o BINNENLAND. LUCHTVAART. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Uit onze Oost. SPÉÉL- EN SNOEPZUCHT BIJ HET KIND. Klein A I Ta r I e I NAPOLEONS „PETIT CHAPEAU”. 1 GEMENGD NIEUWS. brein; 120 er dan verder ge- 4 van ge- HENRI ASSELIN, Véreeni- ons toe- de die de voorzijde afgebeeld; van 25, zoowel de in roode als in blauwe kleur gedrukte biljetten, waarop in i-portret van Prins Wfl- (Willem de Zwijger) is een H. Mis1 in de St. Jozefkerk niet algetn. H. Communie, daarna ontbijt in St. Bavo half vijf HET BEZOEK VAN DE BUITENLAND- SCHE JOURNALISTEN AAN ONS LAND. ONGELUK IN EEN MIJN. Zondagmorgen zijn in de mijn Rantau Pandjang van de Kon. Paketvaart-Maat- schappq op Berouw vijf arbeiders gedood en één zwaar gewond tengevolge van het kan- telen in de remhelling van een opzetwagen, waarmee, hoewel zulke niet veroorloofd wordt, gereden werd. DE „ITALIA” Noor sc he Hulpexpeditie. De Noorsche regeering heeft besloten, de vluchten tot het opzoeken van de „Italia” met 2 vliegtuigen tegelijk te laten onderne men. Kapitein I^arsen zal met een stoomboot, dat een zee vliegtuig aan boord heeft, Vrij dagmorgen van Bergen naar Spitsbergen in zeegaan. Larsen en luitenant LUtzow-Holm zullen dan hun vluchten van de „Holby” af, die zij als steunpunt zullen gebruiken, ondernemen. Olympisch wee! Vermoedelijk in de Kalverstraat zijn van iemand gerold een portemonnaie, inh. f22.50 en een zilveren sigarettenkoker, ter waarde van f 20. Van een vrouw is op de Lindengracht uit I haar boodschappentasch een portemonnaie, I inh. ongeveer f 15.ontvreemd. Op het Centraal Station is van een vrouw I uit haar handtaschje een portemonnaie ont- I vreemd, inh., ongeveer f 300. In het Paleis voor Volksvlijt is van iemand I een portemonnaie, inh. f80 a f 90 gerold. I Een 58-jarige vrouw is aangehouden, ver- I dacht van berooving van >Heen bankbiljet I van f 20. Dronken chauffeur gearresteerd. I Nabij St. Michiels-Gestel is de 70 jarige v. I V., die per fiets van Schijndel kwam, door I een vrachtauto zoo ernstig aangereden, dat I hij aan de gevolgen in het gasthuis te Vught I is overleden. De chauffeur, die dronken bleek I te zijn en doorrepr, werd door do politie achterhaald en gearresteerd. EEN BRUTALE INBREKER. Eindelijk gesnapt. Te Hilversum was kort geleden in de apo- TSJECHO SLOWAKIJE KRIJGT EEN WET TEGEN DE PORNOGRAFIE. Dezer dagen is door de regeering van Tsjecbo-Slowakqe een wetsontwerp inge diend ter bestrijding van de slechte lectuur. De katholieke partij heeft aan het tot stand komen van di ontwerp een zeer groot aandeel gehad. Het zal echter in het parle ment nog een heeten strijd geven, om dit wetsontwerp aangenoAen te krijgen. En dan komt het er nog op aan, om een juiste toe passing en een strenge doorvoering van de te nemen maatregelen te bewerkstelligen. Volgens de bepalingen van deze wet is het niet noodzakelijk, dat men iets bepaalds on- zedelijks openlijk tentoonstelt of aanprijst, het is voldoende om onder de strafbepalin gen van deze wet te vallen, dat het boek, prent, tijdschrift of blad gevaarlijk is voor de gezonde ontwikkeling van de opgroeien de jeugd. Daardoor is het ook mogelijk, dat periodieken en tijdschriften onder de ver bodsbepalingen komen, zoodat het versprei den van vooral uit het buitenland ingevoer de platen, die een propaganda zijn voor de naaktcnltuur onder de juegd, voortaan niet meer toegelaten zal zijn. Nu is er een soort periodieken, dat onder den dekmantel van literatuur en kunst pornografische platen en geschriften op de markt brengt. Een zelf standige commissie, waarin letterkundigen, kunstenaars, boekhandelaars, uitgevers .en jeugdleiders zitting hebben, zullen over de al Of niet toelaatbaarheid der