WOU'DA’S -MEEL GELDZORGEN Blankals I jl DB ADMINISTRATIE 5 BEVERWIJK. BEEMSTER. Onze Boekweitengort' s is een zeer licht verteerbaar voedsel. Dit is verkregen door de zeer zorgvuldige bereiding van de zuiverste grondstof Onze boekweitengort is te b herkennen aan de mooie, I HOOGKARSPEL. WEERE. UITGEEST. TUITJENHORN- - zulks (J niet kwellen als U een ongeluk overkomt en geabonneerd zijt op dit blad dat U gratis op aanvraag een polis, die U verzekert tegen ongevallen tot zeer hooge bedragen, verstrekt. Uitkeeringen van f 25.- tot f 3000.» Abonneert U op dit blad en vergeet geen verzekerïngs polis aan te vragen. Abonné’s, die nog geen verzekeringspolis hebbel. aange vraagd, wacht er geen minuut mee. Stel het niet langer uit Als U een ongeluk overkomt, kunt gij niet in het bezit zijnde van een polis geen aanspraak op uitkeering doen gelden. SCHAGEN. L X en voor A me- a ‘J ►J ►J ►j historisch gr oe poeren Claes de uitvoerig uit, en eindigt iyn retie met een „lang leve de 8t. Vincdntiusvereeniging te Behagen”. Hierna sluit de President taet een woord van dank aan de afgevaardigden voor hun ne tegenwoordigheid, aan de heeren musici voor de gegeven muziek en sluit deze feeste lijke bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. Bestuur en leden bleven met hunne dames hierna nog een poosje gezellig bijeen. De Conferentie mag met voldoening op dit feest terug zien, al wordt het werken der 8t. Vincentiusvereeniging nimmer met eenig uiterljjk vertoon gedaan, al werkt zij met de rechterhand,- zonder dat de linker het be merkt, er zjjn haar heden overgroote blijken van belangstelling en gehikwenschen gege ven,' waaruit sprak een medeleven van de parochianen, en waarop onze Conferentie met blijdschap mag terugzien. De gascorruptie. Naar wij vernemen, heeft de Officier van Justitie te Haarlem geen' termen gevonden om, na gedaan voor onderzoek, een vervolging in te stellen tegen den heer F. J. M. J. Donkers, oud-directeur der gemeente licht-bedrijven alhier, thans te Brussel woonachtig. Genootschap van den Stillen Omgang. Bovengenoemde vereeniging hield Dinsdag 24 April j.l. een vergadering ter bespreking van den Stillen Omgang te Alkmaar. De voorzitter, de heer C. J. van Baar, opent de vergadering met gebed en heet de aanwezigen hartelijk welkom in het bijzon der den heer De Jong, die als afgevaardig de van -de Rijp hier tegenwoordig is, om de plannen, zooals die in de voorjaarsverga dering beraamd zijn, uit te werken. Hierna worden de notulen voorgelezen en vastgesteld. Van den oud-penningmeester is bericht ingekomen, dat hij vroor het lidmaatschap van de vereeniging bedankt, welk bericht voor kennisgeving wcfrdt aangenomen. Hierop volgt voorlezing van het verslag der vergadering te Bergen. De afgevaardigde ontvangt voor zijn uit gebreid verslag een woord van dank van den voorzitter. u Alsnu volgt bespreking Stille Omgang te Alkmaar op Zondag 6 Mei. De Voorzitter drukt zijn leedwezen uit, dat de Kapelaan verhinderd is deze verga dering bij te wonen. We hadden anders zë- ker een verklaring van het Mirakel van Alkmaar van hem gekregen. als sprekers optraden Mr. A. Leesberg en de Z.E. Heer H. J. Micklinghoff uit Alkmaar. De Voorzitter van het comité alhier, Bur gemeester Burger, opende deze bijeenkomst met den Chr. groet en heette allen welkom, in ’t bijzonder de sprekers van dezen avond. Beide sprekers schilderden in levendige kleuren Dr. Schaepman als