MUM HARDT’S en Rchtste Limburgsche Redevaart naar Lourdes over isieux. Huisapothaeh voor 60 centen Kloosterbalsem PUROL er op „Geen goud zoo goed” BINNENLAND. [tabletten) tegen verstopping Körte Berichten. Verspreide Berichten. HËT ANTT-OOR LOGS VER DRAG. GEMENGD NIEUWS. Ontzettende Veenbranden. e [fl r hieraan do I 1 i Prospectussen verkrijgbaar bij: het Secretariaat p-a- Kap DRIESSEN, Gronsveld (L t ze steeds in de eerste de eersten onder de goed voor brand-, sol)- cn stootwonden, verouderde wonden, zonnebrand, aam beien. spierpijnen. spit. rheumatische pijnen, wir erveeten, springende handen en nog veel meer, koopt ge met een pot Akkers Kloos'erbalsem. de snel werkende merkwaardige veelzijdige zalf. ZOMERTIJD EN SPOORWEGEN. Op de vragen van den heer Polak betref fende het tijdstip van den aanvang van den zomertijd luidt het antwoord van den Minis ter van Binnenlaudsehc Zaken en Landbouw als volgt: I. Welke bijzondere eigenscliappen, eigen aardigheden of belangen den Nederland- schen landbouw onderscheidén van dien in andere landen, vermag ondergeteekende, zonder diepgaande studie, niet aan te geven. Hij weet alleen, gelijk trouwens uit het in dertijd door de commissie ad hoe uitgebraeht rapport blijkt, dat hier te lande de bezwaren, welke de landbouw van al te vroegtijdige in voering^ van den zomertijd placht te onder vinden, hoog worden aangeslagen. II. Het aantal spoorwegverbindingen met Duitschland is inderdaad belangrijk grooter dan dat met België en Frankrijk. Afgezien van minder belangrijke treinen, welke slechts op de grensbaanvakken loopen, be- staan er tusschen Nederland en Duitschland 1 v.v. tweemaal zooveel sneltreinen als tus- DE JUBILEUMREIS VAN ST. RAPHAëL. De Pauselijke audiëntie. Dinsdag had om 1 uur de Pauselijke au diëntie plaats in de prachtige Consistorie- zaal van het Vaticaan. ’t Was ruim één uur toen de H. Vader, voorafgegaan door Zwitsers, de eere- en ge heime Kamerheeren de zaak binnentrad en onmiddellijk langs de rijen ging waar allen geknield lagen. De H. Vader reikte allen de hand. De H. Vader toefde hier en daar bij een of anderen pelgrim en ging dan langs de rijen dames, die allen ook de hand mochten kus sen. Plaats nemend op den Pauselijken troon, richtte de H. Vader het woord tot de pel grims. Het is ons altijd, begon de H. Vader, een vreugde, onze kinderen hier te zien, maar vooral is 't Ons een vreugde hier de kinderen van Nederland te zien, die in Ons hart, en te recht, een bizondere plaats innemen. En de Nederlanders hebben recht daarop. De ge schiedenis immers spreekt steeds over uw land, over uw schoone kunsten, uw letter kunde, de wapenfeiten uwer groote voor ouders te land en ter zee. Maar dit alles kan niet opwegen tegen de faam, die de Neder landers overal bezitten van een goed en zeer bevoorrecht volk te zijn naar hart en geest. Wij ook weten en erkennen dit volgaarne. Wij weten tevens, dat de Heer bizondere voorliefde koestert voor Nederland, omdat daar zulke talrijke en schoone priesterroepin gen bloeien voor het land zelf, maar ook voor de missies. Wij kennén uw vrijgevige edelmoedigheid aan de kerken en kloosters en vooral aan de missies. Wij nemen elke ge legenheid te baat om Onze voldoening, Onze vreugde daarover uit te spreken. Gij zijt naar Rome gekomen niet alleen om de schoonheden van Rome "te zien, om de prachtige Basilieken en heiligdommen te bewonderen, maar ook en vooral om te bid den, om de H.H. Sacramenten te ontvangen, om den Vader der Christenheid te zien. Uw bedevaart is een der katholieke spoor wegweden en dit is nog een bijzondere reden voor Onze vreugde. Uw prachtige