'ereld vertoont zoo moet ook de re clame onder de menschen verschijnen. Ver- hooging van den omzet mag niet bereikt worden met ongepaste middelen. Het doel heiligt de middelen niet. Dus geen ruwe taal geen ongepaste illustraties naast den tekst op de eerste plaats. Het lezend publiek is critisch genoeg en oordeelt onze winkeliers naar het kleed waarmee ze hun reclame too ien, naar de taal van de brieven en de cir culaires. die hun zaak verlaten, naar den Zitting van Dinsdag 24 April. Voorjaarsschoonmaak. In deze zitting werden voornamelijk be handeld, aangehouden Hooger beroep zaken, dus mecrendeel oude kost, waaraaij onze geachte lezers zich bij vorige gelegenheden dik gesmuld en verzadigd hebben. Zoo kre gen wij als Horsd’oeu vre^de bekende knok partij in de Oudejaarsnacht in Harenkars- pel, waarbij Arie Zym, de goliath van Waar land en Slootgaard ’n messteek zou hebben ontvangen van zekeren Cornelis B., die dan ook tot f 50 boete was veroordeeld. Later meldde zich als deze paessteker'aan de meer bejaarde koopman Arie Glas, die ook in dit relletje was betrokken, doch vrijgespro ken was. Deze zaak tegen Cor B. werd dan nu verder behandeld, doch het heeft er veel van, dat het proces op een echec voor den officier zal uitdraaien. Hoewel mr. v. d. Feen de Lille met prjjzenswaardig optimisme er den moed inhield en bevestiging van het vonnis tegen Cor B. requireerde. De verdediger mr. v. Lookeren Campagne hield echter ook voet bij sfïik en sprak in oen uitvoerig pleidooi zijn couclusie uit, dat zijn cliënt tegen de rechtbank kan zeg gen: Habémus confiténtam reum, wij hebben een schuldige, die bekent, zal moeten vrij spreken. nog altijd verlegen om een groote som bouw- kapftaal. Wie leent one? Geen sommen onder de Vijfhonderd gulden, t - Het leenen geschiedt onder goedkeuring Van Z. D. H. Mgr. Biermans, Alg. Overste der Congregatie. plaatst. Onze linke boer kwam nu heel laco- nisch aandragen met de mededeeling, dat hij dit door hem gehuurde land weer had onder- huurd aan een reedamemaatsehappy en deze dus gestraft moet worden. De officier, hoe wel lichtelijk overbluft, wilde echter nog niet in dit nieuwe verweermiddel bijten en re quireerde bevestiging. ’n Excentrieke scharrelaar. ’n I^inge, niet direct modieus gekleede me neer, met een groote uilenbril als neussie- raad, stelde zich voor als Cornelis B., reizi ger te Schagen, die volgens dagvaarding zich in Aug.-Sept, van het vorige jaar had schul dig gemaakt aan verduistering van f 10 ten nadeelê van een winkelierster te Broek op Langedyk, die hem dit geld had ter hand ge steld als> waarborgsom voor een te koopen huurkoopfiets ten behoeve van haar zoon te Schagen, bij wien mijnheer Cornelis B. als commensaal thuis was. Mijnheer B. verzuimde echter die 10 pop af te dragen aan den rijwielhandelaar Van sloten te Amsterdam voor wien hij destijds opereerde en het is tot dus verre niet geble ken, dat hij zulks ooit heeft gedaan, reden waarom de officier tegen dezen dubieuzen zakenman 3 maanden cnvclopjcsplakken re quireerde. Schijn kan soms leelijk bedriegen. Dit is ook het geval met den 19-jarigen lossen arbeider zonder werk, genaamd Dirk H. wonende te Enkhuizen, doch thans tyde- lijk pensionaire in het Hotel Restaurant „De vergulde Bruine Boon” Geestersingel no. 14, Alkmaar. Deze jongeling heeft een zeer gunstig voorkomen, doch zyn daden beantwoorden in geenen deele aan dit veel belovend uiter- lyk. Heden toch stond hij terecht wegens nachtelijke diefstallen op de veerbooten EnkhuizenStavoren van sigaretten, cho colade en geld. Ook wist de president nog meer ernstige feiten, waarvoor hij niet te recht stond te vertellen. Hij zou zich ook wel eens schuldig gemaakt hebben aan chantage, wel een van de meest onhebbe lijke delicten, waartoe iemand kan afdalen. De officier had inan ook met dit schijnbaar