i Z. D. H. Mgr. A. J. CALLIER f „ONS BLAD” fitlt Luidspreker. huldigt zyn roohapparaat en natuurtijh met lof over z'n "Mi/ 1 Vrijdag 4 Mel 1928. No. 106. H. SCHOONHOVEN en Zn. FEUILLETON. Gestrafte misdaad. 'z: 22e Jaargang VEEMARKT PURMEREND. BUITENLAND. J.GRUNO’S BAAI TABAK /5 uzaartyk manjeft^h* WONIHHINBICHTING LANGESTRAAT lOO ALKMAAR Verspreide Berichten. Bureau: HOF 6, ALKMAAR - Telefoon REDAC^IE^Nm1!?^0' Abonnementsprijs Aan alle abonni'e wordt op aanvrage gpatis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 3000.—f750.f250.—, f125. f50.f40. Korte Berichten. ei. GIRO ALKMAAR 104869 GIRO ALKMAAR 184863 I A niet bepaaldelijk verklaard. 1 1 verbeelding van domme, bygeloovige lieden. ver in de wereld zou brengen. Ja, dat ZOO SfOIltlpn dn 7flkpn in hnf huis var» Ln ron KnorliiL-r> fnnlrnmütllrnninAn. on hna ver was, en die t hij het vast NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD X Vraagt eena prijs van onzt eenvoudig* Huiskamerameu- blementen. Veraohlliende voorradig- bij de Plechtige Uitvaart van Z. D. II. Au gustinus Josephus Callier, Bisschop van Haarlem. Donderdag 3 Mei 1928.’ Het bidprentje, dat werd rondgedeeld, liet op de voorzijde het laatste portret met wapen van Mgr. zien en aan de achterzijde vermeldde het: Maandag 7 Mei Veeboot „Burgemeester van Alkmaar vertrek van Alkmaar 3.45 v.m. Vertrek Purmerend 11.30 v.m. en na afloop der markt. DE DIRECTIE. avond hadden beziggehouden. Zeker, Wil liam had haar bepaald ie te heel belangrijks te vertellen, en voor alle secdriteit was hij zoo aat gekomen, dan zou hij geen gevaar loopen door iemand te worden bespied. Na eenige minuten werd hetzelfde zachte geklop herhaald. Ditmaal stak Mary een kaars aan en be gaf zieh op haar teenen naar de tuindeur. Zoo stonden de zaken in het huis van ka pitein Joe Duncombe ten tyde dat de schurk Milsom uit Van Diemensland terugkeerde. Het was een prachtge,i doch koude avond; de maan was nog byna vol, en scheen hel der op het coquette tuintje voor de kleine villa. Kapitein Duncombe en zyn dochter waren alleen in hun gezellige huiskamer en zaten den tyd met het schaakspel, het ge liefde spel van den ouden man, te verdrij ven. Juffrouw Mugby had den heelen dag last gehad van rheumatiek en was vroeg na het avondeten naar bed gegaan, zoodat Ma ry het rijk in de keuken alleen behield. Deze jongedame zat dan voor het haard vuur in de keuken, bezig met.het bor duren van een paar pantoffels. Die pantof fels waren bestemd voor een jongen meu belmaker, die bij de installatie der kleine familie op „Rivierzicht” had gewerkt en toen met Mary in kennis was gekomen. Reeds meer dan eens had hy haaf geheime wenken gegeven, dat een eerlyke ierkeering hem zielsgelukkig zou maken. Nu dacht zy aan haar „jongen”, en aan allerlei teere woordjes, die hij haar had toe gevoegd, en aan de mooie topkomst die hy haar zou bezorgen, omdat «och zoo’n bra ve jongen was, die zoo goed z’n vak stond, en die zoo verstandig zoo’n goed karakter had, zoo< BELA KUN. Wordt niet aan Hongarije uitge leverd. Eergisteren is het Duitsche socialistische rijksdaglid Rosenfeld te Weenen aangeko men, waar hjj met de communistische advo caten van Bela Kun een bezoek aan den minister van justitie heeft gebracht om op te komen tegen een mogelijke uitlevering van Bela Kun aan Hongarije. Minister Dinghofer verklaarde de advocaten, dat er van een uit levering van Kun geen sprake kan zijn. Russisch protest. De uitvoerende Raad van de communisti sche internationale heeft in verband met de arrestatie van