verschillende tijd schriften oordeelen. Deze commissie bezit ook de bevoegdneid, om bepaalde periodie ken schorsen en te verbieden. Ook de jeugdorganisaties, schoolbesturen of ouders, die nalatig zijn in het beletten van de verspreiding van vuile geschriften of platen, zqn strafbaar. Op het overtreden de zer bepalingen staat een straf van 8 dagen tot 12 maanden hechtenis. EEN AMERIKAANSCHE GIFT. Een inwoner van New-York, de heer A. Naumburg. deed den Parqschen prefect, den heer Ohiappe, een chèque van 250.000 francs toekomen ten behoeve van het sanatorium der politieagenten. TWEE TON MORFINE VOOR CHINA? De douane te Tandjong Priok haalde 52 K.G. morfine aan, tot een totale waarde van ruim twee ton. De morfine was verborgen in een uit Parijs afkomstige kist, waarvan als inhoud „sokken” was opgegeven. De zen ding was vermoedeljjk besemd voor China. De met het vervoer belaste persoon, die af komstig is van het eilapd Formosa, is spoor loos verdwenen. EEN „BOM” IN EEN MEETING. Tijdens een 1 Mei-meeting te Liverpool werd er plotseling iets, dat veel op een bom leek, in witten rook en blauwe vlammen ge huld, onder dem enigte geworpen. Er ont stond een paniek, waarbij eenige personen onder den voet raakten en gewond werden. In verband met deze zaak hebben zich thans drie personen voor den politierechter te verantwoorden gehad.w aarvan de twee eerste lid waren van de plaatselijke afdeeling der Britsche fascisten. Alle drie stonden terecht wegens verstoring der orde, de eerste twee bovendien wegens verwonding van twee personen door met het projectiel, de derde wegens mishandeling van een politie agent in burger. De eerste verdachte verklaarde, dat hij den communisten eens had willen laten zien, wat het beteekende, als ere en bom gewor pen werd. Het was niet zijn bedoeling ge weest iemand te kwetsen. De bom had hij gemaakt van een grooten elastieken bal, dien hij met kruid uit een vuurpijl vulde en had gepotlood, omkhem op een „echte” bom te doen gelijken. het projectiel, had zien werpen per had vervolgd, toen hij werd den door een man. die later bleek een politie agent te zjjn. Hij meende, dat de agent tot de .,bommen”-werners behoorde en had juist de politie willen helpen. Hij had den agent een klap gegeven, niet wetende, dat deze van de politie was. Hij werd vrijgesproken; de eerste kreeg een boete van £12 5 sh. en moest boven dien 2 sh. aan kosten betalen; de tweede kwam erm et een hoete van 40 sh. af. 1000, 300, 200, 100. waarop ter I linkerzijde van den tekst op een zittende vrouwenfiguur is I van 60, waarop in het midden boven I den tekst op de voorzijde een medaillon-por- I tret van Prins Hendrik voorkomt; van 40, waarop in het midden boven V I den tekst op de voorzijde een medaillon van I Prins Maurits voorkomt; van 25, zoowel de in roode als 1- I het midden boven den tekst op de voor- I zjjde een medaillon-portret van Prins Wil- I lem I van Oranje (Willem de Zwqger) is I aangebracht; van 20, op de voorzijde waarvan een I visschersman in oliejas en zuidwester is af- I geheeld; van 10, waarop de figuren voorstellen- I de Arbeid en Welvaart en de biljetten, op I de voorzijde waarvan een Zeeuwsche boerin I is afgebeeld. Tegen de „gelukstoffee’e". De wethouders van onderwijs te Vlaardingen heeft alle inrichtingen van I onderwijs aldaar een brief gezonden ter I bestrijding van de speelzucht bij het kind. Wij lezen o.m.: Mijn medewerking Is ingeroepen ter bestrijding van een kwaad, dat ook door u zonder twijfel onmiddellijk in zijn volle diepte zal worden gepeild. Wat is het geval? Er blijken sedert geruimen tijd in den handel te zijn gebracht, z.g. gelukstof- I fee’s, versnaperingen, die voor één cent worden verkocht en