alkmaar. i LUCHTVAART. - 1 - - Zilveren jubileum R. K. Tabaksbewerkersbond. SPORT EN SPEL. GEMENGD NIEUWS Uit onze Oost. DE TOCHT VAN VAN LAER BLACK. Korte Berichten. Klein Allerlei. BINNENLANp. t 1 twintig jaren, te 4 offervaardigheid. ten aaa- 1922 be van Vanaf V' op De resident Nog woord van gelukwensch aan do en de pauze trad in. Zondag 20 Mei, herdacht de afd. Alkmaar van den Ned. R. K. Tabaksbewerkersbond, haar 25-jarig bestaan. A'oor deze gelegenheid werd een extra feestvergadering gehouden, waarbij de leden met hunne vrouwen tegenwoordig waren. Het Hoofdbestuur werd vertegenwoordigd door den heer Gemert en het bestuur der afd. Alkmaar van den Ned. R. K. Volksbond door de heeren G. v. Slingerland en H. Koopmeiners. Nadat de voorzitter, de heer Wehnes, de vergadering geopend had en de leden, het hoofdbestuurslid’en de heeren bestuursleden van den Volksbond welkom had geheeten, deed spr. uitkomen, dat wjj niet alleen het zilveren jubileum van de afd. vierden, maar dat tevens twee leden, n.l. de heeren J. H. Eelink Oudejans. hun 25-jarig lidmaat schap herdachten, ook hen wenschte de voorzitter geluk met hun jubilé. Vervolgens was het woord aan den heer Gemert. Spr. liet uitkomen, dat wanneer eene af- deeling feestviert, het Hoofdbestuur niet achterwege mag blijven en daarom felici teerde spr. ook namens het Hoofdbestuur de afd. met haar feest. Vervolgens liet spr. uit- RONDOM DEN KATHOLIEKENDAG. Een ster-estafettenloop. Ter gelegenheid van den vierden Alge- meenen Nederlandschen Katholiekendag, zal op Pinkster-Maandag 28 Mei a.s. door den R. K. Gymnastiek en Athletenbond in het Bisdom Roermond, een ster-estafettenloop worden gehouden, waarna aan geestelijke hoogwaardigheidsbekleeders een oorkonde zal worden aangeboden, als blijvende her innering aan dezen Katholiekendag, maar tevens ook, als bewijs van aanhankelijkheid en trouw aan het hoogste gezag. De ster-estafettenloop zal wofden gehou den van 8 verschillende plaatseh van de grens der gemeente naar het Vrijthof, waar de oorkonden aan Zijne Excellentie den In ternuntius en aan H.H. D.D. H.H. de Bis schoppen van Nederland zullen worden aan geboden. EEN GALA-AVOND VOOR DE HOCKEY SPELERS EN VOETBALLERS. Op Zaterdag 26 Mei a.s. biedt het Neder landsche Olympisch Comité aan de deelne mers der Olympische Hockey- en Voetbal wedstrijden een Gala-avond aan in den Stads schouwburg te Amsterdam. Opgevoerd zat worden .,Het Ohineesche landhuis” door de N. V. Het Vereenigd. Tooneel. nieuwe treinen over hot geheels ,Ik heb onder de feufeend niet tot te moeten medewerken”, al- an der Vegte, „omdat zij zou staand tekort'u!t te stelled, totdat de tweede wetenschappelijke balans 'een juister inzicht in den financieelen toesthnd van het pen sioenfonds heeft kunnen verschaffen en in verband hiermede de artikelen 14 tot en met 17 van het aanhangige en in hoofde dezes genoemde' wijzigingsontwerp niet aan nemen. de noodig* middelen hebben verschaft. WIJZIGING PENSIOENWET. De Vereenigiug van Nederlandsche Ge meenten heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht betreffende de geldelijke ver plichtingen van overheidslichamen aan het pensioenfonds, in verband met de voorge stelde wijziging van de Pensioenwet 1922. Adreseante verzoekt de Tweede Kamer: a. te willen bevorderen, dat ten aanzien van de aanstellingen na 1 Juli 1922 een verlaging plaats vindt van de thans aan het Pensioen fonds verschuldigde premie ad 1554* van 'de pensioensgrondslagen en wel in de mate, ïfraarin dit in de toelichtingen op de Weten schappelijke Balans mogelijk wordt geoor deeld. b. Nadere wettelyke voorziening kien van een eventueel op 1 Juli HET CIRCUS STKASSBURGER. Zooals we Zaterdag reeds meldden, komt bovengenoemd geweldig circus van 1821 Juni in Alkmaar, waar het standplaats zal nemen op het Gemeentelijk