Bela Kun een protest daar tegen gepubliceerd. Hij verlangt de onvoor waardelijke verhindering van de uitlevering van Bela Kun aan Hongarije, hi het protest wordt de mogelijkheid van een bevrijding met geweld van Bela Kun overwogen. Het protest bevat een oproep aan de Duitsche en Oosteu- rjjksche communistische partij, den noodigen druk op de Oostenrjjksche regeering uit te oefenen om de uitlevering Bela Kun te ver hinderen. DE STRIJD IN CHINA. Sjanghai met bommen bestrooid. Reuter meldt uit Sjanghai, dat twee vlieg tuigen, vermoedelijk komende van den krui ser Haitsi, van de Noordelijken, boven de buitenlandsche concessie aldaar hebben ge vlogen,, en vier bommen hebben gegooid, die ontploften, bij het spoorwegstation in het z li- den van Sjanghai. Nog een bom viel bij de oorlogsschepen der zuidelijken, die ter hoogte van het arsenaal voor anker Lagen. Twee vrouwen en twee koeien zijn gewond. De beide vliegtuigen slaagden erin ongehinderd weg te komen. HET VLAAMSCH IN HET BELGISCH PARLEMENT. Voor de eerste maal misschien in de parle mentaire geschiedenis van België jg, naAr de „N. R. Crt.” uit Brussel verneemt, Dinsdag j.l. een Kamervergadering gehouden, tijdens welke door al de sprekers, de ministers inbe grepen, alleen Nederlandsch werd gesproken. Alleen de voorzitter, de katholiek Tibbant, een Vlaming nóchtans, opende en sloot de vergadering in de Fransche taal, daar het een traditie is, dat van den hooggepiaatsten voor- zitterszetel nooit een woord Nederlandsch in de zaal komt. In verband met de 1 Mei- viering was geen enkel socialist aanwezig en slechts een dozijn katholieken, vier liberalen en een paar Vlaamsch-nationale afgevaardig den woonde deze aan interpellaties betreffen de het overstroomingsgevaar, in de West- Vlaamsche „Moeren’’ en de treurige organi satie der arbeldvrstreinen gewijde vergade ring by. Minister Baels, hoofd van het departement van Openbare Werken, antwoordde in vloerend Nederlandsch op de in even Nederlandsch gehouden interpéliatie van het Vlaamach» ^têra'le kamerlid voor Brugge, I ïnr. Boedt en ook de liberale minister van Spoorwegen, Lippens, deed zyn best om de interpellanten in het Nederlandsch te woord te staan, een poging, waarin hy betrekkelijk goed mocht slagen, al had hij het een paar malen over „uurwerken”, waar hy „werk uren” bedoelde, wat onder de aanwezigen hilariteit verwekte. Te Weenen is gisteren, naar men ons van daar meldt, de Hongaarsehe communist, dr. Georg Lukacs gearresteerd, omdat hy met Bela Kun in verbinding stond. BMITfibAn praat. Hoera', voor (iRUNO's Tabaksfabriek urani ECHTE FRIESCHE 1O-12-13-en I8c> perrons Zij was vast besloten, zich niet door haar duizendplooiige, lange gewaad, deugniet te laten verschrikken, en dapper stapte zy den tuin in, met de kaars voor zich uit om hem zoo gauw mogelijk te kunnen zien. Maar de wind blies het vlammetje uit, zoodat zij geen hand voor de oogen meer kon zien. Hij blies echter ook de wolken voor de maan weg en nu was alles zoo hel der verlicht als op klaarlichten dag. „Ja, ja, ik weet wel wie daar zoo geklopt heeft. Kom maar gauw voor den dag!” riep Mary uti. ,,’t Is een schande, om een arm meisje zoo te laten verschrikken, als ze zod heel alleen in de keuken zit.” Maar nauwelijks had zij die woorden uit gesproken of zy liet dén blaker aan stukken op den grond vallen. Als vastgenageld aan den grond bleef zy stokstijf staan. Het angst zweet brak haar uit, zij had een gevoel alsof de grond onder haar voeten golvend open scheurde. Od een afstand van geen vnf