waarbij de kans be staat dat de kooper prijsjes wint Of schoon buiten bereik van politie en jus titie, wordt op deze wijze dus loterij ge dreven, en wet in den allergevaarlijk- sten vorm. Het betreft hier een specula tie, op de speelzucht van het kind, en, naar mij bericht werd, zijn er gevallen bekend, dat één kind op één dag 84 cents en 66 cents en meer dergelijke bedragen versnoepte, d.w.z. feitelijk verdobbelde. De vraag rijst: hoe komen kinderen aan dat geld, en ook: waar loopt dit on vermijdelijk op uit? Het antwoord op de eerste vraag moet luiden: vermoedelijk niet eerlijk; en dat op de tweede: op steeds erger oneerlijk heid. Het komt mij voor dat ieder, die het belang der kinderen juist inziet, dit kwaad zoo krachtig mogelijk moet be strijden, in de eerste plaats dus ouders en onderwijzers. De raad der gemeente Rqsson verwierp een voorstel van de S. G. P.-fractie, waarin werd voorgesteld de raadsvergaderingen iu het vervolg met gebed te openen en met dankzegging te sluiten. H. de Bom, die tengevolge van een auto- ongeluk in het hospitaal te Sittard werd verpleegd is thans naar het krankzinnigen gesticht te Venray overgebracht, daar de patiënt teekenen van verstandsverbijstering vertoonde. Te Oene bij Epe is het Iqk gevonden van den 30-jarigen landbouwer G. de W. aldaar, die, nadat bq melkbussen had weg gebracht, op den terugweg door onbekende oorzaak in een sloot is geraakt en verdron- er feest- voor de 25.000 KERKEN TE HUUR. In Amerika staan er 25.000 kerken leeg bq gebrek aan belangstelling van de zijde der geloovigen. In „Mc. Calk’s Magazine” deelt ons John. Clover Monsina nog eenige bijzonderheden daarover mede. De meeste dezer kerken lig gen op het platteland, de meeste worden nooit meer gebruikt. Enkele andere zoo zel den, dat men ze even goed voor altjjd kan sluiten. Volgens de bemerkingen van boven genoemd tijdschrift, zqn er in een enkelen staat reeds 1000 kerken, die buiten gebruik «Jjn gesteld. Wq lezen daar n.l.: „Onlangs werd bq officieel ingestelde enquête uitge wezen, dat er ongeveer 561 kerken heelemaal verlaten waren; de meeste waren in zeer vervallen toestand of hadden reeds een an dere 'bestemming gekregen en zqn in schu ren, magazijnen of in werkplaatsen veran derd. In 194 kerken in denzelfden staat wor den nooit godsdienstoefeningen verricht, of schoon ze toch in goeden staat zqn en be hoorlijk onderhouden worden. Bjj sommige gelegenheden houdt men er sociale 1 vergade- Hngeft of worden ze tot andere doeleinden benut. Hierbij moeten nog 250 andere ker- Eén aandoénlijk oogenblik in de eivolle saai van het Hotel Drouot te Parqs: Er werden belangrijke historische herin neringen verkocht. Toen het glazen kastje, bevattende een „petit chapeau”, die aan Na poleon had toebehoord, aan de beurt kwam, “tatblootten .alle aanwezigen *t hoofd, het .werd imponeerend stil Kooper werd ten slotte een Fransch offi cier, voor 37.500 francs, de belasting 19% pCt. niet medegerekend. Het hoofddeksel werd aan Napoleon •leverd door „Poupart, marchand cliapellier et galonnier, Palais Egglité 52, Parijs.” Een certificaat van echtheid in 1859 opgemaakt, in het gemeentehuis van Fon- tainbleau werd den kooper ter hand ge steld. Dankbetuiging. De Algemeene Nederlandsche Vc’. ging voor Vreemdelingenverkeer doet het volgende schrijven ter publicatie komen: De buitenlandsche jaurnalisten hebben alvorens Nederland te verlaten een hunner collega’s, die meer begunstigd dan zq, in dit land blijft, verzocht, bij allen, van wier ont vangst en gastvrijheid zij genoten hebben, de tolken van hun gevoelens te zqn. Zq brengen hun eerbiedige groeten aan de Koninklijke Familie van Nederland en de Nederlandsche Regeering. Zij verzoeken hun