onvermoeid werker als priester en staatsman; tevens blanke kleur f. gefeliciteerd door dit feest, en spr. vond het heerlijk, dat do Conferentie door den steun zoo veel kon doen aan het heil der men- schen. Spr. herdacht dan Fr. Ozagam en hoe dezen als jong student roeping gevoelde om liefdadigheid te beoefenen, omdat het 2e gei>od hem er toe dreef. Waar deze Conf&j rent ie jonge krachten heeft, waarvan nog veel verwacht kan worden, hoopte spr., dat ook zjj zidi zou gaan toeleggen op het ge sproken woord, waar dit vaak even welkom is als een ondersteuning in natura. Het kardinale punt van dezen feestavond vormde de rede van Pastoor van Noort van N oordscha rwoude. Na een korte inleiding van den President, waarbij hij den vermaarden en gevierden radiospreker huldigde, v.erkreeg Pastoor van Noort het woord. Z.F rwaarde begon met te zeggen, dat hij heel kort zou kunnen zijn, want hetgeen al reeds gezegd is en wat de heer van der Klei zooeven heeft gezegd, zou hij gevoegelijk kunnen zeggen: ik sluit mij bij den vorigen spreker aan. Daarna kwam Pastoor van Noort op dit feest terug, en vertelde dat de Romeinen, wanneer zij een gedeelte van den weg had den afgelegd een steen plaatsten. Zij togen dan verder en verder, en zoo zij wederom een eindweegs waren gegaan, deden zij wederom hetzelfde en plaatsten weder een steen. Zij omvlochten dien dan met bloemen en kransen, en met blijdschap zag men dan terug op hetgeen was afgelegd en met fris- schen moed toog men verder, keek voor zich uit. den toekomst in. alwaar zij weder een steen zouden plaatsen. Zoo is het ook met de St. Vincentiusver eeniging hief. Een paar mijlpalen zijn afge legd. en bij deven leggen wij heden bloemen neer, om morgen ons naar een andere mijl paal te begeven. Maar toch is er verschil tusschen ons en de Romeinen. Zij keken alléén achter zich om, en voor zich uit, maar wij zien in ..de diepte. Wii moeten kijken in de diepte om daar de ziel te treffen, die voor de St. Vincentiusvereeni ging warm voelt, om daar de geestdrift te doen ontvlammen tot liefde voor den even naaste; het enthousiasme aan te wakkeren wat ideale daden aanzet. Want is geestdrift zonder idealen? Dit is koud en ongevoelig. Maar de geestdrift voor den evennaaste is tevens werken voor het heil van God. Onder de vele sociale weldaden door God ons gegeven, treft ons vooral die der brood1- vermenigvuldiging. Een God kwam hier tod, omdat Hjj door medelijden was bewogen door de schare. Er is onder het volk tweeërlei gebrek. Niet alleen aan stoffelijke nooden liidt het volk gebrek, maar ook aan geestelijke. Den evennaaste hierin te lenigen is voorzeker het schoonste ideaal wat een christenmensch moet bezielen. Dan treedt de gewijde spr. terug naar een tijdperk, waarin Frederik Ozanam en de H. Vincentisu leefden. Dat waren tijden van geestelijke verwildering en geestelijke hoog spanning. Toen verkeerde het volk in groo- ten nood, doch niemand stak zün hand uit om wel te doen aan den evennaaste. Er was daarvoor moed' noodig voor deze mannen, die door zelfverloochening zich toelagen om d enevennaaste uit de geestelijke efl sociale nooden op te beuren. Doch zij hebben dit werk gewrocht en wat voor heerlijk loon zullen zij van God hiervoor ontvangen heb ben. O, ik kan het mij zoo iudenken aldus spr. toen St. V»no®“tlus kwam aan. de gouden poort van het Hemelsch Jeruzalem, dat Jezus sprak tot hem: ,Jk dank u. Ik dank u, dat ge den minste der Mijnen hebt bemind en welgedaan. Kom binnen!” Üvk wy moeten onzen evennaaste bemin net!, én hénT liefhebben, opdat ook voor ons de poort van dat Jefbtjlem WQrde openge daan. WÜ moeten daarvoor ons geloof omzetteiï in daden, want een gefoof zonder daden is een dood geloof. 