meter van stig de voorschriften der H. Kerk voorzien te zjjn van de H. H. Sacramenten der Ster venden, in het zilveren jubeljaar van zijne Hoogepriesterljjke waardighied, overleden in den Heer te Haarlem, den 28sten April 1928 en bijgezet in den Bisschoppelyken Grafkelder te Overveen op 3 Mei d.a.v. Plunderende troepen. Het laatste nieuws aan het departement van oorlog ontvangen, is, dat de toestand te Tsinanfoe weinig ruimte laat voor optimisme. Tsjiang-Kai-sjek is niet in staat geweest zyn troepen onder bedwang te houden. Deze plunderen op verschillende punten van de stad. Er wordt door de plunderaars geen on derscheid gemaakt tusschen de woningen van Chineezen en ’Japanners, al wordt <ül Advertentieprijs Van 15 regels fl.25; elke regel meer f 0.25. Reclame per regel f 0.75 voor de eerste paginavoor de overige pagina's f 0.50 Rubriek „Vraag en aanbod" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60 per advertentie van 5 regels iedere regel meer f O.lï HEVIGE HAGELSTORM IN ROEMENIE. 6 kinderen gedood. Een hevige hagelstorm woedde eergisteren boven de stad Klausenburg en overviel een gedeelte der bevolking, diep op een open veld den 1-Mei-dag vierde. Zes kinderen werden door de ha'gelsteenen, die vaak de grootte van kippeneieren hadden, doodelyk getroffen. Talryke personen werden gewond. Doordat vele ruiten werden vernield, leden de winkelétalages groote schade. OPROERIGE BRITSCH-INDISCHE GEVANGENEN. Uit Sholapur wordt gemeld dat een groep gevangenen in den iulandschen staat Akal- kot, die buiten de gevangenis dwangarbeid verrichten, de politie hebben aangevallen, haar overmanden en de vlucht namen. Later werden zy weer omsingeld en te- ruggeliKicbt. Er vielen drie dooden en ver scheidene gewónden. I wa- ren heerlijke toekomstdroomen, en hoe die per zy zich in die heerlijke toekomst in dacht, hoe slechter zy met do pantoffels vor derde. Onder al die zoete overpeinzingen vloog de tyd spoedig genoeg om. Toen de klok 10 uur sloeg, ontwaakte zy pas tot de koude werkelijkheid en kwam tot de ont dekking, dat zy het vuur geheel had laten uitbranden. Nu vond zjj het lang geen pleizierige ge dachte, dat ze zoo heelemaal alleen in het benedenste gedeelte van het huis was. Maar zjj had de pantoffels gaarne dien avond af, dan kon zij ze morgen aan haar jongen ge ven, als die liaar 4«s avonds zou komen ha len. Zjj nam de naald dus weer ter hand, en zette zich met hernieuwden jjver aan het werk. Nauwelijks was zij weder aan den gang of zjj hoorde een zacht geklop tegen het luik waar zij met den rug tegenaan zat. Een huivering voer haar door alle leden, haar oogen puilden uit van schrik, en haar keel was haar als dichtgeschroefd. Wat kon dat voor een gfluid zijn, zoo laat .in dén avond? In het eerst had de ontzetting haar zoo overmeesterd, dat ze zelfs niet in staat was om geregeld te denken. Maar het volgende oogenblik waren haar gedachten weer bij deh persoon, met wien ie zich den heelen DE STAKING IN DE RIJNSCHEEPVAART Door de uitsluiting in verband met de sta king in de Rynscheepvaart zyn ruim 10.000 schippers getroffen. Buitendien zullen waar- schynlyk 15.000 havenarbeiders een solida- riteitsstaking beginnen. MINISTER KEUDELL TREEDT NIET AF. De Rjjksminister van binnen landsche zaken, von Kuedell heeft tegenover een ver tegenwoordiger van Telegrafen Union de verklaring afgelegd, dat hy slechts uit de pers vernomen had -dat hjj plannen had tot aftreden. Blijkens deze uitlating heeft hjj dus heelemaal niet de bedoeling, af te tre den DE VERMINDERDE WERKLOOSHEID IN OOSTENRIJK. De werkloosheid te Weenen is in de tw yi- de helft van April weer vermindert. Het -ij- fer is nu beneden de 70.000 en ongeveer 17.000 lager dan verleden jaar. WAT DE HONGAARSCHE LEGITIMISTEN HOPEN. Graaf Andrassy, hm hoofd van de Hoi.