Sportpark. Op het oogenbük geeft het circus eenige voor stellingen te Nijmegen, waar de pers uitbun dig is in haar lof. Het „Nymeegsch Nieuws" schryft o. a.: „Vbor hen die nog niet het circijs bezoch ten zouden wij kunnen schrijven: Gaat naar het circus en overtuigt U van het zeldzaam mooie, wat daar geboden wordt. Strassburger heeft een naam hoog te hou den en doet dat met eere. Het circus met zijn drie grootft maneges was dan ook den eersten avond uitverkocht. De twee muziekkapellen hielden er flink de stemming in en onder daverend geapplaudis- seer zagen wy diverse staaltjes van rijdres- suur veriownen tot op een gegeven moment alle paarden van groot tot klein in de mid- den-mapege kwamen en hier een pracht ta bleau vormden voor het levende paarden- carovssel. Zestig gedresseerde paarden! Dat aantal zegt’ genoeg. Noemen wij voorts nog het schouwspel der roofdieren inderdaad zoo iets werd in Holland nog niet vertoond. Strassburgers’ Olifantenkudde. een achttal zware dieren onder dressuur von Annrian Singels, waren prachtig in huu soort Men heeft geen oogen genoeg om alles t<» kunnen zien en is bet daarom ondoenlijk al les te releveeren wat het programma bood. Acrobaten, Ohineesche goochelaar», kunst- wielrijders, équilibristen trapeziumwerkers, koorddarsers, Egyptische springers, vuur- spuwers, motomjjders, enz. enz. treden som» tegelijk in de drie arena’s op en brengen oen variatie in ’n program, dat wQ nog nooit in Nijmegen hebben aanschouwd. DE MOORD TE MAARTENSDIJK. Zflhdag'is De Bruin aan den Officier Justitie te Utrecht overgeleverd. Donderdag was hij opgesloten in het arres tantenlokaal te Maartensdijk. Twee dingen heeft hy bekend-: dat het geweer zijn eigen dom was en dat de brieven door hem zijn geschreven. Van den moord beschuldigde bij twee andere personen. DOODELIJK MIJNONGELUK. In de Staatsmijn „Maurits” te Lutterade is. Zaterdagmorgen half vier, de gehuwde mijnwerker L. Meuffels te Overhoven-Sit- tard. tusschen een der schacht-kooien be kneld geraakt. De ongelukkige, wiens lichaam vreeselyk verminkt werd, gaf reeds eenige ©ogenblik ken na het ongeluk den geest. EEN INBREKER NEERGESCHOTEN. Twee inbrekers op heeterdaad be- rapt. Groote consternatie op het Strooveer te Rotterdam. Gisteravond osmtreeks kwart voor 10 zag een rechercheur op de Geahmpte Karne- melkshaven te Rotterdam een berucht in breker, die zich daar op verdachte wyze op hield. De rechercheur zag kort daarna een anderen man, welke hem later eveneens een bekend inbreker bleek te zyn, uit epn pand konqen. De twee mannen liepen naar het Strooveer. Daar hield de rechercheur Iteiden aan en hy gelastte hen, met hem mee te gaan. Beiden namen een dreigende houding aan, waarby de man, die uit het pand was gekomen, een pakje, dat hij onder den arm had gehad, liet vallen. De rechercheur loste ter schrik aanjaging een schot in de fccht, waarop beide mannen er vandoor gingen. De rechercheur riep hen toe, te blijven staan, maar zy renden door. Hy heeft daar op in hun riching gevuurd. De kogel trof den man, die uit het pand was gekomen. De getroffene is naar den politiepost aan de Galerij en vandaar naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Het is de 42- jarige bootwerker C. F. M. Het pakje, dat hij had bleek een ijzeren geldkistje IN HANDEN VAN KANNIBALEN GEVALLEN? De tóestand van den Zuid-Vogelkop ,Nieuw-Guinea is thans rustig. Dc rr.’f van Ternate en de assistent-resident, als mede de devisiecommandant, zijn terugge keerd. Een gezaghebber is achtergebleven met drie brigades gewapende politie. De door de opstandige bevolking vermoorde patrouille is waarschijnlijk door haar opge geten. Gedurende de politioneele actie in de on rustige streek stuitte men slechts éénmaal op gewapend verzet, waarbij eenjge deelne mers aan een bevolkingspatrouille onbe duidend