„ONS BLAD” W. H. M. PELS ZOON WIJNHANDEL IK ZIT 4 No. 101. r FEUILLETON. Gestrafte misdaad. Zaterdag 28 April 1928. giro alkmaar io4863 22e 'Jaargang Advertentieprijs Verspreide Berichten. Korte Berichten. f 125.—f50.—f40.— t -= De wereld rondom ons. WEEKOVERZICHT. BUITENLAND. Missiehuis, Hoorn. BINNENLAND. Bureau HOF 6, ALKMAAR Telefoon3°433 Abonnementsprijs Aan alle abonné*» wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 3000.f 750.f250.—, GIRO ALKMAAR 104863 GIRO ALKMAAR 104863 i r I I TEL 207, slinkende (Wordt vervolgd^ k dan bewijzen terugkrygei verschil- voor de telyke epo] IX tegen i den. KOORSTRAAT 40-BI ALKMAAR. ver- ver- der 6 NOORD-HOLLflNDSCH DAGBLAD t OP AANVRAGE WORDT O GRATIS TOEOE. ZONOEN OE BROCHURE OVER ORANULINK, HET MIDOEL VAN On. J. H VAN GRAFHORS*. ARTS. TEGEN TUBERCULOSE EN KLIER. IIEKTE.*Midd«lburgsch«»tr.J 17, Sche.eninge< beeft de ig, de akker De indruk te Boedapest. Het bericht van Runs gevangenneming heeft te Boedapest grooten indruk gemaakt. Men is overtuigd, dat Bela Kun opdracht uit Moskou had meegebracht om een krachtige actie in te leiden tot herstel van het in Hon garije op sterven liggend communisme. In Weensche kringen te Boedapest gelooft men echter dat Kun eerder de opdracht had om de communistische partij in Oostenrijk weer toekomst te wetende komen. Uit de antwoor den der barones kon zy tot haar groote te- irstelling echter spoedig genoeg opmaken, L zij niet van plan was wat afleiding te m in verandering van omgeving, doch K minstens een jaar op Raynham meen olijven. Paytand verbaasde zich niet wei- ÏK handel wijze van lady Eversleigh, op de been te brengen, aangezien deze sinds den dood van Landler geen erkend leider meer had. Van 15 regels 11.25; elke regel meer f 0.25. regel f 0.75 voor de eerste paginavoor de overige p Rubriek „Vraag en aanbod" bij vooruitbetaling di zoeHte dat zi de te JaA uig over en in haar binnenste nam zij er lang geen ge noegen medek Zy had zich verbeeld, dat la dy Eversleigh\iiet8 liever zou willen dan de plaats te verlaten, waar ieder haar van een gr o ven misstap verdacht en ieder openlijk zijn verachting voor haar uiteprak. „Als ik haar was, zou ik naar Frankrijk gaan, naar Parijs daar is het twintigmaal prettiger en gezeHiger dan waar ook in dat vervelende, etyve Engeland," dacht zij. „Ik wou, dat ik baar geld had, dan zou ik er een leventje van nemen en het zou nfe niets kun nen schelen, wat de wereld van me zou zeg gen." „Ik ben werkelijk bang, mevrouw,” zeide zij zoo belangstellend mogelijk, daar zij al het mogelijke wilde doen om de barones van plan te doen veranderen, „dat uw gezondheid ingen zijn zooveel interessanter ge- Bovendien, wat een prachttijd voor In principe door Berlijn aanvaard. Het Duitsche rykskabinet heeft gisteren een zitting gehouden, waarin bet zich ac- coord heeft verklaard met den tekst van een voorloopig antwöord aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Washington. Daar in wordt gezegd, dat de Duitsche regeering jjet door de Vereenigde Staten voorgestelde anti-oorlogspact in principe aanvaardt. Na de zitting van het kabinet ontving mi nister Stresemann den Amerkaanschen ge zant te Berlijn, Schurman, wien hij de nota overhandigde, die in den loop van den dag ook aan de gezanten’der overige belangheb bende mogendheden ter kennis is gebracht. Na ontvangst te Washington zal de tekst van het antwoord worden gepubliceerd. Daar het antwoord ook aan de Fransche regeering is ter kennis gebracht, zal een af zonderlijk antwoord op bet Fransche ont werp voor een anti-oorlogspact waarschijn lijk overbodig zyn geworden. van assimilatie volgen en optreden tegen de vyandeh van Frankrijk. Het is maar de vraag of dwangmaatrege- -a.