OOL’ O GERO 3 LM roo fe ALKMAAR. 7s RF ls BUITFNLANH. KERK EN SCHOOL. DE PLECHTIGE OMGANG TE ’s-HERTOGENBOSCH. Korte Berichten. GEMENGD NIEUWS. Verspreide Berichten. garantie B BINNENLAND Uit nnzft Dost. tr n EEN ONTHULLING VAN DE ROTE FAHNE. ALLERLEI. Tet beter*- Klein Allerlei. 1’. 61 o winters, Magnificat (4-stemmig gemengd koor) Or- van ler. be- be- te §f f 120.046.53 DE ZAAK BELA KUN Een geweigerde audiëntie aaa de commissie-Barbnsse. bet oogenblik vertoeven te Weenen van de Fransche commissie-Barbusee ons samen blijven dit, wy met sleepte den aansluiting werd op de f 122.884.14 f 84.233,91 VAN EEN AUTO GEVALLEN. Het slachtoffer overleden. Op de Stroomarkt te Amsterdam is oen 10-jarige jongen van een rijdende vrachtauto gevallen en daarbij bekneld geraakt tusschen die auto an een pothuis. Hij kwam daarbij terecht op zyn achterhoofd en blo-dde ern stig uit mond, neus cu ooien, F er auto van den G. G. en G. D. is hij naar het Binnen gasthuis vervoerd en aldaar eenige uren later overleden. Het ongeluk i* geheel aan eigen onvoorzichtigheid ce wijten. DE OORLOG IN CHINA. Tsjang-Tso-lin blaast den aftocht. Reuter meldt uit Tokio, dat blijkens be richt. ontvangen uit het .lapanerhe hoofd kwartier. Tsgang-Teo-lin begoten had. zich uit Peking terug te trekken. Reeds is een deel van de Noordelijke troepen in aftocht naar Moekden. Dientengevolge verwachten de Japansehe militaire autoriteiten dat de strijdkrachten der Zuidelijken Innnenkort Peking zullen be zetten. Te Helsingfors hebben de Einsche boot werkers besloten met ingang van 2 juni het werk te staken. Het gaat om 12.000 werklie den, verdeeld over 29 havens. hevige aardbeving ge- ZELDZAAM HUWELIJKSFEEST. De 88-jarige visscher op het Zuidlaarder- meer, M. Zwerver, herdacht met zijn 85-ja- rige echtgenoote op Tweeden Pinksterdag te De Kuijpe z’n vijf en zestigjarige ecbtvereenl- ging. De jubilaris, die sinds enkele jaren een welverdiende rust geniet, heeft een men- schenleeftijd lang zeventig jaren zijn beroep van visscher uitgeoefend. He» zeldzame feit werd met eenige feeste lijkheden gevierd, waarbij de krasse oudjes de geluk w*nschen van het gemeentebestuur in ontvangst hadden te nemen. wij hier, in Europa, over natte natte herfsten en De nederlaag van het Noordelijke leger. Het oppercommando van het noordelijke leger erkent de nederlaag Lij Paotingfoe en heeft tegelijkertijd de ontruiming van Peking aangekondigd. Dit besluit is het gevolg van het feit, dat de linkervleugel van het zuide lijke leger nog slechts 20 K.M. van den Zui delijken muur van Peking is verwijderd. Al had Tsjang-Teo-lïn nog slag met de zuidelijke troepen willen leveren, zyn generaals berei den het terugtrekken der troepen voor. De toestand van de noordelijke troepen is botrekkelijk gunstig, daar zij over den spoor, weg Tiensjing beschikken. De zuidelijke troepen zijn 100 K.M daarvan verwijderd. Het commando der zuidelijke tzoepen deelt mede, dat de voorhoede uit betrouwbare' mannen bestaat en er geen gevaar is voor wanordelijkheden tegenover de vreemdelin gen. Op leden om zich op de hoogte stellen van de zaak Bela Kun. D? heeren hadden ook een audiën. tie aangevraagd bjj mgr. Soipel, doch de bondskanselier heeft hun laten weten, dat hij hen alleen kan ontvangen als de Fransche gezant acces voor hen vraagt. De commissie heeft daarop van de audiëntie afgezien. spannen en de inzittenden moesten wachten tot