gewond werden. Enkele verzets lieden werden gedood. Eerw. Heer Deken tot zyn groote spijt hinderd wa« lozing gaf f Hoog Eerw. dank bracht voor hetgeen door de afd. in het godsdienstig belang der leden was gedaan, daarbij de beste wenseben voor de toekomst uitsprekende. Nadat de verschillende sprekers, door den Voorzitter waren beantwoord en een der jubilarissen dank voor de verleende onder scheiding had uitgebracht, was hiermede het officieeele gedeelte afgeloopen en ging men over tot het feestelijke gedeelte van het program. Dat het hierby zeer gezellig toe ging, behoeft niet te worden gezegd, en dat de avond een prettig verloop had, dank zij de versnaperingen die aan de leden werden verstrekt, behoeft geen nader betoog. De feestelijke stemming werd alsnog ver hoogd toen de leden De Lang. v. d. Dover en Willemse eenige nummers ten beste gaven en een wel verdiend applaus hun deel werd. Het was voorzeker op zijne plaats, toen de heer Huijbers namens de leden oen woord van dank bracht aan den Voorzitter, voor liet welslagen van dezen avond. Waarlijk, de afdeeling Alkmaar vau den Nederlandsche Roomsch Kath. Tabaks bewerkersbond kan met genoegen op deze feestvergadering terugzien en het woord van den Voorzitter, by het scheiden, waarby hij aan allen, die het hunne hadden bijgedragen tot het welslagen van deze feestvergadering zijnen dank bracht, vond weerklank in aller harten voornamelijk, toen in uitzicht -werd gesteld, dat nu geen vyf en twintig jaar meer gewacht zal worden, maar dat men wederom zal feestvieren over vyf jaar, bij het herden ken van het zesde lustrum. DE TOCHT VAN DE ITALIA. Naar de Noordpool. Generaal Nobile heeft medegedeeld, dat dé „Italia” hedenavond naar de Noordpool zal vertrekken, waar twee uur gestopt zal worden om de geleerden Mamigren en Cro- jani ih de gelegenheid te stellen, het lucht- skjiip te verlaten ten einde wetenschappe lijke onderzoekingen te verichten. De vlucht naar Kaapstad is voorloopig uitgesteld in verband met de moeilijkheden der terreinen en een technische storing, welke bij inspectie van het vliegtuig op het vliegveld Chartoem is ontdekt. Deze om standigheden tezamen maken voorbands de voortzetting van de reis niet raadzaam. DE VERLICHTING VAN VLIEGTUIGEN. Zooals indertijd reeds met een kort woord vermeld werd, hebben de Philips fabrieken proeven genomen met een nieuwe lamp, waarvan luchtvaart-deskundigen verwacht ten. dat zij ’t moeilijke probleem van ’t vlie gen bij nacht een grooten staj^ nader tot zjjn oplossing zou brengen. Intusschen heeft men te Eindhoven niet stil gezeten. Een volledige schijnwerper-installatie werd vervaardigd en op een groot drie-motorig Fokkervliegtuig (Ier lucht vaart-afdeeling te Soesterberg ge monteerd. Vele waren de moeilijkheden, die tijdens de proeven in de lucht rezen, maar tenslotte heeft men het eerste succes b|j werkelijke nachtvluchten kunnen boeken. Dezer dagen n.l. steeg, toen do schemering al ingetreden was, de groote Fokker-vogel, be stuurd door den kapitein W. Versteegh en den eersten luitenant G. A. Koppen, te Soes- ter berg op. Aan boord bevonden zich: de commandant der luchtvaartafdeeling. over ste Hardenberg, eenige heeren van de Phi- lips-fabrieken en de mecanicien. Op het ter rein heerschte groote belangstelling. Reeds dadelijk was te zien, hoe geweldig sterk de lichtbundel van den schijnwerper was. Ter- wyl het steeds donkerder werd, vloog het toestel naar Utrecht en toen het zich boven de stad wendde, om weder naar Soesterberg terug te koeren en dus ruim 12 K.M. van daar verwyderd was, kon men het licht reeds als een sprookjesachtige, tintelende reuzenster waarnemen. De eerste landing ge schiedde by nog niet volslagen duisternis, opdat kapitein Versteegh de waarde van het nieuwe licht zou kunnen beoordeelen. By de dadelijk volgende tweede