clolega’s, directeuren en redacteuren der Nederlandsche pers, het ontvangst-comité, de Nederlandsche Vereniging voor Vreem delingenverkeer en alle vereenigingen, die tot de ontvangst hebben medegewerkt, de burgemeesters en dege meentebesture», de Universiteit, ’t ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de Nederland sche Spoorwegen en seheepsvaart-maat- schappijen, de leiders van nijverheids- en landbouw-ondernemingen, de autoriteiten der zeehavens en der vlieghavens en einde lijk de gansche Nederlandsche bevolking, overtuigd te zijn van hun warme erkente lijkheid en hun oprechte genegenheid. Allen hebben van hun reis, die zoo verwonderlijk goed georganiseerd en zoo uitnemend ge slaagd is, de meest waardevolle inlichtingen en de meest aangename indrukken medege nomen. Zij kennen thans de bekoring van Holland. En zij weten voortaan, dat het moderne Nederland, dat zq aan het werk gezien hebben, veel bjjdraagt tot de be schaving. zoo hoogst zelden een godsdienstoefening gehouden wordt, dat men gerust kan zeggen, dat deze kerken leeg staan. Zoo zqn er dus in één staat alleen reeds 1000 kerken, waar op men gerust een bordje zou kunnen han- „te huur of te koop”. Het is een droevig verschijnsel, wanneer wq zooveel onverschilligheid voor den gods dienst waarnemen en bqna Qveral achteruit gang en ongeloof moeten constateeren. INDRUKKEN VAN EEN PROEF MET DEN RAKETAUTO. De sensatie van den berqder. Slechts gevoel van handen. In de „Berl. Ztg. am Mittag” geeft Fritz von Opel zqn indrukken van zijn proeftocht met den raketauto weer. Was het een sensatie? Ik moet het wel gelooven, want iedereen zei mjj, dat het zien van den razenden vuurwagen de sterkste indruk van het leven was geweest. Het spijt mij bijna, dat ik ook geen toeschouwer was. Ik had in de radio gesproken ’n onge wone bezigheid. Eindelijk stond ik bq den wagen. Ik had haast. Men hield mij mqn leeren jas verkeerd voor. De filmmannen wilden niet weggaan. Alles ging niet snel genoeg. Zonderlinge gedachten flitsten door mijn brein; 120 Kg. ontplofbare stof achter mq, genoeg voor een heel blok huizen Waarom komt Reiners zoo in ’t rond? Eindelijk is de baan halverwege vrijgemaakt. Sander drukt mij de hand. W^grom zoo plechtig? De draagvlakken heb ik op druk gesteld. Rechts naast mq op de tribune draaien mij zelfs menschen den rug toe. Ik druk op het ontstekingspedaal. Achter mij huilt het en ik word vooruit gegooid. Het is als een ver lossing. Ik druk nog eens en nog eens en het grqpt mq als een woede aan. voor de vierde maal. Op zij verdwijnt alles. Ik zie alleen nog het groote lint van de baan voor mjj. Ik trap snel nog vier keer en rijd nn op acht buizen. De snelheid is een roes. Ik denk niet meer, de werkelijkheid verdwijnt. Ik handel alleen nog in onderbewustzijn. De Avuspoort komt. Ik laat den wagen uitloopen en maak een korten draai. Niet al te veel vaart verliezen. Nog in de bocht geef ik „gas” en trap niquwe ontstekingen aan. als ik het rechte lint weer zie. De snelheid moet zeer groot zijn. Ik merk, dat het stuur te licht belast is. Ik kan den wagen nauwelijks houden. Vóór mij wordt de baan nauwer en nauwer, ik zie de finish-tribune, rechts aan den kant staan auto’s. Ik voel dat de wagen van voren „zwemt”, de draagvlakken zijn niet genoeg op druk gesteld. Doch ik kan geen hand van het stuur loslaten. Ik word rechts naar^en auto getrokken, ik ruk het stuur om én schiet naar links. Ik raak ontzettend aan het slin geren. Ben ikv erloren? Ik heb alleen nog gevoel van handen. Het lukt mq den wagen op. te vangen. Nu nog eens een goede nieuwe ontsteking. Ik ben aan ften reservevoorraad en wil nog eens ..gas” geven doch het gesnor neemt niet toe. geen snellere