8pr. heeft eens een kerkhof van een Duitsche stad bezocht. Op een der steenen was daar gebeeldhouwd: Ik heb lief gehad. Ik zal lief hebben Dit heeft mij diep getroffen, want uit die konden steen sprak een warme taal van be minnen voor de menschen. Op de graftombe van Louis Veuillot staat gebjjteld: „Je crois, j’aime”. Ook deze woorden spreken tot ons. Maar het eerste treft ons meer, omdat daaruit alles liefde spreekt, en de liefde toch het hoogste gebod is. Pastoor van Noort eindigt zijn heerlijke rede met een peroratie, waarin spr. een pa- rallel trekt tusschen den menseb die goed doet en een brandende kaars. De kaars wordt ontstoken en een kleine vlam verlicht de ruimte, maar naar mate zij opbrandt wordt de vlam grooter, doch voor zjj ge heel opgebrand is, geeft zjj nog een groote vlam, om daarna zacht uit te gaan. Moge het ook zoo met ons gaan. Dat licht doet ons juichen, dat licht brengt warmte, dat licht geeft ons leven. Zal eenmaal dan ook ons leven lichtend uit gaan, dan zal God ons juichend opnemen, en meevoeren tot zijn hemelseh paradijs. Deze rede, die met ademlooze stilte werd aangehoord, verwierf een geweldig applaus. Na de pauze verkreeg de vice-voorzitter der Conferentie Helder, den heer F. Njjpeis, het woord, om de jubileerende conferentie geluk te wenschen met dit feest Spr. richt een opwekkend woord tot de dames der le den, wjjst op de jonge krachten, die. deze Conferentie bezit, en hoopt dat al deze leden het eeuwfeest der Conferentie zullen meema ken. De heer Bos. secretaris an den Bjjzonde- ren Raad te Alkmaar, voert nog even het woord- om in herinnering te brengen, dat de conferentie Schagen n<Tg een dochter is der Conferentie-Alkmaar. Spr. maakt met genoe gen gewag van de in 1907 met steun van Schagen opgerichte Kinderbescherming. De Hoogeerw. Heer Deken, spreekt hier na over de drie gezichten van den H. Jo hannes, n.l. de zelfverloochening, geestelijke barmhartigheid en hét verrichten van licha melijke werken van barmhartigheid. Over elk dezer deugden wijdt Deken Guiïlonard heer A. Slot, welke reeds vanaf de oprich ting, een kleine 30 jaar de stuwkracht der bank was geweest, ITH de rekening bleek, dat de ontvang sten en uitgaven hadden bedragen f 935.343.43, de schuld bij de Centr. Bank te Utrecht pl.m. f 53.000.Het aftredende be stuurslid, de heer P. Koomen, welke door het bestuur herkiesbaar was gesteld, werd vervangen door den heer P. Kraakman. In de vacature ontstaan door het overlij den van den Directeur, werd voorzien door de verkiezing van no. 3 der door het bestuur voorgestelde leden, n.1. Burgemeester Raat, terwjjl het aftredende lid van den Raad van Toezicht, de heer C. M. Boon, hoewel even eens door het bestuur herkiesbaar gesteld, werd vervangen door den heer Jb. Hauwert. De rente voor voorschotten werd van 5 op 5J4 gesteld/ overigens bleef het onge wijzigd. Bjj de rondvraag kwamen enkele klachten naar voren aangaande de minder goede ge legenheid, om de zaken in het kantoor pas send, d.w.z. zonder te worden beluisterd, af te wikkelen, hetwelk door het bestuur moest worden toegegeven, doch indien eenigszins mogeljjk, zou worden verholpen, waarna