banier in de vaderlandsche kleuren hebben Wij al be wonderd. Gij zijt een strijdkorps, echter van vreedzame en weldoende strijders. Gij zijt het korps, dat geheel de beweging het leven van het land onderhoudt en in het rechte spoor stuurt. Het strydkorps der spoorweglieden is vooral weldoend, wanneer het dient onder de vaderlandsche en katholieke banier. Want de katholieken bezitten in hooge mate den geest van verantwoordelijkheid. Wij, beminde zonen, hebben deze eerzucht dat Onze zonen de besten zouden zyn, gelyk wij het reeds dikwerf zeiden aan de tram- lieden van Rome, da rijen zouden staapj spoorweglieden. Met dezen wensch, den wensch uws Vaders geven Wij aan allen en ook aan elk in *t bijzonder onzen Vaderlijken zegen. Wij zegenen niet alleen u, maar geheel uwe bedjevaart, het bestuur, de inrichters, de genen dié financieel of zedelijk de bedevaart mogelijk maakten. Wij zegenen uw mede* broeders in arbeid en in geloof, allen die af wezig zjjn en in den geest tegenwoordig en aan wie gij Onzen zegen zult brengen. Wij zegenen uw vaderland, uwe haardsteden en huisgezinnen, uwe steden en uwe dorpen. Wjj zegenen van harte geheel Nederland. Z.H. de Paus gaf alsdan plechtig den Zegen aan de neergeknielde Nederlanders Toen de H. Vader den troon afdaalde, werd het „Aan U, o Koning der Eeuwen" gezongen, hetwelk door den Paus werd aan- hoord en zegenend, onder luid appl.-pis der geestdriftige Nederlanders verliet de Paus de zaal.* By stukloopen van huid en voeten, doorzitten, zonnebrand en smetten; maar vooral ook bij brand- en snqwondep, ontvellingen en allerlei huidverwondingën HET VERZACHT EN GENEEST. FASCISTISCHE MUNITIE? Op het station Wels in Opper-Oostenrijk hebben socialistische stationsbeambten een zending aangehouden van een groote Ween- sche expeiiitoursfirma aan een expediteur te Vfels. welke zending, als jachtgeweren en- jaehtmunitie was aangegeven, doch bij on derzoek patronen voor militaire geweren bleek te bevatten. De zending is door de provinciale overheid in beslag genomen en er is een onderzoek naar de zaak ingesteld. Vol gens do communistische Rote Fahne, zou zou men te doen hebben met munitie, die bestemd was voor fascistische ondernemin gen. De positie van de Japanners. De Japansche troepen onder generaal Foe- koeda hebben een nachtelijke marseb van 15 mijl naar Tsinanfoe moeten maken, ten gevolge van 't opbreken van den Sjantoeng- spoorweg. De troepen kwamen zeer ver moeid te Tsinanfoe aan. maar toen waren zo nog gedwongen om gedurende 36 uur tegen een Chineesche overmacht te vechten, dio ovdilhoedig was geworden door de overwin ning op de Noordelijke troepen en door haat tegen de Japanners bezield was. De Japanners ziin. in twee gedeelten te Tsinanfoe geïsolewjï. jSlechts door do meest tactvolle verdediging? slaagden ze er met groote moeite in 4é Ohineezon terug te drij ven. Te Tokio heerschf groote ongerustheid, dat er gebrek aan munitie zal komen. Generaal Iwakoeia is met 2000 man in ge forceerde marschen van Tsingtao op weg naar Tsinanfoe langs den Sjantoengspoor- weg. Bij het speuren naar groote gezinnen in Italië heeft men in de streek van Tretorri by Avellino een boer ontdekt van 68 jaar, die vader van 30 wettige kinderen is geweest, van wie er thans nog 24 in leven zyn. Men heeft tot dusver nog niemand aangetroffen, die er aanspraak op maakt dit record te overtreffen. Te Geesthacht by Bergedorf zyn gister 18 huizen door brand vernield. 