er een ander rijtuig was gearriveerd. Id BANDIETISME. Als jongste staaltje van Amerikaansch bandietisme meidt Reuter ons uit Indiana polis, dat op een bal van leden en genoo- digden van de automobielclub aldaar, aan welk feest tweehonderd gasten deelnamen, roovers het gebouw binnenkwamen en de feestvierenden ontdeden van geld, juweelen en andere preciosa. De buit was de moeite waard, volgens opgaaf der bestolenen droeg hij 150.000 i 200.000 dollars. de ontstane verwarring viel een juffrouw, die eveneens deel van den stoet uitmaakte in «wym. Gelukkig kwamen er geen persoon- Ijjke ongelukken voor. 1 een stoom van 51 Volt stond. De ploeg ar beiders werden tegen den grond geworpen. Vierban hen liepen ernstige brandwonden op. Zjj werden met tien lichtgekwetsten naar het ziekenhuis vervoerd. Door de tegenwoordigheid van geest va» den arbeider, die als eerste den kabe] aan het eene einde, dat met het stroomnet in aanraking kwam, droeg, is het te danken. dat het ongeluk geen grootere gevolgen I heeft gehad. Hij nikte den kabel nog los, j alvorens hij bewusteloos ineenzakte. In het tijdvak van 1 Januari1 Juni wor den in het geheel uitgereikt 471 nieuwe boekjes, derhalve een vermeerdering met 345 boekjes. Dp 1 Januari 1928 waren in omloop 4546 boekjes, zoodat op 1 Juni dit aantal bedroeg 4891. 4190 boekjes behooren aan personen of in stellingen te Alkmaar gevestigd, 701 aaa personen elders woonachtig. Onder de in Mei uitgereikte 74 nieuwe boekjes zijn benepen 6 beekjes voor jong geborenen (op deze boekjes plaatst de Spaar bank een eersten inleg van f 1. De lediging in den loop der maand Mei van 106 spaarbusjes (in omloop zijn thans 824 stuks) leverde een bedrag van f 1902.22 aan kleine besparingen op. In het tjjdvak 1 Januari1 Juni werden 624 busjes ter lediging aangeboden, waarbQ bleek, dat in totaal f 9551.86 was bespaard. J. A. ARDTS OVERLEDEN. Gisteren is te Beugen overleden in den ouderdom van 72 jaar de heer J. A. Ardts, oud-lid der Provinciale Staten van Noord- Brabant, lid van bet Hoofdbestuur van den Noord-Brabantschen Christelijke» Boeren bond, van de Federatie van Nederland.sche Zuivelbonden en van den Zuid-Nederland- schen Zuivelbond. Directeur van de Boeren leenbank ,en Voorzitter van den Boerenbond te Beugen, oprichter en*Voorziter van de Coöperatieve Zuivelfabriek „Cunera". De overledene was begiftigd' met het gouden eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice'" Er is weer een voeld te Korinthe. Het voor Singapore bestemde drijven de dok, wat in de volgende maand daarheen vertrekt, is te Londen voor 900.000 vfer- zekerd. Voor zoover men tot nul toe kon vast stellen heeft de hooge waterstand van den Donau die in Opper Oostenrijk een schade ^van honderdduizenden shillingen heeft aan gericht, ook drie slachtoffers geëischt. -Naar uit Tokio wordt gemeld, moeten er 400 vissebers zjjn omgekomen bij een vloedgolf ter rede van Sokaido. De Italiaansche vliegers Parcarin en del Prepo zijn gistermorgen met hun toestel S 64 gestart met het. doel het wereldduur- record vliegen te breken. Zij vliegen in een driehoek om Rome. DE IN-BESLAGGENOMEN MORPHINE Nader is gebleken, dat de door de douane te Tandjong-Priok aangehaalde 52 kilogram morphine, deel uitmaakte van een partij transito-goederen, welke met het atoom - schip Rondo uit Amsterdam verscheept was. De politie hield den Japanner uit Formosa die eerst sjioorloos verdwenen