da vergadering werd gesloten. Vitbetaald. Over de vorige maand werd aan de melkleveranciers der zuivelfabriek al hier f 9.32 per 100 K. G. geleverde melk uit betaald of f 9.69 per 100 liter. OUDKARSPEL. De kolffeesten. De kolffeesten welke hier in September gehouden worden, zijn roede in een eenigsinds gevorderd stadium van voorbereiding. De verschillende commissies zijn reeds aangewezen, het voorloopig programma voor de feestavond is reeds samengesteld en en kele kunstvoorwerpen zijn reeds toegezegd. Besloten werd aan verschillende corpora- ties, vereenigingen, particulieren om dailies of kunstvoorwerpen te vragen. Onderzoek. Het gehouden kunstmestonder- zoek van kali en super wees uit dat de ge trokken monsters alle aan de technische voorschriften voldaan hebben. Voor euper van de fa. Hagtema was een Phosphorzuur- gebalte gegarandeerd van 14 pCt. Het mon ster gaf 13.7 aan. Een partjj van het Landbouwkantoor gal een gehalte van 14.2 aan, terwijl eveneens 14 pCt. gegarandeerd waa. Een partjj patentkalie waarvoor een kali- gdbalte yan 26 pCt gegarandeerd was, gaf een gehalte van 27.7 pCt aan. Opk dit was een party van het Landbouw- kantoor, Nd. SCHARWOUDE. Dure kool. Dinsdagmorgen brachten enke le partjjen roode kool f 40 per 100 K. G. op. Gok de Deensche witte gaan dagelijks iets omhoog. EGMOND AAN ZEE- „Koninginnedag". In verband met de plannen dw vereeniging „Koninginnedag”, werd oensdagavond in hotel „Zeezicht" een bespreking gehouden van het bestuur dier vereeniging met de besturen van verschillen de plaatselijke vereenigingen. Men is voor nemens om op 2 Augustus een feest te organiseeren, dat zich g zal om een van Egmonds zonen, Graaff, geboren in 1609, baljuw van Egmond, Oosindiëvaarder en ook scheepsdokter op het admiraalschip van Michiel Adriaansz. de Ruyter in den Vierdaagschen Zeeslag. Van zijn hand verscheen een handboek over de vaart naar Oost-Indië, dat in verschillende Europeesche talen is overgebracht. Dit his torische etuk wordt thans bewerkt door den heer H. v. d. Plas, secretaris van „Konin ginnedag”. Door verschillende vereenigingen werd voor dit plan, dat zoowel op zeer, als op het strand en in het dorp zal worden uit gevoerd, met animo zooveel mogelijk mede werking tpegezegd. HOOGWOUD. Gevonden. Ter secretarie dezer gemeen te zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden waterpas. Benoemd. In overleg met den beer Inspecteur van het Lager Onderwas in de inspectie Helder, is door Burgemeester en Wethouders dez*r gen een te wegens ongo- -ydheid van den heer H. van Lee. tot waar nemend noofd der school te Aardswouji In* zjjn'’openingswoord herdacht de voor- benoemd, de heer W Geurt», onderwyzac te o werd op zeer duidelijke wijze uiteengezet het noodzakelijk doel van het op te richten Schaepmanfonds voor het R. K. Partijbu reau. Beide sprekers werden met daverend applaus beloond. Tevens werd de avond opgeluisterd met enkele mooie nummers van het R. K. Zang koor. Na afloop dankte de Voorzitter de spre kers voor hunne schitterende redevoeringen, t hopende, dat de hoorders hiermede door drongen zijn van de noodzakelijkheid van een R. K. Partijbureau, wat vooral ten doel heeft om de Katholieke eenheid te bewaren, tevens dankt de Voorzitter den Z.E. Pastoor voor zijn aanwezigheid en bet R. K. Zang koor voor de medewerking en verder al de aanwezigen. Spr. maakt tevens bekend, dat de leden van het comité langs de huizen