22 gezinnen zijn dakloos. Gisterennacht hebben drie inbrekers, die een boerderij te Wülfrath bij Elberfeld waren binnengedrongen, den pachter en diens vrouw met messteken doodelyk ge wond. De eigenaar van de boerderij, die te hulp was gesneld, werd gekneveld en van 2000 mark beroofd. Van de daders geen spoor. Volgens de Métropole, het Antwerp- sche blad, heeft wethouder Lebon gisteren aan een déjeuner aan boord van de Mirra- bouka medegedeeld, dat prinses Astrid de hoop koestert voor de tweede maal moeder te worden. ERNSTIG SPOORWEGONGEVAL. Vier dood en, vele gewonden. Nabij Czenta in Jougo-Slavië is een zeer druk bezette personentrein ontspoord. Ver scheidene wagon» vielen om. Tot nu toe zijn vier dooden onder den trein vandaan ge haald. Vele passagiers werden ernstig ge wond. Het treinverkeer naar Roemenië is versperd. Er wordt een ernstig onderzoek ter plaatse naar de oorzaak ingesteld. VERKOOP VAN KROONJUWEELEN. Uit Riga wordt gemeld, dat een vertegen woordiger van het syndicaat van Engelsche juweliers te Londen, naar Moskou is vertrok ken om te onderhandelen over den verkoop van een nieuwe partij Russische kroonjuwee- len. Dit zóu de vierde maal zyn, dat de bols jewistische regeering Russische kroonjuwee- len naar Engeland verkoopt. De verkoop welke thays beoogd wordt, zou een bedrag van 1 millioen pond sterling beloopen. Ook met andere financieele groepen zou de sovjet-regeering onderhandelingen heb ben geopend. doen zal „ter behandeling in de aangewezen partijorganen”. Immers de partijorganisatie, door welke organen dan ook, kan onmogelyk voor hgt Partijbestuur een uitspraak geven tot het vormen van een op een parlementaire meer derheid steunende of eenige andere regee ring. Doos 60 ct. Bii Aootken Droaisfert Tsinanfoe, dat de gevechten tusschen de Chineesche en Japansche troepen gestaakt zijn, dank zij de wederkeerige pogingen van de Japansche autoriteiten en den bevelheb ber der Chineesche nationalisten. Gemeld wordt nog dat andere buitenlan ders behalve de Japanners eveneens te lijden hebben gehad. Er zouden zelfs enk’ele buiten landers zyn gedood. Van de Chmdezen wer- Jen 800 man gewond, terwijl 1000 man door le Japansche troepen werden ontwapend. Nog meer Japansche troepen naar Tsinanfoe. Naar aanleiding van de .binnengekomen be richten over vijandelijkheden heeft generaal- majoor Zwakoera besloten, de rest der Ja pansche troepen te Tsintao naar Tsinanfoe te zenden. Te Tsintao zullen thans alleen matrozen achterblijven. Men maakt zich te Osaka ongerust over de berichten over het vermoorden van Japan sche inwoners van Tsinanfoe. de hoofdstad van Sjantoeng. Gemeld wordt, dat tiendui zenden nationalistische soldaten de stad plun deren en dat honderd Japansche inwoners zyn gedood. den boottrein, van Amsterdapi naar Hoek van Holland), bij invoering van den zomer tijd in Engeland ongewijzigd blijven. III. Het aantal spoorwegverbindingen van Nederland met Duitschland, is. blijkens me- dedeeling van de directie der Nederlandsche Spoorwegen grooter da», dat van België met Duitschland en kleiner dan dat van Frank rijk met Duitschland. IV. In België kan de zomertijd gemakke- lijker een maand vroeger aanvangen dan hier te lande, omdat het aantal spoorweg verbindingen België—-Duitschland gering is Daar Frankrijk zijn dienstregeling ongewij zigd' laat, wordt, tot ongerief van het reizend publiek, het oponthoud' aan ’de grens in de richting Frankrijk—Duitschland met een uur vergroot. V. De invoering van de nieuwe dienstrege ling is internationaal vastgesteld: een voor stel tot wijziging in den geest, als deze vraagt bedoelt, zou naar de meening der directie van de Nederlandsche Spoorwegen, geen kans van slagen hebben. Eerst de uitslag der stemming biedt een reëele basis voor de overweging door de Kamerfractie van