- gaarsche legitimisten,8heeft op een vergade ring te Boedapest gezegd, dat er zeker weer een personeele' unie tusschen Hongarije en Oostenrijk onder een Habsburger zal komen en dat Hongarije het centrum van het nieuwe Habsburgsche rijk worden zal. de plaats waar zij stond, zag zjj een ijselijke gedaante, die langzaam op haar toeschoof, en die zy reeds dikwjjls had hooren beschrij ven. Daar was hy!.... De klopgeest, de schim van den ouden man, die op deze plaats ja- ren geleden was vermoord. Een looge, ma gere, spookachtige gedaante, met c--n wit ten baard, neerhangende op het grijswitte, Een met bloed bevlekte witte doek, om het hoofd gewonden, gaf hieraan een verschrikkelijk aanzien. De lange armen met de bleekc, ma gere handen hield hjj uitgestrekt, een naar voren, een naar de hoogte. Deze vreeseljjke verschijning zweefde ge- ruischloos over het grasperk, recht op de openstaaude deur toe, en verdween 'n de gang. Gemimen tijd bleef Mary op dezelfde plaats staan, zelfs niet in staat zich te ver roeren. Maar toen behield de aangeboren vrouweljjke nieuwsgierigheid de overhand en zj> volgde de spookverschijning in het huis. Met beslisten stap begaf zich de geest, nu en dan een geheimzinnig geklop voortbten- gend, naar de keuken, waar hjj do armen over den uitgebranden haard uitstrekte, al*- of'hy zocht naar iets in den schoorsteen. Plechtige Uitvaart en Begrafenis. Enorme Belangstelling. Ter aanvulling van het kort verslag van de plechtige Requiem van Z.D.H. Mgr. A. J. Callier, in ons nummer van gisteren dienen nog de volgende bijzonderheden: Reeds vroeg waren tal van belangstellen den aanwezig zoodat, toen de plechtigheden een aanvang namen, de Kathedrale kerk overvol was. Het geheele Hoogkoor met daarbij behoo- rende omgang en zijkapellen waren gereser veerd voor de eerwaarde heeren geestelijken, religieuzen en seminaristen. Onder de vele aanwezigen, die het kerk gebouw vulden, merkten wy o.a. op Hunne Excellenties minister Waszink en Lambooy, oud-minister Aalberse, den «Commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Roëll, de ledden van den Raad van State, mr. Romme en baron van Hugenpoth tot Aerdt, de Eerste Kamerleden prof. dr. Alph. Steger en mr. Heerkens Thyssen, de Tweede Kamerleden de heeren J. B. van Djjk, H. Hermans, dr. Deckers, mr. v. Schaik, mr. Bomans, Bulten, v. d. Bilt, v. Rjjzewyk en Ixierakker, de leden der Ged. Staten YOGI Zuid-Holland de heerey L. voh Fisenne en H. verder den aanmoezenier friajoor J. Noordman en den vlootaalmoeze- nier majodr Alink, kolonel van Muiwekrede der Hoogere Krijgsschool, voorzitter der kath. Officieren Vereen., prof. Keesom, dr. J. F. M. Sterck, dr. Proot, den huisarts van den overledene, de heeren architecten Jo seph Cuypers en Jan Stuyt, die aan den kathedraalbouw gearbeid hebben, den hoofd redacteur van „De Tyd” en „De Amstel- bode”, den heer Alph. Laudy, den hoofd redacteur van „Het Centrum”, den heer F. Steenhoff, die tevens ais vice-voorzitter met den heer L. v. <L Broeke de Ned. R. K. Journalistenvereeniging vertegenwoordigde, den hoofdredacteur van „De Nieuwe Haar- lemsche Courant”, den heer L. Weterings, den directeur van „De Maasbode”, den heer H. Kuypcrs, den heer Drabbe, vertegen woordigende den Hoof draad der St. Vincen-. tiusvereenigingen, den