met lijsten zullen circuleeren, hopende, dat ieder naar vermogen zal bydragen, zoowel jong als oud, en sluit deze goedgeslaagde ver gadering met den Chr. irroet. Inwijding R. K. school. Dinsdag 24 April heeft de plechtige inwijding van de Bijz. school, die met 1 Mei a.s. zal worden geopend, plaats gehad. Te half 9 werd door den Z.E. Heer Pas- toor een plechtige H. Mis opgedragen, waar onder Z.E. de kerkbezoekers toesprak en hun een vergeliiking van Bijz. met Open baar onderwijs voorhield. Ook de Patroon heilige der school, de H. Petrus Canisius, werd besproken. Na de H. Mis, omstreeks tien uur, begon de plechtige inzegening, waarbij tegenwoor dig waren als ganoodtgden de Hoogeerw. Heer Deken Jonckbloedt, als Bisschoppelijk inspecteur van het onderwijs; Dr. H. B. T. Westerouwen van Meeteren, inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Hoorn; Dr. Putto, inspecteur der Volksgezondheid; de Hoogeerw. Heer Mgr. Stroomer, Deken van Amsterdam, vroeger Pastoor van onze Parochie; de heer Lansn’us, architect bij deu schoolbouw; de heer Westra, aannemer der school; de opzichter; *t onderwijzend perso neel; B. en W. van Sybekarspel en verder nog een groot aantal belangstellenden. Na de inzegening, die door den Pastoor geschiedde, hield deze een uitvoerige toe spraak tot de genoodigden en tot de school kinderen. Daarna spraken nog Deken Jonckbloedt, Dr. v. Meeteren, Burgemeester Stapel van Sijbekarspel, het Hoofd der school Joh. v. d. Wiel en tédsJtMte Mgr- Stroomer. Volgens Dr. Putto gö'd déza school als een model, wegens haar voortreffelijks In richting. Ons gewest is «fan weer een R. K. school rijker geworden, wat zeer zeker het Katho liek leven ten goede zal komen. Hevige brand. Eergistermorgm ongev. elf uur brandde de oude boerenwoning, thans bewoond door twee families, van Tu- nen en Starreveld. en eigendom van J. Rol, alhier, af. De woning is gelegen aan de La- gedijk. De brand «schgnt ontstaan te zijn doordat een petroleumstel in brand vloog. Hoewel de brandspuit spoedig ter plaatse was, brandde de oude boerderij tot den grond af. Verzekering dekt de schade. Benoemd. Tot stationschef te Uitgeest is benoemd de heer Vermeulen te Geertrui- denberg (N.Br.) HEEMSKERK. Auto-ongeluk. Een meisje van F. St, alhier, liep achter een wagen en liet op een gegeven oogenblik de wagen los en kwam in aanraking met een auto, waarbij zij zeer ernstige kneuzingen opliep. Haar toestand is op heden nog al bevredigend. GROOTEBROEK. Veiling. Voorloopig zal Dinsdag geen veiling meer gehouden worden. Donderdag 3 Mei en volgende Donderdagen zal ten 9 uur voorveiling van rabarber gehouden worden; voor den verkoop zal tjjd en wijze van levering bekend gemaakt worden. WERVERSHOOF. De Coöp. Zuivelfabriek leed een gevoelig verlies door het na een korte ongesteldheid overlijden van haar kaasmaker, den heer Van Dijk, die als een stoer werker bekend stond en de producten der firma tot een ge wild artikel aan de Alkmaarsche kaasmarkt wist te maken. Coöperatieve Boerenleenbank. De jaar vergadering van de Boerenleenbank werd Dinsdag jj. gehouden en werd door 260 leden bijgewoond. Lr. zitter. den overleden directeur den E.achtb. Helder, Het uur van vertrek wordt bepaald op 1 uur vanaf het Kerkplein en kwart over 1 vanaf de kerk van Schemerrhorn. Spr. spoort de aanwezigen aan, allen mede te gaan en anderen te bewegen ook deel te nemen. Dat men geen lid is van het Genoot schap, dat