opstijging kreeg men pas den indruk van een geweldigen lichtbundel, dien men terwyl het vliegtuig gestadig klom, plotseling hel over het ter rein van den boschrand en de omliggende gebouwen zag vegen. Inmiddels werd het geheel duister. Onbe schrijfelijk was he schouwspel van het vlieg tuig. alleen herkenbaar aan de kleine ge kleurde navigatielichten en den stralenbun del, die nu eens horizontaal vooruit, dan naar opzij, naar omlaag of iets omhoog scheen. Op het vliegveld waren veiligheidshalve landingszoeklichten opgesteld, die een deel van het t<nfein voldoende verlichtten. Doch kapitein versteegh bleek hun diensten niet noodig te hebben en landde na zyn tweede vlucht buiten het verlichte gebied, daarbij uitsluitend gebruik makend van den nieu wen vliegtuig-schynwerper. Nog een derde vlucht volgde, welke zich tot ver over Utrecht en omgeving uitstrekte. In Utrecht staarden velen omhoog naar het mysterieuse vliegtuig, dat men wellicht voor een nieuw hemellichaam gehouden zal heb ben. Om tien uur had de laatste landing op het duistere vliegkampveld plaats en wederom uitsluitend met behulp van het eigen vlieg- tuiglicht. Algemeen had men den indruk, dat de luchtvaartschijnwerpers het vliegen bij nacht in het bijzonder en de ontwikkeling van de luchtvaartin het algemeen zeer zullen bevorderen. ■JÉ "uur reeds bewnsteloozyn, waaronder zich velen in levensgevaar bevinden, ver voerd. Nader wordt gemeld, dat het aantal dooden reeds tot elf gestegen is. ZWARE ONWEDERS. Een stapelhuis afgebrand bij Antwerpen. Men meldt uit Brussel, dat in verschillende streken van België, zware onweders hebben gewoed. Te Merxem-bij-Antwerpen sloeg do bliksem in de loodsen van de firma Govaerts, welke. .onderverhuurd -waxen aan verschei dene Antwerpsche „naties”. Duizenden balen katoen en een groote hoeveelheid andere koopwaar gingen in vlammen op. Do schade wordt geraamd op 2 A 3 millioen frank. Naar uit Lima gemeld wordt, zyn by de aardbeving op Vrydag j.l. te Pimpin in het district Cajamarca 25 personen gedood. De provincie Kamsjatska is getroffen door een krachtige aardbeving, gepaard met uitstroomen van zwavelgas. Het Krasnoje- meer werd vergiftigd en de visch gedood. In de buurt van Tokio is een sterke aardbeving waargenomen, die door korte schokken werd gevolgd. -Er zyn geen men- schenlevens te betreuren en de schade is niet groot. Te Essen zijn twee jongelieden van 16 jaar dood in een badkuip gevonden. Daar naast lag een 19-jarige vriend bewusteloos. Gasvergiftiging is de oorzaak van den dood der twee jonge menschen. komen, dat er voor vyf en moed en durf noodig was, om lid teworden van een Kath. Vakbond, vooral hier in het Noorden. Bespotting, verguizing, verdachtmaking, van de zyde van onze tegenstanders, zyn de eersten niet gespaard gebleven, maar zy hebben stand gehouden, en nimmer ge schroomd, Voor nun beginsel uit te komen; vanwege het Hoofdbestuur zal hun ook dezer dagen een diploma worden toegezonden met hun zilveren jubilé. Daarna gaf spr. een overzicht van voor heen en thans; voorheen was de sigaren maker niet in tel; door velen, werd hij met den rug niet aangezien, want hij was „maar” een sigarenmaker en tegenwoordig is hij ook mensch en wordt als zoodanig behan deld. Spr. liet verder uitkomen de resultaten door de vakorganisaties bereikt, gaf ver volgens eene uiteenzetting van de moeilijk heden, die nog zijn te overwinnen, voorna melijk bij de onderhandelingen over het nieuwe Collectief Contract enz. Tenslotte spoorde spr. aan, waarbij h|j ook een beroep deed op de vrouwen, steeds hunne mannen aan te moedigen lid te blijven van den R. K. Tabaksbewerkersbond, want alleen daar zijn hunne belanden veilig en aan goede zorgen toevertrouwd. Alsnu was het woord aan den heer van Slingerland, die de afdeeling ook zjjne ge- lukwenschen aanbood. Ook deze