- -meer i veroorza ken. ’t Is toch wel opmerkelijk, dat juist de Als er in Amerika’s hooge Noorden goud- houdende velden worden uitgegeven, staat een onafzienbare menschenmenigte gereed, om op een gegeven teeken elkaar verdrin gend, er op los te rennen om het beste stuk machtig te worden. Zondag j.L had ook in Frankrijk zoo’n strijd plaats; wel geen „goldrush”, maar toch een ren om de 45000 jaarlyksche francs .van het Kamerlidmaatschap machtig te wor den. Er namen „slechts" 3735 gegadigden aan deel, waarvan er slechts 612 het doel konden bereiken. Helaas voor hen hebben slechts 183 het begeerde goud plus den invloed verkregen, en zal a.s. Zondag een nieuwe rush plaats hebben. Zonder beeldspraak wil het een en ander natuurlijk zeggen, dat er in Frankrijk Ka merverkiezingen zijn geweest, en dat er a.s. Zondag herstemming is. Wat klinkt dat er onder zal lijden als ge lang op het kasteel blijft. Na een schok als u thans hebt onder vonden is wat afleiding werkelijk gewenschL Toen ik de eer had bij de hertogin De Mon- tambour in te wonen, en toen wij den goeden hertog door den dood hadden verloren, was bet eerste, dat ik na de uitvaart aan hare hoogheid zeide, dat zij een andere omgeving moest zoeken; niets is zoo goed als dat, wan neer de geest door een plotselingen slag is getroffen. En de dokter van die lieve herto- ging gaf juist hetzelfde advies als ik, hoewel hij met my toch nog niet had geconfereerd; en nog geen week na de droeve begrafenis- plechtighedëK vertrokken wij naar het vaste land, waar we een jaar zijn gebleven. Toen trad’de lieve hertogin weder in het huwelijk met den markies van Purpeltown.” „Die hertogin was nogal spoedig getroost, Jane", antwoordde laaj Eversleigh met een bitter lachje, waarin iets bittere lag. „De ver andering, het nieuwe en aangename van een reis door het vasteland zullen er veel toe heb ben bijgedragen, dat baar smart zoo snel zoo spoedig vergat. Maar ik verlang niet mijn armen echtgenoot te vergeten. Zijn beeld kan mjj niet lang genoeg voer den geest blijven.” „Wat de wereld genoegen en vr^jgde i noemt, is voor my voorbij voor altyd,” her- vatte Honoria ernstig. „In myn kindsheid en myn jeugd heb ik niets gekend dan zorgen, Jane, zorgen zoo zwaar, als gy u ónmogelijk ^unt voorstellen. Nu komt de herinnering aan alles, wat ik doorstaan heb, levendiger terug dan ooit. En daarom huiver ik tferug voor groote gezelschappen en feesten en uitspanningen, die voor my niet anders dan groote inspanning des geestes kunnen zyn. Maar als ik geen speciale reden had om hier te blijven, zou ik er geen bezwaar tegen hebben Raynham te verlaten.” „Hebt u dan zulk een speciale reden, me vrouw?" „Die heb ik, ja." „Mag ik dan zoo vry zyn, te vragen....’’ „Zeker Jane; ik geloof dat ik u ten volle mag vertrouwen. Ik blijf >n dezen treurigen tijd op Raynham, omdat de Voorzieningheid my niet geheel aan de wanhoop ten prooi heeft gelaten. Ik heb een reden om nog in zekeren zin op levensgeluk te hopen. Ik blijf op Raynham omdat ik in het'voorjaar een kleinen erfgenaam verwacht” „O. welk een geluk! En gij wenecht na- DE ARRESTATIE VAN BELA KUN. In opdracht van Moskou te Weenen. De ,,Neue Freie Presse" meldt, omtrent de arrestatie van den vroegeren Hongaar- schen volkscommissaris te Weenen nader, dat deze plaatsvond toen Kun Donderdag middag een drogisterjj-engros binnentrad. Deze „drogisterij” was. in werkelijkheid de verzamelplaats der communisten. Een an dere Hongaarsche communist, wiens identi teit men nog niet heeft kunnen vaststellen, daar hy met een valsche pas naar Weenen is gereisd, werd eveneens gearresteerd. In de drogisterij werden vele politieke docu menten in beslag genomen. Het staat vast, dat Kun in opdracht van de communistische internationale te Moskou naar Weenen gekomen is om hier actief op te treden. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. Vijf dooden en vele gewonden. Terwijl een uit Johannesburg komende trein zich in de gevaarlijke bocht op den Hex-River-pas by Worcester bevond, is de restauratiewagen gederailleerd. Zee andere wagons ontspoorden eveneens, terwijl er bo vendien brand ontstond. Gemeld wordt dal vyf personen zijn gedood, zee ernstig en ver scheidene licht gewond. In 1915 verongelukte op dezelfde plaata een militaire trein, waarbij vele soldaten wer den gedood. Donderdagmiddag werd te Czernowitz de hemel plotseling verduisterd. Drie uur lang viel een slijkregen op de stad. De oor-> zaak vaa het natuurverschijnsel is nog niet opgehelderd. Door een bevigen orkaan is aanzien lijke schade aangericht aan vele steden in de Oekraine. In de fabrieken in het Dnjepr-dis- strict moest het werk worden stopgezet. Evenals in ons land heerscht in Enge- land ook een uitgebreide griep-epidemie. Een lezer van de Daily Mail schryft.aan dat blad: „Ik heb pas voor de 33ste maal sedert 1888 griep gehad. Kan een van uw lezers deze ongewenschte praestatie overtreffen?” De aardbevingen te Korinthe houden aan. Er bestaan plannen om de stad op de plek der verwoesting te herbouwen volgens een spediaal stelsel ter beschutting tegen aardbevingen. - 4 Reclame per ;e pagina’s f (L5O - - - - - M..per plaatsing f 0-60 per advertentie van 5 regels iedere regel meer fO.I2. ■vertegenwoordiging, partijlijsten en ryk heeft ’t aangedurfd het oude districten- .-jen tegen die „vyanden”, niet juist nog -‘“mming en herstemming weer verbittering en afscheiding zullen Misschien waren het minder ken. ’t Is toch wel opmerkelijk, da autonomistische leiders, die in de gevange nis zitten de meeste stemmen op zich ver- eenigd hebben, ’t Kan wel eens zeer ontac tisch zyn, om voor een zaak, die anders van zelf wel zal sterven, martelaars te gaan ma ken. De natuur wordt wel eens vergeleken met een vrouw. Of 't waar is, weten we niet, We hebben er niet voldoende verstand van, van de vrouwen bedoelen we. Maar mocht de vergelijking juist zijn, dan zouden we toch willen voorstellen, om inplaats van het algcmeene „vrouw” een meer gespecifi ceerd begrip te nemen. Voor West-Europa b.v. een moderne jonge dame, nu eens hef glimlachend, dat alles in je verkwikt, dan weer door koelheid je tot wanhoop bren gend. De laatste maand levert het beste be wijs hoe juist dit beeld zou zijn. Maar voor Zuid-Oost-Europa -zou de vergelijking met oen mythologische wraakgodin beter op gaan. Als die toornt is het geen onaan gename, maar ten slotte ongevaarlijke koel te, neen dan wordt de boel alles verwoestend links en rechts doorelkaar gegooid, steden en dorpen vernield, honderden gedood, ge wond en van alles beroofd. Daartegen helpt geen menschelyk vernuft. De technicus kan vliegtuigen bouwen, die oceanen overbrug gen, kan menschen uit verschillende wereld- deelen met elkaar doen spreken, maar al dat genie staat hulpeloos als de titanen krachten in het binnenste der aarde zich gaan roeren. Dat ondervonden deze week de geteisterde streken van Balkan en Levant, evenals zy het door de eeuwen heen hebben ondervonden, toen ook telkens weer ver nield werd wat door menschenhanden was opgericht. Menige tempelruine is daarvan het sprekend bewys. Maar gewoonlyk menseb steeds weer, taai en hardnekkij verwoeste huizen opgebouwd en den t weer ontgonnen. Zoo was het in de oudheid, zoo is het in onzen tyd. Reeds bijna een maand golft daar de bo dem op en neer. Eerst op Zaterdag 31 Maart, toen te Smyrna in korten tyd een twintigtal hevige schokken' werden gevoeld, waardoor ongeveer 40 woonhuizen en winkels werden vernield, vele gebouwen werden beschadigd en ruim 20 menschen werden gedood. Op Zaterdag 14 April vond in Zuid-Bulga- rye een aardbeving plaats langs de lyn van het Maritzadal, met de bekende gevolgen te Tsjirpan, Borisovgrad, Philippopel, Herman- 11 en Sta ra Zagora. En thans is de van Oost naar West voort gaande golvende richting. Korinthe gevolgd, eveneens een gebied, waar aardlievingen geen onbekend natuurverschijnsel zyn. By al deze ellende is toch nog een licht puntje: dat hier de menschelyke naasten liefde zich op z’n best toont. We bedoelen niet, dat Engeland en Italië het geteisterde Griekenland