mogelyke combinaties om tot een regeering te geraken. Stembus-ac- coorden zijn door de evenredige vertegen woordiging wel niet geheel uitgesloten, maar zullen toch wel tot de zeldzame uitin gen van politieke samenwerking behooren. Wat naar onze meening, allereerst noodig is en waartoe de partijorganen zyn aange wezen, dat is de opstelling van een duidelijk sprekend nrogram. Overleg daaromtrent met andere politieke partyen vooraf kan voor iedere partij en zeker voor de grootste, slechts leiden tot een onbruikbaar compro- mis-produkt, dat aan ieder van haar van meet af aan elke werkkracht zou ontnemen. Het denkbeeld van dit overleg^schijnt trou wens te berusten op een niet1 juist onder scheiden tusschen verkiezingspartijprogrnm en regeeringsprogram. Die beide zouden slechts kunnen samenvallen, wanneer een partij zou beschikken over de volstrekte meerderheid der zetels in de Tweede Kamer Zoolang dat niet het geval is. zal ieder ver- kiezings-partijnrogram punten bevatten, die in de periode waarvoor het is opgesteld, niet tot werkelijkheid te maken zijn. Dat eenig overleg vooraf tusschen par tijen die een parlementaire meerderheid zouden kunnen vormen, vóór de verkiezin gen van 1929 practisch uitgesloten is, zal uw bestuur inmiddels door de jongste uit lating van den leider der C. H. Unie, wel duidelijk zi>‘n geworden. Rij de vraag, be- treffende dit punt, zal uw bestuur zeker niet voor den geest hebben gestaan de theore tische mogelijkheid, dat onze partij vóór de verkiezingen op zoek zou gaan naar „meni gte” meerderheidscombinatie en daardoor alleen reeds haar invloed en zelfstandigheid zou nrysgeven, althans zou verzwakken. Wjj beblten gemeend de gelegenheid, welke de vragen ons boden, te moeten be nutten om eenige klaarheid te brengen ten aanzien van de taak der partiiorganen. Namens het Kringbestuur: (w.g.) C. GOESELING. Voorzitter, (w.g.) Chr. J. VERAART, Secr. NAAR DE ONTWAPENING? Het Vlootprogram van de V. S. De Vlootcommissie uit den Amerikaan- Schen Senaat heeft het door het Huis van Vertegenwoordigers aangenomen vlootpro gram inzake 15 lichte kruises en een nieuw moederschip voor vliegtuigen goedgekeurd. Een voorstel van Engeland. Naar de „Daily Telegraph” verneemt, heeft de Britsche regeering voórgesteld bin nenkort een conferentie te houden van ju risten uit de navolgende landen: Vereenigde Staten, Duitschland, Italië, Japan, Groot- Britannië en Frapkryk, ten einde de voorstel len van Kellogg en Briand inaake een multi- laterraal anti-oorlog-pact van juridisch stand punt te onderzoeken. Naar verluidt heeft Duitschland reeds zyn goedkeuring gehecht. DE STAKING BIJ DE RIJNVAART. Ook bet schipperspersoneel heeft zich ver bonden geen arbeid meer te verrichten op Duitsche schepen. De gevolgen van deze uit breiding der staking zijn niet te overzien. COMMUNISTENPROCES IN ITALIË. Elf communisten, onder wie het gewezen Kamerlid Lo Sardo, stonden eergisteren te recht voor de speciale rechtbank, welke 18 maanden geleden is ingesteld ter behandeling van zakeh, waarbij de beklaagdten worden be schuldigd van samenzwering tegen den ko ning, do koningin en het hoofd der regee ring. Twee andere oud-afgevaardigden Gnudl en Bendini zijn voortvluchtig en hun zaken werden bij verstek behandeld. De beklaagden worden, beschuldigd van communistische ac- ‘tie in Zuid-Italië met als centrum Messina. Uit in beslag genomen documenten is geble ken dat er een revolutionaire organisatie be stond met het doel de regeering omver te werpen. De organisatie werd bestuurd uit Moskou. Alle beklaagden gaven toe deel te hebben uitgemaakt van de geheime organi satie. BRAZILIË EN DE VOLKENBOND. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de president van Brazilië, Luiz, het congres heeft doen weten dat de redenen die inder tijd geleid hebben to^het uittreden van Bra zilië uit den Volkenbond nog steeds bestaan. Brazilië is daarom niet in staat de uitnoodi- ving van den Volkenbond om in den Bond •erug te kceren, aan te nemen. HONGARIJE’S GRENZEN. Lord Rothermere’s propaganda. In de Review of Reviews schrjjf Wickham Steed, de vroegere hoofdredacteur van de Tl- taee, een artikel om Lord Rothermere de les te lezen over zyn propaganda ten gunste van een herziening der Hongaarsche gren zen. In plaats, zoo betoogt hy, zich in blinde avonturen te begeven, die alleen kunnen sla gen ten koste van een nieuwen Europee- achen brand, waarin het bolsjewisme moge- I lijk zou zegevieren, moest Lord Rothermere liever alles doen wat in ziin macht is. om De brand in de venen neemt een steeds grooteren om vang aan en de toestand in de gemeente Odoorn is zeer critiek. Een groot aantal woningen staat in brand, doch tenge volge van den dichten rook is niet bekend hoeveel. De bewoners uit de geheele Valther Kyl zyn weggevlucht. Te Valthe is een ar beider aangekomen, die met vyf andere ar beiders uit het veen moest vluchten. Waar de vyf andere arbeiders gebleven zyn, kon hij niet tnedcdeelen. Zij worden vermist en tengevolge van den geweldigen rook en het vuur kan geen onderzoek worden ingesteld. De dorpen Exloo, Valthe en Odoorn zyn in een dichten rook gehifld. Ook te Exloërveen en in Exloëriryt“iijn Branden uitgebroken. Ook daar wdrden de huizen ernstig bedreigd. De schepenlin de wyken, die niet wegge haald konden worden, worden ouder water gezet om ze van het vuur te redden. De Commissaris van de Koningin in Drenthe is gistermiddag tegen half drie te Odoorn aan gekomen en is met den Burgemeester van - Odoorn den heer Vriend, naar het tewein van den brand vertrokken. Ken kind verbrand. De Groninger spuit is reeds te Emmererf- scheidenveen door een brug gezakt en moest terugkeeren, om langs een anderen weg naar Klasinaveen-Noord te vertrekken. Er loopen geruchten dat te Emmererfscheidenveen een kind verbrand zou zijn, doch hieromtrent kónden wij nog g'-en nadere bevestiging krijgen. Van alle zijden trekken honderden be langstellenden per auto, motor en fiets langs do wegen om den brand in oogenschouw te nemen. Fier arbeiders terecht. Uit Exlo werd gisteren geseind: Van de vermiste 5 arbeiders zyn 4 terecht. Zij zyn niet brandwonden overdekt te Val- thermpnd aangekomen, waar zij door dr. Mulder uit Musselkarma] zijn behandeld. De vijfde, de machinist Muller, wordt nog ver mist. Men neemt aan, dat hij by zyn vlucht in het kanaal is geraakt en verdronken. De burgemeester van Odoorn heeft de stoom spuit van Hoogeveen gerequireerd. De toe stand is zeer ernstig. Vele buigen loopen ge vaar een prooi der vlammen te worden. Tachtig huizen zijn ontruimd. De inboedels zyn op schuiten weggevoerd Onder de burgery van Emmen wordt- on/ het oogenblik gewerkt om nog hedenavond een particulieren bewakingsdienst in het le ven te roepen, ter bescherming van de be kende Emmer Dennen, die aan het branden de gebied grenzen en groot gevaar loopen. Te Klazinaveen-Zuid deelt men ons mede, dat dc weg naar Barger-Compascurn was af gezet en. dat passage levensgevaarlijk was. De tram heeft den dienst gestaakt. Tc Bar- Op den leider van de Russische handelsvertegenwoordiging. Gistermiddag is op den leider van de Sovjet-Russische handelsdelegatie te War schau, Liarew, door een Russisch emigrant een revolveraanslag gepleegd. Blijkens de tot dusver