spr. liet uitkomen, de goede verstandhouding, die er bestaat tusschen vakorganisatie en stands- organisatie en waarbij hij de hoop uitsprak, o dat dit in de toekomst zoo zou mogen blij ven en de leden op den ingeslagen weg zou den mogen voortgaan tot heil van Kerk en Maatschappij. Vervolgens kreeg de heer Koopmeiners het woord, die de afd. eveneens zijne gelukwen- schen aanbood, en waarbij hij het genoegen mocht hebben, de beide jubilarissen een prachtig uitgevoerd diploma van het Kath. Werkliedenverbond aan te bieden. Toen daarna de Geestelijk Adviseur, de Weleerw. Heer v. d. Berg aan het woord kwam, en deze liet uitkomen, dat de tabaks bewerkers, hier ter stede, ook niet ontkomen waren aan de heerschende malaise in het vak en daarvan ook ruimschoots hun deel heibhen gehad, zoodat de afd.. wat ledental betreft, niet groot is, heeft de gewijde spreker toch moeten constateeren. dat de afd. van den beginne af eene strydvereeniging is geweest en het nu nog is, maar velen zijn behouden gebleven voor hun geloof en hun eeuwig zieleheil. Spr. deelde ook nog mede dat de Hoog .7 ver- hier aanwezig te zijn en voor- an een schrijven, waarbif zijn De attractie: het levende projectiel, waar bij een jonge man uit een imitatie kanon g», schoten werd, had de sensatie van het nieu we." „De Prov. Geldersche en Njjmeegsche Courant” weet ook niets dan goeds te ver tellen: „Dat alle bezoekers ten hoogste voldaan zyn geweest staat we) vast. Het Circus Strassburger is het grootste, dat. buiten Bar num en Baily ooit Nijmegen heeft bezocht en behoort tevens wat kwaliteit betreft tot de allerbeste, ’t Is alles indrukwekkend wat dit circus te aanschouwen geeft; tot in de kldfnste details is elk nummer volkomen Af en ieder onderdeel van het ryk voorziene programma draagt den stempel van superio riteit Nu wjj den lezer iets willen gaan vertellen van wat een voorstelling in ’t Circus Strasa- burger biedt, weten wjj waarlyk niet waar mede te beginnen. Als in een kaleidoskoop la al die wisseling van kleuren aan ons voorbij getrokken. De bezoekers hebben 3 uren lang allerlei merkwaardigheden op het gebied van dressuur, rjjkunst en acrobatiek gezien en hun kennis van land- en volkenkunde ver rijkt door het aanschouwen van al die men schen en dieren uit andere wereld deelen dan het onze. Het geheel samen vattend kan wor den gezegd, dat er onder de honderd num mers welke het zeer gevarieerde programma omvat, niet één ja. dat de kijkers niet boeit Het is alles werkMijk eerste klasse en getuigt zoowel van buitengewone organisatie ali van groot individueel kunnen dor artisten." Men ziet dus, dat Alkmaar iets moois to wachten staat. FEESTAVOND ST. ALOYSIUS-PATRONAAT. Zondagavond waren de leden van boven genoemd patronaat en hun ouders ih de bovenzaal van 't Gezellengebouw vereenigd. 't Was de avond van de prysuitdeeling. Toen te ongeveer 8 uur de Weleerw. Heer Th. G. van Haaster met den Chr. Groet opende, was er zoo goed als geen plaats onbezet: meerdere commissieleden, de onder wijzers van 't Vervolgonderwijs, de Eerw. Broeders Overste en Paschalis gaven door hun tegenwoordigheid blijk van hun belang stelling. De Weleerw. Heer Directeur memoreerde, na een hartelijk welkomstwoord, den op 13 Mei gehouden en zoo schitterend geslaag den bedevaartsdag. Dat was een dag van beteekenis, waarop met groote voldoening mocht teruggezien worden. Even wees Z.Eerw. op *t 9de lustrum, dat in Sept. a.s. zal gevierd worden. Dan is er reden tot feestvieren. Alles wordt dan ook gedaan om dit waardig voor te bereiden. Reeds nu was men b.v. druk met een too-" neelstuk in de weer. Tot zyn spijt was de Hoogeerw. Heer Deken wegens uitstedigheid verhinderd dezen avond by te wopen. Dank werd gebracht aan de H.H. D. Wol- dendorp en W. Vermeulen voor de regeling der prjjsuitdeeling. Nadat de