was, en de employés van de firma te Batavia, welke belast was met den doorvoer van de goe deren naar China, ar.n en nam hen een ver hoor af. De prijs van morphine in clandes- tienen handel is f 2500 per kilogram, zoo dat op dien grondslag de waarde van de morphine in totaal f 130.000 bedroeg. LUCHTPASSAGIER. Bataviasche bladen vertellen, dat met het stoomschip Gorontalo naar Nederland is vertrokken de heer Zimmerman, hoofd redacteur van het geïllustreerde Tndi’che weekblad d’Orient, die als passagier de eer ste Holland-Indië vlucht in de maand Juni zal medemaken. ONDER DE ELECTRISCHE TRAM. Onder de gemeente Rijswijk sprong v. d. M. uit Rotterdam van eea elcctrische tram, juist toen deze zich in beweging zette. Hij kwam te vallen, waarby een van de wielen over zijn voet ging en deze ernstig werd gekwetst. Per ziekenauto werd hjj naar Rot terdam vervoerd. Waarschijnlijk zal hij eeni ge teenen moeten missen. DE STAKING BIJ DE MAATSCHAPPIJ „DE SCHELDE”. De staking bij de Maatschappij „De Schelde” i» nog met 50 man uitgebreid. Gis termorgen zijn in het geheel maar 100 man aan het werk gegaan. I»oor de stakers ie besloten niet weer aan de werf te posten, doch aan de huizen van de werkwilligen. Er worden fietstochten ge- unristus worden gehandhaafd en uit- yLehreid. het geloof der ouders aan de kin deren moet worden gegeven.” Mgr. Schrijnen dankte Koning Christus /voor TJjn genade, dezen Katholiekendag zoo te doen slagen, dankte het hoofdbestuur en plaataeljjk comité, Limburgers en niet-Lim- burger» voor aller medewerking. Het annexioniame. In het bijzonder dankte Mgr. zijn dioce- sanen voor alles wat zij gedaan hebben om den bezoekers het verblijf zoo aangenaam mogelijk te doen zijn. t Vroeger jaren is er EEN BRUTALE NOTA. Rusland eischt van Letland de vrijlating van den spion Lange. Het ministerie van buitenlandsche taken te Riga heeft een nota van Rusland ont vangen, welke opkomt tegen de aanhouding van Lange, den secret, van den Russischen militairen attaché te Riga, en diens onver wijlde vrijlating eischt. Het Letsch telegraafagentschap merkt hierbij op. dat Lange aangehouden is als hoofd van een spionnagedienst en dat. han gende het onderzoek, aan dezen staat van zaken niets te veranderen valt. gestadige toeneming bestudeerd van de regens binnen een gebied, afgebakend door een driehoek, waarvan de hoeken zouden zijn: de wtee groote radiouitzendposten van Kaapstad en Durban eenerrfjds en de langs heen de kust varende schenen meestel eveneens met radio-uitzendposten voorzien anderzijds En die studie leidde hem tot d« conclusie, dat deze radio-uitzendposten in de atmosfeer een spanning verwekken hij voegt er ook by welke spanning, maar het ter zake dienend hoedanigheidswoord riet er zoo alle machtig barbaarsch uit, dat we hetm aar liefst onvertaald laten een spanning dus, die fataal, den eenen dag of den andere een ware atmosferische cata strophe moet verwekken. Ondertusschen, dr. Murray is niet de eenige regenmaker in Zuid-Afrika, noch is zijn methode de eenige die in aanmerking schijnt te komen. Een concurrent van hem krijgt,. zoo het schijnt, van de regeering de beschikking over een vliegtuig, waarmee hy de wolken wil bestrooien met een zeker poeder, dat de wolken zal doen.regenen. L VENDETTA. Twee jaar geleden ongeveer is een ruchte CorsicaAnsche bandiet, Romanetti geheeent. in zijn huis aan de golf van Lava op Corsica, doodgeschoten. De