vaart. De 24 raketten zijn verbruikt. De wagen rolt verder, drie kilometer ver. Menschen zitten op de schuttingen en roepen hoera. Ik zie een overgang en keer met veel vaart naar defï anderen arm van de baan. De wagen staat, maar ook de zenuwen staan stil. Waarom ben ik zoo alleen? Waar om komt er niemand? Eindelijk zqn daar de vrienden. Met moeite werk ik mjj achter het stuur vandaan. Zij dansen als bezetenen rond mq heen. Van wat er dan verder ge beurde. die vele menschen, de fotografen, weet ik niets meer. Een gevoel van uitputting beheerscht mq. Eerst uren later kwam de vreugde, dat alles gelukt was. Of ik weer raketauto zal rq’den? Misschien later de roes van de snelheid .is te verlei delijk maar niet onder dezelfde omstan digheden. De toeschouwers waren zeer onvoorzich tig. Ons werk is reeds verder gevorderd. Wat ik vandaag vertoonde, is reeds achterhaald. JUBILEUM HAARLEMSCHE PATRONATENBOND. In de maand Juni viert de Haarlemsche Patr watenbend zijn 12% jt-tip bestaan. By die ge’egenheid zal er een Triduum voor de jongens worden gehouden op 6, 7 en 8 Juni in de St. Jozefkerk. Zondag 10 Juni is de. sluiting; 8 uur is er -TT j- a* t H. Communie, daarna ontbijt in voor alle jongens en ’s middags sluiting van het Triduum. Op 19, 20 en 21 Juni worden avonden georganiseerd. 19 Juni jongens, 20 Juni voor de ouders en 21 Juni voor de donateurs. Tevens wordt er een Tentoonstelling aan verbonden van werk stukken. waarvoor elk lid van teeken- of avondschool een werkstuk kan inzenden. Er wordt ook een prijsvraag gehouden, in drie groepen verdeeld: 1. Een teekening dienend als hoofd voor het blad „Do Jonge Wacht”. 2. Een ontwerp voor een spreuk, dienstig voor wandversiering in het Patronaat. 3. Een ontwerp yoor houtsnijwerk of fi- guurzaagwerk. WIJZIGINGEN DIENSTPLICHTWET. De soc.-d-m. Tweede Kamerleden Ter Laan, Van Zadu’.b/.f. Albania en Brautig-.m hebben een aantal amendementen voorge steld op het wetsontwerp van de dienst- plicht-wet. Een der amendementen beo.gt de vrij stelling van militairen dienst voor geeste lijken en a.s. geestelijken af te schaffen; een tweede om de jaarlqksche lichting van 19500 man te brengen op 13.000 Voorts wordt voorgesteld het instituut der vrijwil ligers, die de taak van de militieplichtigen overnemen, te doen vervallen, om den dienst wacht bij de zeemilitie niet te verlengen, om de verkorting van den diensttijd voor de voor- geoefenden niet in te- krimpen van vier tot drie maanden; en ten slotte om de mogelijk heid te voorkomen, om te eeniger tijd weer over te gaan tot de invoering van de derde herhalingsoefening. De voorstellers dezer amendementen mer ken op, dat het regeeringsvoorstel een be perking inhoudt van.de rechten der dienst plichtigen bij de zeemilitie, waarvoor zij geen voldoende redenen aanwezig achtten. Mochten ooit de omstandigheden het noodig maken, dat bedoelde dienstplichtigen langer dan twaalf maanden dienen, dan behoort daartoe te worden besloten in gemeen over- *leg met de Staten-Generaal In -zooverre is het voorstel ook een 'beperking van rechten der volksvertegenwoordiging niet kan worden aanvaard. PENSIOENRECHTEN PERSONEEL VAN GEND LOOS. In verband met de omstandigheden, dat de oude directie van Van Gend Loos tot heden geen gevolg heeft gegeven aan het verzoek van het personeel om te worden ingelicht over de reeds lang toegezegde, maar nimmer ingeloste pensioenrechten, en de steeds grooter wordende ontstemming daarover bij het personeel, hebben de hoofd besturen van den Centralen Bond van Trans portarbeiders en den R. K. Bond van Trans portarbeiders het volgende telegram aan de Hoofd-Inspectie der oude Firma Van Gend Loos verzonden: ..In herinnering aan ons schrijven