hindert niet en kosten zijn, er niet aan verbonden. De heer de Jong zegt, dat er in de Rijp wel sympathie is om met Beemster en Scher merhorn gezamenlijk op te trekken naar Alkmaar; als plaats van samenkomst wordt bepaald Stompetoren en wel te kwart voor 2 uur. De heer de Jong deelt mede, dat in de Rijp geen vergadering voor dit doel wordt gehouden, maar dat de Z.E. heer Pastoor zijn medewerking heeft toegezegd door de menschen tot deelneming aan te sporen en uitleg te geven van het Mirakel. De heer 8. do Lange geeft het bestuur in overweging om ook de medewerking van den Z.E. heer Pastoor in te roepen. De Voorzitter zegt met den wenk van den heer de Lange rekening te zullen hou- den. Voorts deelt de Voorz. mede, dat het niet noodig is, dat allen zich naar het Kerkplein begeven, men kan zonder bezwaar zich on derweg bjj de bedevaart aansluiten. Hierop volgt sluiting met gebed. Schaepman-avoud. Zondag 1.1. werd alhier de z.g. Dr. Schaepman-avond gehou- den in het R. K. Vereenigjngsgebouw, waar 75-Jarlg bestaan St. Vincenfftisvereenlging. Woensdag vierde de Parochiale Conferentie der SL Vincentiusvereeniging haar 75-jarig bestaan. Reeds met Beloken Paschen was dit dia manten jubileum vanaf den preekstoel den parochianen medegedeeld, terwijl toen onder de H.H. Missen in ontroerende taai het wer ken der St. Vincentiusvereeniging door den Z.Ecrw. Pater Vicaris van het klooster der Franciscanen te Nieuwe Niedorp ons was voorgehouden. Tevens werd daarbjj opge wekt om de schaalcollecte in ruime mate te steunen, waarvan de opbrengst inmiddels door ons is medegedeeld. Van den opbrengst dezer collecte zjju Katholiek en niet-Katholiek dezen dag niet een feestgave verrast. wlermede werd dit gedenkwaardig dia manten jubileum op een échte Vincentiaau- sche wjjze begonnen, en gevolgd met het op dragen van een plechtige II. Mis uit dank baarheids Bij het binnentreden in de parochiekerk merde het goedbezette zangkoor het 4-stem- mig Veni Creator van Bcltjens uit. waarna de Hoogeerw. Heer Deken met assistentie van twee Paters Franciscanen de II. Mis op droeg, terwjjl het kerkkoor op lofwaardige wjjze en onder leiding van zijn Directeur. Fr. h. Overtoom, de vierstemmige Mis van Grü- ber zong. Hierna zette mpu^ zich aan een gemeen schappelijk ontbijt in het Liefdegesticht der Eerw. Zusters. Tijdens dit ontbjjt werden telegrammen van aanhankelijkheid aan H. M. de Konin gin en van eerbied aan Z. D. H. den Bis- schop verzonden, en door het foto-bureau van de Katholieke Illustratie werden Be stuur en leden der St. Vincentiusvereeniging op de gevoelige plaat vereeuwigd. Ook de belangstelling in dit jubileum werd' getoond door particulieren en corpora ties, er kwamen felicitaties in van binnen zoowel als van buiten de gemeen^ waar bij een schat van bloemen de jutmeerende vereeniging werd aangeboden. Des namiddags was er van 34 uur re- ceptie in de hiervoor fectseljjk ingerichte zaal van het Patronaat. Ook hierbjj ontbrak het niet aan gelukwenschen, waarvan de Burgemeestér oji. eveneens van zjjn mede leven in het werken dezer nuttige vereeni ging kwam getuigen, door haar te compli- menteeren met dit niet alle dagen in deze gemeente voorkomend jubileum. ’s Avonds om 8 uur had er een feestelijke bjjeenkomst plaats in het Patronaat. Waar de St. Vincentiusvereeniging in deze paro chie zoo populair is geworden, was het te begrypen, dat de zaal van het Patronaat tjokvol was