omstandig heden, waaronder deze moord geschiedde, zjjn nooit geheel opgehelderd; wel was be kend, dat Romanetti in onmin leefde met zijn schoonouders, in wier buis hij zich had gevestigd na hen er uit te hebben gezet. Na Romanetti’s dood gingen de schoonouders met hun gezin weer in hun eigen huis wonen. Dinsdag is daar de schoonvader van wijlen Romanetti. Mancini geheeten. met twee zijner zoons doodgeschoten. De Mancini’s zaten aan tafel teen er vier gewapende mannen het huisje biïwiendrongen. Zij gaven de vrou wen last zich te verwijderen en schoten ver- volgens Mancini. een man van xestig jaar, en twee zonen dood. Een derde zoon wist te ontkomen. 30 ARBEIDERS DOOR DEN ELEC- TRÏSCHEN 1STROOM GETROFFEN. In de nabijheid van de gemeentelijke elec- triciteitsfabriek te Landau is bij het verleg gen van een nieuwen sterkstrfomkabel een ernstig ongeluk gebeurd. Een arbeidersploeg van 30 i nieuwen voedingskabel naar - bjj het stedelijk electriciteitshet. Daarbij zoodat de Porden moesten worAsn^ uitge- kwam het eene, einde van den kabel in aan raking met de hoogspanningsleiding waaxoo bf 38.650.23 In het tijdvak van 1 Januari1 Juni werd in het geheel ingelegd f 574535.70 en terugbetaald f 454.189.17 Hongaarsche ongeregeldheden Weenen? De comijiuiiietische Rote Fahne, een blad dat ten dezo van geen bijbedoelingen is vrij te pleiten, kondigt onthullingen aan ter zake van de ontdekking van een Hongaarsch cen trum voor vervalschingen en een geheime af deel ing van de Hongaarsche politie te Wee- nen in het oude Hongaarsche „Gardepalaia”, waar voor den schijn de Weensche Hongaar- eche Studievereenigingwas gevestigd. MUSSOLINI EN HET DANSEN. De maatregelen ter bescherming der zeden. Volgens mededeeiing van den minister van Binnenlandsche Zaken, Bianchi, «ijn in het iafgeloopen jaar op laat van Muaóoiini 256 dancing» gesloten. Drie en dertig handelaren In blanke slavinnen werden gearresteerd. - Wegens corruptie werden 218 personen in >rrest gesteld. ’s PAUSEN VERJAARDAG. Tr geleerenheid van zjjn 71sten verjaardag heeft de Paus tallooze telegrammen van ge- lukwensch ontvangen-. Daaronder was ook een telegram van pater Gian Franceschi, den kapelaan van de Noordpoolexpeditie van Nobile, die zjjn vertrouwen op de redding van Nobile, zijn metgezellen en zijn lucht schip uitsprak. De Paus antwoordde even eens met vertrouwen te hopen op de redding van den generaal en zijn bemanning. Gistermiddag is de 23-jarige A. Warnaar uit de Sto^roosstraat te Rotterdam bjj zjjn werk aa' - - - daar van een hooirte van 12 M. gevallen. De man is met een ernstige hersenschud ding op<rennmcn in het ziekenhuis Coolsin- gol. waar hij Gisteravond aaa de bekomen verwondingen is overleden. EEN MAN DIE SCHOON EN SLECHT WEER MAAKT. Lit Cape-Town ontvangt men te Londen bericht, dat Dr. W. G. Murray, uit Mosel Bay Zuid Afrika, daar beroep doet op de'belang stelling van de officieele weerkundige insti» tuten, voor zekere proefnemingen, die hy op tou zette, met het doel, naar believeq reger en schoon weer te maken. Een ambitie, waar wel wat voor te zeg gen valt. Want er zal wel geen enkel ge west zijn, op heel den aardbol, welks in woners pch tevreden geven met het weder, dat hun door de Voorzienigheid is beschoren. In Afrika zit men sinds twee of drie jaren met droogte geplaagd en klagen putten uit den grond zomers, natte natte lentens. Gezegde dr. Murray heeft nog