van 14 Mei j.l.. verzoeken wij u dringend, ons uw bevredigend antwoord op de daarin vervatte wenschen vah uw personeel wel te willen doen toekomen” De Minister van Waterstaat en de Directie der Ned. Spoorwegen zijn met den inhoud van het telegram in kennis gesteld. DE DERDE SLUISDEUR VOOR IJMUIDEN. Naar het „Hdbd.” verneemt, zal de derde, bq Burgerhout’s Machinefabriek en Scheeps werf te Rotterdam, gebouwde deur voor de in aanbouw zqnde sluis te IJmuiden in de eerste helft van Juni van daar naqr de be stemmingsplaats worden overgebracnL Zoo- als bekend liggen twee deuren reeds eenigen tqd te IJmuiden gereed om, zoodra het werk zoover gereed is, te worden geplaatst. DE ZAKKENROLLERS TE AMSTERDAM. N. V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD.” Algemeene vergadering; benoe ming van twee directeuren. Dividend 9 pCt. In de Woensdag gehouden buitengewone vergadering en de daarop aansluitende jaar- Iqksche algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. Drukkerq „De Spaarne- stad” werd besloten om in de direoteurs- vacature, ontstaan door het overlijden van den heer F. H. M. van de Griendt, definitie! te voorzien door de benoeming van twee directeuren en wel één voor de commercieele en technische leiding der geheele onderne ming en één directeur-hoofdredacteur be last met het beheer van alle met de redactie der uitgaven en met de uitgeverij in verband staande aangelegenheden. De president-coinmissaris, de HoogEerw. Heer Deken van Dam, deelde mede, dat de heer Joh. Hazenberg, mede op diens verzoek, op de meest eervolle wjjze ontheven was van zijn functie van waarnemend lid der directie en bracht hem hulde voor hetgeen hij voor de Vennootschap heeft gedaan. De "vergaderingt benoemde daarop tot com- mercieel-technisch directeur den heer C. Ooms, die in het afgeloopen jaar lid was der waarnemende directie, en tot directeur- hoofdredacteur der vennootschap den heer L. M. Weterings, tot nu hoofdredacteur der „Nieuwe Haarlemsche Courant”. Naast zijn nieuwe functie blijft de heer Weterings on veranderd belast met het hoofdredacteur schap der „N. H. Ot.” De heer Hazenberg wordt om zqn vele verdiensten voor de vennootschap de per soonlijke titel van algemeen administrateur met volledige procuratie verleend. De heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thqssen, aftredend commissaris, werd als zoodanig herkozen, terwijl als vqfde commissaris werd benoemd de heer J. W, Lucas. Een in verband met een en ander nood» zakelijk geworden statutenwijziging werd be reids aaphangig gemaakt. t De balans, winst- en verliesrekening wer den goedgekeurd en het dividend evenals vorig jaar, bepaald op 9 pCt.' Een voorstel tot uitbreiding van de ge bouwen te Haarlem werd eveneens aange nomen. De president-commissaris bracht ten slotte den heeren Ooms en Hazenberg onder ap plaus der vergadering dank voor wat zq als waarnemende directie hebben gedaan. VISSCHEN MET DE?j HENGEL, GEAASD MET VISCH. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft in afwachting van het rap port der commissie tot onderzoek van de vraag, voor welke wateren in het belang van de bescherming van de snoek het vis- schen met den hengel, geaasd met visch, zal zqn te verbieden, bepaald: dat in 1928, van 1 Juni af tot wederop zegging, doch uiterlijk tot 15 October, het visschen met den hengel, geaasd met visch, in de provincie Noord-Holland gelegen wate ren, zal zijn verboden. DE ZUIDERZEEVISSCHERIJ. De Zuiderzee-Visscherqraad vergaderde de zer dagen te Enkhuizen onder voorzi>ter- vschap van den Inspecteur der Visscherijen in het le, 2e en 3e district. Besproken werden de bezwaren, die voor Zuiderzeevisschers zqn verbonden aan een eventueele