heer Alph. Elsen- burg, vertegenwoordigende- het Gezelschap van den Stillen Omgang te Amsterdam als bestuurslid met den vice-voorzitter; verder mr. Van Haastert, vertegenwoordigende'den Nederl. R. K. Boeren- en Tuindersbond, den heer De Bruyn, vertegenwoordigende het Kath. Vakbureau, den heer Struycken, voor zitter van de R. K. Middenstandsfederatie, vertegenwoordigers van de Kath. Werkge- versvereenigingen en andere organisaties. Bericht van verhindering was ingekomen van Hunne Excellenties Mgr. Prof. Nolens on mr. jhr. Ruys de Beerenbrouck. mevr. Ruys de Beerenbrouck was evenwel aan wezig. De rouwdecoratie der kathedraal was streng liturgisch gehouden en overeenkom stig het gevoelen van Mgr. Callier, die geen bloemen bij een doode wilde, waren ook geen bloemen aanwezig. Het wapen van den overledene en den bisschopstroon was met rouwcrêpe overhangen en ter weers zijden van ’t altaar stonden de vanen van St. Bavo en St. Franciscus rouw omfloersd. - Het houten schot nabjj de hoofdingang her innerde eraan, hoe Mgr. wel last tot deii I afbouw gegeven had maar die taak niet vol tooid zag. Op de kist waren kromstaf en verdere teekenen zjjner waardigheid neec- - gelegd en onmiddellyk rond de kist waren zes zware kaarsen op groote kandelaars ge plaatst. Aan de genoodigden werden de liturgische gebeden in boekvorm aangeboden. Op den zwarten omslag stond in zilver: „Gebeden Per kwartaal voor Alkmaart t i f 2. Voor buiten Alkmaarf 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hoogéf EEN WOLKBREUK. Wolkbreuken, die eergisteren en gister nacht in t gebied der voor-Alpcn woedden, hebben in ’t Sulmdal en in hei Lassnitz-dal grobte overstroomingen veroorzaakt. Uitge strekte velden staan onder water. Het ver keer is op verscheidene plaatsen gestoord. De voortdurende regen veroorzaakte eergis teren in Hietiau een uergsiorung. Een vrouw werd gedood. Pioniers zyn naar de plaats van de bergstorting vertrokken. Er bestaat gevaar voor verdere bergstortingen. DE OVERSTROOMINGcN IN ZWEDEN. De toestand kritiek. De overstroomingen in het Noordelijk ge deelte van Zweden en Noorwegen, tenge volge van het plotseling smelten der sneeuw, nemen steeds grooteren omvang aan. Als het warme weer aanhoudt, vreest men ern stige catastrophen. De groote op 20 steenen pijlers rustende brug van de Asem is reeds aan den ijsgang ten offer gevallen. Uit El- verum in Noorwegen wordt gemeld, dat zich daar een veertig Kilometer lange ijsstuw heeft gevormd. Het ijs wordt op verschil lende nlaatsen met dynamjet opgeblazen om catastrophen te voorkomen. Tengevolge van de buitengewone warmte stygt het water overal. NIEUWE AARDBEVINGEN IN CORINTHE. In Corinthe werden gisterenmiddag twee nieuwe aardbevingen waargenomen. De hulpverlcening is thans in vollen gang en de meeste bewoners van Corinthe en de omliggende dorpen zijn thans in tenten on dergebracht. Deze tenten zyn door de Griek- sche regeering en door de buitenlandsche oorlogsschepen, die in de haven liggen, ter beschikking gesteld. Het afbreken der ruïnes zal deze week beginnen. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. 