te hulp snellen, maar wel dat Joego-Slavië, alle geschillen vergetend z’n diensten aanbied aan het zoo zwaar getrof fen Bulgarije, anders lang geen vriend. Het is overigens gewejischt, dat hier spoedig en afdoend geholpen wordt. Op de eerste plaats uit menschelyke overwegingen, maar óók uit politieke. Want vergeten we niet, we zyn op den Balkan, en de groepen dak- en bedrjjfloozen vereenigen zich maar al te graag tot gewapende benden, die door agitators tot het bereiken van hun duistere politieke plannen misbruikt worden. OORLOG BUITEN DE WET. Een rede van Chamberlain. Sir Austen Chamberlain heeft voor het eerst in het openbaar gewag gemaakt van het voorstel tot buiten-de-wet-stelling van den oorlog, in een rede te Birmingham voor het Engelsch-Fransche genootschap. Hij zeide, dat het te vroeg voor hem was om in bijzonderheden te spreken over den bijzonderen vorm dien het pact-plan had aan genomen, maar hy wenschte thans bij de eerste gelegenb» id die zich daartoe bood, tc nggen, dat elk voorstel, ontworpen en bestemd tot het behoud-ovan den vrede, van welken kant het ook kwam, de zeer wel willende aandacht van de Engelsche regee ring moest ontvangen. Het was duidelijk, dat het voorstel om den oorlog in de ban te doen cn hem uit te sluiten van de middelen die de r-.get ringen tot hun beschikking ha 1- den om de belangen van hun land te vet- dedigen .«f hun opvattingen ingang te ver- o Engeland's schatkistminister Winston Chtfrehill heeft deze week z’n millioenen- rede gehouden. Al moge buiten een nieuwe lente zyn ingetreden, «en nieuw geluid gaf de Engelsche toovernaar niet te hooren. 't Is in alle landen hetzelfds liedje: de staatsuit gaven zjjn te hoog opgevoerd, bezuiniging is dringend noodig. Maar niemand weet een weg om die werkelijk doeltreffend door te voeren. Als er al eens 'n belasting verlaagd wordt, wordt met de andere hand het verlo rene weer binnengehaald, zoodat we toch be talen, hoe dan <R>k. Dit kunstje kent ook Churchill. De plaateelyke belastingen mindert hy, auikeraccyag wordt iets laagd, maar daarentegen verhooging rechten van olie, benzine, knoopen, enz. Een lesje voor onze vryhandelaars door dik en dun, dat zelfs Engeland tot bescherming van zyn industrie niet aarzelt nieuwe rechten te heffen. Wat deze zaken daar zoo doeltref fend maakt, is, dat ze niet vooruit de goed keuring behoeven van het parlement, maar meteen kunnen ingaan. De aankondiging was op 24 April en 4 dagen later treedt alles in werking. By ons zouden daar maanden tusschen ver- loopen zyn, met als gevolg 'n kunstmatig op geschroefde actie en’t opslaan van ge weldige voorraden, zoodat de-A’erhoogingen voorloopig toch zonder effect blijven. Overigens is ook uit de cijfers dezer mil- lioenennota voor ons land iets te leeren. De uitgaven bedragen ongeveer 9600 millioen gulden. Bedenken we dan, dat het zielental van Groot-Brittannie ongeveer 45 millioen is, zes anaal ongeveer dus den omvang heeft van de bevolking van Nederland, dan geeft dit cij fer zeker wel eens voor ons treffenden in druk van Engelands rijkdom en financieele positie. Naar evenredigheid zou de minister De Geer ons mogen verrassen met een be groeting ten bedrage van een anderhalf mil liard guldens. Dit moge ons dan troosten, als wy den zwaren gang naar het belastingkantoor gaan; er zyn nog volkeren om ons, die per persoon belangrijk meer moeten opbrengen. Wanneer we dat nu maar genoeg by ons zelf herhalen A la Coué dan wordt het offeren aan den fiscus voor ons nog een vreugde, en is de dag, dat wy belasting be talen een titeldag voor extra vroolylfheid. nog altyd verlegen om een groote som bouw- kapitaal. Wie leent ons? Geeq sommen onder de vijfhonderd gulden. Het leenen geschiedt onder goedkeuring van Z. D. H. Mgr. Biermans, Alg. Overste der Congregatie. H. E. ROB IJ.N'S f In het O. L. Vrouwe-Qasthuis té Amster dam. waar hy sedert eenige weken werd verpleegd, is in 79-jarigen