verhoogin van den maat op aal, van 25 op 30 c.M. Naar aanleiding van de behandeling van de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1928 in de Tweede Kamer der Staten-Gene raal op 16 Mei 1.1., waarbq de minister van waterstaat toezegde het advies van de Gene rale Commissie in te winnen omtrent de on voldoende in de wet geregelde „waardever mindering” en „toekennen van steuntoelage” werd besloten een bespreking aan te vragen met de Generale Commissie om de bezwaren, die de visschers hebben tegen de thans be staande regeling betreffende „waardevermin dering” en „toekenning van steuntoelage” uitvoerig toe te lichten. Voorts werd besloten om de medewerking van de Generale Commissie te verzoeken tot het tot stand komen van plaatselqke com missies, die belast zullen zqn met hert, geven van advies inzake het verleenen van even tueele uitkeeringen volgens art. 13 der Zui- derzeesteunwet. Behalve de behandeling van eenige zaken van internen aard werd nog van gedachten gewisseld of het niet mogelijk is te voorko men, dat in tqden van overvloedige haring vangsten, zooals dit voorjaar, do haring waardeloos wordt Tenslotte werd besloten om te trachten een goedkooper tarief te verkrijgen voor de verzending snelvervoer van kistjes spiering van Volendam naar Parijs. broken, doch het mocht de politie toen niet gelukken den dader H. in te rekenen. Blijkbaar aangemoedigd door dit succes, trachtte H. Zondagnacht nogmaals zijn slag te slaan. Zqn inbraakpoging werd evenwel opgemerkt. Men alarmeerde de politie en nu bleek, dat dé man wederom op dezelfde wqze zich toegang tot de apothekerswonlng had willen verschaffen. Met al het beschik bare personeel werd de omgeving afgezocht en tenslotte wees een politiehond het spoor van den gezochte aan. Aangezien in den laatsten tijd meer der gelijke inbraken plaats hadden, meent d« politie dezen keer de hand gelegd te hebben op een gevaarlijk recidivist. DRIE JONGE TIJGERS GEBOREN. In Burger’s Dierenpark te Arnhem heeft op den eersten Pinksterdag een heuglijke en weinig voorkomende gebeurtenis plaats gevonden. Tjjgers krijgen maar zelden jon gen in ballingschap Hier heeft echter het prachtige tijgerpaar drie fraaie kleintjes ge kregen. Het gezin en de welpen verkeeren in uit muntenden toestand. INGETROKKEN BANKBILJETTEN. De directie van de Nederlandsche Bank deelt mede, dat binnen den tqd van één jaar zullen ingetrokken worden: de van 1 Janu ari 1890 af uitgegeven bankbiljetten van: (model 1860/62) 300, waarvan de uitgifte werd bekend gemaakt in de Staatscourant van 21 Januari 1860, no. 18; 200 idem 28 Maart 1860, no. 75; 100 idem 21 Juni 1860, no. 145; f 60 idem 30 Dcember 1862, no. 308; 40 idem 30 December 1862, no. 308. De voorzijde der biljetten van 300, 200 en 100 is geheel in zwart gedrukt. Boven den tekst in het midden van den gegraveerden rand komt een afbeelding van de Nederlandsche Maagd voor. De biljetten van 60 en 40 zijn alleen op de voorzijde bedrukt. De druk der bil jetten van 60 bestaat uit een licht paarsen ondergrond, die van de biljetten van f 40 uit een groenen ondergrond, beide met een in zwart gedrukten tekst en gegraveerden rand; in dien rand komt boven den tekst een leeuwen-motief voor. Bovendien de door de Nederlandsclje Bank uitgegeven zoogenaamde hulpbiljetten van 100, 60, 40 en 10, gedateerd 1 Augustus 1914, waarvan de*uitgifte wer<l bekend gemaakt in de Buitengewone Staatscourant van 4 Augustus 1914, no. 180 (model 1914). Wat blijft. Alleen zullen nog in omloop blqven de bankbiljetten van: vuurpijl vulde en had gepotlood. De derde verklaarde, dat hij den eerste .1 en den wer- vervolgd. toen hij werd tegengehou-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 8