heel wat anders in zjjn mars. Hij heeft n.l„ zoo meldt men verder, de gestadige toeneming bestudeerd EEN TROUWSTOET GESTOORD. Woensdagmorgen heeft er op den hoek van den Korten Vijverberg en het Plein te ’s- Gravenhage een aanrijding plaats gehad, wel ke gelukkig nogal goed is afgeloopen. Het laatste rjjtuig van een trouwstoet kwam in botsing met een tnrnwagei en weid vrij ernstig beschadigd. De koets kon niet verder Gedurende de processie: „Verbum Super- num” en ..Aeteme R?x” van Cohen: o .Tantum Ergo” (voor gemengd knor} Hal- IN PIAM MEMORIAM. In de Mei-aflevering van „De Heraut van het II Hart” lazen wy in de ..Kroniek van hot Apostolaat des Gebeds in Nederland en Koloniën” het volgende bericht: 6 Januari 1928 sterft te Ootmarsum in het St. Radboudgesticht, op 77-jarigen leeftijd Zuster Maria Musa, van de Congregatie van de Zusters van O. L. Vrouw. Jarenlang was zij de trouwe hoofdzelatrice van het Apost. des Gebeds, die met de grootste nauwgezet heid maandelijks het Nat. Bureau^ van het Apost. des Gebeds op de hoogte hield van de ontwikkeling en bloei van het Apost. des Gebeds in het Centrum aldaar. Vier dagen v6ór haar dood schreef zjj, naar aanleiding van het gebedje: „opdat er vandaag één doodzonde minder gebeure”, De opmarsch der Zuidelijke troenen. De laatste telegrammen uit China melden, dat de opmarsch der Zuidelijke troepen naar Peking thans in vollen gang is. „Volgens een telegram uit Tokio zouden hij de gevechten tusschen de troepen van Ts.iang-Teo-lrn langs den spoorweg Peking Pnkow reeds zes duizend man gesneuveld zyn. De verjaardag van de groote incidenten te Sjanghai, waar in 1925 elf studenten wer den gedood is gisteren in deze stad rustig verloqpen. De regeering had omvangrijke» voorzorgsmaatregelen genomen. Voor de ge vallenen werd een gedenkteeken onthuld. Toen die studenten trachtten te agiteeren werden acht van hen gearresteerd. Zjj zijn later echter weer in vrijheid gesteld. De positie van Tientsin. Een telegram uit Tientsin meldt, dat op het bericht van den val van Paotingfoe en het terugtrekken van de Noordelijke troepen langs de Ijjn PekingHankou, de Noorde- lijke troepen op het front langs de spoorlijn Tientsin-Poekou allen moed hebben verloren op geheel ■’•edesorrrani.seerd ziin De toestand te Tientsin geeft aanleiding tot érnstige^ ongerustheid'. De buitenlandsche troepen hebl>en een verdedigingslinie met een straal van 10 myl om Tientsin gevormd. Deze troepen bestaan uit 5000 Japanners, 3700 Amerikanen, 2000 Franschen, 1500 En -elschen en Italianen. Een Japansch generaal is commandant van de vreemde troepen, maar de Amerika nen handelen onafhankelijk. (zie Heraut, blz. 68): ..Dat schietgebedje bid ik veel, maar in plaats van één doodzonde zeg ik: millioenen doodzonden belet worden, zooveel zondaars zich bekeeren en zieltjes uit het vagevuur verlost worden.”. Zij stierf op den Eersten Vrijdag, ’s mor gens ongeveer half acht. Zjj was pas te Communie geweest en begaf zich naar het koor om het orgel te bespelen, toen de laatste benauwdheid haar overviel. Na het H. Oliesel en den Pauseljjken zegen ontvan gen te hebben, verliet haar ziel het aardsche omhulsel, om zich voor eeuwig te verheugen in de aanschouwing van het Goddelijk Hart, waarvoor zjj zoo lang en zoo trouw ge ijverd had. Haar laatste woorden waren: „Jezus is bij mij”. Dit treffend doodsbericht van eene waar lijk heilige kloostervrouw zou op