zoo nette ventje niet veel in de pet en vorderde tesren hem 8 maanden. De verdediger Mr. de Haes. ook al weinig geinspireerd tot een kruisbetoog, volstond mcF'de aandacht te vestigen op de jeugd van verdachte, met betrekking tot de ge vorderde hooge straf en refereerde zich overigens aan bet oordeel der rechtbank. Een minder smakelijk avontuur. De 22-jarige handelsreiziger Salomon S. uit Amsterdam, had zich volgons dagvaar ding op 3 Februari in een treinriituig ter Ned. Spoor op het traject Castricum-Uit- geest zeer misdragen tegenover con dame, mej. Mets, die in dat zelfde rijtuig had plaats genomen. Deze zaak. waarin de Am- Bterdamsche jurist Mr. Bierenbroodspote al* verdediger optrad, werd op grond van het zedekwetsende, verder met gesloten deuren behandeld. Higrna sluiting. Gistervoormiddag te halfelf had in de met bloemen versierde groote zaal van het hotel „De Witte Brug” te Den Haag de officieele opening van het congres door Z. Exc. den Pauselijken Internuntius plaats. De openingsvergadcring had plaats voor een volle zaal, waarin' een geanimeerde stemmnig heerschte. Toespraak Internuntius. Zyne Excellentie de I’auselyke Internun tius Mgr. Schióppa hield de openingstoe spraak in het Fransch. Hjj tfeide er een eer en groote voldoening in te stellen het Con gres der Internationale l'nie van R.K. Vrou wenbonden te Biogen openen. Want de ver- gaderden alhier beoogen de zedelijke ver heffing van het gezin, zij erkennen het ge zin als de kern der maatschappy, als dc^ -bewaarder der christelijke zeden. Het chris telijke gezin moet in onze moderne maat- scbannii de drager zijn van de hoogste moree- le begrippen. Ónze maatschappij heeft van noode de kennis en de praktijk dy: z.de- lijke wetten. De maatschappy m iét opge heven en terug tot den Christus. Hoe? Door welke middelen? Door kjt gezin vooral. Het gi-zin moet de baard zyn vat. hot brandend geloof en de blanse deugd. De eendracht die aan de maatschappij terugge geven moet worden, dient in het huisgezin gekweekt De echt-katholieke geest *moet Bangekweekt. De liefde voor allen moet het gezin bezielen. Groot geduld met de fouten van anderen moeten de leden van het gezin beoefenen. Geduld en toegevendheid moe ten de leden van het. gezin kenmerken. Maar die toegevendheid mag nooit worden een toelaten van het kwaad. Tegenover het kwaad zelf moet met df meeste kracht opge treden. Een liefde tot allen moet allen door' gloeien. In het gezin en ook daarbuiten is het de vrouw, die zooveel ten goede kan doep als machtige impuls, als stille werk ster. Zli moet het ideaal volgen van Maria, de liefdevolle Moeder, de zuivere Maagd. Overtuigd van aller toewijding aan dte Kerk en Z. H. den Paus, wenschtc Ziine Eminentie den congressisten een schoon welslagen toe en bad Gods zegen af over aller arbeid in dit congres. Toespraak mevr. Steenbergh?- Engerin-h. De algemeene voorzitster der Union mevr. F. Steenberghe-Engeringh, heette vervol gens alle aanwezigen hartelijk welkom en noemde het een eer voor Nederland, dat haar vaderland het congres der Union Inter nationale des Li^ues Feminine Catholiques mocht ontvangen. Een telegram van gehoorzaamheid, hulde werd aan Z. H. den Paus gestuurd. Voorlezing werd gedaan van een tele gram, Ontvangen van den Kardinaal-be- schermheer der Unie, Z.Em. Kardinaal Mer ry del Val. De Kardinaal gaf zijn spijt te kennen niet zelf tegenwoordig te kunnen zyn,'maar hij vereenigde zfch in den geest met de congressisten en kennende de toe wijding, den geest en den arbeid der be- stuurderessen. had hij alle vertrouwen in haar apostolaat, dat door God gezegend wordt. Van Z.D.H. Mgf. Van de Wetering, Aarts bisschop van Utrecht, was een telegram in gekomen, waarin Z. D. H. verklaarde met groote voldoening en ware vreugde te heb ben kennis genomen van het bericht, dat de Internationale Unie