ouderdom over leden de heer If. E. Robijns, secretaris van den AJgemeenen Nederlandschen Zouaven- bond. In h^m gaat een der beste vertegen woordigers heen van het snel troepje oud-gedienden, die op de Italiaan- sche slagvelden een zoo glorieuze en smar- >pee voor den Paus-Konig, Pius de Garribaldisten hebben gestre- tuurlyk, dat de kleine Op Raynham wordt geboren?" „Ja, Jane. Ik beu het slachtoffer van een lage intrige geweest, maar ik zal niet voor de tweede maal in een strik- vallen, al is er geen schanddaad, waarvoor myn vyanden zullen terugschrikken. Niemand zal omtrent my in het onzekere verkeeren. Van het uur, dat mjjn echtgenoot is overleden tot den dag, waarop myn kind het levenslicht zal aan schouwen, zullen de vrienden van den doode al mijn handelingen kunnen nagaan. Dag aan dag zullen zij my zien. De dienstboden zul len my gadeslaan en ik wil omringd blijven door al degenen die sir Oswald gekend en liefgehad hebben. Geen lasteraars zullen in staat zijn, om te beweren, dat achter de ge boorte van dat kind sluw bedrog schuilt. Al» ik leef om dat kind te bewaken en te be schermen, zal zijn leven veilig zijn tegen elk gevaar en tegen eiken vijand verdedigd. En ik verzeker u, dat dat onschuldige wezentje genoeg vijanden zal hebben van het eerste oogenblik af, dat zijn bestaan bekend zal zjjn." 76. De kerel braakte een vreeselyken vloek uk, en vol afschuw wendde Lady Eversleigh zich van hem af; vrees voor dezen man ken de z eniet. Langzaam begaf zij zich naar het kasteel terug, een eindweegs gevolgd door Zwarten Milsom, die bijna by eiken stap haar een vloek of een scheldwoord naar het hoofd wierp. Op een gegeven oogenblik dook hij eensklaps jveg achter een haag; toen Hono ria het hoofd omwendde, was hy tot haar niet geringe verlichting verdwenen. Toen Honoria door de groote poort weder in het kasteel binnen gegaan was, trad uit de schaduw van een dichte groep boomen de slanke gedaante van Jane Payland in het hel dere maanlicht te voorschijn, en haastte zy zich door een zijdeurtje naar binnen. Toen de kamenier dien avond bezig was bet haar van haar meesteres te borstelen, waagde zy een poging om door eenige om zichtig en eerbiedig gestelde vragen een en ander omtrent Honoria’s plannen voor de De indruk te Moskou. Naar uit Moskou gemeld, wordt, heeft db arrestatie van Bela Kun veel weerklank te Moskou gevonden. Bela Kun is de leidet van de Balkan- en Midden-Europeesche pro- paganda van de Derde Internationale. Hfl had zich naar Oostenrijk begeven, om een onderzoek in te stellen na.zr de sterkte van de communistische partyen in Oostenrijk, Hongarije en Joegoslavië. De aanhanger van Bela Kun is Stalin, vooral wat betreft de Midden-Europeesche politiek. Deze arresta- 1 tie beteekent een slag voor de Communiste sebe Internationale. Per kwartaal voor Alkmaar. 2. Voor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger schaffen, een zeer nauwgezet onderzoek ver eischte- Het was nauwelijks denkbaar dat een groep staatslieden levende in geheel verschil!» nde omstandigheden en den druK van verschillende verplichtingen voelende, zich dadelyk zouden hunnen verstaan o vei een tekst die aan dc behoefte van alle vol ken voldee 1 die tr.en hoopte dat het tractaat zouden ondereekeuen. „Gesprekken en ^edachtenwisselingen”, vervolgde Chamberlain, „zyn noodig, vóór wij klaarheid kunnen hebben over eikaars nooden, eikaars moeilijkheden, onze hoofden bijeensteken en onze harten vereenigen ten einde een oplossing te vinden, die wy allen wenschen. Elk voorstel komende uit een bron die sedert den oorlog een weinig ver wijderd is geweest van onze zorgen en ge varen, is te kostbaar dan een van ons het door zijn vingers zou laten glippen. „Het zal de ernstige wensch van myn re geering zyn, gelyk ik overtuigd ben dat het de ernstige wensch van al de andere regeeringen zal zyn tot wie de Amerikaan- sche zich gewend heeft om het Amerl- kaansche voorstel zoo