16 dooden en 46 gewonden. In de nabyheid van Tientsin heeft een ern stig spoorwegongeluk plaats gehad. Twee treinen kwamen met elkaar in botsing. Een -locomotief en vyf wagens stortten van den spoordijk. Zestien personen werden gedood, drie ernstig en 43 licht gewond. De oorzaak van het ongeval is nog niet vastgesteld. Bij Torcy in het departement Seine en Mama is vanochtend een militairebommen- .werper van 60 meter hoogte te pletter ge vallen. De twee officieren, die in het toe stel zaten, zijn omgekomen. De opstandelingen hebben de mijn Laius Bonanza in Nicaragua, die ai>n een Amerikaansche Maatschappen toebehoort, met dyamiet doen springen. „Ik heb al op heel veel plaatsen ge woond,” zeide zy, „en ik heb heel veel van geesten gehoord, maar nog nooit heb ik er een gezien. Dat geluk hebben alleen men- schen, die den heelen dag niks doen dan eten en zich bedrinken, die zien een heel re giment geesten als ze ’s avonds naar bed gaan. Maar ik eet nooit te veel en ik heb nog nooit een druppeltje Curasao of bran dewijn met framoozen over myn lippen ge had, en daarom komen ze niet by mjj.” Het meisje, Mary Trott, gevoelde zich lang niet zoo dapper. Het denkbeeld dat de geeet van den ongelukkigen vermoorden Screwton ook eens-tegen haar aan zou zwe ven, vervolgde haar 's avonds onophoude lijk; na zondsondergang durfde zy niet meer in den tuin, en als dat èiet anders kon, wist zy niet hoe zy weer gauw genoeg bin nen zou komen. Suze Duncombe hieid zich alsof zy de moedige opvatting van juffrouw Mugby deelde. Er waren nooit geesten gpweest, en ze zouden er nooit komen ook; en alle dwa ze verhalen over spoken en verschjjpingen waren goed om kleine kinderen te ver- •chrikken, of kwamen voort uit de verhitte Mgr. Callier en de sport. Pater Esser schrijft o.m. in de „Sp. 111?’ over het overlijden van den Haarlemschen Kerkvorst: ,,’t Jeugdwerk in zijn bisdom had niet z’n minste sympathie. Neen, uit vele groote en kleine attenties kon men 't proeven, dat hij met de jeugd medeleefde. Vroeger zelf veel onder de jeugd gewerkt, heeft hij die liefde heel z'n episcopaat bewaard. Monseigneur hield van de jeugd en ’t was z'n liefde, die hem vindingrijk maakte in-middelen ter be scherming van hun zielehei). De sportbeweging in het bisdom Haarlem heeft heel veel aan hem te danken. Inge wijden weten, hoe hij belang stelde in den gymnastiekbond, waarvan hij beschermheer was. En dat was voor hem geen titel alleen, neen, daadwerkelijk beschermde hy den D. H. G. B. Ook de D. II. V. B. ondervond meermalen zyn belangstelling en bezorgdheid. Op ’t einde van het vorig jaar gaf hy den stoot tot de enquete, die alle vereenigingen ont vingen. Met die gegevens moesten we by hem komen, dan zou hy z'n wenken en voorschriften geven, doch hij werd ziek en stierf.” In het H. Misoffer de Priesters en in de gebeden der Geloovigen wordt aanbevolen de Ziel van Zync Doorluchtige Hoogwaardigheid Monseigneur Augustinus Josephus Callier. Bisschop van Haarlem. Huisprelaat van Z. II. den Paus, Assistent- Bisschop bij den Pauselyken Troon, Eere- Kanunnik v. h. Kathedraal Kapittel van Namen, Lid van de Derde Orde van den H. Ftanciscus, Romeinsche Graaf, Commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, Eere-Kruis van het Hongaarsehe Roode Kruis. Geboren te Vlissingen 29 Mei 1849i Priester gewjjd 15 STZ. Kapela?.?. te Volendam 27 Aug. 1872. Kapelaan te Amsterdam, O. L. V. Onb. Ontv., 23 Sept. 1873. Kapelaan te ’s-Gravenhage, H. Jacobus, 23 Aug. 1875. Leeraar aan het Seminarie Hageveld, Voor hout, 13 Oct. 1875. Vicares-Generaal v. d. Bisschop van Haar lem 18 Maart 1892. Kanunnik van het Hoogw. Kapittel van Haarlem 18 Maart 1892. Benoemd tot Bisschop van 11 Sept. 1903. Geconsacreerd tot Bisschop 28 Oct. 1903. Na op den 26 December 1927 overeenkom stig de voorschriften der H. Kerk voorzien te zyn van de H. H. Sacramenten der Ster- overleden

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 1