zich zelf1' waard zijn verder te worden vermeld, dan in het mooie maandschrift van het Apost. des Gebeds, maar voor ons is het dubbel welkom dit te mogen doen, omdat zij die zoo heerlijk stierf, een dochter van Alkmaar is. n.l. zuster Elisabeth Maria van den Bosch. Zij verliet Alkmaar op 18-jarigen leeftijd, om als novice in de Congregatie derz usters van O. L. Vrouw te treden, waar zij 57 jaren een voorbeeldig lid van is geweest. Haar Sterfdag, de eerste Vrijdag van dit jaar. was tavens de feestdag van de Open baring des Heeren. Drie Koningenda”- be laden met schatten van goud, wierook en myrrhe, mocht zij op dien dag haar Godd. Bruidegom tegemoet treden. Zij ruste in vrede. NUTSSPAARBANK. Maandoverzicht Mei 1928. In den loop der maand Mei spaarbankboekjes ingelegd en terugbetaald derhalve meer ingelegd dan terugbetaald wel veel gesproken Over annexionisme. in het bijzonder in het Zuiden van Limburg, voornamelijk in deze enclave waarin wij ons l»evinden. Welnu, zjj. die- van buiten zijn gekomen, hebben zich kunnen overtuigeh. dat van dit annexio- nisme absoluut niets waar is. (Donderend ap- ;-plaus). Wij zijn en blijven volop Nederlanders getrouw en onderdanig aan onze glorierijk Tegeerendc Vorstinne, Koningin Wilhelmina! Toch zijn wy annexionisten in dezen geest-, dat wij op het gebied van geloof en gods dienst het Rjjk van Christus en Zjjn Koning schap willen uitbreiden. Moge deze Katholiekendag daartoe vee! bijdragen. Zich alsdan in het Fransch tot den Internuntius wenden, dankte hij dezen voor de des morgens opgedragen II. Mis en Zijn hooge aanwezigheid en gaf aan Zijne tExcellentie als .vertegenwoordiger van den Paus van Rome de verzekering van gehoor- zaamheid. verknochtheid, liefde en onder danigheid aan Zijne Heiligheid. Rede Mgr. L. Schioppa. Vervolgens nam Z.Exc. Mgr. L. Schioppa het woord, om in een gloedvolle Fransche rede de vergadering toe te spreken. Z.Exc. dankte Mgr. den Bisschop van Roermond voor diens woorden en sprak groote vol doening uit over het welslagen van dezen Katholiekendag. ..Gy hebt daardoor een daad gesteld van geloot aan Jczns Christus als Koning. Waar om als Koning? Om dat Hij is onze Redder, ons Licht en Leven, omdat Hij is onze God. Uw Bisschop van Roermond heeft uiting ge geven aan uw eerbied en gehoorzaamheid jegens Gods Plaatshekleeder op aarde. Gij hebt deze woorden met instemming begroet en daardoor getuigd, hoe gij de hoofdge dachte van heel dezen Katholiekendag rok in de praktijk van uw leven znlt opnemen. Mgr. Schioppa beloofde voorts aan Zijne Heiligheid over te brengen, wat hy hier had meegeleefd en hij spoorde allen aan, den geest van Christus” Koningschap uit te dra gen in ieders openbaar, zoowel als particulier leven. Tenslotte schonk Z. Exc. aan de vergade ring Zyn zegen. Slotwoord Baron van Wijnbergen. Na deze luid toegejuichte, met machtige geestdrift voorgedragen, rede, bracht de voorzitter baron van Wijnbergeh dank aan allen, die tot het welslagen van den Katho liekendag hadden medegewerkt. In het bij zonder wendde hjj zich in het Fransche tot Zijn Excellentie den Internuntius. Baron van Wijnbergen, zinspelende op hetgeen Z. D. H. Mgr. Schrijnen, bisschop van Roermond, pas over het annexionisme had gezegd, sloot als voorzitter der Katho- Hekendag met de verklaring: „Wij en de Limburgers voelen Verbonden en één en hen en zij met ons.” Pontificaal siuitingslof. Om half drie