binnengekomen berichten is Ll- zarew aan de hand en in de zij gewond. De dader is de bekende leider van de Russische emigrantenbeweging in Polen, Wojci- schowskl, een broeder van den uitgever van de Emigranten-Agentur Russ-press. KONING OTTO. Zijn opvoeding. In hot Bocdapester parlement liep Dinsdag het gerucht, dat er in de opvoeding van den 16-jarigen aartshertog Otto, den legitiemen konfrig van Hongarije, een verandering zou zyn gebracht. Graaf Zichy heeft dienaan gaande hst volgende medegedeeld: Aarts hertog Otto zit in de zesde klasse van het gymnasium. Hij moet voorloopig zijn leeren zes maanden staken. In December zal hij eindexamen doen. Overigens zal er in de opvoeding van den aartshertog geen wijzi ging worden gbracht. Over den gezondheids toestand van koningin Zita en haar kinderen, luiden, volgens graaf Zichy, de berichten goed. den beveiligd. Het vuur zit center decimeters diep in den grond en aan blusschen valt mot het oog op <ie geringe bluschmiddelen voor loopig niet te denken. Ook in de omstreken aldaar was de toestand niet beter. Ook hiel ontruimde woningen, spuiten en in brand- staande woningen. Te Emmererfscheiden veen heerscht een ware noodtoestand. Vele woningen zyn afgebrand, staan in brand of loopen ieder oogenblik gevaar in brand te vliegen. Dc christelijke school staat in lichte laaie. De bewaarschool is afgebrand. Andere huizen en scholen loopen gevaar. De bevol king is echter zeer passief. Men krijgt den indruk dat de bevolking niet de noodige aandacht aan den brand besteedt. Ken proclamatie. Dc burgemeester van Emmen heeft gister avond na overleg met minister Kan de na volgende proclamatie tot de burgery ge richt: Aan de burgery van Emmen. Dc ontzettende veenbranden, die deze om- geving teisteren, zijn slechts te bedwingen - als alle burgers eendrachtig samen werken. Al worden door de brandspuiten, uit ver schillende gemeenten welwillend te onzer beschikking gebeld, de uiterste pogingen aangewend, het staat te vreezen dat woon huizen, meer nog dan thans, en zelfs men- schenlevens, verloren zullen gaan. Ik doe daarom een dringend beroep op u allen, om als ergens brand wordt bespeurd, aanstonds te trachten dezen te stuiten, en slaagt men hierin niet, de hulp van politie en andere overheidsdienaren onverwijld in te roepen. Alleen op deze wijze is de ontzettende ramp, die voor u allen een dreigend gevaar oplo- vert. te bezweren. Ik vertrouw op uw aller medewerking. Deze proclamatie is nog hedennacht aller- wege in de omgeving aangeplakt. De bi a ml neer uit Den Haag. Naar men uit ’s Gravenhage meldt, zyn gisteravond om acht uur twee stoomspuiten op den trein geladen, die vannacht naar Drente vertrokken is. Men rekent, dat deze spuiten hedenmiddag ongeveer twaalf uur op het terrein van de ramp kunnen zjjn. Vanmorgen om zes uur zouden de bedie nende brandweerlieden, 15 in getal, onder leiding van den inspecteur-brandmeester C. W. P. Otten, naar Drente vertrekken. Naar aanleiding van de ernstige branden in Drente heeft het Haagsch comité tot steun voor den opbouw in Drente besloten een be drag van eenige duizenden guldens beschik baar te stellen ter leniging van dezen bqzon- deren nood. Heden zou het bedrag definitief' worden vastgestcld. De brand breidt ziek steeds uit. De nacht is in de brandende Venen be trekkelijk rustig verioopen. Het vuur heeft zich, nadat gisterenavond de wind was gaan' liggen, gedurende dgjh nacht niet uitgebreid. In de ochtenduren begon de wind krachtiger te worden en men vreest, dat de brand in den loop van den ochtend weer zal aan wakkeren. De windrichting is nog steeds Zuid Oost. Te