met genoodigden en parochia nen. De President der Conferentie, de heer 8 Keet D«., verwelkomde in een keurige speech den HoogEerw. Hr. Deken, den feest redenaar van den avond, Pastoor van Noort, van Langendgk, de afgevaardigde van den Hoofdraad’ der St. Vincentiusvereeniging, den Heer Th. van der Klei uit Alkmaar, de afgevaardigden der Zuster-Conferenties te Helder, Alkmaar en I-angendijk, de afgevaar digden der Diaconie der Ned. Iferv. Kerk en de talrijke andere afgevaardigden van vereenigingen, alsmede de andere dames en heeren, waarbij spr. een bijzonder welkomst woord sprak tot de heeren S. en J. L. Over toom, resp. te Rotterdam en Baarn, en J. v. Engelen te Alkmaar, die dezen avond op- iuisterden met het geven van violoncel-, Viool- en pianomuziek. Ook gewaagde spr. nog in bet kort over het diamanten jubileum. Thans Werd Mn den Secretaris der Confe rentie, den heer Jb. Zomerdijk, gelegenheid gegeven tot bet uitbrengen van een verêlag over het 75-jarig bestaan. Uit het zeer uit voerig en hoogst belangrijk verslag kunnen wij slechts enkele grepen doen en enkele cjjfers noemen, vreezende anders te uitvoe rig te worden. De Conferentie werd opgericht op 25 April 1853, waarvan President werd H. fconing, secretaris H. Terra en penningmeester D. Keet, terwjjl Pastoor Heuvels een belangrij ken stoot aan de oprichting had gegeven. Spoedig werd een naai- en breischool opge richt. In 1855 werd Nederland bezocht door een" cholera-epidemie. waarvan er alleen te Schagen 56 personen aan deze vreeseljjke ziekte stierven, waarvan de helft katholiek was. Tijdens de epidemie werd door de conferentie heel wat geestelijke en materiee- len nood gelenigd, waarbjj vooral verster kende middelen verstrekt werden. 28 Dec. 1863 werd de bewaarschool opgericht, 4 Zus ters uit het Moederhuis der Zusters van de Orde St. Vincentius a^Paulo te Tilburg be gonnen haar zegenrjjk werk in deze gemeen te. Door gebrek aan geldmiddelen werd in 1892 een verloting gehouden. Hiervoor stel dé de toenmalige Burgemeester dezer ge meente den hoofdprijs disponibel. 8 Decem ber 1897 werd begonnen met het uitdeelen van St. Antoniusbrooden; in totaal is reeds ruim f 5000 hiervoor uitgegeven. Dan her denkt spr. met een waardeerend woord den President, die in 1901 lid is geworden. Bjj het 50-jarig bestaan der Conferentie in 1903 zjjn 106 gezinnen met een feestgave herdacht. In 1908 is begonnen met het afge ven van katholieke weekbladen in de hier voor bestemde gezinnen. Thans ontvangen nog 12 gezinnen namens dc Conferentie een weekblad. In 1913 heeft de St. Vincentius vereeniging een belangrijken stoot gegeven aan de oprichting der bibliotheek. zoo werden er talrjjke cijfers en raken m*- dit verslag genoemd, waarbij het uitgebreid ter rein, waarop de Conferentie zich beweegt, werd gedemonstreerd. In totaal is thans uit uitgegeven f 20141.62; hiervan gedurende de laatste 25 jaren alleen al f 12773.12. In natura is totaal verstrekt voor f 11780.80, waarvan sinds 1903 voor f 8005.22. Het is te begrijpen, dat de heer Zomerdijk voor dit verslag de bewijzen van instem ming der aanwezigen en een dankwoord van den President in ontvangst had te ne men. Na een nummertje muziek verkrèeg de héér Th. van der Klei uit Alkmaar ’t woord. I Spr. achtte zich gelukkig, naméns den Hoofdraad deze Conferentie te kunnen feli- eiteeren. Ook de dames der leden werden

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 6