vioolchib zich onder leiding van den heer W. Scheurs had doen hooren, ver kreeg de heer W. Vermeulen ’t woord, om den uitslag van de prysuitdeeling bekend te maken. Allereerst dankte deze voor den steun van ouders en leerlingen. De mede werking van gemeente, schoolbestuur Sint Jozef en Patronaatscommissie was dus niet vergeefsch geweest. Toch leek hem 't resul taat. althans 't eind, niet zoo gunstig. De opkomst in de avondlessen was nu en dan bedroevend. Toch wilde men ’t werk dor ijverige jongens waardeeren, vandaar deze prysuitdeeling. In 't algemeen wees spr. nog op de groote waarde van Patronaten, die in dezen zoo moeilijken en ge vaar vollen tijd niet genoeg kunnen gewaardeerd worden. Daarom een opwekkend woord tot ouders en jongens om deze inrichting met alle kracht te steunen. Hier zouden de laatsten ten minste een compensatie vinden tegen d» verlokkingen, die ze overal omringden. Speciaal dankte hij ten slotte de onder wijzers voor de moeiten en zorgen, allereerst Br. Paschalis, die met z’n handenarbeid-cur- sus aller sympathie won en veel resultaat wist te bereiken. Van cursus 1 verkregen de prijzen voor Godsdienst, achtereenvolgens: Wietse Groet- sema. D. v. Diepen, J Schotten, Dries Poo- ver. Voor verdere prijzen (waaronder een missaal, een horloge, meerdere gereedschap pen voor huisvlijt, enz.) kwamen in aan merking: Fr. Bronstering. Piet Harderwijk, P. Bloodtoofd en Jan v. Westen. Ter afwisseling volgde weer een stukje muziek. Daarna ontvingen van Cursus 2 een pr|j« voor godsdienst: Dirk Blokker, Simon Wehnes, Dirk Groefsema en Piet Klaver. Tot de verdere gelukkigen behoorden nog L. Kleverlaan, H Kuiper, Jo Prinz en Henk Punt. Reeds was de heer Vermeulen er toe over gegaan. aan 4 patronaktsleden, die den cur sus gedurende 2 jaar trouw gevolgd hadden en nu tot de gezellen overgingen, het mooie diploma te overhandigen, een diploma, dat ongetwijfeld by sollicitatie’s b.v. ook prac tische waarde kan hebben. Spr. sprak den wensch uit, dat D. Blokker, L. Kleverlaan, Dirk Groefsema en Piet Klaver als gezel mochten voortzetten het goede, dat ze als patronaatslid reeds getoond hadden. Nog een kort woord van gelukwensch aan do pryswiniers en de pauze trad in. De ouders begaven zich naar de beneden zaal, de jongens werden boven onthaald. Daarna nog een gemoedelyk „praat"- uurtje tusschen den Weleerw. Heer Direc teur en de ouders, met 't vooropgezette doel om juist door die gemoedelijkheid eens ronduit te kunnen spreken. De Directeur leidde meerdere punten in, als; T contributie-betalen; 't congregatie- bezoek, "t onderwijs en de plannen voor den volgenden winter. Uitgaande van ’t „elck wat wils”, wilde de patronaatscommissie slechts cursussen organiseeren, die in een bepaalde behoefde voorzagen en waarvoor zich meerderen zouden opgeven. In verband met de godsdienstige opvoe ding dacht Z-Eerw. aan 'n retraite, waaraan zeer vele patronaatsleden van Alkmaar en Omstreken zouden deelnemen. weggeworpen, .te zjjn. Dit kistje, dat f 50 bevatte, was gestolen uit het pand aan de Karnemelkshaven, ten na- deele van den handelsreiziger N. F. W. Het kistje is in beslag genomen. Inmiddels was het de politie gelukt den anderen vluchteling op den Schiedamschen dijk- aan te houden. Dit is de 42-jarige boot- werker P. P. B. Op hem, zoowel als op zyn kameraad, zyn valsche sleutels aangetroffen. Hy is opgesloten. Door het op hol slaan van zijn paard is te Berghem by Öss de vrachtrijder Brux uit Herpen onder zijn wagen geraakt De man kreeg zulke kneuzingen, dat hij aan de ge volgen is overleden. Zaterdagmorgen heeft men den 18- jarigen F. K.. arbeider hij het electriciteits- bedrijf te Brunssum, dood in een schakel kast van dat bedrijf gevonden. Of hij door den stroom werd gedood Of dat hartsver- lamming de oorzaak is wordt nog onder zocht Te Erfscheidenveen