Valthermond vreest men, dat de wind meer in het Zuiden zal komen, terwyl men te Klazienerveen Noord bezorgd is voor Noordelijken wind. De motorspuit uit Gro ningen is vannacht te één uur te Klaziner- veen Noord aangekomen en onmiddellyk te werk gesteid. Het brandblusch-materiaal uit Amsterdam wordt naar Emmcn-Erfscheidenveen gediri- geert, evenals de stoomspuiten, die uit Den Haag verwacht worden. Het is vooral te Emmcn-Erfscheidenveen, dat onmiddellyk gevaar voor een groot ge tal woningen bestaat. Het schijnt, dat zich in den afgeloqpen nacht geen verdachte personen meer in het veen hebben bevonden, zooals de. vorige nachten het geval is ge weest. Het in vlammen opgaan van een getal woningen, schynt hiermede in verband te staan en de veenbewoners schynen thans voor uitbreiding van den ramp bevreesd te worden. EMMEN, 5 Mei, (10 uur). Uit Emmen Erfscheidenveen wordt om 10 uur gemeld, dat de rookwolken weer toe nemen. Dit wijst erop, dat het vuur weer feller wodrt en de brand zich weer uit- breidt. Verder besloten de beide stoomspuiten uit Amsterdam naar Klazienaveen-Noord te zenden, omdat daar de brand veel gevaar- lyker is. Het veen is daar n.l. sterk olie houdend. waardoor het vuur dieper in den bodem doordringt en onder de oppervlakte voortvreet. Soms komt het op 100 M. af stand of nog verder plotseling weer aan de oppervlakte. Het vuur wordt hier dan ook bestreden door zoo groot mogelyke oppervlakte door en door nat te houden, ook al wordt er geen direct vuur waargenomen. Het is nog niet bekend, wanneer stoomspuiten uit Den Harig aankomen. ONGEMERKT EEN VINGER VÉRLOREN. De vijf jarige P. v. d. L. te I.eeuwarden klemde zijn vingertje tusschen de afsluit- boomen van den overweg aan de Schrans. Aanvankelijk trad een verdooving in, wel dra gevolgd dóór vreeselyke pijnen. Zonder dat het knaapje het bemerkt l:ad. was hem de vinger totaal afgeklemd, zoodat de hulp van een geneesheer aanstonds moest worden ingeroepen. Een spoorwegambtenaar vond DE R. K. STAATSPARTIJ. Partij en Kabinetsformatie. Het kringbestuur te Amsterdam, heeft d.d. 4 Mei aan de afd. P. te dier stede het volgende schryven gezonden, als antwoord op den brief dier afdeeling d.d. 13 April 1.1., inzake „partij en Kabinetsformatie”: Bij de reorganisatie der partij is als een belangrijk punt voorop gesteld, dat de periode tusschen twee verkiezingen zou worden besteed aan de behandeling van politieke vraagstukken, met het doel, dat zich daaromtrent een meening in de party zoodanig zou vestigen, dat die zoo mo- gelyk in het program voor _^e nieuwe wetgevende periode haar wel gefundeerde uitdrukking zou kunnen vinden. De behan deling van het program is in het door u aan gehaalde artikel 15 lid 8 van het Partyregle- ment gesteld in liet jaar voorafgaande aan dat der periodieke verkiezingen voor do Tweede Kamer. Gelijk u weet, zal dit in 1928 geschieden in de November-vergade ring van >den Partyraad. Uiteraard zal het Partijbestuur deze vergadering moeten voorbereiden. Bet is denkbaar, dat alsdan zal worden „gesproken” over de mogelyk- Frankryk anderzijds. Dc voor het verkeer de poliliu» heden van de regcen*gsfonnatie 1929. Ons Kringbestuur kan zich echter moei- door zijn voorbeeld Europa een beteren weg naar eendracht en welvaart te'wyzen. lyk voorstellen dat het Partijbestuur dit punt als het .„allereerst noodzakelyke” voor op zal stellen cn noir inoeiliiker ,1;» TrtbEBELEN IN CHINA. De gevechten gestaakt. Een Japansch draadloos bericht meldt uit Jen maatschappel(jken vrede in eigen land bevorderen, wodat Engeland in staat is

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 2