dicht mogelijk tege moet te komen en door onze beraadslaging een uitslag te bereiken, die hun en ons zoo zeer te harte gaat." laatste vreemd in onzen tyd van evenredige vertegenwoordiging, partijlijsten en einde- looze reeksen plaatsvervangers. Ja, Frank- piilr knnft I4 n L^l a stelsel met stei in te voeren. zuivere motieven onze Fransche brieven schrijver had ’t er in zyn laats.ten brief over die de meerderheiU in het Parlement tot de$e verandering deed overgaan, maar hoe dan ook, het persoonlijk contact tusschen kiezer en gekozene is hersteld ende verkiezii WOrden. wwmimc:u, wav ecu pia1 uillju vwr politieke combinaties, compromissen en af spraakjes, die dagen tusschen stemming en herstemming! Hierover zoo aanstonds nog iets. Voor zoover uit de eerste resultaten iets valt op te maken, hebben de kiezers zich nu reeds uitgesproken voor een voortzetting der Poincaré-istische politiek. Of eigenlijk stond reeds vast, dat de verdere gezond making van Frankrjjk's financiën slechts, door den hal ven dictator Poincaré kon ge schieden, het was alleen maar de vraag, op welke partijen hy het meest zou moeten steunen, het midden en rechts, óf de groe pen van het z.g. linksche kartel. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal dit cartel niet onverzwakt uit den strijd komen. Om die nederlaag zoo klein mogelijk te maken, te verhinderen nog liever, is er van de week in alle richtingen onderhandeld. Als gevolg daarvan hebben op lende plaatsen de socialisten zich radicalen, die meer stemmen hadden be haald, teruggetrokken en omgekeerd. Der- gelyke regelingen werden ook 'onder behou dende candidaten gemaakt. De groote vraag was Kbe de verhouding zyn zal tusschen de socialisten en commu nisten. Laatstgenoemden hadden vóór de verkiezingen aangekondigd, naar nu bekend werd op bevel van Moskou, dat ze op grond van de weigering der socialisten om een eenheidsfront te vormen ook voor de her stemmingen al hun, candidaten zouden handhaven. Dit besluit hebben zy in de „Hu- manité" uitdrukkelijk bevestigd: hoe slecht hun candidaat eri^ook voorstaat, hy blijft gehandhaafd. De socialisten aarzelden onder deze omstandigheden aangaande de aan te nemen houding. Doen zy thans toch in be paalde district^ afstand voor den meer be gunstigden compiunist, dan bewyzen ze diensten, waarvoor zy niets terugkrygen. Doen zy het echter niet, dan loopen zy de kans in die districten iemand gekozen te krygen, die veel verder van hun ideeën af staat. Ten slotte is besloten de radicalen te steunen en overigens de kiezers vry te la ten. Dit laatste komt dan practisch neer op het steunen van den communist. Bijzondere aandacht verdient by deze ver kiezing de loop van zaken in den Elzas. De eerste verkiezingsdag heeft hier een resul taat opgeleverd, dat te Parys een zeer onbe- haaglyken indruk heeft gewekt. Tegen de verwachtingen in, ook ongetwijfeld van de autonomisten zelf, hebben hier de autono mistische candidaten, Rossé en Richling zeer hooge stemmencyfers behaald. Zy verkregen resp. in Colmar en in Altkirch de meeste stemmen en komen beiden in herstemming. En ook elders kregen de candidaten die men als protest-c&ndidaten tegen de officieele Fransche politiek in den Elzas kan beschou wen, stemmenaantallen welke hen in her stemming brengen. Ongetwijfeld een bittere pil voor den na- tionalistaschen Franschman. Er is altyd maar verkondigd, dat heel die autonomistische beweging niets te beteekenen had, geen aan hangers telde, met wat Duitsch geld slechts werd gepropageerd. Men is nu uit deze waan opgeschrikt en de pers slaat alarm. Er moet, zoo bétoogt byv. het „Journal d’Alsace et de I»rraine” geen sprake meer zyn van eenige tegemoetkoming. Geen halve maatregelen meer, alle ware Franschen moe ten zich vereenigen om het succes der natio nale candidaten te verzekeren. En de regee ring moet krachtiger dan ooit een politiek

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 1