bij Stadskanaal, is het anderhalfjarig kindje van den heer G.. in een tobbe met heet waschwater ge vallen. Het kindje is aan de bekomen brand wonden overleden. Te Hallum (Friesl.) liet de landbouwer D. D. J. zyn schapen scheren. Den volgen den morgen bemerkte hij tot zijn groote ontsteltenis, dat tengevolge van den nacht vorst er 27 waren bezweken Het vleesch is voor de consumptie afgekeurd. Gistermiddag geraakte het driejarig zoontje van M. te Withuizen (Gron.) onder een vrachtauto. Een der wielen ging over bet knaapje heen, tengevolge waarvan de dood onmiddelyk intrad. Gisteren is het twee-jarig dochtertje van den arbeider T„ te Zoeterwoude in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken. DE ZONDAGSDIENST OP DE SPOORWEGEN. Gedurende 0e Spelen. Naar aanleiding van het bericht, dat dezer dagen in de pers de ronde deed, volgens hetwelk de minister van Waterstaat, do heer Van der Vegte, geweigerd zou hebben mede tc werken aan een uitbreiding van den Zon dagsdienst op de Nederlandsche spoorwegen gedurende de Olympische Spelen, heeft het Hdbld. zich tot den minister om inlichtingen gewend. De minister vertelde, dat de voorgenomen uitbreiding van den Zondagsdienst niet alleen de t-jjdpeiken van de OlympisoRe Spelen be trof, maar den geheelen gewonen zomer dienst. Het ging om het inleggen van onge veer honderd land in den zomerdienst. gegeven omstandigheden gei deze uitbreiding dus minister Va beteekenen een algemeene opwekking tot reizen op Zondag. Maar het spreekt vanzelf, dat de alenet der Staatsspoorwegen vryheia heeft voor het geval gedurende de Olym pische Spelen of door andere gebeurtenissen zich ergens méér reizigers aanmelden, dan In den gewonen treinenloop kunnen worden verwerkt extra-treinen in te leggen. De menschen kunnen niet op het station blijven staan. De Staatsspoorwegen zullen hun plicht lp dit opzicht natuurlijk ook nakomen. Maar dat is dan toch nog heel wat anders, dan dat Qr jn het spoorboekje staat, dat er om zoo- laat-en-zoolaat nieuwe, ingelegde treinen, speciaal voor de Zondagareizigers, zullen loopen. Waar de behoefte bljjkt, zullen de mensch vervoerd worden, maar de behoefte zal niet nog eens extra geprikkeld worden door een vooropgestelde uitbreiding van den dienst”. J)E TELEGRAAF” ROEPT DE BESCHER MING VAN DEN MINISTER IN. Geen actie voor den mikrofoon. Naar „het Volk” verneemt, heeft de minis ter van Waterstaat, de heer Van der Vegte, aan het bestuur van de V. A. R. A. verzocht yoor den mikrofoon geen aktie tegen „De Telegraaf” meer te voeren. De minister vroeg dit, omdat „De Tele graaf' hem, dien zij eerst uitgescholden heeft verzocht om bescherming tegen de aktie der .V. A. R. A., waarvan zij schade ondervindt, terwijl zjj niet in staat is zich op dezelfde plaats te verweren. RECHTSPOS1TIE-CONGRES VOOR DE R. K. BEDIENDEN. Het Hoofdbestuur van den Nederl. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden heeft besloten, om in de maand Ju li een congres te organiseeren, waar behan deld zal worden: De regeling van de rechts positie der Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden. NA DE VEENBRANDEN. Geen beroep op de publieke offervaardigheid. De commissaris der Koningin in de pro vincie Drenthe, mr. J. T. Lipthorst Homan bericht ons namens het Provinciaal Comité tot hulpverleening by rampen van algemee- nen aard, dat voor het verkrijgen der midde len tot hulpverleening en schadevergoeding inzake de veenbranden in Drenthe, geen be roep op de offervaardigheid van het Neder- landsche volk zal worden gedaan, nu de Kon. Nationale Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp by Ongelukken „Het Oranje Kruis” en de vereeniging „Het Nederland sche Roode Kruis” door het beschikbaar stellen van gelden en goéderen het comité

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 2