werd in de St Servaas-kerk door Mgr. L. J. A. H. Schrijnen, Bisschop van Roermond, tot sluiting van den Vierden Nederiandschen Katholiekendag, een Ponti ficaal Lof gecelebreerd, waaronder een plechtige processie werd gehouden met de Heilige Relieken. De St. Servaaskerk was geheel gevuld. Het kerkelijk zangkoor van de St. Servaas- kerk bracht op verdienstelijke wijze onder leiding van den heer B. Franssen ten ge- derhalve in vjjf maanden meer ingelegd dan terugbetaaJd Op 1 Jafiuari 1928 was aan de inleggers verschuldigd f 1.713565.92 zoodat. op 1 Juni het aan de in leggers verschuldigde bedroeg f 1.833312.45 Het aantal in den loop der maand Mei uit gegeven boekjes bedraagt 74, het aantal in getrokken boekjes 23, derhalve een toename met 51, ’s-Hertogenbosch, de stad der heerlijke St. Janskathedraal, de Mariastad bij uit nemendheid sinds het jaar O. H. 1380, maakt zich op ter viering van een tweetal heerlijke Maria-jubilea. Dit jaar toch is het 75 jaar geleden dat het wonderbeeld der Moeder Gods, meer gekend als de Zoete Lieve Vrouw van den Bosch, na de ballingschap, waarin het sinds 1629 in België vertoefde, door den kardinaal Aartsbisschop van Mechelen, Engelbertus Sterkx den 16en December 1853 weer aan de stad Den Bosch werd afgestaan. Het tweede jublié, dat eveneens in dit jaar te herdenken valt, is de plechtige kroning van het wonderbeeld op 27 December 1878, nu 50 jaren geleden verricht. lu haar „Plechtige Omgang”, die ieder jaar met plechtstatigen luister door de Bossche straten trekt en die steeds meer en meer op dien dag het volk van Nederland naar de oude Hertogstad doet stroomen, zal Roomsch en Maria-minnend Den Bosch op Zondag 15 Juli van dit jaar, deze beide gebeurtenissen ten grondslag leggen. Zij die ooit den „Plechtige Ommegang” hebben gezien in den Bosch het Brugge van Nederland, kunnen zich eenig.-zins een denkbeeld vormen van wat in dezen heerlijken stoet Maria ter eere wordt te aan schouwen gegeven. Zoo staat Den Bosch dit jaar, in het bijzonder in het teeken van eene grootsche Mariahulde, die de belangstelling verdient x-an ieder Katholiek Nederlander. hoore: Homo quidam (Gregoriaansch). a - landus Lasus. Gregoriaansche Hymnen ter eere Christus^Koningschap. Gisteren is op de Zuiderzee overboord geslagen en veidronken C. Schilder, onge huwd. oud 30 jaar. van de VD 143. Alle po gingen aangewend om hem te reddon mis lukten. Naar het lijk wordt gezocht. Het driejarig dochtertje van den bloe mist T. te Haarlemmermeer geraakte bij het spelen in de sloot aan den kant van den weg. Toen men het bemerkte waren de levensgeesten reeds geweken. In het Wilheltninagasthuii is een man. die op het terrein van de Neder!. Scheeps- bouw Mij. van een zes meter hooge stelling naar beneden was gevallen, aan de gevol gen overleden. Te Vaassen is het onde R. K. armh”i« achter do kerk aldanr rn bewoond door de familie A. Lieferink door onbekende oor zaak af gebrand. Het huis was niet en het huisraad laag verzekerd. Dinsdag hoeft aan het ï.entherveld hij Venlo een boschhrand gewoed, die door mi litairen en politie is gedoofd Twee bosseben van mevrouw de wed C. Berger te Venlo en een stuk heide werden gedeeltelijk door het vuur vernield. org.miseerd ter afleiding. De staking heeft oen rustig verloop. NAAR BENEDEN GEVALLEN. rmidd stol» rrTTvn pand in de Rozonbnrglaan al-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1928 | | pagina 7