van Katholieke Vrou wenbonden binnen de landsgrenzen van Ne derland vergadert. Wanneer er reden is zich te verheugen over het houden van een inter nationaal congres alhier, hoeveel te meer reden van verheugenis is er over dit gres. Mgr. uitte den wensch, dat van dit con gres ea van deze besprekingen en gedach tenwisseling een vruchtbare actie moge iyt- gaan voor de vrouwen van ons land, opdat net doel van het congres bereikt worde en doordat de bedreigde zeden in de huigezin- nen worden beschermd tegen de moderne gevaren. Nog van andere Ingekomen telegrammen werd voorlezing gedaan, o.a. van de Mexi caansche Vrouwenliga. x Alsdan beklom Pater de la Briére het spreekgestoelte om een rede te houden over „de noodzakelijkheid van Internationale Samenwerking”. Na de gloedvolle rede van pater de la Brière volgde de meer strakkere uiteenzet ting van gravin E. Zichy over het onder werp: „Het Communisme niet alleen een gevaar voor de Katholieke Kerk, maar ook Voor de geheele menschelijke samenleving”. De namiddagvergadering. Om drie uur gistermiddag kwamen in sectievergaderingen de commissies by elkaar op het vorige congres benoemd, voor „de Propaganda en Verdediging van het Ge loof” en „de Bescherming en Verheffing van de Vrouw”. Eerstgenoemde commissie werd voorge zeten door mevrouw de Vicomtesse de Vé- lard. Er werd een interessant rapport uitge bracht over de positie van de Katholieke Kerk in verschillende landen vol licht- en schaduw-zjjden. In het bjjzonder werd de droeve toestand in Mexico gememoreerd, naar ook in sommige Staten van Europa bleken gevaren voor godsdienst, geloof en zeden zeer dreigend. In de tweede sectie-vergadering, gepresi deerd door mejuffrouw Thürler, moest met leedwezen gewag worden gemaakt van het bericht van verhindering, ingekomen van mevrouw de Barones de Montenach, die, zooals men weet, de algemeene voorzitster Is van de „Intern. Kath. Vereeniging der Jonge Meisjes Bescherming.” Uit het rapport, dat over dit liefdewerk werd uitgebracht, bleek de groote waak zaamheid der dames, die zich met het moei- HJke stationswerk belasten. Uitvoerige bij zonderheden werden meegedeeld over de «rrouwen- en meisjeshuizen, de bescherming oer meisjes die naar groote steden trekken, pnz. Een en ander gaf tot geanimeerde be sprekingen aanleiding-. Die komt er ook niet verder mee. Do landbouwerszoon Jan M. te Dorregeest gem. Uitgeest, was veroordeeld door mr. Bastert, wegens het visschen met een scha kel in de oude Nie, 'n inham van do Alk- maarder Meer, zonder vergunning van den pachter Dil. Hem werd opgelegd f 20 boete en do schakel verbeurd verklaard. Ook deze mislukte schakelaar was in hooger beroep gekomen met een minimum resultaat, daar ook hier, na verhoor der steeds pertinen te getuigen Glijnis en Stier, bevestiging werd gevorderd. T)'é landelijke schoonheid in ’t gedrang. De landbouwer M.W. H. te Helder was kan tonrechte! jjk veroordeeld omdat op een landje, door hem in gebruik een het land- schap ontsierende en akelig prozaïsche recla- Dat blijft onder de geheimen. Zekere Jan de G-, ’n gereclasseerde boe renknecht met zeer ontwikkelde vingeren, voorw. veroordeeld, stond nu op de voor dracht voor tenuitvoerlegging v van die voorw. straf. Deze aangelegenheid werd evenwel „Sub Rosa” behandeld. Wat zal hem die drukte baten. De veehouder Jan M. te Lixnmcn, door den kantonrechter te Alkmaar veroordeeld om dat in melk, bij hem ter aflevering bevonden, was bevonden pathogeen micro organisme, ’n onsmakelijke substantie, afkopstig van zieke melkvee organen, had tegen dit von nis hooger beroep aangeteekend. Tot dus verre zonder eenig succes, daar hij niets nieuws naar voren kon brengen en de offi cier, die de straf heelemaal niet onbillijk achtte, bevestiging van het vonnis vorder de.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 8